PDA

View Full Version : Autorizatie



aiscia
06-25-2006, 02:54 PM
Vreau Si Eu Sa Intreb Ceva,poate Cineva Ma Poate Ajuta..
Fatima Este Trecuta Pe Pasaportul Meu,,,am Nevoie De Autorizatia Tatalui Ca Sa Vin Cu Ea In Romania???
Daca Da,unde Trebuie Facuta Aceasta Declaratie?
Eu Ma Gandesc Ca Daca Tatal A Consimtit Trecerea Fetitei Pe Pasaportul Meu Nu Ar Mai Fi Nevoie De Autorizatie Pentru Iesire....

suleiman
06-25-2006, 03:15 PM
Vreau Si Eu Sa Intreb Ceva,poate Cineva Ma Poate Ajuta..
Fatima Este Trecuta Pe Pasaportul Meu,,,am Nevoie De Autorizatia Tatalui Ca Sa Vin Cu Ea In Romania???
Daca Da,unde Trebuie Facuta Aceasta Declaratie?
Eu Ma Gandesc Ca Daca Tatal A Consimtit Trecerea Fetitei Pe Pasaportul Meu Nu Ar Mai Fi Nevoie De Autorizatie Pentru Iesire....

Asta trebuie intrebat la aeroport din tara unde esti acuma.

genan
06-25-2006, 03:40 PM
eu cand eram mica tata semna la notariat ca e deacord sa ies din tara... si cand am mers singura si minora, au semnat ambii parinti....

hannen
06-25-2006, 05:38 PM
Vreau Si Eu Sa Intreb Ceva,poate Cineva Ma Poate Ajuta..
Fatima Este Trecuta Pe Pasaportul Meu,,,am Nevoie De Autorizatia Tatalui Ca Sa Vin Cu Ea In Romania???
Daca Da,unde Trebuie Facuta Aceasta Declaratie?
Eu Ma Gandesc Ca Daca Tatal A Consimtit Trecerea Fetitei Pe Pasaportul Meu Nu Ar Mai Fi Nevoie De Autorizatie Pentru Iesire....

Ai dreptate!Nu mai ai nevoie de nici o semnatura a tatalui pt. ca el deja si-a dat acordul cind ai trecut-o in pasaportul tau.
Vb din experienta!

bogdana
06-26-2006, 12:30 PM
Salam alaikum

Eu cred ca ai nevoie de acordul tatalului copilului in momentul in care te intorci inapoi din Romania, in cazul in care tatal nu calatoreste cu voi. Zilele astea am citit de un caz in care o mama cu copilul sau li s-a refuzat sa iasa din Romania pentru ca nu au avut acea hartie oficiala care sa ateste acordul tatalului, chiar daca tatal i-a insotit pana la aeroport si a incercat sa vorbeasca cu vamesii.
Am inteles ca e o lege relativ noua, data anul acesta. Deci trebuie sa te informezi bine ca sa nu ai surprize.

Uita-te pe link-ul urmator sa afli mai multe detalii

http://www.politiadefrontiera.ro/conditii_calatorie/conditii_minori.php
http://www.politiadefrontiera.ro

aiscia
06-26-2006, 01:43 PM
multumesc draga surioara....daca tatal nu vine...aceasta declaratie trebuie legalizata in consulatul romaniei sau de ajuns notar sau functii publice autorizate?


aici e vb de cine pleaca din romania in vacanta si se intorce apoi in romania,,,eu plec din italia si ma intorc in italia.....mare incurcatura aici...formularul lor nu prea isi are rost in cazul meu...

genan
06-26-2006, 02:14 PM
eu stiu ca atunci cand parintii mei semnau pt mine, ei semnau in fata unui notar si atata, eventual o facea in dublu exemplar, pt ca ii facea si traducere legalizata;
ptr exemplul tau,ar veni sa o faci in italiana si sau ii faci o traducere legalizata in romana, asta pt a o arata acolo unde tise cere viza...
dar stai eu acuma imi dau seama... chestia cu autorizatia eu stiu ca trebuie cand e vb de viza... dar ca sa vii romania -italia si invers nu e nevoie de viza....
acum mi-am dat seama ca in tarile care nu cereau viza, in care am mers eu cand eram micuta numai cu mama, tata nu trebuia sa semneze....
de asta poate si hannen nu i-a trebuit, avand in vedere ca e vb de egypt...
dar uite, cum zice bogdana, in cazul ei ca traieste intr-o tara unde iti trebuie viza d oriunde d p pamantu asta ai veni, de asta stie ca i se aplika si ei.....
in concluzie,intereseaza te bine, dar pt a veni in romania, nu e nevoie t ca nu e nevie de viza//..

bogdana
06-26-2006, 02:22 PM
multumesc draga surioara....daca tatal nu vine...aceasta declaratie trebuie legalizata in consulatul romaniei sau de ajuns notar sau functii publice autorizate?

Aici sunt precizate conditiile de legalizare http://www.politiadefrontiera.ro/conditii_calatorie/declaratie_minori.php

" Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961."

aici e formularul declaratiei
http://www.politiadefrontiera.ro/conditii_calatorie/declaratie_insotitor_minor.pdf

bogdana
06-26-2006, 02:30 PM
eu stiu ca atunci cand parintii mei semnau pt mine, ei semnau in fata unui notar si atata, eventual o facea in dublu exemplar, pt ca ii facea si traducere legalizata;
ptr exemplul tau,ar veni sa o faci in italiana si sau ii faci o traducere legalizata in romana, asta pt a o arata acolo unde tise cere viza...
dar stai eu acuma imi dau seama... chestia cu autorizatia eu stiu ca trebuie cand e vb de viza... dar ca sa vii romania -italia si invers nu e nevoie de viza....
acum mi-am dat seama ca in tarile care nu cereau viza, in care am mers eu cand eram micuta numai cu mama, tata nu trebuia sa semneze....
de asta poate si hannen nu i-a trebuit, avand in vedere ca e vb de egypt...
dar uite, cum zice bogdana, in cazul ei ca traieste intr-o tara unde iti trebuie viza d oriunde d p pamantu asta ai veni, de asta stie ca i se aplika si ei.....
in concluzie,intereseaza te bine, dar pt a veni in romania, nu e nevoie t ca nu e nevie de viza//..

Draga Genan ,nu este vorba in cazul asta de necesitatea vizei sau nu. Nu conteaza pentru vamesul roman care te controleaza daca mergi intr-o tara in care este necesara viza sau nu.

La intrarea in Romania cel mai probabil nu va fi necesar nimic dar la intoarcere, daca la vama se face controlul ca la carte, o sa-i ceara acea autorizatie, daca copilul calatoreste doar cu unul din parinti, indiferent de tara unde merge.
Acestea sunt regulile pentru cetateni romani.
Daca copilul are si alta cetatenie, si calatoreste cu documentul strain atunci s-ar putea sa nu fie nevoie de nici o declaratie.

genan
06-26-2006, 02:37 PM
poate s-aumai schimbat legile de cand erameu mica sieram cu mama pe pasaport (ma refer lacelroman) si stiu ca de fiecare data candam emrsin cehia ( de 5 sau chiar 6 ori) ammers numai cu ea si nu ne-a intrebat nimeni nimik.
cand am mers tot cu ea in tari unde ne-a trebuit viza, tata a semnat, iarcand am mers singura, tot in tara carevrea viza,au semnat amnadoi...
dar in fine.. poate s-au mai schimbat acuma regulile...

hannen
06-26-2006, 02:39 PM
Ce bulibaseala,m-ati ametit de tot de cap.
Eu am calatorit cu fetita mea cea mare (pe cind avea 6 luni si nu din egypt)care era trecuta in pasaportul meu si n-am avut nevoie de nicio declaratie,nici o semnatura ,nimic.
Dar daca ziceti ca e ceva nou,oh ma ia durerea de cap!
Cred ca le fac pasapoarte ..ori si asa trebuie declaratia tatalui?Doamne cum iti mai complica unii viata si macar de-am fi o tara unde se misca totul ca pe roate,da` de unde te tin pe la cozi de te ia batzu.
Birocratia in floare :( :( :( :( :(

bogdana
06-26-2006, 02:39 PM
poate s-aumai schimbat legile de cand erameu mica sieram cu mama pe pasaport (ma refer lacelroman) si stiu ca de fiecare data candam emrsin cehia ( de 5 sau chiar 6 ori) ammers numai cu ea si nu ne-a intrebat nimeni nimik.
cand am mers tot cu ea in tari unde ne-a trebuit viza, tata a semnat, iarcand am mers singura, tot in tara carevrea viza,au semnat amnadoi...
dar in fine.. poate s-au mai schimbat acuma regulile...

Din cate am inteles eu asta e lege noua, data anul acesta.

Cred ca cel mai bine e, daca e posibil binenteles, sa calatoreasca copilul cu pasaportul strain, nu cu cel romanesc individual sau inscris in pasaportul roman al parintelui. Astfel se evita toata alergatura dupa acte.

Sper sa ma scuze admin-ul daca pun link-ul urmator al unui alt forum unde se discuta cateva experiente traite legate de acest subiect, si cazul unui rezident roman plecat in vizita in afara tarii si cazul unei cetatean roman cu rezidenta in afara tarii, cum e cazul Aisciei, venit in vizita in Romania si care a avut probleme la intoarcere.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78825

aiscia
06-26-2006, 05:39 PM
Dar Acest Formular Este Facut Special Ptr Cei Care Pleaca Din Romania Ptr Un Timp....si Nu E Cazul Meu.....
Si Sa Inteleg Ca Tre Sa Merg La Consulat...
Subhanallah...iti Piere Cheful De Vacanta:36_1_21: :36_1_21:

bogdana
06-26-2006, 08:14 PM
Dar Acest Formular Este Facut Special Ptr Cei Care Pleaca Din Romania Ptr Un Timp....si Nu E Cazul Meu.....
Si Sa Inteleg Ca Tre Sa Merg La Consulat...
Subhanallah...iti Piere Cheful De Vacanta:36_1_21: :36_1_21:

Incearca sa suni la consulatul roman si intreaba-i de ce este nevoie si ce trebuie sa faci.
Chiar daca e un pic de stres e mai bine sa cunosti inainte de ce ai nevoie decat sa te trezesti cu alte complicatii mai incolo.
Sper sa rezolvi repede, fara prea mult stres. InshaALLAH

Nadia
06-26-2006, 08:23 PM
Tin minte cand mama isi pregatea actele de emigrare in Canada, chiar daca era divortata de taca-miu si chiar daca ambi copii ii erau incredintati, ea tot avea nevoie de declaratia lui taca-miu pentru ca fratele meu sa poata parasi tara. Eu zic ca cauti sa te informezi la biorile oficiale ca-i mai bine: give_rose:

hannen
06-28-2006, 03:03 PM
Tin minte cand mama isi pregatea actele de emigrare in Canada, chiar daca era divortata de taca-miu si chiar daca ambi copii ii erau incredintati, ea tot avea nevoie de declaratia lui taca-miu pentru ca fratele meu sa poata parasi tara. Eu zic ca cauti sa te informezi la biorile oficiale ca-i mai bine: give_rose:

Asta este o cu totul alta situatie Nadia.
Mama ta se pregatea sa emigreze ,normal ca are nevoie de acordul tatalui sa scoata copiii din tara.
Eu, la fel si aiscia(se pregateste) am fost in vacanta din tara de rezidenta in tara de origine.Deci nu vad necesitatea semnaturii tatalui pe inca cinshepe mii de acte din moment ce el si-a dat acordul ca,copilul sa fie trecut in pasaportul mamei.

Nadia
06-28-2006, 03:35 PM
Asta este o cu totul alta situatie Nadia.
Mama ta se pregatea sa emigreze ,normal ca are nevoie de acordul tatalui sa scoata copiii din tara.
Eu, la fel si aiscia(se pregateste) am fost in vacanta din tara de rezidenta in tara de origine.Deci nu vad necesitatea semnaturii tatalui pe inca cinshepe mii de acte din moment ce el si-a dat acordul ca,copilul sa fie trecut in pasaportul mamei.

:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: