PDA

View Full Version : Este pacat si sa iti placa podoabele ?



latifa
07-15-2006, 07:12 PM
Am si eu o intrebare.Ati vorbit si despre podoabe.Este pacat si sa iti placa podoabele si poate sa iti doresti si tu asa ceva?
Sau ,de exemplu,o femeie nu poarta podoabe pt ca nu are situatia materiala pt a-si lua,dar totusi ii plac.Atunci ea pacatuieste?

aiscia
07-16-2006, 02:07 PM
Am si eu o intrebare.Ati vorbit si despre podoabe.Este pacat si sa iti placa podoabele si poate sa iti doresti si tu asa ceva?
Sau ,de exemplu,o femeie nu poarta podoabe pt ca nu are situatia materiala pt a-si lua,dar totusi ii plac.Atunci ea pacatuieste?

SA ITI PLACA PODOABELE NU ESTE PACAT...
CINE RENUNTA LA HAINE SI PODOABE SCUMPE,VA AVEA DREPT RASPLATA IN PARADIS DE HAINE FINE DE MATASE SI BRATARI DE AUR SCUMPE SI BIJUTERII PRETIOASE...

Anna
07-16-2006, 02:53 PM
Am si eu o intrebare.Ati vorbit si despre podoabe.Este pacat si sa iti placa podoabele si poate sa iti doresti si tu asa ceva?
Sau ,de exemplu,o femeie nu poarta podoabe pt ca nu are situatia materiala pt a-si lua,dar totusi ii plac.Atunci ea pacatuieste?


nu este pacat sa iti placa podoabele si nici sa ti le doresti .....
este pacat exagerarea in impodobire....
Exagerarea inseamna intrecerea masurii atunci cand omul se bucura de ceva care este permis iar falirea este un aspect caretine mia degraba de intentie si de suflet decat de aparenta prin care omul voieste sa se mandreasca si sa apara superior membrilor sai.
Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Si Allah nu-l iubeste pe cel trufas si laudaros"(Al-Hadid:23)

Intr-un hadith se relateaza:
"Pe acela care va imbraca haine pentru a se mandri cu ele in acesta lume Allah il va imbraca in straiul umilintei in Ziua Invierii si apoi ii va da foc"

Islamul a respins exagerarea in impodobirea pana la limita care duce la schimbarea creatiei lui Allah caci Coranul socoteste aceasta a fii ispita lui sheytan care a zis despre cei care il vor urma.
"Si le voi porunci sa schimbe creatia lui Allah"(An-Nisa:119)

aiscia
07-16-2006, 03:09 PM
nu este pacat sa iti placa podoabele si nici sa ti le doresti .....
este pacat exagerarea in impodobire....
Exagerarea inseamna intrecerea masurii atunci cand omul se bucura de ceva care este permis iar falirea este un aspect caretine mia degraba de intentie si de suflet decat de aparenta prin care omul voieste sa se mandreasca si sa apara superior membrilor sai.
Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Si Allah nu-l iubeste pe cel trufas si laudaros"(Al-Hadid:23)

Intr-un hadith se relateaza:
"Pe acela care va imbraca haine pentru a se mandri cu ele in acesta lume Allah il va imbraca in straiul umilintei in Ziua Invierii si apoi ii va da foc"

Islamul a respins exagerarea in impodobirea pana la limita care duce la schimbarea creatiei lui Allah caci Coranul socoteste aceasta a fii ispita lui sheytan care a zis despre cei care il vor urma.
"Si le voi porunci sa schimbe creatia lui Allah"(An-Nisa:119)

BINE EXPLICAT SURIOARA ANNA...MAI ESTE SI UN HADITH CARE VORBESTE DESPRE RASPLATA CELOR CARE RENUNTA LA HAINE SI PODOABE SCUMPE...

CE PACAT CA NU AM NET ACASA,PTR CA LA MUNCA NU AM NICIODATA CARTILE CU MINE CA SA DAU SI EU HADITHUL CORESPUNZATOR LA SUBIECT....

latifa
07-17-2006, 12:35 AM
Va multumes mult ,fetelor!
Chiar a fost o discutie in contradictoriu la Moda si nu s-a ajuns la un consens.
Deci nu are nimic daca privim si ne place:p

nawal
07-17-2006, 12:55 AM
:salam: surioare dragi
... eu as mai veni cu o adaugare daca mi se permite..:) si anume ... se poate sa ne placa , nimic de zis , insa cred ca important este sa nu ravnim la ele neaparat , deoarece de placut ne plac multe lucruri pe care ni le putem insusi sau nu ... a placea se poate rezuma la a admira pur si simplu , cum admir si un nor deosebit de pe cer sau ceva frumos , asta nu ar insemna ca vreau sa imi insusesc acel lucru ... sau poate ca nu am inteles eu bine la ce se referea surioara Latifa ?!!! ... per ansamblu cred ca are mare legatura cu ravna unui lucru si cu exagerarea asa cum ati spus si voi ...

Va pupic .... ALLAH maakum!

latifa
07-17-2006, 12:58 AM
Cam la asta ma refeream:give_rose: draga nawal!Nu chiar sa ravnim,dar sa ne dorim:confused: :confused: :confused:

Eu stiam ca e pacat sa-ti doresti ce au altii:confused:

nawal
07-17-2006, 11:25 AM
Cam la asta ma refeream:give_rose: draga nawal!Nu chiar sa ravnim,dar sa ne dorim:confused: :confused: :confused:

Eu stiam ca e pacat sa-ti doresti ce au altii:confused:

scumpica mea Latifa , hai ca ne invartim in jurul cozii :smile26: , pai ptr mine a-ti dori ce are altul = cu a ravni la ce are altul .... deci , nu este bine (este chiar pacat) fie ca iti doresti ce are altul fie ca ravnesti la ce are altul ( ma refer aici strict de lucruri materiale) ....deoarece, a-ti dori ( sau a ravni )sa fi mai bun sau la fel de bun ca cineva care este mai stiut decat tine, sa iti doresti sau sa ravnesti sa fi ca cineva pios in religie si in fapte bune ....acest lucru chiar este de dorit :) ... deci , sa-i dam bataie !!!....:smile26:

Te pupic ... ALLAH maaki !

nawal
07-17-2006, 11:31 AM
:) ...si ca sa raspund si la intrebarea pusa de tine si luand in considerare cele scrise mai sus : Nu cred ca este pacat sa iti placa podoabele.....si ALLAH stie cel mai bine !....:give_rose: :give_rose: :give_rose:

imanikka
07-17-2006, 08:07 PM
Religia Islamică recomandă, chiar cere musulmanilor să se îmbrace frumos, să arate bine şi folosindu-se de îmbrăcămintea şi podoabele creeate de ALLAH, să aibă o ţinută frumoasă şi corectă.
In concepţia religiei islamice, îmbrăcămintea şi ţinuta corectă, au două scopuri:
1. - acoperirea anumitor părţi ale corpului cu îmbrăcămintea necesară.
2. - podoabe pentru om.
Faptul că ALLAH. a creeat în folosul omului îmbrăcăminte şi podoabe, este menţionat în Cartea sfîntă Coran.
„Voi oameni, am creeat îmbrăcămintea şi podoabele ca să le folosiţi pentru a arăta bine".
( A'raf:26).
Cei ce sunt înclinaţi să facă exces în îmbrăcăminte şi podoabe, au greşit drumul Islamului şi merg pe drumul diavolului.
„Voi, fiii lui Adam, Diavolul vă induce în eroare, doreşte să arate goliciunea corpului vostru şi să vă lase goi, aşa cum a procedat strămoşii voştri (Adam şi Eva) de au fost izgoniţi din rai. Să nu vă facă să greşiţi şi voi". (A'raf : 27).
„ Voi, oameni, mergeţi in moschee îmbrăcati frumos, dar să nu faceţi exces". (A'raf: 31).
Islamul porunceşte musulmanilor să se îmbrace corect şi frumos ca un om normal. ALLAH a creeat îmbrăcăminte pentru om şi omul trebuie să se îmbace ca să se deosebească de animal. Un musulman trebuie să se îmbrace decent chiar dacă trăieşte departe de colectivitate, de unul singur. Acestea sunt prevederili religiei islamice.

Profetul a fost întrebat:
-Dacă ne aflăm in colectivitate, de exemplu în război?
Profetul a răspuns:
- Dacă ai posibilitatea de nu a arăta acele părţi ale corpului acoperă-le şi nu arata.
-Dar dacă ne aflăm singur în orice loc ?
„ALLAH consideră mai potrivit ruşinea de tine insu-ţi".

Mariyah
07-29-2006, 11:44 PM
Am si eu o intrebare.Ati vorbit si despre podoabe.Este pacat si sa iti placa podoabele si poate sa iti doresti si tu asa ceva?
Sau ,de exemplu,o femeie nu poarta podoabe pt ca nu are situatia materiala pt a-si lua,dar totusi ii plac.Atunci ea pacatuieste?


Pentru ca am aflat cu totii ca in Islam bijuteriile sunt permise voi posta si perspectiva crestina asupra lor. Asta daca intereseaza pe cineva.:scenic:
Din cate stiu eu, de fapt am vb recent cu alti tineri pe un forum dedicat tinerilor crestini, bijuteriile si hainele scumpe nu au o influenta buna asupra unui crestin de aceea e mai bine ca acesta sa aiba grija cu ele pt ca ele te pot duce in pacat.De aici se exclude verigheta . Ca si in Islam , in Crestinism nu exista dovezi clare ca bijuteriile sunt categoric interzise , chiar daca pe alocuri Biblia surpinde dezacordul lui Dumnezeu vazand consecintele bijuteriilor la oamenii.Unii crestini le considera ca fiind elemente pagane.
Unele denominatii insa nu accepta bijuteriile pentru adeptii lor. Din pacate pt ei , acestia gresesc pt ca in Biblie se gasesc destule referire la portul de podoabe atat pt barbati cat si pt femei.Important este ca acestea sa nu fie ostentative.Chiar si Iisus intr-o pilda foloseste inelul ca ceva frumos , un semn al mostenirii.


Ezechel:


8. Cind am trecut Eu pe linga tine, M'am uitat la tine, si iata ca iti venise vremea, vremea dragostelor. Atunci am intins peste tine poala* hainei Mele, ti-am acoprit goliciunea, ti-am jurat credinta, am facut legamint cu tine, zice Domnul Dumnezeu, si ai fost** a Mea!

9. Te-am scaldat in apa, te-am spalat de singele de pe tine, si te-am uns cu untdelemn.

10. Ti-am dat haine cusute cu fir, si o incaltaminte de piele de vitel de mare, te-am incins cu in suptire, si te-am imbracat in matasa.

11. Te-am impodobit cu scule scumpe, ti-am pus bratari* la mina, si o salba** la git;
12. ti-am pus o veriga in nas, cercei in urechi, si o cununa minunata pe cap.
13. Astfel, ai fost impodobita cu aur si cu argint, si ai fost imbracata cu in suptire, cu matasa si cusaturi cu fir. Ai mincat* floarea fainei, miere si untdelemn. Erai de o frumuseta desavirsita**, ba ajunsesei chiar imparateasa.
14. Ti s'a dus vestea* printre neamuri, pentru frumuseta ta; caci era desavirsita de tot, datorita stralucirii cu care te impodobisem, zice Domnul, Dumnezeu."
15. „Dar te-ai increzut* in frumuseta ta, si ai curvit, la adapostul numelui tau celui mare; ti-ai revarsat curviile inaintea tuturor trecatorilor, si te-ai dat lor.
16. Ai luat* si din hainele tale, ti-ai facut inaltimi pe cari le-ai impodobit cu toate colorile, si ai curvit pe ele: asa cum nu s'a intimplat si nici nu se va mai intimpla vreodata.
17. Ti-ai luat pina si minunatele tale podoabe de aur si de argint, pe cari ti le dadusem, si ti-ai facut niste chipuri de barbati, cu cari ai curvit. "



47. Eu am intrebat-o, si am zis: „A cui fata esti?" Ea a raspuns: „Sint fata lui Betuel, fiul lui Nahor si al Milcai." I-am pus* veriga in nas, si bratarile la mini.



" Podoaba voastra sa nu fie podoaba de afara, care sta in impletitura parului, in purtarea de scule de aur sau in imbracarea hainelor, .
ci sa fie omul ascuns al inimii, in curatia nepieritoare a unui duh bland si linistit, care este de mare pret inaintea lui Dumnezeu"

Anna
07-30-2006, 01:44 AM
multumim de informatii nazirah este bine de stiut si perspectiva crestina pe mine ma intereseaza...ca si cultura generala....
:kuzya_01: :kuzya_01: