PDA

View Full Version : Burticutzele Rasaritului!



Nadia
07-02-2006, 02:55 AM
Salam Aleikum surioare dragi, dupa cum cred ca toata lumea a aflat, insha allah voi avea un bebelush, si cu siguranta voi avea intrebari si nedumeriri de aceea mi-am permis sa deschid subiect cu intrebari si experiente.
:smile06: multumesc mult

Gia_si_David
07-02-2006, 03:21 AM
Sa fie intr-un ceas bun!:cup1:
Nici nu-tzi potzi imagina ce onoare pe mine sa scriez prima la aceasta rubrica!:999: Sper sa nu mi-o ia careva inainte ca JAR ca CAlul lui Harap-Alb mananca! :36_1_21:
Tot ce pot sa-ti spun acum, pe fuga (mai am la dispozitie 10 min) e ase: nu te gandi pt nika in lume la lucruri negative, gandeste numa' pozitiv, iar cand vezi un lucru sau o persoana (urata) care nu-tzi place, nu te gandi prea mult la el si aminteste-tzi ca esti gravidutza:smile28: si zii in gand:"Doamne, copilul meu sa nu fie asa!" sau ceva asemanator!

Pupici dulci tzie si bebitzului (fatului) din burtica!:smile06:

Nadia
07-02-2006, 03:21 AM
Deci pentru inceput voi suna la madam doctorita sa vad cand poate sa ma programeze la vizita...pana atunci am inceput sa iau folicul acid si prenatalul...daca aveti sa imi dat sfaturi sau ceva sunt bien venite cu draga inima. Pofte nu am inca, si nci greturi ceea ce cred ca este bine, dar ma doare putin spatele, vizitez baia des si am niste ameteli usoare, mai ales cand fac rugaciunea, dar nu ma las:p va mai tin la curent cu noutatile

Nadia
07-02-2006, 03:24 AM
Asa i-am zis si eu la sot, GANDURI FERICITE, si mi-a zis pentru tine da, dar ce treaba am eu cu asta:D si ma facut sa rad, imi venea sa-l pup (pe obraz) de numa
GIA vezi te lasa-i pe tine sa scrii prima sa nu care cumva sa pleci si sa nu faci inaugurarea...:smile26:

Gia_si_David
07-02-2006, 03:34 AM
GIA vezi te lasa-i pe tine sa scrii prima sa nu care cumva sa pleci si sa nu faci inaugurarea...:smile26:
MERSIc, esti de gasca!Retzin si ma voi gandi si la tine cand ma scufund in nisip...ptiu, vroiam sa zic apa!:smile01: :D ;)

imanikka
07-02-2006, 04:16 AM
Te-ai hotarat totusi? :999: Burticutza mamei burticutza.:smile16:
Hai asteptam sfaturi de la mamici care deja au trecut prin asta. Celelate surori ne pregatim si noi moral si fizic:D

hannen
07-02-2006, 06:13 AM
Burticoaso ce vrei sa stii?:smile16: intreaba si tu cind dai de "belele" ca iote cite babe prin zona cu puradeii de poale :36_1_21:
Sa stii ca mie nu mi-a dat dr. nimic sa iau,a zis ca n-are rost acum ,ca acidul folic se ia inainte de sarcina nu dupa ce ai ramas.Apoi sa ai grija la mediacamentele impotriva greturilor care sunt in voga prin alte parti dar cica au provocat un nr. mare de nasteri cu malformatii de aceea dr. de aici nu dau asa ceva la paciente.
Mai bine suporti greturile decit sa se intimple cine stie ce...:(
Ma bucur ca acum nu ai ,sa speram ca nu vin...:)

aiscia
07-02-2006, 10:36 AM
NADIA,ACIDUL FOLIC SI FIERUL IL PRESCRIE MEDICUL....MIE MI L-A PRESCRIS DE LA PRIMA LUNA DE GRAVIDANTA PTR CA SE VEDE CA LA ANALIZE REIESEA CA SUNT PUTIN ANEMICA,SI MI-A SPUS CA TREBUIA SA IAU SI INAINTE DE SARCINA CU MACAR TREI LUNI,SI IMI AMINTESC CA IAR MI-AU DAT DE LA A SAPTEA LUNA PANA CAND AM NASCUT ...IN REST ,CEL MAI IMPORTANT E SA NU RIDICI GREUTATI,PTR CA E FFFF DEVREME SI BEBICUL TREBUIE SA SE FIXEZE BINE...SA NU TE INERVEZI SI SA TE ODIHNESTI....SA NU CALATORESTI MULT CU MASINA,ADICA PE DISTANTE LUNGI...CAM ASTA MI-A SPUS MIE DOCTORITZA LA PRIMA INTALNIRE....MENEJEAZA-TE SI ACCEPTA TOT CEEA CE TE RASFATZA SOTUL,PTR CA VEI AVEA NEVOIE....:beberon: :beberon: :beberon: ESTE LA VOI O CARTE FOARTE BINE ORGANIZATA,LUNA PE LUNA,CU IMAGINI SI EXPLICATII AMANUNTZITE PENTRU FIECARE ETAPA DE SARCINA...EU AM URMARIT-O SI M-A AJUTAT MULT...MIE SURIOARELE AICI IMI REPROSAU CA SUNT EXAGERATA PTR CA ERAM FFF ATENTA LA CUM IMI CRESTE BURTICA,LA CE MANANC....ETC...IAT IN FIECARE NOAPTE LA ORA 2:00 MA TREZEAM SA FAC 2 RAKA SI MULT DUA,,,,,E FFF BINE SA CERI BINECUVANTAREA LUI ALLAH ASUPRA BEBELUSULUI...
HAI CA M-AM LUNGIT...PAI PENTRU MINE FEMEILE GRAVIDE SUNT FFFF FRUMOASE...E CEVA MINUNAT SA ADUCI PE LUME UN BEBE,INSHAALLAH:beberon: :beberon: :beberon:

oardy
07-02-2006, 01:34 PM
* salam aleikom.!

*surioare dragi, vin si eu cu o idee.daca nu vi se pare buna ... nu ma supar.

*avand in vedere ca surioara noastra NADYA e singura burticuta ....sau ce+a mai mica...burticuta,ce ziceti daca a+ti muta aici si felicitarile pt NADYA?

* e buna ideea?
*va pup!aleikom salam!

amal
07-02-2006, 06:06 PM
asa stiu si eu, ca acidul folic (vitamina B9) e bine sa se ia inainte de sarcina, cateva luni, si in timpul sarcinii.
acidul folic e necesar pentru realizarea diviziunii celulare si pt ca fatul sa aiba un sistem nervos normal si bine dezvoltat. acidul folic se gaseste in multe legume (cele verzi) si fructe proaspete, deci daca ai avut o alimentatie cat de cat sanatoasa, nu ar trebui sa ai deficit de acid folic, insa, in sarcina necesarul de acid folic e mult mai mare decat in conditii normale, de aceea este bine sa "previi' un deficit.

Cura de multivitamine este utila mai ales daca ai folosit anticonceptionale - acestea au efecte negative semnificative asupra nivelului de folat din sange. Doza zilnica indicata este 400 micrograme (mcg) pe zi (400 micrograme = 0.4 miligrame(mg)). Medicul tau iti va prescrie un complex de vitamine care va contine pe langa acidul folic tot ceea ce este necesar pt buna dezvoltare a copilului tau. Important este ca tu sa ai grija de tine, sa-ti faci programare la intervale regulate la medic, sa nu iei nici un medicament fara a consulta medicul pentru ca exista medicamente contraindicate in sarcina.
Sant multe site-uri care contin numeroase informatii despre sarcina, eventual postez la acest subiect cateva link-uri care mi s-au parut bune. Ce mi se pare util este ca poti afla absolut totul despre alimentatia adecvata, exercitiile fizice adecvate, etc.
In general stiu ca plimbarile pe jos sant recomandate pe toata perioada sarcinii.

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=5

bogdana
07-02-2006, 07:15 PM
Mabrouk Nadia..

Ce ma bucur pentru tine.. stiu ca iti doreai tare mult un bebe..
InshaALLAH sa ai o sarcina usoara si sa nasti un bebe sanatos si frumos. :smile06:

Si acum cateva sfaturi.. Am citit ca ai inceput sa iei acid folic si multivitamine prenatal. Acidul folic e ok sa-l iei dar e bine sa astepti ce iti spune medicul in privinta multivitaminelor prenatal.. De obicei se indica numai daca e nevoie.. De multe ori se indica dupa luna a 3 a prenatalele.
Ai grija cu vitamina A sub forma de retinol, prea mult dauneaza bebelusului, de aceea e mai bine sa fie asimilata din fructe si legume, decat din suplimente. Foarte mari cantitati se gasesc in ficat si ulei de peste, deci e bine sa le eviti, eventual sa mananci foarte putin si mai rar. Si citeste si ingredientele la diferite produse alimentare,sucuri, unele au suplimente de vitamine incluse.

Eu am inceput sa iau Elevit pronatal si fier abia in trimestrul al doilea, recomandate de doctor in urma analizei sangelui, am iesit cam anemica. Pana atunci doar acid folic am luat.

o mamica in devenire

imanikka
07-02-2006, 07:56 PM
Oardy habibty hai sa lasam felicitarile acolo ,fiindca acolo e salonul rasaritului , c-apoi acus vine D-ul Admin si ne da o lectie la fiecare :smile26: :smile26: Aici sa lasam discutiile despre perioda de sarcina ... Ce zici?:kuzya_01: :kuzya_01:

Nadia
07-02-2006, 09:03 PM
:salam:
Va multumesc de sfaturi si cred ca ma voi rezuma numai la folicul acid...am sa va intreb ca nu stiu...am niste dureri si intepaturi in jurul ovarelor si nu ma simt prea bine, si cand am fost la baie am vazut citeva firisoare maronii, voi suna azi la servici sa cer liber pentru miine, ca mai bine este sa stau acasa...este ceva sa ma sperie :( :confused:

aiscia
07-02-2006, 11:08 PM
nadia,si mie mi s-a intamplat la fel...si m-am dus la dr si mi-a facut eco si a fost totul bine....la mine s-a intamplat ptr ca era chiar perioada menstruetiei mele lunare....eram insarcinata de 2 luni...incearca sa nu depui efort si sa nu mergi cu masina mult....Totul apartine lui Allah,incredete in El si cere-i ajutorul si va fi bine....Sa ne tii la curent habibtiy

Iman3
07-03-2006, 12:29 AM
Nadia du-te la doctor cu firisoarele maronii ... si nu amana! Nu e de speriat dars-ar putea sa ai un deficit de progesteron. In general asta e cauza. Tine-ne la curent si e buna hotararea ta sa te limitezi la acidul folic. SubhanaAllah! pana la 3 luni nici nu e nevoie de altceva.
Acidul; folic previne aparitia "spinei bifida" si se da cu 3 luni inainte de conceptie si la inceputul sarcinii de asemenea este f important.

Nadia
07-03-2006, 01:47 AM
OK fetelor, am inteles, luni sun si voi face cat mai rpede programare sa vad ce imi va zice doctoritza...nu i-am spus nimik lui deocamdata, nu vreau sa-l alarmez, dar macar de as putea eu sa ma calmez, el vede ca-i ceva ce ma pune pe ffff multe ganduri si ma intreba...ce-i cu tine? la ce te gandesti? si ALLAH sa ma ierte dar ii zic altceva de ce este:( :( si nu ma simt prea bine si ma vede ca fac ce fac si stau jos pentru citeva minute si tot asa si ma pandeste ca un politzai:(

hannen
07-03-2006, 05:36 AM
Of,eu am ajuns la concluzia ca fiecare medic cu fluturasii lui:p
Unul zice asa,altul invers.Mie nu a vrut sa-mi dea nimic pe motiv ca totul este bine sa-l asimilezi natural ,fara nici un fel de suplimente.
M-am conformat:beberon:
Cit despre firisoarele maronii,poate stii ca si eu am avut doar la inceputul acestei sarcini scurgeri abundente care m-au speriat!Era prima data cind mi se intimpla.Am fost la dr. si mi-a recomandat sa nu ridic greutati,sa am grija la scari ,sa nu stau mult in picioare ,intr-un cuvint ai grija de tine si nu mai proteja domnul sotz...daca ai ceva griji spune-i nu te agita singura.
Oricum grija lor scade pe masura ce inainteaza sarcina.Inainte ca bb sa se nasca multi dintre ei deja au renuntat sa se mai agite.
In citeva luni or sa inceapa sa-i doara si pe ei ovarele:36_1_21: (alea inexistente)
Numa gura-i de ei,"nu fa aia, nu fa ailalta"nervi cit china ca nu asculti de ce zice dl.(el) si cind sta la pc. urla ca-i este sete si ca daca-i aduci tu bea,daca nu rabda!!(iti zice o baba cu experientza:D )

oardy
07-03-2006, 12:36 PM
Oardy habibty hai sa lasam felicitarile acolo ,fiindca acolo e salonul rasaritului , c-apoi acus vine D-ul Admin si ne da o lectie la fiecare :smile26: :smile26: Aici sa lasam discutiile despre perioda de sarcina ... Ce zici?:kuzya_01: :kuzya_01:


iubita e ok.
*tu stii mai bine cum se aranjeaza ,,lucrurile,, pe aici:smile06:

oardy
07-03-2006, 12:42 PM
* nadya ..inshaALLAH iubita sa vii cu vesti bune!

*allah maaki!:smile06:

oardy
07-03-2006, 12:45 PM
*hannen...babutzo...:smile06: ...ai fost tare ...:smile06:

amal
07-03-2006, 04:13 PM
http://www.babyfit.com/articles.asp?id=471
unul din articolele de pe un site care mi se pare bun, in limba engleza. in acesta e vorba despre modificarile la nivelul pielii din timpul sarcinii, ca de ex. vergeturile.

sant doua optiuni de inscriere dupa ce accesezi pagina principala, ca mamica, si ca "viitoare" mamica.
in ambele variante se pot accesa paginile de exercitii pt sport, cu imagini explicative (exercise demos), programele de nutritie, retetele de mancare care au afisate si nr de calorii si procentajul fiecarei categorii de nutrienti alimentari, articolele, etc. mi se pare un site care contine toate informatiile posibile despre sarcina. imi place ca arata imagini cu exercitiile fizice permise, deoarece pt romance cred ca e mai greu sa obtina informatii clare in acest sens.

pt inregistrare poti sa intri la pagina principala:
http://www.babyfit.com/landing_page_reg_option.asp

Mariyah
07-03-2006, 04:24 PM
ceea ce mi s-a parut mie greu pt o femeie insarcinata e ca nu are voie sa foloseasca epilatorul electric si nici ceara pt a se epila, nu are voie sa faca aromoterapie, cica poate produce avort spontan daca nu citeam prospectul habar nu aveam si sunt atat de multe lucruri care sunt interzise pe perioada sarcinii si nu ma refer la astea gen alcool , tigari ,ci la alea firesti.Cineva mi-a zis ca nu ai voie sa stai cu pisica in casa pe perioada sarcinii.

latifa
07-03-2006, 04:28 PM
Serios nazirah?Dar ce are de-a face ceara cu sarcina?
Citind ce ati scris imi dau seama ca nu stiu nimic,dar cu siguranta voi citi tot ce scrieti,sa mai invat si eu.
Acum,tot ce imi ramane e sa o mai felicit pe Nadia inca o data si sa ma bucur pentru ea:999: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

Mariyah
07-03-2006, 04:39 PM
pt ca pielea unei femei insarcinate se schimba ,epilarea cu ceara calda este contraindicata pe perioada sarcinii iar pielea devenind mai sensibila ca de obicei nu mai suporta nici epilatorul

latifa
07-03-2006, 04:42 PM
Si asta ce inseamna ca 9 luni suntem hairy mary?
Ca daca bagi lama e super naspa:confused:

amal
07-03-2006, 04:47 PM
da, cu pisica asa e, mai ales in primele 3 luni de sarcina; femeia insarcinata poate contacta toxoplasmoza transmisa de pisica si atunci are risc de avort si de malformatii pt fat. din cate stiu eu, nici cand e copilul mic nu e indicat sa fie animale in casa, pt ca transmit tot felul de paraziti si viermisori...
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=356

cu epilatul nu am mai auzit..probabil ca depinde de pragul de sensibilitate la durere al femeii respective. stiu ca reflexoterapia si sauna sant contraindicate. abia acum am inteles din articolul de mai sus de ce sauna e contraindicata.

am vazut un documentar stiintific conform caruia si calculatorul, prin radiatiile emise, poate afecta dezvoltarea fatului, acesta fiind mult mai sensibil decat o persoana adulta. de fapt expunerea prelungita la calculator este tot un fel de iradiere.
celularul la fel, nu este bine sa fie lasat deschis langa o gravida sau ca ea sa doarma in apropierea celularului lasat deschis (pe noptiera langa pat, etc.)

acuma eu nu stiu cat de bine e sa discutam totul pe larg...este bine si nu este bine in functie de persoana, daca este usor impresionabila sau nu. adica, prea multe informatii pot speria o persoana...categoric este bine ca o femeie insarcinata sa fie mai atenta decat inainte la tot ceea ce tine de modul ei de viata.

Iman3
07-03-2006, 04:47 PM
Ba eu am stat cu pisica.i-am dat-o mamei la 2 saptamani dupa ce am nascut ca nu o suferea pe aia mica si se infoia toata si maraia cand o auzea... Deh! toane de matza la menopauza.
Lasand gluma la o parte chestia sta in felul urmator. Pisicile pot transmite o boala care ori produce avort ori daca sarcina" supravietuieste infectiei" atunci copilul poate avea malformatii grave. este vorba de toxoplasmoza care se ia de la pisici si in special de la excrementele lor de aceea daca totusi aveti o pisica manipulati nisipul si excrementele sale cu o lopatica si cu manusi. De altfel cred ca e vorba de pisicile care ies afara nu de una tinuta in casa si vaccinata. Pisica mea nu a pus piciorul afara toata viata ei.
Oricum pentru toxolasmoza se fac niste dozari pe timpul sarcinii si se vede ce si cum asta daca e cazul.

hannen
07-03-2006, 06:04 PM
eH,ALTA BELEA SI CU TOXOPLASMOZA ASTA.
EU AM SI AM AVUT DE LA PRIMA SARCINA,ACUM IAR MI-A IESIT NIVELUL MARE IN SANGE.
DR. CICA E OK.AL MEU M-A TRIMIS LA SPITALUL MARE ,ALA DE ACOLO MA INTREBA DE CE AM VENIT:scenic:
VA INCHIPUITI!!
MI-A ZIS CA-I OK DACA AM LUAT MEDICAMENTE LA PRIMA SARCINA,ASA CA STAU SI EU ASA,MA ROG SA FIE BINE!!
INSHAALLAH!

Nadia
07-03-2006, 09:14 PM
Fetelor, eu nu sunt bine deloc, aseara am avut sangerari si a trebuit sa merg la spital, acolo mi-au spus ca chica era cu menstruatie peste sarcina vreo doua luni si in plus nu era fixata unde trebuia, adica era in afara uterului si a trebuit sa o scoatem :smile308: :smile308: :smile308: deci va da-ti seama cum ne simtim, mie frica ca aceasta situatie sa nu ridice un perete intre noi, deja nu ne uitam unul la altul si nu ne vorbim deloc, acum el este afara cu un prieten sa i-a aer curat, eu nu am chef de nimik...nu stiu ce sa va mai spun...daca nu ma vedeti online pentru cateva zile sa stiti de ce...
:smile308: :smile308: :smile308: :smile308: :smile308:

oardy
07-03-2006, 09:25 PM
* adica ai avut o sarcina extrauterina??

*ooof mai nadya...inshaALLAH sa mai ai ce+l putin inca o sansa sa ramai insarcinata si sa decurga totul normal.inshaALLAH IA RABBI!

*iubita nu mai stati suparati pt ca va apasa si mai mult tensiunea asta.stati cat mai mult impreuna ca ...daca pt el a fost un sok,dar pt tine????

* si tu ai nevoie de sotul tau dar si el de tine.

*trebuie sa fiti ,,lipiti,, in perioada asta.

* e deajuns ce s+a intamplat.nu va mai trebuie ceva in plus.

*allah maakon.!

amal
07-04-2006, 01:14 AM
imi pare sincer rau Nadia. inchallah sa treci si peste aceasta...acum ai nevoie de sotul tau, dar daca ti se va parea distant sau dezinteresat sa stii ca multi barbati nu stiu cum sa faca fata la astfel de situatii si le este foarte greu sa se exprime sau sa reactioneze...asta nu inseamna ca nu le pasa. sper ca vei primi intelegere si tandrete in aceste momente triste.
ai rabdare, roaga-te si inchallah sa aveti copii frumosi si sanatosi in viitor.

hannen
07-04-2006, 04:39 AM
Oh,draga mea imi pare atit de rau!
Rabdare multa,cu siguranta Allah va v-a darui copiii in viitor!Acum stii ca se poate!Mult,mult curaj si nu lasati nimic intre voi.
Nu are de ce sa ridice un perete intre voi,aceasta nu-i vina niciunuia,este voia lui Allah swt.
Te pup cu drag si ma rog pt. tine ca in curind sa fie totul bine!!InshaAllah!

Iman3
07-04-2006, 10:21 AM
... mama lui de sistem de sanatate occidental. Chiar ieri vorbeam cu sotul meu in masina si ii spuneam despre tine sa ma asigur ca ti-am spus bine ce ti-am spus.... si el care nu se pierde cu firea usor dupa ce i-am spus cat de asteptata era acest copil.... a facut ochii mari si a spus repede la medic chiar daca va trebui sa te duci la un privat sa platesti mai mult. Medicul trebuia sa intervina de la primele firisoare maronii. Eu nu pot sa inteleg si pace ... Pai aici femeile gravide se alinta mai ceva ca la mama lor si suna chiar si pentru ca... au facut diaree... ups! ... mai ales cand evorba de un copil pretios.
Allah SWT sa iti dea rabdare draga mea caci rabdatorii isi au rasplata lor la Allah si inshaAllah cand o veni vremea sa iti tii in brate copilasul. Fii tare draga mea si nu uita de du'a-ul lui Zacharia!

Hannen nu e nici o problema in cazul tau cu toxoplasmoza pentru ca ai facut infectia inainte.:smile06:

latifa
07-04-2006, 12:34 PM
Imi pare nespus de rau,Nadia.Dar trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv si sa te rogi .
Nu sta singura,vino sa vb cu noi ,vb cu sotul tau cat mai mult!
Te pup si sa ai grija de tine!

Saira
07-04-2006, 04:45 PM
Nadia,wallahi...mi-au dat lacrimile....si cat ma bucurasem pt tine,cat ne bucurasem....si mai ales,CAT DE BUCURASEI!!! :smile308: :smile308: :smile308: habibty,un singur lucru iti pot spune:nu-l lasa pe sotul tau sa fie departe de tine,acum aveti nevoie amandoi de sprijinul celuilalt...nu e vina nici unuia dintre voi,se intampla asta pentru ca Allah ta'ala a vrut asa...roaga-te si Allah te va face fericita insha'Allah....vei vedea ca nu va trece mult timp pana cand o sa ai puiutul tau!aaa....si inca o chestie:nu-i spune sotului tau ca noi,cele dupa forum,stiam ca esti insarcinata...sa nu se supere ca n-ai facut ca el,ca n-ai asteptat sa fie sigur!in nici un caz nu trebuie ca voi sa va certati acum sau sa stati suparati....impreuna puteti face fata mai bine durerii,dezamagirii...si cu rabdare insha'Allah vei ramane din nou insarcinata si vei avea un bebel frumos,sanatos,credincios...o minune de bebe!

pup u habibty si te imbratisez muuuuult

Anna
07-04-2006, 06:12 PM
Nadyuca habibti esti aici in inima mea
trebuie sa fii tare...Allah te iubeste si are grija de tine
nu te departa de sot...aveti nevoie unul de altul si de Allah
cu salat si cu du'a se rezolva orice in viata
asa a fost voia lui Allah si e o testare
u sa iti pastrezi credinta si speranta si mai ales increderea in Allah
te pupici....
sa fii puternica chiar daca e greu.....apoi inshAllah vei avea un rasarit ...de soare:D

Nadia
07-04-2006, 08:06 PM
Salam Aleikum surioarelor:give_rose: Allah sa va rasplateasca pentru gandurile voastre, noi aseara am avut o conversatie unde ne-am spus ofurile si am ajuns la concluzia ca asa o chestie ar trebui sa ne uneasca mai mult ca niciodata si ca este ALLAH cel care decide ce sa avem si ce nu:( El ma facut sa inteleg ca poate e mai bine asa, daca ar fii fost mai rau sau daca s-ar fii intamplat ceva cu mine ca ALLAH are motiv pentru ceea ce face EL.
Asa ca vom astepta sa ma refac bine de tot si apoi vom relua drumul nostru catre familia mult dorita. INSHA ALLAH, sa trecem cu bine de toate obstacolele.
GABY mie dor de tine la nebunie:smile308:

latifa
07-04-2006, 08:16 PM
Salam Aleikum surioarelor:give_rose: Allah sa va rasplateasca pentru gandurile voastre, noi aseara am avut o conversatie unde ne-am spus ofurile si am ajuns la concluzia ca asa o chestie ar trebui sa ne uneasca mai mult ca niciodata si ca este ALLAH cel care decide ce sa avem si ce nu:( El ma facut sa inteleg ca poate e mai bine asa, daca ar fii fost mai rau sau daca s-ar fii intamplat ceva cu mine ca ALLAH are motiv pentru ceea ce face EL.
Asa ca vom astepta sa ma refac bine de tot si apoi vom relua drumul nostru catre familia mult dorita. INSHA ALLAH, sa trecem cu bine de toate obstacolele.
GABY mie dor de tine la nebunie:smile308:


Draga NADIA,ma bucur ca te-ai inteles cu sotul tau care are mare dreptate.Ma bucur ca nu te-ai inchis in tine si ai venit sa ne mai povestesti si inchallah va fi totul bine si vei avea o familie cat de curand!:smile06: :smile06: :smile06:

imanikka
07-04-2006, 11:08 PM
Salam Aleikum surioarelor:give_rose: Allah sa va rasplateasca pentru gandurile voastre, noi aseara am avut o conversatie unde ne-am spus ofurile si am ajuns la concluzia ca asa o chestie ar trebui sa ne uneasca mai mult ca niciodata si ca este ALLAH cel care decide ce sa avem si ce nu:( El ma facut sa inteleg ca poate e mai bine asa, daca ar fii fost mai rau sau daca s-ar fii intamplat ceva cu mine ca ALLAH are motiv pentru ceea ce face EL.
Asa ca vom astepta sa ma refac bine de tot si apoi vom relua drumul nostru catre familia mult dorita. INSHA ALLAH, sa trecem cu bine de toate obstacolele.
GABY mie dor de tine la nebunie:smile308:

Habibty imi pare foarte rau pentru cele intamplate ,dar ma bucur ca ai discutat deschis cu sotul , si Insha Allah sa va spirijiniti si tot ceea ce v-ati propus sa se indeplineasca . Insha Allah Insha Allah Insha Allah . Suntem aici ori de cate ori ai nevoie de noi habibty. Ai grija de tine si Insha Allah totul o sa fie bine. :smile06: :smile06:

Nadia
07-04-2006, 11:34 PM
:salam:
LATIFA, IMAN:smile06:
IMAN3 poti te rog sa-mi dai si mie dua lui Zaharia, eu o stiu in mare dar o vreau exact si vreau sa stiu cum pot sau ce trebuie sa fac. Insha Allah, Allah-subhana wa ta'ala sa ne ocroteasca pe toti.

PS: Este unde explicat cum se face salat Istahara?

sara
07-05-2006, 01:21 AM
:salam:
Nadia imi pare sincer rau pentru tine . Dar cum ai spus si tu Allah a stiut de ce a facut asta . InshaAllah o sa vina alta sarcina cu un bebe minunat . Nu dispera . Se mai intampla . O vecina de a mea a avut sarcina extrauterina si s-a operat vineri , inaintea propriei nuntii . Asta s-a intamplat in urma cu 4-5 ani , iar acum are 2 baietei frumosi si voinici . InshaAllah totul o sa fie bine .

sara
07-05-2006, 01:39 AM
Draga Nadia ,
Salatul Istahara se fac 2 raka si dupa ce se termini Rugaciunea spui dua . Imi pare rau dar eu nu am cartea acum cu mine ca sa iti spun ce trebuie spus . InshaAllah o sa se gaseasca cineva care sa-ti spuna .
Rugaciune pentru cineva aflat in suferinta ,
Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Cel Maret, Cel Bland . Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Stapanul Tronului Maret . Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Stapanul Tronului Maret . Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Stapanul Cerurilor , al Pamantului si Stapanul Tronului Divin .
La ilahe illa Allah , el-aziim , el -haliim . La alahe illa Allah , rabbul - arshil-aziim . La ilahe illah Allah , rabbu es -semauati ue rabbul-erdi ue rabbul-arshil-kerim .

sara
07-05-2006, 01:52 AM
O ALLLAH , spre mila Ta sper si nu ma lasa singur cu treburile mele nici macar pentru o clipa si indreapta-mi toate treburile mele . Nu exista alta divinitate in afara de Tine .
Allahumme rahmeteke ergiu fela tekilnii ila nefsi tarfete ainin ue eslih li sha-nii kullehu , la ilahe illah ente .
Nu exista alta divinitate in afara de Tine .Cat de Maret esti Tu . Cu adevarat m-am numarat printre cei rataciti .
La ilahe illah ente subhanake inni kuntu minez-zalimin .
Allah , Allah este Domnul meu si eu nu asociez pe nimeni cu El .
Allahu Allahu rabbi la eshriku bihi sheien .


Rugile si Pomenirile Musulmanului

sara
07-05-2006, 02:12 AM
Ruga cand esti lovit de o nenorocire sau esti depasit de o situatie
Credinciosul puternic este mai bine iubit de Allah decat credinciosul slab si in amandoi este virtute . Lupta pentru ce este bun pentru tine , cauta adapost la Alllah , si nu deznadajdui* . Daca o nenorocire te loveste , nu spune : Daca totusi as fi facut asa s-ar fi intamplat asa si asa . In loc de asta spune :
Allah a dorit si cea ce doreste , El se face . Deoarece cu adevarat DACA , deschide lucrarea diavolului .
*adica : fa tot ce -ti sta in putinta pentru a fi supus in fata lui Allah si pentru a obtine ceea ce este cu El , cauta sprijin la Allah in aceasta lupta a ta si nu deznadajdui sau nu inceta sa cauti sprijinul si mila Sa .
Cu adevarat , Allah ne cearta pentru negjijenta si trandavie , dar ne indreapta prin prudenta si hotarare si , daca o problema te apasa spune :
Allah este de ajuns pentru mine si ce paza buna este El .

bogdana
07-05-2006, 10:43 AM
Nadia, imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat.
Nu iti pierde speranta si inshaALLAH intr-o zi iti vei putea tine in brate micul puiut..Ma bucur ca sotul tau e alaturi de tine.
Aveti grija de voi

Nadia
07-05-2006, 03:46 PM
Salam Aleikum...
BOGDANA :give_rose:
IMAN3 multumesc mult de tot pentru raspuns, dupa ce tu si SARA ati raspuns m-am gandit ca ar fii mai bine sa fii deschis un alt subiect pe aceasta tema ca sunt sigura ca mai sunt si alti membri cu intrebari, eu stiu sigur ca am sa va mai intreb. Poate o rugam pe IMAN_elsayed sa mute acele postari.

imanikka
07-05-2006, 04:27 PM
Salam Aleikum...
BOGDANA :give_rose:
IMAN3 multumesc mult de tot pentru raspuns, dupa ce tu si SARA ati raspuns m-am gandit ca ar fii mai bine sa fii deschis un alt subiect pe aceasta tema ca sunt sigura ca mai sunt si alti membri cu intrebari, eu stiu sigur ca am sa va mai intreb. Poate o rugam pe IMAN_elsayed sa mute acele postari.

Habibty le-as muta cu mare placere dar nu pot , pot sa mut ceea ce este in Islam , iar moderatorul de la sectiunea asta el ar putea sa le mute in Islam. Deci asteptam adminul sa le mute sau cine e moderator :give_rose: :give_rose:


:002:

Nadia
07-05-2006, 04:29 PM
Habibty le-as muta cu mare placere dar nu pot , pot sa mut ceea ce este in Islam , iar moderatorul de la sectiunea asta el ar putea sa le mute in Islam. Deci asteptam adminul sa le mute sau cine e moderator :give_rose: :give_rose:


:002:

OK atunci ii dau PM lui surioara noastra maryam:give_rose:

batool391
07-05-2006, 06:40 PM
ya ukhti ghaliya Nadia, imi pare rau ptr ca ti s/a intamplat asa ceva. Sunt cu sufletul alaturi de tine, nu/ti pierde speranta. Allah sa/ti dea putere sa treci peste incercarea asta.

imanikka
07-05-2006, 07:21 PM
OK atunci ii dau PM lui surioara noastra maryam:give_rose:
Da habibty Maryam ar putea-o face. :smile16:
Nadiukaa :give_rose: :give_rose:

bianka_brrr
07-08-2006, 05:28 PM
Offf Nadia :smile308: imi pare foarte rau ce s-a intamplat
Eu am lipsit vreo 3 zile,am fost la parinti,acum am deschis forumul si nu stiam de nu se mai vede tickerul tau,nu stiam ce s-a intamplat:smile18:
Am citit toate paginile pana aici si pe cuvantul meu ca am lacrimi,imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat.
Trebuie sa intelegi ca asa a vrut bunul Allah.El ne da copii,tot El ni-i ia de langa noi.Asa a fost sa fie.Si Allah stie de ce s-a intamplat asa.Nu trebuie sa judecam
Trebuie sa luptati in continuare,sa va rugati si sa fiti unul langa celalalt.
Sunteti tineri,sanatosi si va iubiti.Asta e cel mai important.Veti avea o multime de copii:cup1: in shaa Allah, frumosi,destepti si religiosi.
Iti promit ca am sa ma rog pentru tine si Allah mi-e martor
Nu dispera,totul va fi bine in shaa Allah
Ai multa grija de tine,te rog mult
Te pup si sanatate multa :smile26:

um-rahmun
07-09-2006, 12:33 AM
: O Nadia i-mi pare rau ce ti s-a intamplat.Nu-ti face griji ALLAH poate face tot.Roagate si ai incredere in ALLAH.
Cumnata mea 10 ani in sir pierdea toate sarcinile.Medicii i-au spus sa se fereasca sa nu mai ramana gravida ca este exclus sa poata da nastere unui copil cu asa uter distrus.Ea a lasat in baza CELUI PREAINALT si iata ca dupa zece ani a nascut un bebe sanatos si frumos.Acum are un an si jumatate.
Sti mai mult mi-e teama ca peste ceva timp te vei plange ca nu dovedesti cu gradinita ta de copii.:sleep_2: