PDA

View Full Version : urarea ptr cel care a terminat rugaciunea



nawal
07-05-2006, 05:51 PM
:salam:

in legatura cu urarea care se face pentru cel ce a iesit din rugaciune , respectiv : "Takabal-ALLAH , inshaALLAH" ( sensul ar fi : "sa primeasca ALLAH rugaciunea ta" ) si raspunsul: "Mina wa minkum " (sensul ar fi : "de la mine si de la voi" ).....as vrea sa aflu daca este erezie sau nu...( am auzit pareri si de da si de nu ....dar care este oare adevarul ?)

Shukran....ALLAH maakum !

Abdul Rahman
07-05-2006, 11:18 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Nawal, multumindu-va pentru si pentru a doua intrebarea legata de salutul 'Taqabbala Allah !', se cuvine sa facem urmatoarele precizari.

Este binecunoscut faptul ca in zilele noastre este foarte usor pentru oameni sa faca lucruri care au carecter de noutate (bid'ah), cum ar fi sa-si stranga mainile unul celuilalt dupa salat, ori – asa cum ati mentionat – sa spuna 'Takabal Allah! ' dupa rugaciune.

Inca din capul locului trebuie sa clarificam un aspect important.

Bid'ah (noutate sau inovatie) inseamna orice noua credinta sau actiune pentru care nu exista nici sanctiune, dar nici autorizare in religie.

Aceste inovatii pot fi atat in credinta intrinseca, cat si in forma ei practica, in modul in care aplicam ceea ce credem.

Noi, ca si musulmani, suntem obligate sa-L urmam pe Allah Preainaltul si pe Mesagerul Sau (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) . Allah Atotputernicul a spus :

"Spune : 'Fiti cu supunere fata de Allah si de Trimis, dar daca intoarceti spatele, Allah nu-i iubeste pe necredinciosi !' (surat ‘Al-Imran : 32)

In orice caz, exista numeroase obiceiuri, deprinderi si modalitati care sunt acceptate de Shari’ah atata vreme cat ele nu violeaza textele clare ale Nobilului Coran, ale Sunnei, principiile universale ori obiectivele legislatiei islamice.

Cu alte cuvinte, daca cineva gandeste ca, spunand 'Taqabbala Allah !' ('Fie ca Allah sa accepte rugaciunea ta !') dupa salatul Juma'ah, spre exemplu - aceasta este o parte necesara a salatului, crezand ca salatul este incomplet fara aceasta urare – aceasta cu siguranta se apropie foarte mult de institutia inovatiei in religie (Bid'ah). Si nu avem voie sa procedam in acest mod.

Daca, dimpotriva, se intampla ca unul dintre noi sa spuna aceste cuvinte cu intentia de a ura fratelui/surorii sale ca rugaciunea sa-i fie acceptata, sperand ca si fratele/sora sa sa-i ureze in contrapartida 'Taqabbala Allah !' – in acest caz nu putem considera ca avem de a face cu fenomenul de bid'ah ('erezie'). Daca cineva iti spune 'Fie ca Allah Preainaltul sa-ti accepte rugaciunea in sha Allah !', cum vom putea sa consideram aceasta drept o inventie in religie ?!

In niciun caz !

Din acest punct de vedere, spunand 'Taqabbala Allah !' facem dovada unui act inocent, de bunatate. Sa nu uitam ca Allah Preainaltul a spus :

"Daca vi se da binete, raspundeti cu binete inca si mai frumos sau [cel putin] raspundeti [1]. Allah este atoatesocotitor [Hasib]" (surat An-Nisa’ : 86, in traducere sura ‘Femeilor’)

Note de subsol :

[1] Spre exemplu, inainte de Islam, arabii pagani foloseau diferite maniere si formule de salut.
Islamul a recomandat ca formula de salut expresia 'As-Salamu ‘alay-kum !' ('Pacea asupra voastra !'), adresarea cu ea fiind facuta uneia sau mai multor persoane. Raspunsul la ea este 'Wa-'alay-kumu s-salam (wa rahmatu Allahi wa-barakatu-hu !') 'Pacea fie si asupra voastra (si indurarea lui Allah si binecuvantarile Sale !' )


Allah Preainaltul stie cel mai bine !

suleiman
07-05-2006, 11:31 PM
Am mutat intrebarea pt ca v-am rugat frumos sa faceti intrebarile separate .
Chiar daca unu vrea sa intrebe cat face 1+1 sa deschida un subiect nou , sa stie omul unde sa caute cand cauta .

Multumesc pt intelegere .

Abdul Rahman
07-06-2006, 02:18 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Ce idee excelenta, frate Suleiman !

Daca imi este permisa si o sugestie in acest sens, ea ar fi adresata moderatorului sectiunii.

Dupa parerea mea, ar fi bine sa includa aceasta regula langa celelalte trei sau patru afisate la intrarea in sectiune. Sa citeasca toata lumea care posteaza aici. Astfel s-ar scuti munca ulterioara atat din partea ta sau a moderatorului, cat si - asa cum spuneai - ar vedea toti numele subiectului 'X' si ar stii unde sa caute. Altfel, raspunsurile ar ramane 'ingropate'.

Pe de alta parte, am observat ca pe alte forumuri ale unor site-uri consacrate despre Islam (ex. :www.islamonline.net) sunt adresate intrebari succesive si se dau raspunsurile pe masura, fara a se crea subiecte noi. Intrebarile sunt asezate una sub cealalta, avand raspunsurile aferente.

Eu unul, insa prefer varianta spusa de tine. Este mai usor sa te uiti pe numele subiectelor decat sa faci 'munca de cercetare' in adancime.

Asadar, ramane cum ai stabilit !

Va imbratisez pe toti cu dragoste intru Allah Preainaltul,
Abdul Rahman :give_rose:

nawal
07-06-2006, 12:57 PM
:salam:

Inca o data si inshaALLAH sa fie de multe ori , shukran si pentru acest raspuns si ALLAH subhana hua wa Ta'ala sa va tina in paza LUI.

M-am linistit , deoarece chiar eram in incurcatura si de cand am auzit ca ar fi 'erezie' ma gandeam "sa urez ... sa nu urez !!!" ...acum am inteles cum sta situatia :)

ALLAH barak fiikum !

imanikka
07-06-2006, 11:46 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Ce idee excelenta, frate Suleiman !

Daca imi este permisa si o sugestie in acest sens, ea ar fi adresata moderatorului sectiunii.

Dupa parerea mea, ar fi bine sa includa aceasta regula langa celelalte trei sau patru afisate la intrarea in sectiune. Sa citeasca toata lumea care posteaza aici. Astfel s-ar scuti munca ulterioara atat din partea ta sau a moderatorului, cat si - asa cum spuneai - ar vedea toti numele subiectului 'X' si ar stii unde sa caute. Altfel, raspunsurile ar ramane 'ingropate'.

Pe de alta parte, am observat ca pe alte forumuri ale unor site-uri consacrate despre Islam (ex. :www.islamonline.net) sunt adresate intrebari succesive si se dau raspunsurile pe masura, fara a se crea subiecte noi. Intrebarile sunt asezate una sub cealalta, avand raspunsurile aferente.

Eu unul, insa prefer varianta spusa de tine. Este mai usor sa te uiti pe numele subiectelor decat sa faci 'munca de cercetare' in adancime.

Asadar, ramane cum ai stabilit !

Va imbratisez pe toti cu dragoste intru Allah Preainaltul,
Abdul Rahman :give_rose:


Dan ai dreptate si am adaugat acest punct la reguli , Insha Allah pe parcurs sa mai scriem reguli pentru ca forumul sa fie cat mai placut si sa existe o ordine in intrebari , sa fie usor de gasit ceea ce ne intereseaza.

Allah sa te rasplateasca

Abdul Rahman
07-07-2006, 12:18 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Important este ca acele reguli sa fie citite si respectate.

Dupa mine ele nu au rolul de a ne face viata mai grea pe forum, ci dimpotriva ele usureaza munca voastra, celor care aveti o sarcina de plus : cea de moderator. Iar pe de alta parte mentine si o anumita ordine, o anumita logica interna - conditie absolut necesara pentru un forum asa de frumos.

Si sa stii ca-mi este asa de dor de postarile tale, atat de pline de intelepciune...Chiar ultimele ahadisuri postate sunt atat de frumoase... Te fac sa simti si sa traiesti diferit, te fac sa te simti musulman cu adevarat !

Allah Preainaltul sa te rasplateasca si pe tine, draga surioara.
Si in sha Allah pe toti musulmanii din lume.

http://www.dotflowers.com/imageslarge/largeimages/products/D2-3250.jpg