PDA

View Full Version : Metode prin care iti poti gasi jumatatea fara sa incalci sharia



batool391
07-05-2006, 02:09 AM
Metode permise de Şaria în găsirea soţului/soţiei

1. Prima şi cea mai comună metodă este să ceri ajutorul părinţilor, prin legăturile pe care le au în comunitatea islamică. De asemenea este important să ai şi tu o bună relaţie cu comunitatea islamică şi să le spui cam ce tip de partener cauţi. Alegerea îţi aparţine.
2. O altă metodă este să ceri ajutorul oamenilor influienţi din comunitatea în care trăieşti, spre exemplu imamilor sau femeilor teologi care vin în contact cu alte persoane care la rândul lor îşi caută un partener de viaţă.
3. O persoană poate de asemeni cere ajutorul prietenilor pentru a-şi găsi jumătatea. Dar te rog fii sigur că acei prieteni sunt persoane corecte şi ştiu ce fel de partener-ă îţi doreşti. De asemenea orice contact cu persoana prezentată trebuie să aibă loc în prezenţa tutorelui( wali) şi în nici un caz cei doi nu vor fi singuri. Femeile le pot întreba pe prietenele lor căsătorite dacă soţii lor nu cunosc pe cineva potrivit pentru ele şi viceversa pentru bărbaţi.
4. Este de asemenea mai bine să întălneşti pe cineva la colegiu, universitate, la locul de muncă sau la întâlnirile organizate de comunitatea musulmană atâta timp cât pot parametrii comportamentului pot fi observaţi. Dacă ai întâlnit pe cineva potrivit şi vrei să discuţi despre căsătorie , în cazul în care este o soră atunci un frate poate aranja să se întâlnească cu familia ei.
5. Este de asemenea permis să-ţi cauţi un soţ sau o soţie utilizând agenţiile matrimoniale sau website-urile. Oricum se recomandă utilizarea lor cu atenţie. Sub nici o formă o soră musulmană nu ar trebui să-şi posteze fotografia pe un site deoarece acest lucru este periculos şi este haram.



O notă de precauţie în legătură cu agenţiile matrimoniale online: prin natura sa spaţiul virtual se pretează la anonimat. Este foarte uşor pentru oameni să mintă despre ei înşişi online. Dacă simţi că ceva nu e în regulă cu cineva , atunci nu discuta cu acea persoană. Nu oferi niciodată informaţii personale dacă nu ai încredere în cineva. Odată ce simţi că cineva este potrivit pentru tine , poţi începe discuţiile cu familia sau wali. Fii sigur că wali al tău sau familia va verifica înformaţiile despre acea persoană înainte de prima întâlnire. Nu uita că la prima întâlnire şi după nu este permis să te întâlneşti singur cu o soră. Aplică aceste sfaturi indiferent de locul unde ai întâlnit persoana. E mai bine să foloseşti o metodă de găsire a unui soţ- soţie conform Şariei, E o alternativă la implicarea în relaţiile de tip prieten/ ă care nu sunt doar interzise ci sunt şi periculoase.

maryam
07-09-2006, 01:57 AM
nu dau cu parul:kuzya_01: :scenic: :36_1_21: :36_1_21: ,exista si metode prin care o poti lasa fara sa incalci sharya?:smile310:
Adica uite,exemplu:devin dansii necompatibili,el nu-i mai place ei,ea nu-i mai place lui ,ce e de facut????

dunia
07-09-2006, 03:58 PM
asta chiar buna intrebarea astept si eu raspuns cu nerabdare de la cine stie. deoarece vad ca multi stau impreuna chiar in asemenea conditii doar de gura familiei etc

maryam
07-09-2006, 05:20 PM
asta chiar buna intrebarea astept si eu raspuns cu nerabdare de la cine stie. deoarece vad ca multi stau impreuna chiar in asemenea conditii doar de gura familiei etc


...da,asa este draga mea,o fac ca pe un compromis...in conditiile astea ma intreb cum ramane cu ipocritzia,sau e un fel de sacrificiu?Cand ajungi sa traiesti alta viata ,nicidecum a ta...traiesti pt. mama lui,a ta,pt. copii,pt. vecini:p

dunia
07-10-2006, 12:58 AM
am auzit personal pe cineva care spunea ca gata s-a casatorit asa ramane si eu insistam ca cum asa pai daca nu merge. el de colo ca trebuie sa mearga ca nu mai ai ce face dupa. ca familia, vecinii etc
gura lumii
na mai lasa-ma decat sa stau dupa gura lumii mai bine imi iau lumea in cap

Anna
07-10-2006, 05:07 PM
am auzit personal pe cineva care spunea ca gata s-a casatorit asa ramane si eu insistam ca cum asa pai daca nu merge. el de colo ca trebuie sa mearga ca nu mai ai ce face dupa. ca familia, vecinii etc
gura lumii
na mai lasa-ma decat sa stau dupa gura lumii mai bine imi iau lumea in cap


apai mentalitatea asta am vazut-o si la bunici,matusi,vecini...
daca pe asta l-am luat cu asta raman la bine si la rau....
adevarul este ca inainte oamenii nu se gandeau atata de mult la divort....ei se complaceau in anumite situatii dar si luptau pentru o casnicie mai buna pentru o mai buna intelegere
o batrana imi povestea la un moment dat ca sotul ei timp de ctv ani a inselat-o cu foarte multe femei...si am intrebat de ce nu l-ai parasit?de ce nu ai divortat?
si mi-a zambit...mi-a spus ca "tineretul de azi" repede se gandeste la divort....ea a stat langa el si la bine si la rau si cand el a gresit si cand el nu.....oare cate dintre noi am accepta asta????si mi-a zis ca in final a fost bine....ca avand rabdare cu sotul ei...si-a dat seama si el de fapt (in cam mult timp zic eu) ce fel de femeie avea acasa.....si oamenii de schimba dar noi nu mai avem putere sa credem in ei....

sunt multe motive pentru care unele femei accepta asta...sunt batute chinuite umilite...din motive sociale ,financiare mai ales aleg sa stea cu el in continuare...si poate de ce nu al dragostei.....uneori gresesc dar fiecare doarme dupa cum isi asterne si fiecare stie ce anume il face fericit....daca cineva vrea sa ramana de ce sa ii spunem ca nu face bine?e punctul nostru de vedere...raportat la experienta noastra de viata si la conceptiile noastre poate e gresit ca noi nu am accepta dar ...ele o fac.....si daca ele merg inainte o fac pentru ca nu vor altceva poate sau poate le e frica.....nimeni nu poate fii "salvat" daca nu vrea.....

aiscia
07-11-2006, 12:58 AM
:salam:

Exista cazuri si cazuri de casatorie,iar motivele ptr care se distruge armonia intr-o casatorie sunt ffff multe.
E foarte greu de precizat cand,cum si de ce incepe aceasta lipsa "ucigatoare" de comunicatie intre cei doi soti,ceea ce duce la rutina.Si atunci barbatii( de obicei barbatii) isi cauta distractia in afara casei,lasand sotia singura ptr ore si ore,nebagand in seama faptul ca aceasta sufera...,sau ajung chiar sa le bata si sa le trateze fara respect...:mad: :mad:
Eu ma intreb si le-am intrebat si pe cele in cauza ce le determina sa mai ramana in aceasta casatorie "falita"?
Am sa va dau exemple de raspunsuri ca sa vedeti cum judeca aceste surioare(raspunsuri care pe mine,sincera sa fiu m-au minunat):
1.NU IMI PERMIT SA FAC TALAK PTR CA EL ARE O CASA SI EU NU,FAMILIA MEA NU ESTE BOGATA SI NU MA POATE INTRETINE.
2.FAMILIA MEA NU MA MAI PRIMESTE INAPOI PTR CA VA RADE TOT SATUL SI NIMENI NU MA VA MAI LUA DE SOTIE.
3.CINE MA VA CREDE PE MINE? TOATA LUMEA CREDE CEEA CE SPUNE EL...SI MIE FRICA SA MA FAC DE RAS..etc...etc
4.ASTA IMI ESTE DESTINUL,LAS TOTUL IN MAINILE LUI ALLAH...
5.CREZI CA AM SA GASESC UN SOT MAI BUN?TOTI BARBATII SUNT LA FEL...



IN CONCLUZIE...ACESTE SURIOARE NU AU PERSONALITATE SI NU AU CURAJUL SA INFRUNTE VIATA SINGURE,NU AU INCREDERE CA ALLAH LE MILOSTIV SI CA EL,INALTUL NE DA DE MANCARE...

EU ,NU STIU NICI CUM AS PUTEA SA AJUT SAU SA SFATUIESC O SURIOARA CARE SE AFLA IN ACEASTA SITUATIE PTR CA AM AJUNS LA IMPRESIA CA NU VOR SA FIE AJUTATE SI CA IN FINAL LE PLACE SA TRAIASCA ASA.

um-rahmun
07-11-2006, 01:04 AM
Si eu m-am intrebat:Cum se casatoteste cu verisoara cu care a crescut ca sora?cum se casatoresc de gura familiei si nu se iubesc?si multe,multe intrebari.
In ziua de azi aici ne este permis sa ne casatorim cu cine vrem cu marea iubire.
Intrebarea care nu-mi da raspunns este DE CE NOUA CARE NE ESTE LIBERTATE DIVORTAM IAR ACELORA CARE S-AU CASATORIT DE NEVOIE(poate)LE MERGE CASATORIA PANA LA MOARTE?

um-rahmun
07-11-2006, 01:11 AM
:salam:

Exista cazuri si cazuri de casatorie,iar motivele ptr care se distruge armonia intr-o casatorie sunt ffff multe.
E foarte greu de precizat cand,cum si de ce incepe aceasta lipsa "ucigatoare" de comunicatie intre cei doi soti,ceea ce duce la rutina.Si atunci barbatii( de obicei barbatii) isi cauta distractia in afara casei,lasand sotia singura ptr ore si ore,nebagand in seama faptul ca aceasta sufera...,sau ajung chiar sa le bata si sa le trateze fara respect...:mad: :mad:
Eu ma intreb si le-am intrebat si pe cele in cauza ce le determina sa mai ramana in aceasta casatorie "falita"?
Am sa va dau exemple de raspunsuri ca sa vedeti cum judeca aceste surioare(raspunsuri care pe mine,sincera sa fiu m-au minunat):
1.NU IMI PERMIT SA FAC TALAK PTR CA EL ARE O CASA SI EU NU,FAMILIA MEA NU ESTE BOGATA SI NU MA POATE INTRETINE.
2.FAMILIA MEA NU MA MAI PRIMESTE INAPOI PTR CA VA RADE TOT SATUL SI NIMENI NU MA VA MAI LUA DE SOTIE.
3.CINE MA VA CREDE PE MINE? TOATA LUMEA CREDE CEEA CE SPUNE EL...SI MIE FRICA SA MA FAC DE RAS..etc...etc
4.ASTA IMI ESTE DESTINUL,LAS TOTUL IN MAINILE LUI ALLAH...
5.CREZI CA AM SA GASESC UN SOT MAI BUN?TOTI BARBATII SUNT LA FEL...



IN CONCLUZIE...ACESTE SURIOARE NU AU PERSONALITATE SI NU AU CURAJUL SA INFRUNTE VIATA SINGURE,NU AU INCREDERE CA ALLAH LE MILOSTIV SI CA EL,INALTUL NE DA DE MANCARE...

EU ,NU STIU NICI CUM AS PUTEA SA AJUT SAU SA SFATUIESC O SURIOARA CARE SE AFLA IN ACEASTA SITUATIE PTR CA AM AJUNS LA IMPRESIA CA NU VOR SA FIE AJUTATE SI CA IN FINAL LE PLACE SA TRAIASCA ASA.

Nu cred ca-i place nimanui asa o viata dar uite ca si cel care divorteaza se recasatoreste face alti copii apoi iar probleme,divort iar alt sot,iar alti copii si crezi ca cum ar fi mai bine?
Sa astepte sa creasca copii si poate va fi bine sau sa se casatoreasca de nenumarate ori?
Parerea mea este ca toti barbatii sunt lafel.

genan
07-11-2006, 01:21 AM
Intrebarea care nu-mi da raspunns este DE CE NOUA CARE NE ESTE LIBERTATE DIVORTAM IAR ACELORA CARE S-AU CASATORIT DE NEVOIE(poate)LE MERGE CASATORIA PANA LA MOARTE?


stii care e diferenta?
ca cei carora le merge casnicia pana la moarte, de nevoie casatoriti, ei invata sa se iubeasca unu pe altu in timpul acestei casatorii, si mai mult de atata, invata sa se respecte ... pt ca una e respectul p care il ai pt fratii tai, pe colegii tai, pt parintii tai si d alt fel e respectul pt sotul / sotia ta....
ei nu gandesc ca daca face asta sau asta, gata, divortez de el... ei gandesc mai intai sa fac asta si asta doar daca e ok, doar daca pe cel / cea de langa mine nu-l deranjeaza...
ei percep libertatea in alte moduri decat prin divort...

insha allah noi toti sa nu ne gandim cand ne-om casatori sau sanu va ganditi voi cei casatoriti la un eventual divort...

aiscia
07-11-2006, 11:37 AM
Nu cred ca-i place nimanui asa o viata dar uite ca si cel care divorteaza se recasatoreste face alti copii apoi iar probleme,divort iar alt sot,iar alti copii si crezi ca cum ar fi mai bine?
Sa astepte sa creasca copii si poate va fi bine sau sa se casatoreasca de nenumarate ori?
Parerea mea este ca toti barbatii sunt lafel.


AICI NU SUNT DE ACORD CU TINE...ADICA SA ASTEPTE SA CREASCA COPII MARI SI PE URMA SA ISI VADA FIECARE DE VIATA LUI? CARE VIATA?CA MAI RAMANE DUPA PUMNI SI SUFERINTA,NEFERICIRE SI NEMULTUMIRE SUFLETEASCA?
SI ACEI COPII IN CA CONDITII CRESC SI CE POT SA INVETE DE LA ACEI PARINTI?
ITI SPUN EU...DACA E BAIAT VA FI LEIT TATSU CA DOAR AIA A VAZUT ACASA SI DACA E FATA,ORI VA AVEA FRICA DE CASATORIE, ORI VA FI SUPUSA CA MAMA SA.
NU ESTE DELOC CORECT SI SANATOS SA ITI CRESTI COPII IN ASTFEL DE MEDIU DE NEINTELEGERI SI CONTINUU RAZBOI..
DACA VEZI CA NU MERGE,DUPA SUTE DE INCERCARI,CE ROST ARE?
ALLAH A PERMIS DIVORTUL,POATE URMATOAREA CASATORIE VA FI MAI BUNA..


DUPA PAREREA MEA NU TOTI BARBATII SUNT LA FEL...AL MEU DE EX.,ORICAT L-AS INERVA SI PROVOCA NU RIDICA VOCEA LA MINE,ATUNCI DA-TI SEAMA CE AR TREBUI SA II FAC CA SA MA TREZESC CU UN PUMN IN FALCA...

L-AM INTREBAT SI PE EL DE ASTFEL DE CAZURI SI STI CE MI-A RASPUNS?
"BARBATII CARE NU AU FRICA DE ALLAH SUNT MAI RAI CA CAINII"

um-rahmun
07-12-2006, 02:32 AM
AICI NU SUNT DE ACORD CU TINE...ADICA SA ASTEPTE SA CREASCA COPII MARI SI PE URMA SA ISI VADA FIECARE DE VIATA LUI? CARE VIATA?CA MAI RAMANE DUPA PUMNI SI SUFERINTA,NEFERICIRE SI NEMULTUMIRE SUFLETEASCA?
SI ACEI COPII IN CA CONDITII CRESC SI CE POT SA INVETE DE LA ACEI PARINTI?
ITI SPUN EU...DACA E BAIAT VA FI LEIT TATSU CA DOAR AIA A VAZUT ACASA SI DACA E FATA,ORI VA AVEA FRICA DE CASATORIE, ORI VA FI SUPUSA CA MAMA SA.
NU ESTE DELOC CORECT SI SANATOS SA ITI CRESTI COPII IN ASTFEL DE MEDIU DE NEINTELEGERI SI CONTINUU RAZBOI..
DACA VEZI CA NU MERGE,DUPA SUTE DE INCERCARI,CE ROST ARE?
ALLAH A PERMIS DIVORTUL,POATE URMATOAREA CASATORIE VA FI MAI BUNA..


DUPA PAREREA MEA NU TOTI BARBATII SUNT LA FEL...AL MEU DE EX.,ORICAT L-AS INERVA SI PROVOCA NU RIDICA VOCEA LA MINE,ATUNCI DA-TI SEAMA CE AR TREBUI SA II FAC CA SA MA TREZESC CU UN PUMN IN FALCA...

L-AM INTREBAT SI PE EL DE ASTFEL DE CAZURI SI STI CE MI-A RASPUNS?
"BARBATII CARE NU AU FRICA DE ALLAH SUNT MAI RAI CA CAINII"
Am inteles sa ramana pana cresc copii langa sot nu in astfel de situatii unde sunt batai zinice sau cel putin batai.Daca a-s fi in astfel de situatie a-si pleca atunci noamtea dar nu inainte de a-i sparge capul.
Nici ca aici daca odata a tipat la tine fugi.
I-ti povestesc o intamplare.
Aveam o vecina araboaica.Era aproape mereu batuta.Dupa 4 copii si ceva ani a reusit sa "fure"de la sot atatia bani sa-si ia o casuta in Siria.Ia spus sotului acum poti sa ma omori eu mi-am luat casa si ma voi marita cu altul i-ti dau copii si plec.
Sotul cand a auzit s-a potolit.I-A spus nu credeam ca esti asa desteapta de atunci o respecta.
Eu cred ca cine se lasa batuta si calcata pe jos va ramane.
Din fericire ISLAMUL permite divortul eu am zis nu trebuie sa pleci de la un mic necaz.
Pentru mine toti barbati sunt la fel poate unul nu tipa dar are alte defecte.Nu vreau sa zic ca sotul tau e rau felicitari ca i-l vezi perfect si bun.
INSHAALLAH sa nu divortez niciodata dar daca vor fi situatii dificile poate voi divorta dar sigur nu voi avea nevoie de un alt barbat.


SURIOARA MI-AM PERMIS SA CORECTEZ CUVANTUL INSHAALLAH.
TE PUP SI ALLAH SA FIE MULTUMIT DE TINE.

dunia
07-12-2006, 08:35 PM
apoi nu e chiar asa unii raman pana la moarte cu sotul/sotia de nevoie pai cum sa divorteze ca ce zic vecinii, familia etc
sunt multi asa care o duc in felul acesta ani de zile si apoi deja e prea tarziu sa isi refaca viata dupa ce au crescut copiii mari
casnicia nu e totdeauna senina insa daca sunt mari probleme eu as pleca vazand cu ochii decat sa imi cresc copii intr-un mediu tensionat cu scandaluri si batai
dupa cum e sotul asta sigur nu e cazul, nu se enerveaza in veci si bataie mai degraba l-as bate eu decat el pe mine
daca ar da as da si eu asta e clar:p
cand voi avea copii insa Allah o sa ii las sa se casatoreasca cu cine vor ei fara sa le impun nimic sau sa fac presiuni de nici un fel. deja prevad probleme la capitolul asta cu familia sotului insa vom trai si vom vedea.
ca in multe cazuri sunt situatii unde familia nu ii obliga sa se casatoreasca pe fata insa fac presiuni , subtile poate insa tot presiuni se numesc. sunt si cazuri disperate unde sunt obligati sa se casatoreasca de parinti frati, sunt sute de cazuri in vest cu familii musulmane chiar eu personal stiu de vreo doua dar de cele de care aud de ici si de colo