PDA

View Full Version : Duaa Zaharia



Iman3
07-05-2006, 04:13 AM
Dua'ul lui Zacharia il gasesti in versetul 3:38 si 21:89
"Rabbi habli min ladunka dhuriattan taibatan innaka samiu dua!"
si
"Rabbi laa tadharni fardan wa anta khayr ul-warrithin! "
- imi cer scuze nu stiu cat de corect am scris -

Si apoi aminteste-ti ca
"A lui Allah este stapanirea cerurilor si a pamantului. El creeaza ceea ce voieste si daruieste El copile cui voieste si daruieste El baieti cui voieste,
Sau da El baieti si copile si il face strp pe cel pe care El voieste. el este Atoatestiutor si Atotputernic.42:49-50

Si pana la urma se poate sa fie mai bine sa fim rabdatori decat sa avem un copil!

Draga mea eu ti-am mai spus candva povestea mea. venise o vreme cand tot ce mai aveam de sperat erau aceste du'auri spuse dupa fiecare fard si abandonarea toatala in mainile lui Allah. Era o vreme cand eram convinsa ca nu voi mai avea copii si ca Allah are alte planuri cu mine.
Uite ca nu am apucat sa citesc acetse du'auri decat 1 luna in Ramadan. Al hamdulillah!
Aceste informatii le-am luat de pe fatwa online si ele au tinut loc si de medic si de tratament.

Ruga pentru calauzirea in luarea unei decizii sau in alegerea caii cele drepte ( Al Istikhaara) - HISNUL MUSLIM

Citandu-l pe Jabir Ibn Abdullah el a spus: "Profetul ne-a invatat sa ne rugam intotdeauna pentru calauzire, asa cum ne-ar fi invatat un capitol din Qur'aan. El spunea: "Daca vreunul dintre voi intentioneaza sa isi asume o responsabilitate, sa se roage doua rak'a si dupa aceea sa spuna ruga:
" O, Allah, caut indrumarea Ta in Stiinta Ta, si forta in Puterea Ta si iti cer din favorurile Tale nepieritoare, caci cu adevarat TU Poti, in timp ce eu nu pot, si cu adevarat TU Stii in timp ce eu nu stiu, si Tu esti Cunoscatorul celor nevazute. O, Allah, daca stii ca acest lucru (si mentionezi lucrul care te apasa) este bun pentru mine in religia mea, in viata mea si in sfarsitul ei, atunci porunceste-l si usureaza-l pentru mine si binecuvanteaza-ma cu el; si daca stii ca acest lucru este rau pentru mine, in religia mea, in viata mea si in afarsitul ei atunci indeparteaza-l de mine, si indeparteaza-ma de el, si hotaraste pentru mine ceea ce este bine, oricare ar fi acesta, si fa-ma multumit cu acesta."

Cine cauta calauzire la Creatorul sau si se consulta cu tovarasii lui dreptcredinciosi si apoi ramane ferm in hotararea lui, nu regreta, caci Allah a zis:3:159, adica " ... si sfatuieste-te cu ei asupra treburilor, dar, odata ce ai luat hotararea, increde-te in Allah. Si datorita indurarii lui Allah, tu, (Muhammad), ai fost asa de bland cu ei! Iar de ai fi fost fara blandete si aspru la inima, ar fi fugit din preajma ta. deci iarta-le lor si roaga-te (lui Allah) pentru iertarea lor! Sfatuieste-te cu ei asupra treburilor, dar odata ce ai luat o hotarare, increde-te in Allah! Allah ii iubeste cu adevarat pe cei care se incred [in EL]."

Si din punct de vedere medical sa stii ca organismul matern subhanaAllah! de cele mai multe ori functioneaza dupa legea "totul sau nimic" adica de cele mai multe ori daca e vreo problema cu embrionul, apar sangerari si acesta este avortat. Eu nu vreau sa spun ca a fost ceva cu sarcina ta, dar cu siguranta pierderea acestei sarcini Allah SWT a hotarat-o spre binele tau. Allah 'alim!

Nadia
07-08-2006, 06:35 AM
IMAN3 iti multumesc din suflet pentru raspuns, insha allah voi incepe sa fac aceasta dua...despre istahara, o putem face la orice ora sau nu conteaza? sotul meu mi-a zis ca ruga se spune inainte de a spune "Salam Aleikum" in dreapta si stanga!...dar am auzit pareri ca se spune dupa ce dai salam...sau ca se face imediat dupa salat fajr, sincer nu stiu, poate vine cineva in ajutor.
:give_rose: