PDA

View Full Version : Rugaciunea , muzica ...



Anna
07-01-2006, 12:19 AM
am si eu cateva intrebari
1.Ce este mai recomandat ...sa se faca salat in baie...(chiar daca acoperim capacul de wc) sau sa o intarziem sau poate sa pierdem un salat ???...asta e pentru cineva care nu poate face salat cand e timpul salatului din cauza familiei a parintilor...
eu stiu ca nu este permis in baie orice ar fii...


2.Muzica e haram...dar e haram sa se danseze pentru sot cu muzica?
eu stiam ca si dansul cu muzica e haram....
va multumesc

Nadia
07-01-2006, 12:28 AM
ANNUKA, masha allah si eu am vrut sa intreb despre aceste doua subiecte, dar am zis sa le dau putin timp liber:o ...deci astept si eu raspunsurile:smile28:

Abdul Rahman
07-01-2006, 12:59 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Este interzis a face rugaciunea in toaleta/baie.
"Abu Sa’eed Al-Khudri a afirmat ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) a spus :
'Intreg Pamantul este o moscheie (loc pentru rugaciune), cu exceptia toaletei si a cimitirului' " (relatat de Ahmed, Ibn Majah si Abu Dawood)

De asemenea, Tirmidhi si Ibn Majah au raportat nararea lui Ibn Umar conform caruia 'Profetul – pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa ! – a interzis a se face rugaciunea in sapte locuri, printre ele incluzand si baia'

Musulmanii nu ar trebui sa-si ascunda rugaciunea pentru ca rugaciunea nu inseamna altceva decat adorare, iar adorarea nu i se cuvine decat lui Allah Preainaltul, Creatorul tuturor lucrurilor. Asa ca nu trebuie sa existe niciun motiv sa ne ascundem rugaciunea, cu singura exceptie daca sunt circumstante foarte presante. Asa cum au existat si pe vremea primilor musulmani care infaptuiau rugaciunile in secret de teama persecutorilor ticalosi.

Numai ca, in momentul cand exista asemenea urgente este indicat sa cautam orice alt loc in afara baii sau a toaletei.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

Abdul Rahman
07-01-2006, 01:10 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !



Conform Dr. Su ad Salih, profesor de Fiqh (jurisprudenta islamica) in cadrul Universitatii Al Azhar nu exista niciun fel de restrictie in cazul in care o femeie danseaza in fata sotului sau, acest lucru contribuind - in opinia domniei sale - la cimentarea relatiei familiale.

Aceeasi opinie a exprimat-o si Dr. Salim Ahmad Salamah, decan al Universitatii Islamice din Gaza.

Ce este de retinut este faptul ca sunt interzise melodiile sau jocul care are unic scop trezirea instinctelor sexuale, acestea fiind specifice perioadei de dinaintea aparitiei Islamului.

Dar Allah Preainaltul stie cel mai bine !

nawal
07-05-2006, 04:43 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !



Conform Dr. Su ad Salih, profesor de Fiqh (jurisprudenta islamica) in cadrul Universitatii Al Azhar nu exista niciun fel de restrictie in cazul in care o femeie danseaza in fata sotului sau, acest lucru contribuind - in opinia domniei sale - la cimentarea relatiei familiale.

Aceeasi opinie a exprimat-o si Dr. Salim Ahmad Salamah, decan al Universitatii Islamice din Gaza.

Ce este de retinut este faptul ca sunt interzise melodiile sau jocul care are unic scop trezirea instinctelor sexuale, acestea fiind specifice perioadei de dinaintea aparitiei Islamului.

Dar Allah Preainaltul stie cel mai bine !

:salam:
... prin urmare , a asculta muzica de unul singur sau in mai multi ( chiar si ocazional) ,fara a se urmari trezirea instinctelor sexuale , nu este haram ?

sau , este haram in oricare alta situatie in afara de momentul cand se danseaza pentru sot

luand in calcul aspectul doi, inseamna ca pentru barbat este perimis ?!!!...

...ma intereseaza mult aceasta problema si vreau sa o inteleg bine :)

Shukran ....ALLAH maakum !

Anna
07-05-2006, 04:51 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !



Conform Dr. Su ad Salih, profesor de Fiqh (jurisprudenta islamica) in cadrul Universitatii Al Azhar nu exista niciun fel de restrictie in cazul in care o femeie danseaza in fata sotului sau, acest lucru contribuind - in opinia domniei sale - la cimentarea relatiei familiale.

Aceeasi opinie a exprimat-o si Dr. Salim Ahmad Salamah, decan al Universitatii Islamice din Gaza.

Ce este de retinut este faptul ca sunt interzise melodiile sau jocul care are unic scop trezirea instinctelor sexuale, acestea fiind specifice perioadei de dinaintea aparitiei Islamului.

Dar Allah Preainaltul stie cel mai bine !

nu e vb de dansul propiu-zis e vb de dansul pe muzica...atata timp cat cei care asculta muzica si cei care fac muzica sunt blestemati de Allah si de Mohamed sallahu aleyhi wa salam...atunci cum e permis sa se asculte muzica in timpul dansului fie el si pentru sot?
care hadith si care verset confirma acest lucru?

Abdul Rahman
07-05-2006, 08:17 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Dragii mei, ma bucur ca va intereseaza subiectul legat de muzica in Islam.
In incercarea de a mai face putina lumina impreuna cu voi in acest subiect controversat, am cautat mai multe surse autentice.

Astfel, asa cum este normal, trebuie plecat de la ideea ca muzica, cantecul se numara printre mijloacele de distractie care are doua laturi : pe de o parte el poate oferi odihna sufletelor, iar pe de alta parte el poate deveni un mijloc de provocare si de indepartare a oamenilor de la calea cea dreapta.

De la aceasta idee au plecat in argumentele lor toti invatatii musulmani. Ambele tabere au adus drept argumente atat versete din Coranul Cel Glorios, cat si din Sunnah Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !).

O sa va prezint succint, mai intai, cateva opinii care -----streaza ca muzica este haram.

"Dar printre oameni sunt si care cumpara povestile desarte pentru a rataci cu ele de la calea lui Allah [1], fara stiinta, si pentru a o lua in deradere. Aceia vor avea parte de osanda injositoare" (surat Luqman : 6)

Al-Wahidi si alti savanti ai Tafsirului au spus ca 'povestile desarte' din acest Ayah se refera tocmai la cantare !

Dintre companionii Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), Ibn Abbas, Ibn Masud, Mujahid si Ikrimah (Allah Preamaretul sa fie multumit de ei !) au sustinut acest punct de vedere.

Ibn Masud (Allah Preaputernicul sa fie multumit de el !) spunea :

'Jur pe Allah, singurul Dumnezeu, ca povestile desarte se refera la cantare'

Exista si hadisuri autentice (ex. Al-Bukhari, vol.7, Cartea 69, Numarul 497v) in care se relateaza ca instrumentele muzicale sunt interzise (haram)

Tot atat de adevarat este, insa, si faptul ca sunt si opinii care sustin ca muzica nu este haram, in anumite conditii – desigur.

Acesti invatati musulmani au sustinut ca nu este nimic rau in cantecul in sine, el intrand intr-o serie de ‘placeri’ sau traditii pe care Islamul le-a permis. Pacatul, sustin acestia, se afla in acele cantece in care intervin lucruri care le fac sa devina indezirabile, haram.
Mai mult, spun acestia, cantecul este dorit in ocazii, pentru a intretine starea de veselie, pentru a aduce odihna sufletelor.

Este cazul :

- zilelor de sarbatoare ;

- nuntilor ;

- cand se intoarce acasa cineva care a lipsit mai mult timp ;

- in timpul ospetelor ;

- la nasterea pruncului etc.

S-a relatat ca ‘A’isa (Allah sa fie Multumit de ea !) a condus o mireasa la viitorul ei sot, dintre ansari, iar Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) a intrebat-o :

' 'A'isa, nu s-au distrat ? Ansarilor le place sa se distreze' (relatat de Bukhari)

S-a mai relatat despre 'A'isa ca Abu Bakr a intrat la ea, in ziua cand pelerinii se opreau la Muna [2], (adica in ziua de sarbatoare a jertfelor) cu doua fete tinere care cantau si lovea in dairea, in vreme ce Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) se intindea infasurat in hainele lui. Abu Bakr le-a ocarat pe cantarete, dar Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) si-a descoperit fata si a zis :

'Lasa-le, Abu Bakr ! Sunt zile de sarbatoare !...' (Convenit)

Imamului Al-Ghazali (450-505 d.H.) a mentionat, de asemenea, in cartea sa Al-'Ihya' hadisuri despre cantecul celor doua fete.
Dupa cum se poate observa clar, subiectul muzicii si al dansului a fost discutat in contradictoriu de-a lungul vremurilor, existand opinii pro si contra.

As dori sa reamintesc, ca un corolar, restrictiile de care trebuie sa se tina seama, asa cum au fost ele expuse de imamul Yusuf Al-Qardawi :

1) subiectul cantecului nu trebuie sa contravina indrumarilor Islamului (ex . : interpretarea unui cantec care glorifica vinul si invita la consumarea lui, ca si ascultarea lui sunt haram) ;

2) se poate ca subiectul unui cantec sa nu contravina indrumarilor Islamului, dar modul de interpretare al cantaretului sa-l transforme din sfera celor permise, in sfera celor interzise, ca urmare a incercarii de a starni instinctele, de a tenta la farmece si pofte;

P.S. : Revenind la intrebarea adresata de Nawal, si implicit la raspunsul anterior, as dori sa aduc urmatoarele lamuriri suplimentare.

Tot dr. Salim Ahmad Salamah, decan la Universitatea Islamica din Gaza a mai precizat :

Este permis pentru o femeie sa cante sis a danseze atat timp cat nu exista niciun barbat in apropiere.

Dansul barbatului cu o femeie este intotdeauna haram, cu exceptia cazului in care o femeie danseaza in fata sotului sau, adica cei doi sunt casatoriti.

Daca mai aveti si alte intrebari despre acest subiect sau despre altele, va rugam sa le adresati si eu sau fratii, surorile vom incerca in sha Allah sa oferim cel mai bun raspuns, bine fundamentat.


[U]Note de subsol :

[1] se relateaza ca An-Nader ben al-Harith cumpara cantarete si cum prindea pe cineva ca vrea sa se converteasca la Islam, il conducea la cantareata lui si-i zicea ei : Ospateaza-l, da-i sa bea vin si canta-i ! Apoi i se adresa, zicandu-i Acesta este un lucru mai bun decat rugaciunea, postul si lupta la care te cheama Muhammed. Atunci a relatat Allah Preainaltul acest verset.

[2] loc in apropiere de Mekka, unde se sacrifica animalele aduse ofranda in zilele Sarbatorii jertfelor




Allah Preainaltul stie cel mai bine !

hannen
07-06-2006, 10:11 AM
nu e vb de dansul propiu-zis e vb de dansul pe muzica...atata timp cat cei care asculta muzica si cei care fac muzica sunt blestemati de Allah si de Mohamed sallahu aleyhi wa salam...atunci cum e permis sa se asculte muzica in timpul dansului fie el si pentru sot?
care hadith si care verset confirma acest lucru?

Draga sora,eu n-am auzit pina acum ca Profetul Mohammad s.a.w.s sa fi blestemat pe cineva!
Gresesc eu?Va rog sa imi spuneti si mie.

Iar despre dans si muzica,nu stiu ce sa zic pt. mine e intr-un fel clar.
Muzica nu mi se pare haram si nici instrumentele ,pt. ca daca ar fi fost Allah swt ar fi precizat clar in Qur`an si Profetul s.a.w.s. ar fi interzis si el clar si direct orice cintec,orice instrument.
Mi se pare normala interdictia cintecelor care "ridica in slavi" fapte haram cum sunt consumul de alcool,care incurajeaza prietenia si dragostea ...sau mai nou care incita la violenta fizica si verbala...Ginditi logic ce este haram pt. un musulman,pt. toti oamenii de fapt?Ce uraste Allah?
Iar despre dans,ce-i asa de greu?Nu ma vad dantzuind in fata cuiva strain ,cum as putea?Adica port hijab dar dau din buric sau din alte membre in fata barbatilor straini sau intr-un loc public?
Este asta comportament de femeie musulmana?
Dar ce ar fi rau daca dansez in casa mea ,in fata sotului meu pe o muzica care , nu se numara printre cele de mai sus.(care nu contine nimic haram)

Recunosc ca nu e un raspuns documentat.E cum ma duce pe mine capul,sper sa nu gresesc si sa ma ierte Allah.
Cateodata insa ne place sa ne facem viata grea cind de fapt totul e atit de simplu si de natural .Allah nu vrea sa ne creeze greutati,ba dimpotriva!Ginditi-va la ceea ce I-ar place sau displace LUI.

nawal
07-06-2006, 11:34 AM
:salam:

Multumesc pentru raspuns frate Dan , Bunul ALLAH sa te ajute in tot ceea ce faci , inshaALLAH ....pe voi toti de altfel !

insa .....dragii mei ...daca stau sa ma gandesc la ce a zis sora noastra Hanen atunci singurul gand ar fi ca Bunul ALLAH ar fi mult mai multumit de un rob al sau care alege sa asculte Quran Al-Karim atunci cand de fapt ar vrea sa asculte o muzica "permisa"....tocmai de aceea am vrut sa stiu care este treaba cu muzica in islam , dar nu ptr mine , ci ptr altcineva care nu cred ca isi da seama ca muzica este haram atata timp cat asculta fara retineri ... ( poate sa aibe legatura cu educatia in sensul acesta ?!!!! de altfel , este un om bun alhamdulillah ! )...

... dar luand exemplul perioada aceasta , ce ne facem atunci cand suntem intr-o tara ca Rom de ex si ne ducem la o pizzerie sau oriunde in alta parte ( locuri decente , bineinteles) si acolo se "serveste" ce muzica doreste "DJ-ul" ?!!!...sau suntem la telefon si pe hold avem muzica de tot felul.....ei si tot asa ...exemplele pot continua ( magazine , parcuri ....aici toata lumea asculta muzica )....?!!!! in momentul acela noi pacatuim ?!!! ... sau de fapt intentia noatra din acel moment conteaza ( adica , nu a fost alegerea nostra ) ?!!

Anna
07-06-2006, 11:40 AM
Muzica conform Coran si Sunnah

Interdicţii
Nobilul Coran- Luqman 31:6,,Dar printre oameni sunt şi unii care cumpără poveştile deşarte(muzică,cântece) pentru a rătăci cu ele de la cartea lui Allah Preaînaltul ,fără de ştiinţă ,şi pentru a o lua în derâdere.Aceia vor avea parte de osândă înjositoare.,,
Şi cel care cumpără poveşti inutile(muzică,cântece) merge pe un drum greşit şi el ia totul în glumă.Ei vor fi chinuiţi(în focul iadului).
Ibn Maswud(radiallahu anhu) a spus despre acest verset,,Jur pe cel Unic care este doar Dumnezeu ca versetul se referă la ghinaa(cântece) şi el a repetat aceasta de trei ori.Ibn Abbaas(Allah Preaînaltul fie mulţumit de el) a spus că el se referă la cântece şi tot ce se aseamână cu ele deşi Jabiyr(Allah Preaînaltul fie mulţumit de el) relatează că aceasta înseamnă a asculta şi a cânta cântece.Mulţi taabi uwn asemeni luiMujaahid,Ikrimah,Mak-hool şi Omar ibn Şuaiyb consideră că el blamează muzica şi cântecul.

Hadhith-Bukhari(#787)-de asemeni relatat de Tabari
Said ibn Jabiyr a relatat că Ibn Abbas a spus despre acest verset:,,Dar printre oameni sunt şi unii care cumpără poveşti deşarte(31:6) că ,,poveşti deşarte înseamnă cântecele şi tot ce se aseamănă cu ele.

Nobilul Coran-Al isra 17:64

,,Tulbură-i cu glasul tău pe aceia care poţi dintre ei şi adu-i împotriva lor pe călăreţii tăi şi pe pedestraşii tăi ! Fă-te părtaş cu ei la bunurile lor şi la copii lor şi fă-le lor făgăduinţe !Însă nu făgăduieşte Şeitan decât numai să înşele!,,
,,Şi istafiz(literar înseamnă a înşela pe ei treptat) pe cei care poţi cu vocea ta (cântece,muzică şi tot ce cheamă la neascultare faţă de Allah Preaînaltul)....

Hadhith-Bukhari 7:494

Abu Amir sau Abu Malik Al-Ashari au relatat că l-au auzit pe profet(s.a.s) spunând:,,Printre cei care mă urmează vor fi câţiva care vor considera permis adulterul, hainele de mătase(pentru bărbaţi),băuturile alcoolice şi utilizarea instrumentelor muzicale.Şi vor fi câţiva care vor sta pe un munte şi dimineaţa aceşti ciobani vor veni cu turma lor şi îi vor întreba pe ei ceva dar ei vor spune:,,Veniţi mâine,,Allah Preaînaltul îi va distruge pe ei în timpul nopţii şi vom lăsa muntele să se prăbuşească peste ei iar pe restul Allah Preaînaltul îi va transforma în porci şi măgari şi aşa vor rămâne până în Ziua Judecăţii.,,

Nobilul Coran-AnNajm 53:57-62
,,Se apropie cea care este aproape,
Nimeni ,afară de Allah ,nu o poate da la iveală.
Oarevă miraţi voi de această recitare
Şi râdeţi şi nu plângeţi ?
Şi staţi voi nepăsători şi semeţi ?
Prosternaţi-vă înaintea lui Allah şi adoraţi-L!,,An najm53:57-62
Ziua Judecăţii se apropie.Nimeni în afară de Allah Preaînaltul nu o poate evita(sau înainta ori amâna).Te miri atunci de această relatare(din Coran)?Şi tu râzi de ea şi nu plângi?Pierde timpul tău preţios cu distracţii şi divertisment(cântece.etc).Mai bine prosternează-te pentru Allah Preaînaltul şi adoră-l pe EL.(Unicul)
-Ikrimah(Allah Preaînaltul fie mulţumit de El) a spus:Ibn Abbas a relatat că ,,al-sumuwd,,( forma verbală pentru saamiduwn se traduce prin ,,pierde tu timp preţios din viaţa ta în distracţie şi divertisment(cântece).,,Cântec ,,în dialectul din Hymyar se spune ,,ismidi lanaa,,-(care provine de la aceaşi rădăcină saamiduwn-sumuwd)deci acest cuvânt este sinonim cu ,,ghaniy,,.Şi el a spus(Allah Preaînaltul fie mulţumit de Allah Preaînaltul):,,Când ei(kuffar-necredincioşii) au auzit Coranul,ei ar cânta atunci versetele revelate,,
-Ibn Kathiyr(Allah Preaînaltul fie mulţumit de el) a spus:Allah Preaînaltul a spus(interpretarea semnificaţiei),,Pierde tu timp preţios din viaţa ta în distracţie şi divertisment(cântec),,-Sufiyaan alThawri a spus că tatăl său a relatat de la Ibn Abbas că aceasta înseamnă cântec.Acesta este dialectul yemenit:ismad lana înseamnă ghan lana(cântecul nostruAceasta este de asemeni opinia lui Ikrimah.(Tafsiyr Ibn Kathiyr)

ps:Incerc sa gasesc si hadith-ul acela in care sunt blestemati cei care asculta.....inshAllah sa il gasesc...

Anna
07-06-2006, 11:42 AM
:salam:

Multumesc pentru raspuns frate Dan , Bunul ALLAH sa te ajute in tot ceea ce faci , inshaALLAH ....pe voi toti de altfel !

insa .....dragii mei ...daca stau sa ma gandesc la ce a zis sora noastra Hanen atunci singurul gand ar fi ca Bunul ALLAH ar fi mult mai multumit de un rob al sau care alege sa asculte Quran Al-Karim atunci cand de fapt ar vrea sa asculte o muzica "permisa"....tocmai de aceea am vrut sa stiu care este treaba cu muzica in islam , dar nu ptr mine , ci ptr altcineva care nu cred ca isi da seama ca muzica este haram atata timp cat asculta fara retineri ... ( poate sa aibe legatura cu educatia in sensul acesta ?!!!! de altfel , este un om bun alhamdulillah ! )...

... dar luand exemplul perioada aceasta , ce ne facem atunci cand suntem intr-o tara ca Rom de ex si ne ducem la o pizzerie sau oriunde in alta parte ( locuri decente , bineinteles) si acolo se "serveste" ce muzica doreste "DJ-ul" ?!!!...sau suntem la telefon si pe hold avem muzica de tot felul.....ei si tot asa ...exemplele pot continua ( magazine , parcuri ....aici toata lumea asculta muzica )....?!!!! in momentul acela noi pacatuim ?!!! ... sau de fapt intentia noatra din acel moment conteaza ( adica , nu a fost alegerea nostra ) ?!!


Relatări despre ascultarea muzicii cu intenţie sau fără

Şeih Ibn Taymiyah(Allah Preaînaltul să aibă milă de el) a spus:,,Cu privire la muzică dacă o persoană ascultă muzică fără intenţie atunci ea nu este blamată.Aceasta este părerea unanimă a teologilor.Deci sunt blamaţi doar cei care ascultă nu şi cei care aud muzică întâmplător.Cel care ascultă Coranul va fi răsplătit pentru asta pe când cel care a auzit doar nu va fi răsplătit pentru asta pentru că acţiunile sunt judeacate după intenţie.Acest lucru este valabil si pentru instrumentele muzicale.Dacă cineva aude intâmplător melodii instrumentale nu este nici o problemă.(alMajmuw,10/78)
Imam Malik(Allah Preaînaltul să aibă milă de el) a fost întrebat despre cântatul la tobă sau fluier,dacă se întâmplă ca o persoană să audă întâmplător aceste sunete şi merge sau stă.El a spus:El ar trebui să nu stea în acel loc dacă nu e necesitate iar dacă el este în stradă el trebuie fie să se întoarcă fie să îşi schimbe traseul.(al-Jaami de al-Qayrawaani,262)
Ibn Taymiyah(Allah Preaînaltul să aibă milă de el) a spus:Nu este permis să faci instrumente muzicale (al Majmuw,22/140).Şi el a spus:În conformitate cu părerea multor jurişti(fuqahaa) este permis să distrugi instrumentele muzicale precum tanbuwr(un instrument cu coarde asemănător mandolinei).Aceasta este opinia lui Maalik.Următoarea relatare este foarte cunoscută.Ibn Abi Shaybah(Allah Preaînaltul să aibă milă de el) a relatat că un om a spart mandolina unei alte persoane ulterior cazul a ajuns la Şurayah.Dar Şurayah nu i-a acordat lui nici o compensaţie pentru că orice lucru considerat haram nu are valoare.(al-Musannaf,5/395)

قال رسول الله صلى الله عليه وسلم (ليكونن من أمتى أقوام يستحلون الحر والحرير والخمر والمعازف )والمعازف هنا هى الاغانى وألآت الطرب وكان عبد الله بن مسعود رضى الله عنه يقسم على ان قوله تعالى
بسم الله الرحمن الرحيم(ومن الناس من يشترى لهو الحديث)صدق الله العظيم
على ان لهو الحديث هو الغناء وإذا كان مع الغناء ألة لهو كالعود والكمان والطبل صار التحريم أشد .وذكر بعض العلماء أن الغناء بألة لهو محرم إجماعا
فتوى لسماحة الشيخ /عبد العزيزبن عبد الله بن باز علية رحمة الله

http://www.islamway.com/?iw_s=Lesson&iw_a=view&lesson_id=709

ابن عباس يحرم الغناء .. ابن مسعود يحذر منه .. جابر بن عبد الله يصفه
باللهو … مكحول .. مجاهد.. ابن تيمية .. ابن القيم ..

والعلماء المعاصرون .. كلهم يحذرون منه ..كلهم يحرمونه .. فبقول من تقتنع
؟ إن لم يقنعك قول هؤلاء؟!

nawal
07-06-2006, 01:07 PM
:salam:

MashaALLAH Anna...multumesc ptr raspuns....aproape ca m-au trecut fiorii.....brrrrrr!!!....pai inseamna ca suntem intr-o ratacire continua.....:smile308: .... in toata lumea asta aproape numai muzica se asculta si se canta ( deh , cica in lumea civilizata ...). :o Sunt trista deoarece imi dau seama ca din ce in ce mai mult , desi intr-un spatiu relativ restrans lumea pare ca se intaoarce catre bine , in general , pe arii extinse nu este deloc asa ....(eu , sincer , aveam dubii cu privire la acest aspect 'muzica' ....deoarece , peste tot in jurul meu (tv, radio...etc) toata lumea pune / asculta muzica ( ma refer si la tarile musulmane , cu exceptia unor posturi / situatii cu caracter religios )

ALLAH subhana hua wa Ta'ala sa se milostiveasca de noi toti !!!

Pupicei ... ALLAH maaki !

ab0_yazen
07-06-2006, 01:14 PM
Rog pe cine stie foarte bine araba si limba romana foarte bine sa traduca urmatoarele pentru cei ce nu stiu limba araba:

فضيلة الشيخ يوسف القرضاوي



سماع الأغاني

س: يحرم بعض الناس سماع الأغاني -أيًا كان لونها- مستدلين بقوله تعالى:( ومن الناس من يشتري لهو الحديث ليضل عن سبيل الله بغير علم ويتخذها هزوًا أولئك لهم عذاب مهين) .
واحتجوا بأن بعض الصحابة قالوا: إن لهو الحديث في الآية هو الغناء، كما يحتجون بآية أخرى هي قوله تعالى:(وإذا سمعوا اللغو أعرضوا عنه) والغناء من اللغو فهل هذا الاستدلال بالآيتين صحيح؟ وما رأيكم في سماع الأغاني؟
أفتونا في هذه المسألة الخطيرة، فإن الناس تنازعوا تنازعًا شديدًا وفي حاجة إلى حكم بيِّن وقول فصل، ولكم منا الشكر ومن الله الثواب .

ج: مسألة الغناء بآلة (أي مع الموسيقى) وبغير آلة، مسألة ثار فيها الجدل بين فقهاء المسلمين منذ الأعصر الأولى ، فاتفقوا في مواضع، واختلفوا في أخرى .
اتفقوا على تحريم كل غناء يشتمل على فحش أو فسق أو تحريض على معصية، إذ أن الغناء ليس إلا كلامًا فحسنه حسن وقبيحه قبيح. وكل قول يخالف أدب الإسلام فهو حرام ، فما بالك إذا اجتمع له الوزن والنغم وقوة التأثير؟
واتفقوا على إباحة ما خلا من ذلك في مواطن السرور المشروعة كالعرس، وقدوم الغائب وأيام الأعياد، وقد وردت في ذلك نصوص صحيحة صريحة .
واختلفوا فيما عدا ذلك اختلافًا بينًا، فمنهم من أجاز كل غناء بآلة وبغير آلة بل اعتبره مستحبًا، ومنهم من منعه بآلة وأجازه بغير آلة، ومنهم من منعه منعًا باتًا، بل عده حرامًا.
والذي نفتي به ونطمئن إليه من بين تلك الأقوال: إن الغناء -في ذاته- حلال فالأصل في الأشياء الإباحة ما لم يرد نص صحيح بحرمتها، وكل ما ورد في تحريم الغناء فهو إما صريح غير صحيح أو صحيح غير صريح. ومن ذلك الآيتان المذكورتان في السؤال.
فأما الآية الأولى (ومن الناس من يشتري لهو الحديث)لقمان:6 الخ . فقد استدل بها بعض الصحابة والتابعين على حرمة الغناء وخير جواب لنا عن تفسيرهم هذا ما ننقله عن الإمام ابن حزم في المحلى: قال: لا حجة في هذا لوجوه: أحدهما أنه لا حجة لأحد دون رسول الله صلى الله عليه وسلم. والثاني أنه قد خالفهم غيرهم من الصحابة والتابعين.والثالث أن نص الآية يبطل احتجاجهم، لأن الآية بها وصف (ومن الناس من يشتري لهو الحديث ليضل عن سبيل الله بغير علم، ويتخذها هزوًا) وهذه صفة من فعلها كان كافرًا بلا خلاف، ولو أن امرءاً اشترى مصحفًا ليضل به عن سبيل الله ويتخذها هزوًا لكان كافرًا، فهذا هو الذي ذمه الله تعالى، وما ذم قط عز وجل من اشترى لهو الحديث ليتلهى به، ويروح نفسه، لا ليضل عن سبيل الله تعالى. وكذلك من اشتغل عن الصلاة عامًدا بقراءة القرآن أو بقراءة السنن أو بحديث يتحدث به أو بغناء أو بغير ذلك فهذا فاسق عاص لله تعالى، ومن لم يضيع شيئًا من الفرائض اشتغالا بما ذكرنا فهو محسن. أهـ .
وأما الآية الثانية (وإذا سمعوا اللغو أعرضوا عنه)القصص:55 فالاستدلال بها على حرمة الغناء غير سليم أيضا، فإن الظاهر من الآية أن اللغو هو سفه القول من السب والشتم ونحو ذلك. وبقية الآية تنطق بذلك، قال تعالى (وإذا سمعوا اللغو اعرضوا عنه وقالوا لنا أعمالنا ولكم أعمالكم . سلام عليكم لا نبتغي الجاهلين) فهي شبيهة بقوله تعالى في عباد الرحمن:(وإذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلامًا) .
ولو سلمنا أن اللغو في الآية يشمل الغناء لوجدنا الآية تستحب الأعراض عن سماعه وتمدحه وليس فيها ما يوجب ذلك.
وكلمة اللغو ككلمة الباطل تعني ما لا فائدة فيه، وسماع ما لا فائدة فيه ليس محرمًا ما لم يضيع حقًا أو يشغل عن واجب.
روي عن ابن جريج أنه كان يرخص في السماع فقيل له : أيؤتى به يوم القيامة في جملة حسناتك أو سيئاتك؟ فقال: لا في الحسنات ولا في السيئات لأنه شبيه باللغو، وقال تعالى:(لا يؤاخذكم الله باللغو في أيمانكم).
قال الإمام الغزالي:"إذا كان ذكر اسم الله تعالى على الشيء عن طريق القسم من غير عقد عليه ولا تصميم والمخالفة فيه على أن لا فائدة فيه-لا يؤاخذ به، فكيف يؤاخذ بالشعر والرقص؟"
على أنا نقول: ليس كل غناء لغوًا، أنه يأخذ حكمه وفق نية صاحبه، فالنية الصالحة تجعل اللهو قربة والمزح طاعة، والنية الخبيثة تحبط العمل الذي ظاهره العبادة وباطنه الرياء (إن الله لا ينظر إلى صوركم ولكن ينظر إلى قلوبكم)
وننقل هنا كلمة جيدة قالها ابن حزم في المحلى ردًا على الذين يمنعون الغناء قال:"واحتجوا فقالوا: أمن الحق الغناء أم من غير الحق؟ ولا سبيل إلى قسم ثالث" وقد قال الله تعالى(فماذا بعد الحق إلا الضلال) الفرقان:63
فجوابنا وبالله التوفيق: أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال:( إنما الأعمال بالنيات ، وإنما لكل أمرئ ما نوى) فمن نوى باستماع الغناء عونًا على معصية الله تعالى فهو فاسق، وكذلك كل شيء غير الغناء، ومن نوى به ترويح نفسه ليقوى بذلك على طاعة الله عز وجل، وينشط نفسه بذلك على البر فهو مطيع محسن، وفعله هذا من الحق. ومن لم ينو طاعة ولا معصية فهو لغو معفو عنه كخروج الإنسان إلى بستان متنزهًا ، وقعوده على باب داره متفرجًا وصبغة ثوبه لازورديًا أو أخضر أو غير ذلك، ومد ساقه وقبضها وسائر أفعاله . (المحلى)
وأما الأحاديث التي استدل بها المحرمون فكلها مثخنة بالجراح، لم يسلم منها حديث دون طعن في ثبوته أو دلالته أو فيهما معًا. قال القاضي أبوبكر بن العربي في كتابه "الأحكام": لم يصح في التحريم شيء، وكذا قال الغزالي وابن النحوي في العمدة، وقال ابن حزم: كل ما روي فيها باطل موضوع.
وإذا سقطت أدلة التحريم بقي الغناء على الإباحة الأصلية، فكيف وقد جاءت نصوص ثابتة تفيد حل الغناء. نكتفي منها بما ورد في الصحيحين أن أبا بكر دخل على النبي في بيت عائشة وعندها جاريتان تغنيان فانتهرهما أبو بكر وقال: أمزمور الشيطان في بيت رسول الله صلى الله عليه وسلم؟ فقال النبي عليه السلام: (دعهما يا أبا بكر فإنها أيام عيد) ولم يرد ما ينهى عن الغناء في غير العيد، وإنما المعنى أن العيد من المواطن التي يستحب فيها إظهار السرور بالغناء وغيره من اللهو البريء .
ولكن لا ننسى في ختام هذه الفتوى أن نضيف إليها قيودًا لابد من مراعاتها:
( أ ) فلابد أن يكون موضوع الأغنية مما يتفق وتعاليم الإسلام وآدابه..
فالأغنية التي تقول: "الدنيا سيجارة و كأس" مخالفة لتعاليم الإسلام الذي يجعل الخمر رجسًا من عمل الشيطان ويلعن شارب "الكأس" وعاصرها وبائعها وحاملها وكل من أعان فيها بعمل.
والأغنية التي تمجد صاحب "صاحبة العيون الجريئة" أغنية تخالف أدب الإسلام الذي ينادي كتابه: (قل للمؤمنين يغضوا من أبصارهم)، (وقل للمؤمنات يغضضن من أبصارهن)..ويقول رسول الله: (يا علي لا تتبع النظرة النظرة فإنما لك الأولى وعليك الثانية) وهكذا ..
(ب) ثم إن طريقة الأداء لها أهميتها، فقد يكون الموضوع لا بأس به، ولا غبار عليه، ولكن طريقة المغني أو المغنية في آدائه بالتكسر في القول، وتعمد الإثارة، والقصد إلى إيقاظ الغرائز الهاجعة، وإغراء القلوب المريضة -ينقل الأغنية من دائرة الحلال إلى دائرة الحرام من مثل ما يسمعه الناس ويطلبه المستمعون والمستمعات من الأغاني التي تصرخ بـ "ياه" و "يوه" "ييه" الخ.
ولنذكر قول الله لنساء النبي: ( فلا تخضعن بالقول فيطمع الذي في قلبه مرض).
(جـ) هذا إلى أن الدين حرم الغلو والإسراف في كل شيء حتى في العبادة، فما بالك بالإسراف في اللهو وشغل الوقت به ولو كان مباحًا، أن هذا دليل على فراغ القلب والعقل من الواجبات الكبيرة والأهداف العظيمة، ودليل على إهدار حقوق أخرى كان يجب أن تأخذ حظها من وقت الإنسان المحدود، وما أصدق وأعمق ما قاله ابن المقفع: "ما رأيت إسرافًا إلا وبجانبه حق مضيع".
( د ) على أن المستمع -بعد الحدود التي ذكرناها- يكون فقيه نفسه، فإذا كان الغناء أو نوع خاص منه يستثير غريزته، ويغريه بالفتنة ويسبح به في شطحات الخيال الحسي فعليه أن يتجنبه ويسد الباب الذي تهب منه رياح الفتنة على قلبه ودينه وخلقه فيستريح ويريح.
ولا ريب أن هذه القيود قلما تتوافر جميعًا في أغاني هذا العصر بكمها وكيفها وموضوعها وطريقة أدائها والتصاقها بحياة أقوام بعيدين كل البعد عن الدين وأخلاقياته و مثله. فلا ينبغي للمسلم التنويه بهم، والمشاركة في نشر ذكرهم، وتوسيع نطاق تأثيرهم إذ به يتسع نطاق إفسادهم.
ولهذا كان الأولى بالمسلم الحريص على دينه أن يأخذ بالعزيمة لنفسه وأن يتقي الشبهات وينأى بنفسه عن هذا المجال الذي يصعب التخلص فيه من شائبة الحرام إلا ما ندر.
ومن أخذ بالرخصة فليتحر لنفسه وليتخير ما كان أبعد عن مظان الإثم ما استطاع، وإذا كان هذا في مجرد (السماع) فإن الأمر في (الاحتراف) بالغناء يكون أشد وأخوف، لأن الإندماج في البيئة "الفنية" كما تسمى خطر شديد على دين المسلم يندر من يخرج منه سالمًا معافى..
وهذا في الرجل، أما المرأة فالخطر منها وعليها أشد، ولذا فرض الله تعالى عليها من التصون والتحفظ والاحتشام في لبسها ومشيتها وكلامها ما يباعد الرجال من فتنتها وما يباعدها من فتنة الرجال ويحميها من أذى الألسن وشره الأعين وطمع القلوب المريضة كما قال تعالى: (ذلك أدنى أن يعرفن فلا يؤذين) وقال: (فلا تخضعن بالقول فيطمع الذي في قلبه مرض) .
واحتراف المرأة المسلمة للغناء يعرضها لأن تَفتن أو تُفتن ويورطها في محرمات قلما تستطيع التغلب عليها من الخلوة بالأجنبي للتلحين أو التسجيل أو التعاقد أو غيرها، ومن الاختلاط بالرجال الأجانب عنها اختلاطًا لا تقره الشريعة، بل الاختلاط بالنساء المتبرجات "المتحررات" من المسلمات بالوراثة ومن غير المسلمات هو محرم أيضًا .

http://img301.imageshack.us/img301/2451/kardawe2gn.jpg

nawal
07-06-2006, 01:30 PM
:salam:

luandu-ma dupa foto cred ca este ceva fff interesant....inshaALLAH sa vrea cineva sa ne traduca ...

ALLAH maakum !

ab0_yazen
07-06-2006, 01:49 PM
insha2Allah pt ca am vazut ca pe site se afla persoane care stiu bine limba araba si limba romana si poate insha2Allah sa traduca ei.. ca eu pot sa-l traduc dar mie frica sa traduc gresit ca nu e vorba de ceva mic e vorba de ceva mare si fff serios ....
al salam alikum wa ra7matu Allah wa barakatuh....

si sheh al kardawe ( in poza aia ) e shehul azharului

iman99
06-24-2007, 09:05 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Allah a creat oameni cu instinctul de a iubii muzica,vedem cum mamele le canta copiilor,asemea exemplu ,islamul nu-l interzice doar pentru dragul de a interzice.

De fapt islamul nu a interzis muzica ci a interzis aspectele daunatoare ale acesteia.
Profetul Mohammad *salat* a interzis INSTRUMENTELE in afara de daff.

Exista faimosul hadith:

Si vor exista oameni din comunitatea mea care vor legaliza cele interzise,prostituria,purtatul matasii pentru barbati,bautul vinului si utilizarea instrumentelor muzicale
(buhkary)

Cativa oameni din comunitatea mea vor bea vinul..numindu-l cu alt nume.


Cee ce este permis in islam ca si intrument este dafful,in festivaluri,nunti,dar sa nu fie o obsesie,sa nu ascultam foarte des pentru ca sa nu ne acapareze atentia si sa uitam de rugaciune de pomenirea lui Allah Preaainaltul.

Uitati-va la cantareti celebri,multi dintre ei se drogheaza,alti beau.comit adultere,sunt homosexuali,alti se sinucid..toate aceste lucruri se intampla deoarece in spatele acestor instrumente se afla ceva rau,ceva daunator ptr inima si minte,.


Aceste INSTRUMENTE au o cale spre inima.
De exemplu melodia favorita de acum 10 ani..poate pe moment nu ti-o amintesti..dar daca auzi cateva sunete din ea..imediat ti-o amintesti pe toata cu tot cu versuri.Aceste instrumente au o cale de a captiva inimile,aceste sunete au puterea de a captiva inima
(bilal philips)