PDA

View Full Version : Cuvintele intelese cu sens gresit



Raisa
07-10-2006, 02:51 AM
Am si eu o intrebare care ma apasa de cand folosesc internetul

Sunt convinsa ca toti ati trecut prin faza asta si va straduiti sa va exprimati cat mai bine folosind ceea ce aveti la indemana si totusi....... de multe ori ajungem in situatia in care o persoana draga sau doar o cunostinta cu care vorbim pe chat sa fie usor/ grav "atinsa" de cuvintele pe care i le-am adresat

S-a intamplat des si aici pe forum si au iesit scantei, unii inteleg gresit un mesaj sau considera ca este atac la persoana cand de fapt nu este cazul deloc.

Ce / cum sa facem sa ne exprimam mai bine ideile in scris a.i. sa nu deranjam pe altii?

PS: cel mai tare ma enerveaza ca sunt persoane care inteleg gresit ce le spui chiar si atunci cand esti "face to face" si MAI ALES ca nu spun ce ii deranjeaza, tin in ei manie sau suparare fara motiv in loc sa discute despre nemultumirile pe care le au

Este potrivit asta aici:scenic: ? sper sa nu fie nimeni suparat:give_rose: :give_rose: :give_rose:

maryam
07-10-2006, 03:00 AM
:give_rose: din pct meu dv este foarte potrivit aici,pentru ca,cum s-ar zice mananc chiar acum paine asta:36_1_21:
Este intr-adevar o capacana a netului si un risc pe care ti-l asumi,omul nu te cunoaste ,nu stie exact ce vrei sa spui si interpereteaza de multe ori aiurea:) ,insa mi-se pare o lipsa de maturitate ca in functie de aceste lucruri sa emiti verdicte.Este adevarat ca pana scrie ea,pana scrii tu,pana scrie el trece o gramada si se poate ca fiecare sa ramana cu ideile proprii dar eu dc nu inteleg o chestie,sau dc am ceva de "obiectat" citesc,recitesc,incerc cel putin sa inteleg ce a vrut sa zica.Asta nu inseamna ca imi si reuseste.:36_1_21:
Insa cred ca virtuala sau face to face orice relatie poate fi pastrata plina de frumusete dc ai buna-vointa fata de ceilalti.

Mariyah
07-16-2006, 08:58 PM
eu cred ca , comunicarea virtuala este foarte diferita de cea reala si de aceea se ajunge la ce spune Rania. Pana la urma virtualul este un pas catre comunicarea reala pt ca nu poti doar prin e-mail , chat sau forum sa creezi cadrul unei loc unde relatiile dintre oameni sa se manifeste 100% real si unde ideile sunt spontane, pe net iti lipsesc emotiile , in comunicarea reala esti mai rezervat insa in cea virtuala indraznesti mai mult si in plus PC-ul nu poate inlocui omul de aceea unele cuvinte sunt interpretate gresit , precum spunea Rania.

Hayat
03-27-2007, 02:36 PM
Am si eu o intrebare care ma apasa de cand folosesc internetul

Sunt convinsa ca toti ati trecut prin faza asta si va straduiti sa va exprimati cat mai bine folosind ceea ce aveti la indemana si totusi....... de multe ori ajungem in situatia in care o persoana draga sau doar o cunostinta cu care vorbim pe chat sa fie usor/ grav "atinsa" de cuvintele pe care i le-am adresat

S-a intamplat des si aici pe forum si au iesit scantei, unii inteleg gresit un mesaj sau considera ca este atac la persoana cand de fapt nu este cazul deloc.

Ce / cum sa facem sa ne exprimam mai bine ideile in scris a.i. sa nu deranjam pe altii?

PS: cel mai tare ma enerveaza ca sunt persoane care inteleg gresit ce le spui chiar si atunci cand esti "face to face" si MAI ALES ca nu spun ce ii deranjeaza, tin in ei manie sau suparare fara motiv in loc sa discute despre nemultumirile pe care le au

Este potrivit asta aici:scenic: ? sper sa nu fie nimeni suparat:give_rose: :give_rose: :give_rose:

cred ca intotdeauna va exista cineva "deranjat" ..suntem totusi indivizi..deci atat de diferiti incat nu ne putem modela asa incat sa fim pe placul tuturor..gandim diferit..e normal ca ce e bun pt altul sa fie considerat rau de celalalt care gandeste diferit..si nici nu trebuie sa fii temator sa te exprimi..mai bine ei sa fie tematori a iti judeca gresit cuvintele,ca pedeapsa e mare..

maryam
04-21-2007, 11:54 PM
:D :D :D ...asa ca atunci cand va mustra constiinta mergeti ca este un topic (cer scuze) creat se pare in legatura cu acest subiect:D :D :D