PDA

View Full Version : Metode anticonceptionale!



val
07-06-2006, 05:31 PM
Am o nelamurire si daca puteti luminati-ma si pe mine!Sunt permise in islam metodele anticonceptionale?Si care sunt cele acceptate daca sunt?Stiu ca avortul este interzis.
Multumesc:give_rose:
PS;Daca nu aici este locul subiectului mutati-l unde trebuie

dunia
07-06-2006, 06:33 PM
Parerile sunt impartite in legatura cu contraceptia insa printre motivele acceptate de Sharia pentru contraceptie sunt:
slabiciune fizica
boala
cand sotia isi mentine frumusetea fizica pentru sotul ei
cand cuplul se afla intr-o calatorie sau in strainatate
conditii politice nefavorabile
sotia este o femeie imorala.
cam asta stiu eu despre subiect, poate surorile stiu mai multe.
De exemplu motivul saraciei nu este un motiv pentru a parctica contraceptia deoarece Allah are grija de toate. Aceasta frica de saracie este atribuita celor non-musulmani. dDca este practicata impruna cu alt lucru interzis in islam ca de exemplu adulterul si atunci contraceptia este de asemenea considerata un pacat
Acum multe femei musulmane recurg la contraceptie din diverse motive

Anna
07-06-2006, 10:15 PM
Fara indoiala ca supravietuirea speciei umane este unul dintre primele scopuri ale casatoriei
sau este chiar cel mai important dintre ele.
Supravietuirea speciei se realizeaza prin reproducerea permanenta ,iar Islamul a indemnat la cresterea
natalitatii si i-a binecuvantat pe noi nascuti insa el a permis in acelasi timp credinciosului musulman sa regleze
natalitatea daca exista motive rezonabile pentru aceasta sau nevoi demne de luat in considerare.
Mijlocul raspandit la care recurgeau oamenii pentru impiedicarea procrearii sau pentru reducerea ei in epoca Trimisului
lui Allah salla-llahu aleyhi wa salam consta in eliminarea lichidului seminal in afara uterului in momentul ejacularii.
Companionii Profetului sallahu aleyhi wa salam procedau in felul acesta in epoca propovadurii si a revelatiei dupa cum relateaza in cele doua Sahih-uri care au notat spusele
lui Jabir:
"In vremea Profetului salla-llahu aleyhi wa salam si a pogorarii Coranului ,aruncam (sperma) afara "
Iar in Sahih-ul lui Muslim se relateaza:
"In vremea Profetului salla-llahu aleyhi wa salam aruncam (sperma )afara iar cand Profetul sallau aleyhi wa salam
a aflat de acest lucru nu ne-a oprit de la el."
Un barbat a venit la Profet sallau aleyhi wa salam si i-a zis:
"O,Profetul lui Allah!Eu am o roaba si arunc (sperma) afara din ea,caci nu voiesc ca ea sa ramana grea
.Eu doresc ceea ce doresc barbatii de la femeile lor ,dar evreii spun ca aruncarea(spermei) afara este (egala cu)
ingroparea de vie a nou-nascutei.Dar Profetul salla-llahu aleyhi wa salam i-a raspuns:
"Evreii mint.Daca Allah ar voi sa-l creeze (pe prunc) tu nu ai putea sa il impiedici pe El"Profetul salla-llahu aleyhi wa salam a voit sa spuna ca barbatului care arunca (sperma )afara poate sa ii scape
o picatura fara sa isi dea seama si sa provoace procrearea.
In timpul unei intalniri la Omar au adus vorba si despre aruncarea spermei afara.Unul dintre cei prezenti
a zis:
"Unii pretind ca actul acesta (ar fii egal cu) ingroparea de vie a nou nascutei.Dar Ali i-a raspuns:
Nu poate sa fie o nou nascuta ingropata de vie decat daca a trecut prin cele 7 faze: lutul,apoi picatura de sperma,
apoi cheagul de sange,apoi oasele,apoi imbracarea cu carne a oaselor si abia dupa aceea devine o faptura.Iar Omar a adaugat:
Ai dreptate..Allah sa iti dea viata lunga."

Anna
07-06-2006, 10:32 PM
Unul dintre primele motive care determina adoptarea unor masuri de acest fel este teama pentru viata mamei
sau sanatatea ei din pricina sarcinii sau a nasterii daca acestlucru se cunoaste dintr-o experienta sau dintr-o
recomandarea unui medic demn de incredere.
Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Si nu va aruncati cu propriile voastre maini (prada) pieririi"(AlBaqara:195)"
"Si nu va ucideti voi insiva!Allah este Indurator cu voi"(An-Nisa:29)Si tot printre acestea se afla si teama sa nu se intample o suferinta materiala care sa il conduca pe om la un pacat
in legatura cu religia sa si sa-l determine sa accepte ceea ce este oprit si sa savarseasca ceea ce este interzis
in scopul copiilor.
Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Allah va voieste usurarea ,nu va doreste impovararea"(Al-Baqara:185)Si a mai grait Allah subhana wa Ta'ala :
"Allah nu voieste sa va faca voua greutati "(Al-Maida:6)Intre acestea se afla si teama de a nu se aduce daune sanatatii copiilor sau educatiei lor.In Sahih-ul Muslim
s-a relatat ca Usama bin Zayd a spus ca un barbat a venit pe Profet sallahu aleyhi wa salam si a zis:
"O Trimis a lui Allah! Eu arunc(sperma)afara ( cand ma culc )muierea mea.Atunci Profetul sallahu aleyhi wa salam
a spus :Si de ce faci asta?
Brbatul i-a raspuns:Mi-e teama pentru pruncul ei."
(sau intr-o alta varianta:
"Mi-e teama pentr pruncii ei")
Profetul sallahu aleyhi wa salam i-a raspuns:
"Daca ar fii fost daunator ,ar fi suferit daune si persii si bizantinii"
Profetul sallahu aleyhi wa salam a apreciat astefel de cazuri particulare nu aduc prejudicii natiunii in ansamblul ei
si i-a adus dovada pe persi si pe bizantini care reprezentau cele mai puternice state de pe pamant in vremea aceea.
Printre situatiile de necesitate demne de luat in considerare sub aspect juridic se numara si teama pentru
pruncul alaptat din pricina unei noi sarcini sau a unui noi prunc.
Profetul sallahu aleyhi wa salam a numit culcarea cu sotia cand ea alapteaza ca fiind moartea ascunsa a celui
alaptat din pricina sarcinii rezulatand dintr-un astfel de act care conduce la stricarea laptelui si la slabirea pruncului.
El a numit-o moarte ascunsa pentru ca ea este o tentativa ascunsa impotriva copilului alaptat semanand
cu un asasinat savarsit in secret.
Profetul sallahu aleyhi wa salam s-a straduit pentr comunitatea sa si a poruncit ceea ce a fost spre binele ei
si a oprit de la ceea ce i-ar fii adus prejudicii.El a spus:
"Nu-i ucideti pe pruncii vostri in ascuns,caci insarcinarea in timpul alaptarii il va aduce pe calaret din urma si-l va dobori"


revin inshAllah...mai am de adaugat:D

Anna
07-07-2006, 04:23 PM
Insa profetul salla-llahu aleyhi wa salam nu a dus oprirea pana la gradul prohibirii.Aceasta pentru ca el s-a uitat la natiunile puternice
din vremea sa si a constatat ca ele savarsesc aceasta fapta fara ca ele sa aduca prejudicii.
Asadar,prejudiciu nu este constant si general.In plus el s-a temut sa nu le provoace
suferinta sotiilor ,daca ar fi interzis in mod categoric relatiile cu femeile care
alapteaza stiut fiind faptul ca perioada de alaptare dureaza doi ani inregi pentru acela
care voieste ca alaptarea sa fie completa.Pentru aceste motive el a zis:
"M-am gandit sa interzic culcatul cu femeile in timpul alaptarii dar am vazut neamul
persilor si a bizantinilor facand-o fara ca aceasta sa le provoace nici un fel de
daune pruncilor lor"
Ibn al-Qayyim a zis referindu-se la legatura dintre acest hadis si hadisul anterior
in care se spune "Nu-i ucideti pe pruncii vostri in ascuns" .Profetul sallahu aleyhi
wa salam ne transmite ca efectul culcatului cu femeia in timpul alaptarii asupra
pruncului este asemanator cu efectul doborarii calaretului de pe calul sau
ca si cum l-ar dobori si tranti la pamant.Acesta este un soi de vatamare ,insa nu produce
uciderea pruncului.Date fiind daunele ce rezulta din el pentru prunc ,Profetul
sallahu aleyhi wa salam i-a calauzit spre abandonarea lui dar nu li s-a interzis
cu desavarsire.Apoi s-a gandit sa-l interzica pentru a-l feri de raul care-l atinge pe prunc.
Dar el a socotit ca acest rau nu poate contracara stricaciunea ce decurge din abtinerea
de la culcarea cu femeile din timpul alaptarii ,indeosebi din partea tinerilor si a celor dominati
de pofte pe care nu le poate infrange decat culcatul cu femeile lor.El a socotit
ca acest interes prevaleaza asupra raului care poate sa il atinga pe prunc.Cand s-a uitat
si a vazut ca cele doua natiuni care erau printre cele mai mari si mai puternice
fac acest lucru si nu se feresc de el,in ciuda fortei lor a renuntat la oprirea lor.
In epoca noastra au fost create mijloace contraceptive care realizeaza interesul avut
de Profet sallahu aleyhi wa salam de a-l proteja pe sugar impotriva daunelor
evitatand totodata si abtinerea de la intretinerea relatiilor sexuale cu femeile
in timpul alaptarii si dificultatile decurgand din aceasta.
In lumina celor de mai sus,putem conchide ca perioada ideala dintre doi nou-nascuti
trebuie sa fie de 30 sau 33 de luni pentru aceia care vor ca alaptarea sa fie completa.
Imamul Ahmed si altii au stabilit ca acest lucru este permis daca sotia il accepta
fiindca ea are dreptul la prunc cat si dreptul laplacere.S-a relatat ca Omar
ar fii oprit de la aruncarea spermei afara cu exceptia situatiei in care sotia accepta
acest lucru.
Aceasta -----streaza ca islamul a tinut seama de dreptul femeii intr-o epoca in care nu
ii erau recunoscute drepturile.

Sursa:Permis si interzis in islam

amal
07-08-2006, 12:32 AM
Parerile sunt impartite in legatura cu contraceptia insa printre motivele acceptate de Sharia pentru contraceptie sunt:
slabiciune fizica
boala
cand sotia isi mentine frumusetea fizica pentru sotul ei
cand cuplul se afla intr-o calatorie sau in strainatate
conditii politice nefavorabile
sotia este o femeie imorala.


cum adica e acceptata contraceptia cand sotia este o femeie imorala:( :confused:


eu stiam ca in islam este un citat care da de inteles ca oamenii pot face ce vor, pt ca daca Dumnezeu hotaraste ca acel cuplu sa aiba copii, tot vor avea..adica cu toate metodele lor de contraceptie, cand Dumnezeu le daruieste un copil il vor avea si gata...dar nu stiu citatul..sper ca nu am gresit in idee.

hannen
07-08-2006, 12:23 PM
Toate ca toate,da` faza cu sotia care isi mentine frumusetea corporala m-a dat pe spate!!
Eu nu cred ca este acceptat un asemenea motiv tampit.
As mai zice da` mai bine tac:D

dunia
07-08-2006, 02:11 PM
Toate ca toate,da` faza cu sotia care isi mentine frumusetea corporala m-a dat pe spate!!
Eu nu cred ca este acceptat un asemenea motiv tampit.
As mai zice da` mai bine tac:D
mai asa o fii acuma drept sa zic eu am cerut o fatwa la un moment dat de la imami si exact motivele astea le-au insirat si inca cateva
acuma eu am cerut asa sa vad ce zic ca tot nu imi schimbam eu gandul:smile16:
da mi sa parut si mie hilar ca acuma ce vrea frumusete sau urmasi???:D
si faza cu sotia imorala m-a uimit ca am zis na ce acuma daca e imorala ce mai face sotul cu ea darmite sa mai faca si copii
na asta mi-au raspuns si v-am impartasit si voua:smile01:

hannen
07-08-2006, 04:38 PM
mai asa o fii acuma drept sa zic eu am cerut o fatwa la un moment dat de la imami si exact motivele astea le-au insirat si inca cateva
acuma eu am cerut asa sa vad ce zic ca tot nu imi schimbam eu gandul:smile16:
da mi sa parut si mie hilar ca acuma ce vrea frumusete sau urmasi???:D
si faza cu sotia imorala m-a uimit ca am zis na ce acuma daca e imorala ce mai face sotul cu ea darmite sa mai faca si copii
na asta mi-au raspuns si v-am impartasit si voua:smile01:

Dunia,stai linistita ca nu la tine ma refeream!Cred ca ai inteles,unde-i sa-ti dau o floricica:give_rose: iote colea:D
Eu chiar nu cred ca ala este un motiv pt. care sa folosesti metode anticonceptionale!!!Normal ca asta nu venea de la tine din burta,stiam eu ca l-a "inventat" altcineva si tu l-ai citit,sau ca ti-a fost zis.

maryam
07-09-2006, 01:51 AM
:beberon: s-au scos aia care le alapteaza nevestele pruncii doi ani!!!!!!!!:cup1:

aiscia
07-11-2006, 02:40 PM
:beberon: s-au scos aia care le alapteaza nevestele pruncii doi ani!!!!!!!!:cup1:

SURIOARA MARYAM EU NU AM PREA INTELES CE AI VRUT SA SPUI ...

hannen
07-11-2006, 03:45 PM
Aiscia,eu cred ca Maryam s-a referit la faptul ca ,daca intr-adevar Profetul Mohammad salla aleihi wa salam,ar fi interzis ca sotii sa aiba relatii intime atit timp cit sotia alapteaza ar fi fost "nasol".Mai ales pt. acei ale caror sotii alapteaza 2 ani,perioada prescrisa de Qur`an!
Asta era ideea!In cazul asta cred ca mai toti aveau 4 sotii:36_1_21: :36_1_21:

Anna
07-11-2006, 03:48 PM
Aiscia,eu cred ca Maryam s-a referit la faptul ca ,daca intr-adevar Profetul Mohammad salla aleihi wa salam,ar fi interzis ca sotii sa aiba relatii intime atit timp cit sotia alapteaza ar fi fost "nasol".Mai ales pt. acei ale caror sotii alapteaza 2 ani,perioada prescrisa de Qur`an!
Asta era ideea!In cazul asta cred ca mai toti aveau 4 sotii:36_1_21: :36_1_21:


adica s-a anulat hadithul care sa sustina vorbele profetului sallahu aleyhi wa salam??????:confused: :confused: :confused:

hannen
08-12-2006, 07:05 AM
adica s-a anulat hadithul care sa sustina vorbele profetului sallahu aleyhi wa salam??????:confused: :confused: :confused:

Nu stiu despre ce hadith intrebi.
Dar daca citesti tot raspunsul legat de aceasta poveste ai sa vezi ca Profetul sallahu aleyhi wa sallam,nu a interzis ca sotii sa aiba relatii intime in timp ce sotia alapteaza.
Asta era ideea pe care glumeam noi.Atita timp cit nu e interzis ,e ok.Nu avem de ce sa ne facem griji:36_1_21: