PDA

View Full Version : Fotografile , pozele ..



Nadia
06-28-2006, 06:20 PM
:salam: :002:
Stiu ca este haram in islam sa avem poze cu familia noastra(tablouri) si poze cu animale... dar este haram sa avem obiecte de imbracaminte cu animale sau de exemplu lenjerii de pat care arata ca pieile animalelor; sau bijurerii( cercei sau inele- ce ma intereseaza) cu animale pe ele sau in forma de animale? Mie mi-a adus sotul din Marroco o piele de oaie care sta pe jos in fata patului si calcam pe ea, este haram sa o avem?
:110:
Jazaka ALLAH
:give_rose:

Abdul Rahman
06-28-2006, 09:27 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


‘Aisha (Allah sa fie multumit de ea !) a relatat : ‘Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a intrat la mine[in incapere] si a vazut ca exista o perdea care continea imagini cu animale. Fata lui a devenit rosie de furie, a dat-o jos si a distrus-o in bucati mici. Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus : ‘Cine a desenat asta, va avea parte de cea mai severa pedeapsa in Ziua Judecatii’ (relatat de Bukhari vol.8 book 73 no.130 p.83-84)

Tot raportat la Bukhari vol.4 book 54 no.447-450 p.297-299, in Islam sunt interzise orice fel de imagini care reprezinta oameni sau fotografii.

Este vorba de o interdictie cu caracter general, prin urmare, in opinia mea este interzis ca musulmanii sa poarte obiecte de imbracaminte cu animale sau lenjerii de pat care arata ca pieile animalelor. Aceeasi interdictie se aplica in orice situatie, inclusiv daca este vorba de pielea de oaie pe care ati mentionat-o ca fiind cumparata de sotul dumneavoastra din Maroc sau in cazul bijuteriilor.

Exceptie de la interdictie fac jucariile pentru copii.

Exista mai multe hadisuri autentice care confirma acest lucru. Iata unul dintre ele :

‘Aisha (Allah sa fie multumit de ea !) a relatat : ‘Ma jucam cu papusile, in prezenta Trimisului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !). Veneau si prietenele mele la mine si se ascundeau de Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) – caci le era teama de el. Dar Trimisul lui Allah era bucuros de vizitele pe care mi le faceau, pentru a se juca impreuna cu mine (Convenit)

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

imanikka
06-28-2006, 09:40 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


‘Aisha (Allah sa fie multumit de ea !) a relatat : ‘Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a intrat la mine[in incapere] si a vazut ca exista o perdea care continea imagini cu animale. Fata lui a devenit rosie de furie, a dat-o jos si a distrus-o in bucati mici. Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus : ‘Cine a desenat asta, va avea parte de cea mai severa pedeapsa in Ziua Judecatii’ (relatat de Bukhari vol.8 book 73 no.130 p.83-84)

Tot raportat la Bukhari vol.4 book 54 no.447-450 p.297-299, in Islam sunt interzise orice fel de imagini care reprezinta oameni sau fotografii.

Este vorba de o interdictie cu caracter general, prin urmare, in opinia mea este interzis ca musulmanii sa poarte obiecte de imbracaminte cu animale sau lenjerii de pat care arata ca pieile animalelor. Aceeasi interdictie se aplica in orice situatie, inclusiv daca este vorba de pielea de oaie pe care ati mentionat-o ca fiind cumparata de sotul dumneavoastra din Maroc sau in cazul bijuteriilor.

Exceptie de la interdictie fac jucariile pentru copii.

Exista mai multe hadisuri autentice care confirma acest lucru. Iata unul dintre ele :

‘Aisha (Allah sa fie multumit de ea !) a relatat : ‘Ma jucam cu papusile, in prezenta Trimisului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !). Veneau si prietenele mele la mine si se ascundeau de Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) – caci le era teama de el. Dar Trimisul lui Allah era bucuros de vizitele pe care mi le faceau, pentru a se juca impreuna cu mine (Convenit)

Allah Preainaltul stie cel mai bine !


Masha Allah frate. Cate lucruri noi aflu. Sunt asa de bucuroasa. :smile06: Dar asa vrea sa inteb , daca nu e voie cu imagini si foto, pictura are legatura cu asta? Este permis ca sa pictezi?

Abdul Rahman
06-28-2006, 10:24 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Sunt multe de discutat pe tema fotografiei in Islam, parerile invatatilor musulmani fiind impartite.
Spre exemplu, imamul Yusuf Al-Qardawi, fost profesor doctor la Universitatea Al-Azhar era de parere ca nu toate fotografiile sunt interzise, ci doar acelea care-l socotesc pe cel fotografiat sfant sau au in intentie preamarirea lui. Cu atat mai mult cu cat cel preamarit face parte dintre neamurile ‘necredinciosilor sau nelegiuitilor, asa cum sunt idolatrii, comunistii sau artistii excentrici’.
Asta in timp ce alti invatati interpreteaza strict hadisurile autentice, afirmand ca prohibitia este generala.

Si in legatura cu pictura exista diverse opinii. Unii o interpreteaza ca fiind interzisa, pe aceleasi considerente, in timp ce alti invatati spun ca raspunsul corect se poate obtine doar daca vom analiza care este scopul pentru care a fost realizata pictura respectiva, cui foloseste etc.

Astfel, daca tablourile reprezinta fiinte adorate in afara lui Allah Preainaltul (ex. picturi care-l reprezinta pe Budha etc.) – ele sunt interzise.

In schimb, se spune ca nu este pacat sa realizam sau sa posedam tablouri ale unor lucruri neinsufletite (ex : copaci, munti, apus de Soare etc.)

Opiniile acestor invatati musulmani au la baza faptul ca, desi exista hadisuri autentice, nu exista prescriptii clare in sensul interzicerii lor. Ei spun ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) si-a exprimat doar aversiunea fata de, sa spunem, imbracarea peretilor cu perdele care contin desene. Si sunt multe alte exemple fata de care el si-a exprimat indignarea si aversiunea.

Dar, spun ei, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) si-a exprimat indignarea doar pentru ca aceste obiecte (fie ca sunt picturi sau altceva) ii aminteau de aceasta lume trecatoare si de podoabele ei si nu din alte ratiuni.

Spre exemplu, in epoca Mesagerului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) se pare ca existau foarte multe picturi realizate de bizantini si de persani si care aveau drept unic scop sanctificarea si preamarirea. Motiv pentru a-l infuria foarte rau si a-l determina sa le distruga in permanenta.

Opinia mea este sa evitam cat mai mult posibil sa avem aceste obiecte in casa si sa punem pe pereti ori in alte locuri curate doar imagini care sa ne apropie de Allah Preainaltul, cum ar fi tablouri cu atributele Lui.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

imanikka
06-28-2006, 11:17 PM
iti multumesc mult pentru raspunsul dat . Ce bine ca am mai aflat cate ceva... Off toata viata invatam si tot nu stim nimic:smile308:

Frate ce pot sa -ti zic? Simt caldura si credinta cand citesc postarile tale...MAsha Allah .Masha Allah. Allah sa te aiba in paza , si daca as putea ti-as acorda la fiecare postare punctele mele:smile310: :give_rose: :give_rose:
Allah Ma'ak

Abdul Rahman
06-28-2006, 11:47 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Cuvintele pe care le-am auzit sunt prea mult pentru mine. Mie nu prea imi place sa vorbesc despre mine, stiind ca sunt o creatura mica de tot a Stapanului nostru. Asa cum suntem cu totii.

Eu am doua principii :
1) cand uitam care ne este locul, inseamna ca suntem pe calea dreapta spre Iad.
2) pentru Allah Preainaltul trebuie facut ORICE SACRIFICIU, ORICAND.

Doar cand ne putem oferi viata Lui, suntem musulmani adevarati. Dar mare atentie : NICIODATA sa nu confundam sacrificiul de dragul lui Allah Preaputernicul cu ceea ce vedem si zilele acestea la televizor. A omori oameni nevinovati, chiar sacrificandu-te pe tine si a spune ca faci acest lucru in numele lui Allah Atoatestiutorul nu are nimic in comun cu Religia Lumilor : ISLAMUL !

ALAHU AKBAR !

maryam
06-29-2006, 03:41 AM
:salam: Dan,Universitatea se numeste Al Azhar.Mashaa ALLAH ,intr-adevar este minunat sa "navighezi" in aceasta lume inconjurat de oameni cu care imparti aceeasi religie si care mai ales o traiesc atat de intens...

Nadia
06-29-2006, 05:24 AM
Salam Aleikum Wa Rahmatula Wa Barakatu...
Masha Allah frate Dan, esti plin de invataturi, multumesc tare mult de raspuns, si scrii asa de frumos si pe intelesul oricui...ALLAH-subhana wa ta'allah sa te rasplateasca si ocroteasca.
:cup1: :cup1: :cup1: :cup1: