PDA

View Full Version : Produsele companiilor care sponsorizeaza Israelul trebuie boicotate?



maryam
07-10-2006, 01:27 AM
:smile18: cred ca ar trebui sa renunt la ff multe...am ramas surprinsa sa vad cate marci recunosc si folosesc.
Insa ma gandesc serios dc nu cumva participand la profitul lor facem un rau mai mare decat ne imaginam.
Uitati-va si voi...:smile308:
http://www.themuslimwoman.com/

imanikka
07-10-2006, 02:24 AM
:smile18: cred ca ar trebui sa renunt la ff multe...am ramas surprinsa sa vad cate marci recunosc si folosesc.
Insa ma gandesc serios dc nu cumva participand la profitul lor facem un rau mai mare decat ne imaginam.
Uitati-va si voi...:smile308:
http://www.themuslimwoman.com/

Nici eu nu am stiut de aceste produse :smile308: Allah stie mai bine

Nadia
07-10-2006, 02:53 AM
Eu stiam de lista asta, imediat dupa ce sa intamplat cu Danemarca...dar eu stiam ca aceste produse nu sunt evreiesti, dar persoanele carora le apartin, suporta Israel cu finante.

Saira
07-10-2006, 10:56 AM
:smile18: cred ca ar trebui sa renunt la ff multe...am ramas surprinsa sa vad cate marci recunosc si folosesc.
Insa ma gandesc serios dc nu cumva participand la profitul lor facem un rau mai mare decat ne imaginam.
Uitati-va si voi...:smile308:
http://www.themuslimwoman.com/

vai mieeeee :smile18: :smile18: :smile18: si cate din produsele astea le am in casa sau macar sunt folosite frecvent...
:smile06: maryam....nu stiam ca is atat de multeeeee chestii

suleiman
07-10-2006, 12:41 PM
Nu vreau sa ma credeti nu stiu cum , dar intotdeauna ma bazez pe logica ca sa fac un lucru . Logica religiei .

ALLAH , ne-a facut permisa mancarea evreilor si crestinilor , iar in perioada respectiva evreii si crestinii erau ca si acum , dusmanii islamului .

Acuma , este vorba de lasitate , adica nu stim sa rezolvam problemele nici politic si nici prin razboi si ne apelam la extremism :
1- Sau nu stiu ce nebun pune bomba si explodeaza , adica se sinucide .
2- Nu stiu ce mancare se face interzisa ca nu stiu cine a facut nu stiu ce .

Islamul este clar si limpede , iar mancarea interzisa este doar ceea ce ALLAH ne-a interzis in Quran .

Faptul ca palestina e ocupata , si profetul صلى الله عليه وسلم este desenat si nu stiu ce alte chestii care se intampla in lume , pai la toate noi musulmanii suntem de vina , direct sau indirect .

Multe dintre produsele respective , le-as sfatui oamenilor sa nu le foloseasca din cauze medicale , dar nici o data din cauze fanatice .

Mariyah
07-10-2006, 02:03 PM
Multe dintre produsele respective , le-as sfatui oamenilor sa nu le foloseasca din cauze medicale , dar nici o data din cauze fanatice .


Multe sunt produse f bune : Vichi sunt excelente, de Clinique nu mai zic, Revlon la fel ..L`oreal nu e cine stie ce dar is mai accesibile......pana la urma eu zic ca vb de liderii pietii cosmeticelor.
Apropo, am vazut acolo in lista, lantul de magazine Carrefour asta inseamna ca de maine sa nu ma mai astept la muslimi in carrefour? ca am vazut f f multi dea lungul timpului.

Iman3
07-10-2006, 02:14 PM
Nu stiu cati dintre voi ati vazut stirea despre protestul inedit din Danemarca (tot Danemarca!!!) in care oamenii marsaluiau pe strada in salopete portocalii si cu capetele acoperite in semn de protest pentru inchisoarea de la Guantanamo si pentru desfiintarea acesteia. Eu ma asteptatm ca a doua zi sa se scrie pe forumuri despre asta dar... nimic. E drept ca nici nu am frunzarit foarte bine paginile netului si daca am omis imi cer scuze.
Eu cred ca este laudabila intiativa lor si poate ca ar fi trebuit in primul rand noi musulmanii sa facem ceva de genul asta. faptul ca vine tot in Danemarca sa se intample asa ceva, daca suntem toleranti putem sa o luam ca un gest de reparatie al societatii civile fata de gresala facuta de niste jurnalisti ... poate chiar corupti sau poate servind - cine stie? - altor interese.
Si cred ca inainte de boicot ar trebui sa ne schimbam mentalitatea, sa construim o generatie luminoasa care sa poarte steagul islamului cu inteligenta si fara sa lase loc interpretarilor si contestatiilor( oare cum era pe vremea Profetului? ) si sa ii facem sa se "loveasca" de noi pe taramul cultural, stiintific si in general sa punem umarul impreuna la imbogatirea vastului patrimoniu universal si sa se vorbeasca de musulmani si de realizarile lor in mod egal. Este desigur doar un punct de vedere.
Din cate stiu eu, parca o fatwa expresa exista doar in legatura cu Coca Cola.

Apropo' de asta este exact cum fac multi dintre noi cu mersul la plaja.
Noi stam asacunse in casa sa nu vada copii nostrii desfraul de la mare in timp ce ei se bucura de mare si de soare.
Vorbesc de Romania unde traiesc momentan.
Asa am facut si eu o vreme si baiatul meu drept consecinta are sternul deformat ca in perioada de crestere rapida cand era f important asa il duc la soare si la mare, am stat inchisi in casa la calculator ca ... deh! baiatul era maricel de acuma .
Eu nu spun sa ne ducem copii in mijlocul desfraului dar nici cum am facut eu nu e corect. La urma urmei, Allah SWT a lasat toate astea pentru noi toti. Marea si efectele ei binefacatoare sunt pentru toti oamenii, desi noi poate meritam mai mult, noi ne inchidem in case si iesim doar seara, timid intr-un colt de plaja in timp ce restul plajei este la liber pentru desfrau si muzica data la maxim.

La una din lectiile la care am partcipat ( cred ca am mai spus asta pe forum dar simt nevoia sa ma repet), se spunea : mie imi este rusine sa fac Adhan intr-un loc public dar lor nu este rusine sa asculte muzica la maxim, mie imi este rusine sa fac rugaciunea la mall sau in parc( desi pamantul este cel mai cura loc) dar lor nu este rusine sa se sarute si sa se atinga in fata mea pe o banca, in autobuz sau la orice colt de strada.
Unde este slabiciunea ? nu cumva la noi?

Am fost la padure de 1mai cu niste oameni extraordinari care din pacate nu mai sunt aici din varii motive.
Eram vreo 40 de musulmani femei si barbati (separat desigur) Cand s-a facut adhan mi-am spus in sinea mea, spre rusinea mea ca "doar nu o sa facem aici rugaciunea!!! "
Si am facut-o!
Si la prima ruku in venea sa intru in pamant de rusine, toata lumea se uita la noi. Spre sfarsitul rugaciunii am constat ca manelele se dadusera mai incet , parca nici atatea fete dezbracate nu mai erau pe acolo dar ceea ce este uimitor este ce am simtit eu; incet incet am capatat atata putere incat la sfarsitul rugaciunii cred ca mai mare mandrie nu am simtit in toata viata mea, mi-era rusine ca mi-a fost rusine.
Atunci am simtit prima data mandria de a fi muslim si am simtit cata forta inchide in ea acesta realitate: SUNTEM MUSULMANI! si asta e mai presus decat daca folosim produsele nu stiu carei firme sau nu o facem, sau daca mergem la plaja cu copii nostrii sau stam inchisi in casa.
Si eu am avut o perioada in care cautam la etichete... dar... islamul face viata mai usoara nu mai grea. de ce sa ne-o ingreunam singuri?
Numai bine si Allah sa ne dea lumina si intelepciune!

Anna
07-10-2006, 02:45 PM
iman ai foarte mare dreptate mi-a placut tare mult postarea ta....
:smile06: :smile06:

problema este ca peste tot a inceput sa se poarte razboiul economic....asa cum se incearca acuma prin aceste boicotari ale produselor de mai sus....ceea ce intr-un fel e si gresit....
dar sunt doua modalitati de privire a acestei probleme si anume...daca firmele alea tot "premieaza" si sponsorizeaza Israel....e o sustinere a dusmanilor islamului....renuntasem intr-un timp la unele dintre produse pe care le foloseam din lista aia...pentru ca eu o consideram o ipocrizie din partea mea pentru ca ma simteam ca si eu am o contributie la sustinerea Israelului fie ea mica...dar putin cu putin se aduna nu??si cu cat vanzarea e mai mare cu atata sponsorizarea israelului e mai mare.....

dar.......

Iman3
07-10-2006, 03:07 PM
...dar putin cu putin se aduna nu??si cu cat vanzarea e mai mare cu atata sponsorizarea israelului e mai mare.....

dar.......
auzi? o sa iti spun o chestie poate urata... si cer scuze anticipat.
De ce copilul meu sa stea cu un pietroi la fund sau sa ii curga urina pe picoare doar pentru ca eu nu pot folosi un chilot de unica folosinta care intr-adevar e de calitate? Se intampla sa nu poti schimba copilul la timp sau sa nu ai... Pe produsele unei anumite fime poti conta si stiu persoane care nu le mai folosesc pentru ca scrie pe ambalaj in ebraica.

nawal
07-10-2006, 03:31 PM
:smile18: cred ca ar trebui sa renunt la ff multe...am ramas surprinsa sa vad cate marci recunosc si folosesc.
Insa ma gandesc serios dc nu cumva participand la profitul lor facem un rau mai mare decat ne imaginam.
Uitati-va si voi...:smile308:
http://www.themuslimwoman.com/



:salam:

mai lipseste si MAX Factory de pe aceasta lista ...am vazut acum o saptamana cred , un documentar despre parcursul acestei "marci" ...care a inceput cam de prin 1943( cu aproximatie ) ... si acest imperiu a fost "construit "de un nene evreu pe nume MAX care a luat startul mutandu-se in america (de loc din rusia)...si facea prafuri pentru actorii de cinema precum si peruci si asa a perfectionat produsele in functie de necesitati ...afacere continuata de fii si nepoti pana in zilele noastre....oricum a fost interesant de urmarit cum a evoluat...

nefiind in lista cu pricina oare inseamna ca nu finanteaza astfel de actiuni ???!!!!!

ALLAH maakum !

Anna
07-10-2006, 03:42 PM
auzi? o sa iti spun o chestie poate urata... si cer scuze anticipat.
De ce copilul meu sa stea cu un pietroi la fund sau sa ii curga urina pe picoare doar pentru ca eu nu pot folosi un chilot de unica folosinta care intr-adevar e de calitate? Se intampla sa nu poti schimba copilul la timp sau sa nu ai... Pe produsele unei anumite fime poti conta si stiu persoane care nu le mai folosesc pentru ca scrie pe ambalaj in ebraica.


problema e ca nu mai e ca pe vremea lu ceausescu in care sa nu gasesti decat un tip de biscuite decat un tip de scutec etc...
ai de unde alege....sunt foarte multe firme in oriceeee domeniu....
asa in privinta pietii economice nu se duce lipsa ca va trebui sa ii ofer copilului sau parintilor o mancare mai de proasta calitate pentru ca sunt miiii de firmeee si de produse...
asa ca nu e vb ca numai firmele astea sunt cele mai bune si ca daca nu le folosim nu mai avem alternative...dimpotrivaaaaa