PDA

View Full Version : A Doua Sotie...pentru Care Motiv?



aiscia
07-22-2006, 11:59 AM
AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?:confused:
EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?:smile19: :smile19:

CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????

Anna
07-22-2006, 12:54 PM
Inainte de aparitia Islamului, numeroase alte comunitati si confesiuni au permis casatoria cu mai multe femei, ajungand pana la ordinul zecilor sau chiar sutelor , fara nici o conditie sau restrictie, dar cand a aparut Islamul, el a stabilit anumite restrictii si conditii in privinta casatoriei cu mai multe femei :
limita maxima a sotiilor a devenit patru;
musulmanului care nu are increderea ca va fi capabil sa le trateze pe sotiile sale in mod echitabil in ceea ce priveste alimentatia, imbracamintea, locuinta, intretinerea si cheltuielile ii este interzis sa ia in casatorie mai mult de o femeie :

„Dar daca va temeti ca nu veti fi drepti [cu ele], atunci [luati] una singura” (surat An-Nisa: 3)


Cauzele ingaduintei poligamiei :
exista barbati care doresc cu putere sa aiba copii si au parte de sotii care nu pot naste (sterilitate, boala etc.)
exista barbati inzestrati cu instinct sexual puternic si care au parte de sotii care se simt mai putin atrase de asemenea instincte, bolnave, cu lungi perioade de menstruatie s.a.m.d.
pot exista situatii cand numarul femeilor sa devina mai mare decat numarul barbatilor (ex. razboaie)
imposibilitatea femeii bolnave cronic de a-si indeplini datoriile maritale .


sunt multe de spus aici si acuma eu cam trebuie sa plek dar revin inshAllah cu mai multe informatii despre acest subiect

QURRAT-UL-AIN
07-22-2006, 07:17 PM
...A doua sotie...hm...de ce si nu al doilea sot , si apoi combinari de 2 luate cate 2 , sau aranjamente ... :36_1_21:Era o gluma , sa.mi fie cu iertare , nu stiu daca ar fi o scuza sau moft pentru a doua sotie...mai bine divort daca una nu e buna si are nevoie de alta, normal e impreuna la bine si la rau...fara scuze...(e numai parerea mea):smile06:

Anna
07-22-2006, 07:53 PM
Casatoria cu mai multe femei:Islamul este o religie care se potriveste cu starea fireasca si raspunde situatiei relae ramanad departe de exagerari si de nesocotinta.Acest lucru reiese cu claritate si din atitudinea fata de poligamie.Din considerente umanitare importante individuale si sociale ,islamul a ingaduit adeptilor sai sa ia in casatorie mai multe femei.
Inainte de aparitia islamului numeroase alte comunitati si confesiuni au permis casatoria cu mai multe femei ajungand la ordinul zecilor sau chiar sutelor fara nici o conditie sau restrictie dar cand a aparut islamul el a stabilit anumite conditii si restrictii in privinta casatoriei cu mai multe femei.
In primul rand a stabilit limita maxima a sotiilor la patru.Ghilan athThaqafi a imbratisat islamul avand 10 sotii si Profetul sallahu aleyhi wa salam i-a zis:"Alege-ti 4 dintre ele si desparta-te de celalalte !"
Tot astfel Profetul sallahu aleyhi wa salam le-a cerut sa se limiteze numai la patru sotii si acelora care au avut 8 sau cinci cand au imbratisat islamul.
Cat priveste casatoria Profetului sallahu aleyhi wa salam cu 9 femei aceasta a fost o situatie in care Allah l-a harazit data fiind nevoia propovaduirii din timpul vietii sale si nevoia comunitatii de ele dupa moartea lui

revin inshAllah

Anna
07-22-2006, 08:04 PM
Echitatea -conditia ingaduirii poligamiei

Islamul conditioneaza casatoria cu mai multe sotii in acelasi timp de increderea musulmanului in sine ca va fii capabil sa le trateze pe sotiile sale in mod echitabil in ceea ce proveste alimentatia ,imbracamintea ,locuinta,intretinerea si cheltuielile.Aceluia care nu are certitudinea ca va putea sa le asigure aceste drepturi in mod egal ii este interzis sa ia in casatorie mai mult de o femeie caci Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Dar daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele atunci luati una singura" (4:3)
Iar Profetul sallahu aleyhi wa salam a zis :
"Acela care are doua muieri si inclina catre una dintre ele mai mult decat catre cealalalta acela va veni in Ziua Invierii tarandu-si una din partile sale cazuta sau atarnand"
Prin inclinarea asupra careia previne hadisul se are in vedere incalcarea drepturilor ei si nu numai inclinarea afectiva.Aceasta se incadreaza in echitatea care nu este cu putinta si pe care Allah o iarta si Se arata ingaduitor cu ea caci El a grait:
"Nu veti putea sa va purtati intocmai la fel cu toate soatele,chiar daca ati voi cu tot dinadinsul .Dar nu va intoarceti cu totul [catre vreuna dintre ele]lasand-o [pe cealalta]ca atarnata" (4:129)

De aceea Profetul sallahu aleyhi wa salam impartea intre sotiile sale si era drept .Si a zis:
"Doamne aceasta este impartirea mea fata de ceea ce am.Si nu ma dojeni pe mine pentru ceea ce ai Tu si eu nu am".
Prin ceea ce nu avea se referea la chestiunea inimii si inclinarii afective deosebite catre una dintre ele.
Daca vroia sa plece intr-o calatorie atunci proceda la un fel de tragere la sorti si aceea a carei sageata era scoasa din sac mergea in calatorie impreuna cu el.El proceda astfel pentru a evita ivirea durerii in pieptul lor si pentru a le multumi pe toate.

Anna
07-22-2006, 08:23 PM
Explicatia ingaduirii poligamiei:
Islamul este ultimul cuvant a lui Allah cu care El a incheiat mesajele.De aceea,El a venit la o oranduiala generala si vesnica aplicabila in toate locurile si in toate epocile la toti oamenii.
El nu oranduieste pentru cei care duce o viata sedentara uitandu-l pe beduin nici pentru zonele reci,uitandu-le pe cele calde nici pentru o anumita epoca neglijandule pe celalalte epoci.
El apreciaza nevoile individului si nevoile grupurilor aprecieaza nevoile si interesele tuturor.
Exista barbati care doresc cu putere sa aiba copii si au parte de sotii care nu pot zamisli fie din cauza ca sunt sterile fie din cauza unei boli fie din alte motive.In astfel de situatii oare nu este ea mai respectata si nu este mai bine pentru el sa se insoare cu o alta femeie care sa-i implineasca dorinta pastrand-o si pe prima si garantand drepturile ei?
Exista barbati inzestrati cu instinct puternic si cu o pofta deosebita si care au parte de sotii care se simt putin atrase de barbati ,bolnave,cu lungi perioade de menstruatie etc iar ei nu pot rabda mult fara femei .Intr-o astfel de situatie nu este mai bine sa i se permita barbatului sa ia o a doua sotie in loc de ca cauta o amanta?
Se poate intampla ca numarul femeilor sa fie mai mare decat numarul barbatilor indeosebi in urma razboaielor care mistuie floarea barbatilor si a tineretului.In astfel de situatii este in interesul societatii si in interesul femeilor ca barbatii sa aiba mai multe sotii astfel incat ele sa nu ramana toata viata necasatorite si lipsite de viata conjugala cu linistea ,prietenia si virtutile ei de binecuvantarea de a fii mama in vreme ce inimile le cheama la implinirea acestui sentiment.
Femeile care depasesc numarul barbatilor apti pentru casatorie au de ales una dintre urmatoarele posibilitati:
1-sa petreaca intreaga viata in amaraciunea frustrarii
2.-sa li se dea frau liber pentru a deveni instrumente ale placerilor pentru barbati
3-sa li se ingaduie sa se marite cu barbati casatoriti apti de a le asigura intretinerea si de a le aduce fericirea.
Fara indoiala ca aceasta ultima posibilitate este solutia echitabila si balsamul tamaduitor prescris si de Coran.
"Dar cine oare ar putea fi mai bun judecator decat Allah pentru un neam care se crede statornic"(Al-Maida:50)
Aceasta este poligamia pe care Occidentul o reproseaza musulmanilor ponegrindu-i din cauza ei in vreme ce le ingaduie barbatilor sai sa aiba amante fara nici o restrictie sau socoteala fara nici un fel de obligatii juridice sau morale fata de femeie sau fata de descendentii rezultati din aceste relatii si realitati contrare religiei si moralei.Care din aceste doua grupuri este mai bine calauzit?

MARYAM M.A.
07-22-2006, 10:04 PM
:salam:
Eu am ajuns la urmatoarea concluzie...
Islamul da dreptul barbatului ca in anumite conditii sa-si ia o a 2-a sau chiar 4 sotii, si foarte bine face. dar tot Allah SUBHANA WA TA'ALA stie mai bine de ce acest lucru este sunna si nu fard.
Ca sa raspund la ce a intrebat Aiscia... eu cred ca sunt femei musulmane ca si cele crestine care pot imparti acelasi barbat... in Islam se numesc sotii, la crestini- amante.
Acest tip de femei, ma refer la musulmancele care fara a fi in suferinta si fara alte motive, accepta ca sotul sa aiba si alte sotii sunt ori foarte religioase si se resemneaza... ca n-au altceva de facut... ori sunt interese la mijloc, incepand cu moralitatea (pt copii, care sa creasca impreuna cu tatal), din motive financiare, din alte motive care poate eu nu le cunosc, fiecare femeie stie mai bine...
Dar noi stim ca acest lucru este sunna... nu este fard... si mai stiu ca atunci cand un barbat nu este capabil sa fie fidel gaseste motive sa "faca sunna"... dar nu am vazut inca nici un barbat care sa fie asa de maret si sa i-a o infirma de sotie, sa aiba grija de ea ca sa primeasca hasanate mai multe...
Unii barbati sunt egoisti atunci cand se gandesc la o alta sotie, in ciuda faptului ca actuala ii ofera copii are grija de el si nu este bolnava si isi indeplineste obligatiile de sotie...
Sincera sa fiu rar am vazut acest tip de situatii in tara araba pe care am vizitat-o... dar Romania este plina de acest gen de situatii...
Aici se naste o alta intrebare... calitatea musulmanului care traieste in Romania este sau nu indoielnica? , ma refer la cei veniti din afara, ca musulmani romani cu mai multe sotii iar nu am vazut....
Nu neg ca acei musulmani care nu se afla in categoria "unii barbati musulmani" respecta si conditiile unei casatorii cu mai multe femei si nu se hazardeaza in a face acest pas fara un motiv foarte serios...
Este mai greu de dezbatut acest subiect ca motivele pentru anumite persoane sunt serioase in timp ce alta persoana poate vedea altfel lucrurile...
Allah SUBHANA WA TA'ALA stie mai bine pe cine alege si de ce, sa treaca printr-o astfel de situatie...

Mariyah
07-23-2006, 03:14 AM
In Romania un barbat nu are voie sa aiba 2 sotii. Nimeni si nimic nu este mai presus de lege. Insa, presupun (mai mult din auzite) ca unii imami oficializeaza astfel de casatorii. Casatoriile oficializate insa la moschee nu sunt recunoscute de statul roman iar sotul poligam daca incearca sa treaca pe la starea civila ca sa le oficializeze, risca o amenda frumusica plus cativa anisori de puscarie.
Asa ca femeile din Romania pot rasufla linistite.Garantat !
Mai e un caz , sotul poligam poate sa-si ia o singura sotie legal si cu cealalta sa incheie doar o casatorie la moschee. Dar daca d-l politist ar avea chef sa-l ia la bani marunti ce ar face?daca e arab sau cetatean strain oricum isi are telefoanele sub ascultare de catre SRI si imediat am auzi la stiri de d-l cu 2 sotii .Un ofiter SRI castiga si el o paine doar ascultand niste telefoane.Ce ar face d-l ? ar recunoaste sotul nostru poligam ca are 2 sotii? Sigur ca nu, saracu` infricosat de perspectiva inchisorii pe a 2 a sotie o va declara amanta ca sa scape ca nu toata lumea iubeste penitenciarul Rahova si apoi ce drepturi mai are femeia aia daca ramane la rangul de "amanta"? Poate sa se bucure acea femeie de drepturile ei islamice cand societatea ii arata ca e doar o "amanta" ? ar trebui sa se bucure de faptul ca sotul o reneaga public vorbind?


si ca sa raspund la intrebarea Aisciei doar din persepectiva romaneasca (as putea spune europeana) A Doua Sotie...pentru Care Motiv?
E f simplu motivul: nevoia sotului de a interactiona cu autoritatile statului in mai multe etape: sectie de politie, tribunal, penitenciar ,apoi mai e nevoia de publicitate prin posibilitatea aparitiei la stirile de la ora 5 plus showul Dan Diaconescu in direct . In spatele acestor nevoi cred ca se afla un barbat adevarat care pt a ne dovedi asta e in stare sa infunde puscaria.

Anna
07-23-2006, 03:58 AM
AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?:confused:
EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?:smile19: :smile19:

CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????

despre conditiile islamice in care un barbat musulman isi poate lua mai multe sotii(max 4!:D) ti-am vb mai sus...sper ca ai citit si te-ai lamurit
unii barbati le respecta (conditiile si sotiile)...unii nu....
nu cred ca toti barbatii isi ia sotii din egoism imi e greu sa cred asta...si e si cam dur exprimata asta cu egoismul....
pt orice femeie e destul de dureros sa vina acasa sotul si sa ii spuna iubita ma insor....dar daca se respecta limitele islamului eu nu stiu de ce ar trebui privita situatia ca o tragedie...atunci cine ar mai fii egoist???
daca sotia nu poate avea copii si nu e de acord ca sotul sa isi ia alta sotie care ii poate oferi mostenitorii pe care ii doreste....atunci...?!tot el ar fii egoist?nu e obligatoriu ca in asemenea situatie sa isi ia alta sotie...asa cum nu e obligatoriu sa divorteze....si atunci pentru binele sotului nostru si pentr fericirea lui...de ce am spune nu?din egoism nu?faptul ca isi ia alta sotie nu inseamna ca ne iubeste mai putin...
in general fiecare situatie din conditiile islamice se poate dezvolta....
le admir foarte mult pe cele care au taria sa isi ajute sotul sa gaseasca o stie potrivita pentru el...o a doua....si daca vreodata va fii sa fiu in asemenea situatie...inshAllah ca bunul Allah sa imi ofere puterea sa merg mai departe si sa fiu alaturi de sotul meu si inshAllah el sa aiba parte de o sotie buna si credincioasa....
atata timp cat se respecta normele islamice...cine sunt eu sa ma impotrivesc????

MARYAM M.A.
07-23-2006, 04:17 AM
Eu cred ca discutia aceasta, Nazira, era din perspectiva religioasa... au acest drept musulmanii, si nu suntem noi mai destepti ca Allah SUBHANA WA TA'ALA... sa spunem ca nu au acest drept... sora noastra Anna, a prezentat bine subiectul....
Pentru motive serioase nu vad de ce ar fi interzisa casatoria cu mai multe femei.... statul roman are impertinenta sa legalizeze aspecte sociale ca prostitutia si concubinajul.... si sa stii ca argumentul "ca asa sunt aceste fenomene sunt tinute sub control" aceste lucruri nu mi se pare deloc plauzibil... asta este... sunt incurajate acest tip de relatii... si cei care trebuie sa i-a atitudine tac... adica nu tac au dat 2, 3 declaratii dar oamenii se complac si nu se sesizeaza sa ia atitudine...
Ca statul roman pedepseste poligamia.... bine face... dar crede-ma ca mie nici ca mi-a pasat ca am avut patalamau la mana in urma trecerii mele pe la starea civila... e mai important legamantul sacru in fata lui Allah.... fara a exista grad de comparatie intre aceste doua lucruri....
Si ce ai spus tu face parte din realitate.... asta-i drept.... Dar femeile din romania si din nici o alta parte a globului nu pot sta linistite.... exista amante si barbati care le cauta, exista femei usoare si unii se multumesc si cu asta...
Dar casatoria in Islam presupune niste obligatii de care acel barbat va fi intrebat in ziua de apoi, si desigur si obligatii din partea sotiei...

MARYAM M.A.
07-23-2006, 04:25 AM
despre conditiile islamice in care un barbat musulman isi poate lua mai multe sotii(max 4!) ti-am vb mai sus...sper ca ai citit si te-ai lamurit
unii barbati le respecta (conditiile si sotiile)...unii nu....
nu cred ca toti barbatii isi ia sotii din egoism imi e greu sa cred asta...si e si cam dur exprimata asta cu egoismul....
pt orice femeie e destul de dureros sa vina acasa sotul si sa ii spuna iubita ma insor....dar daca se respecta limitele islamului eu nu stiu de ce ar trebui privita situatia ca o tragedie...atunci cine ar mai fii egoist???
daca sotia nu poate avea copii si nu e de acord ca sotul sa isi ia alta sotie care ii poate oferi mostenitorii pe care ii doreste....atunci...?!tot el ar fii egoist?nu e obligatoriu ca in asemenea situatie sa isi ia alta sotie...asa cum nu e obligatoriu sa divorteze....si atunci pentru binele sotului nostru si pentr fericirea lui...de ce am spune nu?din egoism nu?faptul ca isi ia alta sotie nu inseamna ca ne iubeste mai putin...
in general fiecare situatie din conditiile islamice se poate dezvolta....
le admir foarte mult pe cele care au taria sa isi ajute sotul sa gaseasca o stie potrivita pentru el...o a doua....si daca vreodata va fii sa fiu in asemenea situatie...inshAllah ca bunul Allah sa imi ofere puterea sa merg mai departe si sa fiu alaturi de sotul meu si inshAllah el sa aiba parte de o sotie buna si credincioasa....
atata timp cat se respecta normele islamice...cine sunt eu sa ma impotrivesc????

Nu m-am facut inteleasa....
InshAllah sa poti sa-i alegi sotului tau o sotie cum isi doreste daca va fi cazul, sau sa poti accepta situatia in cazul in care vei fi pusa in fata faptului implinit.... inshAllah
Stiu conditiile in care pot barbatii sa se casatoreasca cu mai multe sotii, dar atentie poate trebuia sa subliniez.... am spus unii barbati nu am impertinenta sa generalizez... ca am un sot pe care am pretentia ca il cunosc si nu se afla in categoria mai sus mentionata....
Chestia ca sunt mai mult sau mai putin iubite femeile puse in situatia de a accepta o alta femeie in viata barbatului lor.... lasa-ma sa nu fiu asa sigura ca tine.... mai ales daca nu e vorba de cazurile limita prezentate de tine cand atunci isi respecta sotia care e bolnava sau nu le poate oferi mostenitori.... dar asta nu mai este acelasi lucru ca atunci cand o face ca asa s-a gandit el ca trebuie sa i-a o pauza de galagia copiilor primei sotii sau vrea alta ciorba....

amal
07-23-2006, 01:56 PM
si eu cred ca in Ro barbatii musulmani se casatoresc parca mai usor cu o a doua nevasta. aici le e mai usor sa nu-si indeplineasca obligatiile fata de sotii, pt ca acestea nu cunosc bine islamul, si unele femei se multumesc cu mai putin decat araboiacele, care pe langa faptul ca isi cunosc drepturile, au in general si unele pretentii financiare de la sot.


unii tin ascunsa a doua casatorie, ceea ce nu mi se pare corect si din cate am inteles eu, nu e nici islamic; totusi unii zic ca barbatul are voie sa ascunda prima casatorie, altii ca nu. in fine...eu una stiam ca minciuna e un pacat mare in islam, dar unii zic ca atunci cand adevarul are ca rezultat cearta, atunci e mai bine sa minti:D

cred ca sunt destui barbati care fac ce le convine lor.
cand exista o criza in casatorie, e nevoie de ambii soti ca sa fie rezolvata, nu poate fi condamnata doar sotia...si sunt de parere ca destul de multi barbati sunt cam comozi in ceea ce priveste obligatiile lor si nu numai.

imanikka
07-23-2006, 05:08 PM
Am doar o intrebare: Si daca familia nu poate sa aiba copii din cauza sotului ? Atunce ea isi ea al 2-lea sot?
:36_1_21:

MARYAM M.A.
07-23-2006, 11:48 PM
Am doar o intrebare: Si daca familia nu poate sa aiba copii din cauza sotului ? Atunce ea isi ea al 2-lea sot?
:36_1_21:

Din cate stiu... femeia are dreptul sa ceara divortul pentru ca are si ea drept la a fi mama... si nimeni si nimic nu-i poate lua aceasta sansa... iar sotul daca este in imposibilitatea de ai oferi copii are obligatia, daca ea isi doreste, sa ii redea libertatea...

um-rahmun
07-25-2006, 01:06 AM
Dumnezeu sa ma ierte dar eu nu a-s putea permite sotului sa ia a 2 sotie.
Prefer sa raman eu singura toata viata decat sa inebunesc.
Din fericire sotul a inteles acest lucru si m-a asteptat 5ani pana sa avem copii.
Intotdeauna i-am spus ca poate sa se casatoreasca cu alta atunci cand din pacate eu nu ramaneam insarcinata sa simta bucuria de a fi tata dar atunci eu plec din viata lui.

dunia
07-25-2006, 01:10 AM
macar vad ca mai sunt care gandesc ca mine. sa ma ierte bunul Allah insa eu nu as putea sta cu sotul si cu alta sotie nicicum. mai bine singura. nici vorba de a doua sotie. dar nici sotul nu e voitor asa ca macar nu am griji. vorba lui ajunge una si inca pe deasupra, la ce le mai trebuie in plus cand si asta e prea mult:36_1_21:

Anna
07-25-2006, 01:10 AM
Dumnezeu sa ma ierte dar eu nu a-s putea permite sotului sa ia a 2 sotie.
Prefer sa raman eu singura toata viata decat sa inebunesc.
Din fericire sotul a inteles acest lucru si m-a asteptat 5ani pana sa avem copii.
Intotdeauna i-am spus ca poate sa se casatoreasca cu alta atunci cand din pacate eu nu ramaneam insarcinata sa simta bucuria de a fi tata dar atunci eu plec din viata lui.


al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
nu este obligatoriu ca daca o femeie care nu poate avea copii atunci sotul sa ia alta sotie....este o varianta...pe care el o poate lua in calcul sau nu

latifa
07-25-2006, 07:09 PM
Si eu tot asa zic;mai bine singura si amarata decat cu o a 2 sotie.Si acum ,sa ma ierte Dumnezeu,dar cred ca mai multe pacate ne-am face asa.Adica am ajunge la tot felul de discutii,la ganduri urate si suferinta.
Chiar daca unele femei accepta,sunt convinsa ca in adancul sufletului lor sufera si isi fac tot felul de ganduri,nu tocmai placute.Si atunci apar pacatele,care probabil sunt mai mari decat divortul.

Anna
07-25-2006, 07:25 PM
si daca ai copii?ce faci?divortezi ?o fii mai bine pt ei?
si divortul nu cred ca e ceva placut care aduce numai bucurie ci dimpotriva
nu stiu daca in adancul sufletului lor ele sufera sau nu...asta numai Allah stie
dar depinde si de gradul de credinta a fiecaruia
pentru ca de ex daca intr-un caz de razboi sotul se hotaraste sa ia alta sotia pe care vrea sa o salveze de la o viata monahala de la singuratate sau suferinta e chiar asa de om rau???
sau cum?
suntem surori toate in islam pana e vorba de sotii nostri ....si de aici se schimba totul???

latifa
07-25-2006, 07:36 PM
si daca ai copii?ce faci?divortezi ?o fii mai bine pt ei?
si divortul nu cred ca e ceva placut care aduce numai bucurie ci dimpotriva
nu stiu daca in adancul sufletului lor ele sufera sau nu...asta numai Allah stie
dar depinde si de gradul de credinta a fiecaruia
pentru ca de ex daca intr-un caz de razboi sotul se hotaraste sa ia alta sotia pe care vrea sa o salveze de la o viata monahala de la singuratate sau suferinta e chiar asa de om rau???
sau cum?
suntem surori toate in islam pana e vorba de sotii nostri ....si de aici se schimba totul???


Anna,din pacate,parintii mei au divortat,dar ,sa ma ierte Dumnezeu,e mai bine asa.Decat sa se certe toata ziua si sa o vad pe mama suferind,da,e mai bine asa.Crede-ma ca mai mult sufeream atunci,eu ca si copil,si mama ,ca si sotie.Asa ca da,parerea mea,mai bine divortezi.Cand copii isi vad parintii certati sau suferind si ei sufera mult mai mult,decat atunci cand ii vad separarti,dar linistiti si zambitori.
Si daca ,in caz de razboi,sotul doreste sa protejeze o femeie,o poate proteja si fara casatorie.Si nu cred ca in timp de razboi e normal ca un barbat sa se indragosteasca.Ar fi ceva de genul:"Cand tara arde baba sta si se piaptana".
Acum fiecare cu credinta lui,cum ai spus si tu.Dar eu,care cred in Dumnezeu si port frica de ziua judecatii,asa simt:ca mai multe pacate mi-as face daca as accepta asa ceva,pt ca stiu ce e in sufletul meu .

Anna
07-25-2006, 07:43 PM
Anna,din pacate,parintii mei au divortat,dar ,sa ma ierte Dumnezeu,e mai bine asa.Decat sa se certe toata ziua si sa o vad pe mama suferind,da,e mai bine asa.Crede-ma ca mai mult sufeream atunci,eu ca si copil,si mama ,ca si sotie.Asa ca da,parerea mea,mai bine divortezi.Cand copii isi vad parintii certati sau suferind si ei sufera mult mai mult,decat atunci cand ii vad separarti,dar linistiti si zambitori.
Si daca ,in caz de razboi,sotul doreste sa protejeze o femeie,o poate proteja si fara casatorie.Si nu cred ca in timp de razboi e normal ca un barbat sa se indragosteasca.Ar fi ceva de genul:"Cand tara arde baba sta si se piaptana".
Acum fiecare cu credinta lui,cum ai spus si tu.Dar eu,care cred in Dumnezeu si port frica de ziua judecatii,asa simt:ca mai multe pacate mi-as face daca as accepta asa ceva,pt ca stiu ce e in sufletul meu .

aici nu era vorba de certuri si de neintelegeri pentru ca daca 2 persoane sunt incompatibile ...acuma asta e orice ar face si oricat ar incerca nu reusesc sa se inteleaga
dar nici un barbat nu isi poate lua a doua sotia fara voia lui Allah si daca o va face o va face pentru ca asa a vrut Allah
Numai El stie ce e mai bine pentru noi si numai El hotaraste pentru noi
nu este atata de mare tragedia ca a luat pe alta ca doara nu a fugit in lume cu ea o face cu anumite motive bine alese de Allah si atunci de ce sa razvratim impotriva lui Allah?
si cum sa aiba grija de o femeie in timpul razboiului si dupa asa?!
cum adica sa o ajute financiar?
eu cred ca o femeie si de fapt un om are mult mai multe nevoi decat cele financiare?
oare u nu ai vrea sa te bucuri ca esti mama?poate si alta femeie si-ar dori asta si poate mai mult decat tine sau mine?oare alta femeie nu si-ar dori o familie?nu si-ar dori un sot?pe cineva alaturi de el?
si atata timp cat sotul nostru isi indeplineste corect datoriile atunci de ce sa fim nefericite?oare nu ar trebui sa ne bucuram pentru sora noastra?

latifa
07-25-2006, 08:00 PM
O alta datorie a musulmanilor este de a gasi surorilor si fratilor soti,respectiv sotii.Deci exista si alte posibilitati.

Se pare ca discutia aluneca spre ceva neplacut.Daca tu poti sa accepti asa ceva,este problema ta si Allah stie mai bine.
Dar eu,personal,stiu ca nu as putea si mi-as face mai multe pacate.Mi-as innegri sufletul si viata mea si a sotului.Numai cand ma gandesc la asa ceva si deja pacatuiesc fara sa vreau.
Fiecare stie ce poarta in suflet...........

imanikka
07-25-2006, 11:57 PM
Draga Latifa in postarile tale ma regasesc pe mine. :( Allah sa ma ierte nu accept si nici nu voi accepta vreodata. Am zis ,,la bine si la rau ,, , deci asa sa fie. Allah stie mai bine .

khalisah
07-26-2006, 01:45 AM
Assalamu alaikum dragi surioare


Am sa postez inshAllah cateva cuvinte ale unei surioare mashAllah minunate alhamdulillah.......nu cred ca mi ar incredinta acceptul sa o fac daca ar stii insa o fac inshAllah doar gandindu ma ca sufletele voastre ar putea simti acelasi trairi pe care le am avut eu la citirea acestor randuri.....

"De multe ori este greu, sa gasesti in tine puterea sa vrei si sa reusesti sa accepti hotararile lui Allah ta ala , pt tine...

......ma rog necontenit, ca Allah ta'ala sa ma faca sa fiu cit se poate mai umila in cerintele mele personale si sa ma faca sa iubesc ceea ce El dispune pt mine...sa nu pling si sa disper ca nu mi s-a implinit nu stiu ce vis...sau nu stiu ce dorinta...

.....de pilda,......inshAllah, Allah ta'ala sa-mi daruiasca puterea ca , daca la un moment dat, sotul meu,...... si nu ar fi deloc exclus, ......m-ar instiinta ca intentioneaza sa-si ia inca o sotie, eu sa pot zimbi si sa-i pot ura bun venit in familia noastra acestei ...co-sotii......iar inima sa-mi fie plina de speranta ca Allah ta'ala imi va lua acea durere si mi-o va inlocui cu dragoste intru Allah ta'ala, pt acea sora...inshAllah...


Poti sa -mi raspunzi cu mana pe inima? care este telul nostru? ce urmarim in aceasta viata? in definitiv?....familie, copii, servici..... iubire, fericire, etc.......placerea noastra?...satisfactii trecatoare?...urmarim visuri efemere?...baloane de sapun?...tineretea zboara, viata la fel...care este scopul tau?...crezi ca poti face sacrificii de dragul lui Allah ta'ala, de dragul Lui, subhanahu wa ta ala, si numai al Lui...ca Il iubesti pe El, subhanahu wa ta ala , mai mult decit pe tine?....."


Dragi surioare sa meditam inshAllah la aceste minunate cuvinte si sa lasam undeva in urma acesta viata si aceste placeri, sa acceptam cu tot sufletul ceea ce Allah ta ala a poruncit ptr noi...sa primim rasplata care nu se afla la nimeni altcineva decat la Allah ta ala inshAllah amin....sa ne pregatim cele mai bune si hranitoare merinde ptr Viata Vesnica.....

Anna
07-26-2006, 03:10 AM
mashAllah ce cuvinte frumoasa
si ce frumos scrie si gandeste prietena ta
mashAllah mashAllah mashAllah
Allah sa fie alaturi de noi si sa o rasplateasca

iman99
07-31-2006, 09:40 PM
salamu alekum

abia acum am ajuns sa postez si eu la acest subiect
ce vreau sa spun e ca..din moment ce am imbratishat islamul nu am facut-o inconstient noi cei care ne-am convertit...deci ar trebuiii sa acceptam fiecare regula din Quran...daca Alah subhana W Taala ..le-a permis barbatilor ..asta este...... de dragul lui Allah trebuie sa accept....nu am voie sa spun ca "Nu"...mai bine tac inghit in sec daca ar venii vorba si m-as ruga lui Allah sa ma faca mai intelegatoare

va pup Allah sa va aiba in paza..aveti grija de sotii vostri si totul va fii bine:)

MARYAM M.A.
07-31-2006, 11:58 PM
:salam:

Din cate stiu eu casatoria unui barbat cu mai multe femei este sunna si asta nu degeaba...
Asa cum sunt femei care pot sa accepte o alta sotie pentru sotul lor si aici ma refer la cazurile care nu implica infertilitatea si/sau incapacitatea de a fii sotie dtpdv pentru sot, asa exista si femei care si-ar face viata mai amara si pentru ele si pentru sotul care doreste o alta sotie... si atunci mai bine sa alegem sa facem mai putine pacate... si divortam... decat sa ne ucidem farama de dragoste pe care o aveam pentru cel de langa noi...
Daca maine sotul meu ma va anunta ca doreste sa-si ia o a 2-a sotie, cu acelasi zambet probabil il voi anunta ca doresc divortul, si ii voi ura succes si viata frumoasa... dar eu nu pot sa impart nimic cand e vorba de iubire... Allah sa ma ierte si inshAllah sa ma ajute sa nu trec prin asa ceva...
E usor de spus ca incerc sa reactionez frumos, dar tare imi e ca pun mana pe prima cratita si....
Atat am simtit nevoia sa mai adaug...

Anna
08-01-2006, 12:38 AM
eu cred ca timpul rezolva multe si cu rabdare se fac multe foarte multe
cunosc un caz in care sotul a luat a doua si la inceput a fost un soc dar acuma viata ei este normala si priveste totul altfel
nu mai priveste totul ca pe o tragedie ci dimpotriva...asa a vrut Allah si poate daca ar fii divortat ar fii cimplicat lucrurile mai mult
pentru ca e vb de copii la mijloc pentru ca e sotul ei pentru ca ......

Allah ne iubeste si nu ne da mai mult decat putem duce....si El stie mai bine ce alege pentru noi...avem un destin caruia nu ne putem impotrivi

imanikka
08-01-2006, 01:25 AM
eu cred ca timpul rezolva multe si cu rabdare se fac multe foarte multe
cunosc un caz in care sotul a luat a doua si la inceput a fost un soc dar acuma viata ei este normala si priveste totul altfel
nu mai priveste totul ca pe o tragedie ci dimpotriva...asa a vrut Allah si poate daca ar fii divortat ar fii cimplicat lucrurile mai mult
pentru ca e vb de copii la mijloc pentru ca e sotul ei pentru ca ......

Allah ne iubeste si nu ne da mai mult decat putem duce....si El stie mai bine ce alege pentru noi...avem un destin caruia nu ne putem impotrivi

Anna imi scuzi intrebarea. Dar cazul pe care-l cunosti...sotul din ce cauza si-a luat a doua sotie?:confused:

imanikka
08-01-2006, 01:25 AM
eu cred ca timpul rezolva multe si cu rabdare se fac multe foarte multe
cunosc un caz in care sotul a luat a doua si la inceput a fost un soc dar acuma viata ei este normala si priveste totul altfel
nu mai priveste totul ca pe o tragedie ci dimpotriva...asa a vrut Allah si poate daca ar fii divortat ar fii cimplicat lucrurile mai mult
pentru ca e vb de copii la mijloc pentru ca e sotul ei pentru ca ......

Allah ne iubeste si nu ne da mai mult decat putem duce....si El stie mai bine ce alege pentru noi...avem un destin caruia nu ne putem impotrivi

Anna imi scuzi intrebarea. Dar cazul pe care-l cunosti...sotul din ce cauza si-a luat a doua sotie?:confused: Fiindca vorbesti ca era si copii la mijloc...:confused:

Anna
08-01-2006, 01:39 AM
nu stiu exact ca familia fiecaruia e familia fiecaruia...
da nu din motive total islamice...adica nu avea un motiv bine prescris de islam
a luat a doua sotie pur si simplu
exact de ceea ce multora le e frica
copii avea,sotie sanatoasa...etc...asa a ales ,asa a vrut Allah

imanikka
08-01-2006, 01:46 AM
nu stiu exact ca familia fiecaruia e familia fiecaruia...
da nu din motive total islamice...adica nu avea un motiv bine prescris de islam
a luat a doua sotie pur si simplu
exact de ceea ce multora le e frica
copii avea,sotie sanatoasa...etc...asa a ales ,asa a vrut Allah

Si atunci? Oare Allah a permis sa-si ia 4 sotii cand ii trece lui prin cap, nefiind nici una din cauzele (chiar scrise de tine) . Allah nu a permis 4 sotii pentru a ne satisface placerile. Atata timp cand casatoria cu a doua sotie se refera la una din situatiile pe care le stim este ok. Dar daca sotia e sanatoasa si au copii si eu mai stiu ce atunci nu vad de ce si-ar lua a doua sotie.

Allah stie mai bine

Anna
08-01-2006, 01:56 AM
Si atunci? Oare Allah a permis sa-si ia 4 sotii cand ii trece lui prin cap, nefiind nici una din cauzele (chiar scrise de tine) . Allah nu a permis 4 sotii pentru a ne satisface placerile. Atata timp cand casatoria cu a doua sotie se refera la una din situatiile pe care le stim este ok. Dar daca sotia e sanatoasa si au copii si eu mai stiu ce atunci nu vad de ce si-ar lua a doua sotie.

Allah stie mai bine


asta nu stiu
nici nu ma alfu in postura sa judec...eu vorbeam de faptul ca femeia a trecut peste tot si a mers mai departe cu capul sus si acuma este totul ok....
de el si actiunile lui islamice sau nu se ocupa Allah si nu ma pot da cu parerea pentru ca nu stiu ce e in sufletul lui
eu vorbeam de faptul ca Allah are grija de noi toti si desi uneori ni se pare o cale grea sau anevoioasa Allah va fii alaturi de noi mereu pentru ca Allah ne iubeste
si fiecare lacrima fiecare suferinta fiecare clipa de durere va fii rasplatita
sa fim puternice sa mergem pe calea lui Allah si sa tinem mereu capul sus pentru ca suntem musulmance

her
08-01-2006, 01:59 AM
sa luam un alt exemplu\

daca barbatul nu poate face copii, sotia lui trebuie sa divorteze?

khalisah
08-01-2006, 02:05 AM
...dar eu nu pot sa impart nimic cand e vorba de iubire.....


..........iubire pentru Allah subhanahu wa Ta`ala:)

imanikka
08-01-2006, 02:07 AM
sa luam un alt exemplu\

daca barbatul nu poate face copii, sotia lui trebuie sa divorteze?
citeste aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=823&page=2):kuzya_01:

MARYAM M.A.
08-01-2006, 11:47 AM
..........iubire pentru Allah subhanahu wa Ta`ala:)

Nimic nu e mai presus de iubirea fata de Allah swt, de aceea Allah taala nu a spus: este fard acceptarea casatorie sotului cu alta sotie, pentru ca sunt persoane ca mine care nu pot accepta, daca nu exista macar un motiv din cele enuntate in prezentarea facuta de Anna, si nici atunci nu as baga mana in foc...
Asa cum am mai citit, asa simt si eu, mai bine singura... decat sa imi fac alte pacate cu ganduri negre si invidie...
Allah sa aiba gija de noi si sa ne inzestreze cu intelepciune...

Anna
08-02-2006, 07:02 PM
Islamul este o religie practica. Ea poate raspunde tuturor problemelor umane. Islam permite poligamia restrans - casatoria cu mai mult de o femeie, maximum patru. Practica musulmana normala este monogamia - un barbat casatorit cu o femeie - poligamia constituie o exceptie.

Coranul a impus conditii stricte pentru casatoria cu mai muite femei.

"Si daca te temi ca nu-ti vei trata corect orfanii, casatoreste-te cu femeile care ti se par bune, doua sau trei sau patru; si daca te temi ca nu poti fi corect cu atatea, atunci doar cu una sau cea pe care o are mana ta dreapta In stapanire. Astfel e mai mult probabil ca nu vei cornite o injustitie" (4.3)

Acest verset spune ca un barbat, pentru a se casatori cu mai mult de o femeie, trebuie sa fie capabil de a fi drept si just fata de fiecare dintre ele. Daca el nu este capabil sa fie astfel, ar trebui sa se casatoreasca doar cu o femeie.

Un alt verset din Coran spune:
"Nu vei fi capabil sa te Imparti corect Intre sotiile tale, oricat ai dori acest lucru. Totusi nu-i Intoarce uneia dintre ele spatele cu totul. Daca-ti mentii o purtare potrivita si-ti faci datoria, Allah este vesnic lertator si Milostiv." (4:129)

Proportia de femei la un barbat a crescut considerabil In tarile care au luat parte la primul si la al doilea Razboi Mondial. O solutie a unei asemenea situatii este casatoria cu mai mult de o femeie a acelor barbati care sunt capabili si care pot fi drepti cu fiecare sotie. Acest lucru este de preferat lasarii unui numar mare de femei necasatorite.

Anna
08-02-2006, 07:04 PM
Islamul interzice strict orice relatii sexuale In afara casatoriei. in societatea islamica nu exista iubite (bovnice). Islamul le-a dat femeilor demnitate prin casatorie si le-a protejat de exploatarea barbatilor egoisti si lacomi. Este mai bine si mai demn sa ai mai mult de o sotie decat sa ai un numar de iubite. Islamul te face raspunzator de faptele tale. Nu te poti doar simti bine fara sa ai vreo raspundere de paternitate. Aceasta Inseamna adevarata injustitie si lipsa de umanitate. Astfel, nu pot exista familii cu un singur parinte sau copii ilegitimi In societatea islamica. Acest lucru este posibil doar Intr-un climat cultural de iresponsabila libertate. O femeie care va deveni a doua sotie poate refuza sa se casatoreasca cu un barbat pe motivul ca acesta are deja o sotie.

Dar daca o femeie consimte la recasatoria sotului ei si a doua sotie este de acord si ea, cine ar putea sa obiecteze?

Marea majoritate a musulmanilor sunt monogami - ei au doar o sotie. Faptul ca exista cativa musulmani care au avut mai mult de o sotie a devenit un subiect pentru propaganda Impotriva islamului si o astfel de propaganda poate da o impresie gresita asupra modului islamic de viata. Aceasta este asa In special cand exista musulmani care sunt atrasi de perspectiva de a fi casatoriti cu mai mult de o nevasta.

Opus poligamiei, poate fi abordata posibilitatea poliandriei (a avea mai mult de un sot). Cazul poliandriei este nepractic si creeaza probleme In loc sa le rezolve. Cum va fi decisa paternitatea? Care sot va reclama paternitatea copilului? Cum se va decide mostenirea? Asemenea Intrebari nu primesc raspuns In poliandrie.

Mai mult, este posibil pentru un barbat sa traiasca cu mai mult de o sotie si sa aiba copii de la toate, dar ca o femeie sa multumeasca mai mult de un sot pare aproape imposibil. O femeie poate avea copii doar de la un sot. Poliandria este interzisa In Islam.

Islamul este un mod practic de viata. El a raspuns realitatii si necesitatii. De asemenea, a pus o frana tendintelor umane si a asigurat un echilibru. Sistemul este Intelept si perfect stiintific, complet logic.

Allah - Atotcunoscatorul a hotarat ce e mai bine pentru noi. Nu vrem sa aparam sistemul, sa-l scuzam. Islamul da cel mai bun raspuns tuturor problemelor. Nu putem acuza Islamul daca nu-l cunoastem sau nu-l Intelegem. Islamul trebuie privit ca Intreg, nu doar ca o parte a sa. Aceasta deoarece Islamul priveste viata ca Intreg, ca unitate, si nu o divizeaza.

Toate ramurile vietii sunt In interrelatie; statutul femeilor, casatoria si viata de familie sunt doar aspecte singulare ale Intregului sistem islamic.

daniela_muslimah
08-06-2006, 03:24 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Nu stiu de ce.. dar cumva simt nevoia sa scriu si eu aici..

Allah Preainaltul nu spune: "Luati-va 4 sotii"... E o posibilitate...

Daca barbatul isi ia o a doua sotie... este o REsponsabilitate f. Mare...

Nu este astfel o porunca de a te casatori cu mai multe sotii... ci este o rezolvare pentru anumite situatii.. :)

Si in acest mod fiecare are dreptul de a alege: sa fie sau Nu de acord cu o astfel de casatorie ;)..

Parearea mea este ca poligamia nu este pentru toata lumea.. sunt persoane care o accepta si deopotriva sunt si persoane care n-o accepta...
eu nu vad sa fie vreun pacat in nici una dintre situatii....

~~~

Pentru mine conteaza in primul rand Sotul Meu (insha'a Allah) _ felul lui de a fi...

Musulman in sensul Deplin al cuvantului....

Insha'a Allah Insha'a Allah...

Si, sincer... eu nu cred ca m-as opune unei astfel de casatorii....

Depinde foarte mult de motivul pentru care ar avea loc...

si de asemenea, daca ar fi sa se intample astfel (numai Allah Ta'ala imi cunoaste destinul :) )
sora care ar fi co-sotie as vrea sa-mi fie ca o adevarata sora....

stiu despre niste musulmane.. care au fost co-sotii.. si una dintre ele a murit.. celalta sotie a avut grija ca totul sa decurga cat mai bine (in privinta inmormantarii), au fost prietene f. f. bune...

Mai stiu si despre alte cazuri... in care sotiile se inteleg foarte bine...
Alhamdulillah..

~~

Nu spun ca vreau din start sa traiesc in poligamie ;)

Ci ca nu l-as opri pe sotul meu din start... dar asta nu inseamna ca nu as cantari foarte bine lucrurile...

Si Allah stie mai bine....

Ma'a Alssalama,
d.

Mariyah
08-06-2006, 03:31 AM
E bine Daniela ca gandesti asa. S-ar putea sa ai dreptate. Adevarul e ca pana la urma un barbat poate deveni sufocant, e bine sa mai stea si cu altcineva, sa mai poate si femeia sa fie singura, sa poate respira.

Anna
08-06-2006, 11:01 PM
E bine Daniela ca gandesti asa. S-ar putea sa ai dreptate. Adevarul e ca pana la urma un barbat poate deveni sufocant, e bine sa mai stea si cu altcineva, sa mai poate si femeia sa fie singura, sa poate respira.


se cunoaste ca nu esti maritata....si nici ca oi fii pregatita....:)
nu cred ca asta se vrea prin poligamie si nu cred ca la asta s-a referit Daniela cand a afirmat ca ar fii de acord cu o a 2a sotie


Daniela iubita ai scris foarte frumos...ca de obicei:D
Allah sa te rasplateasca pentru tot si sa iti daruiasca Paradisul:give_rose: :give_rose:

oardy
08-07-2006, 04:09 AM
salam aleikom.

* de multe ori ,,am dat tarcoale ,, subiectului:)

* mai fetelor...pai daca scrie negru pe alb ca numai in anumite situatii barbatul isi poate lua o a 2 a....asta nu inseamna ca daca e in una din situatii trebuie neaparat sa isi ia.

*deci cum spuneam...numai in anumite situatii.
* buuun...
* pai dac el are o sotie frumoasa,iubitoare,care i+a facut ce+l putin un copil,care e o mama buna....ce mai?o femeie..ca la carte.PENTRU ce isi mai ia el inca una?

*aici e problema.eu zic ca fiecare dintre noi incercam sa fim cat mai bune cat mai... cat mai... nu neaparat de frica dar ca ii iubim:36_1_21:
*ei...si cu toate astea sa vina sa spuna ca nu+i ajunge???
*il strang de gat cu a doua cu tot :)

*eu ma gandesc chiar si la situatiile cand sotiile de ex nu pot avea copii.

* pai nu allah ..swt.. a lasat sa se intample asa? ce vina are femeia aia ca nu poate ramane insarcinata? ce ea nu ar vrea?
*
dupa ce ca saraca ar suferi enorm din cauza asta,mai trebuie sa isi imagineze sotul cum o lasa insarcinata pe cea dea doua.

*ca si cum saraca ar fi pedepsita pt ceva care nu tine de ea.

* dar daca ,,ghinionul,, lui e ca nici a doua sa nu poata ramana insarcinata?
*tust a 3a...asa ca pe banda....


* cat despre iubire...nici un barbat nu poate iubi doua femei la fel.chiar daca s+ar lauda ca asa e...ar minti.e imposibil.

*ce sa mai zicem ca trebuie sa fie corect 100% cu amandoua...
*nici o batista nu trebuie sa ii ia mai mult uneia din ele. trebuie sa fie egalitate.
*si?care+i ala corect? nu este!
*ii i+a la una ceva si ii spune sa nu se laude la cealalta cu cea primit ca sa nu ceara si ea.

* ehei...as vb pana raspoimaine.

*realitatea e ca foarte ...foarte putini barbati tin cont de conditiile puse ce sfantul coran si ...le ies ochii din cap chiar daca au deja 4 .

*pe curand:36_1_21:

Ishtar
08-07-2006, 12:10 PM
Ei,sa va spuna si baba cateva cuvinte:36_1_21:
Nu cred ca as fi raspuns la acest subiect,dar...este o afirmatie pe care o reagasesc de cate ori citesc cate un subiect cu aceasta tema,o afirmatie care se repeta obsedant,de fiecare data,cu acelasi contiunut,numai forma difera...de la "barbatii sunt de patru ori mai numerosi decat femeile"....pana la cea prezenta si aici,intr-o forma mai nuantata...care se refera la scaderea populatiei de sex barbatesc in timpul razboiului.
Am cautat pentru voi cateva link-uri privind situatia demografica.
Aici,de ex,iata care este raportul demografic in Arabia Saudita(nu intamplator am ales aceasta tara,sunt sigura ca de aici provin majoritatea materialelor de propaganda de acest tip):

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Saudi_Arabia

sau:

http://www.photius.com/wfb1999/saudi_arabia/saudi_arabia_people.html

Sunt multe,toate spun acelasi lucru:ratia populationala este(in functie de grupele de varsta) de 1,06-1,34 in favoarea barbatilor.
De ex.,la grupa 15-64 de ani sunt aproape 9 mil. de barbati la 6,6 milioane de femei.

Pentru Siria,

http://reference.allrefer.com/world/countries/syria/people.html

sau

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Syria

Acuma,in privinta razboaielor.E adevarat,in materialul prezentat aici se face referire la al doilea razboi mondial,cand in Germania de pilda,numarul femeilor crescuse simtitor.
Dar,dupa cum putem constata cu nemasurata durere si profunda indignare,in razboaiele contemporane,razboaie in care regulile sunt altele,armele sunt altele,...si victimele sunt altele...adica femei si copii,in majoritate!!!

Sa nu ma intelegeti gresit...sunt sigura ca Allah,in Marea Sa Intelepciune a dictat aceste reguli cu anumite scopuri.
Ceea ce vreau sa spun,este ca asta nu inseamna ca noi trebuie sa cautam justificari acolo unde NU sunt!!!...

Revin,insha Allah!Acuma,daca tot am inceput sa vorbesc,tre' sa spun tot:36_1_21:

Ishtar
08-07-2006, 01:14 PM
Nu este specificat in Qur'an al Karim ca barbatii au voie sa-si ia alte femei NUMAI in anumite situatii.Nu!Restrictia se pune numai la limitarea numarului de sotii...adica 4.
Sunt precizate niste linii generale de conduita,da,e adevarat...dar,din observatiile mele la fata locului,constat ca ele sunt arareori implinite!

S-a adus in discutie cazul in care un cuplu nu poate avea copii.
Daca acest lucru se intampla din cauza partenerei,sotul isi va mai lua alta sotie.
Daca acest lucru se intampla din cauza partenerului,sotia are posibilitatea sa divorteze.Precizez ca divortul se acorda in favoarea sotiei,cu tot ce decurge din asta...din pdv financiar si moral.

In practica(ca asta ne omoara:) ) ,cea mai mare grija si temere a unei femei casatorite este sa aduca pe lume un baiat,subliniez,un baiat!!!
Cand un cuplu are deja 3-4 fete,barbatul deja incepe sa se gandeasca la a doua sotie...ca si cum sexul copilului este dictat de genele femeii,nu ale sale,proprii si personale!!!

Nu voi preciza aici cat este de islamica aceasta gandire,o stiu si eu,o stiti si voi,o stiu si ei...Cu toate astea,lucrurile asa stau,in continuare...

Altul este cazul in care femeia nu poate avea copii...aici,ea insesi cauta,de cele mai multe ori,o sotie pentru sotul ei...De ce?
Ca nu are cu ce sa se intretina singura,ca isi pierde statutul de femeie maritata(statut extrem de important in aceste societati),ca isi iubeste sotul...motivele sunt multe,foarte complexe si,ca de fiecare data in aceste cazuri,imposibil de judecat dinafara!!!

Cealalta situatie,in care cuplul nu poate avea copii din cauza femeii.
In majoritatea cazurilor pe care le cunosc(unul dintre ele foarte apropiat si foarte drag mie) femeile nu divorteaza.De ce?
Iarasi,motivele sunt multiple...de la atasament,dragoste,respect...si pana la atat de urata de mine "gura a lumii"...
Dar,este un aspect care merita subliniat aici:aceasta stare de lucruri poate ca ar trebui sa ne dea de gandit asupra trasaturilor de caracter pe care Allah Milostivul le-a pus in sufletul si mintea unei femei...blandete,candoare,pudoare,rabdare,intelege re,sacrificiu de sine.Toate aceste nestemate,si inca altele...fac din noi,femeile temeliile unei casnicii.Cat de importanta este temelia unei case???Esentiala!Eu cred ca,mai importanta decat ea,este temelia unei casnicii,adica noi,femeile!
Un barbat poate gandi sau isi poate lua alte sotii din multe motive...obiective sau mai putin obiective...de la lipsa copiilor...pana la capriciu personal(de cele mai multe ori,acesta,cel din urma zic,este "motivul principal"!!!).
Nu cred ca trebuie sa cautam explicatii peste explicatii si motivatii peste motivatii pentru acest fapt...
El a ost statuat odata pentru totdeauna,si nu in zadar!

Cel Atoatestiutor,laudat fie Numele Sau,ne cunoaste cel mai bine...stie slabiciunile noastre,stie punctele noastre tari...stie unde putem gresi fiecare dintre noi,femei si barbati...
De aceea,Indrumarul Sau,Sfanta Carte,trebuia sa cuprinda si acest lucru.

Si iarasi,nu cred ca putem judeca in ansamblu anumite situatii.Fiecare,de-a lungul casniciei este pus in diverse posturi,fiecare are parte de incercari,de examene,de infrangeri,de reusite...Fiecare reactioneaza diferit,intr-o anume circumstanta,diferit chiar si de cum s-ar fi gandit ca ar reactiona,nefiind pus in situatia respectiva,darmite judecand pentru altul!!!
Credeti-ma,am dat nenumarate examene in viata mea,dar asanumitele "examene ale vietii" au fost cele mai grele!Intotdeauna!
De ce?Fiindca nu am avut o lista de subiecte de invatat...niciodata!!!
Iar biletul primit,chiar daca avea pe el un singur subiect,era intotdeauna sfasietor de greu...
Si,fir-ar sa fie,nici nu se poate copia:)

Anna
08-08-2006, 12:46 AM
practica e mai diferita decat teoria si asta cam in orice domeniu
daca rugaciunea trebuie facuta la un anumit timp de exemplu nu inseamna ca altii nu o intarzie
la fel si cu casatoria....
depinde foarte mult cat de religios este persoana care isi ia a doua pana la a 4 sotie cu cat ii e mai frica de Allah cu atata va fii mai drept fata de ele....
faptul ca exista niste exemple in care unii nu isi indeplinesc datoriile conform islamul...nu inseamna ca nu exista si cazuri in care anuminte persoane nu o fac....
sau de ex daca sotii nostrii nu o sa fie capabili sa fie drepti...
eu consider ca e o chestiune de credinta...
iar legat de nr musulmanilor din syria sau orice alta tara musulmana sa nu uitam ca nu toti se casatoresc cu musulmane...ci multi isi iau neveste si din romania si din franta si spania si nu toate sunt musulmane.....
de intentia pentru care respectivul s-a insurat cu o alta sau altele depinde de caz sau egalitatea intre ele.....de asta se va ocupa Allah ,Lui trebuie sa ii dea socoteala atat ei cat si noi

Anna
08-08-2006, 01:00 AM
*eu ma gandesc chiar si la situatiile cand sotiile de ex nu pot avea copii.

* pai nu allah ..swt.. a lasat sa se intample asa? ce vina are femeia aia ca nu poate ramane insarcinata? ce ea nu ar vrea?

la fel Allah subhana wa ta'ala a permis sotului sa isi ia alta sotie,nu?tocmai pentru existenta unui astfel de caz de exemplu....
la fel cum Allah a lasat ca ea sa nu poata avea copii asa probabil si destinul lui este sa ia alta sotie,nu?



dupa ce ca saraca ar suferi enorm din cauza asta,mai trebuie sa isi imagineze sotul cum o lasa insarcinata pe cea dea doua.

*ca si cum saraca ar fi pedepsita pt ceva care nu tine de ea.

de ce sa sufere ca nu poate avea copii?asa a vrut Allah asta este destinul ei...si orice ar face nu il poate schimba......in loc de suferinta ar fii mai bine si mai sanatoasa o acceptare a situatiei si o resemnare si in acelasi timp de ce sa il priveze pe sotul ei de a avea copii daca el poate??




* cat despre iubire...nici un barbat nu poate iubi doua femei la fel.chiar daca s+ar lauda ca asa e...ar minti.e imposibil.

*ce sa mai zicem ca trebuie sa fie corect 100% cu amandoua...
*nici o batista nu trebuie sa ii ia mai mult uneia din ele. trebuie sa fie egalitate.
*si?care+i ala corect? nu este!
*ii i+a la una ceva si ii spune sa nu se laude la cealalta cu cea primit ca sa nu ceara si ea.

* ehei...as vb pana raspoimaine.
e normal sa nu le poate iubi pe ambele la fel....ideea e ca nu trebuie sa faca diferente intre ele cel putin nu vizibile chiar daca in sufletul lui una ii e mai draga...iar de "aranjamentul" nu ii spune celailalte...chiar daca ea nu afla dar Allah vede....si vezi depinde asa cum am mai spus de cat e el de credincios....cu cat gradul de credinta e mai mare cu atata va fii mai corect

*

realitatea e ca foarte ...foarte putini barbati tin cont de conditiile puse ce sfantul coran si ...le ies ochii din cap chiar daca au deja 4 .
realitatea e in acelasi timp ca vestile de genu ai auzit draga ce a facut ala i-a cumparat alia un suc ai ailaltei nu se raspandesc mult mai repede decat ai vazut draga ce corect a fost? a cumparat ambelor la fel......exista si destui barbati care sunt egali cu nevestelor lor al hamdu li Allah desi nu e asa usor....iar ceea ce se intampla in acel cerc numai ei si Allah o stiu cel mai bine...iar din exterior putem usor judeca si interpreta in multe feluri situatia

*pe curand:36_1_21:[/QUOTE]

imanikka
08-08-2006, 01:13 AM
Anna hai sa fim serioase! Tu crezi ca femeia care nu poate sa aiba copii din cauza sotului , tu crezi ca ea iubindu-l o sa divorteze de el ca sa se casatoreasca cu altul pentru a face copii. Sorry , dar nu as face-o niciodata. Atunci de ce ar face-o el ? Ce el ar vrea sa fie tata si femeia nu ar vrea sa fie mama? Si acum ne mai spune Sora Ishtar ca nu se specifica situatiile in care el are voie sa-si ia cele 4 sotii, ci doar e specificat max 4, in ce situatii si cum nu mai stiu...
Oricum noi nu am putea sa spunem cum e sa traiesti cu a 2-a , a3-a etc sotie .Doar surorile care au trecut prin aceasta experienta pot sa ne spuna cum se simt ... Una e teoria si alta e practica, cateodata nu coincid.

Insha Allah sa fim bune pentru sotii nostri , in asa fel incat sa nu-si mai ia si alte sotii.:confused: :confused:

Iman3
08-08-2006, 02:26 AM
"examene ale vietii" au fost cele mai grele!Intotdeauna!
De ce?Fiindca nu am avut o lista de subiecte de invatat...niciodata!!!
Iar biletul primit,chiar daca avea pe el un singur subiect,era intotdeauna sfasietor de greu...
Si,fir-ar sa fie,nici nu se poate copia:)

Draga mea draga am ales aceste ultime randuri doar pentru ca sunt cireasa de pe tort nu ca nu as fi citat intregul tau mesaj, cuvant cu cu vant si cu punct si cu virgula... ca intotdeauna scrisorile tale le sorb cuvant cu cuvant si nu incetez sa spun mashaAllah! tie nu pot decat sa iti spun odata in plus cat de mult te stimez... sora mea draga....
Allah barek fiqh!

Aleyna
08-09-2006, 04:24 PM
[QUOTE=iman_elsayed]
Insha Allah sa fim bune pentru sotii nostri , in asa fel incat sa nu-si mai ia si alte sotii.

UAU! PENTRU CA DE FIECARE DATA CAND UN BARBAT ISI IA ALTA SOTIE E VINA (UNEI) FEMEI(I), NU? IN SPATELE FIECAREI RATACIRI, ORBECAIELI, CEDARI IN FATA APETITULUI NECONTROLAT, IN FATA SLABICIUNILOR GROSIERE, A NESIMTIRII PATRIARHALE CARE DA PE-AFARA STA VINA UNEI FEMEI.
DE CE SI-A LUAT-O PE ALTA BARBATUL MEU? PAI LIMPEDE, FIINDCA N-AM FOST EU DESTUL DE BUNA, DE FERTILA, DE SUPUSA, DE DISPUSA. PE BUNE SAU PE INVENTATE.

SI-A LUAT-O PE ALTA PENTRU CA POATE, SI POATE PENTRU CA M-A CONVINS PE MINE CA EL NU ESTE INVESTIT DE NIMENI ALTUL DECAT DE BUNUL DUMNEZEU CU ACEASTA PUTERE.

PENTRU CA EU NU AM DESTULA INCREDERE IN MINE INCAT SA MA UIT IN OGLINDA DIMINEATA SI SA IMI SPUN- ''CHIAR ASA, ERAM SI EU O PERSOANA...''

PENTRU CA EU NU VAD CA DACA ALLAH EXISTA, EL NU EXISTA CA SA ADUCA UN BARBAT (ORICE BARBAT) PE UN SOCLU DE UNDE SA IMI ARUNCE:''STII, DACA TU AI FI TRASA LA INDIGO SI S-AR FACE DOUA DIN TINE ABIA ATUNCI MARTURIA MEA AR FACE CAT A TA.''

BARBATUL MEU SI-A LUAT O ALTA SOTIE PENTRU CA EU NU POT AVEA COPII. INTR-ADEVAR, S-AU TERMINAT TOTI COPIII DE ADOPTAT DIN LUMEA ASTA, MAI ALES AICI IN ROMANIA UNDE TRAIM. NU MAI ESTE NICI UN COPIL BATUT, INFO----T, SILIT SA SUBZISTE PRIN PROSTITUTIE, TINUT SCLAV DE CATRE BANDE MAFIOTE IN BORDELURI AD-HOC PRIN BANGHKOK SAU MUMBAY, INSTITUTIONALIZAT IN ETIOPIA SAU MOLDOVA. NICI POPULATIA LUMII NU ESTE SUFICIENT CA SE INMULTESTE EXPONENTIAL, BARBATUL MEU VREA CU OBSTINATIE SA-SI DEPUNA SAMANTA PENTRU A-SI ADUCE CONTRIBUTIA INEGALABILA LA POLUARE, LA INCALZIREA GLOBALA, LA SFARSITUL LUMII CARE CU CAT NE INMULTIM MAI MULT, CU ATAT VA VENI MAI REPEDE (SI RAIUL DUPA EL, RIGHT?). UN COPIL CONSUMA ZECE MII DE SCUTECE DE UNICA FOLOSINTA PANA LA 3 ANI. CARE NU DISPAR CA PRIN FARMEC PRIN VREO MANA DE ZANA, CI SE DUC IN PAMANT, RAMAN ACOLO DECENII INTREGI INTEPENITE IN ''GROPILE ECOLOGICE'' CA NISTE BOBITE DE PLASTIC PLINE CU CACA. HAIDETI SA FACEM CAT MAI MULTI, SA NU INFIEM COPIII ORFANI (CA CE TREABA AVEM NOI CU ALTII), SA NE LASAM BARBATII SA-SI IA 4 NEVESTE DACA AU GUST, ORICUM E VINA NOASTRA CA EI DORESC PE ALTA. EU NU STIU CUM E MAI BINE SA FAC CU CEALALTA NEVASTA. SA NE SARUTE SOTUL PE GURA UNA IN FATA ALTEIA, DOAR SUNTEM SURORI, SAU SA INCHIDA USA IN NASUL UNEIA CAND O SARUTA PE ALTA? OARE CUM E MAI ISLAMIC?
DAR OMENESTE CUM O FI? ERAM SI EU ODATA O PERSOANA...

Mariyah
08-09-2006, 05:07 PM
BARBATUL MEU SI-A LUAT O ALTA SOTIE PENTRU CA EU NU POT AVEA COPII. INTR-ADEVAR, S-AU TERMINAT TOTI COPIII DE ADOPTAT DIN LUMEA ASTA, MAI ALES AICI IN ROMANIA UNDE TRAIM. NU MAI ESTE NICI UN COPIL BATUT, INFO----T, SILIT SA SUBZISTE PRIN PROSTITUTIE, TINUT SCLAV DE CATRE BANDE MAFIOTE IN BORDELURI AD-HOC PRIN BANGHKOK SAU MUMBAY, INSTITUTIONALIZAT IN ETIOPIA SAU MOLDOVA. NICI POPULATIA LUMII NU ESTE SUFICIENT CA SE INMULTESTE EXPONENTIAL, BARBATUL MEU VREA CU OBSTINATIE SA-SI DEPUNA SAMANTA PENTRU A-SI ADUCE CONTRIBUTIA INEGALABILA LA POLUARE, LA INCALZIREA GLOBALA, LA SFARSITUL LUMII CARE CU CAT NE INMULTIM MAI MULT, CU ATAT VA VENI MAI REPEDE (SI RAIUL DUPA EL, RIGHT?). UN COPIL CONSUMA ZECE MII DE SCUTECE DE UNICA FOLOSINTA PANA LA 3 ANI. CARE NU DISPAR CA PRIN FARMEC PRIN VREO MANA DE ZANA, CI SE DUC IN PAMANT, RAMAN ACOLO DECENII INTREGI INTEPENITE IN ''GROPILE ECOLOGICE'' CA NISTE BOBITE DE PLASTIC PLINE CU CACA. HAIDETI SA FACEM CAT MAI MULTI, SA NU INFIEM COPIII ORFANI (CA CE TREABA AVEM NOI CU ALTII), SA NE LASAM BARBATII SA-SI IA 4 NEVESTE DACA AU GUST, ORICUM E VINA NOASTRA CA EI DORESC PE ALTA. EU NU STIU CUM E MAI BINE SA FAC CU CEALALTA NEVASTA. SA NE SARUTE SOTUL PE GURA UNA IN FATA ALTEIA, DOAR SUNTEM SURORI, SAU SA INCHIDA USA IN NASUL UNEIA CAND O SARUTA PE ALTA? OARE CUM E MAI ISLAMIC?
DAR OMENESTE CUM O FI? ERAM SI EU ODATA O PERSOANA...

impresionant ce ai scris....si cata dreptate ai !

imanikka
08-09-2006, 05:55 PM
Aleyna imi pare foarte rau si daca o sa citesti postarile mele o sa vezi care e pozitia mea fata de poligamie. Si chiar am dat si intrebarea , daca sotul nu poate avea copii , ce sa faca sotia , sa divorteze doar din acest motiv? Si am spus eu una nu as face asa ceva. La bine si la rau impreuna. Si am mai spus-o dragoste pentru 2 -3-4 nu exista. SI parerea mea este ca noi femeile convertite cu greu acceptam poligamia , pe cand araboaicele se uita cu calm la aceasta , si chiar ele le cauta sotii sotilor. :scenic: Si ma intreb eu deseori: Oare cum accpta. Si cred ca accepta de dragul lui Allah. Si ma macina gandul asta , ca poate eu nu sunt atat de credincioasa incat sa accept. Si daca am spus ca sa fim bune sotii ,, nu m-am referit la fertilitate , fiindca asta nu o poti schimba, asa a vrut Bunul Allah Subhanah w Ta'ala. Sincer , nustiu ce spune Islamul despre infiat , dar eu de mica am visat ca pe langa copii care Insha Allah mi-i va da Allah sa mai infiezi , ca plang si mi se rupe inima cand ii vad cum sufera. Dar nu sunt de acord cu tine cum ai abordat problema , cu poluarea si scutecele... Pai daca aveai copilul tau cred ca nu te mai gandeai la cate mii de scutece folosesti , sau ca influentezi negativ poluarea ...etc...

Insha Allah sa-ti dea Allah puterea sa mergi mai departe. Sa stii ca Allah stie ce face si Insha Allah ca gandurile rele sa se transforme in sperante. M-am intristat foarte mult Wallahi. :smile308: :smile308:

myryam
08-09-2006, 06:16 PM
Din cate stiu eu in islam nu este permisa infierea.

imanikka
08-09-2006, 06:20 PM
Din cate stiu eu in islam nu este permisa infierea.
Eu stiam ca este permisa , poti sa cresti copilul sa-l iubesti...doar ca nu-i acorzi numele tau (adica familia tatalui adoptiv)

Allah stie ma bine

Nadia
08-09-2006, 06:22 PM
Din cate stiu eu in islam nu este permisa infierea.

Este permisa infierea, dar cel mai bine este sa ii spunem copilului ca el este adoptat de la bun inceput(adica cand el este capabil sa inteleaga) si are dreptul sa se intoarca la parinti lui naturali oricand doreste el si are dreptuul sa isi pastreze numele tatalui sau.

Sper sa nu fii gresit, daca da astept corectarile voastre.:give_rose:

myryam
08-09-2006, 06:31 PM
Eu stiam ca este permisa , poti sa cresti copilul sa-l iubesti...doar ca nu-i acorzi numele tau (adica familia tatalui adoptiv)

Allah stie ma bine

Deci inseamna ca infierea nu este permisa.Fiindca infiere inseamna sa primesti acel copil ca pe al tau,adica sa-i dai numele tau si toate drepturile ce decurg de aici(mostenire,etc.)

Nadia
08-09-2006, 06:51 PM
Deci inseamna ca infierea nu este permisa.Fiindca infiere inseamna sa primesti acel copil ca pe al tau,adica sa-i dai numele tau si toate drepturile ce decurg de aici(mostenire,etc.)

Pai ce daca vrei sa iubesti un copil trebuie sa-i dai numele tau, daca vrei sa dai unui copil o avere trebuie sa aiba numele tau, de unde si pana unde?

myryam
08-09-2006, 08:56 PM
Pai ce daca vrei sa iubesti un copil trebuie sa-i dai numele tau, daca vrei sa dai unui copil o avere trebuie sa aiba numele tau, de unde si pana unde?

Una e sa tii un copil ,,de suflet,, cum se zice si alta e infierea.Infierea presupune si o componenta legala cu toate drepturile si indatoririle care decurg de aici.Pai daca tu mori,si copilul nu e legal al tau,vin rudele si-l dau afara din casa,ca n-are nici un drept sa stea acolo sau sa ia ceva.De altfel stiu de la un musulman ca infierea nu este permisa in islam,nu imi amintesc exact si motivul,dar s-a mai discutat si pe aici asta ,mai de mult.

khalisah
08-10-2006, 01:57 AM
Si ma intreb eu deseori: Oare cum accepta. Si cred ca accepta de dragul lui Allah.



:) Assalamu alaikum dragi surori


Sa ne amintim dragi surioare ce ne spune Bunul Allah in Sfantul Qur `an...
Iar aceluia care este cu frica de Allah , ii va da El o iesire buna. Si-l va inzestra pe el de unde el nici nu se asteapta. Iar aceluia care se increde in Allah , El ii este de ajuns , caci Allah implineste lucrul Sau si Allah a stabilit un termen pentru fiecare lucru 65:2-3


Surioare dragi sa ne amintim mereu ca noi ar trebui sa -l adoram pe Allah subhanahu wa ta `ala asa cum El a poruncit ptr noi nu dupa bunul nostru plac.Dragele mele nu este greu, atata timp cat ai iubirea ptr Allah, cat te increzi deplin in ceea ce El a hotarat ptr tine......nu este greu.

inshAllah sa traim cu puternica credinta ceea ce Bunul Allah a hotarat ptr noi...ameen!

maryam
08-10-2006, 02:20 AM
Nu myryam,cum au spus foarte bine fetele,inshaa ALLAH,ALLAH Ta`ala sa le rasplateasca adoptia este permisa cu precizarea ca sistemul legislativ islamic nu se confunda cu cel romanesc,european,sau de oricare alt fel,in Islam sunt niste prevederi exacte chiar cu privire la mostenire ,la conditiile adoptiei si toate regulile care au la baza aceasta reglementare pornesc de la faptul ca familia reprezinta ceva sfant in Islam ...In Sfantul Quran ALLAH ne-a lasat toate mijloacele pentru ca noi sa putem fac ceea ce este mai bine datorita naturii noastre umane si nu lasat nimic din ceea ce avem nevoie nereglementat...Subhann ALLAH!
Faptul ca multi oameni nu stiu despre aceste lucruri decat vag sau ca sharya nu se aplica este deja alta poveste!!!

Nadia
08-10-2006, 05:23 AM
Nu myryam,cum au spus foarte bine fetele,inshaa ALLAH,ALLAH Ta`ala sa le rasplateasca adoptia este permisa cu precizarea ca sistemul legislativ islamic nu se confunda cu cel romanesc,european,sau de oricare alt fel,in Islam sunt niste prevederi exacte chiar cu privire la mostenire ,la conditiile adoptiei si toate regulile care au la baza aceasta reglementare pornesc de la faptul ca familia reprezinta ceva sfant in Islam ...In Sfantul Quran ALLAH ne-a lasat toate mijloacele pentru ca noi sa putem fac ceea ce este mai bine datorita naturii noastre umane si nu lasat nimic din ceea ce avem nevoie nereglementat...Subhann ALLAH!
Faptul ca multi oameni nu stiu despre aceste lucruri decat vag sau ca sharya nu se aplica este deja alta poveste!!!

Multumesc de completare, Bunul Allah sa te rasplateasca.
:give_rose:

myryam
08-10-2006, 11:16 AM
Nu myryam,cum au spus foarte bine fetele,inshaa ALLAH,ALLAH Ta`ala sa le rasplateasca adoptia este permisa cu precizarea ca sistemul legislativ islamic nu se confunda cu cel romanesc,european,sau de oricare alt fel,in Islam sunt niste prevederi exacte chiar cu privire la mostenire ,la conditiile adoptiei si toate regulile care au la baza aceasta reglementare pornesc de la faptul ca familia reprezinta ceva sfant in Islam ...In Sfantul Quran ALLAH ne-a lasat toate mijloacele pentru ca noi sa putem fac ceea ce este mai bine datorita naturii noastre umane si nu lasat nimic din ceea ce avem nevoie nereglementat...Subhann ALLAH!
Faptul ca multi oameni nu stiu despre aceste lucruri decat vag sau ca sharya nu se aplica este deja alta poveste!!!



Maryam,multumesc de raspuns,poate cand ai timp imi dai mai multe amanunte referitor la adoptia islamica.:give_rose:

Aleyna
08-10-2006, 05:32 PM
: Si ma intreb eu deseori: Oare cum accpta. Si cred ca accepta de dragul lui Allah. Si ma macina gandul asta , ca poate eu nu sunt atat de credincioasa incat sa accept.

Draga mea, bine v-am gasit si multumesc pt raspuns.
IMAN, EU ACOLO AM SPUS O POVESTE, CA O PARABOLA, MAI STII TU CE SUNT ASTEA...NU SUNT DECAT PE CALE SA MA CASATORESC, E DREPT CU UN MUSULMAN, IAR ACUM SUNTEM IN FAZA INTELEGERILOR PREMATRIMONIALE CARE NU DIFERA CU MULT DE NEGOCIERILE INTRE STATE, DESI NE (TOT) CUNOASTEM DE 5 ANI (DAR MAI BINE PLANG MAI DEVREME DEACT MAI TARZIU, CORECT?). INSHIALLAH VOI AVEA CURAND FETITZA PE CARE MI-O DORESC DE EXACT 10 ANI SI DE ASEMENEA VOI SI INFIA O ALTA FETITA, INCA O DATA, CU VOIA LUI DUMNEZEU. ASTA NU INSEAMNA CA VOI CAUTA PRIN CARTI SA VAD DACA DUMNEZEU MA LASA SAU NU SA INFIEZ COPII (RASPUNSUL NU POATE FI DECAT UNUL SINGUR), CI CA VOI INCERCA, IAR DACA VOI AVEA SORTI DE IZBANDA SE VA DATORA LUI DUMNEZEU.

ARABOAICELE ACCEPTA DE DRAGUL LUI ALLAH?!
SI TU NU ESTI ATAT DE CREDINCIOASA INCAT SA ACCEPTI?!!

DRAGA MEA, UITA-TE IN JURUL TAU. TOATA LUMEA FACE LUCRURI DE DRAGUL LUI ALLAH. TREABA ESTE, CE FEL DE LUCRURI SE FAC DE DRAGUL LUI ALLAH SI ARE ALLAH VREO LEGATURA CU ACESTEA?
NUMAI ACUM 3 SAPTAMANI 1000 DE OAMENI AU ZBURAT PE CER IN INDIA (NU TOTI AU MURIT, CE-I DREPT;UNII AU RAMAS SCHILODITI PE VIATA. DACA I-AM INTREBA AR SPUNE PROBABIL CA AR FI PREFERAT SA MOARA). INTR-O SINGURA FRACTIUNE DE SECUNDA, UN NUMAR EGAL CU CAM CATI CIVILI S-AU OMORAT INTR-O LUNA IN CONFLICTUL DIN LIBAN. EVIDENT, ATACUL A FOST '' DE DRAGUL LUI ALLAH''. SARACUL, CUM CREZI CA L-A GUSTAT?!
ALLAH E BAGAT LA INAINTARE PT TOT FELUL DE PORCARII.
SA ACCEPTI DE DRAGUL LUI ALLAH? PAI CE, ESTI MARITATA CU ALLAH? NU, DACA ESTE VORBA SA ACCEPTI O FACI DE DRAGUL SOTULUI, CU EL ESTI MARITATA. TU CREZI CA ALLAH NE-A LASAT SA NE INVARTIM CA NISTE METEORITI IN JURUL BARBATILOR, S-A RACIT UNUL, LASA CA TRECE URMATORUL SI SE MAI INCALZESC SI EI UN PIC?!
EU CRED CA ALLAH NE-A LASAT LA FEL DE PERSOANE CA SI BARBATII (NU ESTE VORBA DESPRE EGALITATE IN FUNCTIE, CI IN DEMNITATE. NOI FUNCTIONAM DIFERIT DAR NU SUNTEM PENTRU ASTA MAI PUTIN PERSOANE). ALLAH NE-A DAT DREPTUL (NU OBLIGATIA-SUNT ATATEA FETE NECASATORITE VOLUNTARE IN MISIUNI DE CARITATE CARE FAC MAI MULTE PARALE CA NOI) DE A NE CASATORI. NE-A DAT LIBERUL ARBITRU. DE AICI SUNTEM RESPONSABILE PENTRU DREPTURILE NOASTRE, PENTRU SPATIUL NOSTRU VITAL, PENTRU NEGOCIEREA LIMITELOR INTIMITATII NOASTRE DE CUPLU.
RESPONSABILITATEA E A NOASTRA, NU A LUI ALLAH. CUM NE ASEZAM, ASA DORMIM. DACA NE LASAM MANIPULATE DE IDEEA CA ALLAH VREA CA INTR-UN APARTAMENT DE 3 CAMERE SOTUL S-O MAI HOCUS-POCUSEZE EL STIE DE UNDE PE UNA APOI SOTUL, NU ALLAH ARE DE CASTIGAT DIN ASTA. ALLAH NU ARE NEVOIE SA DEZUMANIZEZE O FEMEIE, CARE SCALDA PERNA IN LACRIMI IN VREME CE SOTUL EI SE AUDE GROHAIND DINTRE FUSTELE CELEILALTE DUPA UN PERETE SUBTIRE. ALLAH STIE CUM SA ARANJEZE LUCURILE SI ALTFEL. DAR NOI STIM?

IMAN, NU ASTA ESTE CREDINTA, SA STRANGI DIN DINTI SI SA-TI PUI O BULINA IN PIEPT CU NR 1 SAU NR 2 (DEPINDE CARE ESTI .) CREDINTA ESTE CAND INCERCI SA PROCEDEZI ETIC, CU RESPECT DE DUMNEZEU SI DE SEMENI DAR IN ACELASI TIMP NU-TI SANCTIONEZI DREPTUL LA OPTIUNE. OPTIUNILE TALE BUNE SI INTERESELE TALE BUNE TREBUIE SA FIE PE PRIMUL PLAN. TU TE NASTI CU TINE SI MORI CU TINE SI AI DATORIA DE A FI CORECTA IN PRIMUL RAND FATA DE TINE SPRE A FI CORECTA CU ALTII. UN BARBAT ITI CERE SA ACCEPTI O ALTA FEMEIE DIN MULTE MOTIVE. DAR LIPSA DE RESPECT SI NESINCHISEALA SUNT CU SIGURANTA INGREDIENTE. CA ELE SUNT MOTIVATE CULTURAL, INVELITE INTR-O FOITA AURITA SAU CA LI SE SPUNE ALTFEL ACOLO DE UNDE VINE BARBATUL TAU E ALTA POVESTE. DAR ELE RAMAN SI TREBUIE IDENTIFICATE CA ATARE. NU SE POATE CA NESIMTIREA SI LIPSA DE INTERES REAL SA SE ASCUNDA SUB PAVAZA LUI ''ASA A VRUT ALLAH.'' ASTA ESTE LASITATE.
ASADAR DUPA CE BARBATUL SI-A DENUNTAT PROPRIA SLABICIUNE (FARA S-O PUNA CU LASITATE IN CARCA LUI ALLAH-SI VAI CE COMOD E, SI CE LA GREU SE FACE ASTA!) SI TI-A IMPARTASIT FAPTUL CA DORESTE O A DOUA ''SOTIE'', TU CA FEMEIE TREBUIE SA AI IN VEDERE NISTE LUCRURI (TOT SPUN TU, TU, DAR MA REFER, SE INTELEGE, LA ORICE FEMEIE, LA NOI TOATE, LA MINE MAI ALES, LA CE-AS FACE EU).
1. BARBATUL TAU ESTE SLAB SI POSIBIL NU TE IUBESTE CUM TI-AI DORI. ACEST LUCRU NU ARE LEGATURA CU ALLAH, ORICAT AI VREA TU SA FIE UN DAT DIVIN CARE SA COMPENSEZE INTR-UN FEL JIGNIREA PROFUNDA CARE ITI ESTE ADUSA.
2.ESTI DIRECT RESPONSABILA DE OPTIUNILE TALE. TU, NU ALLAH TREBUIE SA ALEGI, PT CA TU, NU ALLAH VA TREBUI SA TRAIESTI CU BARBATUL. EVIDENT, ALLAH NU SI-AR DORI CA TU SA FII CONSTRANSA, SILITA (NU NEAPARAT PRIN FORTA; FAPTUL CA NU AI UNDE SA TE DUCI SI DIN CE TRAI ESTE SI EL O CONSTRANGERE), UMILITA, SA ACCEPTI A DOUA CASATORIE NUMAI DE FORMA IAR IN SINEA TA SA TE CONSUMI.
3.DACA ACCEPTI IN MOD FIRESC SI FARA PROBLEME SA ITI IMPARTI BARBATUL CU ALTA FEMEIE NU ESTE NEAPARAT VOIA LUI ALLAH, CI MODUL TAU NATURAL DE A REACTIONA LA UN POSIBIL MOFT AL SOTULUI TAU, PRIN URMARE NU ESTE NICI O GARANTIE CA ASA ERA DAT SA SE INTAMPLE SAU CA VEI PRIMI VREO RASPLATA PT A FI ALES ''CALEA CEA DREAPTA.'' ACEASTA SITUATIE ORICUM VA REFLECTA FAPTUL CA PRIMA CASATORIA ARE ASPECTE DISFUNCTIONALE SAU, IN CAZ CA ELE NU EXISTA, CA BARBATUL ARE O DEVIERE COMPORTAMENTALA DE NATURA SEXUALA (SUNA PRETIOS DAR POATE FI VORBA DE LUCRURI BANALE: NA, S-A PLICTISIT, SPRE EXEMPLU...) IN ORICE CAZ, SITUATIA NUMAI DE SFINTENIE NU ESTE. TREBUIE SPUSE LUCRURILOR PE NUME SI INCETATA ALERGAREA ASTA DUPA TOT FELUL DE STATUTURI NOBILE CARE DE FAPT SUNT SPOITE DE JDE MII DE ORI. EU IN CAZUL IN CARE AS ACCEPTA ASA CEVA MI-AS ASUMA STATUTUL DE INCORNORATA IAR BARBATUL TOT UN ALERGATOR DIN FLOARE-N FLOARE AR FI. CEALALTA ''SOTIE'' AR FI O AMANTA IN TOATA REGULA, DEGEABA TOATA SPOIALA SI TOATA INVOCAREA LUI ALLAH, IAR CUI M-AR CONTRAZICE I-AS SPUNE SA SE PUNA IN LOCUL MEU SI SA SE GANDEASCA CUM AM EU CANDIDA ALBICANS SI SOTUL GENEROS I-O TRANSMITE ''CELEILALTE'' DUPA EXPLORAREA MUCOASEI MELE SI CUM IAU EU O CIUPERCA DE LA BAZIN CARE AJUNGE DIRECT IN ''CELALALTA''. ABIA DUPA CE IMI RASPUNDE DE CE AS CONSIMTI EU LA ASA CEVA (DOAR N-O SA MAI AIBA NIMENI TUPEUL SA-MI SPUNA CA PENTRU ALLAH!) SI CE DIFERENTA ESTE INTRE SITUATIA ASTA SI CEA IN CARE CIUPERCA AR FI LUATA DE LA AMANTA CARE NU STA CU MINE IN CASA M-AS MAI GANDI LA REABILITAREA MEA DE LA CALITATEA DE INCORNORATA PE FATA LA CEA DE SOTIE SI A CELEILALTE DE LA CALITATEA DE AMANTA PE FATA LA CEA DE ''SOTIE ALTERNATIVA.'' DAR INDIFERENT CUM M-AS CONSIDERA PE MINE SI PE ''CEALALTA'', UN LUCRU E SIGUR: SOTUL NU AR MAI FI REABILITAT NICIODATA DE LA STATUTUL DE OM SLAB,VISCERAL, PARAZITAT DE APETITE, CARE N-A STIUT NICI SA IUBEASCA, NICI SA PLECE.
SIGUR, IN CAZUL IN CARE AMBII PARTENERI DECID CA E CAZUL SA SE PRODUCA O ASTFEL DE SCHIMBARE DIN N MOTIVE SI IN CARE NU EXISTA REGRETE, NICI TEMERI, NICI RESENTIMENTE DE PARTEA SOTIEI (SPRE EXEMPLU S-A PLICTISIT SI EA DE EL CU VARF SI-NDESAT DAR AU COPIII DE CRESCUT), TOT RESPECTUL MEU PT UN ASEMENEA MOD DE VIATA LA CARE AU CONSIMTIT IN DEPLINATATEA FACULTATILOR 3 SAU MAI MULTE PERSOANE.
ASA CA DRAGA MEA IMAN, DC TU ESTI O O PERSOANA ALTRUISTA,POZITIVA, SARITOARE, IUBITOARE...NU VAD CUM AR FI ARABOAICELE CARE SE UITA TOATA ZIUA LA TV SI FAC SHOPPING, INVELITE IN AUR DIN CAP PANA-N PICIOARE (UNELE PANA SI BANDA AIA DE LA PAPUCII CU DEGET O AU DE AUR) MAI CREDINCIOASE CA TINE PT SIMPLUL MOTIV CA ISI LASA BARBATII SA-SI FACA MENDRELE.

EH?!

Aleyna
08-10-2006, 05:56 PM
Sincer , nustiu ce spune Islamul despre infiat , dar eu de mica am visat ca pe langa copii care Insha Allah mi-i va da Allah sa mai infiezi , ca plang si mi se rupe inima cand ii vad cum sufera. Dar nu sunt de acord cu tine cum ai abordat problema , cu poluarea si scutecele... Pai daca aveai copilul tau cred ca nu te mai gandeai la cate mii de scutece folosesti , sau ca influentezi negativ poluarea ...etc...

DA, NU STII CE SPUNE ISLAMUL, DAR MAI EXISTA SI ALTE SISTEME DE REFERINTA. IN PRIMUL RAND EXISTI TU, CU CREIERUL TAU SI EXPERIENTELE PE CARE TI LE-A DAT DUMNEZEU INTR-O COMBINATIE UNICA DE EVENIMENTE PE CARE NU A MAI TRAIT-O NIMENI. ESTI O PERSOANA, TI S-A PUS LA DISPOZITIE CAPACITATE CRITICA, SI O PERSOANA N-O FI NIMIC DAR E TOT CE AVEM. DUMNEZEU LUCREAZA PRIN PERSOANE. DACA ISLAMUL ITI SPUNE, CUM LE SPUNE MULTORA, SA-TI INDEMNI COPILUL SA SE ARUNCE IN AER CU UN TREN DE OAMENI CU TOT, TU O FACI?DACA ISLAMUL ITI SPUNE SA OMORI CU PIETRE DOUA FEMEI CARE AU FOST CONDAMNATE LA LAPIDARE IN IRAN ZILELE ASTEA-EXISTA SI O PETITIE INTERNATIONALA CARE CERE SCHIMBAREA SENTINTEI, SI ACUM VORBESC PE BUNE, NU E DOAR UN EXEMPLU- TU PARTICIPI LA ASA CEVA?APROBI ASA CEVA? DACA ISLAMUL ITI SPUNE CA FETELE SUNT MATURE SEXUAL PESTE NOAPTE ODATA CU PRIMA MENSTRA, TU ITI MARITI FATA LA 9 ANI, CA IN IRAN?
PROBLEMA ESTE CUM INSTAUREZI TU ISLAMUL IN SFERA PERSONALA, CE INTELEGI TU PRIN EL, CE ADOPTI TU, CE ALEGI SA TRANSMITI CA FIIND ISLAM SI CE RESPINGI. IMI PARE RAU, ISLAM SAU NU, PE MINE N-O SA MA CONVINGA NIMENI CA RELATIILE SEXUALE CU COPII DE 9 ANI SUNT ACCEPTABILE IN VREUN FEL. BA CHIAR MA VOI INDREPTA SPRE O CULTURA UNDE NU SUNT. BA CHIAR M-AM SI NASCUT INTR-O ASTFEL DE CULTURA, SLAVA DOMNULUI.
SI TOCMAI, CA IN ISLAM ADOPTIA ESTE UN LUCRU CONTROVERSAT. CA DOVADA MAJORITATEA MUSULMANILOR O DEZAPROBA. ACEASTA ATITUDINE ESTE NECIVILIZATA SI IN TOTAL DEZACORD CU ETICA CONTEMPORANA.CHIAR NU VEDE NIMENI?NU VEDE NIMENI CA MUSULMANII SUNT INCURAJATI SA-SI PRODUCA COPII PROPRII PE BANDA RULANTA,CU ORICE PRET, NUMAI SA FIE AI LOR SI SA FIE CAT MAI MULTI, FARA SA SE GANDEASCA LA EDUCATIA LOR, LA CONDITIILE DE TRAI (DE CE SA ADUCI UN COPIL PE LUME PE TIMP DE RAZBOI?UN PREZERVATIV COSTA CAT O CHIFLA), LA SANATATE...SI SA STII CA EU DE PE ACUM MA GANDESC LA SCUTECELE COPILULUI SI LA CUM SA INFLUENTEZ MEDIUL NEGATIV CAT MAI PUTIN. SCUTECELE DE BUMBAC LAVABILE NU AU ACELASI IMPACT GROZAV, DAR DEH, TREBUIE SPALATE.VOI SPALA. SE VA PUTEA RECICLA SI LA NOI CURAND DATORITA DIRECTIVELOR EU. PT COPILUL MEU VREAU SA MA MUT LA TARA SI SA CULTIV FRUCTE SI O GRADINITA DE LEGUME.IN FELUL ASTA II VOI PREPARA SUCURI SI DESERTURI FACUTE IN CASA SI VOI EVITA ATAT CHIMICALELE DIN PRODUSELE COMERCIALE, CAT SI PLASTICARAIA CARE SE CREEAZA ODATA CU CONSUMUL. VOI NU VEDETI?BEM O CUTIE DE COLA. O BEM INTR-UN MINUT. UNDE SE DUCE EA DUPA ACEEA?LA COS (IN CEL MAI BUN CAZ. DE MULTE ORI MERGE DIRECT INTR-UN TUFIS, DEPINDE PE MAINILE CUI CADE.)IAR DE ACOLO?IN TARILE CIVILIZATE UNII OAMENI CIVILIZATI(NU TOTI O FAC)AU POSIBILITATEA DE A O RECICLA.LA NOI EA AJUNGE IN PAMANT.ALATURI DE STICLE DE BALSAM, DE SAMPON, DE DOMESTOS...CARE NU DOAR NU SUNT BIODEGRADABILE, DAR CONTIN SI SUBSTANTE NOCIVE. DE CURAND AM VIZITAT ORASUL ROMAN IAR INTRE ROMAN SI BACAU ESTE UN MUNTE IMENS DE GUNOI.''GROAPA ECOLOGICA.'' AIUREA. E MUNTE, NU GROAPA, SI ECOLOGICA NU E NICI PE DEPARTE.
CE VREAU EU SA SPUN E CA OAMENII AR TREBUI EDUCATI CA NU E NEVOIE SA AIBA CU TOTII COPII. MAI INTAI, COPIII NU SE FAC PE STRADA, IN RAZBOI, IN MIZERIE, IN IGNORANTA SI SARACIE LUCIE. ESTE BINE CA OAMENII SA DOBANDEASCA O EDUCATIE SI PUTINA SECURITATE SI ABIA APOI SA-SI PUNA PROBLEMA COPIILOR. CE SA INVETI UN COPIL DACA NU TE CUNOSTI PE TINE INSUTI, N-AI NICI DUPA CE BEA APA, TE BAZEZI PE MILA ALTORA PT SUPRAVIETUIRE SI NU AI NICI O PREGATIRE CARE SA ITI DEA PERSPECTIVA SA SUSTII MATERIAL SI SA INSTRUIESTI UN COPIL?
IN SITUATIA ASTA SUNT MILIOANE DE MUSULMANI IN LUME. IN SITUATIA ASTA ERA FAMILIA LUI NURAN HALITOGLU, FETITA DE 12 ANI DIN ISTANBUL SUGRUMATA DE TATA SI FRATI PENTRU VINA(!!!) DE A FI FOST VIOLATA. IN LOC DE TERAPIE,DE REFUGIU, TATICU' I-A PUS LA CEL MAI ISLAMIC MOD PERNA PE CAP SI FRATII AU TINUT-O CAT S-A ZVARCOLIT. ERAU TOTI LUSTRAGII, VENITI LA ORAS DIN FUNDUL ASIEI. DACA IN LOC SA TOARNE COPIL DUPA COPIL CARE SA-I AJUTE LA FRECAT PANTOFI FAMILIA ASTA S-AR FI OPRIT LA UNUL PE CARE SA MUNCEASCA TOTI PE RUPTE SA-L DEA LA SCOALA, POATE SITUATIA AR FI FOST ALTA. CHIAR SI OAMENII CARE AU O EDUCATIE, UN SISTEM DE VALORI BINE DETERMINAT SI POSIBILITATEA DE A INTRETINE UN COPIL TREBUIE SA-SI PUNA PROBLEMA DACA E BINE SAU NU SA AIBA COPII. ADICA SA FACA, NU SA AIBA. SUNT ATATIA COPII CARE POT, MERITA SI TREBUIE SA FIE ADOPTATI. EI SUNT DEJA AICI, PE PAMANT, SUFERA VITREGITI PRINTR-UN COLT AL LUMII. SUNT LA FEL DE BUNI CA SI COPIII NOSTRI. LA FEL DE NEVINOVATI. AVEM O DATORIE MAI MARE FATA DE EI, CARE S-AU NASCUT, DECAT FATA DE COPIII NOSTRI CARE NICI NU AU FOST CONCEPUTI. PLANETA ESTE DEJA SUPRAPOPULATA IAR POPULATIA CARE SE INMULTESTE EXPONENTIAL NU MAI POATE FI SUSTINUTA. ASTA NE FACE MAI RESPONSABILI IN FATA DECIZIEI DE A AVEA SAU NU UN COPIL DECAT ERAU STRAMOSII NOSTRI PE VREMEA CAND PROBLEMELE DE MEDIU SI ECONOMIA POPULATIEI ERAU INEXISTENTE. SUNT MULTE FEMEI CARE NICI NU ISI DORESC UN COPIL IN MOD DEOSEBIT, DAR IL FAC ''PENTRU SOT.'' NU POT JUDECA EU CONSECINTA ACESTUI LUCRU, DAR POATE CHEMAREA LOR ERA IN ALTA DIRECTIE. MADRE TERESA A SPALAT ORFANI LA FUND O VIATA INTREAGA SI A CURATAT LEPROSI, OARE CATI COPII ARE EA ACUM? DESI NICI UNUL NU ERA AL EI, EA A FOST A TUTUROR. SI PRIN ASTA TOTI ORFANII NEDORITI DE NIMENI PARCA AU FOST COPIII EI.
Insha Allah sa-ti dea Allah puterea sa mergi mai departe. Sa stii ca Allah stie ce face si Insha Allah ca gandurile rele sa se transforme in sperante. M-am intristat foarte mult Wallahi. :smile308: :smile308:[/QUOTE]
NU TE MAI INTRISTA DEGEABA...CAPUL SUS, CA CE NE E SCRIS IN FRUNTE NE E PUS, SA NU NE MAI PUNEM SI NOI IN FRUNTE CHESTII ADITIONALE...CUM AR FI CA TREBUIE SA ACCEPTI TOATE HACHITELE BARBATULUI CA SA FII ''CREDINCIOASA''...CELE MAI BUNE URARI SI TIE!

Aleyna
08-10-2006, 06:39 PM
E bine Daniela ca gandesti asa. S-ar putea sa ai dreptate. Adevarul e ca pana la urma un barbat poate deveni sufocant, e bine sa mai stea si cu altcineva, sa mai poate si femeia sa fie singura, sa poate respira


CIAO NAZIRAH. CRED CA AM LUAT-O RAZNA DE-AM SCRIS ATAT, DAR AS DORI SA RASPUND SI LA CE AI SCRIS TU DEOARECE MI S-A PARUT INTERESANT CE SPUI.
CA UN BARBAT POATE SI ARE SANSE MULTE DE A DEVENI SUFOCANT E INTRU TOTUL ADEVARAT. DAR DE UNDE SI PANA UNDE SOLUTIA E ''SA MAI STEA SI CU ALTCINEVA'' IN SENSUL DE ''SA SE MAI HARJONEASCA SI CU ALTA FEMEIE''? ( CRED CA ASTA ERA SENSUL, DE A-SI LUA O A DOUA ''SOTIE.'' DESPRE ASTA VORBIM AICI. DACA SENSUL ESTE ALTUL IMI CER DE PE ACUM SCUZE.)
CU ALTE CUVINTE, BARBATII IN ISLAM SUNT ZUGRAVITI ATAT DE MASCULI-FEROCE INCAT SINGURA SANSA A BIETEI FEMEI SA RESPIRE ESTE CAND EI ISI CAUTA DELICIILE IN ALTE PARTI. IN AFARA DE FAPTUL CA LE DA APA LA MOARA BARBATILOR CARE ATAT ASTEAPTA: SUBTERFUGII, MI SE PARE PROFUND DEGRADANT SA FIE PREZENTATI IN FELUL ACESTA. NU MI-AR PLACEA DELOC SA FIU BARBAT IN ACCEPTIUNEA TRADITIONAL ISLAMICA, TOATA LUMEA SA ASTEPTE DE LA MINE SA MA DEZLANTUI SEXUAL DIN CLIPA IN CLIPA. ACEST STEREOTIP E PROFUND DEZUMANIZANT. FAPTUL CA BARBATII MUSULMANI CRESCUTI IN ORIENT AU DE MULTE ORI UN APETIT SEXUAL EXAGERAT SI MANIFESTAT ALEATORIU (FATA DE CINE PRIND...) POATE FI O CONSECINTA A FORMARII LOR INTR-UN MEDIU IN CARE ASTEPTARILE SOCIETATII DE LA EI ERAU DE NATURA PUTERNIC MACHO-ISTA SI SEXUALIZATA. ALTFEL VA SPUN CA BARBATII, CEL PUTIN PE AICI PE LA NOI PRIN EUROPA, SUNT NISTE OAMENI NORMALI, CARE DE MULTE ORI RENUNTA LA A SE SIMTI GRATIFICATI SEXUAL IN FAVOAREA UNEI GRATIFICARI AFECTIVE. OAMENII IN GENERAL NU AU TIMP SI NICI DISPOZITIE SA REACTIONEZE INTR-UN MOD ATAT DE MARCAT SEXUALIZAT SI E O RUSINE SA CREEM O ASTEPTARE DE LA EI SA O FACA, BA SA O MAI SI INCORPORAM INTR-O IDEOLOGIE! ASTA II VA CONDITIONA SI II VA DERUTA SI MAI TARE.
CAM CAT TIMP I-AR RAMANE PE ZI UNUI OM NORMAL, CASATORIT, SA UMBLE PE COCLAURI PE URMELE ALTEI ''SOTII'' DUPA CE:
-A MUNCIT OPT ORE IN CADRU ORGANIZAT (LA SERVICIU, LA FIRMA, POFTIM, )PENTRU INTRETINEREA FAMILIEI;
-S-A DEPLASAT DE ACASA LA SERVICIU SI INVERS;
-A MANCAT DE 3 ORI;
-S-A ODIHNIT PUTIN;
-SI-A AJUTAT SOTIA IN GOSPODARIE SAU A MAI REPARAT CEVA PRIN CASA;
-A ACORDAT PUTIN TIMP (VIZITA, TELEFON) PARINTILOR, PRIETENILOR, VECINILOR SAU CUI MAI ERA CAZUL;
- A FACUT SI EL CEVA BUN SI DEZINTERESAT CARE NU ADUCE AVANTAJE DIRECTE LUI SAU FAMILIEI LUI (SPRE EXEMPLU A CURATAT SPATIUL DE JOACA AL COPIILOR IN PARC, A DUS UN CAINE VAGABOND LA STERILIZARE SAU L-A HRANIT, SAU PUR SI SIMPLU A IMPRUMUTAT CUIVA O CARTE)
-A PETRECUT TIMP CU SOTIA;
-A PETRECUT TIMP CU COPIII;
- A PETRECUT TIMP CU SOTIA SI COPIII;
-A SUPRAVEGHEAT SAU MACAR CONTROLAT LECTIILE COPIILOR;
????????
CAM CAT TIMP RAMANE DUPA TOATE ASTEA? CEVA TOT RAMANE. SI CUM RAMANE, DACA RAMANE, TREBUIE SA PRESUPUNEM DIN START CA SINGURA ACTIVITATE PE PLACUL BARBATULUI AR FI VANATUL DE FUSTE? UN HOBBY NU POATE AVEA SI EL ACOLO, O PASIUNE A LUI PERSONALA: UN SPORT, UN JOC, LECTURA, UN CONCERT...DE ACTIVITATILE EXTRASCOLARE ALE COPIILOR NU SE POATE OCUPA IN ASA FEL INCAT SOTIA SA SE BUCURE DE PUTIN TIMP CU EA INSASI? TREBUIE MOMIT CU O ALTA FEMEIE (CA SA NU SPUN ALTFEL)?
EU CRED CA E DEGRADANT SA ANTICIPAM DEZINTERESUL BARBATULUI FATA DE ORICE ACTIVITATE CU CARACTER NESEXUAL. DAR DESIGUR, DACA ASA II CRESTEM, ASA II EDUCAM, ASA NE CASATORIM CU EI- ASA II AVEM!!!!!!!

IAR DACA INTR-ADEVAR E CAZUL SA NE PUNEM PROBLEMA UNUI APETIT SEXUAL IESIT DIN COMUN, DE INFRANARE NU S-A AUZIT? ASTA E UN CONCEPT PERIMAT...DINTR-O CARTE...II ZICEA PARCA BIBLIE...SI FUNCTIONEAZA CAM ASA: VEZI, DORESTI DAR IN LOC SA TE INFIGI CA ANIMALUL, TE DUCI ACASA CU COADA-NTRE PICIOARE FARA OBIECTUL DORINTEI IN DINTI. FACI UN DUS, INFULECI CEVA DUPA CARE SCOTI COPIII LA UN SPECTACOL SI PE DRUM II ASCULTI SCRISOAREA A 3-A SI TABLA INMULTIRII. IA SA VEZI CUM TRECE!!!!!!!!

imanikka
08-10-2006, 08:23 PM
Assalam w aleikum.
Draga Aleyna fiecare judeca in felul sau... As vrea sa spun ca nu trebuie sa fim corecti fata de noi ( asa cum ai spus) ,dar sa fim corecti in fata lui Allah. Fiecare traieste dupa propriile principii , dar sa nu uitam ca este Bunul Allah care le vede si le stie pe toate. Si as vrea sa spun ca nu sunt casatorita cu Allah dar datorita lui Allah il am pe sot langa mine si Allah e mai presus ca sotul meu. Problemele noastre nu sunt decat niste examene de la Allah Preainaltul si daca le trecem cu bine e bine , daca nu tot Alhamdulilah spunem.
Si pana la sfarsit problema cu sotiile are loc in dependenta de om...unul si-a dorit intotdeauna ( si scopul scuza mijloacele) sa aiba urmas , altul poate nu-i trebuie copii ... fiecare cu valorile sale.
Si nu inteleg de ce ne vaicaram? Doar noi am stiut de chestia asta inainte de casatorie? Nu-ti place :( nimeni nu te-a fortat ...

Insha Allah sa fim iubite si sa fim singurele femei din viata sotilor nostri.
Va doresc sa aveti o casnicie plina de credinta ,caci acolo unde este credinta este si intelegere si copii ,caci Allah ii iubeste pe cei Dreptcredinciosi.

CONCLUZIILE SUNT TRASE VA MULTUMESC PENTRU PARTICIPARE!:)

aiscia
08-10-2006, 09:19 PM
DRAGA IMAN,ERA INTERESANT SUBIECTUL...AVETI AMANDOUA DREPTATE...MI-AR FI PLACUT SA RAMANA DESCHIS PENTRU A VEDEA ALTRE PARERI INSHAALLAH...
DECIZIA ITI RAMANE..:give_rose:

imanikka
08-10-2006, 11:50 PM
LA cerinta unora dintre membri am redeschis subiectul

Anna
08-11-2006, 12:01 AM
islamul ii acorda sotului meu optiunea de a isi mai lua pana la 4 sotii....stiam asta de cand l-am luat...ca exista si aceasta optiune....stiam chiar de cand m-am convertit chiar dinainte....
daca el s-a casatorit cu alta/altele nu poate face asta fara voia lui Allah....nimik nu putem face fara voia lui Allah...nici macar el...iar daca vom suferi...trebuie sa avem incredere in Allah...Allah niciodata nu ne va ingreuna cu mai mult decat putem duce

daca sotul meu face acest pas ....sa isi ia inca una sau inca 3...nu face nimika impotriva islamului....
pe femeia aia nu o ia asa...nu o dezonoreaza.....dimpotriva ii creaza o familie,ii ofera copii are grija de ea....etc....
si atata timp cat sotul nu face ceva impotriva islamului....de ce nu l-am sustine???


imanika multumim ca ai redeschis threadul

Mariyah
08-11-2006, 12:52 AM
Aleyna, am ramas impresionata de ce ai scris mai ales ca ai atata dreptate. Cel putin din punctul meu de vedere.
In ceea ce priveste instinctul sexual al barbatilor despre care ai vb . ..e adevarat ca in Islam se incurajeaza acest apetit sexual al barbatilor iar rezolvarea data de multe ori este :Poligamia. Cel putin eu asta am inteles din discutia cu un imam care dorea sa imi arate ca poligamia este necesara in unele cazuri. Crestinismul insa nu acorda atata atentie apetitului sexual al omului,ne sunt oprite rel. sexuale in posturi si alea sunt lungi, apoi sunt interzise metodele contraceptive deci daca se opteaza pt metode naturale gen calendar etc... alte zile de abstinenta...si se observa clar ca mai mult se incurajeaza abstinenta decat "frecventa".
.

daniela_muslimah
08-11-2006, 02:54 AM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

In primul rand, Iman habibty.. si eu ma bucur fiindca ai redeschis subiectul..

~~~

Aleyna… imi pare rau ca tu vezi lucrurile astfel… si nu ma refer la a condamna purtarea gresita.. ci la faptul ca intr-un fel “condamni” Islamul (nu e cuvantul potrivit.. poate e prea mult…).. dar ai intr-adevar o dezaprobare fata de aceasta religie…

Poate esti o “feminista” convinsa!... mai mult sau mai putin… ;)

Dar lucrurile nu stau asa…




RESPONSABILITATEA E A NOASTRA, NU A LUI ALLAH. CUM NE ASEZAM, ASA DORMIM. DACA NE LASAM MANIPULATE DE IDEEA CA ALLAH VREA CA INTR-UN APARTAMENT DE 3 CAMERE SOTUL S-O MAI HOCUS-POCUSEZE EL STIE DE UNDE PE UNA APOI SOTUL, NU ALLAH ARE DE CASTIGAT DIN ASTA. ALLAH NU ARE NEVOIE SA DEZUMANIZEZE O FEMEIE, CARE SCALDA PERNA IN LACRIMI IN VREME CE SOTUL EI SE AUDE GROHAIND DINTRE FUSTELE CELEILALTE DUPA UN PERETE SUBTIRE. ALLAH STIE CUM SA ARANJEZE LUCURILE SI ALTFEL. DAR NOI STIM?






Din felul in care vorbesti parca ai incerca sa ne convingi sa “gandim” si sa ne “trezim”… stii… tocmai asta poate ca nu intelegi… Spre deosebire de altele, Islamul nu este o religie a “credintei oarbe”… In Islam trebuie sa Gandesti… Nu, Aleyna… nu e asa.. Nu e ca si cum Allah e o zeitate despre care se spune ca vrea ceva si gata… te-ai si supus… si restul ideilor…

Allah este Insusi Creatorul nostru… Cel de la care vine indurarea, iertarea, El este sursa iubirii, sursa pacii, sursa stiintei… iar noi suntem fapturile create de El… ce e Islamul?.. Este calea cea mai naturala… cea mai potrivita noua pentru a ne purta pe acest drum, care se cheama “viata” in cel mai bun mod… Islamul usureaza, nu ingreuneaza… Islamul simplifica, nu complica…

Daca e ceva de condamnat.. atunci este purtarea gresita… asa-numitele “crime de onoare” nu au nici o baza in Islam…. Atunci de ce sa arunci vina pe religie?... Suntem oameni si alegem: urmam aceasta cale sau nu, facem bine, ori facem rau.. fiecare om pentru Propriul suflet raspunde… De ce sa dai vina pe Islam pentru nestiinta, cand Islamul, inca de la primul cuvant indeamna catre aceasta? “Citeste”…

Tu asta intelegi din poligamie? Dezumanizarea femeii?... Imaginea femeii care plange in timp ce ceilalti sunt ca doua animale… macar imaginea ta e mai “buna” fata de ce cred altii.. nu mai spun ce aberatii am auzit pe-aici… fara nici o baza….

Sunt ramuri ale crestinismului in care se practica poligamia..

De ce este Islamul de acuzat pentru aceasta?...

~~~

Poate par naiva, visatoare, necoapta.. cu prea multe idealuri.. pur si simplu o fata care inca nu s-a izbit cu capul de pragul realitatii… in ciuda varstei mele am trecut si eu prin cateva incercari.. din care am avut de invatat… incercari ce mi-au afectat familia foarte mult… (ireversibil.. si Allah stie mai bine)

~~

Vezi tu, Aleyna… Poligamia nu e pur si simplu o “solutie” pentru a-ti satisface apetitul sexual… ia spre exemplu cazul in care un barbat nu se poate casatori.. ce trebuie sa faca el, conform Islamului?.. sa tina Post!!! Pentru a-si stapani dorinta… sa ramana curat_mai direct spus: fara metode de “autosatisfacere”, ca sa nu mai vorbim de orice relatie din afara casatoriei: gen mult prea obisnuitele relatii de “prietenie”… (!!!~)

De ce?.. Pentru ca familia e pusa la mare pret .. casatoria este ceva inalt… Barbatul Musulman: este un barbat Responsabil!!!...

~~

Poligamia.. poligamia este o relatie complexa.. daca nu esti pregatit pentru asa ceva nu poti face un asemenea lucru… e nevoie de multa iubire, intelegere… nu oricine poate trai in poligamie… nu e ceva ce “trebuie”… Nu e ceva ce faci pentru ca ti-a poruncit Allah.. Allah nu ti-a poruncit sa traiesti in poligamie.. e o posibilitate..

Daca sotia nu poate avea copii.. iti poti lua o a doua sotie.. sau la fel de bine poti san u iti ei o alta sotie… (stiu despre un caz in care ea nu putea avea copii… timp de 20 de ani au stat impreuna… ea era bolnava si a murit… sotul ei nu si-a luat o a doua nevasta.. desi isi dorea atat, atat de mult sa aiba copii… avea grija de 3 copii care nu erau ail or – biologic… ) ai tot dreptul sa nu te implicit in poligamie.. daca nu poti…

Compari co-sotiile cu amantele… Nu!.. nu e deloc asa!... In Islam totul este responsabilizat… nu poti face ce vrei dupa capul tau.. nu poti merge sa-ti satisfaci “mendrele” fara cap, fara responsabilitate… stii ce greutate apasa pe umerii unui barbat? Care este responsabilitatea? Pentru ce va fi tras la raspundere?

Cum a avut grija de cei pentru care a fost responsabil?... E Indatorirea lui…

~~

In islam NU se incurajeaza apetitul sexual… dar, daca vorbim direct.. exista unii barbati, in regiunile mai calde ale globului.. cum sa ma exprim.. exista cazuri in care sotia nu poate “tine pasul”.. si ea isi cauta o co-sotie… exista asemenea cazuri… in cadrul unui cuplu… poligamia poate fi o solutie.. dar nu e ceva Necesar.. nici macar in aceste cazuri… este un pas care trebuie facut cu responsabilitate, pentru care trebuie cantarite cu deosebita atentie lucrurile…

Fiindca este cu adevarat o responsabilitate.. E o Familie.. Si pentru un barbat este mult mai greu sa ai mai multe sotii, decat una singura.. asta daca te porti in conformitate cu Islamul.. asa ca o comparatie poligamie – relatii cu amante.. nu-si are rostul sub nici o forma…

~

Dar cu Ibrahim – Avraam (alayhi salam!_pacea asupra lui!) cum ramane?

Si vorbind de monogamie.. este si exemplul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!).. cat timp a fost casatorit cu Khadija nu a mai avut nici o alta sotie…
Nici una..

~~~

a… inca ceva.. din ce stiu eu.. nu trebuie sa stea sotul cu sotiile in aceeasi casa?.. fiecare in locul ei… (si sa “grohaie dupa un perete subtire”)

Aleyna, Aleyna…

~~~

P.S.: sa va daruiasca Allah Preainaltul dragoste si intelegere tie si sotului tau (Incha'a Allah)... si sa va binecuvanteze cu tot ce e mai bun...

Ameen..

Iman3
08-11-2006, 03:24 AM
o singur amentiune daca imi este permis...
Candida albicans nu este o ciuperca transmisibila neaparat. candida avem fiecare dintre noi, si copiii ... incepe sa isi faca simtita prezenta in momente de scadere a rezistentei organismului, daca mergem la plaja (expunerea prelungita la soare), un tratament cu antibioticce pe care tocmai l-am terminat care modifica echilibrul florei normale a organismului. De exemplu putem folosi un spumant de baie si imediat incepe candida sa se manifeste, sau putem fi insarcinate ... de asemnea se stie ca multe gravide au mari batai de cap cu Candida...
Si apoi ... cu mersul la piscina... e discutabil ... Eu nu spun ca nu sunt de acord cu multe din cele scrise de tine dar motivele de ordin medical nu se invoca in acest caz sau cel putin... fortat poti sa o faci.
Draga mea exista un studiu de specialitate care arata cum cancerul de col infloreste efectiv in aceasta lume moderna si modernizata... in timp ce in tarile Orientului Mijlociu il gasim in procent neglijabil tinzand undeva spre 1...
Cancerul de col uterin se stie ca este o afectiune care in cele mai multe cazuri este favorizat de un virus si deci de parteneri sexuali multipli.
Revin cu informatii daca doresti dar acum incerc sa ma opresc sa nu plictisesc caci tema este alta... ideea este ca poti invoca orice dar nu si motivul bolilor cu transmitere sexuala in a respinge ideea unei a 2-3-4-a sotii.
Si ... desi eu personal nu m-as impaca usor cu ideea unei a doua soti, desi soarta noi nu ne-o stim, vreau sa iti spun un lucru pe care poate nu il stii ... caci inteleg ca inca nu te-ai casatorit, sa stii ca un barbat musulman se apropie de sotia lui spunand Bismillah! inainte caci din acea uniune poate rezulta un copil. Departe de imaginea grohaitului printre fuste... e adevarat ca ramane actul sexual satisfacerea unui instinct primar (caci probabil asta imi vei replica) dar ai sa vezi draga mea cand vei fi alaturi de un sot musulman ca iubitul tau pe care l-ai ales e departe de a fi un porc incurcat in desuurile tale.
Sunt convinsa ca cel cu care urmeaza sa te casatoresti este un om f rabdator caci presupun ca iti cunoaste ideile asa ca fii fericita si spune al hamdulillah! sau macar multumeste lui Dumnezeu caci desi poate nu crezi El este foarte tare amestecat in toate astea.
Sa fii fericita inshaAllah, tu si sotul tau inshaAllah!

nour al huda
08-11-2006, 04:09 AM
Sincer , nu am vrut sa intru in aceasta discutie pentru ca am niste idei foarte clare si subiectul acesta este pentru mine..........dincolo de saturatie.
Dar m-am simtit obligata sa fac urmatoarea precizare......
Aleyna, incearca si nu generaliza"barbatul musulman este incurajat sa........................, asa sunt educati, invatati...etc"

Sotul meu este musulman....poate de veni in orice moment poligam , dar are cu totul si cu totul o alta viziune despre poligamie.
Nu numai crestinismul indeamna la infranare.....este o idee gresita sa crezi ca pentru acei barbati musulmani care au "pofte" de nestavilit, li se recomanda poligamia.......Insusi Profetul saws a relatat ca "cine poate ....sa se casatoreasca, cine nu ...sa posteasca"...pentru ca prin post iti sunt infranate toate dorintele....cu precadere cele fizice.....

Intr-o zi cand mergeam la Aeroportul Otopeni...pe drum la un moment dat este un panou imens , cred ca o reclama, cu Marylin Monroe.......niciodata nu am vazut o fotografie atat de perfecta cu ea (celebra foto in statia de metrou cu fusta ridicata )...si pur sii simplu am ramas uimita de frumusetea ei. M-am uitat si am zis ...intr-adevar femeia asta este superba....Mashallah!
Si i-am zis sotului meu......"da zi si tu mai omule........uite ce frumoasa este...."
Sa-ti spun raspunsul lui.....pe mine m-a facut sa-mi fie rusine...si inca mai imi este si acum........"Allah....., alhamdulillah , mi-a dat ceea ce El a considerat ca este frumos....iar tu pentru mine esti acea frumusete pe care Allah a hotarat-o pentru mine...cum sa-mi placa sau sa-mi doresc altceva????????"
Vezi ...si daca l-as ruga sa se insoare nu cred ca ar face-o...pentu ca are alte principii, alta viziune asupra poligamiei.....

Stii ce admir eu la poligamie???? Faptul ca un copil se poate bucura de ambii parinti.....si niciodata nu v-a avea drama "copilului din flori"...........iar la asta putem discuta multe, pentru ca eu insumi sunt rezultatul unei relatii in afara casatoriei.....si mi-as fi dorit ca tata sa fie poligam, ..si faptul ca o femeie niciodata nu va fi a cincea sau a zecea roata .....ci va avea locul ei bine stabilit .....chiar daca este in camera alaturata......................

Nadia
08-11-2006, 06:24 AM
DANIELA...IMAN3...NOUR_AL_HUDA...foarte frumos ati scris...:give_rose: :give_rose: :give_rose:

aiscia
08-11-2006, 11:47 AM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

In primul rand, Iman habibty.. si eu ma bucur fiindca ai redeschis subiectul..

~~~

Aleyna… imi pare rau ca tu vezi lucrurile astfel… si nu ma refer la a condamna purtarea gresita.. ci la faptul ca intr-un fel “condamni” Islamul (nu e cuvantul potrivit.. poate e prea mult…).. dar ai intr-adevar o dezaprobare fata de aceasta religie…

Poate esti o “feminista” convinsa!... mai mult sau mai putin… ;)

Dar lucrurile nu stau asa…






Din felul in care vorbesti parca ai incerca sa ne convingi sa “gandim” si sa ne “trezim”… stii… tocmai asta poate ca nu intelegi… Spre deosebire de altele, Islamul nu este o religie a “credintei oarbe”… In Islam trebuie sa Gandesti… Nu, Aleyna… nu e asa.. Nu e ca si cum Allah e o zeitate despre care se spune ca vrea ceva si gata… te-ai si supus… si restul ideilor…

Allah este Insusi Creatorul nostru… Cel de la care vine indurarea, iertarea, El este sursa iubirii, sursa pacii, sursa stiintei… iar noi suntem fapturile create de El… ce e Islamul?.. Este calea cea mai naturala… cea mai potrivita noua pentru a ne purta pe acest drum, care se cheama “viata” in cel mai bun mod… Islamul usureaza, nu ingreuneaza… Islamul simplifica, nu complica…

Daca e ceva de condamnat.. atunci este purtarea gresita… asa-numitele “crime de onoare” nu au nici o baza in Islam…. Atunci de ce sa arunci vina pe religie?... Suntem oameni si alegem: urmam aceasta cale sau nu, facem bine, ori facem rau.. fiecare om pentru Propriul suflet raspunde… De ce sa dai vina pe Islam pentru nestiinta, cand Islamul, inca de la primul cuvant indeamna catre aceasta? “Citeste”…

Tu asta intelegi din poligamie? Dezumanizarea femeii?... Imaginea femeii care plange in timp ce ceilalti sunt ca doua animale… macar imaginea ta e mai “buna” fata de ce cred altii.. nu mai spun ce aberatii am auzit pe-aici… fara nici o baza….

Sunt ramuri ale crestinismului in care se practica poligamia..

De ce este Islamul de acuzat pentru aceasta?...

~~~

Poate par naiva, visatoare, necoapta.. cu prea multe idealuri.. pur si simplu o fata care inca nu s-a izbit cu capul de pragul realitatii… in ciuda varstei mele am trecut si eu prin cateva incercari.. din care am avut de invatat… incercari ce mi-au afectat familia foarte mult… (ireversibil.. si Allah stie mai bine)

~~

Vezi tu, Aleyna… Poligamia nu e pur si simplu o “solutie” pentru a-ti satisface apetitul sexual… ia spre exemplu cazul in care un barbat nu se poate casatori.. ce trebuie sa faca el, conform Islamului?.. sa tina Post!!! Pentru a-si stapani dorinta… sa ramana curat_mai direct spus: fara metode de “autosatisfacere”, ca sa nu mai vorbim de orice relatie din afara casatoriei: gen mult prea obisnuitele relatii de “prietenie”… (!!!~)

De ce?.. Pentru ca familia e pusa la mare pret .. casatoria este ceva inalt… Barbatul Musulman: este un barbat Responsabil!!!...

~~

Poligamia.. poligamia este o relatie complexa.. daca nu esti pregatit pentru asa ceva nu poti face un asemenea lucru… e nevoie de multa iubire, intelegere… nu oricine poate trai in poligamie… nu e ceva ce “trebuie”… Nu e ceva ce faci pentru ca ti-a poruncit Allah.. Allah nu ti-a poruncit sa traiesti in poligamie.. e o posibilitate..

Daca sotia nu poate avea copii.. iti poti lua o a doua sotie.. sau la fel de bine poti san u iti ei o alta sotie… (stiu despre un caz in care ea nu putea avea copii… timp de 20 de ani au stat impreuna… ea era bolnava si a murit… sotul ei nu si-a luat o a doua nevasta.. desi isi dorea atat, atat de mult sa aiba copii… avea grija de 3 copii care nu erau ail or – biologic… ) ai tot dreptul sa nu te implicit in poligamie.. daca nu poti…

Compari co-sotiile cu amantele… Nu!.. nu e deloc asa!... In Islam totul este responsabilizat… nu poti face ce vrei dupa capul tau.. nu poti merge sa-ti satisfaci “mendrele” fara cap, fara responsabilitate… stii ce greutate apasa pe umerii unui barbat? Care este responsabilitatea? Pentru ce va fi tras la raspundere?

Cum a avut grija de cei pentru care a fost responsabil?... E Indatorirea lui…

~~

In islam NU se incurajeaza apetitul sexual… dar, daca vorbim direct.. exista unii barbati, in regiunile mai calde ale globului.. cum sa ma exprim.. exista cazuri in care sotia nu poate “tine pasul”.. si ea isi cauta o co-sotie… exista asemenea cazuri… in cadrul unui cuplu… poligamia poate fi o solutie.. dar nu e ceva Necesar.. nici macar in aceste cazuri… este un pas care trebuie facut cu responsabilitate, pentru care trebuie cantarite cu deosebita atentie lucrurile…

Fiindca este cu adevarat o responsabilitate.. E o Familie.. Si pentru un barbat este mult mai greu sa ai mai multe sotii, decat una singura.. asta daca te porti in conformitate cu Islamul.. asa ca o comparatie poligamie – relatii cu amante.. nu-si are rostul sub nici o forma…

~

Dar cu Ibrahim – Avraam (alayhi salam!_pacea asupra lui!) cum ramane?

Si vorbind de monogamie.. este si exemplul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!).. cat timp a fost casatorit cu Khadija nu a mai avut nici o alta sotie…
Nici una..

~~~

a… inca ceva.. din ce stiu eu.. nu trebuie sa stea sotul cu sotiile in aceeasi casa?.. fiecare in locul ei… (si sa “grohaie dupa un perete subtire”)

Aleyna, Aleyna…

~~~

P.S.: sa va daruiasca Allah Preainaltul dragoste si intelegere tie si sotului tau (Incha'a Allah)... si sa va binecuvanteze cu tot ce e mai bun...

Ameen..



FOARTE FRUMOS EXPLICAT SURIOARA,ALLAH SA TE BINECUVANTEZE...:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Raisa
08-11-2006, 02:06 PM
Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh

Dragele mele, am avut un moment cand doream sa postez aici exact cand subiectul fuseses inchis dar apoi mi-a disparut interesul. Astazi am citit din nou ce ati mai postat si vreau sa fac si eu o precizare: parerea mea persoanal si sper sa nu jignesc pe nimeni

Din cele ce am citit reiese ca si unele si altele aveti dreptate; fiecare are dreptate in felul ei pt ca fiecare traieste o alta situatie si are alta experienta de viata, experienta ce isi spune cuvantul in toate comportamentele si gandurile noastre.

Eu zic asa: Islamul este corect si daca Allah a permis poligamia stie el mai bine de ce. Daca stam stramb si judecam drept gasim tot felul de interpretari a felului in care este este permisa / necesara aceasta poligamie si le limitam la 4-5-6 si unele femei chiar le stipuleaza in contractul de casatorie( incorect din p. meu d .v.) insa fiecare stie ce e in stare sa accepte sau nu. In sinea noastra toate ne rugam sa nu fim nevoite sa ajungem in situatia de a accepta aceasta situatie pt ca nici unei femei nu-i este comod( asta ca sa nu zic alt cuvant) sa-si stie barbatul in bratele altei femei, chiar daca este departe de urechile si ochii ei.
Femeia este f sensibila si o trauma tot se produce in sufletul ei oricat de mult si-ar iubi sotul sau pe Allah. Atunci cand prima sotie ii cauta sotului pe a 2 a( din diverse motive) poate ca e mai linistita si impacata cu situatia insa in cazul in care sotul isi impune dorinta de a lua alta sotie fara sa tina cont de suferinta partenerei de viata si mai ales fara sa aiba motivele invocate si precizate( si doar de dragul de a-si satisface poftele) nu mi se mai pare deloc ok.

Sunt convinsa ca cele care au spus ca barbatii musulmani sunt incurajati spre "satisfacere" se refereau nu la faptul ca Islamul incurajeaza la asta ci societatea, traditia daca vreti. Realitatea este ca unii care se numesc musulmani( fara a face cinste Islamului dar tot musulmani se numesc si deci e imposibil sa ne abtinem de la generalizari) fac orice pt a-si satisface instinctele primare numai POST nu tin.

Sa-mi fie cu iertare, mie mi-e drag Islamul si nu am nimic de comentat dar nu mai pot si nu mai vreau sa tin palma si sa acopar greselile unora. Trebuie sa recunoastem ca se fac multe greseli si iaca de asta avem comentarii de genul celor scrise pe forum. DIN PACATE.

Nu cred ca e cazul sa facem aici o diferentiere intre cele convertite si araboaice( de parca restul muslimelor neconvertite ar fi toate araboaice) insa vreau sa specific ca eu nu cred ca araboaicele accepta mai usor poligamia, sunt cazuri destul de rare si la ei. In general ele spun asa: "daca eu sunt femeie curata, draguta, amabila, religioasa, educata, i-am facut macar un copil, gospodina pt care motiv sa accept o alta sotie????? Doar pt ca au trecut anii si altele sunt mai tinere si zvelte decat mine? NU, daca vrea alta sa-si ia alta iar mie sa-mi dea drepturile mele si ale copiilor departe de alta femeie" Evident ca aici intervine si familia ei, caz in care pt cele convertite nu este kiar valabil

Deci, fetelor, dupa ce v-am plictisit cu atatea randuri(sper eu inteligibile) vreau sa zic ca eu nu accept asa ceva daca nu este un motiv f serios. Si apoi daca vrea sa faca ceva de dragul Islamului de ce sa nu-si ia una vaduva cu copii si sa aiba grija de ea? de ce una tanara si prospata daca eu deja i-am facut copii?

Stiu atatea cazuri in care saracele femei fac copii unu dupa altul pt ca ei ameninta ca vor alta sotie pe motiv ca vor mai multi copii si PANA LA URMA TOT ISI IA ALTA chiar daca are deja 6 copii. Asta nu mai este de acceptat

Cu scuzele de riggoare daca am suparat pe careva va pup pe toate si inchallah sa nu ajungem nici unele in situatia cu pricina.

Allah Akbar

hannen
08-12-2006, 08:01 AM
Dragele mele,am ocolit si eu subiectul cit am putut,nu stiu ce mi-a venit azi!De obicei imi ridica adrenalina.
N-am citit tot ,dar aproximativ...

Daniela,tu vorbesti foarte frumos si adevarat dar asa cum zicea surioara noastra Ishtar,aceste situatii ,conditii sau cum vrei sa le numim,raman doar in teorie.
Practica e cu totul alta.Sotul musulman nu isi ia o a doua sotie din nici unul din motivele enumerate mai sus,si nici in limitele acestor conditii,care asa cum zicea si surioara Ishtar nu sunt reglementate de Qoran.
Isi iau o sotie doar ca vor O ALTA.Ceea ce pt. mine e acelasi lucru cu un desfrau,cu incapacitatea de a-si controla instinctele sexuale si cred ca totul se rezuma doar la asta SEX si nu DRAGOSTE SI RESPECT fata de sotia lui!!!

Nu am auzit de musulman care sa se casatoreasca de ex. cu o vaduva cu 3-4 copiii de crescut asa cum Profetul sallahu aleyhi wa sallam,a facut!

Alhamdullilah ca este sunna si nu fard ,pt. ca eu una nu as putea accepta asa ceva.
Dragele mele ,cele care spuneti ca ati accepta asa ceva nu stiu ce sa zic,poate doar ca surioara Iman_elsayed,poate ca n-am credinta atit de puternica si nu pot pune totul pe seama destinului,a vointei lui Allah.
Dar dragelor,n-as suporta sa-mi stiu sotul in bratele altei femei.Sa stiu ca cel care imi sopteste tandru cit de mult ma iubeste,sau ce frumoasa sunt cind dorm ,face acelasi lucru cu alta femeie!

Sau sa stiu o alta femeie insarcinata cu copilul sotului meu!Eu ,care dupa ce i-am daruit trei ...n-a fost de ajuns!
Dragostea mea nu e de ajuns?Nu-i de ajuns ca ma uit la el ca la soare?
N-as vrea sa zic,dar recunosc ca acum scriindu-va pling!Nu-mi imaginez asa ceva!Din pacate ei nu iubesc ca noi si nu simt ca noi ,iar multora poligamia li se pare floare la ureche,de aceea o si practica fara nici un fel de responsabiltate sau teama fata de Allah subhana wa taala.

Alhamdullilah ca am un sot caruia nu-i trece prin minte asa ceva!(parca o sora glumise zicind de sotul ei ca zice ca una-i de ajuns!Asa zice si al meu,deja una l-a facut cu capul,trebuie sa te urasti singur sa-ti iei o a doua:36_1_21: )

Si inca ceva,nu stiu cum sunt alte araboaice dar in egipt stiu ca aceasta ideee nu este deloc acceptata de femei.
Nici de prima sotie,dar nici de cea care ar deveni a doua.
Efectiv nu vor sa devina a doua sotie a unui barbat care are deja o sotie si 2-3 copiii!
Ca sa nu mai zic ca nici un tata nu accepta sa-si casatoreasca fiica cu un barbat deja casatorit!!!

Asa ca imanica mea egipteanca,stai fara nici o grija.:36_1_21: Prin egipt oamenii gindesc mai altfel,cam ca noi asa.

hannen
08-12-2006, 08:22 AM
Draga Rania,acum am citit si mesajul tau.
Am raspuns inainte pt. ca nu mai rabdam,deh asa mi-e felul!
Te aprob in totalitate.

Islamul este PERFECT!!Allah subhana wa taala stie cel mai bine de ce a aprobat poligamia.Si tot EL stie pt.cine e si pt cine nu e!

Ma bucur ca am zis acelasi lucru in leg. cu femeile araboaice,si anume ca nu toate accepta poligamia si nici vorba de usurinta!

Si chestia cu vaduvele cu copiii.De mult m-am intrebat,daca vor domnule sa faca neaparat sunna,de ce nu fac cum a facut Profetul sallahu aleyhi wa sallam?Adica sa-si ia 2-3 vaduve cu cite 2-3-4 copiii fiecare si sa-i creasca!
Asta este sunna!Nu trinta in pat cu o tinerica,exact cum ai zis tu!

Si eu sunt trista ca mereu noi trebuie sa aparam islamul de asa zisii musulmani si ca de multe ori suntem acuzate ca noi nu suntem adevarate musulmance,ca ce stim noi, doar suntem niste convertite,ca adevaratul islam il stiu doar cei nascuti musulmani!

ei bine nu-i deloc asa!Spre deosebire de unii(chiar fff multi) noi cei/cele convertite am citit ,citim si vom citit .Ceilalti au doar avantajul ca s-au nascut musulmani!Cred ca intelegeti la ce ma refer!

Si atunci cind zicem ca araboaicele accepta mai usor poligamia ginditi-va ca ,arab nu inseamna neaparat musulman.
Sa intelegem ca teoria de mai sus este valabila si in cazul crestinelor araboaice?Ca deh se nasc si cresc si traiesc in acelasi locuri cu musulmanii.Traiesc la un loc si nu cred ca traditiile sau mentalitatile se schimba brusc doar in functie de religie,astea tin si de teritoriu.
Daca e ceva impamantenit,un obicei oricit de gresit, eu cred ca il au cam toti ai zonei(parerea mea).

um-rahmun
08-13-2006, 01:23 AM
Poate exageram cu parerile noastre inclusiv parerea mea .
ALLAH stie mai bine CE SI DE CE A ZIS ASA.
Vedeti si in prezent razboaie contra musulmanilor,in care ne mor atatia frati,poate ar trebui sa ne bucuram ca ALLAH ne-a dat o asemenea posibilitate si sa ne inmultim foatre repede sa fim mai multi si mai puternici decat dusmani nostri.Viata asta este de fapt o scoala cu multe,multe examene si nu multi trec peste asa numite examene.
CEL PREINALT zice clar cum sa fie poligamia si la fel de CLAR zice ca cel care nu poate sa nu o faca.
Da intradevar, multi o fac ca vor si alt gust, doar toti vom muri si vom raspunde pentru faptele facute pe acest pamant.

Nu stiu exact cum este in ISLAM, un barbat poate lua o femeie cu copii?
Si daca are acea femeie fete?
Fetele nu trebuie sa se acopere in fata acelui barbat asa numit tata?
Daca mai tarziu i-ar placea de copila sotiei acelui barbat?(sunt nenumarate cazuri cand fetitele au fost violate de sotii mamelor)

Mie sotul i-mi spune ca (nu stiu daca in ISLAM sau la arabi)daca la ei se divorteaza o familie si au copii, copii raman la bunici (de fapt la tata daca nu s-a recasatorit, sau n-are parinti)ca tineri despartiti sa se poata recasatori,si de fapt datoria barbatului sa intretina copii.

Ishtar
08-13-2006, 03:16 AM
In primul rand,buna seara si bine ai venit pe forum!
Sincer,ma cam batea gandul sa iau pe rand postarile tale...apoi am renuntat,mi-ar fi luat prea mult timp:scenic: !!!Asa ca,am ales-o pe asta,asaaa...la intamplare!

DA, NU STII CE SPUNE ISLAMUL, DAR MAI EXISTA SI ALTE SISTEME DE REFERINTA.

In primul rand trebuie sa stii ca,pentru un musulman cel mai corect sistem(deci,se subintelege ca el este si cel "de referinta")este sistemul islamic.Acesta este sistemul dupa care un musulman trebuie sa-si conduca intreaga existenta!!!

IN PRIMUL RAND EXISTI TU,

NU!!!NU,si iarasi nu!!!
IN PRIMUL RAND,EXISTA DUMNEZEU!!!Restul,tu,sau eu,sau mai stiu eu cine...abia apoi...la maaaare,maaare departare...

CU CREIERUL TAU SI EXPERIENTELE PE CARE TI LE-A DAT DUMNEZEU INTR-O COMBINATIE UNICA DE EVENIMENTE PE CARE NU A MAI TRAIT-O NIMENI. ESTI O PERSOANA, TI S-A PUS LA DISPOZITIE CAPACITATE CRITICA, SI O PERSOANA N-O FI NIMIC DAR E TOT CE AVEM.

NU,iarasi NU!!!Draga mea,suntem cu muult,muuult mai bogati decat atat...problema este
doar sa ne dorim sa descoperim toate aceste comori!!!
Pentru asta,insa,trebuie sa lasam egocentrismul la o parte!



DUMNEZEU LUCREAZA PRIN PERSOANE. DACA ISLAMUL ITI SPUNE, CUM LE SPUNE MULTORA, SA-TI INDEMNI COPILUL SA SE ARUNCE IN AER CU UN TREN DE OAMENI CU TOT, TU O FACI?

NU,pentru ca Islamul nu spune asa ceva...Nu o sa dezvolt pentru ca nici nu face parte din subiect,si,in plus s-a mai discutat despre asta!


DACA ISLAMUL ITI SPUNE SA OMORI CU PIETRE DOUA FEMEI CARE AU FOST CONDAMNATE LA LAPIDARE IN IRAN ZILELE ASTEA-EXISTA SI O PETITIE INTERNATIONALA CARE CERE SCHIMBAREA SENTINTEI, SI ACUM VORBESC PE BUNE, NU E DOAR UN EXEMPLU- TU PARTICIPI LA ASA CEVA?APROBI ASA CEVA? DACA ISLAMUL ITI SPUNE CA FETELE SUNT MATURE SEXUAL PESTE NOAPTE ODATA CU PRIMA MENSTRA, TU ITI MARITI FATA LA 9 ANI, CA IN IRAN?
PROBLEMA ESTE CUM INSTAUREZI TU ISLAMUL IN SFERA PERSONALA,

Nicidecum in felul in care incerci tu sa sugerezi...

CE INTELEGI TU PRIN EL, CE ADOPTI TU, CE ALEGI SA TRANSMITI CA FIIND ISLAM SI CE RESPINGI. IMI PARE RAU, ISLAM SAU NU, PE MINE N-O SA MA CONVINGA NIMENI CA RELATIILE SEXUALE CU COPII DE 9 ANI SUNT ACCEPTABILE IN VREUN FEL. BA CHIAR MA VOI INDREPTA SPRE O CULTURA UNDE NU SUNT. BA CHIAR M-AM SI NASCUT INTR-O ASTFEL DE CULTURA, SLAVA DOMNULUI.

...o cultura in care,in schimb,sunt "acceptabile" o groaza de alte apucaturi...Ma indoiesc ca ti-ai dori sa enumar cateva dintre ele...De altfel,ar fi si inutil...sunt sigura ca stii despre ce vorbesc!Cu totii stim,din pacate!!!


SI TOCMAI, CA IN ISLAM ADOPTIA ESTE UN LUCRU CONTROVERSAT.
Nu e controversat deloc!!!E limpede ca lumina zilei!
Iar pentru asta,nici nu trebuie mare efort...decat nitica documentare



CA DOVADA MAJORITATEA MUSULMANILOR O DEZAPROBA.

"majoritatea" musulmanilor,ca de altfel,majoritatea oamenilor normali de pe aceasta planeta se gandesc in primul rand sa aiba copiii lor!Crezi cumva ca e aberanta aceasta dorinta ce noua ni se pare fireasca???
Sau e aberanta numai atunci cand e vorba despre musulmani???
Crezi ca arabii crestini,care si ei au mai multi copii,sunt mai indreptatiti sa si-i doreasca???Dar budistii???Ei acest drept elementar???
Cat despre noi,musulmanii...nici nu mira cand ne spune cineva ca ar trebui sa fim exterminati...chiar si atunci cand o spune intr-un ambalaj mai special...nu stiu de ce...dar nu ma mai mira deloc,chiar deloc!!!
[COLOR]

ACEASTA ATITUDINE ESTE NECIVILIZATA SI IN TOTAL DEZACORD CU ETICA CONTEMPORANA.

[COLOR="Purple"]Dar sa faci copii pe care apoi sa-i arunci in orfelinate,sau...mai picant...direct la ghena de gunoi...asta e in acord cu "etica contemporana"???
Da,cu siguranta ca asa trebuie sa fie...de vreme ce sunt atat de multi copii "ai nimanui"...


CHIAR NU VEDE NIMENI?NU VEDE NIMENI CA MUSULMANII SUNT INCURAJATI SA-SI PRODUCA COPII PROPRII
...cand ar putea,
dom'le ,sa ia de-a gata...,nu-i asa???



PE BANDA RULANTA,CU ORICE PRET, NUMAI SA FIE AI LOR SI SA FIE CAT MAI MULTI, FARA SA SE GANDEASCA LA EDUCATIA LOR, LA CONDITIILE DE TRAI (DE CE SA ADUCI UN COPIL PE LUME PE TIMP DE RAZBOI?
Daaa,chiar asa!De ce mama naibii sa aduci pe lume un copil in timp de razboi???...Ce impertinenta!Ce prostie!!!
Dar,am o veste "buna" pentru tine...Poti sa te relaxezi nitel,numai acum,in Liban,din cei peste 1000 de morti,mai mult de o treime erau copiii...Pe ei poti sa-i scazi de la "scutecele bomba"...Ei,micutii,dragii,iubitii,marii nostri eroi nu-ti vor mai polua
nicicand discursurile tale...oh,nici nu stiu cum sa le spun...spuneti-le voi,fetelor,ca eu sunt prea revoltata!!!
Aaaa,sa nu uit,in schimb trece in cont gradul extrem de ridicat de poluare al Marii Meditarane,in urma acestui razboi cretin ca toate razboaiele,...trece in cont nenumaratele cutremure provocate tot de nesfarsitele bombardamente,...sa mai spun???


UN PREZERVATIV COSTA CAT O CHIFLA), LA SANATATE...SI SA STII CA EU DE PE ACUM MA GANDESC LA SCUTECELE COPILULUI SI LA CUM SA INFLUENTEZ MEDIUL NEGATIV CAT MAI PUTIN. SCUTECELE DE BUMBAC LAVABILE NU AU ACELASI IMPACT GROZAV, DAR DEH, TREBUIE SPALATE.VOI SPALA. SE VA PUTEA RECICLA SI LA NOI CURAND DATORITA DIRECTIVELOR EU. PT COPILUL MEU VREAU SA MA MUT LA TARA SI SA CULTIV FRUCTE SI O GRADINITA DE LEGUME.IN FELUL ASTA II VOI PREPARA SUCURI SI DESERTURI FACUTE IN CASA SI VOI EVITA ATAT CHIMICALELE DIN PRODUSELE COMERCIALE, CAT SI PLASTICARAIA CARE SE CREEAZA ODATA CU CONSUMUL. VOI NU VEDETI?BEM O CUTIE DE COLA. O BEM INTR-UN MINUT. UNDE SE DUCE EA DUPA ACEEA?LA COS (IN CEL MAI BUN CAZ. DE MULTE ORI MERGE DIRECT INTR-UN TUFIS, DEPINDE PE MAINILE CUI CADE.)IAR DE ACOLO?IN TARILE CIVILIZATE UNII OAMENI CIVILIZATI(NU TOTI O FAC)AU POSIBILITATEA DE A O RECICLA.LA NOI EA AJUNGE IN PAMANT.ALATURI DE STICLE DE BALSAM, DE SAMPON, DE DOMESTOS...CARE NU DOAR NU SUNT BIODEGRADABILE, DAR CONTIN SI SUBSTANTE NOCIVE. DE CURAND AM VIZITAT ORASUL ROMAN IAR INTRE ROMAN SI BACAU ESTE UN MUNTE IMENS DE GUNOI.''GROAPA ECOLOGICA.'' AIUREA. E MUNTE, NU GROAPA, SI ECOLOGICA NU E NICI PE DEPARTE.
CE VREAU EU SA SPUN E CA OAMENII AR TREBUI EDUCATI CA NU E NEVOIE SA AIBA CU TOTII COPII. MAI INTAI, COPIII NU SE FAC PE STRADA, IN RAZBOI, IN MIZERIE, IN IGNORANTA SI SARACIE LUCIE. ESTE BINE CA OAMENII SA DOBANDEASCA O EDUCATIE SI PUTINA SECURITATE SI ABIA APOI SA-SI PUNA PROBLEMA COPIILOR. CE SA INVETI UN COPIL DACA NU TE CUNOSTI PE TINE INSUTI, N-AI NICI DUPA CE BEA APA, TE BAZEZI PE MILA ALTORA PT SUPRAVIETUIRE SI NU AI NICI O PREGATIRE CARE SA ITI DEA PERSPECTIVA SA SUSTII MATERIAL SI SA INSTRUIESTI UN COPIL?
IN SITUATIA ASTA SUNT MILIOANE DE MUSULMANI IN LUME. IN SITUATIA ASTA ERA FAMILIA LUI NURAN HALITOGLU, FETITA DE 12 ANI DIN ISTANBUL SUGRUMATA DE TATA SI FRATI PENTRU VINA(!!!) DE A FI FOST VIOLATA. IN LOC DE TERAPIE,DE REFUGIU, TATICU' I-A PUS LA CEL MAI ISLAMIC MOD PERNA PE CAP SI FRATII AU TINUT-O CAT S-A ZVARCOLIT. ERAU TOTI LUSTRAGII, VENITI LA ORAS DIN FUNDUL ASIEI. DACA IN LOC SA TOARNE COPIL DUPA COPIL CARE SA-I AJUTE LA FRECAT PANTOFI FAMILIA ASTA S-AR FI OPRIT LA UNUL PE CARE SA MUNCEASCA TOTI PE RUPTE SA-L DEA LA SCOALA, POATE SITUATIA AR FI FOST ALTA. CHIAR SI OAMENII CARE AU O EDUCATIE, UN SISTEM DE VALORI BINE DETERMINAT SI POSIBILITATEA DE A INTRETINE UN COPIL TREBUIE SA-SI PUNA PROBLEMA DACA E BINE SAU NU SA AIBA COPII. ADICA SA FACA, NU SA AIBA. SUNT ATATIA COPII CARE POT, MERITA SI TREBUIE SA FIE ADOPTATI. EI SUNT DEJA AICI, PE PAMANT, SUFERA VITREGITI PRINTR-UN COLT AL LUMII. SUNT LA FEL DE BUNI CA SI COPIII NOSTRI. LA FEL DE NEVINOVATI. AVEM O DATORIE MAI MARE FATA DE EI, CARE S-AU NASCUT, DECAT FATA DE COPIII NOSTRI CARE NICI NU AU FOST CONCEPUTI. PLANETA ESTE DEJA SUPRAPOPULATA IAR POPULATIA CARE SE INMULTESTE EXPONENTIAL NU MAI POATE FI SUSTINUTA. ASTA NE FACE MAI RESPONSABILI IN FATA DECIZIEI DE A AVEA SAU NU UN COPIL DECAT ERAU STRAMOSII NOSTRI PE VREMEA CAND PROBLEMELE DE MEDIU SI ECONOMIA POPULATIEI ERAU INEXISTENTE. SUNT MULTE FEMEI CARE NICI NU ISI DORESC UN COPIL IN MOD DEOSEBIT, DAR IL FAC ''PENTRU SOT.'' NU POT JUDECA EU CONSECINTA ACESTUI LUCRU, DAR POATE CHEMAREA LOR ERA IN ALTA DIRECTIE. MADRE TERESA A SPALAT ORFANI LA FUND O VIATA INTREAGA SI A CURATAT LEPROSI, OARE CATI COPII ARE EA ACUM? DESI NICI UNUL NU ERA AL EI, EA A FOST A TUTUROR. SI PRIN ASTA TOTI ORFANII NEDORITI DE NIMENI PARCA AU FOST COPIII EI.


Draga Aleyina,ura ta fata de Islam este vadita,asta e clar!
Dar as avea o intrebare,daca nu ti-e cu suparare!
Tu amintesti in cateva randuri de Dumnezeu.Te intreb:IN CE RELIGIE ITI ESTE PERMIS SA FACI AFIRMATII DE GENUL CELOR DE MAI SUS???
In religia crestina(oricare denominatiune ar fi ea) NU!!!Asta e clar!
Nici in religia iudaica!

Mai mult decat atat,sunt sigura ca cineva care pretinde ca are credinta in Dumnezeu nu poate face asemenea afirmatii,de o asemenea gravitate!!!
Eu cred ca daca nu te-ai mai lasa atat de orbita de ura,ai putea sa judeci mult mai rational...Altminteri,risti chiar sa cazi in propria-ti capcana(asa cum ai facut-o cu invocarea bolilor transmisibile pe cale sexuala,nu mai revin.Iman ti-a explicat cat se poate de clar!!!)

Nadia
08-13-2006, 07:43 AM
Isthar surioara, masha allah, frumos si foarte intelept ai mai scris. JOS PALARIA IN FATA TA.
:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

hannen
08-13-2006, 08:01 AM
Ishtar,recunosc ca doar comentariile tale m-au facut sa citesc mesajul pe care l-am evitat din cauza majusculelor.

Mda,ce vroiam sa zic:confused: ...am uitat:(

imanikka
08-13-2006, 09:43 PM
Asa ca imanica mea egipteanca,stai fara nici o grija.:36_1_21: Prin egipt oamenii gindesc mai altfel,cam ca noi asa.
Surioara nu ma tem pentru ca eu stiu parerea sotului despre poligamie, si sunt sigura ca nu va gasi una mai buna ca mine:36_1_21:
Cum a zis el: A doua mea sotie este masina si chiar nudemult i-am cumparat un cadou celei de-a doua sotie ( un casetofon):36_1_21:
Vezi fac si eu cadouri celei de-a doua sotie atata timp cand aceasta este masina.:give_rose: :36_1_21:

nour al huda
08-14-2006, 01:32 AM
Da' ........unde e aleyna, a disparut? ......Pentru mine este foarte interesant cum de vrea sa se casatoareasca cu un musulman........

her
08-14-2006, 01:38 AM
din cate am inteles ea este casatorita deja cu un musulman fiind prima sotie, el si-a mai luat una

nour al huda
08-14-2006, 01:41 AM
.............UPS, AM DAT-O IN BARA...........pe romaneste, atunci ii inteleg pornirea...oarecum........

her
08-14-2006, 01:44 AM
daca se poate pentru Aleyna sa foloseasca literele mici pentru ca e foarte obositor pentru ochi si textul nu este scurt

her
08-14-2006, 01:51 AM
sper sa nu se supere pe mine insa ea chiar are ceva de spus despre barbati si pe mine chiar ma intereseaza . sa nu te opresti draga.

Aleyna
08-14-2006, 01:53 AM
Mai intai, multumesc tuturor fetelor pentru prietenia cu care mi-au raspuns (in afara de una singura care e atat de ofuscata incat se vede cat colo ca ar trebui sa nu mai scriu ca sa-si revina. Sigur, asta nu e o problema pt mine, care nu intentionez sa acaparez spatii unde nu sunt binevenita).

Draga Aleyna fiecare judeca in felul sau...
Sigur...

As vrea sa spun ca nu trebuie sa fim corecti fata de noi ( asa cum ai spus) ,dar sa fim corecti in fata lui Allah.

Dar cum?Cum poti fi corect fata de Allah cand nu esti corect fata de tine insuti?Crezi ca aceste lucruri nu sunt complementare?Oare Allah ne-ar cere sa pornim in viata tratand nedrept propria persoana?

Fiecare traieste dupa propriile principii , dar sa nu uitam ca este Bunul Allah care le vede si le stie pe toate.

Dupa cum vad eu, pt ca omul sa inteleaga ca Allah vede toate trebuie ca si el la randul sau sa vada macar ceva. Sa i se arate o parte, chiar infima, pt ca dintr-o orbecaiala aleatorie nu se ajunge nicaieri. Si atunci corectitudinea fata de propria persoana inspira corectitudinea fata de ceilalti, iar tot ansamblul face parte din corectitudinea fata de Dumnezeu.

Aleyna
08-14-2006, 02:07 AM
Draga Nazirah,

Multumesc pentru raspunsul tau atat de relevant. Si cred ca ai dreptate, ''se incurajeaza mai mult abstinenta decat frecventa.'' Dar as vrea sa iti spun ca metodele contraceptive, desi boicotate de biserica catolica, nu sunt clar interzise in Evanghelie. Cu alte cuvinte, nu se gaseste nici un context in care Hristos sa interzica fatis sau mai voalat metodele contraceptive. Dar bine, el era un tip pe care il interesa mai mult ce e in capul oamenilor decat pe capul lor si ce se petrece in sufletul lor mai degraba decat sub cearceaful lor.
Numai bine.
PS- nu stiu daca intereseaza pe cineva ca biserica catolica isi revizuieste acum atitudinea fata de metodele contraceptive si imaginea pe care a creat-o cu privire la acestea in fata credinciosilor...Asta se datoreaza infectiei masive cu HIV si catorva altor factori. Voiam doar sa aduc in atentia voastra felul merituos in opinia mea in care aceasta biserica intelege sa evolueze de la o pozitie neconvenabila la alta mai potrivita cu necesitatile actuale.

Aleyna
08-14-2006, 02:55 AM
Salut Daniela,

Aleyna… imi pare rau ca tu vezi lucrurile astfel… si nu ma refer la a condamna purtarea gresita.. ci la faptul ca intr-un fel “condamni” Islamul (nu e cuvantul potrivit.. poate e prea mult…).. dar ai intr-adevar o dezaprobare fata de aceasta religie…

Am o dezaprobare fata de felul in care aceasta religie se face inteleasa de catre foarte multi musulmani. Poate ca daca in Coran ar aparea mai putin ''kill...kill..kill...'' (eu l-am citit in engleza) lucrurile ar sta altfel. Oare este chiar o coincidenta faptul ca numai in Londra si Midlands (Manchester, Birmingham) exista 1000 de musulmani gata sa arunce in aer locuitori la intamplare ai tarii care i-a hranit, le-a dat benefits pentru copii, council flats pentru familii etc etc etc?
Sau este o rusine sa aduc asta in discutie?

Poate esti o “feminista” convinsa!... mai mult sau mai putin… ;)

CHIAR NU! Feminismul are foarte multe merite si gratie lui mergem noi acum la facultate (care mergem...), folosim metode contraceptive (care folosim...) si in general suntem privite ca mai mult decat un sex recreational (si aici ma refer la gen, nu la altceva). Insa feminismul in final nu ofera o solutie. Lasa lucrurile descoperite.


Daca e ceva de condamnat.. atunci este purtarea gresita… asa-numitele “crime de onoare” nu au nici o baza in Islam….

Nu or avea o baza satisfacatoare in Islam, dar de ce se intampla exclusiv in societati islamice? Si de ce in Palestina sunt 4 pe saptamana, la o populatie de 10 milioane? In Turcia circa 2 (tot pe saptamana- cele mediatizate, vreau sa spun, nu cele din fundul Diyarbakirului unde trei muti nu-i stie nici vantul nici pamantul duc femeia intr-un cimitir, o ingroapa pana la jumatate in pamant si da-i distractie...)
Daca Profetul nu ar fi incuviintat lapidarea femeilor si el insusi nu si-ar fi dat binecuvantarea in cel putin doua cazuri (de care imi amintesc din hadith) nu ar fi stat lucrurile altfel? Sau nu imi este permis sa intreb?
Daca el insusi nu ar fi condamnat la lapidare o femeie cu copil sugar (asigurandu-se mai intai, fireste, ca gaseste o doica pt copil, pe post de mila) nu ar fi fost vibe-ul altul? Feeling-ul asta care se degaja...dinspre shari'ah...?
Sa nu imi spui ca nu e adevarat. Why, am citit asta chiar intr-o biblioteca islamica. Mai am si referintele pe undeva. Iar cifrele pe care ti le dau in privinta crimelor de onoare sunt de la Amnesty International.

Tu asta intelegi din poligamie? Dezumanizarea femeii?...
Eu, sincer, asta vad. E parerea mea si mi-o asum.

Sunt ramuri ale crestinismului in care se practica poligamia..
Sigur. Si e la fel de rau.

De ce este Islamul de acuzat pentru aceasta?...
Pt ca eu n-am intalnit inca un poligam crestin desi am umblat juma' de mapamond ( daca voiam cu tot dinadinsul trebuia sa calatoresc in anumite state din SUA ) pe cand poligami musulmani se intalnesc fara efort la fiecare pas, e destul sa te urci intr-un autocar Ortadogu, e plin de ''neveste'' romance care se indreapta spre casa lor din Istanbul care a apartinut candva altei femei, si care culmea culmilor inca e acolo, cu copii cu tot...Turcia e stat laic si astfel nu exista nici o modalitate de a proteja legal interesele acestor romance in caz de ''divort''.

~~~

Poate par naiva, visatoare, necoapta.. cu prea multe idealuri.. pur si simplu o fata care inca nu s-a izbit cu capul de pragul realitatii… in ciuda varstei mele am trecut si eu prin cateva incercari.. din care am avut de invatat… incercari ce mi-au afectat familia foarte mult… (ireversibil.. si Allah stie mai bine)

Nu pari deloc asa si scrii f frumos.



Vezi tu, Aleyna… Poligamia nu e pur si simplu o “solutie” pentru a-ti satisface apetitul sexual… ia spre exemplu cazul in care un barbat nu se poate casatori.. ce trebuie sa faca el, conform Islamului?.. sa tina Post!!! Pentru a-si stapani dorinta… sa ramana curat_mai direct spus: fara metode de “autosatisfacere”, ca sa nu mai vorbim de orice relatie din afara casatoriei: gen mult prea obisnuitele relatii de “prietenie”… (!!!~)

Suna bine.


Poligamia.. poligamia este o relatie complexa.. daca nu esti pregatit pentru asa ceva nu poti face un asemenea lucru…

Aici iti dau 100% dreptate. Daca mie imi e greu sa nu gresesc in relatii de genul eu-mama sau eu-prietenul meu imi inchipui ca poligamia e ceva foarte complex. Dar de ce a fost nevoita Ayesha, la 9 ani, sa o accepte- vorbesc de sotia Profetului- , stie cineva? Doar nu imi va argumenta cineva ca un copil de 9 ani are discernamant privind casatorirea sa cu un barbat de 54 de ani? Iar treaba cu protectia...Ayesha nu avea nevoie de protectie. Ea avea tata, care era cel mai bun prieten al Profetului. Nu era orfana, nu era lipsita...

Compari co-sotiile cu amantele… Nu!.. nu e deloc asa!... In Islam totul este responsabilizat…

OK, si cum se ''responsabilizeaza'' asa ceva in statele laice gen Turcia, unde a doua sotie este luata in afara legii civile, deci lipsita de orice avantaj in caz de dizolvare a...ma rog, a combinatiei asteia?

In islam NU se incurajeaza apetitul sexual… dar, daca vorbim direct.. exista unii barbati, in regiunile mai calde ale globului.. cum sa ma exprim.. exista cazuri in care sotia nu poate “tine pasul”..

OK, si barbatii astia nu se pot pur si simplu abtine? Nu isi pot cauta alte preocupari? Nu pot cadea la un compromis cu sotia existenta? Trebuie neaparat sa isi satisfaca ei apetitul pana la refuz, ca si cum te-ai imbuiba cu mancare pana ai regurgita? De ce nu se poate redirectiona apetitul asta catre alte zone ale personalitatii, de ce nu se profita de el pentru a se stimula creativitatea, imaginatia, pentru a se imbogati cultura individului, aptitudinile sale...de ce nu iese pur si simplu sa vopseasca o banca in parc?!


Si vorbind de monogamie.. este si exemplul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!).. cat timp a fost casatorit cu Khadija nu a mai avut nici o alta sotie…
Nici una..

Si sclavele mainii drepte nu existau pe vremea aia?

~~~

a… inca ceva.. din ce stiu eu.. nu trebuie sa stea sotul cu sotiile in aceeasi casa?.. fiecare in locul ei… (si sa “grohaie dupa un perete subtire”)

Ai perfecta dreptate, insa eu ma refeream la situatia din Romania. Aici multa lume locuieste in apartamente mici. Nu stiu unde locuiti voi, insa mi-am imaginat ca vorbim de Romania. Asa am si eu un prieten in Iraq al carui tata are 3 sotii si fiecare sta in vila ei (dac-or mai sta saracii, de la o vreme am pierdut legatura cu ei fiindca nu mai ajung scrisori acolo, telefonul li s-a desfiintat, e jale.)

Aleyna, Aleyna…

~~~

P.S.: sa va daruiasca Allah Preainaltul dragoste si intelegere tie si sotului tau (Incha'a Allah)... si sa va binecuvanteze cu tot ce e mai bun...

Si tie la fel, draga mea!

Aleyna
08-14-2006, 03:16 AM
Candida albicans nu este o ciuperca transmisibila neaparat. candida avem fiecare dintre noi, si copiii ... incepe sa isi faca simtita prezenta in momente de scadere a rezistentei organismului, daca mergem la plaja (expunerea prelungita la soare), un tratament cu antibioticce pe care tocmai l-am terminat care modifica echilibrul florei normale a organismului. De exemplu putem folosi un spumant de baie si imediat incepe candida sa se manifeste, sau putem fi insarcinate ... de asemnea se stie ca multe gravide au mari batai de cap cu Candida...
Si apoi ... cu mersul la piscina... e discutabil ... Eu nu spun ca nu sunt de acord cu multe din cele scrise de tine dar motivele de ordin medical nu se invoca in acest caz sau cel putin... fortat poti sa o faci.
Draga mea exista un studiu de specialitate care arata cum cancerul de col infloreste efectiv in aceasta lume moderna si modernizata... in timp ce in tarile Orientului Mijlociu il gasim in procent neglijabil tinzand undeva spre 1...
Cancerul de col uterin se stie ca este o afectiune care in cele mai multe cazuri este favorizat de un virus si deci de parteneri sexuali multipli.

Perfect adevarat, Candida Albicans apare (activ) pe fondul fenomenelor pe care le-ai semnalat, atunci cand numarul bacteriilor se inmulteste forte tare, insa tot atunci devine imediat transmisibila prin relatii sexuale. La tine se activeaza pe fondul imunitatii scazute, sotul o ia bine-mersi si nu are nici un simptom, i-o da celeilalte care se umple si ea de scurgeri albicioase si tot asa...ca la leapsa pe BTS (boli transmisibile sexual). Ca sa nu mai vorbim despre celelalte BTS, spre exemplu herpesul de tip 2, cu care ca sa te impodobesti nici nu-ti trebuie lichid seminal, iti ajunge o frecare cu vulva de zgaiba situata oriunde in regiunea genitala a barbatului. Herpesul este un virus de care nu se mai scapa niciodata si care, daca se activeaza in timpul nasterii, (ai un atac atunci), poate infecta copilul. Ca sa nu mai vorbim de HPV, care este cauza numarul unu a cancerului de col despre care vorbeai, alt virus care ramane cu noi pt toata viata si de la care barbatii n-au nici pe naiba (sorry, dar e purul adevar), in cel mai rau caz isi ard cu laserul niste formatiuni cu aspect de conopida , in vreme ce noi putem da ortu' popii. Treaba este ca te contrazici: spui ca infectarea cu acest virus este favorizata de contactul sexual cu parteneri multipli. Chiar asa si este, insa a avea 2-3-4 neveste nu inseamna parteneri multipli? Exista toate argumentele ca e mult mai putin igienic si mult mai riscant sa intretii relatii sexuale in 3,4,5 decat in 2...inclusiv studiul de care imi spui, pe care il cunosc. Il desfasoara Cancer Research UK, la Londra sediul este Margaret Pyke Center...
Toate cele bune si tie!

Aleyna
08-14-2006, 03:26 AM
Stii ce admir eu la poligamie???? Faptul ca un copil se poate bucura de ambii parinti.....si niciodata nu v-a avea drama "copilului din flori"...........iar la asta putem discuta multe, pentru ca eu insumi sunt rezultatul unei relatii in afara casatoriei.....si mi-as fi dorit ca tata sa fie poligam, ..si faptul ca o femeie niciodata nu va fi a cincea sau a zecea roata .....ci va avea locul ei bine stabilit .....chiar daca este in camera alaturata......................

Sigur, este chestie de optica. Cine accepta ca locul ei sa fie bine stabilit (de altii) si in camera alaturata probabil are o optica aparte, iar cine nu gaseste nici un cusur acestei situatii chiar are ceea ce merita sa aiba.
Imi pare rau ca ai suferit fiind copil ''din flori''. Cu siguranta ai invatat multe din soarta ta. Oare n-ar fi fost insa alta solutie decat ca...tatal tau sa fie poligam?
Sunt sigura ca le vei oferi copiilor tai toata bucuria unei familii implinite! Te imbratisez cu drag.

Ortodox frate_ce credeai
08-14-2006, 04:16 AM
Nevasta-mea a zis ca daca ma prinde cu alta, imi ia gitul....
Din punctul meu de vedere, islamul e fain. Femeia trebuie sa fie de acord cu barbatul cind vrea si el, amaritul, inca o sotie...sau mai multe...

Aleyna
08-14-2006, 04:48 AM
IN PRIMUL RAND EXISTI TU,

NU!!!NU,si iarasi nu!!!
IN PRIMUL RAND,EXISTA DUMNEZEU!!!Restul,tu,sau eu,sau mai stiu eu cine...abia apoi...la maaaare,maaare departare...

Nu am spus ca in primul rand nu ar exista Dumnezeu. Probabil, fiindca aveai asa putin timp la dispozitie sa citesti ce am scris ( cum singura te-ai exprimat, desi timp sa ma jignesti ai gasit berechet), nu ti-ai dat osteneala sa incerci sa intelegi ce am intentionat (si reusit) sa spun.
Organul prin care Dumnezeu exista la nivel individual este persoana noastra. Tehnic, daca tu Cutarita nu ai exista, nu ar exista nici Dumnezeu asa cum il percepi tu in tine. De aceea e important sa nu uitam nici o clipa ca suntem persoane, si numai respectand persoana din noi si din ceilalti ajungem cu timpul, partial, in masura imperfectiunii noastre, sa-l respectam pe Dumnezeu.




DUMNEZEU LUCREAZA PRIN PERSOANE. DACA ISLAMUL ITI SPUNE, CUM LE SPUNE MULTORA, SA-TI INDEMNI COPILUL SA SE ARUNCE IN AER CU UN TREN DE OAMENI CU TOT, TU O FACI?

NU,pentru ca Islamul nu spune asa ceva...

UAU! BUN ARGUMENT!


DACA ISLAMUL ITI SPUNE SA OMORI CU PIETRE DOUA FEMEI CARE AU FOST CONDAMNATE LA LAPIDARE IN IRAN ZILELE ASTEA-EXISTA SI O PETITIE INTERNATIONALA CARE CERE SCHIMBAREA SENTINTEI, SI ACUM VORBESC PE BUNE, NU E DOAR UN EXEMPLU- TU PARTICIPI LA ASA CEVA?APROBI ASA CEVA? DACA ISLAMUL ITI SPUNE CA FETELE SUNT MATURE SEXUAL PESTE NOAPTE ODATA CU PRIMA MENSTRA, TU ITI MARITI FATA LA 9 ANI, CA IN IRAN?
PROBLEMA ESTE CUM INSTAUREZI TU ISLAMUL IN SFERA PERSONALA,

Nicidecum in felul in care incerci tu sa sugerezi...

Eu nu incerc sa sugerez nimic. Astea sunt fapte, nu basme. In Iran varsta de consimtamant la casatorie este de 12 ani fara aprobare speciala si de 9 ani cu.

CE INTELEGI TU PRIN EL, CE ADOPTI TU, CE ALEGI SA TRANSMITI CA FIIND ISLAM SI CE RESPINGI. IMI PARE RAU, ISLAM SAU NU, PE MINE N-O SA MA CONVINGA NIMENI CA RELATIILE SEXUALE CU COPII DE 9 ANI SUNT ACCEPTABILE IN VREUN FEL. BA CHIAR MA VOI INDREPTA SPRE O CULTURA UNDE NU SUNT. BA CHIAR M-AM SI NASCUT INTR-O ASTFEL DE CULTURA, SLAVA DOMNULUI.

...o cultura in care,in schimb,sunt "acceptabile" o groaza de alte apucaturi...Ma indoiesc ca ti-ai dori sa enumar cateva dintre ele...De altfel,ar fi si inutil...sunt sigura ca stii despre ce vorbesc!Cu totii stim,din pacate!!!

Nu ma intereseaza, poti sa enumeri orice. E cultura noastra, in care ai fost si tu nascuta si formata. Nu s-a dat in scris nicicand ca ar fi perfecta (in comparatie cu alte ideologii care asa se prezinta:perfectiunea intruchipata). Dar din moment ce arunci asa dibaci pisica moarta in ograda (acum)opozitiei, inteleg ca pentru tine nu e grav ca relatiile sexuale au loc de la 9 ani in Islam, sau, ca sa nu te las pe tine sa enumeri ''groaza'' aia de apucaturi si sa-ti vin in intampinare, ca e mult mai putin grav decat relatiile sexuale inainte de casatorie sau concubinajul la varste mai apropiate de majorat. Ma bucur ca mai intalnesc oameni care isi asuma public asemenea atitudini. Majoritatea le tin ascunse de teama de a fi linsati.


SI TOCMAI, CA IN ISLAM ADOPTIA ESTE UN LUCRU CONTROVERSAT.
Nu e controversat deloc!!!E limpede ca lumina zilei!
Iar pentru asta,nici nu trebuie mare efort

AHA. Sa inteleg ca dintre toate aceste fete tu esti singura pretins ''documentata'', din moment ce (nu treb' sa faci mult efort, numai cale de o pagina-doua inapoi, stiu ca n-ai timp) raspunsurile date de ele pe tema adoptiei reflecta clar ca ele FIE STIU CA ADOPTIA ESTE INADMISIBILA (CELE MAI MULTE CAZURI), FIE NU SUNT DELOC SIGURE DE POZITIA ISLAMULUI FATA DE ADOPTIE.
Faptul ca majoritatea covarsitoare a musulmanilor ( iesi pe strada si intreaba, daca nu crezi) NU STIU daca adoptia e defel posibila ori stiu ca EA ESTE DE-A DREPTUL INTERZISA inseamna ca adoptia este CONTROVERSATA.
q.e.d

["majoritatea" musulmanilor,ca de altfel,majoritatea oamenilor normali de pe aceasta planeta se gandesc in primul rand sa aiba copiii lor!Crezi cumva ca e aberanta aceasta dorinta ce noua ni se pare fireasca???

DACA ITI DADEAI OSTENEALA SA NU INTERPRETEZI IN MOD RAUVOITOR CELE SCRISE AI FI INTELES CA EU SPUNEAM DOAR CA ACEASTA DORINTA IN FIREA LUCRURILOR ESTE BUNA SAU NU IN FUNCTIE DE CONTEXT.

Sau e aberanta numai atunci cand e vorba despre musulmani???
Crezi ca arabii crestini,care si ei au mai multi copii,sunt mai indreptatiti sa si-i doreasca???Dar budistii???

UAU! Cate cunostinte! Raman din ce in ce mai impresionata. Noroc ca, vezi, eu am timp sa citesc si perle, desi pt ultima oara. BUDHISTII? Budhistii, draga mea, se afla in majoritatea lor (maaaaare) in China si Japonia. China este o tara in care daca ai mai mult de un copil poti sa faci si puscarie (sau platesti o amenda usturatoare, sau te sterilizeaza fortat, sau ma rog, alte grozvii.) Ideea este ca in nici un caz oamenii aia nu s-ar apuca sa-si autoprovoace asa ceva. Japonia este o tara care are probleme grave din pricina natalitatii foarte scazute.
Poate ce vrei tu sa spui este hinduistii, adica indienii din India...ma rog, te las sa te gandesti, desi singurul si unicul tau sistem de referinta fiind Islamul probabil nu consideri ca merita sa te informezi care este diferenta dintre budhisti si hinduisti.

Ma refeream la musulmani deoarece ei sunt populatia care pe plan mondial, la gradul cel mai inalt de saracie, alege sa aiba cei mai multi copii. Si in general ma refeream la oricine care nu isi pune intrebarea de ce aduce copii pe lume. Si la arabii crestini, si la romanii crestini, si la toti. Pentru tine o veni ca o uimire, dar eu inainte de a face copii am nevoie sa ma intreb daca fac ceva bun si cum as putea face ca ceva-ul ala sa fie cat mai bun posibil.


Cat despre noi,musulmanii...nici nu mira cand ne spune cineva ca ar trebui sa fim exterminati...chiar si atunci cand o spune intr-un ambalaj mai special...nu stiu de ce...dar nu ma mai mira deloc,chiar deloc!!!

Probabil paranoia este un cuvant bun in acest context. Nu stiu unde oi fi citit de exterminare, dar in mesajul meu sigur nu.

ACEASTA ATITUDINE ESTE NECIVILIZATA SI IN TOTAL DEZACORD CU ETICA CONTEMPORANA.

Dar sa faci copii pe care apoi sa-i arunci in orfelinate,sau...mai picant...direct la ghena de gunoi...asta e in acord cu "etica contemporana"???
Da,cu siguranta ca asa trebuie sa fie...de vreme ce sunt atat de multi copii "ai nimanui"...

HAHA, O MOSTRA DE BUN UMOR, NU? AM SPUS EU CE INVENTEZI TU MAI SUS?


CHIAR NU VEDE NIMENI?NU VEDE NIMENI CA MUSULMANII SUNT INCURAJATI SA-SI PRODUCA COPII PROPRII
...cand ar putea,
dom'le ,sa ia de-a gata...,nu-i asa???

SIGUR, SUNT PERSOANE PT CARE PROCESUL TEHNOLOGIC DA VALIDITATE UNUI FIU, NU ADOPTAREA UNEI RESPONSABILITATI PE VIATA. Sper ca isi va da seama cineva, ( tu sigur nu) ce te dai in stamba cu cele scrise mai sus. Cu alte cuvinte, iti bati joc de durerea acestor copii si de tragedia in care se afla facand misto-ul cel mai ieftin, batandu-mi obrazul cu ironii de duzina, ''cum dom'le, sa-i ia de gata, cine-a mai auzit, Doamneeeeeee-fereste''.
Constat ca este in cel mai bun interes al acestor copii sa nu-i adopti tu, oricum.

Aleyna
08-14-2006, 04:49 AM
PE BANDA RULANTA,CU ORICE PRET, NUMAI SA FIE AI LOR SI SA FIE CAT MAI MULTI, FARA SA SE GANDEASCA LA EDUCATIA LOR, LA CONDITIILE DE TRAI (DE CE SA ADUCI UN COPIL PE LUME PE TIMP DE RAZBOI?
Daaa,chiar asa!De ce mama naibii sa aduci pe lume un copil in timp de razboi???...Ce impertinenta!Ce prostie!!!
Dar,am o veste "buna" pentru tine...Poti sa te relaxezi nitel,numai acum,in Liban,din cei peste 1000 de morti,mai mult de o treime erau copiii...Pe ei poti sa-i scazi de la "scutecele bomba"...Ei,micutii,dragii,iubitii,marii nostri eroi nu-ti vor mai polua
nicicand discursurile tale...oh,nici nu stiu cum sa le spun...spuneti-le voi,fetelor,ca eu sunt prea revoltata!!!


Draga mea, daca nu ai fi luat-o cu totul razna aici, scriind niste bazaconii infernale care nu au nici o legatura cu ideile mele pe care le manipulezi in cel mai rau intentionat mod posibil, te-as invita pe tine cu sotul tau, daca ti se pare asa o buna idee, sa faceti copii unul dupa altul pe timp de razboi, cand nu aveti ce le pune in gura, de unde ii trimite la scoala sau educa macar cat sa-si castige existenta altfel decat din lustruit pantofi cu ziua. Sunt convinsa ca, dat fiind gradul tau de infocare si ura cu care te opui ideii mele- una singura, aceea ca un copil trebuie sa aiba un grad relativ de confort pentru a se dezvolta armonios, cum merita orice copil-, ai sti sa excelezi la aceste lucruri. Pt ca nu e greu deloc. E foarte usor sa faci un copil pe timp de razboi, in info----re, lipsa de instruire elementara etc. Pur si simplu te culci cu barbatu-tau. Si dupa aia invinuiesti lumea pt ceea ce i se intampla copilului. E vina altora ca el nu are apa, mancare, carti, bani, acoperis, sanse in viata.

Cu Libanul tupeul tau intrece orice. Eu nici nu am pomenit de acei copii, sau de alti copii morti, nicidecum sa ma bucur de moartea lor sau sa fac vreun calcul legat de aceasta. Esti de un cinism autogenerat.
Probabil insa reactia ta a fost dezlantuita de indrazneala mea de a indemna oamenii si in primul rand pe aceste fete care au/vor avea familii, inclusiv pe mine insami, de a proteja mediul si de a trai cat mai ecologic posibil. Desigur, cineva gata sa faca copii si pe strada si sub bombe si fara apa si fara lapte nu s-ar gandi atat de departe incat sa realizeze ca e important ca peste zece specii de animale, insecte sau plante sa nu mai dispara zilnic pentru totdeauna. Cineva ca tine ar ranji fericit cata vreme are copiii de poale inca vii si geanta burdusita cu pampersi, indiferent ca vine dezastrul atomic biologic ecologic you name it si ca ar putea fi evitat...inclusiv prin folosirea mai inteleapta a resurselor Terrei.


Aaaa,sa nu uit,in schimb trece in cont gradul extrem de ridicat de poluare al Marii Meditarane,in urma acestui razboi cretin ca toate razboaiele,...trece in cont nenumaratele cutremure provocate tot de nesfarsitele bombardamente,...sa mai spun???

In care cont sa le trec, draguta? In al meu? Vrei sa-ti dau IBAN-ul? Vezi cat de caraghioasa esti? Toate dezastrele astea le-am iscat eu peste noapte, sau cum?
Sa iti mai spun ceva: nu te exprima ''trece in cont gradul...'' ci ''trece in cont SI gradul...'' intrucat orice ai gasi tu acolo nu vine decat ca informatie aditionala la ce spuneam eu, poluarea din mediterana nu o anuleaza ci o agraveaza pe cea produsa de consumul (si consumismul) uman. Asta inseamna ca aduci argumente exact pt ceea ce spuneam eu. Multumesc.


UN PREZERVATIV COSTA CAT O CHIFLA), LA SANATATE...SI SA STII CA EU DE PE ACUM MA GANDESC LA SCUTECELE COPILULUI SI LA CUM SA INFLUENTEZ MEDIUL NEGATIV CAT MAI PUTIN. SCUTECELE DE BUMBAC LAVABILE NU AU ACELASI IMPACT GROZAV, DAR DEH, TREBUIE SPALATE.VOI SPALA. SE VA PUTEA RECICLA SI LA NOI CURAND DATORITA DIRECTIVELOR EU. PT COPILUL MEU VREAU SA MA MUT LA TARA SI SA CULTIV FRUCTE SI O GRADINITA DE LEGUME.IN FELUL ASTA II VOI PREPARA SUCURI SI DESERTURI FACUTE IN CASA SI VOI EVITA ATAT CHIMICALELE DIN PRODUSELE COMERCIALE, CAT SI PLASTICARAIA CARE SE CREEAZA ODATA CU CONSUMUL. VOI NU VEDETI?BEM O CUTIE DE COLA. O BEM INTR-UN MINUT. UNDE SE DUCE EA DUPA ACEEA?LA COS (IN CEL MAI BUN CAZ. DE MULTE ORI MERGE DIRECT INTR-UN TUFIS, DEPINDE PE MAINILE CUI CADE.)IAR DE ACOLO?IN TARILE CIVILIZATE UNII OAMENI CIVILIZATI(NU TOTI O FAC)AU POSIBILITATEA DE A O RECICLA.LA NOI EA AJUNGE IN PAMANT.ALATURI DE STICLE DE BALSAM, DE SAMPON, DE DOMESTOS...CARE NU DOAR NU SUNT BIODEGRADABILE, DAR CONTIN SI SUBSTANTE NOCIVE. DE CURAND AM VIZITAT ORASUL ROMAN IAR INTRE ROMAN SI BACAU ESTE UN MUNTE IMENS DE GUNOI.''GROAPA ECOLOGICA.'' AIUREA. E MUNTE, NU GROAPA, SI ECOLOGICA NU E NICI PE DEPARTE.
CE VREAU EU SA SPUN E CA OAMENII AR TREBUI EDUCATI CA NU E NEVOIE SA AIBA CU TOTII COPII. MAI INTAI, COPIII NU SE FAC PE STRADA, IN RAZBOI, IN MIZERIE, IN IGNORANTA SI SARACIE LUCIE. ESTE BINE CA OAMENII SA DOBANDEASCA O EDUCATIE SI PUTINA SECURITATE SI ABIA APOI SA-SI PUNA PROBLEMA COPIILOR. CE SA INVETI UN COPIL DACA NU TE CUNOSTI PE TINE INSUTI, N-AI NICI DUPA CE BEA APA, TE BAZEZI PE MILA ALTORA PT SUPRAVIETUIRE SI NU AI NICI O PREGATIRE CARE SA ITI DEA PERSPECTIVA SA SUSTII MATERIAL SI SA INSTRUIESTI UN COPIL?
IN SITUATIA ASTA SUNT MILIOANE DE MUSULMANI IN LUME. IN SITUATIA ASTA ERA FAMILIA LUI NURAN HALITOGLU, FETITA DE 12 ANI DIN ISTANBUL SUGRUMATA DE TATA SI FRATI PENTRU VINA(!!!) DE A FI FOST VIOLATA. IN LOC DE TERAPIE,DE REFUGIU, TATICU' I-A PUS LA CEL MAI ISLAMIC MOD PERNA PE CAP SI FRATII AU TINUT-O CAT S-A ZVARCOLIT. ERAU TOTI LUSTRAGII, VENITI LA ORAS DIN FUNDUL ASIEI. DACA IN LOC SA TOARNE COPIL DUPA COPIL CARE SA-I AJUTE LA FRECAT PANTOFI FAMILIA ASTA S-AR FI OPRIT LA UNUL PE CARE SA MUNCEASCA TOTI PE RUPTE SA-L DEA LA SCOALA, POATE SITUATIA AR FI FOST ALTA. CHIAR SI OAMENII CARE AU O EDUCATIE, UN SISTEM DE VALORI BINE DETERMINAT SI POSIBILITATEA DE A INTRETINE UN COPIL TREBUIE SA-SI PUNA PROBLEMA DACA E BINE SAU NU SA AIBA COPII. ADICA SA FACA, NU SA AIBA. SUNT ATATIA COPII CARE POT, MERITA SI TREBUIE SA FIE ADOPTATI. EI SUNT DEJA AICI, PE PAMANT, SUFERA VITREGITI PRINTR-UN COLT AL LUMII. SUNT LA FEL DE BUNI CA SI COPIII NOSTRI. LA FEL DE NEVINOVATI. AVEM O DATORIE MAI MARE FATA DE EI, CARE S-AU NASCUT, DECAT FATA DE COPIII NOSTRI CARE NICI NU AU FOST CONCEPUTI. PLANETA ESTE DEJA SUPRAPOPULATA IAR POPULATIA CARE SE INMULTESTE EXPONENTIAL NU MAI POATE FI SUSTINUTA. ASTA NE FACE MAI RESPONSABILI IN FATA DECIZIEI DE A AVEA SAU NU UN COPIL DECAT ERAU STRAMOSII NOSTRI PE VREMEA CAND PROBLEMELE DE MEDIU SI ECONOMIA POPULATIEI ERAU INEXISTENTE. SUNT MULTE FEMEI CARE NICI NU ISI DORESC UN COPIL IN MOD DEOSEBIT, DAR IL FAC ''PENTRU SOT.'' NU POT JUDECA EU CONSECINTA ACESTUI LUCRU, DAR POATE CHEMAREA LOR ERA IN ALTA DIRECTIE. MADRE TERESA A SPALAT ORFANI LA FUND O VIATA INTREAGA SI A CURATAT LEPROSI, OARE CATI COPII ARE EA ACUM? DESI NICI UNUL NU ERA AL EI, EA A FOST A TUTUROR. SI PRIN ASTA TOTI ORFANII NEDORITI DE NIMENI PARCA AU FOST COPIII EI.

Draga Aleyina,ura ta fata de Islam este vadita,asta e clar!

Da, really? Si cum, fii buna? Daca sunt pentru un trai ecologic inseamna ca urasc Islamul? Daca sunt pentru educarea maselor urasc Islamul? Tu ai spus-o, nu eu!


Dar as avea o intrebare,daca nu ti-e cu suparare!
Tu amintesti in cateva randuri de Dumnezeu.Te intreb:IN CE RELIGIE ITI ESTE PERMIS SA FACI AFIRMATII DE GENUL CELOR DE MAI SUS???
In religia crestina(oricare denominatiune ar fi ea) NU!!!Asta e clar!
Nici in religia iudaica!

DIN MOMENT CE NU AI NICI O AMINTIRE DIN VREMEA CAND AI FI AVUT O ALTA RELIGIE SI DIN VREME CE SINGURUL TAU SISTEM DE REFERINTA SI CEL INFAILIBIL PT TINE E ISLAMUL, NU CRED CA POTI DA TU SENTINTE CONFORM CAREI RELIGII AFIRM EU CEVA SAU NU.
Iar ca sa-ti raspund la intrebare, nu totul pe lumea asta se intampla conform unei religii, iar cand se intampla nu mereu se intampla conform religiei pe care ne-am dori-o. Eu insa aici am vorbit (si a fost negru pe alb de la inceput) in calitate de persoana. Mi se admite asa ceva?

Mai mult decat atat,sunt sigura ca cineva care pretinde ca are credinta in Dumnezeu nu poate face asemenea afirmatii,de o asemenea gravitate!!!

DE CARE GRAVITATE? CA TREBUIE SA TE GANDESTI INAINTE DE A AVEA COPII? CA E BINE SA TRAIM PROTEJAND NATURA? Imi pare rau ca te-am suparat , draga mea. Dar nu-i nimic, nu te gandi tu inainte de a-i face pe copiii tai si gata...


Altminteri,risti chiar sa cazi in propria-ti capcana(asa cum ai facut-o cu invocarea bolilor transmisibile pe cale sexuala,nu mai revin.Iman ti-a explicat cat se poate de clar!!!)

SI ASTA A FOST BUNA. IN PROPRIA-MI CAPCANA. DRAGA MEA, EU NU PUN CAPCANE NIMANUI, NU-S VANATOR DE PROFESIE. CA SA NU MAI VORBIM CA DESPRE A CADEA IN CEVA...IMAN N-A FACUT DECAT SA CONFIRME INVOLUNTAR EXACT CEEA CE AM SPUS EU. CA SEXUL CU O MULTITUDINE DE PARTENERI TE UMPLE DE TOATE MINUNILE. IAR 3 NEVESTE SI UN BARBAT SUNT O MULTITUDINE DE PARTENERI.
q.e.d
Dar again, daca mi-o iei in nume de rau pentru a fi adus la cunostinta voastra acest risc, calmeaza-te. In viata ta privata te poti umple de tot ce vrei si ce nu vrei, ca doar n-o sa te impiedic eu.

Succes si nu mai pune si in gura altora ceea ce nici in vis nu au spus

hannen
08-14-2006, 10:13 AM
Aleyna draga,esti foarte pornita .Nu stiu cum rezisti ca am impresia ca nici nu respiri.
Sa stii ca nu o zic cu rautate.Ai multe idei bune dar ai unele de care ma infior.
In primul rind nu imi place sa acuzi islamul pt. ceea ce fac musulmanii.Tu nu poti face diferenta intre cei "doi".
Si in al doilea rind cred ca nu ai credinta.Imi pare rau sa zic asa ceva,dar gindesti exact ca un om fara credinta cind zici ceea ce zici despre copiii.
Ca musulmanii fac copiii pe banda rulanta etc.Gindeste-te ca nici unul din copiii astia nu s-ar naste daca nu le-ar fi scris sa se nasca!
Tu crezi ca un suflet vine asa pe banda rulanta fara ca Allah sa aiba habar?
Eu cred ca nimic nu se naste fara voia Lui.Asa cum nici o saminta nu incolteste fara voia Lui si nici o frunza nu cade fara voia si stirea Lui.
Vrei sa zici ca noi ii putem vesti Lui ceva de care El nu stie,cum ar fi nasterea de prunci.Crezi tu ca Allah (Dumnezeu,cum vrei sa-i zici) are vreo contributie atunci cind se formeaza un zigot(ca ma gindesc din ce stadiu sa-l iau..i-al din care vrei ,de la fecundare...de la..)
Sau crezi ca El nu stie ce se intimpla in pintecele unei femei si ca aceste lucruri se intimpla fara voia Lui?

Acum sigur ca poti sa aduci argumente peste argumente dar eu asa vad lucrurile.
Degeaba ma protejez(asta nu inseamna ca de acum in colo fac sex neprotejat ca na,citi mi-e dat sa fac atitia fac,nu) ca tot voia Lui se face.
Daca mi-e scris un copil el va veni chiar daca eu ma protejez.Asta cred eu,bineinteles ca tu poti avea alta parere.Ca de pilda ca noi controlam viata si/sau moartea.Nu stiu!Sau ca noi hotarim ca un suflet sa se nasca,sau ca noi putem da ciuva UN SUFLET.
Eh,asta e o problema dificila,fiecare o vede si o intelege in felul lui ,insa e dureros sa judeci o religie dupa adeptii ei.
Pt.ca ei sunt oameni si gresesc!Si nu te gindi ca nu isi va primi fiecare rasplata.
Daca ar fi fost sa ne convertim la islam privind musulmanii ,cautind la ei "acel ceva" cu siguranta nu multi ne-am fi convertit.Noroc ca am cautat "acel ceva" la Islam...

Draga mea ,cit despre acel kill,kill despre care vorbeai.Dupa cum vad esti o persoana foarte apriga ,as putea zice ca iti place dreptatea(normal ca fiecare vede dreptatea in felul lui) deci stii ca acest kill,kill nu-l intilnesti asa de aiurea in Qoran.
Stii ca surele Qoran-ului au fost revelate in diferite ipostaze,in diferite timpuri si contexte iar mesajele de acolo se refera la cu totul altceva (alte situatii si conditii pt. acele nenumarate kill ,pe care le amintesti tu)
Nu pot sa cred ca in afara de kill,n-ai gasit si foarte multe MERCI,FORGIVE and FORGIVNESS,RESPECT,GOOD TREAT and RIGHTNESS, si o groaza de multe altele de acest fel.
Asta daca vrei sa fii complet sincera cu tine si cu cei care n-au citit inca Qoranul.Ca noi ,marea majoritate de aici l-am citit!

Cred ca n-am raspuns la nici jumatate din acuzele tale insa am raspuns incercind sa-mi amintesc in mare despre ce era vorba in lungile tale mesaje(nu e o acuza lungimea).
Poate daca am timp si mai recitesc din ele o sa mai intervin,bineinteles daca am ceva de zis.

P.S. te rog sa nu iei in nume de rau faptul ca am zis ca doar un om fara credinta gindeste asa,din pacate acest subiect si mod de gindire e vehiculat mult si in crestinism ,culmea de persoane care frecventeaza regulat biserica,femei pot zice credincioase.Ei bine cind vine vb. de acest subiect il trateaza la fel ca tine.Poate intr-o zi vei intelege la ce m-am referit,insa deocamdata consider ca este un semn ca ,credinta este incompleta sau insuficienta.

nour al huda
08-14-2006, 01:57 PM
Ai acuzat-o pe Haneen ca are paranoia............ALEYNA DRAGA............nu stiu de ce dar la tine sunt mai clare dovezile! Si te rog din suflet sa nu te superi dar pur si simplu asta reiese din mesajele tale.Si iarasi ma intreb....ai gasit o solutie pentru toate aceste probleme ale islamului???
Si de ce crezi ca sunt numai ale islamului?
Mama draga ....numai daca te uiti la stirile de la ora 5 o sa vezi cel putin 2-3 cazuri de pedofilie pe saptamana......si ce e mai grav ?
Sa se casatoreasca o fata la 14 ani sau sa fie violata de propriul tata?
Dar de cazurile de fetite disparute si violate in subsolurile blocurilor.....gen Larisa Chelaru de la Iasi? Vrei sa continui cu toata aceasta barbarie si sa-ti dau si alte exemple? Nu cred ca e cazul sa ne luam la intrecerea asta stupida......cine are cei mai multi dezaxati!

Dar de batranele violate ....cele mai multe sunt in Turcia sau in Siria sau Irak?

Ortadogu si sotiile romance.............care e vina islamului ca domnisoarele au acceptat sa fie a 2-a, a3-a sotie?

Doamna Aysa (as).....nu s-a casatorit la 9 ani....s-a logodit la 9 ani....a fost nascuta si crescuta sa fie sotie de Profet.....a fost educata in acest spirit, a crescut langa Profet saws.....la 13 ani i-a devenit sotie.........fetele de 13 ani ......acum 1400 de ani..... nu numai in soc. islamica....erau femei in adevaratul sens al cuvantului.....citeste istoria Frantei ..... toate metresele si sotiile regilor sa nu-mi spui ca s-au casatorit mai tarziu de 16 ani..........Iar daca preferi perioada medievala........zoofilia era in floare in Europa acelei epoci............asta ca subiect de cercetare pt toate clipele pe care le petreci la biblioteca.....
Romania perioadei interbelice.....fetele se casatoreau in jurul varstei de 14 ani?
Acuzi.....subtil ce-i drept de incurajarea pedofiliei in islam...draga mea, Romania e Campioana Mondiala la furnizarea pe internet a materialelor cu copii abuzati!
Si Haneen ti-a spus foarte bine.....de ce nu faci o clara distinctie intre musulmani si islam?
De ce incerci sa improsti o religie care a dat omenirii valori si reprezinta o parte a acestui mapamond?
De ce trebuie sa ne cautam unii altora cusururile, diferentele si defectele?
De ce vezi capra raioasa din curtea vecinului si pe a ta nu o vezi?

Raia voastra nu este daunatoare?

De ce "gunoiul"din ochii tai este mai "curat" decat al nostru?

Ce vina are o religie pentru oamenii care fac greseli?

Eu sincer nu vreau sa intru in polemica cu tine...pentru ca religia mea imi cere toleranta.....dar nu vreau sa inchei inainte de a-ti mai spune un lucru!
Tu nu faci nici-o diferenta intre religie si traditie, intre religie si "obiceiurile"oamenilor......
Acel "fund" al Diyarbakarului din Turcia......traieste oarecum departe de lume, marea majoritate sunt kurzi, ar face orice sa nu fie egali cu turcii....ba chiar sa le strice imaginea lor ca tara, si 90% sunt Alauiti....o secta a siismului!
Ce vina are islamul ca la unii barbati musulmani este mai tare vanitatea decat credinta?
Si mai este ceva ...apropo de delapidare....societatea islamica ..in special cea araba este construita pe un alt pilon al valorilor morale si au un alt criteriu al valorilor......pentru ei credinta, si castitatea femeilor sunt acele embleme care definesc valorea lor de oameni de incredere, sunt acel blazon daca vrei, al familiei!

Atata vreme cat ele sunt integre si nepatate......reprezinta o valoare......atunci cand ele sunt patate........si viata lor a luat sfarsit!....poate prin asta se explica faptele tatilor care isi omoara fetele .....exista acea onoare care nu mai poate fi salvata.....dar asta nu inseamna ca numai aceasta este imaginea islamului!

Problema pe care o ridici tu...este una de suprafata draga mea.....dincolo de randuri....este altceva mult mai serios si periculos!
Occidentul , crestinismul....iudaismul...nu poate accepta exisenta celuilalt!
Sa accepte un crestin ca islamul este o religie ...mai bine ar muri, nu?

Exista un real pericol pentru Occident....lumea islamica a inceput sa-si intinda dominatia datorita aurului negru.....si e ideal sa fim exterminati.....dar cum facem cu petrolul?
Poate trai Occidentul fara resursele Arabiei Saudite?
Poate trai America fara luxul Dubaiului?

Cel putin lumea catolica traieste o adevarata depresie nervoasa din cauza musulmanilor...care indraznesc sa construiasca moschei in Roma, capitala crestinismului..nu?
In viziunea cardinalilor europeni...Europa nu poate fi multireligioasa........
De aici porneste problema.....noi avem datoria sa va toleram, sa coexistam, sa va ajutam, sa va construim lacasuri de rugaciune.....sa va lasam sa va rugati in moscheile noastre, sa nu va constrangem..........pe cand voi, nu puteti tolera existenta noastra, atat la nivelul religiei, culturii, cat si la nivelul ritualurilor si al moscheilor sau chiar la nivelul existentei fizice, al cresterii demografice!

Amenintarea reprezentata de islam consta in faptul ca el este religie , cultura , societate, mod de viata, de gandire si de comportare, in vreme ce ceilalti tind spre marginalizarea bisericii in raport cu societatea....si se prefac a uita regulile lor prescrise.....

Ma rog....este inutila continuarea acestei polemici....si as prefera sa discut cu cineva care crede in D-zeu , nu in propria persoana.....pentru ca si pe tine te-a creat cineva , nu?

Si totusi...persista curizitatea mea............ce cauti langa un barbat musulman?

Raisa
08-14-2006, 02:21 PM
:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Mariyah
08-14-2006, 07:53 PM
Nevasta-mea a zis ca daca ma prinde cu alta, imi ia gitul....
Din punctul meu de vedere, islamul e fain. Femeia trebuie sa fie de acord cu barbatul cind vrea si el, amaritul, inca o sotie...sau mai multe...

:36_1_21: super atitudine! :smile16: din partea nevestei tale!

Saira
08-14-2006, 08:00 PM
:36_1_21: super atitudine! :smile16: din partea nevestei tale!


de-aia n-or fi sotii inselate...ca au,chipurile,atitudine!!!de parca daca tu ii spui sotului ca nu vrei sa-l prinzi cu alta...el gata,te si asculta!sa fim seriosi!!!poligamie exista in TOATE societatile...doar ca in cea islamica sotul isi mai si asuma responsabilitatea...nu doar placerea!

aaaa...si aici parca intervine chestia cu "fructul oprit",nu?:36_1_21:

Raisa
08-14-2006, 08:39 PM
[QUOTE] de-aia n-or fi sotii inselate...ca au,chipurile,atitudine!!!

:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

her
08-14-2006, 08:59 PM
Aleyna, in barbati nu poti sa mai ai incredere in ziua de azi. Trist dar adevarat, noi femeiele judecam mai mult cu inima decat cu ratiunea si gresim...gresim mult

Ortodox frate_ce credeai
08-15-2006, 12:13 AM
hopaaa....sariti in femenism, ai ?
la moarte cu toti barbatii infideli.
eu sint fidel (nu castro)
iar nevasta-mea e fidea. ca si eu i-am zis ca-i rup gitu' la o adica. Dar nu cred sa mai fie cazul. Sintem copii mari de acuma.

Anna
08-15-2006, 01:35 AM
Aleyna, in barbati nu poti sa mai ai incredere in ziua de azi. Trist dar adevarat, noi femeiele judecam mai mult cu inima decat cu ratiunea si gresim...gresim mult


ba poti sa ai incredere poate nu in toti da in ALA...
atunci cand el o veni...
cate tentatii or fii nu toti se duc spre "fructul oprit" cum ii zice bebe
daca u sau eu am avut in mai mica sau in mai mare masura experiente neplacute nu trebuie sa generalizam....
sunt oameni si oameni barbati si barbati si femei si femei ,nu...?

Iman3
08-15-2006, 02:44 AM
Candida albicans nu este o ciuperca transmisibila neaparat. candida avem fiecare dintre noi, si copiii ... incepe sa isi faca simtita prezenta in momente de scadere a rezistentei organismului, daca mergem la plaja (expunerea prelungita la soare), un tratament cu antibioticce pe care tocmai l-am terminat care modifica echilibrul florei normale a organismului. De exemplu putem folosi un spumant de baie si imediat incepe candida sa se manifeste, sau putem fi insarcinate ... de asemnea se stie ca multe gravide au mari batai de cap cu Candida...
Si apoi ... cu mersul la piscina... e discutabil ... Eu nu spun ca nu sunt de acord cu multe din cele scrise de tine dar motivele de ordin medical nu se invoca in acest caz sau cel putin... fortat poti sa o faci.
Draga mea exista un studiu de specialitate care arata cum cancerul de col infloreste efectiv in aceasta lume moderna si modernizata... in timp ce in tarile Orientului Mijlociu il gasim in procent neglijabil tinzand undeva spre 1...
Cancerul de col uterin se stie ca este o afectiune care in cele mai multe cazuri este favorizat de un virus si deci de parteneri sexuali multipli.

Perfect adevarat, Candida Albicans apare (activ) pe fondul fenomenelor pe care le-ai semnalat, atunci cand numarul bacteriilor se inmulteste forte tare, insa tot atunci devine imediat transmisibila prin relatii sexuale. La tine se activeaza pe fondul imunitatii scazute, sotul o ia bine-mersi si nu are nici un simptom, i-o da celeilalte care se umple si ea de scurgeri albicioase si tot asa...ca la leapsa pe BTS (boli transmisibile sexual). Ca sa nu mai vorbim despre celelalte BTS, spre exemplu herpesul de tip 2, cu care ca sa te impodobesti nici nu-ti trebuie lichid seminal, iti ajunge o frecare cu vulva de zgaiba situata oriunde in regiunea genitala a barbatului. Herpesul este un virus de care nu se mai scapa niciodata si care, daca se activeaza in timpul nasterii, (ai un atac atunci), poate infecta copilul. Ca sa nu mai vorbim de HPV, care este cauza numarul unu a cancerului de col despre care vorbeai, alt virus care ramane cu noi pt toata viata si de la care barbatii n-au nici pe naiba (sorry, dar e purul adevar), in cel mai rau caz isi ard cu laserul niste formatiuni cu aspect de conopida , in vreme ce noi putem da ortu' popii. Treaba este ca te contrazici: spui ca infectarea cu acest virus este favorizata de contactul sexual cu parteneri multipli. Chiar asa si este, insa a avea 2-3-4 neveste nu inseamna parteneri multipli? Exista toate argumentele ca e mult mai putin igienic si mult mai riscant sa intretii relatii sexuale in 3,4,5 decat in 2...inclusiv studiul de care imi spui, pe care il cunosc. Il desfasoara Cancer Research UK, la Londra sediul este Margaret Pyke Center...
Toate cele bune si tie!
In primul rand Candida albicans nu este o boala cu transmitere sexuala si nu cred ca exista un tratatt de medicina in care este prezentata Candida albicans in cadrul BTS.
Trebuie sa facem diferenta intre o boala cu transmitere sexuala virala (ex: Virusul herpetic 2 care este o boala netratabila si cu transmitere exclusiv sexuala si o candidoza vaginala care este o boala absolut tratabila). Virusul HPV (Human Papilloma virus) este un virus cu transmitere exclusiv sexuala care are 100 de subtipuri dintre care tipurile 16,18,33,34,35 ...etc care sunt tipuri cu riscuri mari de a provoca cancerul de col uterin fara nici o manifestare clinica producand modificari numai la nivel celular si tipuri cu risc mic care se manifesta clinic prin condilomatoza vulvo vaginala de care vorbesti tu. In SUA s-a constata ca 90% din tineri au HPV pozitiv. Nu exista cancer de col uterin fara HPV pozitiv. Concluzia pe care cercetatorii au vrut sa o impuna ca , cancerul de col uterin este neoplasm cu transmitere sexuala. In Romania studiile efectuate de directiile sanitare au arata procente inspamantatoare ale cancerului de col uterin mai ales in faze avansate, toate acestea dataorate promiscuitatii sexuale. Cealata fata a monedei este ca in tarile islamice procentul este nesemnificativ.
Trebuie de asemnea sa diferentiem intre a avea multilii parteneri in care fiecare isi vede de viata lui sexuala (a se intelege alti parteneri in afar de cel in cauza 1-2-3-...) si a avea una sau 2(3-4) sotii ... in fond si la urma urmei trebuie sa facem cklara demarcatia dintre FIDELITATE SI PROMISCUITATE. Mai pe intles unul cu 1-2-3-... n amante in acelasi timp sau esalonate pe o perioada mai indelungata o va face intotdeauna ascunzandu-se de ochii lumii si in mintea lui chiar si de Dumnezeu... in timp ce barbatul musulman va putea oricand sa scoata capul in fata lumii caci de fapt este o inlesnire divina alegerea sa de a avea 2-3 sau 4 sotii. Ca este intemeiata sau nu aceasta alegere... asta va raspunde el in momentul in care va fi judecat ca fiecare dintre noi de altfel . Cum iti spunea una dintre fete mai sus, si o felicit pentru precizarea facuta... barbatul musulman in schimb are capacitatea de a-si asuma RESPONSABILITATEA.
Atata timp cat exista acordul primei sotii nu vad de ce ar trebui sa faca cineva din afara curat in agrada Islamului. Oricum ar fi insa... vezi ca apar in contrabalans si special am subliniat niste calitati: responsabilitate, fidelitate, lipsa promiscuitatii ... si tot ce decurge de aici, calitati pe care nu prea le intalnesti in societatile in care sotullui i i se aplica zicala " afara-i vopsit gardul si inauntru -i leopardul"" si asta o spun fara sa generalizez cu m ai facut-o tu.
.
Cine ti-a spus tie ca barbatul musulman nu se ocupa de lectiile copiilor sai, ca nu ii scoate la plimbare.. ca nu mestereste ceva prin casa si ca nu se achita de datoriile pe care le are? ce crezi ca daca nu are timp de "o dusca" nu are timp nici sa isi indeplineasca obligatiile???
Draga mea, acum tu sufli si in iaurt... nu stiu pe unde te-oi fi fript dar multumeste-i lui Dumnezeu ca vei avea un sot musulman... vei vedea cat de multe poate duce si vei simti intr-adevar ce inseamna ca doar un rau daca e sa ti se intample ti se va intampla doar de Cel de Sus in care sustii ca te increzi.
Eeeei hai ca incep sa devin sentimentala si nu cred ca e cazul ca eu... sincer iti spun ca nu prea cred povestea ta si te rog sa ma scuzi pentru asta...dar nu stiu cum vei putea sa te mariti cu un om cand urasti si dispretuiesti tot ce tine de el si cultura in care s-a nascut????
Daca gresesc te rog sa ma scuzi si Allah sa binecuvinteze aceasta uniune dintre voi si inshaAllah el sa stie sa fie un sot bun si tu o sotie la fel de buna sa iti poti educa copiii corespunzator indiferent ca ii veti face impreuna sau ii veti lua de la orfelinat.

Imi cer mii de scuze pentru cum arata mesajul meu dar DE CE TREBUIE SA SCRIEM DE LA DREPATA LA STANGA??? Incercati sa intelegeti ce am scris ca nu stiu cum sa le asez sa para mai sistematizat... Sper sa nu dureze chesti aasta....

Anna
08-15-2006, 02:48 AM
Aleyna
am o curiozitate...daca sunt prea deplasata imi cer scuze...
ce religie vor avea copiii?

Ishtar
08-15-2006, 12:52 PM
Da,mai Aleyna,m-ai lamurit deplin!:36_1_21:
Acuma cred ca ai putea si tu sa-ti dai mainile jos din sold si poalele din cap...ca asa semeni izbitor de mult cu o piranda de aia ce zbieara si ea in piata publica alaturi de masele isterizate!Sigur,nu stie pentru ce zbiara asa,nici daca-i este de vreun folos,insa o face fiindca asa este obisnuita!!!
Ar fi mai bine pentru tine sa-ti pui putina ordine in cap,sa te hotarasti,ori esti crestina,ori atee,ca amandoua nu se poate.Iar in cazul in care esti crestina,poate intrebi si un preot cu har si mai capeti ceva lamuriri.Imi inchipui ca in fata lui n-ai avea atata tupeu!

Si poate te hotarasti in final,ori masurile guvernului chinez sunt aberante(btw,ei sunt comunisti,adica atei:36_1_21: ),atunci la fel
sunt si pretentiile tale ca unii sa nu aiba copii,ori vitavercea.

Cat despre razboi,putem vorbi si depre palestinieni,daca libanezii nu te conving!!Ei,sarmanii ,au razboi de mai bine de 40 de ani.Crezi ca ,in tot timpul asta ar fi trebuit sa nu mai faca copii???Adica sa dispara,nu-i asa?!
Daca ai curiozitatea sa cauti, la subiectul cu Palestina,prietena noastra,Nazirah,a avut amabilitatea sa traduca cateva marturii ale unor palestinieni...Ar fi bine sa le citesti...poate intelegi pana la urma cate ceva!

Si da ,Iman:give_rose: ,draga mea,nici mie nu-mi vine sa cred,sa stii!!!
De altfel,intr-o astfel de casnicie mixta(si la mine,personal,din cei 20 de ani de casnicie,mai mult de jumatate s-au petrecut in aceasta postura),mai mult chiar decat iubirea,conteaza respectul.RECIPROC!
Fara respect pentru omul de langa tine(cu tot ce presupune asta,inclusiv religia celuilalt) o casnicie mixta nu rezista!O casnicie,in general,nu rezista,darmite una in care partenerii provin din medii atat de diferite!!!E mult de spus despre asta,aproape ca ar merita un subiect aparte...

Frate ortodox,sa traiesti si tu si fideluta ta draga:give_rose: si fie ca,ceea ce Dumnezeu a unit nimeni si nimic sa nu desparta.Si,nu in ultimul rand,bine ai venit pe forum!

Her,draga mea,sunt pe lumea asta si barbati in care poti avea incredere,asa cum sunt si femei in care poti avea incredere.Sa-ti ajute Dumnezeu sa gasesti si tu un asemenea om.O dezamagire in dragoste nu face din toata lumea un calau,sa stii!:)

O zi binecuvantata sa aveti!

nour al huda
08-15-2006, 03:26 PM
Isthar.........:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

imanikka
08-18-2006, 06:10 PM
Fetelor mie mi se pare ca am deviat de la subiect:36_1_21: De la a 2-a sotie am ajuns la copii:36_1_21:

Oricum asta este o intrebare si multi o pot interpreta gresit , cum a fost cazul Nazirei. De aia s-o punem intr-un subiect aparte, caci cine stie ...sa nu sa se mai repete intrebarea :give_rose: :give_rose:

Am mutat intrebarea Nazirei aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=950)

Multumesc ptr intelegere

ummraschid
08-26-2006, 09:11 PM
:006:


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,



... s-a scris f mult la acest topic...s-a scris foarte frumos, mashAllah, surioare dragi, foarte frumos!
.... abia am reusit sa parcurg toate postarile...este adevarat, cam tirziu...:give_rose:

... as dori , inshAllah... sa adaug doar citeva cuvinte....

...poate ca unele raspunsuri mai mult sau mai putin "pornite" ar fi putut fi evitate, din start....pt ca...prin chiar formularea sa, intrebarea initiala...pune ...oarecum la indoiala , astaghfirAllah , permisiunea data de Allah subhanahu wa ta'ala barbatilor musulmani, de a practica POLIGAMIA...
...ca ne place noua sau nu....


...simplul fapt ca in Sfintul Qur'an, Allah subhanahu wa ta'ala permite casatoria cu doua , trei sau patru sotii, si apoi faptul ca Profetul Muhammad , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra Sa, pe care toti musulmanii incearca sa-l urmeze, respectind pe cit pot Sunna, a fost poligam, ar trebui sa ne fie suficiente...

...nu inteleg de ce trebuie sa gasim NOI motivele care, de fapt, nu ne sint dezvaluite, nici in Qur'an, nici in Sunna, ci, sint mai mult, supozitii... si concluzii trase de invatatii musulmani, de-a lungul anilor.... oare vrem noi cu tot dinadinsul sa cautam ceea ce Allah a tinut ascuns fata de noi???...

...de ce avem oare noi, nevoie de " motive"...
...oare , companionii Profetului Muhammad, au avut nevoie de explicatii, de motivatii, pt a respecta poruncile lui Allah ta'ala?...
....au avut ei la acea vreme explicatiile stiintei de care noi dispunem acum?...
...nu, nu au avut nevoie!!!!!..
...pt ca supunerea , si credinta, si piosenia , si dragostea lor pentru Allah subhanahu wa ta'ala si pentru Profet , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, era nespus de puternica, infinit mai mare decit a noastra, in aceste zile...
...femeile musulmance si-au rupt fustele , pentru a-si acoperi capul..in clipa in care au aflat porunca lui Allah ta'ala !!!!....oare si-a pus vreuna intrebarea... de ce si-o mai fi luat barbatul meu inca o nevasta?...
...mai degraba, si-au intetit rugaciunile, daca au observat si cea mai mica urma de gelozie sau nemultumire in inimile lor...
...in dorinta fierbinte ca Allah, sa le indeparteze aceste simtaminte din inimi , inlocuindu-le cu ceva mai bun...pentru ca ...
....si, din pacate, de cele mai multe ori uitam ca primul caruia i se datoreaza dragostea noastra, nu este nici sotul, nici copilul nostru, ci este Allah, ta'ala ...cum a mai scris o surioara....:give_rose:

....si, daca ar fi asa... nu am mai avea nevoie de atitea explicatii , pentru a putea accepta fara nici o ezitare , Cuvintul lui Allah....

...toate greutatile pe care le intimpinam...au un leac la indemina tuturor...
...Dua'a si dhikr...
...si dorinta reala , sa fim pe placul lui Allah ta'ala, sa fim la inaltimea incercarilor pe care El ni le impune...
...sa iesim invingatoare din acestea, caci, Allah ta'ala nu impune nici unui suflet mai mult decit poate suporta...si...in definitiv...
...aceasta viata este doar un popas, in drumul nostru spre Akhira...
...ramine doar sa facem ce putem mai bun din ea...

.....fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne faca mai buni, mai rabdatori, mai intelegatori si mai dornici sa atingem treptele cele mai inalte ale credintei si supunerii fata de Creatorul nostru...
....si apropierea lunii sfinte a Ramadanului, este un prilej minunat de a infaptui aceasta, inshAllah, amin!


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/wife8-1.jpg

Nadia
08-26-2006, 09:43 PM
Asa este sora, UmmRaschid, ai mare dreptate, dar in viata de zii cu zii si incercand sa facem cat mai multe lucruri pe placul lui ALLAH (subhana wa ta'ala) uitam de aceste micute dar si semnificative amanunte.
Insha allah, Bunul ALLAH sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta, pe noi si pe intreaga ummah.AMIN.

dunia
09-01-2006, 12:43 PM
Acuma vad ce s-a mai scris aici> Valeuuuuuuuuuuuuu da mult ati mai scris.
Nu prea inteleg care e problema si de ce se discuta asa inversunat despre poligamie. Aceasta exista fie ca ne place fie ca nu si cui nu-i convine isi poate lua catrafusele si pleca de acasa in caz ca apare a doua sotie. ce mai mult de atat as putea spune. Eu de exemplu i-as rupe picioarele sotului daca ar indrazni asa ceva. :smile16:

Anna
09-06-2006, 05:02 AM
Eu de exemplu i-as rupe picioarele sotului daca ar indrazni asa ceva. :smile16:

saracutzu...asta ii lipsea ca in rest le avea pe toate,...asta nu ii facusei:36_1_21:

Sarah_Nour
09-09-2006, 10:04 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!. .... sa discutat foarte mult pe marginea acestui subiect, una dintre surorile noastre de pe un alt forum, are o intrebare legata de acest subiect, eu am sa postez intrebarea ei in speranta ca ii ve-ti putea oferi un raspuns:
"as dori sa stiu daca exista hadis sau verset in Coran prin care sa se specifice ca este necesar acordul/aprobarea primei sotii atunci cind sotul decide sa se casatoreasca a doua oara. Am auzit un seik afirmind ca sotul nu se poate casatori a doua oara fara consimtamintul primei sotii, dar am auzit si opinia contrara.
Multumesc."

amal
09-09-2006, 04:42 PM
eu nu cunosc hadisuri si nici nu sant in masura sa zic daca exista sau nu un asemenea hadis, dar ca si crestina, cand am intrebat despre islam, asa mi s-a spus, ca este necesar acordul primei sotii pt cea de a doua...acuma sper ca nu a fost "campanie publicitara", caci am auzit si alte versiuni apoi, cum ca daca nu e de acord prima cu a doua, si prima a "uitat" sa ceara decizia divortului in mana ei (de fapt sant multe femei care nici nu stiu ca au acest drept in islam), atunci sotul ii da de inteles ca poate divorta si sa ramana cu cea de a doua, deci nu prea ii ramane alta alternativa...dar nu cred ca e ceva "islamic" intradevar, deoarece eu am inteles ca islamul urmareste ca barbatul sa protejeze femeia si sa aiba grija de ea, chiar si dupa divort, nu sa o lase la intamplare, in voia sortii.

nu stiu nici eu ce sa mai inteleg acum, pt ca am inteles ca o femeie poate preciza cand se casatoreste ca nu e de acord cu alte sotii, dar sant unii barbati care spun ca in Coran un barbat are voie pana la 4 neveste...deci un fel de chiar daca a pus conditia ca el sa nu isi ia alte neveste, sau accepta ea alte neveste sau o asteapta divortul. e oare aceasta ceva "islamic"? plus ca mai este treaba cu asa zisele "conditii" conform carora un barbat poate sa aiba mai multe neveste, ca aceasta ar trebui sa fie in scopul protejarii societatii islamice, pt ajutorarea femeilor divortate, singure, etc...


totusi, pana la urma nu s-a mai facut conferinta cu "indatoririle unui barbat in islam"...am si eu o boala:36_1_21: dar problema e ca am auzit de toate despre femei si am inteles cat de cat ce trebuie sa faca o femeie musulmanca, dar barbatul...nu de altceva, dar cand citesc din Quran inteleg una, si cand ies afara vad alta...

Eu cred ca barbatii ar trebui sa incerce sa fie corecti in primul rand cu nevestele lor...sant oameni, deci au pasiuni si defecte, dar daca sant religiosi si tin la religia lor, cred ca ar trebui cel putin sa-si puna intrebarea daca ceea ce fac este corect sau nu. Cel mai bine este sa fim atente cu cine ne casatorim:)

imanikka
09-09-2006, 05:23 PM
Question:
Is there a hadith that relates to a husband needing the permission of present wife to marry 2nd wife?

Answer:


Praise be to Allaah.

There is no hadeeth which states that, and it is not conditional for the husband to have his wife’s permission to take another wife. But it is in everyone’s interests for him to try to get her consent, because this will help to reduce problems in the marriage.

Draga Sarah dupa cum vezi nu exista un asa hadis. Dar eu consider si asta etse parerea mea , ca odata ce el si-a luat o a doua sotie fara acordul primeia ,atunci el pur si simplu o minte. Si cum ramane cu verstul din Coran care zice ca trebuie sa fii drept cu toate 4, cat ai dat uneia atat ii dai si alteia. Si daca nu respecta , oricum Allah subhanah w Ta'ala vede.

In cazul cand ambii sunt in acceasi tara este rareori posibil ca a doua sotie sa nu afle. Inca cazul cand el se afla in alta tara, atunci eu nu stiu cum isi ia a doua sotie ( asta poate in cazul cand legislatia tarii respective permite poligamia , desi nu am vazut in tari non-musulmane sa fie permis asa ceva). Oricum el cand se casatoreste civil ii trebuie ------------------------ din tara lui ca nu eate sau a fost casatorit. Deci nu vad cum ar putea sa-si ia o a doua.:(

amoodia
09-09-2006, 05:40 PM
Imanikka mi-au luat-o inainte. acelasi raspuns voiam sa i-l dau si eu numai ca m-a pus sa fiu de acord cu regulile alea si dupa aia a disparut postul meu.

multi se ascund de prima , eu chiar zilele trecute am auzit o intamplare aici, o femeie care are 2 copii si insarcinata cu al treilea, afla de la prietenele ei (prin apropouri, ca nu stiau saracele cum sa-i dea de inteles) ca sotul ei mai este casatorit. a facut saraca soc si a stat in spital vreo cateva zile, pentru ca-i ridicase sotului statuie si chiar jura ca el nu este genul de asta de om.noptile si le petrecea pe toate acasa la ea, dar ziua gasea motive sa plece de acasa. a doua sotie e si ea insarcinata.a vrut sa faca avort dar alhamdulillah s-a razgandit. acum se va intoarce in tara ei de origine si a cerut divortul sa-l lase fericit cu celelalte 2 sotii, la care a inceput el sa-i zica CA NOI MUSULMANII TREBUIE SA FIM ASA SI PE DINCOLO, CA GANDESTE-TE LA COPIII NOSTRI, iar ea i-a spus EL S-A GANDIT LA COPIII LOR CAND S-A INSURAT? EL S-A GANDIT CUM TREBUIE SA FIE UN MUSULMAN CAND O MINTEA SI-I ZICEA CA EL PLEACA IN CUTARE LOC SI EL SE DESFATA CU ALTA? nu stiu dar eu sunt foarte suparata din cauza asta si pur si simplu incep sa nu mai am incredere in nici un barbat.
inchei acum ca daca scriu tot ce am pe suflet atunci imi trebuiesc vreo cateva pagini :36_1_21: :36_1_21:
.

amal
09-09-2006, 05:45 PM
:D
Si cum ramane cu verstul din Coran care zice ca trebuie sa fii drept cu toate 4, cat ai dat uneia atat ii dai si alteia. Si daca nu respecta , oricum Allah subhanah w Ta'ala vede.


bun, dar macar atat am inteles bine, ca sotul nu are voie sa ascunda casatoria cu alte sotii, ca e obligat sa spuna ca isi ia alta nevasta, nu? nu vad cum ar fi drept cu toate pe ascuns....

sincer acuma, cred ca islamul este inteles diferit de persoane diferite. ceea ce pt unii pare clar, pt altii pare permisiv..adica se poate si in alt mod. eu am crezut ca stiu clar pe cat de clar mi s-a explicat, insa am auzit atatea variante si scuze, incat se pare ca trebuie sa verific direct, personal, la sursele islamice.

cer scuze, nu am avut rabdare sa citesc toate postarile, poate ca deja s-a precizat clar si in detaliu ce este permis si ce nu.

amal
09-09-2006, 05:57 PM
na bun amoodia, toate bune si frumoase, dar eu tot nu inteleg de ce tot femeile "se cramponeaza" de subiectul acesta cu poligamia si barbatii nu prea dau semne ca-i intereseaza ce cred si ce zic femeile despre acest subiect, ce simt ele...si mai sant care si glumesc:) deci sa inteleg ca pana la urma, un barbat gaseste o justificare pt aceasta si nu prea are "procese de constiinta".
nu cred ca problema femeilor in privinta poligamiei tine doar de gelozie sau de sentimente...personal cred ( ca sa nu fiu acuzata ca jignesc barbatii) ca barbatii nu au in general aceeasi preocupare pt corectitudine si ca iau o decizie mai usor, fara sa o analizeze din toate punctele de vedere. cred ca barbatii nu se analizeaza pe ei insisi atat de des cum fac femeile cu ele insele. nu prea am intalnit barbati maturi, etc...sper ca se intelege ideea.

latifa
09-09-2006, 06:49 PM
Am observat ca in momentul in care apare o "problema" si nu se gaseste un hadith care sa -----streze ceva,musulmanii aleg ca raspuns comportamentul profetului Mohamad.Adica,si cand a fost vb de spalarea rituala si atingerea s-a luat in considerare comportamentul lui si in multe alte cazuri.Atunci asa putem face si aici,nu?Adica sotiile profetului Mohamed stiau unele de altele si au fost de acord.Nu?

Plus de asta,cum poti sa ascunzi asa ceva?In cazul asta trebuie sa fii cel mai mare mincinos de pe planeta,si stim cu totii ce inseamnma minciuna in Islam.Si cum sa fii corect cu toate,pe ascuns?E imposibil.
Chiar daca nu exista hadith,dar haideti sa fim serioase?Cum a procedat profetul Mohamed?Si pana la urma,chiar daca nimic nu misca fara voia lui Allah,totusi El ne-a dat minte sa gandim ........adica nu ai voie in Islam nici sa vinzi un lucru pana ce nu ajunge la piata ,pana ce nu i se stabileste un pret ,ca sa nu faci o inselaciune,dar ai voie sa-ti inseli sotia in halul asta?Atunci care mai e diferenta intre a 2-a sotie si o amanta???Logic,nu?

amoodia
09-09-2006, 08:30 PM
Atunci care mai e diferenta intre a 2-a sotie si o amanta???Logic,nu?


cam asa vad si eu situatia.si pur si simplu eu vad uneori nu ridicarea femeii la nu stiu ce statut, ci pur si simplu decaderea ei, prin ceea ce fac unii musulmani din ziua de azi. eu vorbind cu sotul meu despre divort in islam, am ajuns sa analizam si cazul cand cei 2 se despart de 3 ori, iar apoi nu se mai pot casatori pana cand ea nu este sotia altcuiva la care sotul meu imi da replica SI CREZI CA DUPA CE EA SE CULCA CU ALTUL O MAI IA SOTUL INAPOI?CUI II CONVINE SA O IA DUPA CE EA S-A CULCAT CU ALTUL si atunci de ce ni se cere noua sa fim de acord cu ceva cu care ei nu sunt de acord. nu e cam la fel? ca el nu joaca sah cu cealalta nevasta cand se duce la ea nu ?si dupa aia imi mai si spune ca sunt egoista, ca vreau sa-l tin numai pentru mine.dar oare el de ce nu ma imparte cu altii?na ca acum chiar m-am enervat pentru ca am intalnit foarte multe cazuri in care pur si simplu si-au batut joc de sotiile lor si dupa aia folosesc islamul drept scut, ca le este permis sa-si ia pana la 4 sotii.

shama
09-09-2006, 09:18 PM
Mda, si mie mi se pare o problema spinoasa - aceasta cu a 2-a sotie. De la a 3-a in sus probabil ca mai intervine obisnuinta :).
Serios vorbind, acum, situatia asta pare pe de o parte bine reglementata, iar pe de alta - este inca foarte disputata si departe de a intruni un consens. Barbatilor (in special) li se pare justificata posibilitatea de a-si lua mai multe sotii, pe cand femeile se simt nedreptatite din multe (daca nu toate) puncte(le) de vedere.
Poate ca pe timp de razboi sau in vremuri incerte, in care supravietuirea unui popor - musulman in speta - ar putea fi amenintata, aceasta ar fi o masura inteleapta, din moment ce barbatii duc razboiul si-si asuma riscurile de a muri sau de a fi invalidati in timpul lui.
Pe timp de pace, insa, (o pace relativa, in functie de timpul si de spatiul in care traim la un moment dat, deoarece cand a fost vreodata peste tot si simultan pace in lume?) pe timp de pace, deci, lucrurile astea risca sa fie luate mult mai usor si, asa cum s-a spus mai sus, o sotie in plus poate fi privita superficial, doar ca o "chestie interesanta" permisa de islam.
In plus, femeile musulmane sunt prinse in capcana dilemei: supunere sau divort.
Ar fi, oare, posibil ca o fatwa sa intervina si sa aduca o modificare/limpezire/noua reglementare a situatiei?
Altfel, barbatii vor fi... barbati si va trebui sa ne bazam pe bunul lor simt, daruire de sine, lipsa de egoism si alte calitati ;), iar femeile vor continua sa simta "amenintarea" unei oricand posibile a doua sotii planadu-le pe deasupra pana mult dupa andropauza partenerilor de viata.

imanikka
09-09-2006, 10:24 PM
bun, dar macar atat am inteles bine, ca sotul nu are voie sa ascunda casatoria cu alte sotii, ca e obligat sa spuna ca isi ia alta nevasta, nu? nu vad cum ar fi drept cu toate pe ascuns....

Amal stii lumea intelege prea bine Islamul dar cand incalca ceva sau nu respecta religia se fac a nu intelege. Dar te asigur ca in mintea lui el intelege chiar ff fbine.

imanikka
09-09-2006, 10:31 PM
Fetelor pai eu nu inteleg...In cazul cand prima este din acceasi tara cu el , cum se casatoreste cu alta straina.Pai eu cand m-am casatorit nici nustiu cate acte mi-a trebuie, printre care si act ca el nu este casatorit si peste tot legalizat. Si stiu ca la musulmani ( vb de egipteni) au loc in pasaport unde sa-si puna sotia si copii. La urma urmei nu te casatoresti in ochii inchisi, nu? Pai inainte de a te casatori mai vb cu viitorii socri , neamuri etc. Adica cum soacra o sa tina ascuns ca el e insurat? Ori ca a doua sotie in majoritatea cazurilor stie ca el e insurat si se ascunde , ori a inchis ochii cand s-a casatorit.

Mariyah
09-09-2006, 10:36 PM
Personal mi se pare foarte jignitor ca o femeie sa fie a 2 a sotie sau una dintre cele 2 sotii, nu mai zic una din cele 4 sotii. Prefer sa raman singura toata viata decat sa fiu membra a unui asemenea harem.

imanikka
09-09-2006, 11:07 PM
Stii Nazirah eu tot de acceasi parere am fost cand discutasem odata in conf., dar exista pareri diferite.Unele spre exemplu chiar cauta si vor sa fie a doua sotie , mai ales cand au vreo 2-3 copii de crescut.Stii opiniile difera.Asta e:(

amoodia
09-10-2006, 04:19 AM
Fetelor pai eu nu inteleg...In cazul cand prima este din acceasi tara cu el , cum se casatoreste cu alta straina.Pai eu cand m-am casatorit nici nustiu cate acte mi-a trebuie, printre care si act ca el nu este casatorit si peste tot legalizat. Si stiu ca la musulmani ( vb de egipteni) au loc in pasaport unde sa-si puna sotia si copii. La urma urmei nu te casatoresti in ochii inchisi, nu? Pai inainte de a te casatori mai vb cu viitorii socri , neamuri etc. Adica cum soacra o sa tina ascuns ca el e insurat? Ori ca a doua sotie in majoritatea cazurilor stie ca el e insurat si se ascunde , ori a inchis ochii cand s-a casatorit.

Imanikka exemplul care l-am dat eu, el e casatorit cu acte numai cu prima sotie, cu celelalte 2 e casatorit numai la moschee.nu stiu ce nume vor trece in certificatul de nastere cand va naste a doua sotie, ca ei nu sunt casatoriti la stat. mai cunosc o prietena care e casatorita tot numai la moschee si nu are nici un drept legal aici. vine o data la 3 luni in Romania si sotul o cam joaca cum vrea el, pentru ca stie ca nu poate fi constrans in nici un fel. pacat, caci ea mashaAllah incearca sa fie o foarte buna muslima,poarta hijab din ziua cand s-a convertit la islam chiar si in romania unde toata familia e impotriva convertirii ei.Allah le vede si le stie pe toate.....

Ishtar
09-10-2006, 01:01 PM
nu stiu ce nume vor trece in certificatul de nastere cand va naste a doua sotie, ca ei nu sunt casatoriti la stat.....[/I]

Pai,ce Amoodelule,bastinasii de pe-acolo cum fac???Ca la ei e moda sa faca plozi fara certificatul ala de culoare chilotie:36_1_21: :36_1_21: la purtator.
Io zic ca nu-i mare branza daca tatal vrea sa recunoasca micutul...mai rau e cand nu vrea!

In alta ordine de idei,situatiile astea-s tare aiurea!...vorbesc cand nu stie una de alta.E cum spunea Imanica,un fel de inselaciune!
Si,de cele mai multe ori nici statut egal nu au,deci sunt impotriva Islamului!

Imanica,sa stii ca se mai intampla si cand is amandoua din aceeasi tara,mai rar,dar se-ntampla.Stii cum,situatia e aproape clasica:el aproape de andropauza si cu un cont bunicel,ea saraca lipita pamantului.Parintii sunt bucurosi,ca cica "s-a procopsit".Ei stiu,ea stie...singura care nu stie e prima nevasta!
A mai inceput sa-nfloreasca pe-aici,din pacate,si alta forma de "vanzare-cumparare" adica,fete foarte foarte sarace sunt practic cumparate de diferiti tipi veniti din Golf,nu neaparat batrani!Le cumpara cate un prapadit de apartament si dau catva gologani familiei,apoi tanara nevasta sta cu sotul ei un timp variabil,de la 3-4 zile la 3-4 luni,dupa care divorteaza si isi vede fiecare de viata lui.Ea nu merge la el in tara,fiindca el nu are acest interes si,in plus,de cele mai multe ori fata este sub 18 ani!

Sunt multe situatii urate si impotriva Islamului.Asa cum spuneam in multe randuri,nu este o societate perfecta nicaieri!Suntem cu totii oameni,si cu totii gresim...iar cand e ca cineva s-o ia pe alaturi,gaseste,cu siguranta o poteca!...DIN PACATE!

Allah Ta'ala sa ne dea minte la toti,sa fim in stare sa deosebim binele de rau!

imanikka
09-10-2006, 04:30 PM
Da Ishtar ai dreptate ,dar sa nu uitam ca Islamul nu ne invata sa inselam si sa mintim.Astea nu tin de Islam. SI am spus ca daca sotul se justifica prin prisma Islamului atunci o face sa sa iasa uscat din apa, desi el stie ca a procedat gresit.E un fel de auto-mintire.
Da, Amoodia majoritatea statelor din Europa(sau poate nici una) nu recunosc casatoria la moscheie.Nustiu e bine sau e rau. Depinde de situatie.Cand o faci si civil acolo deja iti trebuie o multime de acte , si nici nu stii de unde sare secretul :D. Cel bine ar fi ca sa fie ambele casatorii , la moscheie nu ti se cer acte , si nici nustiu cum sta unul care mai are o a doua sotie acasa si care nustie ce face el? Este el oara cu inima impacata in fata Lui Allah luindusi-o pe a doua?

Allah sa ne aiba in paza Sa pe toti

MARYAM M.A.
09-11-2006, 12:39 AM
Personal mi se pare foarte jignitor ca o femeie sa fie a 2 a sotie sau una dintre cele 2 sotii, nu mai zic una din cele 4 sotii. Prefer sa raman singura toata viata decat sa fiu membra a unui asemenea harem.

Draga Nazirah n-ai idee cate romance nu sunt a 2-a sotie... si unde mai pui ca unele dintre ele nici macar nu au imbratisat Islamul si au acceptat poligamia...
In general in aceste cazuri sotia musulmanca habar n-are de asa zisa a 2-a sotie...
Aici iar intervine calitatea si credinta musulmanului de prin Romania...
Exclus ca intr-o tara araba sa fie asa ceva ca sunt parintii care-si pazesc ficele ca pe ochii din cap...
Tot asa cunosc romanca musulmanca care a preferat divortul decat un astfel de mariaj...
Islamul e drept si corect cei care-l interpreteaza si il aplica nu sunt intotdeauna corecti...:confused: