PDA

View Full Version : Calauziri

nawal
07-13-2006, 04:45 PM
:salam:

doresc sa imapratsesc cu voi niste "calauziri" pe care eu le-am citit si mi se par foarte frumoase si pline de invataminte ... inshaALLAH sa va placa si voua si sa va foloseasca ( din aceasi carticica am scris si despre " citirea Quranului" dar pentru ca mai tot ce am citit este frumos m-am gandit sa le insir pe toate aici )....:)

Stiinta

Stiinta

Sa nu fiti fara un scop in viata. Lipsa unui tel un are nici un remediu. Reflectati la scopul scopul pentru carea ti fost creati. Reflectati la omenirea din univers, la comunitatea din care faceta parte in cadrul umanitatii, la indatoririle si responsabilitatile personale. Pentru a va juca bine rolul trebuie sa stiti care este acesta .

Cunoasteti-va pe voi insiva. Fiecare lucru incepe cu voi. Un uitati ca va afleti in central tuturor fapturilor. Onum este in acelesi timp calea si cel car5e urmeaza calea. Daca calatorul doreste sa cunoasca drumul, in primal rand trebuie sa s ecunoasca pe sine insusu. Virtutiile , privilegiile, slabiciunile

Cei care se straduiesc sa cunoasca omul vor observa ca , acea capacitate de a invata este lucrul d ebaza care-i da omulul statutul d eom. Vor vedea ca toate valorile sunt legate de cunoastere.

Fugiti de ignorante ca de ciuma. Stiinta este adevarata valoare. Pana si credinta incepe prin cunoastere: a-L intelege pe ALLAH Explorati sursele care va duc intr-adevar la cunoastere. Cea mai raspandita denumire pentru descoperire este a citi. Porunca citeste este primul cuvant din primul verset pogorat din miraculoasa opera, Quran. Nu numai ochii citesc. Urechea, nasul, limba, ratiunea, inima , sufletul, toate constituie cate un instrument al cititului. Numai modalitatea de a citi difera

A fi stapan pe cunoastere este cel mai folositor lucru dintre toate lucrurile lumesti pe care le-ai putea stapani. Caci cunoasterea este intr-adevar un merit.

In procesul dobandirii de cunostinte dati intaietate celor care au grabnica nevoie de ele. Desigur ca , pentru acest lucru, de fiecare data cand va orientati spre actul de a citi, este necesar sa va puneti intrebarea :aceasta informatie imi este necesara?

Dupa parerea noastra , nu trebuie sa separam stiinta in doua, zicand ca este evlavioasa sau laica. Lumea unui credincios nu este independenta de credinta lui, si nici credinta de lumea lui. Cunoasterea drumului pe care-l aveti de urmat este ca un manual de religie. Este necesara si benefica la fel precum cunostintele despre Lumea de Apoi .

Fugiti de cunostintele inutile asa cum fugiti de ignoranta. Nu uitati ca Trimisul lui ALLAH (salalahu allaihi wa salam) s-a refugiat in preajma lui ALLAH ( subhanah wa Taala), fugind de cunostintele nefolositoare. Cunostintele nefolositoare constituie piatra ratiunii, trebuie eliminata. A confunda Atotstiutorul cu savantul si avidul de stiinta cu Atotstiutorul, inseamna a nu sti cine este savantul si ce este stiinta. Definirea stiintei si savantului o puteti gasi in versetul : Dintre robi lui ALLAH , cu adevarat numai savantii sunt prevazatori cu El

ALLAH maakum !...si inshaALLAH mai revin :)

nawal
07-13-2006, 04:50 PM
:o :o :o ...pentru ca eu am corectat inainte sa vreau postez insa se pare ca nu am salvat corecturile ....:o :o :o ... ( de la varsta , cred !!! ...:D ) inshaALLAH sa nu se mai repete...:smile01:

nawal
07-13-2006, 05:00 PM
Iman , surioara draga te rog sa nu ma certi dar si aici se pare ca am scris la fel ca la celalalt subiect unde m-ai corectat ...iti multumesc profund daca mai corectezi si aici si inshaALLAH sa nu te mai pun la munca .....:D ....eu de obicei scriu ALLAH ( subhana hua wa Ta'ala ) dar nu stiu ce m-a apucat ca de la un timp am scris gresit... Istaghfirullah !

Abdul Rahman
07-13-2006, 05:29 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Cat de frumoase sunt cuvintele despre stiinta, draga surioara Nawal !
Mie mi-a placut in mod special acestea :

'Fugiti de ignoranta ca de ciuma. Stiinta este adevarata valoare. Pana si credinta incepe prin cunoastere: a-L intelege pe ALLAH Explorati sursele care va duc intr-adevar la cunoastere'

Intr-adevar, STIINTA este o VALOARE. Iar fata de celelalte religii, Islamul imbina perfect stiinta cu religia.

Nicaieri in Nobilul Coran nu exista nici cea mai mica contradictie intre stiinta si religie, ca sa spun asa.

'Pana si credinta incepe prin cunoastere: a-L intelege pe ALLAH '

Ce cuvinte mari ! Ce adevar mare !

'Explorati sursele care va duc intr-adevar la cunoastere'

Aici este o problema, in viziunea mea. Si asta se refera la faptul ca, in special pe internet, se afla multe surse indoielnice (ca sa folosesc un cuvant bland) despre Islam. Si noi, cititorii, suntem pusi in ipostaza de a alege intre mai multe surse. Ori, a alege corect presupune ... tocmai stiinta :)

Este aici un cerc care se inchide : pentru unii in mod fericit, pentru altii - mai putin. Important este sa posedam stiinta alegerii corecte si, lucrul cel mai important, sa aducem aceasta informatie corecta aici, pentru fratii si surorile care au trebuinta de ea :)

Fie ca Allah Preainaltul sa va binecuvanteze sufletul frumos pe care-l aveti in sha Allah si sa ne mai bucurati si cu alte vorbe la fel de frumoase :)

http://www.tammysthreads.com/images/Rolled%20Rose%20Bouquet.jpg

nawal
07-13-2006, 05:50 PM
Aici este o problema, in viziunea mea. Si asta se refera la faptul ca, in special pe internet, se afla multe surse indoielnice (ca sa folosesc un cuvant bland) despre Islam. Si noi, cititorii, suntem pusi in ipostaza de a alege intre mai multe surse. Ori, a alege corect presupune ... tocmai stiinta :).... postat de Dan

exact acest lucru pe mine ma macina muuuuult .....cateodata imi doresc sa stau cat mai departe de avalansa de informatii care se gaseste in fff multe surse tocmai pentru a nu cadea in "capcana" .... ptr ca poate fi intr-adevar o capcana in care omul poate sa alunece usor si sigur ... Sa ne fereasca Bunul ALLAH de informatii eronate si sa ne daruiasca stiinta buna ... Amin.

ALLAH maakum !

Abdul Rahman
07-13-2006, 06:40 PM

Daca imi este permis, as dori sa mai completez cuvintele scrise de tine despre stiinta cu urmatoarea remarca : este dureros de adevarat modul in care Europa, in mod special, si nu numai - a inteles stiinta si religia.

Europa a pierdut aproape 200 de ani certandu-se daca sa accepte sau nu cunostiintele stiintifice venite din partea musulmanilor.

Si stiti de ce, dragii mei ? Pentru ca Biserica crestina a declarat ca dobandirea de cunostinte stiintifice este o consecinta a pacatului primordial. Episcopii au prezentat dovezi din Vechiul Testament unde este mentionat ca atunci cand Adam (pacea asupra sa !) a mancat din acel copac a dobandit cateva cunostinte. Allah Preainaltul s-a suparat pe el si i-a refuzat indurarea.

Mai mult, aceasta gandire stereotipica foarte nociva a intrat in constiinta crestinului de rand (a mamei mele, spre ex.). Cred ca auzim cu totii sintagma spusa sus si tare : Crede si nu cerceta !

Cunostintele stiintifice au fost prin urmare refuzate si considerate tabu de catre Biserica crestina. Intr-un final, cand oamenii de stiinta din Occident au fost capabili sa se plaseze deasupra Bisericii (mult dupa perioada neagra a Inchizitiei, pe care este bine sa si-o asume cu simt de raspundere cei care critica astazi Islamul), ei s-au revansat mergand in directia opusa si incercand sa anuleze orice putere a religiei.

Concluzia este clara : daca se discuta problema religiei si a stiintei cu un occidental, el va fi realmente uluit. Si asta pentru ca ei NU CUNOSC ISLAMUL ! Sunt orbiti de informatiile tendentioase si lipsite de contrapartida, fiind intoxicati chiar si cand stau sa fumeze o tigara la birou.

Dragii mei, mai este cazul sa enumar marii savanti, marii oameni de stiinta ai Occidentului, a caror valoare o respectam somitati in domeniile lor la nivelul Planetei si care au fost neputinciosi in fata stiintei infinite a Coranului cel Glorios ?

Haideti sa dau doar doua nume dintr-o lista mult mai larga :

a) prof. Moore, profesor emerit de anatomie si biologie celulara la Universitatea din Toronto, Canada, director al Departamentului de Anatomie timp de 8 ani, membru al Asociatiei Academiei Regale din Canada, al Academiei Internationale de Citologie a Uniunii Anatomistilor Americani s.a.m.d.

Stiti ce a spus cand i s-au dat spre studiu versetele Nobilului Coran in care sunt descrise embrionul si stadiile sale de dezvoltare ?

Iata cuvintele domniei sale litera cu litera :

'A fost o mare placere pentru mine sa ajut la clarificarea afirmatiilor din Coran despre dezvoltarea umana. Este clar pentru mine ca aceste afirmatii trebuie sa-i fie parvenit Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) de la Allah preainaltul sau Dumnezeu, pentru ca cea mai mare parte a acestor cunostinte nu au fost descoperite decat cu multe secole mai tarziu'

b) prof. Alfred Kroner, unul dintre ceo mai faimosi geologi de pe Terra, seful catedrei de Geologie la Institutul de Geostiinte din cadrul Universitatii Johannes Gutenburg, Mainz, Germania. Acesta, dupa ce se dovedise evaziv in toate raspunsurile oferite, pe marginea versetelor oferite spre studiu a recunoscut in final :

'Daca combini toate relatarile din Coran cu ceea ce ne-a facut cunoscut stiinta, atunci putem afirma ca ceea ce este scris in Coran, este adevarat, poti spune intr-un fel ca Sfantul Coran este un manual de stiinte pentru omul simplu si multe dintre afirmatiile existente in el nu puteau fi dovedite la acea vreme, dar metodele stiintifice moderne sunt acum in masura san e dovedeasca ceea ce Muhammed a relatat in urma cu 14 secole'

Si mai este ceva care ne arata perfecta imbinare dintre stiinta si religie asa cum nu are nicaieri asemanare decat in Nobilul Coran : conferinta internationala a oamenilor de stiinta pe pamant arab. Unul dintre cei care aveau sa ia cuvantul de la microfon se numeste Tejasen. Profesorul Tejasen.
A ascultat tot si a venit randul domniei sale. A spus :

'Eu cred ca e timpul sa spun NU EXISTA UN ALT DUMNEZEU DECAT ALLAH PREAINALTUL SI MUHAMMED ESTE TRIMISUL LUI !'

Va las pe voi sa treceti prin sufletul fiecaruia ce a facut acest distins om de stiinta. Acolo unde va aflati fiecare, langa calculatorul de pe care cititi acestea

nawal
07-14-2006, 12:50 AM
cat adevar ! ... ce o fi cu unii oameni de nu vor sa priceapa !?... parca unora dintre ei atunci cand incerci sa ii indemni sa citeasca si le dai sa citeasca ....parca le este si frica sa gandeasca altceva decat ce sunt indoctrinati sa creada ( este exact asa cum ai spus , frate Dan...) cu toate ca citesc , mintea lor refuza sa treaca mai departe...pur si simplu cred ca fac un pacat ( am vazut cu ochii mei ) si citesc parca printre randuri ...Nici nu stiu acesti oameni cat au de pierdut !:( :( :( ...

Ferice de cei carora ALLAH subhana hua wa Ta'ala le deschide mintile , este ca si cum acesti oameni renasc...incep o noua viata ....:)

ALLAH maakum si mult , mult bine !

Saira
07-14-2006, 11:40 AM
Oamenii nu sunt intotdeauna recunoscatori fata de Domnul lor,ei uita adesea sa-i multumeasca pentru nenumaratele daruri pe care Allah subhana wa ta'ala ni le-a dat.Sa meditam putin...

,
Daca Allah ti-a dat Religia (Islamul) si pacea,sa stii ca Allah te iubeste.

Si daca Allah ti-a dat greutati si probleme,sa stii ca El te iubeste si ca vrea sa-ti auda vocea invocandu-l (facand du'a).

Si daca Allah ti-a daruit putin,sa stii ca El te iubeste si iti va da mult in Ziua de Apoi.

Si daca Allah ti-a daruit multumirea,sa stii ca El te iubeste,El ti-a daruit cea mai pretioasa dintre virtuti.

Si daca Allah ti-a dat rabdare,sa stii ca El te iubeste si ca tu esti printre invingatori.

Si daca Allah te-a daruit cu sinceritate,sa stii ca El te iubeste si fii sincer cu El.

Si daca Allah ti-a dat griji,sa stii ca El te iubeste si asteapta sa-i multumesti.

Si daca Allah ti-a dat tristete,sa stii ca El te iubeste si vede credinta ta.

Si daca Allah ti-a dat averi,sa stii ca Allah te iubeste si nu fii zgarcit fata de cei sarmani.

Si daca Allah ti-a dat saracie,sa stii ca Allah te iubeste si ca ti-a daruit ceva mai valoros decat averile.

Si daca Allah ti-a dat vorba (capacitatea de a vorbi) si inima,sa stii ca El te iubeste,foloseste-le deci pentru a face bine.

Si daca Allah ti-a daruit rugaciunea,Ramadanul si Qoranul,sa stii ca El te iubeste si nu le neglija pe acestea.

Si daca Allah ti-a dat Islamul,sa stii ca te iubeste.

,
Allah te iubeste,cum poti sa nu-L iubesti???

Allah ti-a daruit atat de mult,cum poti sa nu-i dai iubirea ta?

..
Allah ii iubeste pe robii sai si nu ii uita.SubhanAllah!

Nu fii orb si gaseste iubirea lui Allah in sufletul tau

( :76)
Dimpotriva,cei care-si tin fagaduinta si au frica [de Allah],[aceia trebuie sa stie ca] Allah ii iubeste pe cei care se tem [de El]. (Surat Al-Imran,76)

) ( :134
Care dau milostenii atat atunci cand au parte de belsug,cat si atunci cand sunt la necaz,care-si stapanesc mania si care iarta oamenilor,caci Allah ii iubeste pe cei care plinesc fapte bune. (Surat Al-Imran,134)

) ( :146)
Cati profeti au luptat-si laolalta cu ei nenumarati ucenici-si nu au slabit in fata loviturilor pe care le-au primit pe calea lui Allah!Nu au slabit si nu au cedat niciodata!Si Allah ii iubeste pe cei statornici! (Surat Al-Imran,146)

) ( :159
Si datorita indurarii lui Allah,tu,[Muhammad],ai fost asa de bland cu ei!Iar de ai fi fost fara blandete si aspru la inima,ei ar fi fugit din preajma ta.Deci iarta-le lor si roaga-te [lui Allah] pentru iertarea lor!Sfatuieste-te cu ei asupra treburilor,dar o data ce ai luat o hotarare,increde-te in Allah!Allah ii iubeste cu adevarat pe cei care se incred [in El]. (Surat Al-Imran,159)

) (:55
Chemati-L pe Domnul vostru cu umilinta si intr-ascuns!El nu-i iubeste pe cei nelegiuiti. (Surat Al-Araf,55)

) (:23)
Fara indoiala ca Allah stie ce ascund si ce dezvaluie ei,iar El nu-i iubeste pe cei trufasi. (Surat An-Nahl,23)

) (:38)
Allah ii apara pe cei care cred.Allah nu-i iubeste pe cei haini si necredinciosi. (Surat Al-Hajj,38)

) (:18)
Nu te intoarce de la oameni si nu pasi pe pamant cu semetie,caci Allah nu-l iubeste pe cel trufas si mandru.

nawal
07-14-2006, 05:10 PM
ce frumos , bebitza ! :give_rose: :give_rose: :give_rose: ....eu inteleg din cele de mai sus ca in tot ceea ce se intampla trebuie sa vedem binefacerile lui ALLAH (subhana hua wa Taala) si sa fim mereu rabdatori si multumitori ... inshaALLAH

:002:

nawal
07-14-2006, 05:18 PM
daca imi perimteti voi posta aici o alta calauzire ... :) si anume :

UNICITATEA

Intariti-va credinta . Invatati bine ce insemna unicitatea(tauhid) si asocierea (shirk). Pentru ca , Cartea Sfanta este baza. Nu va claditi credinta peste gheata. Credeti asa cum v-o cere ALLAH (subhana hua wa Taala) , nu asa cum ati mostenit de la parintii vostri. In alegerea doctrinei luati ca etalon de baza credinta in ALLAH (subhana hua wa Taala), negarea diavolului( sheytan). Acest lucru este in conformitate cu Quranul.

Problemele care nu intra in preocuparea credintei sa nu faca obiectul credintei, pentru ca doctrina voastra sa nu slabeasca. Daca nu veti pazi in permanenta integritatea doctrinei voastre, atunci dusmanii vostri vazuti si nevazuti va vor distruge doctrina, aducandu-i integritatea intr.-o stare de nerecunoscut.

Sa credeti in unicitate. Credinta in unicitate este si cauza si scopul existentei. Totul vine de la El si totul se va intoarce la El. In multime sa vedeti singularul, in multitudine sa vedeti unicitatea. Enuntul: Nu exista alta divinitate in afara de ALLAH ( La ilaha illa ALLAH ) este cea mai concisa exprimare a universalitatii unicitatii. Priviti universul, vazandu-i unicitatea.

Unicitatea este doctrina voastra. Credinta in ALLAH (subhana hua wa Taala) se intregeste prin negarea divinitatilor false. Nu faceti din credinta voastra o cladire asezata pe ruinele asocierii ( shirk).

Trebuie bine stiut faptul ca asocierea nu este neaparat ireala, este o irealitate in care s-a amestecat realul. Adica este o asociatie intre real si ireal. Existenta unei parti de adevar in asociere, nu face asocierea scuzabila. Daca intr.-un cazan cu miere se adauga un pahar de murdarie, atunci, indiferent de proportie, totul se arunca.

Temeti-va numai de ALLAH (subhana hua wa Taala) si de nimic altceva. Si aceasta frica este unica, fiind o parte a unicitatii lui ALLAH (subhana hua wa Taala) . In afara de ALLAH sa nu va fie frica de altcineva , caci frica va aduce numai necazuri.

Noi ne aflam intre frica si nadejde. In temerile , iubirea si sperantele voastre nu va despartiti de credinta in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) .
Trebuie sa stiti ca , cine se teme de altcineva in afara de ALLAH , va fi pedepsit de doua ori: 1.insasi frica este o pedeapsa; 2.Nu puteti scapa de ceea ce va este frica. A insuma , in afara lui ALLAH (subhana hua wa Taala), intr.-o singura entitate cele trei concepte, frica, iubirea si speranta inseamna a face acea entitate asociatul lui ALLAH , deci este shirk.

... va urma ....:give_rose: pentru voi ...

Saira
07-15-2006, 03:52 PM
ce frumos , bebitza ! :give_rose: :give_rose: :give_rose: ....eu inteleg din cele de mai sus ca in tot ceea ce se intampla trebuie sa vedem binefacerile lui ALLAH (subhana hua wa Taala) si sa fim mereu rabdatori si multumitori ... inshaALLAH

:002:

mersi frumos nawal...si sa stii ca astept continuarea la ceea ce ai scris :smile26: :smile26:

nawal
07-17-2006, 12:39 PM

uite bebitza ...am revenit la acest subiect, alhamdulilllah...:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Cel mai mult iubiti-l pe ALLAH (subhana hua wa Taala). Acest lucru reprezinta unicitate in iubire. Nimic sa nu iubiti precum iubiti pe ALLAH (subhana hua wa Taala) , caci ar insemna sa adaugati asocierea (shirk) in iubire. Acest lucru va va dauna un numai credintei, dar in acelasi timp veti pierde si ceea ce ati iubit. Caci ALLAH (subhana hua wa Taala) este staruitor. Nu va acepta ca iubirea ce i se cuvine pe drept din partea robului sau, sa fie destinata altcuiva.

Sprijiniti-va numai pe ALLAH (subhana hua wa Taala) si numai de la El asteptati ajutor. Afirmatia : Noua ne este de ajuns ALLAH, ce bun Stapan este EL ( HasbunALLAHu wa nimel-uakil ) , sa va fie motto. Aceasta credinta este credinta in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala). Sa cauti nadejde in ALLAH este o ruga proprie fiecarui om.

Nu uitati nici o clipa faptul ca , stapan de drept al avutiilor este ALLAH (subhana hua wa Taala) . Si avutiile sunt unice. Afirmatia oamenilor privind dreptul lor asupra avutiilor este ----forica. Adevaratul stapan al bunurilor este ALLAH (subhana hua wa Taala), doar ca le-a incredintat (spre pastrare) oamenilor. Cel care tradeaza aceasta incredintare, va fi supus pedepsei de care au parte cei haini.

Destinati autoritatea numai lui ALLAH (subhana hua wa Taala). Si aceasta autoritate este unica. Suveranitatea este a Lui fara limite sau conditii. El este autoritatea suprema. Cei care nu recunosc in El oranduitorul autoritatii supreme , sunt cei care-L neaga . El isi foloseste autoritatea prin intermediul oamenilor care-L slujesc. Suveranitatea Lui se exercita atat in ceruri cat si pe pamant. Cei care nu iau hotarari in conformitate cu ceea ce a fost pogorat, sunt intocmai ca si invrajbitorii, tiranii si necredinciosii.

In mainile Lui sunt atat moartea cat si viata. El este Cel care omoara si Cel care lasa sa traiasca. Si acest lucru este o latura a unicitatii. Aceasta credinta ii scapa pe oameni de cosmarul mortii si le insufla sentimentul de siguranta si incredere.

Orice reusita vine de la ALLAH (subhana hua wa Taala) . Asociind reusita numai cu capacitatea intelectuala si materiala si neluand in seama contributia lui ALLAH (subhana hua wa Taala) , dai dovada de lipsa unei doctrine. Daca te astepti sa reusesti , fara sa te supui poruncilor lui ALLAH (subhana hua wa Taala) , porunci ce te-ar duce la reusita , inseamna ca un cunosti dreptatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) . El ii duce spre izbanda pe toti cei care au respect pentru perceptele universale dedicate reusitei .

Hrana este de la ALLAH (subhana hua wa Taala) . Modalitatea de a dobandi hrana este consemnata intr-un percept (sunnat). Frica de foamete este de o mie de ori mai rea decat insasi foamea. Toti cei care vor imbratisa perceptele universale pe care ALLAH (subhana hua wa Taala) le-a pus in randuiala Lui, vor vedea rezultatul muncii lor. Rasplatirea se face nu in functie de credinta, ci de dreptate. Sa crezi ca avutia va scadea atunci cand te folosesti de ea urmand calea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) , este urmarea faptului de a nu crede ca si in hrana exista unicitate.

inshaALLAH sa va fie de folos ....si sa stiti ca mai urmeaza ...:D

ALLAH barak fiikum !

Abdul Rahman
07-17-2006, 01:20 PM

Intr-adevar, frumoase cuvinte despre 'Unicitatea' lui Allah :)

Desi as dori sa fac un comentariu si asupra acestui text :

'Asociind reusita numai cu capacitatea intelectuala si materiala si neluand in seama contributia lui ALLAH (subhana hua wa Taala) , dai dovada de lipsa unei doctrine'.

Eu aici as spune un pic diferit. Si anume, asociind succesul doar cu capacitatea intelectuala si materiala, de fapt noi dam tocmai dovada de apartenenta la doua doctrine : fie cea 'stiintifica', fie cea 'materialista'. Sau amandoua la un loc.

Desigur, s-ar putea replica faptul ca exista si doctrina religioasa. Insa, dupa parerea mea este o greseala ca aceasta doctrina exista. Adica, umanitatea ce a facut : a 'imblanzit' credinta si a 'incorsetat-o' intr-o doctrina.

Iar acest lucru nu poate fi facut vreodata; adica - cum ar veni - Allah Preainaltul este parte integranta dintr-o dogma, este adevarat extinsa pe tot Globul.

Asa ceva doar 'materialistii' puteau sa faca ...

In rest, asteptam noile articole :)

nawal
07-17-2006, 01:33 PM
multumesc frate Dan ca ai intervenit :) ...insa eu cred ca aici se refera la faptul ca oamenii in reusitele lor nu trebuie nicodata sa gandeasca cum ca au reusit numai pentru ca sunt ei destepti si au studiat mult sau numai pentru ca au putere materiala si au reusit ( sa sti ca sunt multi ca acestia :( )....neluand in sema faptul ca tocmai aceasta stiinta si aceasta putere materiala pe care le au este numai de la ALLAH ( subhana hua wa Ta'ala).... si prin aceasta le-a fost asigurata reusita ( cu contributia lui ALLAH Preamaretul ) eu asa am perceput textul cand l-am citit ... poate gresesc ?!!! .... ALLAH (subhana hua wa Ta'ala ) stie cel mai bine !

ALLAH maak !

nawal
07-17-2006, 01:35 PM
am facut un dezacord la postrea mea de mai sus ....sper sa nu il vedeti ...;) :D

Abdul Rahman
07-17-2006, 02:08 PM

Draga surioara, ti-am spus intr-un mesaj particular ce cred eu.

Asta tocmai pentru a lasa spatiu lucrurilor cu adevarat importante, asa cum este acest articol frumos :)

Esenta mesajului conteaza, iar eu il inteleg la fel ca si voi. Cum altfel ? :)

Nu sunteti voi surorile mele dragi ? :)

Te asteptam cu noile postari :give_rose:

latifa
07-17-2006, 03:32 PM
am facut un dezacord la postrea mea de mai sus ....sper sa nu il vedeti ...;) :D

Draga nawal,cum iti permiti asa ceva?Cum sa nu observam?Pt asta te declar corigenta la limba romana
4:smile26: :smile26: :smile26:

Ps:Stai sa vezi cand incep orele la limba araba:smile18: Cred ca admin ne lasa repetente din prima:p

nawal
07-17-2006, 04:06 PM
Draga nawal,cum iti permiti asa ceva?Cum sa nu observam?Pt asta te declar corigenta la limba romana
4

Ps:Stai sa vezi cand incep orele la limba araba:smile18: Cred ca admin ne lasa repetente din prima:p

:smile26: :smile26: :smile26: eram putin trista...dar ce m-ai facut sa rad , dragutza Latifa !!! .... merci mult ...Te pupic

ALLAH Preamaretul sa va tina in paza Lui pe toti .... Ya Rabb !!! :give_rose:

nawal
07-17-2006, 05:27 PM
InshaALLAH sa fiti rasplatati cu mult bine pentru rabdarea de a citi cele postate.... si sper sa va fie de folos... ( eu cand am citit aceasta carticica , a fost ca o palma primita , pentru ca mi-am dat seama cate "lipsuri" pot sa am !!! ...:o :( )... mai sunt si alte subiecte pline de invataturi ....si daca nu v-am plictisit am sa le postez in continuare ...

Natiunea credinciosilor musulmani (ummat) este una singura. Stati departe de toate atitudinile si comportamentele care dezmembreaza natiunea. A da nastere la discordie este forma sociala a asocierii (shirk). Manifestarea dimensiunii sociale a unicitatii este monoteismul. Numai musulmanii care au castigat competenta de a crede in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) vor constitui monoteismul.

Formati intr-un mod just echilibrul celor trei dimensiuni de baza ale omului: afectivitatea, gandirea si actiunea. Echilibrul trebuie sa faca parte din comportamentul musulmanului. Dintre lucrurile care se cumpanesc putem enumera cateva : frica-speranta, lumea de azi-lumea de Apoi, exterior-interior, regional-universal, stiinta-religie, singular-plural, iubire-ura.

Quranul povatuieste aceasta natiune sa fie un mijloc de echilibru. Cei care inca nu si-au putut forma, pe plan individual, un echilibru in domeniul ratiunii, doctrinei, moralei, practicii, cum vor putea transmite umanitatii Islamul?

Musulmanul care crede in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) este cel care spune La ilaha illa ALLAH si este gata sa plateasca pretul acestei afirmatii.

Musulmanul care crede in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) este acela care constientizeaza faptul ca nu poate reusi in viata de unul singur, cel care , recunoscand ca unic stapan pe ALLAH (subhana hua wa Taala), nu acorda nici unei creaturi din insusirile Lui.

Musulmanul care crede in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) este cel care se supune fara rezerve si zice : M-am supus Stapanului Lumii.

Musulmanul care crede in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) este cel care nu accepta nici un fel de asociere (shirk) , ca este sincera, conventionala, practica, politica, ideologica sau morala.

Musulmanul care crede in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) este cel care, in tot ceea ce vede, de la molecula la globul pamantesc, de la graunte la bolta cereasca, de la picatura la ocean, de la atom la univers, vede puterea lui ALLAH (subhana hua wa Taala) , unicitatea , dreptatea si intelepciunea Lui.

Intariti credinta din inima voastra , caci inima este centrul trupului vostru. Faceti din inima voastra patria Islamului. Nu uitati ca, cei care nu vor putea sa-si faca din inima lor patria Islamului, nu vor putea sa faca patria Islamului nici din casele lor.

Intr-o inima in care credinta nu este puternica, sheytan se va revolta si-si va instala puterea. Pregatirea terenului pentru instalarea acestei puteri se va face numai cu ajutorul organelor: Brat-picior, ochi-ureche, limba-buza. Acestea , in lupta cu sheytan pentru putere, pentru suportul logistic pe care-l vor folosi, vor fauri proiectilele. Daca aceste organe vor lucra pentru puterea credintei, atunci, din lupta pentru putere din inima, victorioasa va iesi credinta .
Lupta interioara va dura pana la moarte. Sheytan este dusmanul vostru vadit . Nu incercati sa va considerati propia persoana neprihanita, deoarece fara indioala, patima va incerca sa va domine. In lupta vesnica dintre credinta si sheytan, lupta ce se da in salasul inimii, asigurati credintei suportul logistic din preocuparile voastre folositoare. Nu uitati ca raiul este impresurat cu lucruri ce nu sunt pe placul dorintelor omului.

Controlati bine lucrul de cere ziceti inima-mi cere si vedeti daca acel lucru este cerut de persoana voastra sau de credinta voastra. Pentru a intari puterea credintei ce a pus stapanire pe inima voastra, centrul trupului, trebuie sa o sprijiniti. Daca inima, centrul trupului , cedeaza, provinciile brat-picior, ochi-ureche, limba-buza vor intra sub stapanirea acelei puteri si vor trudi numai pentru ea. Nu veti avea nici un cuvant de spus.

Inima voastra sa nu fie mormantul credintei, ci seraiul ei. Nu lasati sa slabeasca puterea credintei . Ce folos poate sa aiba pentru voi o credinta slabita, captiva in inima voastra?

ALLAH barak fiikum !:give_rose: :give_rose: :give_rose:

imanikka
07-17-2006, 08:41 PM
Allah a creat fapturile pentru a-L adora pe El si le-a pregatit mijloacele care sa-i ajute n aceasta, caci Allah Preanaltul a grait:
Eu nu i-am creat djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore / Eu nu voiesc de la ei ntreţinere si nici nu voiesc ca ei sa Ma hraneasca pe Mine./ Ci Allah este Întreţinatorul, Stapanul puterii, Cel Statornic (Adh-Dhariyat: 56-58)

Credinţa n unicitatea lui Allah este instinctiva, naturala, n vreme ce politeismul este nefiresc, intrus, caci Allah Preanaltul a grait:
Ridica-ţi faţa ta spre religia cea adevarata! Aceasta religie este firea creata de Allah, dupa care El i-a creat pe oameni. Nu exista schimbare n creaţia lui Allah (Ar-Rum: 30).

Allah Preanaltul a grait:
Oamenii au fost (la nceput) o singura comunitate. Si i-a trimis Allah pe profeţi, vestitori si prevenitori...(Al-Baqara: 213).

În pofida politeismului pe care l-au cunoscut oamenii atat n vechime cat si mai recent, cei mai mulţi dintre ei cred n unicitatea divinitaţii, nsa i adauga si alţi asociaţi n adoraţie, asa dupa cum a grait Allah Preanaltul:
Iar cei mai mulţi dintre ei nu cred n Allah, fara sa-I faca Lui asociaţi (Yusuf: 106).