PDA

View Full Version : 2 profesoare musulmane din Belgia au fost concediate din cauza hijabului



Mariyah
07-14-2006, 03:33 PM
http://img89.imageshack.us/img89/4733/s6um.png (http://imageshack.us)


Potrivit unui ziar belgian, 2 profesoare musulmane din Brussels au fost concediate pentru ca au refuzat sa renunte la valul musulman.

Oficialii spun ca suspendarea femeilor este regulamentara pt ca aceasta s-a facut prin aplicarea legii educatiei care interzice clar hijabul.

"In aprilie 2005, s-a hotarat ca profesoarele si elevele din scolile din Brussels sa nu poarte simboluri religioase in aceste institutii" ne-a declarat directorul unei scoli din Brussels Jacky Goris.

Cele 2 profesoare musulmane si-au inceput cariera in acea scoala in septembrie 2005 fiind de acord cu regulamentul.Dar dupa Noul An , au inceput dintr-o data sa poarte val. Ele au incalcat contractul semnat.

Femeile au facut apel la decizia scolii de a fi concediate. Sentinta se va da la sfarsitul acestei luni.






sursa CNN online

batool391
07-14-2006, 04:10 PM
Ce parere aveti de urmatoarea situatie. Faptele pe care le voi posta au avut loc in Romania. O dna de peste 40 de ani se converteste in urma cu 4 luni la islam. Peste 1 luna pune hijab, este concediata de la firma unde lucra. Dna este licentiata in economie si in constructii. Cauta de lucru si gaseste dar i se conditioneaza angajarea / primeste de lucru cu o conditie sa vina fara hijab , ptr ca baticul ar alunga clientii cu care ar intra in contact in calitate de director de vanzari. I se spune sa sune la firma a doua zi ptr a pune la punct ultimele detalii din contractul de munca. Si a doua zi .... surpriza , directorul firmei o anunta ca , colaboratorii nu vor sa lucreze cu un musulman. Oare legea permite asa ceva? Oare nu era mai important CV si experienta dnei decat apartenenta sa la o religie. Eu sunt revoltata si cred ca e inadmisibil sa se intample asa ceva in Romania sau aiurea. In orice caz un lucru e clar - pentru unii musulmanii sunt cetateni de rangul 2.

genan
07-14-2006, 05:33 PM
Ce parere aveti de urmatoarea situatie. Faptele pe care le voi posta au avut loc in Romania. O dna de peste 40 de ani se converteste in urma cu 4 luni la islam. Peste 1 luna pune hijab, este concediata de la firma unde lucra. Dna este licentiata in economie si in constructii. Cauta de lucru si gaseste dar i se conditioneaza angajarea / primeste de lucru cu o conditie sa vina fara hijab , ptr ca baticul ar alunga clientii cu care ar intra in contact in calitate de director de vanzari. I se spune sa sune la firma a doua zi ptr a pune la punct ultimele detalii din contractul de munca. Si a doua zi .... surpriza , directorul firmei o anunta ca , colaboratorii nu vor sa lucreze cu un musulman. Oare legea permite asa ceva? Oare nu era mai important CV si experienta dnei decat apartenenta sa la o religie. Eu sunt revoltata si cred ca e inadmisibil sa se intample asa ceva in Romania sau aiurea. In orice caz un lucru e clar - pentru unii musulmanii sunt cetateni de rangul 2.


dpdv al hejabului, firma poate sa zica domne, eu am un standard al vestimentatiei... e politica firmei mele, fac ce vreau...
insa ce nu au dreptul sa nu angajeze o persoana care are o alta religie decat marea majoritatea a firmei respective.... pt ca se numste descriminare dpdv al religiei, ceea ce inseamna incalcarea drepturilor omului...
o persoana care isi depunde un CV si pe care ar angaja-o si a 2a zi, si afla ac e musulman si pe asta nu o angajeaza, e demna de dat in judecata compania aia....
dar , ce sa facem...asta e romania... si ca sa-l citez pe mircea badea "asta ne ocupa tot timpul..." :mad: :mad:

Mariyah
07-14-2006, 05:57 PM
Cazul prezentat de Batool mi se pare putin diferit si pana la urma s-a discutat la un topic ca o femeie musulmana nu are voie (conform spuselor altora) sa lucreze intr-un mediu in care ar putea interactiona cu barbati iar postul : director de vanzari este unul foarte delicat. Ea va incheia contracte, va trebui sa negocieze si de multe ori clientii pot fi barbati , exista chestii legate de protocol precum strangerea mainii la incheierea contractului ,ce va face ea intr-o asemenea situatie?
Eu inteleg perfect atitudinea firmei , exista o strategie de marketing si vanzari . E normal ca firma sa doreasca un angajat care i-ar putea reprezenta cu succes si va aduce cat mai multe contracte.Pe un asemenea post trebuie sa te faci placut si ai nevoie de imagine. I-ar eu nu cred ca ea ar fi avut imaginea unei femei de afaceri , cred ca mai mult de femeie pioasa.Ei au considerat ca ea va alunga clientii prin imaginea sa iar clientii sunt cei mai importanti intr-o afacere .

batool391
07-14-2006, 06:18 PM
Cazul prezentat de Batool mi se pare putin diferit si pana la urma s-a discutat la un topic ca o femeie musulmana nu are voie (conform spuselor altora) sa lucreze intr-un mediu in care ar putea interactiona cu barbati iar postul : director de vanzari este unul foarte delicat. Ea va incheia contracte, va trebui sa negocieze si de multe ori clientii pot fi barbati , exista chestii legate de protocol precum strangerea mainii la incheierea contractului ,ce va face ea intr-o asemenea situatie?

Chiar daca prin natura profesiei ar interactiona cu barbatii, nu ar fi obligata sa respecte acest protocol, asta presupunand ca ar avea de/a face cu persoane cu educatie superioara si despre care se presupune ca ar sti cate ceva despre normele de comportament islamic. Exista multe femei musulmane in lumea araba care sunt ,, oameni de afaceri,, .
Eu inteleg perfect atitudinea firmei , exista o strategie de marketing si vanzari . E normal ca firma sa doreasca un angajat care i-ar putea reprezenta cu succes si va aduce cat mai multe contracte.
Doamna respectiva are un aspect placut chiar daca poarta hijab si e ff. buna in profesia ei, a mai fost director de vanzari, deci are experientza.


Pe un asemenea post trebuie sa te faci placut si ai nevoie de imagine. I-ar eu nu cred ca ea ar fi avut imaginea unei femei de afaceri , cred ca mai mult de femeie pioasa.
Te inseli amarnic doamna aceea nu arata nicidecum ca o ,, calugaritza,, deshi este religioasa , arata exact ca o femeie de afaceri musulmana. Se vede treaba ca ptr unii e mai important ambalajul decat competentele.

Ei au considerat ca ea va alunga clientii prin imaginea sa iar clientii sunt cei mai importanti intr-o afacere .
Parerea mea e ca ei au discriminat/o si au incalcat unul dintre drepturile fundamentale ale cetateanului.

latifa
07-14-2006, 06:28 PM
Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!

Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!

Nour0604
07-14-2006, 06:32 PM
SobhanALLAH acele doua profesoare ar trebui sa dea in judecata scoala si sa ceara sa li se respecte drepturile. Nu pot sa inteleg de ce un hijab schimba atat de mult persoana in fata celorlalti, ce pana la urma nu mai stia sa predea daca il purta??
Allah sa ii calauzeasca pe toti si sa ii aduca pe calea Sa.

Nour0604
07-14-2006, 06:37 PM
Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!

Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!

LATIFA nu trebuie sa te superi... fetele si-au expus punctul de vedere fara a jigni pe nimeni. Si noi suntem romance si familiile noastre la fel si nu am jignit pe nimeni, dar Batool a dat un exemplu mai exact de aici din Romania pentru ca este cu siguranta contrariata de felul in care reactioneaza angajatorul la vederea femeii musulmane practicante. Aceste probleme exista in Romania si in toate tarile neislamice, ca sa nu mai spun ca si in cele islamice precum Turcia. Dar este de neconceput cum ne dorim a fi democrati si uitam de lucrurile cele mai simple, drepturile omului.

genan
07-14-2006, 06:40 PM
Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.
pai si nue asa?!?!?!?! chiar asa a ajuns tara asta!!! la oamenii nu kle pasa decat de persoana lor... sa le fie lor bine.. ei sa aiba manacre buna si case si masini scumpe... restu poa sa moara de foame.... le pasa sa faca numai lucruri "occidentale" in marile orase bucuresti, timisoara, cluj, iasi, etc si restu sunt vai de capul lor.... nimeni nu seuita la oamenii d la sate care traiesc asa cum traiesc... se mandreste romania ca itra in UE.. dar d c uita sa se uite cum arata satele intregi fara canalizari, asfalt si chiar curent.....
Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!
pana imi jignesc tara, ei imi jignesc mie religia.... deci implicit si pe mine.//.... stii latifa, atunci cand o sa mergi in hipermarketuri care se cer a fi de standarde occidentale, si o sa te scuipe lumea si o sa-ti urle ca le-ai invadat tara, si asta numai pt ca ai un petec de material pe cap, atunci sa vb !!
d c sa fim mandrii de ea?? pt ca are paduri si munti si antura toate frumoase si nush ce cultura?pai ce sa fac cu ele? sa ma duc sa stau in paduri sau in munti si sa citesc eventual eminescu pana il invat pederost, sta ca sa nu mai vad oamenii care te scuipa, nu???

Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!
pai si de ce stiu ei dar ca islamul = terorism??? pt ca sunt inzestrati cu o mentalitate totaaal comunista... si aia de a nu se documenta, de a nu citi.... si daca esti diferit de ei, ei zero...
asta e romania de care voi, unii, sunteti asa de mandrii....
unde rasismul e la un grad fffff ridicat.....

latifa
07-14-2006, 06:47 PM
AAAAAA,AM UITAT CE VROIAM SA SPUN DE FAPT
Nici mie nu mi se pare normal ca o persoana care poarta batic,si mai ales care are alta religie sa fie tratata in acest fel.Dar nu va suparati,aceste doua profesoare cum au putut sa semneze un contract in care se preciza acest lucru??????
De la inceput nu trebuia sa-l semneze si sa protesteze!

Mariyah
07-14-2006, 06:49 PM
Lucrurile sunt simple in cazul prezentat de Batool: departamentul vanzari: lucreaza cu target.Pt a indeplini targetul trebuie sa ai o relatie buna cu clientii sa atragi cat mai multi.acum momentul adevarului: o musulmana oricat ar fi de competenta nu va putea fi placuta de toata lumea de ce? nu cred k e nevoie sa detaliez. Se stie cum sunt priviti musulmanii in romania.Pe mine nu ma mira deloc gestul angajatorilor, le dau dreptate. E un post prea public,concurenta e mai mare.Ar fi putut sa-i ofere un alt post la birou tip clerck dar nu cred ca la experienta d-nei i-ar conveni o munca secretariat dupa experienta ei.Oamenii nu aveau nimic cu femeia aia mai mult ca sigur dar nu era omul care sa poate sa ii ajute in afaceri.

Mariyah
07-14-2006, 06:53 PM
SobhanALLAH acele doua profesoare ar trebui sa dea in judecata scoala si sa ceara sa li se respecte drepturile. Nu pot sa inteleg de ce un hijab schimba atat de mult persoana in fata celorlalti, ce pana la urma nu mai stia sa predea daca il purta??


Cazul din Belgia e si mai usor de rezolvat. Concedierea femeilor este legala. Au semnat un contract prin care au promis sa il respecte .Nu l-au respectat, s-a aplicat legea, asta e :concedierea. "NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE " articolul 1 din Constitutia Romaniei, constitutie inspirata dupa modelul beligian

latifa
07-14-2006, 06:57 PM
LATIFA nu trebuie sa te superi... fetele si-au expus punctul de vedere fara a jigni pe nimeni. Si noi suntem romance si familiile noastre la fel si nu am jignit pe nimeni, dar Batool a dat un exemplu mai exact de aici din Romania pentru ca este cu siguranta contrariata de felul in care reactioneaza angajatorul la vederea femeii musulmane practicante. Aceste probleme exista in Romania si in toate tarile neislamice, ca sa nu mai spun ca si in cele islamice precum Turcia. Dar este de neconceput cum ne dorim a fi democrati si uitam de lucrurile cele mai simple, drepturile omului.

Ai dreptate cu drepturile omului,si am spus si ma voi repeta NICI MIE NU MI SE PARE NORMAL
dar si o companie are politica ei,e dreptul ei sa refuze
Asa cum nici una dintre voi ,daca ar avea o afacere de condus nu ar angaja o persoana care ,dupa parerea voastra,nu ar insuma atributiile necesare pt a va reprezenta.
Si sotul meu le-a dat angajatilor unele conditii.De exemplu a angajat un tanar cu o freza de punkist si i-a spus ca la lucru nu poate sa-l primeasca asa,dar daca isi"potoleste"parul in orele de lucru nu ar fi nici o problema.Stiu ca este o situatie diferita,dar si companiile au un mod de lucru si e normal sa faca totu;l in avantajul lor si in conformitate cu legea.

latifa
07-14-2006, 07:10 PM
pai si de ce stiu ei dar ca islamul = terorism??? pt ca sunt inzestrati cu o mentalitate totaaal comunista... si aia de a nu se documenta, de a nu citi.... si daca esti diferit de ei, ei zero...
asta e romania de care voi, unii, sunteti asa de mandrii....
unde rasismul e la un grad fffff ridicat.....



Nu te supara,genan,dar nu are nici o legatura cu comunismul.De ce s-ar documenta cineva despre islam,si nu de o alta religie?Voi aveti impresia ca toata lumea este ca noi.Adica sa citim si sa ne documentam despre toate lucrurile,dar din pacate nu este asa.
Si eu vad unele lucruri la tel ,care nu ma intereseaza si nu ma documentez,atata timp cat nu ma ating personal.Ar fi chiar culmea sa citesc legile fotbalului(de exemplu) sa aflu daca Zidane sau italianul ala a fost de vina.

Si noi,romanii,chiar nu suntem rasisti!!!!!Majoritatea prietenelor mele poarta hijab si credeti-ma ca pe strada si oriunde mergem toata lumea se poarta frumos cu ele,isi intorc capul dupa ele,le zambesc,le intreaba de unde si-au luat baticele sa-si cupere si ele.Intr-adeva exista si situatii mai nefericite(cum ati prezentat si voi aici),dar asta nu inseamna ca gata,romanii sunt rasisti.

Si sincer,genan,tu ca musulmanca,ai fi semnat un contract in care se preciza clar ca hijabul este interzis?????

batool391
07-14-2006, 07:14 PM
Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!
Daca am relatat un abuz nu inseamna ca mi/am jignit tara in care m/am nascut, e cam exagerata reactia ta. Am prezentat cazul ptr ca se incadra in tema topicului.

Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!

Nu cred ca ar trebui sa fie experti in teologie comparata dar nici ignoranti complet, cultura generala nu se acumuleaza din mass media. E un caz din tara unde traim si sunt zeci de femei musulmane care trec prin situatia asta. Nu mi se pare normal sa inchidem okii si sa ne complacem in situatia asta, iar politica firmei nu e un argument forte in situatia data. Dau un exemplu al saudi air lines care adapteaza uniforma personalului navigant in fctie de religie. Vorbesc in cunostinta de cauza ptr ca am calatorit cu aceasta companie si am observat ca stewardesele musulmane aveau uniforma adaptata, acelashi model dar croit islamic. Eu nu voi accepta niciodata ca o companie sa/mi conditioneze angajarea.

Mariyah
07-14-2006, 07:15 PM
da batool de acord dar firma este al saudi air lines !

latifa
07-14-2006, 07:23 PM
Eu nu voi accepta niciodata ca o companie sa/mi conditioneze angajarea


Asta-i culmea!PAI ce ai vrea sa-i conditionezi tu pe ei???Poate,dupa cativa ani de munca in care le -----strezi ca esti vitala pt ei,dar nici intr-un caz la angajare.
Sunt convisa ca exista firme care angajeaza musulmance cu batic si tot respectul pt cele care nu se lasa doborate de unul care le refuza.AcEA companie a pierdut un bun angajat,iar ea de fapt a castigat......nu este nevoita sa lucreze intr-un mediu nepotrivit pt ea.
Dar eu tot nu pot sa inteleg cum acele musulmance au semnat un contract in care era precizata interzicerea hijabului:confused:

Mariyah
07-14-2006, 07:29 PM
Dar eu tot nu pot sa inteleg cum acele musulmance au semnat un contract in care era precizata interzicerea hijabului


Firea omului e imprevizibila. Probabil ca nu erau prea religioase sau constiente de apartenenta religioasa la acel moment

latifa
07-14-2006, 07:33 PM
Dau un exemplu al saudi air lines care adapteaza uniforma personalului navigant in fctie de religie

Tot respectul pt ei!!!!!Dar sa nu confundam situatiile.Este vorba de o firma de transport ,care lucreaza de fapt cu toate nationalitatile si implicit cu toate religiile.Deci asta le ofera lor un avantaj,un mare avantaj.

Mariyah
07-14-2006, 08:06 PM
pai despre avantaje, deci atragerea de clienti = bani /profit era vb si in cazul lui Batool......

genan
07-14-2006, 08:56 PM
pai si de ce stiu ei dar ca islamul = terorism??? pt ca sunt inzestrati cu o mentalitate totaaal comunista... si aia de a nu se documenta, de a nu citi.... si daca esti diferit de ei, ei zero...
asta e romania de care voi, unii, sunteti asa de mandrii....
unde rasismul e la un grad fffff ridicat.....



Nu te supara,genan,dar nu are nici o legatura cu comunismul.De ce s-ar documenta cineva despre islam,si nu de o alta religie?
pai asa mai scapa si oamenii de privirea de cal care tocmai comunismul le-a insuflat-o... si asa nu o sa mai vb fara sa cunoasca....pt ca omul cand te vede [e strada cu vaticu in cap inseamna, gata , esti terorist... sau cel putin femeia arabului care nu te lasa nici sa zici buna ziua sau mai stiu eu ce.. stereotipuri p care toti le intalnim...
Voi aveti impresia ca toata lumea este ca noi.Adica sa citim si sa ne documentam despre toate lucrurile,dar din pacate nu este asa.
Si eu vad unele lucruri la tel ,care nu ma intereseaza si nu ma documentez,atata timp cat nu ma ating personal.Ar fi chiar culmea sa citesc legile fotbalului(de exemplu) sa aflu daca Zidane sau italianul ala a fost de vina.

Si noi,romanii,chiar nu suntem rasisti!!!!!
din pacate sunt la greeeu romanii rasisti....
Majoritatea prietenelor mele poarta hijab si credeti-ma ca pe strada si oriunde mergem toata lumea se poarta frumos cu ele,isi intorc capul dupa ele,le zambesc,le intreaba de unde si-au luat baticele sa-si cupere si ele.
una e sa nu le baga in seama, dar sa le si zambeasca, mi-e cam greu sa cred....mie o singura data mi s-a intamplat sa ma opreasca o dna , femeie p la 70 de ani, bine aranjata, si sa ma intrebe, frumos de altfel, unde poate gasi in bucuresti sa isi cumpere un hejab... in rest, am intalnit oameni in ultimul timp mai mult, care au inceut sa vb intre ei de genul mishtoului, de arabii din romania, de cei care le-au invadat tara.... prin supermarketuri romanii asta stiu sa faca, sa se uita la tine cu o privire de cine stie ce ti-ar face...si apoi maximum te mai si scuipa.... aa...si sa nu uitam de binecunocutul holbat in cosul alauia care trece pe langa tine.. ca asta e grija lui: sa stie arabu' ce cumpara.....

Intr-adeva exista si situatii mai nefericite(cum ati prezentat si voi aici),dar asta nu inseamna ca gata,romanii sunt rasisti.
nu toti.. doar majoritatea lor...

Si sincer,genan,tu ca musulmanca,ai fi semnat un contract in care se preciza clar ca hijabul este interzis?????
daca nu as purta hejab , si m-as angaja, as semna pt atata timp pana ma hotarasc sa port...
cum port, nu as semna.
e f simplu.

Saira
07-14-2006, 09:06 PM
Dar eu tot nu pot sa inteleg cum acele musulmance au semnat un contract in care era precizata interzicerea hijabului


Latifa,cu tot respectul,insa uite ce scria in articolul postat de nazirah...



Cele 2 profesoare musulmane si-au inceput cariera in acea scoala in septembrie 2005 fiind de acord cu regulamentul.Dar dupa Noul An , au inceput dintr-o data sa poarte val. Ele au incalcat contractul semnat.


cum puteau ele sa stie ca vor avea de gand sa poarte hijab,daca poate la data semnarii contractului poate nici nu erau inca musulmane?!?

Mariyah
07-14-2006, 09:16 PM
Aceste probleme exista in Romania si in toate tarile neislamice, ca sa nu mai spun ca si in cele islamice precum Turcia.


:36_1_21: Turcia e tara laica...auleo daca te-ar auzi d-l Mustafa Kemal !:(



cum puteau ele sa stie ca vor avea de gand sa poarte hijab,daca poate la data semnarii contractului poate nici nu erau inca musulmane?!?


si care e problema? au semnat un contract si trebuie sa il respecte indiferent de ce religie vor adopta
daca tu semnezi un contract cu o clauza de genul: "nu ai voie sa ramai insarcinata cat lucrezi pt noi"si daca te razgandesti dupa un timp ca vrei un copil si incalci clauza asta inseamna ca esti nevinovata??

Saira
07-14-2006, 09:20 PM
si care e problema? au semnat un contract si trebuie sa il respecte indiferent de ce religie vor adopta
daca tu semnezi un contract cu o clauza de genul: "nu ai voie sa ramai insarcinata cat lucrezi pt noi"si daca te razgandesti dupa un timp ca vrei un copil si incalci clauza asta inseamna ca esti nevinovata??

da,dar vezi tu,nimeni nu stie dinainte ce va interveni in viata lui...

Mariyah
07-14-2006, 09:25 PM
voi ati auzit de :"asumarea responsabilitatii" ? ..........

oardy
07-14-2006, 09:31 PM
,,responsabilitati ,, are si angajatorul.

*cate cazuri sunt in care patronii nu+si repecta termenii contractuali?
* ei nu stiau ca trebuie sa duca la bun sfarsit totul?

*asa ca...

Mariyah
07-14-2006, 09:34 PM
in cazul in care angajatorul nu-si respecta obligatiile poate fi reclamat dar cu ce drept reclami chiar tu ,persoana care semneaza sa respecte regulamentul scolii , ca d-l director a respectat contractul si te-a dat afara?

latifa
07-14-2006, 10:04 PM
cum puteau ele sa stie ca vor avea de gand sa poarte hijab,daca poate la data semnarii contractului poate nici nu erau inca musulmane?!?


Pai nu te supara,si atunci cine e devina?Ele au semnat un contract,deci stiau de la inceput ca daca isi pun hijab contractul va fi desfacut.
Imi pare ff rau ca s-a ajuns la o astfel de discutie,iar...Eu apreciez toti musulmanii,musulman insemnand cel care respecta islamul,si poate din cauza postarilor mele se intelege ca am ceva impotriva lor......
Dar nu e asa,chiar deloc...
Eu intotdeauna incerc sa fiu obiectiva si credeti-ma ca si daca propria mea mama greseste(orice situatie ar fi,chiar critica),eu nu as putea sa-i iau apararea sau sa mint pt ea,sau sa ma prefac pt ea.Asta sunt si oricat de mult iubesc fetele cu hijab,la cele doua cazuri prezentate,sau cel putin la cel cu profesoarele,nu pot sa le dau dreptate,pt ca nu au.


Ps:Genan,eu nu am de ce sa mint.Prietenele mele chiar sunt privite fff bine si lumea CHIAR le zambeste.Asa cum eu nu pot sa zic ca ceea ce mi-ai povestit tu nu este adevarat,asa nu poti nici tu sa spui ca ceea ce spun eu este o minciuna.Sunt convinsa ca in Bucuresti este mai greu,dar aste nu inseamna ca peste tot in tara
Sa-ti spun ceva:In judetul Oradea,intr-un oras primarul este arab,musulman.Si este arab pur.Asta inseamna rasism la greu?
:confused:

Mariyah
07-14-2006, 10:15 PM
si colegii mei baieti gasesc uneori remarci pt cele care poarta batic mai ales vara , li se par f exagerate .Dar e mai mult mila in toata situatia asta , unul din ei chiar a zis ca :de ce poarta baticul ala peste gat pe canicula? crede ca se uita cineva la gatul lor cand sunt atatea fete cu pieptul dezgolit??sunt niste remarci nevinovate,multi compatimesc femeile care poarta batic, ei nu stiu ca acele femei se simt bine asa sau cel putin tre sa se simta bine pt ca e pt Allah.

imanikka
07-14-2006, 10:26 PM
Eu nu voi spune multe , ca deja despre higab s-a discutat ore in sir. Alhamdulilah ptr ca au devenit muslime si au hotarat sa poate higab, in caz ca erau muslime inainte de semnarea contractului dar nu purtau higab , zic Alhamdulilah ca au hotarat sa-l poate. Eu zic asa: Legea e diferita in dependenta de tara , dar Allah e unul si e mai presus de orice lege si mai presus de orice contract. Cand vor ajunde la judecata ( Viata de Apoi) nu le va intreba Allah ce contract au semnat si daca l-au incalcat , ci le va intreba ce fapte au facut , ce eforturi sau sacrificii au facut pentru Allah Preainaltul ...etc

Bravo lor:give_rose:

latifa
07-14-2006, 10:35 PM
Bravo IMAN!!!!!:smile06: :smile06: :smile06:
Sunt de acord cu tine!

gabriela guettat
07-14-2006, 10:50 PM
PENTRU A PURTA HIJEBUL CU MANDRIE ,BRAVO!!!Intr-o tara unde islamul nu e bine vazut iti trebuie curaj de a o face!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Chiar de au fost date afara ALLAH le va rasplatii pentru ca asculta ceea ce EL spune!!
FARA DOAR SI POATE.
PUNCT!!

genan
07-14-2006, 11:27 PM
Ps:Genan,eu nu am de ce sa mint.Prietenele mele chiar sunt privite fff bine si lumea CHIAR le zambeste.Asa cum eu nu pot sa zic ca ceea ce mi-ai povestit tu nu este adevarat,asa nu poti nici tu sa spui ca ceea ce spun eu este o minciuna.Sunt convinsa ca in Bucuresti este mai greu,dar aste nu inseamna ca peste tot in tara
nu am zis ca minti...

Sa-ti spun ceva:In judetul Oradea,intr-un oras primarul este arab,musulman.Si este arab pur.Asta inseamna rasism la greu?
:confused:
ma surprinde ff mult lucrur asta si in acelasi timp ma bucura...
repet: nu toti romanii sunt rasisti, am zis ca majoritatea lor...

Ishtar
07-15-2006, 03:06 AM
Iman,masha Allah:smile06: !

Acuma,din punctul de vedere al angajatorilor,din pacate,in ambele cazuri,ei au dreptate!
Spun din nou,din pacate!

Eu cred ca cele doua profesoare erau musulmance la momentul semnarii contractului,altminteri de ce li s-ar fi introdus o asemenea clauza in contract???Dar,si-au zis probabil ca li se va trece cu vederea,sau cine stie?!
Important este ca ele n-au respectat termenii acelui contract.Important,din pdv al legilor tarii respective,bineinteles!!!

In cazul prezentat de Batool,pai draga mea,firma respectiva a gandit exact la fel ca si liniile aeriene saudite,pe care le-ai dat de exemplu,adica atragerea clientilor!!!!Sigur,din unghiuri contrare,dar cu acelasi efect!

Cat despre femeile de afaceri musulmane(ma refer la cele care chiar respecta cutumele religioase),pai,pe langa faptul ca sunt o raritate(nici nu stiu,sa mai spun ca aici, femeile cu aceeasi pregatire primesc,in general, numai jumatate din salariul pe care l-ar accepta un barbat!!!),ele si fac afaceri intr-un mediu in care,majoritatea stie care sunt regulile islamice!!!
Si,nu-i poti invinui pe romani ca n-au cultura generala daca nu stiu ca o femeie musulmana nu are voie sa faca nu'sh ce si nu'sh cum!!!
E vorba de medii foarte diferite...unde si notiunea de "cultura generala"este cumplit de diferita,de ambele parti!Credeti-ma, ma lovesc aproape zilnic de aceste "diferente"!!!

Si apoi,sa nu uitam si ca majoritatea barbatilor musulmani nu ar fi de acord ca femeile sa aiba anumite posturi(cand,nu putini sunt cei care ar jura ca femeia sa nici nu iasa din casa:cow: )...nu stiu de ce ar trebui sa asteptam altceva de la romani???

Genan,tu spui ca e o idee preconceputa a romanilor care cred ca barbatii musulmani nu le lasa pe femei nici sa-si salute vecinii!Te intreb eu acum,tu ai citit subiectul cu "gelozia"???Eu tocmai am facut-o !!!Se vede,nu-i asa?;)

In concluzie,ca sa nu ma mai lungesc..nu cred ca vreuna din societati este perfecta,nu!Suntem oameni,deci supusi greseliolor!
Dar,nici nu cred ca aceasta continua "joaca " prin care nu facem decat sa ne aruncam cu nisip in ochi unii la altii,nu este constructiva!
Si de-o parte si de alta este loc de muuuult mai bine!

No,si io-te cate un :smile06: la toate participantele la discutie!

bashar
07-15-2006, 04:33 AM
o femeie musulmana nu are voie (conform spuselor altora) sa lucreze intr-un mediu in care ar putea interactiona cu barbati iar postul : director de vanzari este unul foarte delicat. Ea va incheia contracte, va trebui sa negocieze si de multe ori clientii pot fi barbati , exista chestii legate de protocol precum strangerea mainii la incheierea contractului ,ce va face ea intr-o asemenea situatie?
Eu inteleg perfect atitudinea firmei , exista o strategie de marketing si vanzari . E normal ca firma sa doreasca un angajat care i-ar putea reprezenta cu succes si va aduce cat mai multe contracte.Pe un asemenea post trebuie sa te faci placut si ai nevoie de imagine. I-ar eu nu cred ca ea ar fi avut imaginea unei femei de afaceri , cred ca mai mult de femeie pioasa.Ei au considerat ca ea va alunga clientii prin imaginea sa iar clientii sunt cei mai importanti intr-o afacere .

In primul rand eu unul nu ma iau dupa spusele altora, pt ca fiecare dintre noi are o viziune proprie si perosnala asupra lucrurilor, si trebuie sa trecem totul prin filtrul ratiunii, nu cred si nici nu pot sa cred ca o femeie nu poate lucra intr-un mediu unde poate avea de a face cu barbatii, asta ar inseamna sa nu mai iasa din casa... ce face daca este medic? sau farmacist? sau chiar psihiatru? sau chiar casiera sau vande zarzavaturi la piata... pe vremea profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra sa) femeile se duceau la razboi cot la cot cu barbatii... sa fim seriosi... Islamul a venit sa elibereze femeia, nu sa-o incuie acasa...este interzis sa se ingasuie femeile la locurile de munca unde trebuie sa munceasca precum barbatii si in domeniile unde necesita doar barbati, precum sa lucreze lacatusi mecanic, sau dulgher sau zidar etc....

Cu atat mai mult ar lasa o impresie buna daca este director de vanzari, si in regulile de protocol nu se da noroc si nici nu se strange mana femeilor, si cred ca s-a fi impus mai bine decat o tipa mai dezbracata, pt ca ar da o nota de seriozitate, respect si prestanta demna de un director de vanzari, si oricum un dorectopr de vanzari nu are de a face doar cu barbati... va aduc aminte ca Khadija (sotia profetului, pacea sa fie asupra sa) era o femeie de afaceri si inainte si dupa ce s-au casatorit, si nu ii sa impus sa se lase de afacerile ei.... vreti o dovada mai buna?! De ce nu percepeti femeile musulmane la adevarata lor valoare si la adevaratul lor potential?! de ce avem inpresie ca au un cusor?!

Am cunoscut o musulmana de etnie tatara, care lucreaza la o banmca mare din Bucuresti, initial portea batic si isi face acele 5 rugaciuni la locul de munca ( fara sa aibe nimeni de comentat, chiar era admirata), apoi am vazut ca si- a dat baticul jos, si a inceput sa poarte costum si taior, si daca va spun nu o sa credeti de ce... pt cel cu care urma sa se marite era un tatar care era mai "modernizat" si i-a zis ca nu poate trai cu ea in Bucuresti purtiand batic, de dragul lui si ca sa se marite cu el, si-a dat hijabul jos !
ce spuneti de asta?!

gabriela guettat
07-15-2006, 09:16 AM
Bashar

pt cel cu care urma sa se marite era un tatar care era mai "modernizat" si i-a zis ca nu poate trai cu ea in Bucuresti purtiand batic, de dragul lui si ca sa se marite cu el, si-a dat hijabul jos !
ce spuneti de asta?!

MESCHINA E EA CA IUBESTE UN "OM"care ignora unul dintre cele mai depret lucruri care ALLAH a zis la femei sa il faca si sa il poarte"HIJEBUL"

HARAM,HARAM,acela nu e un bun musulman,pentru ca "cine sunt eu sa spun, ca e, sau nu musulman?"dar ceea ce face el ne lasa sa credem ca nu e frica de ALLAH,deci cele mai potrivite vorbe sunt:ALLAH IAHDIUM!!!

genan
07-15-2006, 01:45 PM
Si apoi,sa nu uitam si ca majoritatea barbatilor musulmani nu ar fi de acord ca femeile sa aiba anumite posturi(cand,nu putini sunt cei care ar jura ca femeia sa nici nu iasa din casa:cow: )...nu stiu de ce ar trebui sa asteptam altceva de la romani???

tu le incurajezi parerea lor? adica daca unu vine la tine, si incepe sa te toace la cap ca d esti musulmana, ca esti tradatoare ca ti-ai lasat religia, ca d c te-ai casatorit cu un arab, ca de ce ti-ai parasit tara si traiesti alt undeva, ca barbata-tu care ti-a impus religia lui, ca barbata-tu care ti-a pus presurile pe tine.. si cate si mai cate.....
daca ti s-ar zice toate astea ce ai face / zice? le-ai zice da aveti dreptate asta numai pt ca sunt barbati care le cer sotiilor sa nu iasa din casa???


Genan,tu spui ca e o idee preconceputa a romanilor care cred ca barbatii musulmani nu le lasa pe femei nici sa-si salute vecinii!Te intreb eu acum,tu ai citit subiectul cu "gelozia"???Eu tocmai am facut-o !!!Se vede,nu-i asa?;)



da, am citit....
dar e diferenta.... nu stiu d c , dar am impresia ca lumea priveste islamul ca pe o puscarie.. sau legi fff dure care faci cine stie ce eforturi ca sa nu le incalci... si ca sta omu' la fiecare secunda sa gandeasca daca dpdv islamic asta e bine sau asta e bine ce fac,.,,,
oameni buni.. islamul nu e o greutate cu care tre sa ne luptam.. islamul e un stil de viata de la A la Z......
ceea ce s-a spus la "gelozia" voi confundati cu altcevca...
pai zimi si mie.. cand nu erati musulmane, cand vedeati pe vecinu vostru barbat, il salutati voi? sau asteptati ca el barbatu sa va salute si eventual voi sa raspundeti???
e si normal sa nu ma urc cu un barbat sigura in lift... sau sa ma duc sa fac cine stie ce meserie, eu singura femeie, ei 50 de barbati...
dar nu puteti sa spuenti ca e interzis pt o femeie sa fie de ex ginecolog, sa lucreze in saloanele din spitalul respectiv, si asta numai pt ca mai sunt alti 20 de dr la alt etaj... si aia sunt barbati..
oameni buni, noi ne complikam singuri existenta.. islamul e fff simplu....
ne legam de faze de genu nu ies din casaca e pacat ca asa mi-azis barbatu, dar cand vb cu prietena la tel brfesc pe juma de sat... sau cand stau in casa ascult muzica de cine stie acre fel....
sunt lucruri care vin de la sine...
nu trebe nimeni sa ne impuna nimik... normal ca nu mergem la discoteci. baruri, sa fim genul de femeie care preacurveste....dar de la asta pana a incuraja conceptia romanilor despre musulmani e cale luuunga....
si daca ai hejab, jilbab, khemar sau ce vrei tu... atata timp cat dpdv islamic esti ok imbracata, treci tu femeie, ( nu ma refer strict la ushtar, caria i-am facut reply) la un slt stadiu.. si gandeste-te ce alytecva sin islam e cazul sa aplici.. dar gaseste ecva mai aproape si mai accesibill .. cum e de exemplu rugaciunea sau evitarea contactului cu un barbat , contactc direct unde sunteti numai voi 2.... si apoi haideti sa ne inchidem i casa, s anu licram , sa nu fim profesoare la copii, ca pot venii dupa copiii aia tatii lor sa ii ia de la scoala, si daca te intreaba cum merge la scoala copilu., e pacat asta... ca tu vb cu un barbat ne-mahram... sa nu fim nici dr de femei.. ca ele au barbati.... si poate vine barbatu cu femeia lui la control... s anu fim dr de copii ca si aia au tato care pot intreba cum se mai smte copilul si tot asa....
repet, si imi cer scuze pt asta si pt facptul ca m-am lungit atata, dar haideti sa fim mai rationale si sa lasam totul sa vina de la sine , sa nu mai complikam lucrurile....
asa vom vedea cat de simplu si frumos e islamul...si ca nu e religia care ii interzice femeii sa nu auda voce de barbat....

Mariyah
07-15-2006, 01:52 PM
mai,povestea cu tatarul e foarte simpla , peste ani ala o sa-si schimbe parerea , ca asa sunt toti musulmanii au faze si faze, nu vedeti si la crestini, cu cat inainteaza in varsta cu cat merg mai mult la biserica si devin mai piosi

Ishtar
07-15-2006, 08:58 PM
Draga mea Genan,tu stii cat de mult iti apreciez felul in care gandesti,nu-i asa?:smile06:
Si,vezi tu,noi doua,de fapt spunem acelasi lucru,nu crezi?

Eu sunt de parere ca o femeie musulmana trebuie sa se implice in viata sociala cat mai mult posibil.Nici nu stii cat "lobby" fac eu acestei idei de cand am venit aici!Cat spun la toate fetele sa invete,sa nu renunte la scoala,samd.
Am avut parte de nenumarate comentarii...de la un capat la celalalt al paletei de "culori"...
In acelasi timp,sunt anumite circumstante in care o femeie musulmana nu e bine sa lucreze.De ex,ca sa revin la cazul prezentat de Batool:un asemenea post presupune multe lucruri interzise in Islam si pt. un barbat,nu numai pentru o femeie.Intelegi acum ce-am vrut sa spun?Noi insene trebuie sa alegem intre ce putem face si ce nu,ca de aia avem minte!
Nu e nevoie sa ne aruncam asa,cu capul inainte numai pentru un orgoliu!!!Iman-ul trebuie sa fie inainte de orice,nu-i asa!De aceea spuneam ca mi-a placut ceea ce a scris Imanica noastra...fiindca ea asta a vrut sa spuna si am fost perfect de acord cu ea!

Si,sa stii,mie nu mi-a spus nimeni,niciodata ,nimic din ceea ce ai scris tu...Numai sa fi indraznit careva!!!
Eu nu am intrat in Islam inainte sa ma conving pe mine insami ca nimeni nu-mi poate impune ceva in acest mod de viata...restul a fost foarte simplu...a decurs de la sine!
Si,al hamdulillah ca am parte de un sot intelept si,mai presus de toate,bun musulman.In adevaratul sens al cuvantului!
Ceea ce va doresc la fiecare dintre voi,frumoasele mele domnisoare "rasarite":smile06:

Sunt multe lucruri de spus la capitolul asta...insa,capul meu e acum in alta parte...sunt sigura ca stii mult mai bine decat mine ce inseamna sa fii inconjurat din toate partile de razboi...ba,sunt sigura ca stii mult mai mult decat atat,adica ce inseamna sa traiesti zilnic cu asta!
Allah Ta'ala sa ne ajute,si sa ne lumineze mintile!

genan
07-15-2006, 10:43 PM
[
Sunt multe lucruri de spus la capitolul asta...insa,capul meu e acum in alta parte...sunt sigura ca stii mult mai bine decat mine ce inseamna sa fii inconjurat din toate partile de razboi...ba,sunt sigura ca stii mult mai mult decat atat,adica ce inseamna sa traiesti zilnic cu asta!
Allah Ta'ala sa ne ajute,si sa ne lumineze mintile![/I][/B][/COLOR]


din pacte multi dintre noi nu avem cap pt multe lucruri in timpurile astea....nu stim unde om ajunge in stilul asta.... nu vrem decat allah sa ne ajute si sa termine cat mai repede toata povestea asta....

Ortodox frate_ce credeai
08-14-2006, 11:03 PM
Fetelor, chestiunea este mult mai simpla decit puteti crede.
In UE legea se refera la simboluri vizibile ale oricarei religii. Asta inseamna ca daca profesor fiind mergi cu crucea la git, esti concediat. In aceeasi masura esti concediat daca mergi cu hijab. Astea sint regulile in Europa. Cui nu-i place, fuga intr-o tara islamica sau majoritar musulmana si am incheiat conflictul. Daca este un chin, un pacat pentru musulmani sa traiasca in Europa din cauza legilor care-i fac pe drept-credinciosi sa pacatuiasca, atunci sa mearga acolo unde nu pacatuiesc in fata lui allah.
Chestiunea este reciproca. Sint state unde a fi crestin si a afisa asta te poate duce rapid la cimitir.

Anna
08-15-2006, 12:29 AM
Fetelor, chestiunea este mult mai simpla decit puteti crede.
In UE legea se refera la simboluri vizibile ale oricarei religii. Asta inseamna ca daca profesor fiind mergi cu crucea la git, esti concediat. In aceeasi masura esti concediat daca mergi cu hijab. Astea sint regulile in Europa. Cui nu-i place, fuga intr-o tara islamica sau majoritar musulmana si am incheiat conflictul. Daca este un chin, un pacat pentru musulmani sa traiasca in Europa din cauza legilor care-i fac pe drept-credinciosi sa pacatuiasca, atunci sa mearga acolo unde nu pacatuiesc in fata lui allah.
Chestiunea este reciproca. Sint state unde a fi crestin si a afisa asta te poate duce rapid la cimitir.


auzi nu u erai ala de sarise de fund in sus ca in iran era nu stiu ce lege ca fiecare trebe sa poarte insigne cu simblourile religiei lui(nu mai stiu exact cum era sau cum...da oricum stirea era de fapt o barfa de radio sant)....?
vrei sa spui ca eu...ca musulmana trebe sa imi dai baticu jos ca sa merg la servici ?
la fel si in cazul unui crestin...sa imi ascund cruciulita prin fundu buzunarului sa stie numa' el?
toleranta (religioasa) unde e?!
libertatea si democratia...sau cum e ...e pana cand e vb de religie...?!oricare ar fii ea....

Ortodox frate_ce credeai
08-15-2006, 12:45 AM
Legea asta, pentru informarea ta generala, a fost adoptata tocmai fiindca niste musulmani au spus ca ei nu-si trimit copii la scoala fiindca in clase erau insemne crestine, adica crucea, insemn care pentru ei era o insulta. A reprosa azi ca legea e strimba, inseamna ai arata cu degetul pe musulmanii care au cerut ca insemnele crestine sa nu mai fie prezente in scoli. Cum insa o lege trebuie sa-i impace pe toti, s-a decis ca in scoli sa nu mai fie prezente insemne religioase. Musulmanii ar fi vrut sa fie scoase doar crucile, problema este ca si-au dat singuri la gioale cu prostele lor. Eu unul pot sa renunt la cruce, ca e doar un simbol pentru aducere aminte, pe dumnezeu il port in minte si inima. Voi insa nu.

Ortodox frate_ce credeai
08-15-2006, 12:48 AM
da, eu sint ala cu mesajul din Iran....dupa ce mi-ai atras atentia ca a fost data dezmintire, mi-am facut temele si mi-am insusit faptele reale.
scuze pentru ca am scris fara sa verific.

Anna
08-15-2006, 01:02 AM
Legea asta, pentru informarea ta generala, a fost adoptata tocmai fiindca niste musulmani au spus ca ei nu-si trimit copii la scoala fiindca in clase erau insemne crestine, adica crucea, insemn care pentru ei era o insulta. A reprosa azi ca legea e strimba, inseamna ai arata cu degetul pe musulmanii care au cerut ca insemnele crestine sa nu mai fie prezente in scoli. Cum insa o lege trebuie sa-i impace pe toti, s-a decis ca in scoli sa nu mai fie prezente insemne religioase. Musulmanii ar fi vrut sa fie scoase doar crucile, problema este ca si-au dat singuri la gioale cu prostele lor. Eu unul pot sa renunt la cruce, ca e doar un simbol pentru aducere aminte, pe dumnezeu il port in minte si inima. Voi insa nu.


sincera sa fiu nu stiu despre aceasta prima lege elaborata la cererea musulmanilor nu pot sa ma dau cu parerea ....dar o sa ma informez inshAllah si am sa revin....
dar diferenta e asta....
crucea e un insemn crestin ...baticul nu e un insemn musulman....
daca ar fii Coranu atarnat pe pereti atunci e vb de altceva....

Anna
08-15-2006, 01:03 AM
da, eu sint ala cu mesajul din Iran....dupa ce mi-ai atras atentia ca a fost data dezmintire, mi-am facut temele si mi-am insusit faptele reale.
scuze pentru ca am scris fara sa verific.


nu e nici o problema ...toti gresim sau suntem informati gresit:36_1_21:

Ortodox frate_ce credeai
08-15-2006, 01:37 AM
baticul in general, nu are mesaj religios...hijabul, burka...au mesaj foarte clar: purtatorul este musulman. Adica este ca un fel de reclama in public...eu sint drept-credincios, musulman. Legea privind insemnele religioase in unitatile de invatamint la asta face referire. Evreii vin fara chipa, crestinii fara cruci, musulmanii fara burka, hijab.