PDA

View Full Version : Pronuntarea numelui lui Allah



Anna
07-12-2006, 02:14 PM
Al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
In timpul menstruatiei o femeie are voie sa pronunte numele lui Allah cu voce tare...sau sa recite sure din Coran cu voce tare?Sau trebuie numai in gand sau ffff incet in soapta?

suleiman
07-12-2006, 03:08 PM
Da si nu :) .

Da poate sa pronunte numele Lui ALLAH cu voce tare si sa recite Quranul .

Dar cu voce tare ?
Asta nu e bine acceptat indiferent are sau nu menstruatie .
Asta daca am inteles bine ce vrei sa intrebi .
Dar daca vrei sa spui ca poate sa spuna ca sa auda doar ea fara ca vocea ei sa fie puternica .

Anna
07-12-2006, 10:16 PM
Da si nu :) .

Da poate sa pronunte numele Lui ALLAH cu voce tare si sa recite Quranul .

Dar cu voce tare ?
Asta nu e bine acceptat indiferent are sau nu menstruatie .
Asta daca am inteles bine ce vrei sa intrebi .
Dar daca vrei sa spui ca poate sa spuna ca sa auda doar ea fara ca vocea ei sa fie puternica .


nu ca vocea ei sa fie tare ...sa tipe sau ceva...ci sa spuna normal sa vorbeasca normal....
de ex intr-o conversatie cu cineva....bla bla bla....al hamdu li Allah....cand e vb de pronuntia la al hamdu li Allah o spui in soapta sau in gand...?sau Allah Akbar....etc
sau de ex sunt singura in camera si vreau sa repet sau sa recit ctv sure le spun in soapta sau cu o voce mai scazuta decat atunci cand nu sunt la menstruatie?

suleiman
07-12-2006, 10:20 PM
Cand esti singura faci ce vrei .
Cand esti in prezenta barbatilor o spui in soapta miscandu-ti buzele ca semn de zicere .

ALLAHu A'lam

Abdul Rahman
07-13-2006, 05:35 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Dragii mei, as dori sa-mi exprim si eu alaturi de voi un punct de vedere legat de acest subiect.

Intai de toate as dori sa fac precizarea ca eu personal nu cunosc si nu am gasit undeva unde sa scrie daca sa fie recitate sau nu 'in soapta' sau altele care sa semnifice timbrul vocii femeii atunci cand ea recita versetele Coranului in aceasta perioada de menstruatie.

Ci am gasit doar pareri pro si contra a recitarii Coranului, fara nicio urma de legatura cu 'soptirea' sau nu a acestora.

Revenind, asa dupa cum am vazut ca sunt opinii pro si contra ale celor care sustin ca muzica este sau nu haram, tot asa si despre recitarea Coranului de catre femeia musulmana aflata in perioada de menstruatie - sunt parerile impartite intre invatatii Islamului.

Sa le luam pe rand :


A) Analizarea primului punct de vedere : Nu este permis pentru femeia musulmana sa recite Nobilul Coran in perioada de menstruatie

Aceasta este opinia scolilor Hanafi, Shafi si ea mai are la baza si relatarea lui Ahmad conform careia este interzis pentru femeia aflata in perioada de menstruatie sa recite Nobilul Coran. Acest lucru a fost, de asemenea, relatat si de catre Umar ibn al-Khattab si de catre Ali ibn Abu Talib [1] – dintre companionii Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !). Dintre cei care le-au urmat, opinia a fost impartasita de catre al-Hasan al-Basri, al-Zukhri, Ibrahim al-Nakhai si de catre Qatadah [2].

Dovezile care sustin acest prim punct de vedere sunt urmatoarele :

Primul argument :

Prima dovada este hadisul de mai jos, relatat de catre ibn Umar:

"Persoana care a avut un raport sexual si femeia care are menstruatie sa nu recite nimic din Coran" (narat de al-Tirmidhi si ibn Majah.)

Dar intre invatatii stiintei hadisurilor este unanim acceptata idea conforma careia acest hadis este neconcludent. Ahmad ibn Hanbal, al-Bukhari, Abdul Rahman ibn Mahdi, Ali ibn al-Madini, al-Baihaqi si Abu Hatim au respins in bloc aceasta naratiune.
Concluzia care trebuie retinuta este ca aceasta prima dovada nu este acceptata !

Al doilea argument :

Aici din nou exista un hadis. El este narat de catre Jabir astfel :

"Femeia care are menstruatie si femeia care are sangerari ulterioare sa nu recite ceva din Coran." (narat de al-Daraqutni.)

Acest hadis provine dintr-un lant care il are in evolutie si pe Muhammad ibn al-Fadhl. Ori, Muhammad a fost numit mincinos de catre invatatii stiintei hadisurilor, incluzandu-l aici pe ibn Hajr [3]. De acum incolo, acest hadis nu poate fi utilizat drept argument si nici ca baza pentru orice alta relatare autentica !

Al treilea argument :

Al treilea argument se bazeaza pe analogie. Se face analogia intre femeia care este in perioada de menstruatie si persoana care a intretinut un raport sexual. Din moment ce pentru a doua categorie nu este permisa recitarea Coranului, se argumenteaza ca nu trebuie sa fie permisa nici pentru femeia aflata in perioada de menstruatie.




B) Analizarea celui de-al doilea punct de vedere : Este permis pentru femeia musulmana sa recite Nobilul Coran in perioada de menstruatie :


Maliki, Dhahiri, Shafi (doar in anumite privinte) and Hanbali (intr-o narare a lui Ahmad) sustin ca este permisa recitarea Coranului de catre femeia aflata la menstruatie. Ei aduc urmatoarele dovezi in sustinerea punctului lor de vedere :

Primul argument :

Al-Bukhari si Muslim au relatat urmatoarele de la Umm Atiya,

"Obisnuiam sa ne punem in ordine pentru a iesi afara sa sarbatorim ziua de Eid, iar seara scoteam afara din casele lor fetele neprihanite si femeile aflate in perioada de menstruatie, asa ca ele puteau sa stea in urma multimii si sa spuna takbir impreuna cu ceilalti oameni si sa-L invoce pe Allah odata cu ei si sa spere la binecuvantarile acestei zile si la curatirea de pacate."

In acest hadis particular se poate observa clar ca femeile aflate la menstruatie puteau sa faca takbir, un fel de pomenire (mentionare) a lui Allah Preaputernicul, si sa se roage impreuna cu multimea in ziua de Eid. Acest fel de ruga nu poate fi considerate foarte diferita de recitarea Coranului cel Glorios, doar daca nu cumva exista cateva dovezi mai explicite care sa -----streze contrariul.

Al doilea argument :

Al-Bukhari relateaza urmatoarele de la ‘Aisa (Allah sa fie multumit de ea!) :

"Am avut menstruatie cand am sosit la Mekka, asa ca nici nu am inconjurat Kaaba si nici nu am calatorit intre muntii Safa and Marwa. L-am informat pe Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!)despre aceasta si el a spus, 'Fa toate ceremoniile pelerinajului asa cum fac alti pelerini, dar nu inconjura Kaaba pana cand nu te vei purifica.' "

Este binecunoscut faptul ca pelerinii citesc Coranul cel Gloriosin timpul pelerinajului. Iar Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!), dupa cate se pare, nu a avut nimic de obiectat ca ‘Aisa sa faca toate aceste lucruri.

Al treilea argument :


Femeile nu au abilitatea sa controleze menstruatia asa cum o face o persoana care a savarsit un act sexual. Mai mult, perioada de menstruatie poate sa fie foarte indelungata. Aceasta oblige femeia sa stea o lunga perioada fara sa recite ceva din Coran.Aceasta ar putea chiar sa conduca la uitarea celor memorate din Coran. In plus,Coranul este un ghid pentru intreaga sa viata si ea are nevoie sa fie se intoarca la el si sa mediteze chiar si de-a lungul acestei perioade. In sprijinul acestor argumente se poate citi si ce a scris imamul al-Mutairi :

Al patrulea argument :

Nu exista nicio interdictie expresa care sa interzica femeii aflate in perioada de menstruatie sa recite Coranul.

Note de subsol :

[1] acest lucru a fost relatat si de catre Jabir, dar nararea este slaba.

[2] Al-Nawawi, vol. 2, p. 162; ibn Qudama, vol. 1, p. 144

[3] a se vedea in acest sens al-Albani, Irwa, vol. 1, p. 209; al-Mutairi, p. 56.