PDA

View Full Version : Poate o persoana care nu este musulmana sa ajunga in Rai ?

Abdul Rahman
07-18-2006, 12:06 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

INTREBARE :

Poate o persoana care nu este musulmana sa intre in Rai, spre exemplu, un crestin care crede in Dumnezeu (si ca Iisus este un profet) si in profetii Sai, excluzandu-l pe profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!)?

RASPUNS :

Raspunsul la aceasta intrebare este dupa cate s-ar putea presupune foarte clar pentru toti musulmanii, deoarece este unul dintre caracteristicile evidente ale 'aqeedah (credintei).

Pentru a raspunde la aceasta intrebare este sufficient de citat un verset si un hadis autentic .

Versetul din Nobilul Coran (interpretarea sensurilor) este :

Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata, si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti. (sura 'Al 'Imran 3 : 85)

Iar hadisul este :

'Pe Cel in ale carui maini se afla sufletul Mesagerului lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), nu exista nici macar unul in aceasta ummah, evreu sau crestin, care ma asculta si care apoi moare fara a crede in cele cu care eu am fost trimis, si sa nu se numere printre locuitorii Iadului.' (relatat de Muslim , indurarea lui Allah fie asupra sa, in al sau Sahih, 153).

aiscia
07-18-2006, 12:18 PM
OHHHHHHHHH,FRATIOARE,ACEASTA PROBLEMA MA CHINUIE PE MINE...
CUM POT EU SA II EXPLIC MAMEI MELE DESPRE ACEASTA?
NICI NU VREA SA AUDA(CHIAR DACA PE MINE MA INCURAJEAZA SA MERG INAINTE PE STRADA ISLAMULUI)...MA INTREBA CA,CINE MA CRED EU CA SA II SPUN UNDE VA AJUNGE EA?DOAR ESTE CORECTA,BINE CRESCUTA,CREDE IN DUMNEZEU,DECI CUM POT EU SA SPUN CA RELIGIA EI NU VA FI ACCEPTATA?

ATATA ESTE DE GREU CATEODATA SA LE SPUI OAMENILOR,MAI ALES CELOR DRAGI, ADEVARUL....

SA FACEM DU'A PENTRU EI,FIE CA ALLAH SUBHANA WA TA'ALA SA LE UMPLE SI LOR SUFLETELE DE DRAGOSTE PENTRU ISLAM....

ERA IN TIMISOARA UN BAIAT,DE 18 ANI,CARE S-A CONVERTIRT LA ISLAM....
......INTR-O ZI,LA JUMMUA,FRATII L-AU INTREBAT CE SI-AR DORI EL CEL MAI MULT? ACEST FRATE A RASPUNS CA SI-AR DORI,CA MAMA LUI SA DEVINA MUSLIM,PENTRU CA EA ESTE UNICA LUI ALINARE....

VA DATI SEAMA CE PLACERE SA AUZI CA O PERSOANA FACE DU'A DOAR PTR CA CINEVA DRAG SA FIE BINE CALAUZIT,LASAND LA O PARTE ORICE PLACERE DIN ACEASTA VIATA....

EU,UNA,SUNT FFFFF INGRIJORATA,SUNT UNICA FIICA LA PARINTI,SI MA CHINUIE DOUA GANDURI MULT DE TOT..

1. CAND MOARA MAMA,CINE O INMORMANTEAZA SI CUM?
2. DACA ALLAH IN ZIUA JUDECATII MA JUDECA PENTRU CA NU AM GASIT LIMBAJUL ADEGVAT CA SA II EXPLIC MAMEI MELE ADEVARUL?

NOI IN OARECARE MASURA SUNTEM RESPONSABILI PENTRU CEILALTI,TREBTUIE SA FACEM DAUA SI SA NE COMPORTAM FFFF FRUMOS,CA LUMEA SA VADA CA ISLAMUL INVATA LA BINE,EDUCA SI CALAUZESTE SPRE O VIATA CURATA SI BINECUVANTATA...

OHH,DE FIECARE DATA ,CAND SE DESCHIDE ACEST ARGUMENT,IMI LACRIMEAZA OCHII...

MULTUMIM,FRATE DAN:give_rose:

Abdul Rahman
07-18-2006, 12:34 PM

Draga surioara, ce este si in sufletul meu...
Sotia crestina, parintii crestini, sora crestina ...

Iar noi, musulmanii care am fost crestini si care avem in jurul nostru cele mai dragi fiinte inca ramase crestine resimtim cel mai dureros acest lucru.

Este atat de dureros, incat cand ma uit in ochii lor si stiu ce a spus Allah Preainaltul imi vine sa plang asa de mult...

Am mai citit si in Nobilul Coran ca la Judecata se va ridica un fel de zid intre cele doua parti : cei drept-credinciosi si ceilalti, iar cei necredinciosi vor spune :'Dar de ce ? Doar am trait impreuna !'

Si cand le spui ca scrie in Coranul cel Glorios, ei nici nu vor sa auda de asa ceva... Iata care sunt urmarile celor care au modificat Biblia de-a lungul timpului... :smile18:

nawal
07-18-2006, 12:50 PM
:salam: ....Subhan ALLAH !.....si eu ma regasesc printre cele scrise de voi .... :(
imi este chiar frica de ceea ce s-ar putea intampla cu mine , cu ei .... ( dar multi dintre ei nu vor sa primeasca ...nici macar nu prea vor sa asculte .... inshaALLAH , rabdare ! rabdare ! rabdare ! ... eu mereu am zis ca este vina mea ptr ca poate eu nu stiu cum sa chem la Islam desi chem nu are efect decat pentru scurta durata caci ei tot pe ale lor le stiu, timpul prea putin petrecut cu ei, este si acesta un impediment in drumul catre chemare .... si tot asa ... daca vreau motive , gasesc cu usurinta ... Istaghfirulllah ! )

....InshaALLAH sa fim si noi dintre cei care vom putea chema la Islam pe cei dragi si nu numai iar familiile nostre si ceilalti sa fie calauziti de Bunul ALLAH subhana hua wa Ta'ala caci dupa cum stim ... calauzirea nu vine decat de la ALLAH subhana hua wa Ta'ala... AMIN.

ALLAH barak fiikum !:give_rose: :give_rose: :give_rose:

suleiman
07-18-2006, 01:37 PM
Unii savanti au zis :
Versetele din Quran referitoare la iad si la paradis sunt adresate lumii arabe in special .
Iar din alte popoare , cei care nu au auzit nici o data de Islam si nici de Quran , atunci numai ALLAH stie ce final au , daca vrea ii pedepseste iar daca vrea ii iarta .
Important ca noi musulmanii sa aratam lumea cum e Islamul si sa indeplenim sarcina pentru care am fost creati si sa cerem oamenilor sa creada intr-un singur Dumnezeu .

ALLAH sa ne ajute .

Abdul Rahman
07-18-2006, 01:59 PM

Asa este draga frate, insa pe multi nu ne linistesc aceste explicatii date de o parte a savantilor.

Ce explicatie mai clara decat cuvantul lui Allah Preainaltul si ceea ce a spus Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) ?!

Cat in ceea ce priveste afirmatia cum ca ar fi savanti care ar sustine cele afirmate de tine, dupa mine este foarte grav.

Asta ar insemna ca Nobilul Coran se adreseaza doar musulmanilor. Nu ai cum o parte (Rai si Iad) sa te adresezi musulmanilor, iar restul - intregii omeniri. Este absurd !!

Desigur, fortat, am putea chiar sa spunem eronat ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a venit cu mesaj doar pentru musulmani si lista gravelor erori poate continua...

Eu chiar nu-i cred deloc pe acei savanti !

Si stii, in plus, de ce ?

Intre ei si Muslim, il prefer pe Muslim (Allah fie multumit de el !). Astfel, Muslim a spus ca profetul Iisus (pacea lui Allah fie asupra sa !) va judeca dupa legile ... islamice !! Iata :

Abu Huraira a relatat ca Mesagerul lui Allah a spus : 'Ce veti face atunci cand fiul Mariei va cobori printre voi si va va conduce ca si cum ar fi unul dintre ai vostri?'

Ibn Abu Thaib, cu acordul lui Abu Huraira a relatat : 'Conducatorul vostru este unul dintre voi!' Abu Thaib a spus : 'Stii ce inseamna : "Va conduce ca si cum ar fi unul dintre voi?" Eu am raspuns : "Explica-mi!".

"Va va conduce dupa invataturile ce se gasesc in Cartea Domnului (Preamarit si Preaslavit fie numele lui !) si in 'Traditia Profetica' " (relatat de Muslim)

Asa stand lucrurile, totul se va judeca conform Coranului si Sunnei, iar Coranul si Sunna spun alb pe negru ca, cei care au alta religie decat Islamul ea nu le va fi acceptata.

Mai este aici de adus drept argument si versetul din Nobilul Coran in care se spune ca Allah Preainaltul nu iarta sa I se faca asociati si discutia poate continua.

Insa, tare sunt sceptic... :( :( :(

Allah Preainaltul, stie cel mai bine !

criss
07-18-2006, 02:23 PM
As vrea sa spun si eu povestea unei persoane aflata de cealalta parte a "baricadei". Eu am inceput sa citesc despre aceasta religie dupa ce, hoinarind pe chat am intalnit o persoana din Maroc. Cautand informatii despre tara lui am gasit si despre islam, dar in franceza. spunandu-i ca incerc sa citesc despre islam el m-a incurajat, spunandu-mi ca Dumnezeu ma va ajuta si ca as putea fi o buna musulmana. am cautat informatii in limba romana, care m-au dus la islamulazi, apoi la copilaria.com si apoi la rasarit. Am citit si inca citesc articolele si cartile virtuale despre islam, am rugat-o pe ishtar si ea fiind superdraguta mi-a trimis Coranul in editie electronica pe care il citesc si incerc sa-l inteleg. Am ascultat lectiile despre islam de pe paltalk, unde m-a gasit un algerian cu mult talent la povestit. De fiecare data cand vorbim imi explica cate ceva despre aceasta religie, dar totul intr-un mod foarte natural, fara a fi insistent. Am inceput sa aprofundez franceza, pt a-l intelege mai bine. Cum au mai spus si altele dintre fetele de aici, mi-a spus sa cunosc islamul din carti, pentru ca multi musulmani sunt departe de islam. Mi-a spus ca mie imi lipsesc doar doua lucruri: el-shahada si rugaciunile si m-a intrebat daca m-am gandit vreodata sa ma convertesc. Trebuie sa recunosc ca mi-e foarte dificil sa iau o decizie, pentru ca eu sunt casatorita, am copii si ma tot gandesc daca ceea ce eu o sa-i invat pe copiii mei nu o sa fie in contradictie cu ceea ce ii va invata sotul meu. Dar, stiu ca fiecare om are dreptul sa aleaga ceea ce crede ca e mai bine pentru sufletul lui. Ma rog la Dumnezeu sa ma lumineze sa aleg ceea ce e mai bine pentru mine si pentru copiii mei, pentru ca imi dau seama ca sunt foarte legata de ceea ce reprezinta viata asta care este trecatoare si nu ma stradui prea mult pentru cealalta care stiu ca va fi vesnica. Ar fi multe de spus aici, nu vreau sa plictisesc, dar eu voi continua sa citesc despre islam. Sa aveti o zi buna!

Abdul Rahman
07-18-2006, 04:24 PM

Sincer, m-a bucurat mesajul tau, Criss si te inteleg bine, avand aproape aceeasi situatie. Doar copii imi lipsesc, insa in sha Allah vor veni ei la vremea hotarata.

Din cele spuse am dedus ca ai atat de vorba cu musulmani care au stiut sa te indrume si acesta este un lucru pozitiv :)

Daca te ajuta cumva editia in limba romana a Coranului (traducerea sensurilor), am acasa un exemplar nou nout pe care ti-l ofer cu cea mai mare bucurie. Doar sa-mi lasi intr-un mesaj privat adresa si numele unde, eventual, pot sa-l expediez.

In rest, ce pot sa mai spun ? Si eu, alaturi de ceilalti frati si surori, de pe acest forum sau de pe celelalte te vom ajuta si vom incerca sa te indrumam cum stim noi mai bine.

Si la mine totul a inceput cu o discutie pe internet in urma cu un an, discutie purtata cu o fata - la acea vreme, sora - acum, din Cairo. La cea data nu stiam absolut nimic despre Islam. Jur pe Allah ca asa este ! Dar, retin doar ca prima ei intrebare despre Islam a fost :

'Dan, ce crezi tu despre Islam?'. I-am raspuns fara a ezita : 'Islamul este o religie a pacii si a iubirii'.

Repet, nu stiam nicio boaba despre Islam, dar asa am simtit eu sa-i spun atunci.

Acesta a fost inceputul. Apoi am citit cat mai multe. Am cumparat, in prima etapa toate cartile de la 'Liga Islamica si Culturala din Romania' (LICR) de pe sos. Colentinei, in Bucuresti.

Apoi am mers si la moschee. Si am avut emotii cu carul : m-am intors de la poarta, vazand ca este inchisa, a doua oara am ajuns in timpul slujbei de vineri si mi s-a spus de la poarta ca nu pot intra in acel moment...

Si nu am dat inapoi. Doream si simteam ca trebuie sa fac acest lucru. Si acum mai am emotii cand fac rugaciunea in moschee pentru ca stau mult in picioare, nestiind limba araba. Pentru ca spun mai rar rugaciunile in araba, asa cum am putut eu sa le invat.

Dar crezi ca-mi pasa ? Am un frate din Cairo, student rezident in Bucuresti, care ma ajuta in orice. Si el mi-a dat incredere mereu in mine. Imi spune : 'Tu faci rugaciunea cum trebuie, nu noi ! Pentru ca tu iei aminte la ce spui, noi o spunem cu rapiditate si, uneori ca e ceva automat'

Oricum, sfatul meu este sa continui sa citesti, sa stai langa oameni care au cu adevarat ceva de spus si sa treci prin filtrul mintii totul. In Islam TOTUL are o logica. Iar, in masura in care Allah Preainaltul te va ajuta, vei descoperi singura Adevarul :)

Nu trebuie sa uitam un lucru : sfarsitul vietii noastre poate veni IN ORICE CLIPA !

Toata stima, draga Criss :)

maryam
07-18-2006, 05:20 PM
Criss .... m-a impresionat povestea ta,dar rabdare cuminte (cum scrie in Quran) ALLAH Subhanna Hua wa Ta`aala este Cel mai Darnic,El este Milostiv si Indurator cu robii Sai si cu adevarat ALLAH nu schimba starea unui om pana ce omul nu schimba ceea ce este in sufletul sau.Eu creed ca nimic nu e intamplator si ca nu are dreptate omul care ti-a spus ca iti lipseste ceva acum,poate ca acesta Inshaa ALLAH este chiar drumul catre sahada,ALLAH stie!

Cat despre ceilalti...se poate ca omul sa faca toata viata lui numai fapte bune,atat de multe incat intre el si Rai sa nu mai ramana decat un pas si totusi el sa faca ceva care sa-l duca in Iad si se poate ca un om sa faca tot raul de pe pamant si intre el si iad sa nu mai ramana decat un pas si el sa faca o fapta buna care sa-l duca in Rai...asadar a fi statornic in credinta este cumva pt. un musulman o sansa ca ar putea cu voia lui ALLAH Preainaltul sa fie dintre cei care vor izbandi

"Cel care urmeaza calea cea dreapta o urmeaza numai pentru sine insusi ,iar cel care rataceste ,rataceste tot numai pentru sine insusi .Si nu va purta [un suflet] incarcat povara altuia ...."(Quran,Surat Al-`Ysra`),
...insa noi nu putem stii cu siguranta cine va intra in Rai,pentru ca hotararea se afla doar in mana lui ALLAH,El calauzeste pe cine voieste El si rataceste pe cine voieste El ,noua.............nu ne revine decat sa ne rugam,sa-i chemam la Islam,sa ne perfectionam pe noi insine in fiecare clipa...restul Inshaa ALLAH doar ALLAH stie ce va fi .Alhamdulillah ca avem acest Quran minunat si aceasta religie ,alhamdulillah ca ALLAH Subhanna Hua wa Ta`ala este Cel vesnic Viu si stie ce ascund pana si inimile noastre
"si la El este judecata si la El veti fi adusi inapoi".

QURRAT-UL-AIN
07-19-2006, 01:00 AM

Draga surioara, ce este si in sufletul meu...
Sotia crestina, parintii crestini, sora crestina ...

Iar noi, musulmanii care am fost crestini si care avem in jurul nostru cele mai dragi fiinte inca ramase crestine resimtim cel mai dureros acest lucru.

Este atat de dureros, incat cand ma uit in ochii lor si stiu ce a spus Allah Preainaltul imi vine sa plang asa de mult...

Am mai citit si in Nobilul Coran ca la Judecata se va ridica un fel de zid intre cele doua parti : cei drept-credinciosi si ceilalti, iar cei necredinciosi vor spune :'Dar de ce ? Doar am trait impreuna !'

Si cand le spui ca scrie in Coranul cel Glorios, ei nici nu vor sa auda de asa ceva... Iata care sunt urmarile celor care au modificat Biblia de-a lungul timpului... :smile18:

Salaam alaykum wa rahmatoullah wa baraketul frate,

Nu am putut citi aceste randuri fara sa iti scriu cateva cuvinte...Ceea ce imi doresc pentru tine si sotia ta si celor apropiati tie,si tuturor in aceasta situatie , este ceea cu ce m.a binecuvantat ALLAH SOBHANA WA TAALA pe mine...sa.i binecuvanteze pe toti ce privesc cu grija, neliniste si intristare pe cei ce inca nu cunosc adevarul....Inainte de a ma converti , am discutat cu preotul meu duhovnic despre viitorul meu sot, despre bunatatea ,linistea si pacea care mi.o ofera , pace pe care nu o gaseam decat dupa impartasit , dar din nefericire acea pace dura cateva ore, apoi inima mi se tulbura din nou...I.am zis ca este o minune, ca e inger, nu om , ca asa purtare nu am intalnit.o la un crestin in toata viata mea...Apoi preotul mi.a spus niste cuvinte ce pe moment m.au tulburat,dar m.au indreptat spre cautarea adevarului , si a urma drumul in cunoasterea Islamului...Mi.a spus : "Nu e inger,baiatul e doar musulman, linistea, pacea si schimbarea ta in bine vine din Islam , sotul tau e un bun musulman si in comportamenul lui se reflecta toate acestea. Islamul inseamna pace, bunatate si cumintenie, ai sa gasesti multa pace si sprijin dupa ce te vei casatori, in aceasta religie,pas cu pas dupa ce ai sa o descoperi."Apoi m.a intrebat de ce vreau sa ma convertesc ,atunci i.am raspuns ca "vreau ca, copiii nostri sa aiba religia ambilor parinti si, completandu.ne perfect pe pamant , iubirea noastra e una perfecta si infinita incat ne dorim sa ne bucuram de aceeasi fericire si in cealalta lume, de aceea trebuie sa imbratisam aceeasi religie". Asa i.am raspuns atunci , apoi am cercetat daca are dreptate, si a avut, am aflat in Islam cele mai curate si mai drepte cai de purtare si m.am convertit inainte de casatorie . Sper sa fim cu totii un bun exemplu pentru ceilalti , sa ne comportam cat mai bine , multumindu.l pe ALLAH SOBHANA WA TAALA ,si in asa fel, poate reusim sa.i facem pe cei de langa noi sa se gandeasca si sa cerceteze , iar in cele din urma sa gaseasca adevarul , pacea si fericirea sublima in Islam,si aici pe pamant si pe lumea cealalta! INSHALLAH

Abdul Rahman
07-19-2006, 09:31 AM

Multumesc mult pentru gandurile tale, draga surioara. Sunt pline de intelepciune, avand in ele experienta unor oameni deosebiti.

Noi, musulmanii convertiti facem ce putem, chiar daca uneori ramanem, din cauze obiective (ex. distanta de care vorbea mai sus surioara noastra), doar la stadiul de intentie. Vom fi judecati in Ziua de Apoi si dupa intentiile noastre.

Pana la urma, oricat de dragi ne-ar fi parintii nostri, mai dragi ne sunt Allah Preaputernicul si Mesagerul Sau (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!), in aceasta ordine :)

Faca-se voia lui Allah Preainaltul ! Intr-adevar, El este singurul Care stie ce o sa faca cu fiecare dintre noi.

Saira
07-19-2006, 07:30 PM
Salaam alaykum wa rahmatoullah wa baraketul frate,

Nu am putut citi aceste randuri fara sa iti scriu cateva cuvinte...Ceea ce imi doresc pentru tine si sotia ta si celor apropiati tie,si tuturor in aceasta situatie , este ceea cu ce m.a binecuvantat ALLAH SOBHANA WA TAALA pe mine...sa.i binecuvanteze pe toti ce privesc cu grija, neliniste si intristare pe cei ce inca nu cunosc adevarul....Inainte de a ma converti , am discutat cu preotul meu duhovnic despre viitorul meu sot, despre bunatatea ,linistea si pacea care mi.o ofera , pace pe care nu o gaseam decat dupa impartasit , dar din nefericire acea pace dura cateva ore, apoi inima mi se tulbura din nou...I.am zis ca este o minune, ca e inger, nu om , ca asa purtare nu am intalnit.o la un crestin in toata viata mea...Apoi preotul mi.a spus niste cuvinte ce pe moment m.au tulburat,dar m.au indreptat spre cautarea adevarului , si a urma drumul in cunoasterea Islamului...Mi.a spus : "Nu e inger,baiatul e doar musulman, linistea, pacea si schimbarea ta in bine vine din Islam , sotul tau e un bun musulman si in comportamenul lui se reflecta toate acestea. Islamul inseamna pace, bunatate si cumintenie, ai sa gasesti multa pace si sprijin dupa ce te vei casatori, in aceasta religie,pas cu pas dupa ce ai sa o descoperi."Apoi m.a intrebat de ce vreau sa ma convertesc ,atunci i.am raspuns ca "vreau ca, copiii nostri sa aiba religia ambilor parinti si, completandu.ne perfect pe pamant , iubirea noastra e una perfecta si infinita incat ne dorim sa ne bucuram de aceeasi fericire si in cealalta lume, de aceea trebuie sa imbratisam aceeasi religie". Asa i.am raspuns atunci , apoi am cercetat daca are dreptate, si a avut, am aflat in Islam cele mai curate si mai drepte cai de purtare si m.am convertit inainte de casatorie . Sper sa fim cu totii un bun exemplu pentru ceilalti , sa ne comportam cat mai bine , multumindu.l pe ALLAH SOBHANA WA TAALA ,si in asa fel, poate reusim sa.i facem pe cei de langa noi sa se gandeasca si sa cerceteze , iar in cele din urma sa gaseasca adevarul , pacea si fericirea sublima in Islam,si aici pe pamant si pe lumea cealalta! INSHALLAH

:salam:

Lacra...masha'Allah...cat de frumos iti expui trairile...de-a dreptul minunat!este nemaipomenita experienta in sine dar si felul in care ne-ai prezentat-o!barakAllahu fik surioara.
Si ca sa spun drept,tare as vrea sa ne mai povestesti cate ceva,asa ...ca acum :smile26:

:salam:

Anna
07-19-2006, 08:36 PM
nu e asa bebika ca poveste frumos?
are un stil aparte de a povesti si asa povesteste despre orice...de stai cu ochii lipiti de monitor si citesti......si parca traiesti si simti cu ea
al hamdu li Allah ca te afli printre noi Lacra
Allah sa te aiba in paza Lui

Saira
07-19-2006, 08:51 PM
nu e asa bebika ca poveste frumos?
are un stil aparte de a povesti si asa povesteste despre orice...de stai cu ochii lipiti de monitor si citesti......si parca traiesti si simti cu ea
al hamdu li Allah ca te afli printre noi Lacra
Allah sa te aiba in paza Lui

asa e habibty...si wallahi ca am spus asta din inima.

QURRAT-UL-AIN
07-19-2006, 08:59 PM
asa e habibty...si wallahi ca am spus asta din inima.

Surorile mele iubite, cum pot sa mai povestesc acum ceva, cand nu pot zari monitorul , m.ati facut sa plang de fericire, daca pot aduce o raza de bucurie in inimile altora, asta imi umple sufletul , as dori sa pot spune mai multe, dar cuvintele sunt de prisos...,sunt atat de fericita , pentru ca intre voi sunt acasa, si am sa fiu mereu printre voi, inshallah!!! Va iubesc si sa fiti cu totii binecuvantati de ALLAH SOBHANA WA TAALA

latifa
07-20-2006, 12:34 AM
Lacra,eu totusi nu inteleg cum de un preot duhovnic a putut sa spuna asa ceva.Daca el stia despre Islam si stia ca este religia cea dreapta,de ce este preot duhovnic?:confused:

QURRAT-UL-AIN
07-20-2006, 01:14 AM
Lacra,eu totusi nu inteleg cum de un preot duhovnic a putut sa spuna asa ceva.Daca el stia despre Islam si stia ca este religia cea dreapta,de ce este preot duhovnic?:confused:

SINCER MI.A SPUS NUMAI CUVINTE DE LAUDA DESPRE ISLAM , ASTA NU INSEAMNA CA.SI NEAGA CREDINTA ... CREDE IN SFANTA TREIME, DAR RESPECTA ISLAMUL SI IL LAUDA PENTRU TOT CEEA CE REPREZINTA EL... SI PE MINE M.A UIMIT, EL MI.A INDREPTAT PASII SPRE ISLAM, MI.A LUMINAT MINTEA SI M.A FACUT SA CERCETEZ MAI MULT...A SPUS CA UN SINGUR DUMNEZEU ESTE DEASUPRA TUTUROR RELIGIILOR,DEPINDE, DE INTERPRETARI SI CA EL NE VA JUDECA PE FIECARE...

latifa
07-20-2006, 01:22 AM
Intr-adevar este o situatie ciudata.Sunt multi oameni care respecta Islamul ca pe o alta religie,dar care nici intr-un caz nu indeamna la convertire.
Ai mai vb cu el?Ca cine stie,poate acum il poti ajuta tu pe el:)

QURRAT-UL-AIN
07-20-2006, 02:07 AM
:)
Intr-adevar este o situatie ciudata.Sunt multi oameni care respecta Islamul ca pe o alta religie,dar care nici intr-un caz nu indeamna la convertire.
Ai mai vb cu el?Ca cine stie,poate acum il poti ajuta tu pe el:)

FIECARE IL RESPECTA PE CELALALT , MI.A ARATAT CALEA , AKUM SUNT PE ALT DRUM , NU NI SE MAI INTERSECTEAZA DRUMURILE , DACA IL VOI INTALNI , AM SA.I MULTUMESC PENTRU CEEA CE A FACUT PENTRU MINE , NU.MI POT PERMITE SA POT MACAR GANDI CA.L AJUT...STIE ALLAH SOBHANA WA TAALA CE FACE CU FIECARE...FIECARE PE DRUMUL LUI , EL LE CUNOASTE PE TOATE SI I L.A ALES PE CEL CE CREDE CA I SE POTRIVESTE, LAFEL SI MIE...

Gia_si_David
07-20-2006, 03:39 AM
Lacra, frumos povestesti...chiar as fi curioasa sa aflu cine este acel duhovnic...asa mi's io, mai curioasa!...sau macar din ce zona este!:cup1:

criss
07-24-2006, 02:28 AM
Maryam, iti multumesc pt cuvintele tale, sa stii ca ma simt onorata ca mi-ai raspuns, eu te admir mult, citesc cu interes postarile tale. Imi doresc sa am rabdare si incerc sa schimb putin cate putin ceea ce este in sufletul meu.
Dan, desi povestile noastre seamana, eu cred ca tu ai fost mult mai hotarat decat mine.Iti doresc ca si sotia ta sa te urmeze pe acest drum, iar pentru mine imi doresc ca sotul meu, macar, sa ma inteleaga.

imanikka
07-24-2006, 03:45 AM
Maryam, iti multumesc pt cuvintele tale, sa stii ca ma simt onorata ca mi-ai raspuns, eu te admir mult, citesc cu interes postarile tale. Imi doresc sa am rabdare si incerc sa schimb putin cate putin ceea ce este in sufletul meu.
Dan, desi povestile noastre seamana, eu cred ca tu ai fost mult mai hotarat decat mine.Iti doresc ca si sotia ta sa te urmeze pe acest drum, iar pentru mine imi doresc ca sotul meu, macar, sa ma inteleaga.
Criss imi scunzi te rof indrazneala. Tu ai vrea sa te convertesti dar sotul tau e crestin?

Allah ma'ak

maryam
07-24-2006, 05:06 PM

Draga mea...eu ma simt onorata,tu nu ai de ce...sunt doar una dintre roabele lui ALLAH si Inshaa ALLAH sa pot sa fiu demna macar sa spun :sunt musulmana.
Este mare lucru ca atunci cand putem sa reusim sa fim obiectivi,poate chiar noi,cele care ne-am convertit si nu am trait copilaria sau adolescenta in islam sa putem "cobora" de pe piedestalele in care ne placem sa credem ca ne-am urcat si sa dam ceea ce am primit.Sincer daca m-ar intreba cineva as spune si chiar spun asta ca nu am nici un merit in absolut nimic,chiar ma intreb oare ce-am facut sa merit atat?Doar Gratie lui ALLAH Subhanna Hua Wa Taala am ajund in Islam si doar min fadli ALLAH am ajuns sa iubesc Islamul ,sa-l respir si Inshaa ALLAH sa-l traiesc.
De aceea cred ca aceasta sansa poate atinge pe oricine si o merita toti,insa ALLAH stie mai bine pe cine calauzeste.
Si nu cred in intamplari fara sens...cred ca destinul tau este legat puternic de Islam indiferent ce poate spune un sot,sau o mama...sau chiar un fiu.Cine este acela care poate judeca in privinta acestor taine atat de profunde?
Nu-mi permit sincer sa dau sfaturi,insa imi doaresc din suflet sa te ajute ALLAH ca drumul tau sa fie aceasta religie minunatasi sa ne intalnim in acesta viata sau in cealaltain Gennat Inshaa ALLAH.:salam: