PDA

View Full Version : A Doua Sansa?



batool391
03-21-2006, 11:12 AM
Si ptr ca nimeni nu are curajul sa posteze ceva voi sparge eu gheata. Va prezint urmatoare problema, mie personal mi/a fost greu sa/i gasesc o solutie.
Un el si o ea casatoriti de cativa ani(6). El se incurca cu o tipa , iese un scandal de toata frumusetea(toata povestea are loc intr/o tara araba). Ea vrea sa/i -----streze lui ca nu o poate calca in picioare chiar daca nu e in tara ei, el se infurie, se cearta rau de tot apoi dupa o discutie intre ei se impaca. Ea paraseste ,,temporar,, tara de origine a sotului, ca sa/si revina el ii propune o mica vacanta la parinti, indurerata si socata de tot ce i s/a intamplat ea pleaca si cei 2 copii raman cu el, ptr ca asa a considerat dumnealui ca e mai bine, naiva ea crede ca e doar o vacanta si pleaca. Trece un an an si omul dispare pur si simplu, nu raspunde la telefon, nu raspunde la scrisori. Ea intelege ca a fost pacalita si incearca sa se reintoarca in tara lui dar surpriza nu i se permite intrarea. Asteapta 3 ani si dupa aceasta perioada cere divortul pe cale diplomatica, in speranta ca omul va avea o reactie. Timp de 3 luni cat a durat procedura el nu da nici un semn de viata asa ca dna in cauza considera ca omului nu/i pasa si continua procedura de divort. I se recunoaste actul si in Romania. Si isi vede de viata ei gandind ca sunt sanse minime ca sa mai dea okii cu ex in aceasta lume. Precizez ca amandoi sunt musulmani. Trec inca 4 ani si intr/o zi primeste un telefon...... cel care o apeleaza era ex care isi cere iertare, nu da prea multe explicatii si ii cere dnei sa se recasatoreasca cu el( acest lucru fiind posibil ptr ca ea a cerut divortul khula) Femeia este pur si simplu socata de cum au evoluat lucrurile si intai se gandeste ca va accepta propunerea, dupa o perioada isi revine si isi regandeste decizia, in plus ea este convinsa ca un om nu se schimba in 3 ani radical, ptr ca asa ceva tine de sfera patologiei personalitatii. Merita el o a doua sansa?:smile19:

munir
03-21-2006, 01:25 PM
Assalam alikum wrwb .batool391Am sa incerc sa imi dau si eu cu parerea asupra celor prezentate de tine.
Neputind analiza elementele anterioare care au favorizat aparitia interesului ex. pentru o alta femeie ,si limitindu-ma strict la cele relatate as spune ca tipul este labil din punct de vedere sentimental.Probabil ca ,daca in cei 6 ani de casnicie, nu ar fi aparut copiii ,probabil ca aceasta ruptura ar fi avut loc mai devreme .Doar bucuria apritiei lor l-a mai retinut o perioada linga ea.
Este un tip egoist care se pune pe el mai presus de ceilalti si vrea sa-si ,,traiasca viata" .netinind cont de suferinta pe care o provoaca deciziile lui .
Este un tip caruia ii place sa fie cel care conduce si intilnind o sotie cu personalitate, a renuntat la ea.Intoarcerea lui poate fi cauzata de factori externi (dorinta copiilor, prezenta unei personalitati mai puternice la femeia pentru care si-a parasit sotia,sau renuntarea acesteia de a coabita cu el) si spun asta datorita faptului ca intre momentul cind si-a inselat sotia si momentul revenirii a trecut un timp foarte lung .Indiferent ca este musulman sau nu ,el nu merita a doua sansa .Daca femeia va accepta sa i-o acorde casnicia lor va fi un calvar si se va destrama din nou . .Daca ar fi revenit la ea dupa citeva zile recunoscindu-ai gresala ar fi meritat o a doua sansa ,dar asa...NU .....Parerea mea!

Mariyah
03-21-2006, 02:46 PM
DA ! merita o a doua sansa de dragul copiilor. E important pt copii sa-si aiba mama aproape si sa-si vada familia intregita.Natura umana e relativa, nu cred ca psihologia rezolva acest caz. Nu are nimeni de unde sa stie ca acel barbat va gresi din nou daca primeste a 2 a sansa.Orice e posibil.Omul e supus greselii. Daca el e constient ca a gresit si isi cere iertare, merita sa fie iertat. Personajele biblice ,nu uitati ca practica iertarea pt persoane care au gresit fata de semenii lor.
Eu cu siguranta i-as mai da o sansa dar cu o singura conditie : sa fie ultima !

suleiman
03-21-2006, 11:06 PM
Ar trebui sa ramana copii la mama lor .
Nu merita el nici o sansa, si daca oricum a pacatuit si ea nu are martori ajunge sa faca juramantul in fata judecatorului din tara araba ca sotul ei a pacatuit si atunci se face despartire definitiva.. Si copii raman mamei ...

Ishtar
03-21-2006, 11:16 PM
Draga mea draga,la o adunare sumara,asta n-ar fi a doua sansa ,ci...ia sa vedem:
-1-cand a inselat-o
-2-cand a trimis-o acasa in "vacanta"
-3-cand n-a mai raspuns la nici un apel
-4-cand atatia ani nu s-a-ntrebat niciodata daca femeia,mama copiilor sai mai traieste!!!
Iar daca prima inselaciune este doar fata de sotie,celelalte trei sunt atat fata de sotie,cat si fata de copii.

El,dupa parerea mea nu mai merita demult nici o sansa,insa copiii,DA!

maryam
03-22-2006, 07:33 AM
Cine suntem noi sa spunem fiecare ce merita?
Oare nu este de ajuns ALLAH swt ca Unic Judecator?
Ar trebui ca ea sa faca salat istikhara iar si iar si de cate ori va fi nevoie si sa se roage la ALLAH swt sa o calauzeasca.Numai la ALLAH swt ea poate cauta sprijin si ajutor si El ii va da cu siguranta ei ,rasplata asteptarii,a suportarii greutatilor si poate ca intorcand-o pe ea la un sot care a facut-o sa sufere enorm va gasi ca oamenii pot fi schimbati de catre ALLAH swt,numai El stie.
Sau poate nu si atunci cu siguranta ALLAH swt ii va da ceva mai bun,Inshaa ALLAH!

suleiman
03-22-2006, 11:19 AM
Cine suntem noi sa spunem fiecare ce merita?
Oare nu este de ajuns ALLAH swt ca Unic Judecator?
Ar trebui ca ea sa faca salat istikhara iar si iar si de cate ori va fi nevoie si sa se roage la ALLAH swt sa o calauzeasca.Numai la ALLAH swt ea poate cauta sprijin si ajutor si El ii va da cu siguranta ei ,rasplata asteptarii,a suportarii greutatilor si poate ca intorcand-o pe ea la un sot care a facut-o sa sufere enorm va gasi ca oamenii pot fi schimbati de catre ALLAH swt,numai El stie.
Sau poate nu si atunci cu siguranta ALLAH swt ii va da ceva mai bun,Inshaa ALLAH!

Draga maryam, nu suntem judecatori , dar cand judecam trebuie sa punem in practica legea lui ALLAH , daca nu vrem sa pierim.
Cand curveste sotul sau sotia , Islamul separa intre ei pe vecie .

Eu intreb, cine suntem noi ca sa schimbam legea Lui ALLAH ?!.

maryam
03-22-2006, 02:20 PM
Draga maryam, nu suntem judecatori , dar cand judecam trebuie sa punem in practica legea lui ALLAH , daca nu vrem sa pierim.
Cand curveste sotul sau sotia , Islamul separa intre ei pe vecie .

Eu intreb, cine suntem noi ca sa schimbam legea Lui ALLAH ?!.

Mai admin:D ,din cate stiu si eu:smile33: ,judecata nu se face de catre oamenii de rand ci conform Sharya de catre un complet de judecata,formata din judecatori -de profesie.Si in mod sigur legea lui ALLAH swt nimeni nu o poate schimba.Inshaa ALLAH sa se si respecte.

Anna
03-22-2006, 03:52 PM
eu nu am inteles ceva cum nu mai putea sa intre in tara respectiva avand in vedere ca ei erau in continuare casatoriti pt ca i se acorda automat viza de intrare akolo...
chiar daca sunt divortati se poate intoarce akolo fara probleme mai ales ca are copii akolo
asta nu am inteles eu...
in rest cred ca a fost lipsa de comunicare intre ei ceea ce a facut o prapastie intre ei
privind din exterior nu nu cred ca ar mai trebui o a doua sansa dar subiectiv nu stiu...posibil depinde de multi factori...barbatul respectiv copii...etc pt ca fiecare om greseste si nimeni si nimic nu e complet decat Allah

amal
03-22-2006, 04:19 PM
Eu zic ca din moment ce erau casatoriti de 6 ani de zile inseamna ca varsta copiilor era destul de mica, si cred ca in acest caz, copii trebuiau sa ramana cu mama lor. Daca nu ma insel, in islam este precizat cu cine raman copii in caz de divort, in functie de varsta lor.Oricum, aici este o situatie speciala, dupa cum spunea admin, din cauza adulterului oricum copii ar fi ramas la ea.

Barbatul a gresit ca a luat copii de la mama printr-o inselaciune.Asa ceva nu e nici corect, nici religios..dar in mod sigur el stia ca ea va primi copii deoarece era vorba de adulter.Adulterul lui este un pacat mare...daca era musulman avea voie la o a doua nevasta, binenteles, doar cu stirea si acordul in prealabil daca acesta era necesar conform contractului de casatorie.Prin faptul ca nu a raspuns divortului, a gresit iar, deoarece el nu are voie din punct de vedere religios sa refuze divortul, daca sotia lui considear ca nu mai poate convietui cu el.A mai si lasat-o ani intregi fara sprijin financiar, fara suport din partea unui sot,si acestea erau obligatiile lui prin religia islamica...nu? Ca sa nu mai vorbesc de relatiile sexuale...au trecut mai mult de 4 luni fara ca ei sa locuiasca impreuna.
Admin spune bine, ca ea ar putea obtine divortul, si nu este necesara aprobarea lui.Trebuie doar sa jure ca el a comis adulter.
Cat despre copii, normal ca e mai bine sa aiba atat mama cat si tata, insa daca tatal nu respecta religia, si nu avut frica de Dumnezeu, de unde mai poti sa ai incredere in el?? El poate dupa divort sa-si visiteze copii si sa le asigure suport moral si financiar...

gabriela guettat
04-10-2006, 12:27 PM
Habipti,eu vad situatia in felul urmator;in primul rand trebuie vazut ce simte doamna,ce este in sufletul ei.
Mai exista sentimente,pentru acel om?
Indiferent de ce cred sau zic oameni,ea ce zice,mai doreste acea doamna sa ii mai acorde a doua sansa?
Se merita pentru copii orice sacrificiu, dar acum o sa aiba de a face cu niste copii mari nu mai sunt mici,oare conceptiile lor si cum au fost invatati acolo ar mai fi o sansa de apropiere a mamei lor ,nu cumva copii considera ca au fost abandonati..ca asa cum stim gura lumi nu astupa decat pamantul;
Deci situatia este foarte complexa,sunt foarte multe lucruri de luat in considerare,in orice caz,trebuie f mult curaj de a acorda o a doua sansa unui astfel de om.
Deci concluzia mea ar fi:daca inima doamnei inca mai are ceva pentru EL,atunci se poate gandi la o apropire,vazut prin intermediul ambasadaei cum se poate face o viza de intrare pentru o intalnire cu copii,discutat in profunzime cu rude care ar putea ajuta,si discutat cu EL.
Si nelipsita DU'UA "ALLAH (SWT)SEHEL FI HIR "FIE CA ALLAH(SWT)SA USUREZ TOT CE ESTE BUN"

Raisa
04-10-2006, 01:47 PM
Si ptr ca nimeni nu are curajul sa posteze ceva voi sparge eu gheata. Va prezint urmatoare problema, mie personal mi/a fost greu sa/i gasesc o solutie.
Un el si o ea casatoriti de cativa ani(6). El se incurca cu o tipa , iese un scandal de toata frumusetea(toata povestea are loc intr/o tara araba). Ea vrea sa/i -----streze lui ca nu o poate calca in picioare chiar daca nu e in tara ei, el se infurie, se cearta rau de tot apoi dupa o discutie intre ei se impaca. Ea paraseste ,,temporar,, tara de origine a sotului, ca sa/si revina el ii propune o mica vacanta la parinti, indurerata si socata de tot ce i s/a intamplat ea pleaca si cei 2 copii raman cu el, ptr ca asa a considerat dumnealui ca e mai bine, naiva ea crede ca e doar o vacanta si pleaca. Trece un an an si omul dispare pur si simplu, nu raspunde la telefon, nu raspunde la scrisori. Ea intelege ca a fost pacalita si incearca sa se reintoarca in tara lui dar surpriza nu i se permite intrarea. Asteapta 3 ani si dupa aceasta perioada cere divortul pe cale diplomatica, in speranta ca omul va avea o reactie. Timp de 3 luni cat a durat procedura el nu da nici un semn de viata asa ca dna in cauza considera ca omului nu/i pasa si continua procedura de divort. I se recunoaste actul si in Romania. Si isi vede de viata ei gandind ca sunt sanse minime ca sa mai dea okii cu ex in aceasta lume. Precizez ca amandoi sunt musulmani. Trec inca 4 ani si intr/o zi primeste un telefon...... cel care o apeleaza era ex care isi cere iertare, nu da prea multe explicatii si ii cere dnei sa se recasatoreasca cu el( acest lucru fiind posibil ptr ca ea a cerut divortul khula) Femeia este pur si simplu socata de cum au evoluat lucrurile si intai se gandeste ca va accepta propunerea, dupa o perioada isi revine si isi regandeste decizia, in plus ea este convinsa ca un om nu se schimba in 3 ani radical, ptr ca asa ceva tine de sfera patologiei personalitatii. Merita el o a doua sansa?:smile19:
Draga mea, am citit de mult aceasta poveste si postarile celorlalte surori. Parerea generala e ca el nu mai merita de mult a doua sansa pt ca a gresit de prea multe ori si in prea multe randuri insa Allah stie ce e in piepturile noastre. Sincer nu cred ca el sa se fi schimbat in 3-4 ani insa copii merita o sansa cu adevarat. Nu s-ar putea o intelegere intre ei 2? ceva de genul: vizita copiilor de catre mama dar fara acceptul unei casatorii cu el ca doar omul cere iertare si zice ca s-a schimbat. Atunci sa dovedeasca schimbarea lui prin acordarea sansei unei mame sa-si revada copii si sa stabileasca o legatura permanenta cu ei. Din cate stiu eu, acest lucru este posibil, mama are dreptul sa-si vada copii, sa fie alaturi de el. Nu trebuie decat ca el sa semneze o hartie prin care sa i se permita mamei intrarea in tara respectiva. ATAT. Daca el vrea iertare atunci sa -----streze ca merita, prin acest prim pas" sa semneze hartia cu pricina". Dupa asta va vedea ea femeia ce are de facut; poate chiar il iarta, numai sufletul ei stie si numai ea poate decide
Insa un lucru e clar, nu ar trebui sa fie obligata sa se intoarca la o viata de calvar, la un om care i-a inselat TOATE asteptarile. Sunt convinsa ca aceasta femeie este deosebita si merita apreciata.
Allah sa o aiba in paza si sa-i dea ei sansa de a-si revedea copii, inchallah.

diamond
05-16-2006, 08:45 PM
Nu cred ca este corect ca cei doi copii sa stea acum cu tatal tinand cont de ce s-a intamplat si de cat e de vinovat. As putea intreba care este tara de origine a sotului?

batool391
05-17-2006, 05:02 PM
Nu cred ca este corect ca cei doi copii sa stea acum cu tatal tinand cont de ce s-a intamplat si de cat e de vinovat. As putea intreba care este tara de origine a sotului?

Toata povestea s/a petrecut in fasia Gaza/ Palestina.

shama
08-23-2006, 10:03 PM
Am citit pe nerasuflate aceasta adevarata saga. Cred ca s-a intors problema pe toate fetele, ba chiar si pe dos, s-a scos tot ce se putea scoate din ea, motiv pentru care nu cred ca mai pot adauga eu ceva nou. Intervin doar pentru ca as vrea sa stiu - daca informatia este disponibila - cum s-a finalizat aceasta situatie complexa, ce decizie a luat pana la urma doamna in cauza:
1. si-a iertat sotul, i-a mai acordat o sansa (ne)conditionata?
2. si-a recapatat copiii?
3. a ales sa rupa definitiv relatiile cu acel barbat si sa-si "refaca viata", cum se spune?
Nu o cunosc, dar ii doresc sincer sa-i fie bine.

batool391
08-25-2006, 12:52 PM
Nu i s/a mai acordat omului a doua sansa ptr ca ea a considerat ca nu merita si ca rezultatul va fi de data asta catastrofal.
Nu si/a recapatat copii si nici nu stie daca are o sansa cat de mica sa/i vada ptr ca ex apare si dispare ca o ploaie de vara. Si da vesti cand vrea el.
Ruperea relatiilor definitiv e ceva imposibil in cazul ei ptr ca el e singura punte de legatura intre ea si copii. Cat despre refacerea vietii constiinta acelei femei se zbate intre dorinta de a avea copii cu ea si familie. Nu s/a decis daca se va recasatori deoarece nu stie daca este corect fata de copii sa faca acest lucru. In plus nu oricine este capabil sa accepte o femeie cu asa o poveste complicata. Si nu in ultimul rand inca nu s/a gasit persoana potrivita care sa fie jumatatea ei.

shama
08-25-2006, 01:39 PM
Nu i s/a mai acordat omului a doua sansa ptr ca ea a considerat ca nu merita si ca rezultatul va fi de data asta catastrofal.
Nu si/a recapatat copii si nici nu stie daca are o sansa cat de mica sa/i vada ptr ca ex apare si dispare ca o ploaie de vara. Si da vesti cand vrea el.
Ruperea relatiilor definitiv e ceva imposibil in cazul ei ptr ca el e singura punte de legatura intre ea si copii. Cat despre refacerea vietii constiinta acelei femei se zbate intre dorinta de a avea copii cu ea si familie. Nu s/a decis daca se va recasatori deoarece nu stie daca este corect fata de copii sa faca acest lucru. In plus nu oricine este capabil sa accepte o femeie cu asa o poveste complicata. Si nu in ultimul rand inca nu s/a gasit persoana potrivita care sa fie jumatatea ei.

Multumiri pentru epilog, batool. Sa o ajute Dumnezeu sa-si regaseasca linistea sufleteasca si sa fie din nou o fiinta intreaga dupa toate aceste incercari!

gabriela guettat
08-25-2006, 02:04 PM
EPILOGUL FIIND SPUS DE DOAMNA HUDA,SUBIECTUL IL CONSIDER INCHIS!

VA MULTUMESC PENTRU PARTICIPARE!!!