PDA

View Full Version : Unghiile



Anna
07-09-2006, 03:35 PM
Estetica unghiilor

Dupa ce le-ai oferit unghiilor tale ingrijirea de care au nevoie, mai ai doar un pas pana la manichiura de invidiat: etapa estetica. Sa incepem!

Inainte de a te repezi spre sticluta cu oja, priveste-ti atent unghiile: arata asa cum iti doresti? Sau sunt moi, casante, galbene, roase, au pete, striatii ori sunt incadrate de niste pielite jumulite de toata frumusetea?

Pentru ca, daca unghiile tale prezinta simptomele de mai sus, trebuie sa folosesti produse adecvate problemei respective. Altfel, le poti face mai mult rau. (Sigur, iti poti “masca” unghiile cu oja, dar, astfel, doar vei ascunde problema, nu o vei rezolva). Iata, asadar, ce trebuie sa faci daca ai…

Unghii cu probleme
[ Striatii ] Din pacate, striatiile de pe suprafata unghiei sunt genetice. Daca nu po ti schimb a ereditatea, poti, in schimb, netezi suprafata unghiei cu ajutorul unei pile special destinate acestui scop. Totusi, daca ai descoperit ca ai aceste striatii de curand, afla ca sunt un semn al anemiei si, prin urmare, ar fi bine sa te consulte un medic. Dar mai pot fi cauzate si de exercitarea unei presiuni prea mari in timpul manichiurii. De aceea, cand iti ingrijesti unghiile, incearca sa te porti cu blandete cu ele. Nu le place sa fie bruscate!

[ Unghii casante ] Unghiile casante pot fi cauzate de expunerea la soare, o alimentatie nesanatoasa sau folosirea indelungata a intaritorilor pentru unghii. Evita folosirea intaritorilor care contin formaldehida, care usuca puternic unghiile. Sunt de preferat produsele de ingrijire waterproof, care mentin unghiile hidratate si, in acelasi timp, nu le lasa sa se inmoaie atunci cand mainile tale intra in contact cu apa.

[ Pielite ] Roaderea unghiilor, expunerea la detergenti sau la produse chimice ori neglijenta fata de unghii, in general, sunt cele mai frecvente cauze ale pielitelor desprinse din jurul unghiei. Inlatura-le cu o ferfecuta bine ascutita, pentru pielite. Si pentru a preveni desprinderea lor pe viitor, maseaza-ti zilnic palmele si unghiile cu o crema speciala, insistand asupra cuticulelor. Daca acestea sunt foarte uscate, foloseste o crema hidratanta de doua ori pe zi.

[ Unghii galbene ] Ingalbenirea unghiilor poate fi cauzata de aplicarea ojei direct pe unghie, fara folosirea, in prealabil, a unui lac - baza. Sau poate fi vorba de vreo ciuperca pe care a contractat-o unghia, care trebuie tratata. Daca nu e vorba de nici o afectiune, iti poti albi unghiile cu ajutorul unui gel usor abraziv sau cu zeama de lamaie.

[ Pete albe ] Un alt efect al presiunii excesive la efectuarea manichiurii, cu precadere asupra bazei unghiei si a interiorului cuticulelor. Iar in popor se mai spune ca pot aparea si “din lipsa de calciu”. Lasa-ti unghiile sa creasca pana dispare si portiunea patata si adopta o atitudine mai gentila fata de ele in timpul manichiurii. Si, mai ales, nu-ti agresa cuticulele!

[ Unghii roase ] Din pacate, nu exista nici o metoda 100% eficienta care sa te impiedice sa-ti rozi unghiile. Poti incerca sa-ti dai cu ardei iute pe varfurile degetelor (ok, glumeam :) sau, mult mai placut, sa vizitezi saptamanal un salon, unde sa ai parte de o manichiura profesionista. Asta pentru ca, atunci cand unghiile tale arata impecabil si sunt frumos lacuite, e mai putin probabil sa le rozi. In plus, cu cat esti mai multumita de aspectul unghiilor tale, cu atat vei dori mai tare sa ti le pui in evidenta. Poti lua in considerare chiar si unghiile false... Cel putin, pana te lasi de ros.

[ Moda pentru unghii ] Cum ne purtam unghiile? Sezonul asta la moda sunt unghiile scurte. Lacul nu se aplica pe toata suprafata unghiei, partile laterale si baza unghiei ramanand in nuanta naturala. Inainte de a aplica oja, nu uita sa folosesti un lac incolor pentru protectie!

Cat despre culori, suverane sunt cele inchise, precum bordo sau rosu.


Reguli pentru o manichiura perfecta
Pentru ca manichiura ta sa dureze mai mult, merita sa respecti urmatoarele reguli:
Inainte de a aplica oja sau lacul de unghii, asigura-te ca suprafata unghiilor este perfect curata. Orice urma de grasime (secretata in mod natural de unghie), crema sau praf determina cojirea prematura a ojei. Pentru a te asigura ca sunt perfect curate, le poti sterge cu acetona.
Foloseste intotdeauna un lac de unghii fortifiant ca baza, inainte de aplica oja, si ca strat protector, deasupra ojei. Chiar daca te grabesti, merita sa-ti aloci timpul necesar pentru aplicarea tuturor straturilor, pentru ca, altminteri, manichiura ta nu va rezista prea mult.
Asteapta sa se usuce bine fiecare strat inainte de a-l aplica pe urmatorul. Astfel, lacul se fixeaza mai bine pe unghie si urmatorul strat are o aderenta mai buna.
Poarta manusi de menaj ori de cate ori speli vase, faci curatenie, lucrezi in gradina si, in general, in orice activitate care te obliga sa-ti bagi mainile in apa si/sau praf, detergenti sau produse chimice.
Nu-ti folosi niciodata unghiile pentru a prinde, apuca, ridica, dezlipit etichete, impins cuticule, nici chiar pentru a scrie la calculator. Pentru asta exista buricele degetelor!

Anna
07-09-2006, 03:38 PM
Unghiile tale sunt moi, casabile, galbui si cu denivelari? Este semn ca alimentatia ta nu este tocmai completa. Pentru ca ele sa fie puternice si lucioase, au nevoie de calciu si de vitamina B, A si C.

Cel mai evident indiciu al unor unghii lipsite de nutritivii de baza este culoarea – ele trebuie sa fie roz si sa arate cat mai ferm. O alimentatie corecta se va reflecta in aspectul si sanatatea unghiilor tale.

Iata ce trebuie sa faci:Asigura-te ca 50% din alimentele pe care le consumi sunt fructe si legume, importante in asigurarea necesarului zilnic de vitamine, minerale si enzime.
Consuma cat mai multe lactate si, daca nu este suficient, apeleaza la suplimentele nutritive bogate in calciu.
Mananca broccoli, peste, soia si ceapa.
Bea in fiecare zi cel putin 1 litru de apa si o cana de suc natural de morcovi bogat in calciu si fosfor.
Daca-ti neglijezi regimul alimentar, atat sanatatea cat si aspectul tau fizic vor suporta consecintele pentru ca:
Lipsa vitaminei A din organism va face ca suprafata unghiei tale sa aiba cute inestetice
Lipsa calciului iti va face unghiile sa se usuce si sa se rupa foarte repede
Lipsa vitaminelor B si C iti vor cauza durere la crestere
Lipsa proteinelor va face ca unghiile tale sa aiba pete albe

Este suficient sa ai una dintre aceste simptome pentru a trage un semnal de alarma. Si cum unghiile false nu iti vor rezolva problema, mai bine ai fii mai atenta la nutritia ta!

Anna
07-09-2006, 03:39 PM
Mainile sunt cartea ta de vizita. Unghiile neingrijite si colturoase spun foarte multe despre posesoarea lor. Daca ai deprins prostul obicei de a-ti musca unghiile, probabil in copilarie, invata sa scapi de el. Nu e greu, ai nevoie doar de putina ambitie si apoi ai sa te poti mandri cu mainile tale frumoase.

Tine mereu la indemana o pila de unghii si astfel nu vei fi tentata sa iti faci manichiura cu dintii. Cel mai bine este daca te obisnuiesti ca in fiecare zi sa ai grija cateva minute de unghiile tale: pileste-le da-le o forma frumoasa pentru ca apoi sa nu vrei sa o strici cu buna stiinta.

Pastreaza-ti unghiile lacuite. Daca acestea sunt acoperite de lac le vei lasa in pace. Chiar daca ai unghiile mici poti sa le vopsesti in culori indraznete. Ai grija de cuticule. De cele mai multe ori, chiar daca nu iti musti unghiile, musti cuticulele. Zona din jurul unghiei este mereu acoperita de sange si are un aspect urat.

Daca ai obisnuit sa iti musti unghiile, este foarte usor sa cazi prada vechiului obicei. Pentru a te salva, tine-ti mainile ocupate cu altceva. Joaca-te cu fermoarul de la haina, impleteste-ti o codita... orice!!

Este foarte frustrant sa incerci sa scapi de acest obicei, iar unghiile sa nu te mai ajute. Sa se tot rupa. Foloseste neaparat un lac cu vitamine. Scapa de aceasta problema, nu mai ai 6 ani!!

Anna
07-09-2006, 03:44 PM
Unghii perfecte Mainile ingrijite, cu unghii vopsite cu gust, sunt arme sigure de seductie.

Un mic secret...N-ai incercat pana acum un peeling pentru maini? Este secretul mainilor mele
catifelate, si trebuie aplicat la fiecare doua saptamani. Umezeste usor pielea si
maseaza cu degetele crema de gomaj pe dosul mainii si palme, timp de 3-4 minute.
Clateste cu apa calduta.

O baie pentru unghii este cea mai buna pregatire
pentru programul de ingrijire. Tine degetele intr-un vas cu apa calda si cu
ingrediente speciale, timp de 10 minute.
Truc: o lingurita din gelul tau de dus preferat, turnata in apa, este foarte
eficienta pentru inmuierea delicata a pielii si cuticulelor. Foloseste si 1-2
picaturi de ulei esential de lavanda sau trandafir.
Anti pielitaDupa baie, poti inlatura usor pielitele unghiilor prin impingere cu ajutorul unui
bastonas special din lemn moale sau plastic special. Unghiile fara pielite cresc mai
rezistente, pentru ca substantele nutritive din creme sau lacuri ajung exact la baza
lor, acolo unde se structureaza unghia.
Despre scurt sau lung
Foarfeca sau unghiera sunt necesare doar cand trebuie sa scurtezi unghiile prea
lungi. Apoi, trebuie rotunjite cu o pila moale tip diamant. Este ideal sa-ti
scurtezi in mod regulat unghiile doar cu pila, fara sa folosesti unghiera sau
forfecuta.
Intretinere

Forta Frumusetea vine din interior, lucru valabil si pentru unghii. Pentru a fi
sanatoase si rezistente, acestea au nevoie de vitamina A (se gaseste in morcovi,
mazare, ficat, fulgi de ovaz si soia) si de gelatina (de exemplu, in bomboanele -
jeleu din gelatina indulcita).
In plus, in fructe, legume verzi, paine neagra si nuci ai sa gasesti alte
vitamine si minerale esentiale pentru cresterea lor.

Slefuire delicataCu o pila de nisip sau minerale atasate unui suport de lemn sau carton poti sa-ti
pilesti cel mai sanatos unghiile. In primul rand trebuie sa le pilesti mereu intr-o
singura directie, ca sa nu le distrugi marginea libera, in a carei strucutra fibrele
au o anumita orientare. De preferat, scurtarea unghiilor prin pilire se face o data
pe saptamana.
Daca apare o fisura sau se rupe putin o unghie o poti repara temporar prin pilirea
zonei, desi tot la scurtare ai sa ajungi.
Un luciu veritabilSuprafetele denivelate, aspre si neuniforme de la suprafata unghiilor se
uniformizeaza elegant cu o pila speciala de lustruit. Aceasta netezeste si confera
un extraordinar efect stralucitor, ca si cum unghiile ar fi lacuite. Majoritatea
acestor pile au cel putin trei tipuri de suprafete, numerotate corespunzator etapei
de lustruire
Arme secrete, dar eficienteDe obicei, unghiile fragile sunt o mostenire ereditara. Cu toate acestea, un
intaritor le poate face sa devina puternice si rezistente. Acesta se aplica pe
unghii de doua ori pe saptamana ca un lac normal sau ca un lac - baza inainte de
aplicarea ojei colorate.
Baza perfectaInainte de a-ti colora unghiile, mai ales cu oja rosie, foloseste de fiecare data un
lac-baza protector. In acest fel eviti patarea sau ingalbenirea lor si le asiguri un
tratament constant de intarire.
Manichiura frantuzeasca in doua culoriO adevarata atractie este manichiura frantuzeasca multicolora. Mai intai
coloreaza-ti unghiile cu culoarea pastelata preferata, si lasa-le sa se usuce.
Foloseste apoi un sablon care se aplica pe unghie - "machiajul" varfului de unghie
se poate realiza atat pentru unghiile ascutite cat si pentru cele rotunjite. Acum
poti colora varful unghiilor cu o nuanta stralucitoare, pana la sablon. Lasa oja sa
se usuce bine, apoi indeparteaza sablonul.
Aparitie stralucitoareIdeale pentru orice manichiura: strasuri sau stelute decorative. Chiar daca ai oja
sau lac incolor, asaza una-doua stelute pe unghie cat mai este lacul umed, si apasa
incet. Pentru a te bucura mai mult timp de acest accesoriu, aplica inca un strat de
lac incolor peste unghie.
Sanatate!
Adanciturile punctiforme ("in varf de ac") de pe suprafata pot fi un semn pentru
eczeme si psoriazis.
Unghiile fragile, striatiile unghiei sau dungile fine albe denota lipsa de
vitamine si minerale (fier sau calciu).
Striatiile sau ruperea pe lungimea unghiei pot fi dovada pentru o dereglare
hormonala destul de serioasa
Exfolierea apare deseori dupa infectii puternice, dar si din cauza subnutritiei
sau a folosirii unei unghiere neascutite
Petele negre sunt de cele mai multe ori hematoame ale patului unghiei, dar si o
posibila avertizare pentru cancerul de piele.
Fumatul ingalbeneste unghiile. De acest lucru mai pot fi responsabile: ciupercile
de unghii, psoriazisul sau anumite infectii

bianka_brrr
07-09-2006, 07:00 PM
Wow Anna,ce lucruri interesante ai scris aici .Multumim frumos
Intr-adevar unghiile sunt ca o carte de vizita:smile26:
Am sa aplic si eu mici de trucuri pe care le-ai scris in shaa Allah.Mie mi se exfoliaza unghiileeee si se rup atat de usor,sunt foarte moi,mor de suparare ca nu pot avea si eu unghii lungi:smile18: .Am sa incerc acel tratament cu ulei de masline caldut sau poate fi si de floarea soarelui?Vad ca este importanta si alimentatia,precum si calitatea lacului,sa fie bun si cu vitamine.
La picioare mi s-au ingalbenit un pic ungiile,cred ca am renunt o perioada la oja,sa-mi fac un tratament in shaa Allah.

Iman3
07-09-2006, 07:05 PM
... si sa nu uitam ca daca avem lac pe unghii nu putem sa facem wudu, caci apa trebuie sa ajunga peste tot. Hhenna ar fi acceptata pentru colorarea unghiilor dar mie personal nu imi place. Parereile sunt impartite si referitor la excesul de crema pe maini de aceea cunosc foarte multe persoane care isi dau cu crema dupa ce fac wudu.

genan
07-09-2006, 07:06 PM
:salam:
in legatura cu ingrijirea unghiilor... am auzit o gramada de metode , cel mai des cea cu uleiul de masilne caldut... iar apoi lac de unghii, intaritor sau ce-o mai fi...
dar atentie... dpdv islamic, nu e admis... in sensul ca daca aveti oja sau asa ceva peunghii si faceti wodo e ca si cum nu-l faceti... decat daca stai inainte de fiecare rugaciune sa dati jos oja....

genan
07-09-2006, 07:07 PM
iman , masha allah mi-ai luat-o inainte,.,. :cup1: :cup1: :cup1:

bianka_brrr
07-09-2006, 07:22 PM
Uite asa mai invat de la voi,asta n-am stitut-o pana acum

maryam
07-09-2006, 08:55 PM
:give_rose: floricele multe pentru Imanica cu trei pui:give_rose: ,nu de alta dar ne-a luat vorba din...taste:36_1_21:
Si bineinteles anutei ptr. informatiile extrem de importante,sunt una dintre acele persoane care tine la aspect ff mult(dupa unii chiar prea mult:36_1_21: ) si cred ca atat pt o femeie cat si pt un barbat sa ai mainile,unghiile murdare sau neingrijite este dezgustator.
O sa radeti de mine,este unul din primele lucruri la care ma uit la o persoana,la maini:36_1_21:

Saira
07-09-2006, 09:08 PM
:give_rose: floricele multe pentru Imanica cu trei pui:give_rose: ,nu de alta dar ne-a luat vorba din...taste:36_1_21:
Si bineinteles anutei ptr. informatiile extrem de importante,sunt una dintre acele persoane care tine la aspect ff mult(dupa unii chiar prea mult:36_1_21: ) si cred ca atat pt o femeie cat si pt un barbat sa ai mainile,unghiile murdare sau neingrijite este dezgustator.
O sa radeti de mine,este unul din primele lucruri la care ma uit la o persoana,la maini:36_1_21:

Maryam :36_1_21: ...nu mai vorbi de unghii ca acu' isi aduce anuka aminte de "ispravile " mele...si sa vezi ce ma ia la suturi :36_1_21: ....pai de fiecare data cand ea imi zicea sa ies in oras eu incepeam:nu vin,nu-mi plac unghiile mele azi...tre sa le mai aranjez si n-am timp...si ea se enerva ca ei cica ii plac unghiutele mele!:beberon: dar sa nu-i mai spui ce-ti spusei eu acilea...ca mi-e ca ma bate...

maryam
07-10-2006, 12:43 AM
Maryam :36_1_21: ...nu mai vorbi de unghii ca acu' isi aduce anuka aminte de "ispravile " mele...si sa vezi ce ma ia la suturi :36_1_21: ....pai de fiecare data cand ea imi zicea sa ies in oras eu incepeam:nu vin,nu-mi plac unghiile mele azi...tre sa le mai aranjez si n-am timp...si ea se enerva ca ei cica ii plac unghiutele mele!:beberon: dar sa nu-i mai spui ce-ti spusei eu acilea...ca mi-e ca ma bate...
:smile06:



Eu nu te-am vazut niciodata dar sunt sigura ca anuka are dreptate,mwahhhhhhhhh amandurora!

Iman3
07-10-2006, 02:34 AM
:give_rose: O sa radeti de mine,este unul din primele lucruri la care ma uit la o persoana,la maini:36_1_21:
Draga mea draga... inseamna ca mai bine nu vin la Bucuresti sa te vad... Unghiile? Hmmm! De curate sunt curate da' nu ma intreba cum sunt taiate ca atunci cand nu mai am vreme, cu o mana conduc si la cealalta le rod... pentru ca atunci cand conduc sigur nu imi cere nimic nimic, nici apa, nici pipi si daca cineva se paruieste nu ma solicita in post de arbitru...
Off topic! desi ti-am promis ca scriu cu font de 70, pe mess nu te prind si pe forum vad ca scrii mai mic... cred ca totusi ... vin la Bucuresti... prin urmare, trebuie sa lamuresc situatia.
Genan...:give_rose:

maryam
07-10-2006, 02:40 AM
Draga mea draga... inseamna ca mai bine nu vin la Bucuresti sa te vad... Unghiile? Hmmm! De curate sunt curate da' nu ma intreba cum sunt taiate ca atunci cand nu mai am vreme, cu o mana conduc si la cealalta le rod... pentru ca atunci cand conduc sigur nu imi cere nimic nimic, nici apa, nici pipi si daca cineva se paruieste nu ma solicita in post de arbitru...
Off topic! desi ti-am promis ca scriu cu font de 70, pe mess nu te prind si pe forum vad ca scrii mai mic... cred ca totusi ... vin la Bucuresti... prin urmare, trebuie sa lamuresc situatia.
Genan...:give_rose:



Auzi stii ce ,poti sa vii chiar dc ai fi curatat 100 de kile de cartofi noi inainte:36_1_21: ,numai vino odata ca m-am saturat de cand ma ameninti si dc nu ar fi omu` asta gica contra m-as urca in masina si via cernavoda:give_rose: :give_rose: Te pupacesc de muuuuuuuuuuuulte ori.:kuzya_01:

latifa
07-10-2006, 01:36 PM
Sa stitib fetelor ca si cred ca mainile sunt ca o carte de vizita.pRIMUL LUCRU LA CARE MA UIT LA O PERSOANA SUNT MAINILE SI UNGHIILE.cAnd vad si la televizor cate o gagica aranjata si cu niste unghiute roase imi vine sa mor.Ce sa faci,este si asta un defect.......

Saira
07-10-2006, 02:11 PM
Sa stitib fetelor ca si cred ca mainile sunt ca o carte de vizita.pRIMUL LUCRU LA CARE MA UIT LA O PERSOANA SUNT MAINILE SI UNGHIILE.cAnd vad si la televizor cate o gagica aranjata si cu niste unghiute roase imi vine sa mor.Ce sa faci,este si asta un defect.......


latifa,wallahi.....acelasi lucru imi trece si mie prin cap.....chestia asta am "mostenit-o" de la mama....poate o persoana sa fie superba...daca are niste unghii si/sau maini urate....nu-mi mai place asa tare de ea.

Anna
07-10-2006, 05:23 PM
UNGHII FALSE

Unghiile false sunt optiunea ideala pentru cele care isi rod unghiile sau care au probleme cu cresterea lor. Unele femei incearca unghiile false pur si simplu pentru a scapa de "narav" iar altele vor doar sa se aiba unghii superbe si usor de intretinut. Daca sunt aplicate si apoi indepartate corespunzator, unghiile artificiale nu afecteaza foarte mult structura cornoasa a unghiilor tale, dar nici sa nu te astepti sa le imbunatateasca conditia lor actuala. Insa daca te decizi sa iti pui unghii false, acest obicei poate deveni pentru tine la fel de banal precum vopsitul parului, iar daca intr-o zi te hotarasti sa nu ti le mai pui , ele vor arata la fel ca inainte.
Unghiile artificiale nu sunt la fel ca manichiura pe care ti-o faci ocazional - trebuie sa-ti faci periodic programare la manichiurista pentru a preveni caderea unghiei. Acest lucru se intampla atunci cand lipiciul unghiei se slabeste si unghia artificiala se indeparteaza de unghia naturala. Iata alt motiv pentru a merge sa-ti intretii superba manichiura artificiala: daca intra apa sub unghiile false, cele adevarate pot dezvolta o ciuperca ce se infecteaza si devine verde. Atunci cand iti cresc unghiile poti sa alegi sa ti le scoti sau sa continui intretinerea si sa-ti pastrezi unghiile false. Desi exista mai multe tipuri de unghii artificiale, nu exista o varianta mai buna sau mai putin buna. Trebuie sa alegi unghiile in functie de necesitatile si exigentele tale.

Construirea unghiilor cu portelan:
Cea mai spectaculoasa dintre cele trei metode folosite este construirea unghiilor cu portelan.Aplicarea incepe cu punerea unui suport special peste unghia naturala. Dupa acest pas, se adauga portelanul (care se face dintr-un lichid si un praf special concepute) si se contruieste o unghie in continuarea celei naturale, la lungimea dorita de clienta. Acest gen de manichiura poate tine pana la doua - trei luni de zile si necesita ingrijire la un interval de doua saptamani. Intretinerea consta in pilirea stratului superior si adaugarea altuia. Efectul acestei manichiuri este de aspect natural cu avantajul ca unghiile astfel concepute sunt foarte rezistente.

Capsule cu protectie - matase, portelan, gel:
Aceasta este cea mai preferata tehnica de aplicare a unor unghii false de catre cliente. Aplicarea consta in lipirea unei capsule (unghii) de plastic de la jumatatea unghiei naturale. Se pileste foarte bine pentru a nu se vedea diferenta dupa care se aplica stratul de portelan, matase sau gel, dupa preferinta. Termenul de "valabilitate" al acestei proceduri este de trei luni, cu o intretinere la 10 - 14 zile

Capsule de plastic :
Metoda consta in lipirea unei unghii (capsule de plastic) fara a se mai adauga ceva. Se pileste si are un aspect natural, pentru ca se confunda cu unghia naturala. Rezista doar doua saptamani.

Anna
07-10-2006, 05:26 PM
SFATURI

*Pentru intarirea unghiilor foloseste din cand in cand ulei de masline caldut pentru a le inmuia, sau da-le cu suc de lamaie!
*Pentru unghii tari si sanatoase mananca mai multe cereale si lapte!
*Nu folosi oja daca nu ai unghii ingrjite!
*Daca porti bijuterii, inele din argint sau aur alb, opteaza pentru o oja in culori vii! Arata foarte bine!
*Alege culoarea ojei in functie de culoarea pielii tale! Daca ai pielea deschisa la culoare opteaza pentru un roz pal, daca esti bruneta, un rosu cald este
*Pentru a indeparta lacul de unghii fara a atinge cuticulele, inmoaie un betisor de urechi in dizolvant
·Dizolvantul de unghii care contine acetona va sterge mai repede lacul de pe unghii, dar va deshidrata cuticulele. Dizolvantul fara acetona sterge lacul mult mai greu, dar usuca mai putin unghiile si cuticulele.
·Dizolvantul sub forma de gel are grija de sanatatea unghiilor avand insa dezavantajul de a indeparta cu greu lacul de pe unghii.
·Cel mai recomandat este sa folosesti un dizolvant pe baza de acetona care sa contina ulei de lavanda sau aloe vera pentru hidratare si pentru atenuarea mirosului puternic

Frumusetea mainilor este la fel de importanta ca si frumusetea chipului, iar manichiura ta spune mai multe despre tine decat ai vrea sa recunosti.
· Protejeaza-le mereu cu un strat de lac protector. Acesta ajuta la stoparea exfolierii si, in plus, in cazul in care faci curatenie, speli vase sau tii mainile in detergent, lacul protector ajuta la mentinerea sanatatiii lor.
*Lasa-le sa mai respire. Cam 3- 5 zile / luna lasa-ti unghiile sa respire. Nu le da cu oja, lac etc., altfel ele isi vor pierde culoarea natural ingalbenindu-se iar cu timpul si luciul.
· Evita unghiile false! Chiar daca frumusetea lor tenteaza, evita-le! Peste 1 luna de zile tragi pentru a-ti reface unghiile dupa o perioada in care ai purtat unghii false. Se schimba pana si culoarea acestora si in plus risti sa capete anumite pete rosiatice.
·Foloseste creme pe baza de silicon. Asta mai ales daca te speli foarte des pe maini; pe langa faptul ca iti protejezi mainile, iti protejezi si unghiile.
·Fa-ti timp pentru manichiura. Este important sa ai unghii si maini ingrijite; fie ca sunt lungi si ingrijite sau scurte si curate. Orice persoana cu care te intalnesti va da atentie mainilor tale. Saptamanal taie-le, pileste-le si aplica un lac protector.
· Foloseste manusi! Atunci cand faci curatenie sau folosesti substante puternice este bine sa porti manusi protectoare; pielea mainilor si unghiile sunt destul de sensibile.
· Atentie la dizolvant! Este bine sa optezi pentru un dizolvant de calitate, iar apoi sa aplici pe unghii o crema hidratanta.
·Hraneste-ti unghiile! Nu uita ca pentru a avea unghii frumoase trebuie sa consumi multa apa, fructe si legume crude (contin enzime), morcovi in special, iar ca vitamine se recomanda: zinc, vitamina A, B complex si calciu.

Anna
07-10-2006, 05:27 PM
SEZONUL RECE

Asadar, nu trebuie neglijate! Mai ales acum, in anotimpul rece, mainile si unghiile sunt foarte afectate de temperaturile scazute, intrucat sunt cele mai expuse - chiar daca porti manusi. Da, stim ca ai grija de pielea ta, probabil folosesti zilnic o crema hidratanta, pentru a preveni deshidratarea si descuamarea epidermei... dar la unghii te-ai gandit?
Ideal ar fi sa faci acest lucru la un salon specializat, unde poti beneficia de tratamentul optim. Specialistii de la Perfect Nails ne spun ca unghia naturala poate fi ingrijita prin aplicarea unui strat protector de gel UV, rasina acrilica sau cheratina. De asemenea, poti opta pentru o masca de regenerare a unghiei (credeai ca numai tenul beneficiaza de asemenea rasfat?). Masca se mentine timp de 10-15 minute, iar dupa indepartarea ei, unghia este revigorata si pregatita pentru "machiaj"!

Unghiile pot fi ingrijite si acasa - nu ai nevoie decat de cateva minute libere, de doua-trei ori pe saptamana. Intr-un bol, amesteca 3-4 lingurite de ulei cald de masline, cu o jumatate de lingurita de zeama de lamaie. Inmoaie unghiile si mentine-le aproximativ 10 minute, iar dupa aceea aplica un strat de lac protector. Rezultatele vor fi vizibile in cateva zile.

De asemenea, poti opta pentru un tratament cu vitamina A, solutie uleioasa (o gasesti in orice farmacie). La fel ca in cazul tratamentului cu ulei si zeama de lamaie, mentine stratul de substanta pe unghie timp de 10 pana la 15 minute si foloseste ulterior un lac de protectie.

Anotimul friguros are multe efecte negative asupra noastra, in special asupra buzelor si mainilor. Uneori lipsa de hidratare a acestora duce la imbatranire, crapare si chiar rani ale pielii.

In cazul in care ai o piele normala , atunci poti folosi pentru maini aceleasi lotiuni hidratante ca si pentru fata sau corp. In cazul in care ai mainile uscate si mai rigide, atunci trebuie sa apelezi la creme pe baza de glicerina sau glicerol, care au proprietati emoliente si hidratante mai mari decat cele obisnuite. Iti propun un truc pentru mainile uscate: tine-le timp de 10 minute intr-o infuzie de frunze de nuc sau salvie si lasa-le sa se usuce singure, dupa care aplica o crema pe baza de. In cazul in care mainile nu sunt doar uscate ci si crapate, este bine sa tii mainile intr-o infuzie de ceai de tataneasa (disponibil la orice Plafar), care contine substante destinate reinnoirii tesuturilor pielii. Pentru maini crapate, crema cu galbenele este foarte buna, mai ales aplicata dupa spalare. Pentru tratare este necesar sa efectuezi acest tratament de 3 ori/ saptamana. In concluzie, in special in timpul iernii, trebuie folosite creme hidratante, emoliente zilnic, si chiar dupa fiecare spalare pentru a evita imbatranirea si craparea mainilor.

Dintotdeauna mainile ne-au dezvaluit neconditionat varsta reala. Astfel ingrijirea mainilor in sezonul rece trebuie sa devina o obisnuita pentru orice femeie. Cel mai bun mijloc de a ne proteja mainile de frig consta in activarea circulatiei sangvine. Preventiv sau chiar curativ, in cazul persoanelor care sufera de o circulatie periferica deficitara, se folosesc baile alternative reci-calde. Timp de un minut se tin mainile in apa rece si apoi in apa fierbinte. In acest mod vasele sangvine devin mai elastice si pompeaza mai usor sangele. Daca insa sunteti mai friguroase aceste exercitii sunt recomandate in orice sezon, nu neaparat iarna. Aceste bai se vor realiza zilnic timp de cinci-zece minute.

Remedii pentru uz intern Tot pentru activarea circulatiei sangvine se folosesc extractele din catina si macese. Luati un pumn de fructe care se maruntesc si carora li se adauga putina apa si miere. Din acest extract se inghite de doua ori pe zi. Alternativa o reprezinta infuzia de catina: la o cana de apa se foloseste o lingurita de planta. Dupa o cura de trei-patru saptamani efectul nu va intarzia sa apara.

Hidratarea mainilor Este indicat ca de fiecare data cand ne expunem mainile la frig sa le hidratam cu o crema grasa si sa purtam intotdeauna manusi. Daca totusi ne-au inghetat mainile, cand intram la caldura primul lucru care trebuie facut este sa punem mainile sub jetul de apa rece spre calduta, dar sa evitam incalzirea mainilor la calorifer. Pentru uz extern se folosesc creme hidratante si bogate in uleiuri-de masline, migdale, creme ce contin galbenele, coada-soricelului, dar si creme pe baza de vitamina E. Uleiurile de floarea-soarelui si de masline sunt recunoscute pentru efectele lor hidratante foarte bune.

Anna
07-10-2006, 05:29 PM
SEZONUL CALD

Inainte de a va preocupa de stralucirea si coloritul unghiilor dumneavostra, atentia trebuie sa vi se indrepte asupra ingrijirii lor. Fie ca le purtati scurte sau lungi igrijirea unghiilor incepe chiar odata cu spalatul pe maini. In timp ce va stergeti cu prosopul, impingeti pielita unghiilor spre radacina, iar cand va ungeti cu crema, faceti ca ea sa ajunga si sub unghii: manichiura este pe jumatate facuta! Cealalta jumatate se efectueaza o data pe saptamana si nu va costa decat 30 de minute. Dupa o baie lunga, nici nu mai e nevoie sa va inmuiati degetele in apa calda, pielitele fiind usor de degajat cu un betisor sau cu prosopul. Nu le ciupiti cu foarfeca, pentru ca se rup si se pot infecta, ele fiind in fond ''chitul'' dintre pielea degetelor si unghii, bariera ce stavileste patrunderea bacteriilor. In magazinele nostre se gasesc acum produse speciale cu tot felul de uleiuri, menite sa le asigure elasticitatea.

Urmeaza apoi aplicarea unei creme pentru maini. Unghiile hidratate si suple, sunt usor de scurtat, fara sa se despice. Pila nu se foloseste decat dupa ce v-ati clatit si v-ati sters din nou pe maini, si intotdeauna de la margine spre mijlocul unghiei. Iar daca, in final, le masati cu o piele de caprioara, luciul este asigurat, chiar si fara lac! Daca insa vreti sa le dati cu oja, aveti grija ca ele sa fie perfect uscate, oricat ar fi ea de buna. Lacul aplicat pe unghiile umede sau unse se cojeste dupa cateva ceasuri.

Daca unghiile dumneavoastra sunt casante, cautati un intaritor si aplicati-l sub lacul de unghii sau in locul acestuia. El contine, printre altele, cheratina - care in cateva saptamani intareste unghiile si le face mai elastice. Iar daca unghiile continua, totusi, sa se rupa, inseamna ca ele au nevoie de o ingrijire speciala, cu uleiuri sau creme destinate lor, care contin aminoacizi, ceramide si calciu. Dar cea mai buna protectie, mai alea daca folositi zilnic detergenti pentru vase sau rufe v-o ofera manusile pentru menaj, chiar daca nu sunt deloc pe placul dumneavoastra.

Aplicarea laculuii de unghii Inainte de toate, scuturati sticluta, pentru ca pigmentii sa se amestece bine cu lacul. Apoi, scurgeti pensula, caci stratul prea gros nu e bun de nimic. Incepeti cu mijlocul unghiei si continuati cu exteriorul. Daca unghiile dumneavoastra nu au o forma ovala, aplicati oja doar pe mijloc si lasati laturile neacoperite. Pentru a obtine o culoare unitara, aplicati doua sau trei straturi, dar faceti o pauza de circa 5 minute intre ele, fiindca altfel lacul se cojeste imediat. Exista si lacuri care se usuca instantaneu, iar pentru luciu se poate aplica un ultim strat de lac transparent. Daca nu sunteti prea indemanatice si va murdariti pe degete, petele se sterg usor cu un betisor cu vata inmuiat in dizolvant.

Indepartarea lacului de unghii Este foarte importanta pentru persoanele cu unghii sensibile,pentru ca dizolvantul, la fel ca oja, contine solventi care provoaca uscarea excesiva a unghiilor. De aceea este bine sa nu agresam unghiile prea des. Iar in timpul liber pentru intarirea si protectia unghiilor este indicat tratamentul cu ulei caldut de masline sau cu ulei de ricin.

Nadia
07-10-2006, 07:42 PM
Masha allah ANNUKA ce bune informatii mai scrii frumoaso...sincer si adevarat eu imi tai unghiile o data la doua saptamini:( ale mele nu cresc foarte repede numai daca umblu cu apa ffff des, de dat cu lac sau cu oja nu am mai facut-o de vreo 4 ani :( cineva chiar mi-a zis ca unghiile mele arata atat de natural si au stralucirea lor naturala si rozie...mai am cateva din acele peticutze albe sub unghii dar e bine sotul zice ca ma innoiesc cu ceva:smile16: si de exfoliat nu le-am mai avut exfoliate de cand nu am pus nimik pe ele. Sotul a zis ca nu ar manca niciodata de la o femeie care are unghi mari si false pe deasupra. Ca le vede pe astea la TV si il intreb dar daca rti-ar fii nevasta si ar fii trebuit sa-ti faca de mancare. El imi zice ca ar trimit-o la plimbare pe scurtatura :smile16: :smile16:

Saira
07-10-2006, 10:49 PM
Masha allah ANNUKA ce bune informatii mai scrii frumoaso...sincer si adevarat eu imi tai unghiile o data la doua saptamini:( ale mele nu cresc foarte repede numai daca umblu cu apa ffff des, de dat cu lac sau cu oja nu am mai facut-o de vreo 4 ani :( cineva chiar mi-a zis ca unghiile mele arata atat de natural si au stralucirea lor naturala si rozie...mai am cateva din acele peticutze albe sub unghii dar e bine sotul zice ca ma innoiesc cu ceva:smile16: si de exfoliat nu le-am mai avut exfoliate de cand nu am pus nimik pe ele. Sotul a zis ca nu ar manca niciodata de la o femeie care are unghi mari si false pe deasupra. Ca le vede pe astea la TV si il intreb dar daca rti-ar fii nevasta si ar fii trebuit sa-ti faca de mancare. El imi zice ca ar trimit-o la plimbare pe scurtatura :smile16: :smile16:


Si pe drept cuvant Nadiuca....mie una nu-mi plac unghiile mari....sper sa nu deranjez spunand asta...dar cel putin eu n-as suporta sa am niste unghii luuungi...mai bine micute,naturale si rozalii.

Mariyah
07-10-2006, 11:05 PM
Mie imi plac unghiile date cu oja cenusie sau neagra dar doar sa vad la altele , eu una nu m-am dat niciodata.Lasand la o parte preferintele astea macabre mi-a atras atentia unghiile personajului Jade din Clona , nu erau lungi insa erau date cu o oja aurie super k-lumea.

latifa
07-11-2006, 01:10 AM
Da Nazirah,ai dreptate,Jade avea niste unghii ff frumoase.
Eu ,in schim am maini mici si unghiile de asemenea ff mici.Asa ca ,din clasa a 7-a mi le-am loasat sa creasca si acum daca mi se rupe una si trebuie sa le tai pe toate,ma simt de parca as fi ciunga.Serios nu ma suport fara unghii.Tot timpul trebuie sa le am lungi,dar am un avantaj :ale mele sunt pe manichiura french natural.Asa imi cresc de toata lumea crede ca imi dau pe dedesupt cu nu stiu ce.E de ajuns sa le dau deasupra cu un lac laptos si arata de parca ar fi de portelan:kuzya_01:
Acum,sincer,nu as putea sa traiesc cu unghii scurte,v-am spus nu pot nici sa scriu fara ele.

genan
07-11-2006, 01:27 AM
am mai zis-o si-o mai zic: nu tot ce era expus in acel serial e 100% ok dpdv islamic....
erau ffffmuuuuulte acolo eronate.... deasemenea si oja pe unghiile unei femei.... pt ca wodo sa fie primit si deci rugacounea sa fie primita, femeia nu trebuie sa aiba NIMIK pe unghii nici la maini nici la picioare....

latifa
07-11-2006, 01:32 AM
Ai dreptate,Genan!Dar noi doar schimbam niste impresii!
Si oricum Jade nu era prea religioasa,deci nu era un model de femeie musulmana...

genan
07-11-2006, 01:36 AM
nush daca ea in sine (ma refer la personaj) nu era "prea religioasa"... ideea care mi-a lasat-o filmul respectiv e ca era mult prea expusa emanciparea si mai ales conflictul dintre generatii, aici referindu-ma strict la partea araba.. despre partea celalta, nu mai trebe nimik coentat.. ne uitam in jur in rom si prin alte parti.. si vedem la fel...
si mai ales ca in tot filmul ala se incuraja libertinajul si "modernizarea" religiei.... ceea ce nu cred ca e deloc potrivit...

Mariyah
07-11-2006, 06:04 PM
:D Jade religioasa? Pai nu a aparut in film macar o data facand si ea o rugaciune, iar daca mi-a scapat mie oricum a fost un caz izolat. Religiozitatea ei consta in purtatul de valuri in culori extravagante.
iar daca aveai chef sa imiti machiajul unora dintre muslimele din film iti trebuiau cel putin 2 truse de machiaj ca sa termini ce ai inceput.

genan
07-11-2006, 06:17 PM
pai oricum nu a zis nimeni ca ea e (era) un exemplu demn de urmat in ceea ce priveste religia musulmana...

Anna
07-14-2006, 12:53 PM
Ai auzit adesea ca unghiile iti pot da indicii despre diferitele afectiuni pe care le ai? Afla ca ele trateaza pana si buna sau proasta ta alimentatie! Iata cateva aspecte pe care le-am suprins pentru tine si cateva recomandari calduroase pentru ca unghiile tale sa fie cat mai frumoase si sanatoase.
Lipsa de vitamina A si calciu determina uscaciunea si lipsa de stralucire a unghiilor.
Lipsa proteinelor, acidului folic si vitamimei C cauzeaza cresterea excesiva a cuticulelor.
Dungile albe care apar pe unghii sunt, de asemenea, un semnal ca nu mananci suficiente proteine.
Lipsa acidului hidrocloric se reflecta in unghii care se exfoliaza si sunt casante.
Un aport insuficient de vitamina B12 poate determina uscarea excesiva unghiei, innegrirea si curbarea acesteia.
Lipsa zincului din corpul tau poate duce la aparitia unor puncte albe pe unghiile tale.
Crapaturile pe unghii iti semnaleaza ca nu te hidratezi suficient. Daca ai unghii exfoliate si crapate, precis nu bei suficienta apa pe zi.
Pielea rosie in jurul cuticulelor poate avea la origine o alimentatie saraca in acizi grasi esentiali.

Anna
07-14-2006, 12:55 PM
Mâinile si unghiile tale sunt ca o carte de vizita - arata cât esti de ingrijita, dar si cât esti de sanatoasa. Stim cu totii ca multe dintre noi abia daca ne mai amintim care ne este culoarea naturala a parului si este la fel de complicat si daca vine vorba de culoarea naturala a unghiei. O unghie sanatoasa este roz, neteda, compacta, cu flexibilitate moderata si cu cuticule roz si lipite de unghie. Daca observi una dintre anomaliile de mai jos, da fuga la medic.
Unghie groasa si opaca - poate semnala prezenta unei micoze care, lasata netratata se poate extinde si la celelalte unghii.

Unghie denivelata - de cele mai multe ori sunt efecte ale unor traumatisme repetate. Daca insa observi pe unghia ta puzderie de gaurele, ar putea fi vorba despre un inceput de psoriazis.

Unghie bombata - daca observi ca unghiile tale au tendinta sa ia forma unei sticle de ceas, e cazul sa faci o verificare a sistemului respirator - poate fi vorba despre o afectiune pulmonara.

Unghie striata, cu linii verticale - aceste striatii apar, in general, la persoanele cu pielea uscata si sunt inofensive. Dar ele pot fi si semnele unui psoriazis ce urmeaza sa se instaleze sau semnele artritei.

Unghie in forma de lingura - aceasta forma, insotita de o paloare a lamei unghinale poate vesti o carenta de fier.

Unghie ondulata - desi ar putea fi doar efectul unor socuri repetate, un astfel de aspect poate insemna si prezenta unei eczeme sau a unui streptococ.

Unghie galbena - tutunul si oja inchisa la culoare aplicata fara strat protector iti pot ingalbeni unghiile. Daca insa nu fumezi si nici nu te dai cu oja rosie, unghiile tale sunt afectate de o micoza sau semnaleaza o pleurezie sau o sinuzita!

Unghie albastruie - e vorba de o circulatie deficitara sau chiar o insuficienta cardiaca, daca toate unghiile tale au aceasta tenta.

Unghie rosiatica - petele rosii pe unghie pot releva o afectiune cardiaca, pulmonara sau renala.

Unghie alba - aceasta decolorare poate fi cauzata de o anemie sau de o afectiune hepatica.

Unghie neagra - daca nu este vorba despre o lovitura care sa genereze un hematom, pata neagra pe unghie poate sugera prezenta unor cantitati mari de toxine in organism

Anna
07-19-2006, 09:52 PM
1. Primul pas spre o pedichiura de invidiat este indepartarea ojei vechi.

2. Inmoaie picioarele in apa calda in care ai adaugat solutie de inmuiat pielea ingrosata a calcaielor.

3. Taie-ti unghiile cu unghiera.

4. Pentru a da forma dorita unghiilor si pentru netezire foloseste o pila speciala de unghii.

5. Pentru indepartarea pielii ingrosate a calcaielor foloseste o pila. Nu este recomandat sa folosesti briceagul deoarece risti sa te tai si sa-ti produci o infectie. Dupa ce folosesti pila verifica daca s-a indepartat stratul de celule moarte. Chiar daca nu s-a indepartat total nu insista deoarece iti poti provoca roseata si iritatii.

6. Hidrateaza-ti pielea cu o crema pentru picioare. In timp ce aplici crema maseaza-ti talpile pentru a-ti imbunatati circulatia.
7. Aplica un ulei sau o crema pentru cuticule si apoi indeparteaza cuticulele cu un bat acoperit cu vata.

8. Sterge-ti unghiile de crema in exces cu solutie pentru indepartarea ojei sau spray dezinfectant.

9. Aplica pe unghia curata o baza (lac incolor intaritor), apoi aplica un strat sau doua de oja.

10. Asteapta cateva minute, pentru a lasa oja sa se usuce. Un truc: inmoaie degetele in apa foarte rece si, in momentul cand s-a uscat apa, s-a uscat si oja! E atat de simplu!