PDA

View Full Version : Creme Ce Contin Alcool



aiscia
07-08-2006, 06:33 PM
Salam Aleikum Dragele Mele...
As Vrea Sa Stiu Daca Este Halal Pentru Noi Sa Folosim Ca Tratamet Extern Creme Care Contin Alcool...
Dintr-o Parte Am Auzit Ca E Haram Din Alta Parte Ca E Halal...as Vrea Sa Stiu Parerea Vostra...

Anna
07-08-2006, 07:27 PM
Salam Aleikum Dragele Mele...
As Vrea Sa Stiu Daca Este Halal Pentru Noi Sa Folosim Ca Tratamet Extern Creme Care Contin Alcool...
Dintr-o Parte Am Auzit Ca E Haram Din Alta Parte Ca E Halal...as Vrea Sa Stiu Parerea Vostra...


nelamurirea asta am avut-o si eu
si pentru ca nu gasisem pe nimeni sa imi spuna da sau nu le-am aruncat sau le-am facut cadou
pentru ca foloseam apa de gura si alea contin toate alcool
si creme si lotiuni etc
pana si sampoane:D
dar am intrebat pana la urma un imam si mi-a zis ca nu e nici o problema
alcool respectiv nu iti influenteaza corpul in nici un fel il curata de fapt
asa ca de atunci folosesc....
:smile06: :smile06:

Mariyah
07-08-2006, 08:24 PM
pai si multe sapunuri contin grasimi din porc ..............................

genan
07-08-2006, 08:37 PM
atat alcoolul cat si porcul sunt haram (pacat)sa le consumi dpdv al bauturii / mancatului....
pe de alta parte alcoolul ala care il contin cremele ,sampoanele, si tot asa... nu e alcoolul ala care e interzis...
adica: dpdv chimic alcoolul ala care e interzis la baut se numeste ETANOL sau ALCOOL ETILIC.... alcoolul din creme , sampoane, etc este o substanta chimica care face parte dpsv chmic din grupa (familia) numita alcooli.... nu e neaparat etanol, poate fi butanol, pentanol, (cele mai folosite)....
asa cum in unele dulciuri se gaseste SORBITOL care dupa denumire este un alcool.. dar repet, e tot dpdv chimic, fiind un indulcitor, derivat din zaharuri, cu caracter de alcool... dar tot n-are nici o legatura cu etanolul...

ceea ce este intr-adevar inerzis, p langa carnea de porc, sunt pateurile sau alte preparate care au slanina, soric, sau grasimi din porc... dar tot e vb de mancat, nu de pus pe fata...

asta ce stiu eu...
allah stie mai bine...

oardy
07-09-2006, 12:27 AM
treaba cu sapunurile care contin grasimi de porc...e numai la tara unde se face sapunul de casa.


* cu siguranta nu o sa intalnim asa ceva in comert.


* nazirah ...poate descoperi un sait ceva care spune ca se gasesc si in comert asa sapunuri,sa ne anunti si pe noi ca sa stim.



*iar cu saleurile si pateurile...numai e cum era candva si se folosea untura .
* am o amica care are patiserie si ...stiu treaba asta de la ea.
* se foloseste numai grasime vegetala pt ca e mai putin periculoasa si nu le convine sa se riste.
*si ea nu e musulmanca ...adica nu ar folosi grasime vegetala ca.....

*asa se foloseste in patiserii.

*acuma...poate or fi unele mai mici care...or folosi...nu am de unde sa stiu sigur,dar am zis ce am stiut.

*ce mai stiu sigur e ca exista in comert perii pt par care sunt din par de porc.asta am vazut cu ochii mei

maryam
07-09-2006, 02:02 AM
Dar si zaharurile fermenteaza si prin fermentatie poate rezulta alcool?Nu?
In fine subscriu la chestia cu intredictia de a se consuma,desi o crema se absoarbe in piele ,am intrebat un seh si a zis ca e ok.ALLAH swt stie Cel mai Bine!
Insa cu apa de gura e o chestie,ca o poti inghiti accidental,asa ca mai bine folosesti free alcool!Zic si eu...

nawal
07-11-2006, 05:02 PM
nelamurirea asta am avut-o si eu
si pentru ca nu gasisem pe nimeni sa imi spuna da sau nu le-am aruncat sau le-am facut cadou
pentru ca foloseam apa de gura si alea contin toate alcool
si creme si lotiuni etc
pana si sampoane:D
dar am intrebat pana la urma un imam si mi-a zis ca nu e nici o problema
alcool respectiv nu iti influenteaza corpul in nici un fel il curata de fapt
asa ca de atunci folosesc....
:smile06: :smile06:


:salam:

anna ca sa poti fi mai linistita de atat iti recomand sa folosesti Sensodine....ptr ca nu contine alcool...:) ....de cate ori cumpar citesc eticheta ... de teama ca nu cumva sa nu vad eu bine:D ...ptr ca si eu stiu ca aproape toate au alcool dar asta chiar nu are .

de fapt recomand pentru toata lumea....:)

ALLAH maaki !

nawal
07-11-2006, 05:14 PM
:salam:

vreau sa intreb daca stie cineva cum sta treaba cu alcoolul sanitar , poate fi folosit ca atare de catre musulmani ....?!!! ( eu am inteles ca nu , voi ce stiti ?!!!) ... nu imi dau seama daca trebuia subiect separat ....daca da , rog moderatorul sa "ma" plaseze unde trebuie ...:D

genan
07-11-2006, 06:11 PM
atata timp cat nu il bei si il folosesti DOAR pt extern, pt dezinfectat nush ce bucata de piele inainte de injectie sau mai stiu eu pt ce, nu e nici o problema....

allah stie mai bine!

Ishtar
07-11-2006, 11:13 PM
Fetelor,frumoaselor,eu zic asa:treaba cu cremele mai e cum mai e,dar mai bine fiti atente la rujuri...unele,ce-i drept,nu dintre cele mai grozave,au grasime de porc!!!

Treaba cu alcoolii e cam asa cum a spus-o Genan...
Clasificarea alcoolilor se poate face din mai multe puncte de vedere.Noi vorbim despre clasificarea din pdv al numarului de grupari hidroxil(-OH).
Alcoolul metilic,alc. etilic,alc propilic,samd au un singur radical (-OH).
Primii doi din grupa intra in compozitia spirtului medicinal.Alc. metilic este deosebit de nociv,chiar si in cantitati f. mici.Cu siguranta ati auzit de morti survenite in urma ingurgitarii de spirt medicinal.

Cel incriminat de Islam este alc. etilic,care nu se foloseste in compozitia cremelor,...ar avea efecte contrarii asteptarilor!
In cosmetica,dintre monoalcooli,se folosesc doar cei cu un numar mare de atomi de carbon(din cauza proprietatilor fizice specifice acestora),de ex. alc. cetilic(16 atomi de carbon)sau,ceea ce cititi voi pe etichete(cetilic alcool).
Termenii inferiori(adica cei care au sub 4 atomi de carbon) nu se folosesc la creme, ar arde pielea!!!

Dintre alcoolii cu mai multi radicali hidroxil,cel mai cunoscut si folosit in cosmetica este glicerina(3 radicali hidroxil).Nu pune nici un fel de probleme din pdv islamic,cum spuneam,interzis este numai alc. etilic.

Deasemeni,sorbitolul,care este un hexiol(6 grupari hidroxil) si pe care noi chiar il mancam,el fiind prezent in unele fructe,in stare naturala si in unele bauturi racoritoare,dar sintetic...

Ma opresc aici,stiu prea bine,chimia nu este pentru prea multe persoane tocmai obiectul preferat:cup1:

Cu voia voastra,va dau niste link-uri(nu mai fac copy din engleza,ca m-am fript de cateva ori,dar intelegeti voi,sunt sigura,despre ce e vorba acolo:beberon: ):

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=20226&dgn=4

http://63.175.194.25/index.php?ds=qa&lv=browse&QR=26861&dgn=3&

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=21791&dgn=4

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=22922&dgn=4

genan
07-12-2006, 12:30 AM
mersi ishtar ca ai subscris la ce am zis eu in nush care postari....
:give_rose:

nawal
07-12-2006, 01:06 AM
mashaALLAH Ishtar.....complicata chimia asta (dar nu si pentru unii...:give_rose: )....interesanta treaba cu alcoolii , nu m-am gandit vreodata la diferente ...eu cum vedeam ca ceva are acool cum ocoleam ...

ffff interesant subiectul , uite'asa se mai lumineaza unii....:smile16:

ALLAH subhana wa Ta'ala sa va rasplateasca cu mult bine pe toate si toti pentru efortul vostru:smile06: :smile06: :smile06:


ALLAH maakum!

Saira
07-12-2006, 10:39 AM
Foarte frumos explicat Ishtar,masha'Allah!multumim :give_rose: :give_rose: :give_rose: imi aduc aminte cand faceam la sc chimie....si imi placea...ce-i drept,aveam o profa ff draguta,stia cum sa explice...imi placea muult...:beberon: :smile310:

:smile01: :smile01:

nawal
07-12-2006, 11:48 AM
:salam:

anna ca sa poti fi mai linistita de atat iti recomand sa folosesti Sensodine....ptr ca nu contine alcool...:) ....de cate ori cumpar citesc eticheta ... de teama ca nu cumva sa nu vad eu bine:D ...ptr ca si eu stiu ca aproape toate au alcool dar asta chiar nu are .

de fapt recomand pentru toata lumea....:)

ALLAH maaki !


SENSODYNE...

Hayat
03-10-2007, 11:18 PM
huh..profa mea de chimie nu a fost deloc o draguta...asa...vreau sa stiu dc esenta de rom din prajituri este haraam...si croissantele astea cu crema de sampanie...???

Latifah
03-25-2007, 04:16 AM
:salam: Surioara, eu cred ca ar fi bine sa nu mananci croisantele respective. Alcoolul interzis este cel comestibil (deci nu cel din creme) => atata timp cat se poate inghiti (comestibil) este haram. Iar daca la ingrediente scrie clar Alcool atunci nu manca. (respectiv rom, sampanie etc).