PDA

View Full Version : Cum v-ati ales cariera?



Nadia
07-12-2006, 05:29 PM
Salutare la toate lumile, eu nu-mi aduc aminte ceva ce mi-ar fii placut sa fac de mica sau din liceu, o cariera. Cand am venit aici si am vazut cate posibilitati am, am vrut sa ma apuc de toate care se gaseau pe lista. Dar nu am facut-o, ca gaseam motive la orice, ba nu e bine platita, ba imi v-a ocupa tot timpul, acum cu islamul, ba nu este islamic sa practic acea cariera, cum ma v-a ajuta sa-mi cresc copii, ce folos le voi aduce. Am o varsta si nu am facut inca o cariera, poate imi dati si voi vreo idee sau imi povestiti cum ati ajuns sa faci ceea ce faceti.

Multumesc mult :give_rose:

gabriela guettat
07-12-2006, 09:08 PM
Nadiuka mea,tu si cu surioara Aiscia sunteti mashallah pline de idei iubitele mele,ALLAHU AKBAR!!!

Cea mai buna cariera la care am"VISAT" a fost cea de a fii"CEA MAI BUNA DOCTOR CHIRURG", nu a fost sa fie...alhamdulillah!!
In schimb am ales'o pe cea mai BUNA ,de care am dus lipsa cand eram COPIL:
PE CEA DE MAMA, PREZENTA ORICAND pentru copiii mei!
Si nu in al doilea rand o sotie buna inshallah!!!
Am suferit(am dorit din adancul inimii mele sa am o mama care sa o gasesc la orice ora acasa,sa simt mirosul ei prin casa,dar saracuta lucra la trei schimburi si nici timp sa respire nu avea) pentru ca sunt din generatia copiilor care au crescut cu cheia de gat;eu ca si cei 99%din copiii acelor timpuri gri!!
Si sa va spun unde este MAREA trgedie....cand a iesit la pensie si ma putea bucura de EA,si EA de mine,eu am plecat definitiv ca sa imi fac viata mea departe de EA!
Si am last-o acolo unde ani de zile am astptat-o sa intre din schimburi .....singura cu tata !!!!ALLAH A HOTARAT ASA!!!
In viata nu putem avea totul si nici beneficia NUMAI DE AVANTAJE!
Asta e "CARIERA "pe care mi-am ales'o!!!
ALHAMDULILLAH!!!!!

dunia
07-12-2006, 10:01 PM
eu tot am oscilat ba aici ba acolo si deja sunt batrana:smile308: si nimic
insha Allah termin facultatea anul viitor si o sa gasesc un job undeva ca sa pot fii si mama si sotie acasa. am ales sa studiez business si economie ca si a doua facultate sa vedem ce a iesi la anul cand oi termina
eu iti sugerez sa vezi ce optiuni ai si sa faci poate ceva cursuri. nu ai ceva servicii de consiliere profesionala in zona? sa te ajute? ar fii bine da cautat si apoi impreuna cu sotul sa evaluati optiunile

amal
07-12-2006, 10:14 PM
eu am facut ce am visat dintotdeauna, de cand eram copil...dar nu inseamna ca sunt multumita. Ro mi se pare o tara "antitalente", ca sa zic asa...nu stiu cata rabdare voi mai avea sa stau in tara asta. probabil ca altii sunt multumiti de tara aceasta, dar eu nu...ca si tanar dureaza prea multi ani sa te afirmi in anumite domenii.

vreau si cariera si familie..insa cariera "moderat", ca doar am vazut in familie ce efecte are cariera parintilor asupra copiilor.
imi doresc copii, imi place sa gatesc, imi place sa am si timp liber pt mine personal, si pt ca sa ma plimb cu Mr. amal:D

mi-ar placea sa ma implic in mai multe domenii, si cred ca voi incerca sa fac si altceva...insa ar fi tare frumos sa fiu intr-o tara in care nu ti se pun bete in roate cand ai o initiativa.

maryam
07-12-2006, 11:56 PM
In primul rand feliciari pentru subiect...poate ca ma simt asa datorita nostalgiei care mi-a provocat-o.
Nici nu mai stiu cate vise am avut...unele chiar s-au pastrat si simt ca undeva,ele se pot implini Inshaa ALLAH.
In parte ,am facut ce mi-am dorit,nu am avut oprelisti ,pentru ca am ales exact ce am vrut ,atunci cand am vrut si asta m-a ajutat sa ma bucur de succese,dar asta este doar din gratia lui ALLAH Subhanna Hua wa Taala.
Cateodata am avut senzatia ca sunt norocoasa pentru ca pe ce am pus mana a iesit bine,asa ca fiecare realizare este un vis implinit.
Singurul regret este doar ca in romania si mai ales in sistemul de aici meseria pe care o am (pe bune) datorita religiei mele nu se poate practica...nu ma vad judecator aici si de fapt...cred ca este o capcana foarte dificila,asa ca mi-am regasit cu voia lui ALLAH Subhanna Hua wa Taala alte porti pe care sa le deschid.
Cred ca indiferent ce faci,chiat ca esti menajera sau director de banca,sau un simplu liber cugetator e important sa faci din pasiune,sa nu incerci sa fii altcineva decat esti.Asta aduce Inshaa ALLAH cele mai statornice si mai pline de fericire realizari.
Inshaa ALLAH sa fiti exact asa cum visatisi Bunul ALLAH sa va usureze caile!


sa va zic o faza haioasa ,ysraa cand am intrebat-o ce vrei sa fii cand ai sa fii mare ?
Nici nu s-a gandit,mi-a raspuns pe loc :PRINTESA!Desi de cate ori o iau cu mine la dr. imi zice :vreau sa fiu dentista.

suleiman
07-13-2006, 12:07 AM
La 6 ani :D visam sa fiu un rege .

Am avut mai multe vise si aproape ca toate s-au indeplinit :
Am vrut sa fiu medic si am reusit datorita Lui ALLAH , am vrut sa fac informatica si am reusit fara facultate ALHAMDULILLAH . Am vrut sa fiu profesor si in Inchallah dupa ce iau doctoratul .
Am vrut sa fiu cercetator in domeniul mutatilor genetice , dar m-am razgandit :D
Atata vreme cat traiesc , visez in continuare , si inchallah sa fie tot ce fac pentru folosul oamenilor .

nawal
07-13-2006, 12:24 AM
sunt de aceeasi parere ca si maryam ...important este sa iti placa ceea ce faci...daca iti place atunci vine si multumirea sufleteasca si satisfactia ca ceea ce faci, faci din placere si ce este si mai frumos , faptul ca iti iese foarte bine....inshaALLAH...

eu "visam" sa fiu educatoare , sa lucrez cu copiii ptr ca imi placeau mult si inca imi plac ( cred ca se trage si de la faptul ca imi plac mult "copilariile"...:D ) , dar nu sunt ... ALLAH subhana wa Ta'ala stie mai bine ce si cat putem...

dar imi mai plac si cifrele si de fel sunt mai "analitica" asa ca am ales domeniul economic... chiar imi place ceea ce fac...:)

um-rahmun
07-13-2006, 01:35 AM
Nadiuka mea,tu si cu surioara Aiscia sunteti mashallah pline de idei iubitele mele,ALLAHU AKBAR!!!

Cea mai buna cariera la care am"VISAT" a fost cea de a fii"CEA MAI BUNA DOCTOR CHIRURG", nu a fost sa fie...alhamdulillah!!
In schimb am ales'o pe cea mai BUNA ,de care am dus lipsa cand eram COPIL:
PE CEA DE MAMA, PREZENTA ORICAND pentru copiii mei!
Si nu in al doilea rand o sotie buna inshallah!!!
Am suferit(am dorit din adancul inimii mele sa am o mama care sa o gasesc la orice ora acasa,sa simt mirosul ei prin casa,dar saracuta lucra la trei schimburi si nici timp sa respire nu avea) pentru ca sunt din generatia copiilor care au crescut cu cheia de gat;eu ca si cei 99%din copiii acelor timpuri gri!!
Si sa va spun unde este MAREA trgedie....cand a iesit la pensie si ma putea bucura de EA,si EA de mine,eu am plecat definitiv ca sa imi fac viata mea departe de EA!
Si am last-o acolo unde ani de zile am astptat-o sa intre din schimburi .....singura cu tata !!!!ALLAH A HOTARAT ASA!!!
In viata nu putem avea totul si nici beneficia NUMAI DE AVANTAJE!
Asta e "CARIERA "pe care mi-am ales'o!!!
ALHAMDULILLAH!!!!!
POT IMPRUMUTA SI EU POSTAREA TA CRED CA E VALABILA SI PENTRU MINE.
EU MI-AM DORIT SA FIU MEDIC VETERINAR ALHAMDULILAH SUNT MAMA SI SOTIE DAR NU POT SA MA OBISNUESC CU IDEIA ASTA SI-MI BAT SOTUL LA CAP CA VREAU SA MERG MAI DEPARTE.
HAMDULLILA EL MI-A SPUS LASAL PE 'I-L MIC LA CRESA SI DUTE INVATA SA-TI IMPLINESTETI DORINTA.

aiscia
07-16-2006, 02:36 PM
EU DIN TOTDEAUNA M-AM IMAGINAT AVOCATA:scenic: ....VIS CARE NU S-A REALIZAT NICIODATA,DIN PACATE,ADICA DIN CAUZA MEA:mad: :mad: :mad: :smile308: ...
ACUM,CARIERA MEA CONSTA IN A FI O MAMA BUNA PENTRU FATIMA, SA REUSESC SA O EDUC IN MOD ISLAMIC,SI,INSHAALLAH SA IMI ADUCA EA ACESTA SATISFACTIE DE A FI UN BUN AVOCAT...

"""REGELE""" SULEIMAN VA AVEA NEVOIE DE AVOCATI IN TARA LUI:cup1: :cup1:

Mariyah
07-16-2006, 02:47 PM
pai Aiscia nu mai lucrezi in call center? ai renuntat ?

aiscia
07-16-2006, 03:01 PM
pai Aiscia nu mai lucrezi in call center? ai renuntat ?


nazirah,lucrez tot la call center,dar nu imi fac cariera aici...

spuneam ce visam sa ajung si ce cariera fac in ziua de azi...FAMILIA ESTE CARIERA MEA...CALL CENTERUL ESTE CEVA TRECATOR INSHAALLAH

Mariyah
07-16-2006, 03:03 PM
pai poate o sa devii acolo manager si o sa-ti creezi o cariera in customer service sau telecomunicatii

aiscia
07-16-2006, 03:05 PM
pai poate o sa devii acolo manager si o sa-ti creezi o cariera in customer service sau telecomunicatii



POATE.......................................DAR NU ESTE TELUL MEU.............
PRIVESC CALL CENTERUL DOAR CA PE UN LOC DE MUNCA,UNDE IMI PRACTIC MESERIA BINE....CU MULTA SERIETATE....SI DOAR ATAT

Mariyah
07-16-2006, 03:17 PM
oricum cred ca ai putea sa faci facultatea de drept ,nu ar fi tarziu, inm viata trebuie sa sustzii si sa realizezi cele mai indraznete visuri.

QURRAT-UL-AIN
07-16-2006, 05:01 PM
Putini pot spune ca fac ceea ce au visat dintotdeauna ,nu vreau sa ma laud, doar spun ca sunt printre cei binecuvantati...dar si incapatanati :36_1_21: ...parintii au ales alta facultate pentru mine, dar eu am ales matematica si am ales sa ma intorc la liceul de unde am plecat sa fiu colega cu fostii mei profesori,si sa fac copiii sa iubeasca matematica....si am reusit ,partial la liceu, si mai mult in cadrul meditatiilor. As fi vrut sa intelega si parintii ca ceea ce nu.ti place nu poti face, nici chiar daca in loc de apa bei hellas(zeama de lamaie...)ca sa nu ai greturi...100 de vieti daca as avea tot matematica as alege,si engleza pe planul 2...toate au un rol bine definit in viata nostra, si nimic nu e intamplator... Cel mai bine e sa ai incredere in tine si sa mergi pe ce drum iti alegi si crezi ca poti pasi fara intreruperi si iti va aduce satisfactii pe masura...dar e greu sa faci asta fara cineva care sa te sustina,dar cum niciodata nu e prea tarziu, alhamdulillah mi.am gasit sprijinul si incurajarea de care aveam nevoie, si am sa fac si cursuri pentru a.mi completa studiile in ceea ce ma descurc cel mai bine, inshallah chiar in limba engleza...o mana intinsa cand ai nevoie si poti muta si muntii:give_rose:

hadiya
07-16-2006, 05:15 PM
eu ....chiar ca visam ...sa fiu astronaut
mama doctorita ,dar ...:36_1_21: alhamduliAllah imi place ceea ce fac
desii nu lucrez in domeniul meu ,si imi incurajez baiatul care viseaza sa descopere dinozauri ...si sa devina un musulman bun inchaAllah

ce zici surioara aiscia facem un call center intre italia si franta ? numai pentru noi doua :smile310:

ummraschid
07-16-2006, 07:03 PM
:006:

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu


....cariera...pe care , consider ca nu eu am ales-o...nici parintii pentru mine...ci Allah ta'ala......a fost una artistica...care m-a implinit deplin...pina in clipa in care Allah ta'ala mi-a aratat lumina Islamului!...alhamdulillah, yaRabb!....

...a fost cariera prin care Allah subhanahu wa ta'ala m-a condus spre acel moment in care am simtit ca sint muslima ...El mi-a daruit dragostea pt muzica si posibiltatea sa profesez...dupa multe incercari nereusite de a imbratisa o alta profesie...m-a condus pe drumul acesta, al muzicii...si..prin multe intorsaturi ale sortii, spre Islam!...

...Allah subhanahu wa ta'ala mi-a sadit in inima dorinta de a profesa si dragostea de scena...si tot El, a inlocuit aceasta dragoste cu alta...care m-a facut sa ma schimb, sa intorc spatele meseriei mult visate si sa o parasesc pt totdeauna!.....subhaaaanAllah!...fara nici o parere de rau...si...sa o uit!!!!!!!!......poate cei care au cunoscut pasiunea unei meserii...sa se intrebe ...cum se poate asa ceva?....cum sa uiti cu desavirsire, sa nu-ti fie dor, sa nu-ti lipseasca tocmai ceea ce era viata ta?!....
...subhanaAllah...Allah ta'ala , Lui ii este totul cu putinta!....

...cariera mea...inshAllah...muslima, sotie si mama , inshAllah, cit mai buna ...cariera mea...inshAllah... fetele mele sa fie la rindul lor, musulmance, sotii si mame, inshAllah, cit mai bune...si dorinta mea cea mai fierbinte, ca familia mea sa se regaseasca in Jannah, laolalta cu fratii si surorile mele in Islam, inshAllah, Amin!....

...va doresc din toata inima, tuturor, sa realizati in viata voastra cariera la care visati....fara a uita ca menirea noastra primordiala este de a fii sotii si mame...surorile mele vor intelege cu siguranta acest indemn...inshAllah, sa-l inteleaga si fetele nemusulmance de pe acest forum!....inshAllah!....

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

Mariyah
07-16-2006, 10:19 PM
Ummrashid, nu ma mira ca ai o profesie in domeniul muzical , ai un stil cu totul aparte in scriere. Eu mi-am dorit foarte mult timp sa fiu arhitect desi toti profii in liceu ma indrumau spre jurnalism. Nu am facut nimic pt acel vis la acel moment si nu-mi pare rau , timpul m-a facut sa-mi dau seama ca nu sunt potrivita pt asa ceva. Mai rau, la sf liceului ma apucasem sa invat sa dau la teologie dar toata lumea mi-a zis ca nu se merita si aveau dreptate ce cariera as fi putut sa-mi fac cu o asemenea specializare? Probabil, cariera de preoteasa dar asta se face si fara studii superioare. De aceea, am ales altceva si nu-mi pare rau, desi uneori cand ma uit la anunturi cu joburi peste 70%dintre ele sunt in domeniul IT si economic. Dar simt ca sunt potrivita pt o cariera in domeniul relatiilor publice sau managementul resurselor umane, se potriveste perfect si cu facultatea si deja am si o experienta minima la CV .
Dupa cum a spus cineva mai sus, parintii isi doresc altceva pt noi, in cazul meu vor sa dau la SRI , mi s-ar potrivi e drept , insa asta ar insemna sa traiesc in concubinaj toata viata. Oricum voi da admitere si acolo, ce nu fac eu pt ei!

daniela_muslimah
09-12-2006, 08:17 PM
Eu mi-am dorit foarte mult timp sa fiu arhitect desi toti profii in liceu ma indrumau spre jurnalism. Nu am facut nimic pt acel vis la acel moment si nu-mi pare rau , timpul m-a facut sa-mi dau seama ca nu sunt potrivita pt asa ceva.



Si eu mi-am dorit mai multe lucruri..

pe la 12 ani.. visam sa fac ceva legat de plante, de botanica...

dupa aceea.. mai multi ani: mi-am dorit sa ajung Astronom...

eram sigura ca asta vreau...

~~~

la 15 ani m-am gandit mai bine: ce sanse am?

ce pot sa fac astronom fiind, aici in Romania?...

si m-am "reorientat" :P

~~

Alhamdulillah... nici unul dintre parintii mei nu m-a fortat cu nimic.. nu mi-au impus sa urmez o profesie anume _ cumva au simtit pe pielea lor cum e sa ti se impuna, sau sa nu-ti realizezi un vis...

~

De multe ori mi-a placut sa merg la mai multe concursuri.. etc...

asa ca acum nu mi-e teama de examene... m-am cam obisnuit

(in iarna am reusit Alhamdulillah sa iau examenul la limba Japoneza: 4 kyuu_nivelul 4 - de incepatori... e atestat recunoscut international.. nu e cine stie ce, dar Alhamdulillah am invatat totul singura.. mama mi-a spus ca e o Nebunie :D :D :D.. tata m-a intrebat ce rost are?.. stiu si eu?.. niciodata nu strica sa inveti ceva, nu?)

~~~

si uite asa.. am ajuns zilele astea.. sa ma gandesc ca am "innebunit"..

:)

in Iulie am intrat la Peisagistica (inginerie)...

acum in toamna am reusit sa intru deja la Arhitectura, Arhitectura Peisagera...

iar acum astept sa vad daca am fost admisa sa mai dau un examen vineri la Design Interior..

(Insha'a Allah)..

E bine cand ai de unde alege! :)

De fapt mai mult inclin spre design.. dar mi-e cam teama....

chiar acum o sa merg sa vad rezultatele..

~~

cu arhitectura nu stiu ce se poate realiza in Romania, daca nu ai un sprijin atunci cand iesi din facultate...

:(

Asta e...

~

Apoi... nu visez la o Cariera...

ce imi doresc cel mai mult.. e sa fiu Mama, Insha'a Allah..

sa am un sot care sa ma ajute sa Invat cat mai mult, legat de Islam... (Insha'a Allah)

Poate ca este una dintre cele mai mari dorinte pe care le am acum: ca intre mine si sotul meu (Insha'a Allah).. sa fie Iubire... si Respect...

sa fim si soti, si frati, si prieteni....

sa pot sa il Iubesc asa cum merita un Musulman...

asta imi doresc: ca el sa fie constient de binecuvantarea care i s-a daruit prin faptul ca are aceasta religie

si sa nu fie nepasator,

sa se straduiasca sa fie Dreptcredincios...

si atunci stiu ca se va purta in cel mai bun mod cu mine si copiii nostri,

din dragoste pentru Allah..

~~~

asa ca o cariera.. nu stiu cat de mult conteaza..

insa prinde bine sa stii sa faci ceva.. nu se stie niciodata ce intorsatura ia viata si daca va fi nevoie sa tii totul in propriile maini si sa fie nevoie sa ai grija de cineva (si financiar vorbind)...

~~

Ma'a Alssalama..

si-mi cer scuze pentru cat am scris.. sunt putin cam emotionata,,, merg dupa rezultat...

Insha'a Allah

sa fie bine

:)

huda_alrahim
09-13-2006, 04:55 AM
Si eu mi-am dorit mai multe lucruri..

pe la 12 ani.. visam sa fac ceva legat de plante, de botanica...

dupa aceea.. mai multi ani: mi-am dorit sa ajung Astronom...

eram sigura ca asta vreau...

~~~

la 15 ani m-am gandit mai bine: ce sanse am?

ce pot sa fac astronom fiind, aici in Romania?...

si m-am "reorientat" :P

~~

Alhamdulillah... nici unul dintre parintii mei nu m-a fortat cu nimic.. nu mi-au impus sa urmez o profesie anume _ cumva au simtit pe pielea lor cum e sa ti se impuna, sau sa nu-ti realizezi un vis...

~

De multe ori mi-a placut sa merg la mai multe concursuri.. etc...

asa ca acum nu mi-e teama de examene... m-am cam obisnuit

(in iarna am reusit Alhamdulillah sa iau examenul la limba Japoneza: 4 kyuu_nivelul 4 - de incepatori... e atestat recunoscut international.. nu e cine stie ce, dar Alhamdulillah am invatat totul singura.. mama mi-a spus ca e o Nebunie :D :D :D.. tata m-a intrebat ce rost are?.. stiu si eu?.. niciodata nu strica sa inveti ceva, nu?)

~~~

si uite asa.. am ajuns zilele astea.. sa ma gandesc ca am "innebunit"..

:)

in Iulie am intrat la Peisagistica (inginerie)...

acum in toamna am reusit sa intru deja la Arhitectura, Arhitectura Peisagera...

iar acum astept sa vad daca am fost admisa sa mai dau un examen vineri la Design Interior..

(Insha'a Allah)..

E bine cand ai de unde alege! :)

De fapt mai mult inclin spre design.. dar mi-e cam teama....

chiar acum o sa merg sa vad rezultatele..

~~

cu arhitectura nu stiu ce se poate realiza in Romania, daca nu ai un sprijin atunci cand iesi din facultate...

:(

Asta e...

~

Apoi... nu visez la o Cariera...

ce imi doresc cel mai mult.. e sa fiu Mama, Insha'a Allah..

sa am un sot care sa ma ajute sa Invat cat mai mult, legat de Islam... (Insha'a Allah)

Poate ca este una dintre cele mai mari dorinte pe care le am acum: ca intre mine si sotul meu (Insha'a Allah).. sa fie Iubire... si Respect...

sa fim si soti, si frati, si prieteni....

sa pot sa il Iubesc asa cum merita un Musulman...

asta imi doresc: ca el sa fie constient de binecuvantarea care i s-a daruit prin faptul ca are aceasta religie

si sa nu fie nepasator,

sa se straduiasca sa fie Dreptcredincios...

si atunci stiu ca se va purta in cel mai bun mod cu mine si copiii nostri,

din dragoste pentru Allah..

~~~

asa ca o cariera.. nu stiu cat de mult conteaza..

insa prinde bine sa stii sa faci ceva.. nu se stie niciodata ce intorsatura ia viata si daca va fi nevoie sa tii totul in propriile maini si sa fie nevoie sa ai grija de cineva (si financiar vorbind)...

~~

Ma'a Alssalama..

si-mi cer scuze pentru cat am scris.. sunt putin cam emotionata,,, merg dupa rezultat...

Insha'a Allah

sa fie bine

:)





Mai fetelor, noi toate ne doream sa ne facem cariera in aer? Eu nu visam sa devin astronaut ci pilot...atat de mult imi doream!! dar cand trebuia eu sa ma pregatesc de admitere pe la brasov parca, caci la craiova se inchisese, cadeau MIG-urile intr-o veselie si ai mei luau foc..in plus ca era periculos, nu aveai mari sanse nici sa intri, nici sa iesi ceva de acolo....
Si acum ma gandesc cu nostalgie la vremurile alea cand eram atat de entuziasmata...cred ca atunci am visat cel mai mult si cel mai frumos...
Mi-am ales o cariera mai potolita, la catedra...sa vedem si ce o sa ajung sa profesez...

genan
09-13-2006, 11:55 AM
daniela, felicitari pt rezultatele care le-ai obtinut pana acuma si insha allah sa ne dai vesti bune si despre ce ai aflat ieri...

cat despre cariera mea, am avut 3 mari dorinte: in clasa a4a eram decisa sa fiu invatatoare, apoi in clasa a 5a avocata, iar din a6-a m-a hotarat sa dau la medicina...asa am tinut o tot liceul, timp in care ma pregateam intens pt facultate... si nu am renuntat... al7mdolillah nici nu imi pare rau... mai greu a fost sa duc munca de lamurire cu parintii mei, pt ca ei nu prea au vrut sa ma lase, si mai mult tata, ca e greu pt o fata, ca sunt multi ani la mijloc, ca , ca , ca,.... motive se tot gaseau... dar al7mdolilah sper ca acuma nici ei nu regreta... :give_rose: :give_rose:

oricum , cred ca cel mai important e sa iti placa ceea ce inveti....indiferent cat e de greu, daca iti place, parca simti ca e mai uspr putin decat simt altii....

:002:

Saira
09-13-2006, 12:05 PM
Vad ca fiecare isi spune istoria pe aici...ce si la ce varsta si-a dorit.

Cariera "in aer"...nu am vrut asta...dar eram pe aproape :36_1_21:

Am inceput cu "visatul" devreme...cand aveam vreo 5 ani ma intreba cineva:tu ce o sa te faci cand vei fi mare?eu:mireasa!:scenic: iubeam miresele si asta era "idealul meu in viata"...deh,fiecare cu "ambatu' " lui...
Apoi a fost mania doctorita si alte d'astea...apoi visam sa sar cu parashuta (am un unchi care e pilot si ma gandeam ca e ffff frumos sa sari in aer)...am mai avut o perioada cand voiam sa fiu avocat fiindca toata lumea observa cat de mult pot vorbi...si asta fluent,nu ma "impiedicam" de nimic...si ziceau ca scap omu' cu usurinta la procese :smile16: ...dar mi-a trecut si asta...acum ma gandesc ca mi-ar placea ceva gen psihologie,relatii interumane,nush,o chestie d'asta...in orice caz,nu ma vad facand ceva care nu-mi place,so...:36_1_21:
Al hamdu lillah,nici pe mine nu m-au fortat niciodata parintii sa fac ceva ce nu-mi place (asa cum a spus si Daniela)...ba chiar ei ma enerveaza ca uneori au prea mare incredere in mine :(

imanikka
09-13-2006, 04:35 PM
http://img154.imageshack.us/img154/9389/222fvop5.gif

Daniela fie ca Allah sa-ti usureze calea spre cariera si sa faci ce amai buna alegere. Mama zicea: ,, Invata acuma cat esti tanara si nu ai nimic de facut , ca apoi apare dragostea , casnicia, copii si nu o sa ai timp ,, :scenic: :scenic:
Asteptam rezultatele tale si noi suntem emotionate la fel ca si tine , ca doar esti surioara noastra si te iubim intru Allah Subhanah w Ta'ala.

daniela_muslimah
09-13-2006, 06:48 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Multumesc mult pentru incurajarai!

:)

~~~

ce sa mai spun? tineti-mi pumnii vineri!...

;)

~~

ma gandeam.. fiecare vad ca ne-am ales cate ceva... diferit... cred ca impreuna facem o echipa..

:D :D :D

strangem toate profesiile...

asa ca dac-o sa am vreo problema, am sanse mari sa gasesc musulmani in domeniu: pot gasi medic musulman (Genan ;) si nu numai.. ).. avocati si cate si mai cate...

Masha'a Allah...

~

;)

~~

si pana la urma.. nu doar musulmani.. (si crestini) "rasariteni".. sau cum sa spun... :D

Mariyah
09-14-2006, 07:30 PM
Si eu mi-am dorit mai multe lucruri..

pe la 12 ani.. visam sa fac ceva legat de plante, de botanica...

dupa aceea.. mai multi ani: mi-am dorit sa ajung Astronom...

eram sigura ca asta vreau...

~~~

la 15 ani m-am gandit mai bine: ce sanse am?

ce pot sa fac astronom fiind, aici in Romania?...

si m-am "reorientat" :P

~~

Alhamdulillah... nici unul dintre parintii mei nu m-a fortat cu nimic.. nu mi-au impus sa urmez o profesie anume _ cumva au simtit pe pielea lor cum e sa ti se impuna, sau sa nu-ti realizezi un vis...

~

De multe ori mi-a placut sa merg la mai multe concursuri.. etc...

asa ca acum nu mi-e teama de examene... m-am cam obisnuit

(in iarna am reusit Alhamdulillah sa iau examenul la limba Japoneza: 4 kyuu_nivelul 4 - de incepatori... e atestat recunoscut international.. nu e cine stie ce, dar Alhamdulillah am invatat totul singura.. mama mi-a spus ca e o Nebunie :D :D :D.. tata m-a intrebat ce rost are?.. stiu si eu?.. niciodata nu strica sa inveti ceva, nu?)

~~~

si uite asa.. am ajuns zilele astea.. sa ma gandesc ca am "innebunit"..

:)

in Iulie am intrat la Peisagistica (inginerie)...

acum in toamna am reusit sa intru deja la Arhitectura, Arhitectura Peisagera...

iar acum astept sa vad daca am fost admisa sa mai dau un examen vineri la Design Interior..

(Insha'a Allah)..

E bine cand ai de unde alege! :)

De fapt mai mult inclin spre design.. dar mi-e cam teama....

chiar acum o sa merg sa vad rezultatele..

~~

cu arhitectura nu stiu ce se poate realiza in Romania, daca nu ai un sprijin atunci cand iesi din facultate...

:(

Asta e...

~

Apoi... nu visez la o Cariera...

ce imi doresc cel mai mult.. e sa fiu Mama, Insha'a Allah..

sa am un sot care sa ma ajute sa Invat cat mai mult, legat de Islam... (Insha'a Allah)

Poate ca este una dintre cele mai mari dorinte pe care le am acum: ca intre mine si sotul meu (Insha'a Allah).. sa fie Iubire... si Respect...

sa fim si soti, si frati, si prieteni....

sa pot sa il Iubesc asa cum merita un Musulman...

asta imi doresc: ca el sa fie constient de binecuvantarea care i s-a daruit prin faptul ca are aceasta religie

si sa nu fie nepasator,

sa se straduiasca sa fie Dreptcredincios...

si atunci stiu ca se va purta in cel mai bun mod cu mine si copiii nostri,

din dragoste pentru Allah..

~~~

asa ca o cariera.. nu stiu cat de mult conteaza..

insa prinde bine sa stii sa faci ceva.. nu se stie niciodata ce intorsatura ia viata si daca va fi nevoie sa tii totul in propriile maini si sa fie nevoie sa ai grija de cineva (si financiar vorbind)...

~~

Ma'a Alssalama..

si-mi cer scuze pentru cat am scris.. sunt putin cam emotionata,,, merg dupa rezultat...

Insha'a Allah

sa fie bine

:)





Din cate am citit eu maine Daniela astepti un rezultat.Nu stiu de ce dar am impresia ca sigur va fi pozitiv.
Oricum ai de unde sa alegi.
Si o sa vezi ce super e la facultate.Dar partea naspa e ca dureaza mult , adica eu am obosit asteptand momentul absolvirii, exista multe tari in care poti termina facultatea chiar la 20 de ani.

Mi-a placut f mult partea cu parintii tai care te-au sprijin in toate. Pana acum putin timp parintii mei nu vroiau sa ma sprijine decat in optiuni care curpind politie, armata, sri ..chestii de gen, la orice altceva se strambau. Pe fratele meu l-au acaparat ca ala e obsedat de politie insa cu mine nu le-a mai mers sau cel putin nu le mai merge adica e ridicol la 22 de ani sa nu pot da la master unde vreau eu.
Si stiu ca nu sunt singura in situatia asta. Cati copii nu dau la diferite facultati dupa vointa parintii lor si se trezesc peste ani preoti, doctori fara sa aiba nici un gram de vocatie.

Felicitari pentru atestatul la japoneza ! Este ceva de apreciat si nu cred ca trebuie sa ne mire ce au spus ai tai, e o limba exotica e normal sa fie privita asa dar sunt sigura ca o sa-ti prinda bine. Gandeste-te cati vorbitori de japoneza sunt in Romania?
Si eu cred ca poti face ceva cu arhitectura si dupa ce termini, atat timp cat esti talentat trebuie sa reusesti si fara relatii la un moment dat.Si daca nu reusesti aici poti incerca afara, in strainatate, in felul asta le va creste si romanilor faima.
Si referitor la cariera de mama :give_rose: nu imi ramane decat sa o respect , pana la urma trebuie sa incurajam ceea ce ii place fiecaruia.
Insa eu cred in continuare ca sunt posibile amandoua si cariera profesionala si cea "familiala" insa e drept vor trebui facute mici compromisuri de ambele parti.

daniela_muslimah
09-14-2006, 08:16 PM
Pai de ce insista pe armata, politie, sri.. ?

~~

Alhamdulillah.. parintii mei m-au sprijinit pentru ca lor cumva nu li s-a permis sa-si implineasca visurile... asa ca-si lasa copiii sa aleaga..

mama... mai ales.. ;)

ea e o fire mai "independenta".. a trecut prin foarte multe greutati in viata..

de cativa ani lucreaza in mediul universitar... asta o face sa fie foarte deschisa.. si foarte iubita de mai toata lumea ;) .. (e "mama" tuturor pe-acolo.. desi de multe ori ajunge sa fie confundata chiar cu studentii.. )

Asa ca Mama nu e o persoana care sa Impuna.. e o Mama Deosebita... nu Impune, insa isi sprijina copiii in ceea ce fac.... (Allah s-o binecuvanteze!)..

Imi povesteste adesea ce "cazuri" mai intalneste pe la facultate :D
(de multe ori vorbeste cu parintii pe-acolo.. si-i convinge sa nu-si mai forteze proprii copii)

sunt fel si fel de parinti.. care fie nu au avut profesia la care au visat, caz in care le impun copiilor sa aiba acea profesie.. fie vor nu stiu ce profesie care "da bine" pentru ei.. :(

de multe ori sunt "copii buni" (cum le spune mama.. desi au si 25 - 26 de ani.. sau mai mult) care ajung sa Clacheze... nu mai fac fata "cerintelor".. pentru ca e un Stres mult prea mare.. sa te forteze familia sa fii Cel mai Bun mereu..

pana la urma cedezi..

eu o sa-mi las copiii (Insha'a Allah) asa cum am fost si eu lasata.. lejer.. nu vreau sa fortez in nimic.. ce folos?..

sa-l stresez incontinuu ca pana la urma sa nu mai faca fata? cand acasa ar trebui sa aiba toate incurajarile si cel mai trainic sprijin? sau sa aiba curajul sa-si urmeze propriul drum pana la urma.. insa la o a doua facultate?..

cat timp se pierde astfel?.. si ce rost are?

si intr-adevar, cum zicea si Genan.. e Foarte Important ca ceea ce faci sa faci cu placere...

cred ca fiecare dintre noi avem aptitudini pentru un anume lucru.. de ce sa ignoram acel "ceva".. si sa mergem pe o profesie diferita?.. ce inseamna? de-a lungul timpului se ajunge la ani de stres... una e sa te chinui.. si sa muncesti mult mai mult fiindca iti vine mai greu intr-o anume profesie.. si alta e cand mergi in profesia potrivita unde chiar daca muncesti mult o faci cu mai multa usurinta si cu placere....

una e sa faci o ora ce-ti place (parca sunt doar cateva minute), pe cand facand ceva de care parca "nu mai scapi", pentru care practic te chinui timpul trece greeeeeeuuu...

INsha'a Allah sa reusim cu totii in ceea ce ne dorim..

~~~

cat despre "cariera de mama".. Sa-ti daruiasca Dumnezeu copii, Anamaria.. sunt sigura ca o sa te porti cum e mai bine cu ei (ma refer cel putin in domeniul carierei, ca despre asta e vorba aici :D)...

Si Insha'a Allah sa nu va mai sprijine parintii doar in ceea ce vor ei... nici pe tine, nici pe altcineva intr-o situatie asemanatoare..

:)

Mariyah
09-14-2006, 09:23 PM
Nu stiu Daniela ca nu sunt cadre militare:) si ma uit la fratele meu care era bolnav dupa calculatoare, a terminat si liceu de profil, a ajuns acum sa fie obsedat dupa viata de politist.
Si nu ca am ceva cu acest domeniu insa in Romania e f multa coruptie in aceste sisteme si daca devii si tu corupt nu-i bine ca e imoral, daca esti indiferent te faci complice, daca spui ceva : nu vei fi ascultat.:36_1_21: Oricum ai lua-o nu mi se pare o afacere!

Iar SRI-ul la noi in tara e de 2 lei , adevarul e ca nu au ce sa urmareasca ,asculta telefoanele arabilor si monitorizeaza postarile voastre pe rasarit si tineti minte ce verdicte au dat atunci cu gripa aviara. De tot rasul :36_1_21:

Oricum cu mine s-au convins parintii mei , in sfarsit au inteles ca nu mai sunt dispusa sa fac ce vor ei.

Dar cand ma gandesc cat s-au opus sa ma lase sa studiez in bucuresti, adica la altceva in afara de politie .
Doamne cata munca de lamurire am dus si cate contraziceri am avut in special cu mama , cu bunicii. Si in ce fel am mai divinizat eu Bucurestiul, mi se parea acum 3 ani centrul lumii. M-am pregatit pt examenul de admitere ca pt olimpiada nationala.
Oricum nu e chiar ce credeam insa s-a meritat .
La mine in oras peste 80% dintre parinti nu-s de acord sa-si lase odraslele la o facultate in bucuresti. Trist dar adevarat , te trimit ori la Iasi , ori in cel mai bun caz la Cluj si sunt atat de multi tineri care vor in capitala.


Si vorbeai de stress , stii daca esti din provincie si studiezi in capitala si vrei sa stai la un camin din centru pai Daniela traiesti in stress TOATA facultatea pt un loc la camin pt ca eu niciodata nu am putut sa am o restanta sau nota sub 8 pt ca imi pierdeam locul la camin .Nu esti integralist, ai note mediocre ...imediat iti pierzi locul si ti-l vinde secretara pe sute de euro!
Si dupa aia iti imaginezi ce ar fi tipat mama mea la mine ca la politie iti dau aia cazare chiar si cu restante.

Eu ma gandesc uneori oare asa am sa fiu si la randul meu cu copiii mei? Sa le spun lor ce facultate sa urmeze? desi recunosc as vrea sa am un baiat fotbalist , asta e un vis mai vechi dar nu cred ca l-as impinge spre asta daca el nu ar vrea.
Asta spun acum.
Peste ani voi fi o baba nebuna.

daniela_muslimah
09-15-2006, 07:12 PM
POt spune doar atat: cunosc situatia...

de inteles, nu pot pretinde insa ca o inteleg pentru ca nu am fost nevoita sa trec prin asa ceva pana acum Alhamdulillah...

~~~

Poate fi insa si mai complicat... uite, spre exemplu, Mama mea...

a crescut intr-un sat (undeva pe langa Adjud _ tot prin Moldova)... bunica mea a avut probleme Foarte Grave de sanatate (de la 6 ani mama a stat intr-un stres continuu.. mereu fugea dupa doctori.... de la varsta aceea i s-a zis ca isi va pierde mama... bunicul meu bea.... veneau amantele lui si-i ziceau mamei ca bunica mea va muri... gandeste-te cat a trebuit sa indure ca sa invete.. mergea si se ruga la mai multe rude sa-i dea bani macar sa-si ia un stilou.. se umilea pur si simplu: si era Doar un Copil!!! :(.... invata bine.. ii dadeau unchii, de mila.. insa era ironizata mereu de verisori _ nu stiu cum e pe la tine, dar pe unde a crescut mama e atata invidie si intr-un fel "rautate"... nu stiu de ce_dar mereu trebuie sa fie dusmanie intre rude.. mereu certuri etc)...

si a invatat... s-a luptat sa mearga la liceu: l-a facut in Adjud... acolo o luau priveau de sus pentru ca era de la tara.. nu-i dadeau mai mult de 8 pentru ca nu merita, fiindca e "de la tara"... desi 20km nu contau atat de mult?!?!?.. (si invata cel mai bine.. a reusit sa ia premii si la olimpiade :D..)

parintii au vrut sa o casatoreasca in sat cu o anume persoana.. stii ce-a facut?... la 20 de ani a fugit de acasa... in Brasov....

timp de 3 ani..

~

si ea a visat la Bucuresti.. prin ce peripetii a trecut cand a ajuns pe aici...

~~

apoi.. nu a putut urma o facultate (n-au lasat-o familia tatalui meu si dealtfel nici tata :( :(..... desi acum tata vrea ca eu sa urmez o facultate ;)... )

s-a luptat mereu pentru copiii ei (pentru mine si fratele meu)... a muncit ce a putut... a fost si baby-sitter...

de cativa ani lucreaza la o facultate renumita din Bucuresti... cand a zis ca va merge acolo ce i-au zis parintii tatalui? "Nu-i de tine"... cum sa-i spuna asa ceva?...

Mereu a -----strat ca e capabila de atat de multe lucruri...

E foarte desteapta Masha'a Allah... si foarte deschisa....

nu cred sa fie cineva care s-o cunoasca si sa nu o indrageasca :rolleyes:..

~~~

sunt prea putine randurile ca sa-ncapa in ele viata ei, chiar pe scurt...

ce sa mai spun?.. E o persoana Puternica.. de atatea ori a trebuit sa ia viata in maini... si sa mearga inainte, cu Demnitate.... si de fiecare data a facut-o.....

si acum are multe "prejudecati" de infruntat.. faptul ca eu sunt musulmana.. sau ca a divortat (este crestin-catolica... si din cauza asta relatiile cu unele rude s-au racit foarte tare)..

Prioritatea ei: Copiii... :) intotdeauna a avut grija sa se poarte in cel mai bun mod posibil.. chiar daca se gandeste ca "nu e o mama buna" (o macina multe lucruri si in prezent_faptul ca stam la camin, de exemplu.. pentru ca am plecat de acasa.. acum un an, inainte de a divorta)...

Insa asta e cel mai de apreciat la ea: ca a stiut intotdeauna sa fie Mama...

(Allah s-o binecuvanteze)

~~

si unul din lucrurile pentru care tin sa-i multumesc cel mai mult, este faptul ca mi-a insuflat dorinta de a cunoaste, de a sti cat mai mult ;)

~~~

si faptul ca m-a sprijinit... mi-a dat libertatea sa aleg.. si nu m-a oprit daca am ales drumul pentru o anume profesie... a fost acolo, pentru a se bucura, sau a ma consola.. atunci cand am avut nevoie.. Alhamdulillah...

de-asta cred ca e Important ca parintii sa-si sprijine copiii...

altfel, ce lucru bun poate iesi?

Ma'a Assalama,

d.

Mariyah
09-15-2006, 07:37 PM
Tinand cont ca mama ta a trecut prin atatea pt a-si realiza un vis, chiar plecand de acasa cred ca nu ii este atat de greu sa se obisnuiasca cu convertirea ta.

Ea va intelege mai devreme sau mai tarziu ca asta e religia pe care ti-o doresti doar uitandu-se in urma si vazand cat a luptat si ea la randul ei pt a-si indeplini un vis.

M-a intristat faptul ca stati la camin tinand cont ca mama ta este profesoara universitara, pacat ca in Romania unele meserii sunt atat de prost platite.

daniela_muslimah
09-15-2006, 08:19 PM
Pai stam la camin pentru ca am plecat de-acasa, de la tata... (si-ntradevar.. cu chiria e mai greu....)

~~~

Cat despre religia mea, Ea a acceptat convertirea mea...
(tata nu accepta nici in ruptul capului ideea)

m-a sprijinit in fata altora
..

(doar am zis deja ca e o persoana deschisa :D)

A pierdut niste prieteni din cauza asta, iar unele rude se uita "ciudat"...

La inceput s-a speriat.. privea lucrurile ca fiind o "problema mare".. pana am vorbit si cu duhovnicul ei... si cu niste episcopi :D ... si acum "asa il simt eu pe Dumnezeu" (asta e punctul ei de vedere)...

Si "Dumnezeu e Unul"... ;)

(adica nu cate unul pentru fiecare religie... asa priveste ea lucrurile acum Alhamdulillah)

E Deosebita...

~~~

E ceva la ea... nu stiu.. dorinta asta de a avea grija cat mai bine de copiii ei.... (la un moment dat in viata.. a fost pusa chiar in situatia de a alege intre mine si mama ei... si m-a ales pe mine.... asa a fost sa fie din pacate..)

~~

Multi ar avea multe lucruri de invatat de la ea...

;)

~~~

dar asta a fost mai mult ca o paranteza.. ma refer fata de Thread _ ca aici e vorba de profesii, la urma urmei

:cool:

~~

Mariyah
09-15-2006, 08:28 PM
Pai din toata aceasta paranteza putem trage si o concluzie privitoare la cariera , aceea ca in Romania meseria de cadru didactic este prost platita.

huda_alrahim
09-15-2006, 10:07 PM
Pai din toata aceasta paranteza putem trage si o concluzie privitoare la cariera , aceea ca in Romania meseria de cadru didactic este prost platita.

Asa este..cand eram eleva ma bucuram cand era greva ca stateam acasa...acum ma bucur cand fac greva, ca poate asa o sa am si eu salariu mai mare cand o sa termin facultatea :36_1_21:

Mariyah
09-15-2006, 11:29 PM
Nu stiu daca e o meserie asa rea , cea de cadru didactic.Exista cateva inconveniente: salariul si stressul.
E drept salariul este f mic la inceput cand ai nevoie mai mult, pe parcurs insa mai creste. Mama mea ia 9 mil dupa 20 de ani lucrati in invatamant fara intrerupere, o patrime din salariul tatalui meu care este platit tot de la buget dar intr-un alt domeniu.
Nu inteleg de ce tot timpul guvernantii uita invatamantul.


Apoi stressul. E normal atunci cand lucrezi cu atatea minti umane, tinere si din ce in ce mai razvratite sa vii super stresat de la servici.
Acum depinde daca stii sa te impuii, cred ca vii mai putin obosit.


Insa exista si avantaje: concedii lungi si platite chiar daca putin, gratuitati pt copii care nu vor plati taxe de inscriere la facultati, subventie pentru plata caminului, dreptul la tabere si excursii la jumatate de pret, asigurare medicala, cadouri sau multe atentii de la elevi , poti face meditatii etc


90 % dintre colegii mei vor sa fuga de aceasta meserie,si eu cu ei in frunte. Nu e neaparat vorba de bani in cazul meu insa din cate am observat eu la practica pedagogica nu pot fi obiectiva in notare si nu imi place rutina .
Insa e o meserie buna pt o musulmana, dupa parerea mea. Mai ales daca are si multa rabdare pt ca nu iti solicita mult timp, parca 22 de ore pe sapt e o norma intreaga.

criss
09-16-2006, 12:16 AM
norma intreaga in invatamant este de 18 ore, dar mai ai de munca si acasa, ca trebuie sa corectezi lucrari, sa scrii tone de hartoage, etc.
eu mi-am ales meseria de cadru didactic pentru ca mi-a placut matematica, am fost putin dezamagita la inceputul carierei, insa acum sunt foarte dezamagita !
nu stiu, insa, cum ar putea o muslima sa se duca cu hidjab la scoala! eu nu am vazut nicio profesoara purtand batic, nici macar cele care predau religia ortodoxa!
eu am purtat in vacanta un baticut, legat la spate si cand m-am dus la scoala, in activitate, colegele ma tot intrebau: dar ce ai patit, ti-a cazut parul?? sau: tu o doamna, vorba ceea, porti batic?? dar, eu numai o doamna nu sunt!!! :36_1_21:

huda_alrahim
09-16-2006, 02:16 AM
Nu stiu daca e o meserie asa rea , cea de cadru didactic.Exista cateva inconveniente: salariul si stressul.
E drept salariul este f mic la inceput cand ai nevoie mai mult, pe parcurs insa mai creste. Mama mea ia 9 mil dupa 20 de ani lucrati in invatamant fara intrerupere, o patrime din salariul tatalui meu care este platit tot de la buget dar intr-un alt domeniu.
Nu inteleg de ce tot timpul guvernantii uita invatamantul.


Apoi stressul. E normal atunci cand lucrezi cu atatea minti umane, tinere si din ce in ce mai razvratite sa vii super stresat de la servici.
Acum depinde daca stii sa te impuii, cred ca vii mai putin obosit.


Insa exista si avantaje: concedii lungi si platite chiar daca putin, gratuitati pt copii care nu vor plati taxe de inscriere la facultati, subventie pentru plata caminului, dreptul la tabere si excursii la jumatate de pret, asigurare medicala, cadouri sau multe atentii de la elevi , poti face meditatii etc


90 % dintre colegii mei vor sa fuga de aceasta meserie,si eu cu ei in frunte. Nu e neaparat vorba de bani in cazul meu insa din cate am observat eu la practica pedagogica nu pot fi obiectiva in notare si nu imi place rutina .
Insa e o meserie buna pt o musulmana, dupa parerea mea. Mai ales daca are si multa rabdare pt ca nu iti solicita mult timp, parca 22 de ore pe sapt e o norma intreaga.

Acel un pic mai mult este nesemnificativ...si sa ajungi sa traiesti din mediatatii si mici atentii...si te gandesti si la mediatiile pe care toti politicienii le invoca drept scuza...si daca predai fizica? cate meditatii dai...predai educatie civica, sport, chiar si istorie si geografie...si de beneficiile celelalte de care spuneai...daca ai avea un salariu mai mare, te-ai mai uita la tabara la jumatate de pret?? alte companii le dau angajatilor masini, telefoane etc...
Si cum a zis si Criss...femei cu hijab la scoala, nu zic ca nu exista, dar si ce greu le-o fi...

Saira
09-16-2006, 01:55 PM
norma intreaga in invatamant este de 18 ore, dar mai ai de munca si acasa, ca trebuie sa corectezi lucrari, sa scrii tone de hartoage, etc.
eu mi-am ales meseria de cadru didactic pentru ca mi-a placut matematica, am fost putin dezamagita la inceputul carierei, insa acum sunt foarte dezamagita !
nu stiu, insa, cum ar putea o muslima sa se duca cu hidjab la scoala! eu nu am vazut nicio profesoara purtand batic, nici macar cele care predau religia ortodoxa!
eu am purtat in vacanta un baticut, legat la spate si cand m-am dus la scoala, in activitate, colegele ma tot intrebau: dar ce ai patit, ti-a cazut parul?? sau: tu o doamna, vorba ceea, porti batic?? dar, eu numai o doamna nu sunt!!! :36_1_21:



Poate pare putin ciudat,insa fratele meu avea la scoala acum un an profesoara de religie...musulmana!!!dar ea le preda lor religia ortodoxa...mi s-a parut ciudat,sincer!nu stiu cum putea face fata...dar am apreciat-o...venea cu hijab la scoala,cand copiii facea rugaciunea la inceputul si sfarsitul orei ea doar se uita la ei...ma rog,cred ca este un caz aparte...dar tineam ffff tare la acea persoana:mereu il intrebam pe frate-meu ce mai face...si ma enerva cand imi spunea ca a mai facut cate o boacana la ora ei...si stiu ca ii ziceam sa se poarte cat mai frumos cu ea...nu stiu daca si anul acesta va mai fi profesoara lui...si nici nu stiu cum a reusit ea sa lucreze pe un astfel de post...stiu doar ca nu mi-a fost nicio profa de-a cuiva mai draga ca ea...si asta fara sa o cunosc prea bine...

imanikka
09-16-2006, 08:26 PM
Poate pare putin ciudat,insa fratele meu avea la scoala acum un an profesoara de religie...musulmana!!!dar ea le preda lor religia ortodoxa...mi s-a parut ciudat,sincer!nu stiu cum putea face fata...dar am apreciat-o...venea cu hijab la scoala,cand copiii facea rugaciunea la inceputul si sfarsitul orei ea doar se uita la ei...ma rog,cred ca este un caz aparte...dar tineam ffff tare la acea persoana:mereu il intrebam pe frate-meu ce mai face...si ma enerva cand imi spunea ca a mai facut cate o boacana la ora ei...si stiu ca ii ziceam sa se poarte cat mai frumos cu ea...nu stiu daca si anul acesta va mai fi profesoara lui...si nici nu stiu cum a reusit ea sa lucreze pe un astfel de post...stiu doar ca nu mi-a fost nicio profa de-a cuiva mai draga ca ea...si asta fara sa o cunosc prea bine...

Bebika pai cum e musulmana si preda Religia ortodoxa? Nu ptea inteleg:scenic: :scenic:

Mariyah
09-16-2006, 09:22 PM
si pe mine m-a mirat insa cred ca se poate
Din cate stiu eu in marile orase nu se mai admit profesoare de religie fara studii superioare teologice , asa ca e posibil ca acea doamna sa fi terminat fac. de teologie ortodoxa si sa se fi convertit la Islam dupa insa diploma ei este valabila, nu?

Mariyah
09-17-2006, 01:54 PM
In cl 10 a si eu am avut un profesor de religie care facuse un curs potuniversitar de teologie si a devenit prof de religie.

Era un discotecar si un betiv desi avea 45 de ani,
nu facea rugaciunea cu noi la ora desemnase o colega de a mea sa o supravegheze, elstatea la catedra picior peste picior, noi ne rugam,el citea ziarul ,numele lui Iisus il scria cu un singur I desi ne-a asigurat ca el a fost botezat ortodox si ca urmase cursuri de ortodoxism.

NU mai spun ca in clasa a 5 am avut profa de religie o dementa care ne-a predat toate conciliile de la calkedon pana la ultimul de la florenta in 2 caiete.
Ne dicta din cursurile ei la facultate.
Si ne dadea lucrare, vroia sa le stim pe de rost desi dadea atatea detalii si lucruri nesemnificative si atatea concilii.
Sistemul de notare era de la 2 la 8,!!!! primeam lucrari neanuntate si la sf de semestru lucrare din toata materia.
Eram obligati sa ne spovedim si sa ne impastasim la sotul ei preot.
Cine facea asta primea un punct la notare cine nu trebuia sa jure ca s-a spovedit la un alt duhovnic.
Nu mai zis ca nu numai ca eram ascultati la lectie dar ne ascultam si la rugaciuni care erau niste psalmi bisericesti f greoi.

Dupa cum se observa multi se perinda la catedrele de religie care nu au nici o treaba cu obiectivele educationale care se cer la obiectul religie.


De aici am tras concluzia ca profesorii de religie sunt ca si ceilalti profi isi fac doar datoria cum cred ei mai bine fara a fi necesar sa aiba o vocatie sau o apartenenta la religia pe care o preda.
Eu nu cred ca trebuie sa primesti acceptul unei autoritati bisericiesti pt a preda ci probabil doar aprobarea inspectoratului.

imanikka
09-18-2006, 08:34 PM
ANamaria asteptam raspunsul lui Bebika , dar ea cam a uitat sa mai intre pe aici :36_1_21:
Dar totusi Anamaria cum poti sa predai ceva unora , necrezand in ceea ce spui. Si daca e musulmana rolul estee este sa faca cunoscut Islamul dar sa nu invete pe altii Crestinismul. Cum sa vb altora despre Trinitate ,cand nu crezi in ea etc.

Saira
09-18-2006, 08:57 PM
ANamaria asteptam raspunsul lui Bebika , dar ea cam a uitat sa mai intre pe aici :36_1_21:
Dar totusi Anamaria cum poti sa predai ceva unora , necrezand in ceea ce spui. Si daca e musulmana rolul estee este sa faca cunoscut Islamul dar sa nu invete pe altii Crestinismul. Cum sa vb altora despre Trinitate ,cand nu crezi in ea etc.



Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

Iman habibty,n-am uitat...dar am probleme maaaaaaaaari cu pc-ul....de fapt,cu forumul...cu TOATE forumurile...se vede ca iar si-a bagata taica-miu nasu' si a facut vreo "minune" :(
Tin sa spun ca eu intru pe forum,ma loghez,dau remember me si tot degeaba!!!fiindca de fiecare data cand vreau sa intru pe la vreun subiect...iar imi cere sa ma loghez...m-a innebunit,imi vine sa iau campii,wallahi...ma chinui abia abia sa reusesc si eu sa citesc ce scrieti voi,ce sa mai zic si de postat?!?!?si culmea:imi apar toateee rubricile,inclusiv alea de nu-s pt toata lumea...dar BINEINTELES domnu' calculator vrea sa ma loghez de nspe mii de ori,iar asta ma scoate din sarite.
Nu mai spun ca la mine emoticoanele nu se misca,nu fac nimic,sunt saracele hipnotizate...iar pozele...nici macar n-am vazut pozele din postarea Anei Maria de la Iran :(

Si trecand peste asta,ca m-am deviat lde la subiect...habar n-am cum a ajuns acea profesoara sa predea religia crestina,dar nu cred ca de drag...stii tu,nevoia te invata,nevoia te impinge...nu stiu,zic si eu...

Cam atat pe acum,ma duc sa mai fac cateva riduri incercand sa intru si eu NORMAL pe forum...la toate sectiunile.

nur
11-29-2006, 07:48 PM
ehhh,eu nu am apucat sa postez in vremea cand era verva pe aci dar o fac acum...la mine lucrurile au fost clare de mica:chirurg! nenorocirea a fost cand la admiterea in liceu in loc de liceul sanitar tata mi-a depus dosarul la ,fizica atomica pe platoul magurele...:( ,de of si de durere m-am dus si l-am retras dupa care -l-am depus in liceul i.creanga la sectia de engleza intensiv..:kuzya_01: ,de terminat l-am terminat in alta parte.....:give_rose: ,iar de studii universitare tot acolo am terminat ..dar:sunt ceea ce mi-am dorit mereu ....:MAMA!!!cred ca este cea mai frumoasa si grea profesie...cat despre meseria mea ..sunt alhamdulillah chirurg ginecolog......,acum ma ingrozesc de viitorul fiului meu Amin care ar dorii sa fie.......'tata de animale"adica veterinar..ahhahah inshallah sa ajunga tot ceea ce el doreste si sa fie in primul rand un bun musulman.:002:

Hayat
03-09-2007, 03:43 AM
Salutare la toate lumile, eu nu-mi aduc aminte ceva ce mi-ar fii placut sa fac de mica sau din liceu, o cariera. Cand am venit aici si am vazut cate posibilitati am, am vrut sa ma apuc de toate care se gaseau pe lista. Dar nu am facut-o, ca gaseam motive la orice, ba nu e bine platita, ba imi v-a ocupa tot timpul, acum cu islamul, ba nu este islamic sa practic acea cariera, cum ma v-a ajuta sa-mi cresc copii, ce folos le voi aduce. Am o varsta si nu am facut inca o cariera, poate imi dati si voi vreo idee sau imi povestiti cum ati ajuns sa faci ceea ce faceti.

Multumesc mult :give_rose:

pai..cand eram mica vroiam sa fiu marinar..apoi cand am terminat liceul am inceput sa ma gandesc la ase..acum sunt in anul 3 la arhitectura..dar cred ca o cariera de mama si sotie ar fi cea mai satisfacatoare;)

raluca
05-11-2007, 01:33 AM
Cand eram mica eram convinsa ca daca sar din pat am sa zbor, visam nave spatiale..ehe..cate-n luna si-n stele, stiam ca n-o sa fiu doctor cand lumea ma intreba si nici politist, tata era convins c-o sa fiu inginera..sau economista, n-am vrut, am tinut-o pe-a mea si am terminat liceul la sectia de limbi straine, mai tarziu am facut un colegiu de limbi straine cu gandul la un birou de traduceri...dar erau pe piata ca ciupercile dupa ploaie, apoi am urmat informatica economica si un master in administrarea afacerilor....in prezent ma ajuta ambele...lucrez in IT si cu carti sau la carti - daca vreti asa. Acum visez la o afacere, am o idee geniala...altfel de afacere, si bineinteles ...fara sa renunt la celelalte...

Ce sfat sa va dau? munca, munca si iar munca...pentru a reusi...functioneaza!
Nu sunt genul de carierista...sau de femeie care se vrea independenta, ma gandesc doar sa nu las totul pe spatele barbatului.