PDA

View Full Version : Intrebare



aiscia
07-21-2006, 11:38 AM
DE CATEVA ZILE MA SIMT TARE TRISTA,
CAND IMI PUN IN GAND SA CITESC CORANUL CEL SFANT,IMI VINE O STARE "NEPLACUTA" IN SUFLET....
LA RUGACIUNI NU MA POT CONCENTRA....
SUNT NELINISTITA SI AM O STARE DE NERVOZISM CONTINUA...
SI,CRED CA SUNT TARE STRESANTA PENTRU CEI DIN JURUL MEU
AS VREA SA PLANG CA SA MA DESCARC,DAR NU REUSESC..
NU MA MAI IMPRESIONEAZA NIMIC....
INTR-UN CUVANT,AM DEVENIT RECE,IMUNA LA TOT CE SE INTAMPLA IN JURUL MEU.


CE SA FAC SA IMI TREACA ACEASTA STARE?
OARE DACA DESCHID CORANUL SA CITESC,NU PACATUIESC DACA NU REUSESC SA MA CONCENTREZ LA CEEA CE CITESC?

OARE ACESTA STARE SI ACEST SENTIMENT NU IMI STERG TOATE LUCRURILE FRUMOASE PE CARE LE FAC?

:smile308: :smile308: :smile308: :smile308: :smile308: :smile308: :smile308: :smile308:

Anna
07-21-2006, 11:44 AM
habibti asa mai patesc si eu cateodata....si atunci ascult Coran ma linisteste mai mult decat daca as citi eu...pana imi revin la starea mea....sau in general ma gandesc la pedepsele mormantului si ale judecatii de apoi,ma gandesc ca Allah ma iubeste si eu asa il rasplatesc???
trebuie sa invingi starea negativa din sufletul tau si fa du'a ...cere ajutor de la Allah sa fie alaturi de tine...Allah te iubeste .....
eu la salat inainte de salat ma gandesc ca Allah se uita la mine si Allah stie daca ma gandesc la altceva ,ca este o comunicare deschisa intre mine si Allah....si imi e rusine sa imi zboare gandul ...concentreaza-te numai la Allah si inshAllah vei reusi...
nu uita sa faci du'a....si sa nu renunti in a face salat ca nu te poti concentra sau a citi Coran ca nu te poti concentra...dimpotriva la fiecare ayat fa o pauza mica si reflecteaza asupra a ce citesti....
inshAllah sa reusesti surioara sunt alaturi de tine

maryam
07-21-2006, 01:30 PM
Habibti,seitan imboldeste omul si atunci cand acesta este bun cu atat maimult ura lui este si mai mare...asa ca nu lasa acest rau sa intre in inima ta.
Doar ti-se pare ca nu te poti concentra la Quran,de fapt el authu billahi este cel care vrea sa te faca sa simti asta.
Stiu ca ALLAH Ta`aala este cu cei care se caiesc si se intorc la El cu supunere si ma rog sa te intareasca si sa-ti dea putere,pt. ca tu esti un suflet curat si bun.
ALLAH maaki!

QURRAT-UL-AIN
07-21-2006, 02:17 PM
MI.as dori sa.ti pot lua nelinistea cu mana, sau cu niste cuvinte alese, dar cu cat ma gandesc mai mult, cu atat ma intristez mai tare....pot doar sa ma rog ca Allah sobhana wa taala sa.ti linisteasca inimioara si sa.ti limpezeasca gandurile...spre cele mai curate...iar citirea Gloriosului Quran sa.ti umple inima de o binecuvantata liniste ...

hadiya
07-21-2006, 03:23 PM
:salam:

draga mea surioara ,inchaAllah sa-ti regasesti linistea sufleteasaca
sint sigura ca este ceva trecator inchaAllah .
ma gindesc si o sa fac duwa pentru tine surioara ca ALLAH subhana wa ta'alla sa fie cu tine .

asteptam vesti de la tine ,inchaAllah bune,si nu fi trista ,ALLAH subhana wa ta'alla ne iubeste .

Saira
07-21-2006, 03:50 PM
:salam:

Aiscia,habibtica mica,nu pot spune mai mult decat au spus deja fetele.Nu te lasa doborata de aceasta stare,asculta mult Coran,fa du'a si insha'Allah totul va fi bine.Cand cineva este statornic,Sheitan nu-i mai poate face nici un rau.

Sper sa fie totul ok cat mai repede insha'Allah...asta e pentru tine iubita:

http://i66.photobucket.com/albums/h255/denisa_aisha/60.gif


:salam:

aiscia
07-21-2006, 05:51 PM
Va Multumesc Tare Mult Surioare Ca Sunteti Alaturi De Mine,fie Ca Allah Sa Va Binecuvanteze....
Inshaallah Sa Imi Treaca Aceasta Stare....
Am Sa Incerc Sa Fac Mult Dua Inshaallah....
Va Pup Pe Toate Si Jazaka Allahu Khairan

Anna
07-21-2006, 07:17 PM
Va Multumesc Tare Mult Surioare Ca Sunteti Alaturi De Mine,fie Ca Allah Sa Va Binecuvanteze....
Inshaallah Sa Imi Treaca Aceasta Stare....
Am Sa Incerc Sa Fac Mult Dua Inshaallah....
Va Pup Pe Toate Si Jazaka Allahu Khairan


iubita si noi suntem alaturi de tine si facem du'a pentru tine
Allah sa ne accepte du'a si sa te intareasca
ameen

um-rahmun
07-21-2006, 11:45 PM
Din pacate am fost si eu in aceasta stare ba chiar mai rau.
Pur si simplu am spus ca exista un singur DUMNEZEU si nu trebuie neaparat am vre-o religie.Am intrat intr-o biserica catolica.Nu intelegeam ce caut acolo.Nu stiam cum sa ma rog.In ce limba.Vedeam ca oamani sunt incaltati,merg legananduse(parca dansau)la inpartasanie nu aveam curajul sa fug afara i-mi era frica de mine insumi.
Tin minte ca am iesit speriata am mers acasa mi-am imbracat hainele de rugaciune si m-am asezat pe covorul de rugaciune.I-mi era rusine simteam ca CEL PREAINALT se uita la mine nu indrazneam sa-mi ridic ochi din pamant.
Spuneam:O oare merit fi iertata,cum indraznesc eu sa stau de vorba cu ALLAH dupa cum m-am comportat.Nu stiu cat timp am stat acolo.I-mi amintesc eram foarte obosita si am adormit plangand.
In acea noapte am visat ca din cer am vazut o mana si auzeam o voce calda care ma chema, i-mi spunea:EU AM AUZIT CHEMAREA TA DE TINE DEPINDE TOTUL DACA VREI SAU NU SA VI LA MINE.
Acela era cel mai frumos vis din viata mea.

Draga sora eu sper sa fie o perioada scurta si cat de repede sa te intorci eu CRED SI SUNT SIGURA CA ALLAH VEDE SI STIE TOT si va vedea si inima si mintea ta.Pregatestete asaprecum ALLAH sa fie multumit de tine.