PDA

View Full Version : Fals si adevarat despre CEAI



nawal
07-02-2006, 07:53 PM
:salam:

dragele mele , am gasit ceva - zic eu - interesant despre ceai , sper sa va fie de folos...inshaALLAH

Fals si adevarat despre ceai

Sa fie adevarat ca ceaiul ne protejeaza de bolile de inima? Sau ca ne fereste de carii? Oare este mai sanatos daca il bem simplu, fara adaos de lapte? Citeste si vei afla nu doar raspunsurile la aceste intrebari, ci si multe alte informatii despre ceai.

Dupa apa, ceaiul este cea mai consumata bautura din lume. Nu exista colt de pe Pamant unde sa nu se bea macar o ceasca de ceai pe zi. Originar din China, el este cultivat si baut de mai bine de 2.000 de ani. Inca din acele vremuri era apreciat atat pentru savoarea, cat si pentru virtutile sale medicinale, care au fost descoperite repede. Astazi, binefacerile sale asupra sanatatii sunt recunoscute stiintific.
Asa cum se intampla cu orice gen de tratament, naturist sau nu, si ceaiului i se atribuie calitati si defecte care pot sa nu fie chiar adevarate. Ba chiar in jurul unor anumite ceaiuri s-au creat reale legende.

Hai sa vedem ce e fals si ce nu.

Nu este bine sa-l bem fierbinte

FALS
Il putem bea atat de fierbinte cat suportam, caci are efect vasodilatator asupra vaselor noastre capilare, datorita flavonoidelor pe care le contine. O calitate care ne aduce foloase atat vara, cat si iarna. Prin dilatarea vaselor sangvine capilare, senzatia de caldura, pe timpul rece, va fi mai intensa. Dimpotriva, pe vreme calda, vasodilatarea capilarelor produce un efect racoritor, caci mareste pierderile de caldura. Deci, incearca si bea-l fierbinte si in timpul caniculei.

Persoanele care au anemie trebuie sa limiteze consumul de ceai

ADEVARAT
Polifenolii continuti in ceai se "leaga" chimic de fierul provenit din alimentatie si ii impiedica absorbtia. Femeile, dar in special copiii, trebuie sa evite sa bea ceai inainte sau imediat dupa masa, mai ales daca dieta lor zilnica nu este suficient de bogata in carne si produse din carne (principala sursa de fier a organismului). Daca ceaiul insoteste de obicei mesele tale, ar fi bine sa consumi simultan si alimente bogate in vitamina C (de exemplu, sa bei si un suc de portocale sau o limonada din lamaie proaspata), care nu permite polifenolilor sa impiedice absorbtia fierului.

Ne ofera protectie anti-carie

ADEVARAT
Ceaiul incepe sa actioneze in folosul tau inca de la prima inghititura. Substantele continute, mai ales polifenolii, impiedica bacteriile din gura sa produca acizii care ataca smaltul dintilor. Pentru a alina o durere de masea, chinezii ne sfatuiesc sa mestecam cateva frunze de ceai verde, iar in cazul aftelor, pentru a grabi vindecarea si pentru a alina durerea, sa aplicam pe zona afectata un saculet cu ceai negru umezit.

Poate da insomnii

ADEVARAT
Daca il consumi in cantitati mari, poti avea probleme cu somnul. De ce? Ceaiul contine 2 substante stimulante, cafeina si teofilina, care sunt mai putin nocive decat cele din cafea. In functie de varietatea sa, o ceasca de ceai ne furnizeaza de 2-3 ori mai putina cafeina decat una de cafea.
Totusi, exista o problema. Cafeina din cafea se elibereaza repede si actioneaza scurt timp, pe cand cafeina din ceai se difuzeaza in organism intr-un timp mai lung si are deci, efect prelungit.
Consumat moderat, insa, stimuleaza vigilenta si sporeste capacitatea creierului de a analiza informatiile pe care le primeste zilnic. In concluzie, daca nu vrei sa stai treaza toata noaptea nu bea mai mult de 5-6 cesti (cesti, nu cani) de ceai pe zi.

Fara lapte sau lamaie este mai sanatos

FALS
Polifenolii din ceai se leaga de fierul provenit din alimentatie (in special din carne) si ii impiedica absorbtia. Asadar, cel mai bine ar fi sa bem ceaiul intre mese, ca sa nu riscam o carenta de fier. In plus, este recomandabil sa adaugam in ceai lapte sau lamaie - acestea satureaza ionii de fier, care vor putea fi absorbiti mai bine asa.

Ne fereste de maladiile cardiovasculare

ADEVARAT
Ceaiul mareste aportul zilnic de antioxidanti, cei care contribuie la mentinerea unei sanatati bune. Atat ceaiul verde, cat si cel negru contin flavonoide si polifenoli, substante cu efect antioxidant, care impiedica actiunea radicalilor liberi, "dusmanii" ce ne imbatranesc inainte de vreme si care sunt asociati cu aparitia afectiunilor cardiovasculare, cataractei, cancerului.
2 cesti de ceai contin tot atatia anti-oxidanti cat 7 pahare cu suc de portocale sau 20 de pahare cu suc de mere. S-a dovedit ca 3-5 cesti de ceai pe zi combat hipertensiunea si normalizeaza nivelul colesterolului, principalii factori de risc ai bolilor cardiovasculare. Consumand regulat o singura ceasca de ceai pe zi putem reduce aproape la jumatate riscul unui atac de cord, iar la persoanele cu varsta peste 50 de ani acest obicei sanatos scade cu 70% pericolul unui accident cerebral.

Reguli de preparare

Modurile obisnuite de preparare a ceaiului sunt infuzia si decoctul.
Pentru infuzie se utilizeaza in general partile delicate - frunze, flori, fructe si seminte - in timp ce decoctul se foloseste pentru a extrage substante din partile "tari" - radacini, scoarte.

1.- Pune frunzele sau pliculetul cu planta intr-un ceainic de sticla sau de ceramica si nu in vase de ----l, care pot da ceaiului un gust ciudat. In general, pentru o cana de ceai se folosesc 1-2 lingurite de planta uscata sau 2-4 lingurite de plante proaspete. Citeste cu atentie recomandarile de preparare.

2.- Varsa apa fierbinte dar, atentie, nu clocotita (70-80° C) peste planta. Cel mai bine e sa folosesti apa de izvor sau apa minerala plata - apa de la chiuveta contine clor si alte chimicale.

3.- Acopera vasul etans si lasa sa infuzeze 3-4 minute. Se vor pastra culoarea, aroma si gustul.

4.- Strecoara-l cu atentie. Nu e bine sa lasi prea mult sa infuzeze, caci se elibereaza prea multa tanina, iar ceaiul va fi amar.

sursa ?!!! ...bineinteles ca revista SANA:D
( imi place ce gasesc aici )...

Va pup si .....serviti un ceai , va rog ! :)

ALLAH maakum !

amal
07-02-2006, 09:08 PM
eu stiam ca cei care consuma lichide fierbinti au risc crescut de cancer esofagian. Daca tin bine minte, de aceea incidenta cancerului esofagian este crescuta in tari ca Japonia.

Este bine sa bem ceai cald /putin fierbinte pe caldura, cum fac arabii:D , pt ca intradevar face vasodilatatie si prin aceasta scade temperatura corpului (deci e gresita ideea ca trebuie sa bem suc rece sau cu gheata pt a ne racori), insa sa nu fie nici prea fierbinte, pt ca altfel se produc leziuni pe mucoasa care in timp favorizeaza aparitia acestui tip de cancer.

Saira
07-02-2006, 09:09 PM
Frumos thread Nawal...si bineinteles folositor!Mie imi place mult ceaiul,oricum ar fi el,iar informatiile pe care le-ai adus aici sunt realmente binevenite!

Shoukran :smile06: :smile06: :smile06:

Nadia
07-02-2006, 09:13 PM
Subscriu si eu la ceea ce zice AMAL:36_1_21: ...tin minte o profesoara de matematica in generala ni-a explicat aceasta chestie care mi-a ramas oin minte pana acum mai mult decat matematica ei(era o profa excelenta:give_rose: ) Si cand eram in vacanta in Maroco numai ceai caldutz imi dadau sa beau si eu nu intelegeam de ce...dar pe urma mi-am amintit de profa de mate si le-am dat dreptate.
Am auzit aici ca o cana ceai in general are mai multa cofeina decat o cana de cafea...o fii adevarat?:give_rose:

Anna
07-03-2006, 05:22 AM
mashAllah nawal
un articol frumos si interesant si plin de invataturi
Allah sa te rasplateasca pentru munca ta
multumim:smile06: :smile06:

nawal
07-03-2006, 05:03 PM
:salam:

ma bucur mult dragele mele ca va placut ....si mie , dupa ce l-am citit mi s-a parut ca este destul de important de stiut ...asa ca fugutza , fugutza...am zis sa il impartasesc cu voi ....:smile06:

da , asa este , in ceea ce priveste cat de fierbinte tb sa fie ....il bem si noi cat suportam ...( eu una , sincera sa fiu , nu il suport deloc fierbinte, dar acum ca stiu ca face bine ...o sa ma stradui un "picutz" ;) )

Pupicei ... ALLAH subhana hua wa Taala sa ne tina in paza Lui pe toti

oardy
07-03-2006, 10:32 PM
interesant materialul,dar hai sa va zic o faza.

*acum cateva luni mi+am luat de la farmacie ceai verde pt slabit.avea termen pana in 2008.

* de cateva zile tot vedeam prin bucatarie niste zburatoare mici si maro si nu stiam de unde or fi.

*ei...ce credeti?? da ...erau din punga in care se aflau pliculetele de ceai verde!!

*cand m+am uitat in pungulita...shok!
*era plina de asa ceva si de ...oua de ...

*mi s+a facut o sila de...

*m'am mai uitat o data si da ...scria pe cutie ca e valabil pana in 2008.

* ce chestie...

nawal
07-04-2006, 11:41 AM
interesant materialul,dar hai sa va zic o faza.

*acum cateva luni mi+am luat de la farmacie ceai verde pt slabit.avea termen pana in 2008.

* de cateva zile tot vedeam prin bucatarie niste zburatoare mici si maro si nu stiam de unde or fi.

*ei...ce credeti?? da ...erau din punga in care se aflau pliculetele de ceai verde!!

*cand m+am uitat in pungulita...shok!
*era plina de asa ceva si de ...oua de ...

*mi s+a facut o sila de...

*m'am mai uitat o data si da ...scria pe cutie ca e valabil pana in 2008.

* ce chestie...

:salam:
ihhhhh !!!....draga oardy , urata experienta ai avut ....sigur a fost depozitat in conditii nefavorabile....

am patit-o si eu cu niste paste cica barilla , marca nu gluma ...;) ( abia cumparate)....si cand le-am pus la fiert ....a inceput "carnea" sa pluteasca ... imi venea sa mor de scarba ... ieah !!!....( tot asa , din cauza conditiilor ale magazinului unde au fost depozitate ) asa ca ....aveti grija daca preferati cu " carnitza"!!!....:36_1_21:

ALLAH maakum !

shama
08-28-2006, 12:09 PM
Subscriu si eu la ceea ce zice AMAL:36_1_21: ...tin minte o profesoara de matematica in generala ni-a explicat aceasta chestie care mi-a ramas oin minte pana acum mai mult decat matematica ei(era o profa excelenta:give_rose: ) Si cand eram in vacanta in Maroco numai ceai caldutz imi dadau sa beau si eu nu intelegeam de ce...dar pe urma mi-am amintit de profa de mate si le-am dat dreptate.
Am auzit aici ca o cana ceai in general are mai multa cofeina decat o cana de cafea...o fii adevarat?:give_rose:


Nadine, eu am retinut ca exista o diferenta, in sensul mentionat de tine, intre ceaiul negru si cel verde. Ceaiul negru poate provoca insomnii daca este baut in apropierea orei de culcare din cauza continutului ridicat de teina (o baza asemanatoare cofeinei).