PDA

View Full Version : Dulceturi



KENZO
07-17-2006, 10:43 AM
:beberon: :beberon: :beberon: Ingrediente: 4 pahare cirese fara samburi, 1 kg zahar, 1 lamaie, 3 plicuri zahar vanilat.
Mod de preparare: Se spala ciresele si se scot samburii. Intr-o cratita se pune zaharul, se amesteca cu ciresele si se lasa pana dimineata, cand se pune la fiert, la foc mic, pana se topeste zaharul, se adauga vanilia si se lasa la foc iute. Se adauga zeama de lamaie, se ia spuma. Cand siropul incepe sa faca perle, e gata. Compozitia se pune calda in borcane si cand se racesc se leaga cu celofan.

amal
07-18-2006, 02:39 AM
acest thread va fi exclusiv pt dulceturi:)

eu am ratat sa fac dulceata de capsuni pt iarna...sa vad cu ce reusesc sa imi umplu totusi debaraua.

QURRAT-UL-AIN
07-18-2006, 05:07 AM
Dulceata de caise

Dulceata mea preferata este dulceata de caise, din pacate de cate ori am incercat sa regasesc in gustul dulcetii mele , cel din copilarie, pe cand bunica mi.o pregatea, si imi taia felia de paine in cubulete, pentru ca copilul sa fie rasfatat , si sa nu se murdareasca muscand....nu reusesc , probabil secretul era dragostea si rabdarea cu care o pregatea...Sper ca voua sa va reuseasca!

INGREDIENTE:
1 kg zahar, 1 l apa, 25-30 caise coapte si tari, zeama de la 1 lamaie/se poate inmulti cantitatea,depinde cat doriti sa faceti/

MOD DE PREPARARE:
Se curata caisele de coaja si se pun in apa de var (se pregateste o solutie cu var nestins mai slaba) pentru 20 minute,sau se lasa cu tot cu coaja fara a scoate samburii,de pe o zi pe alta (varianta din urma pastreaza fructele tari dupa fierbere). Se scot din apa de var si se spala bine cu apa rece. Se pun pe un servet perfect uscat si se scot samburii. In acest timp se pune la fiert zaharul cu apa si zeama de lamaie, pina se leaga bine. Cind zaharul este aproape legat se adauga caisele si zeama de lamaie. Se lasa sa fiarba la foc mic pina se leaga bine, apoi se ia vasul de pe foc si se acopera cu un servet udat si stors, lasand astfel pina a doua zi. Se pun in borcane cu mare atentie sa nu se strice caisele.Celofanul se inmoaie in apa fierbinte si se leaga imediat ce se pune dulceata in borcane ( a doua zi ).

BONUS DE LA BUNICA : Simburii se sparg, se curata de pielita si se pun in borcan cu grija, langa caise ,da un asepect extraordinar borcanelor,si au un gust deosebit.

INSHALLAH sa aud ca v.a iesit bine si sa ma chemati la o portie,sau doua....promit ca va tai eu feliile de paine in cubulete!!!:smile01:

um-rahmun
07-18-2006, 05:35 PM
:beberon: :beberon: :beberon: Ingrediente: 4 pahare cirese fara samburi, 1 kg zahar, 1 lamaie, 3 plicuri zahar vanilat.
Mod de preparare: Se spala ciresele si se scot samburii. Intr-o cratita se pune zaharul, se amesteca cu ciresele si se lasa pana dimineata, cand se pune la fiert, la foc mic, pana se topeste zaharul, se adauga vanilia si se lasa la foc iute. Se adauga zeama de lamaie, se ia spuma. Cand siropul incepe sa faca perle, e gata. Compozitia se pune calda in borcane si cand se racesc se leaga cu celofan.

dulceata de ciresi DULCI mari la fel se face ca si la ciresi amare?:o
Stii cum se face gemul de zarzare?:o

KENZO
07-18-2006, 10:24 PM
dulceata de ciresi DULCI mari la fel se face ca si la ciresi amare?:o
Stii cum se face gemul de zarzare?:o
Dulceata de visine sau de cirese, albe, negre sau amare


Ingrediente:
Circa 1,3 kg fructe, 1 kg zahar, zeama de la o lamiie (50 ml) sau 100 g glucoza, va
Mod de preparare:
Dupa ce au fost spalate, fructele mari se curata de codite si de simburi cu un cleste special sau cu o sirma inoxidabila, indoita ca un ac de par,iar cele mici (cirese amare) cu o scobitoare. Pe masura ce se curata,se pun intr-o cratita smaltuita de 3-4 l, ca sa nu se piarda sucul din ele. Dupa eliminarea simburilor va ramine cca 1 kg. Peste ele se presara zaharul tos, se adauga zeama de lamiie sau glucoza, 2-3 cm dintr-un baton de vanilie si se amesteca usor, prin rasturnare,cu lingura. Se lasa sa stea 2-3 ore, ca sa-si lase zeama apoi zeama,apoi cratita se pune pe foc tare (nu direct pe flacara). Fructele se fierb ca pentru orice dulceata; nu se mai adauga apa(vor lasa destul suc)Cind fructele plutesc in tot siropul, pina in fundul cratitei, se ia dulceata de pe foc, se aduna spuma, se acopera, si dupa ce s-a racit, se pune in borcane.

um-rahmun
07-19-2006, 12:30 AM
Dulceata de visine sau de cirese, albe, negre sau amare


Ingrediente:
Circa 1,3 kg fructe, 1 kg zahar, zeama de la o lamiie (50 ml) sau 100 g glucoza, va
Mod de preparare:
Dupa ce au fost spalate, fructele mari se curata de codite si de simburi cu un cleste special sau cu o sirma inoxidabila, indoita ca un ac de par,iar cele mici (cirese amare) cu o scobitoare. Pe masura ce se curata,se pun intr-o cratita smaltuita de 3-4 l, ca sa nu se piarda sucul din ele. Dupa eliminarea simburilor va ramine cca 1 kg. Peste ele se presara zaharul tos, se adauga zeama de lamiie sau glucoza, 2-3 cm dintr-un baton de vanilie si se amesteca usor, prin rasturnare,cu lingura. Se lasa sa stea 2-3 ore, ca sa-si lase zeama apoi zeama,apoi cratita se pune pe foc tare (nu direct pe flacara). Fructele se fierb ca pentru orice dulceata; nu se mai adauga apa(vor lasa destul suc)Cind fructele plutesc in tot siropul, pina in fundul cratitei, se ia dulceata de pe foc, se aduna spuma, se acopera, si dupa ce s-a racit, se pune in borcane.

I-ti multumesc.
ALLAH sa te rasplateasca!

Anna
07-19-2006, 10:02 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
se pare ca al nostru Kenzo e multi talentat...
ia mai spune-ne din retetele surorii si mai indulceste-ne:D:give_rose: :give_rose:

KENZO
07-20-2006, 03:22 PM
http://img98.imageshack.us/img98/4984/9dcm5.jpg
Ingrediente (pentru 2 borcane de 400-500 g): 1 kg mure bine coapte (sau afine), 1 kg de zahar, 3 pahare de apa, 1 lamaie.
Modul de preparare: se pune la fiert apa cu zaharul intr-o cratita smaltuita. Din cand in cand spuma care se ridica la suprafata prin fierbere se inlatura cu o lingura de spumuit, astfel ca lichidul sa ramana curat. Cand se ingroasa (trebuie sa se lipeasca intre degete), se pun inauntru murele sau afinele trecute printr-un jet de apa rece si lasate la zvantat. Se lasa sa fiarba la foc mic, culegand mai departe spuma, pana cand siropul se ingroasa. Atunci se adauga o lamaie taiata felii subtiri, se lasa sa mai dea un clocot, apoi cratita se pune sa se raceasca, acoperita cu un tifon. Dulceata se toarna in borcane bine spalate si uscate si se leaga la gura cu celofan. Important: nu se amesteca cu lingura in dulceata. Din cand in cand, cratita se ia de pe foc si se misca, pentru ca fructele sa nu se prinda de fund.

Saira
07-20-2006, 06:41 PM
habibti u tot incerci sa ma ademenesti sa vin la tine si cauti tot felul de tot felul
:)
acuma ma chemi cu clatite....iar la caldurile astea abia ma duc pana la buc d-poi 100 de metri pana la tine si mai tre sa ma si intorc,,,,
da nu maine poimaine...

ma da mi se facu o pofta de porumb fiert si nu stiu de unde sa iau
si de o mamaliguta...ia spuneti-mi si mie reteta de la mamaliguta ca bleaga o face plina de gogoloaie de malai:D:D
:cup1: :cup1:

Eu am vazut ca se face asa:ca pui apa la incalzit,fiert,ma rog...ca pui sare in ea...apoi,cand e apa calduta,pui malai putin cate putin si mesteci acolo de zor mai ales cand incepe sa se ingroase...:beberon: ...cam atat stiu eu...:D

amal
07-26-2006, 04:00 PM
va rog sa puneti retetele de mancare gatita la "Retete rabesti si nu numai", cele de dulceturi la "Dulceturi", deserturile la "Deserturi", iar retetele de salate la thread-ul "Salate".

multumesc anticipat.