PDA

View Full Version : Domnisoara de onoare



Anna
07-22-2006, 03:42 PM
este permis ca o femeie musulmana sa fie domnisoara de onoare la o nunta de crestini?

QURRAT-UL-AIN
07-22-2006, 03:54 PM
este permis ca o femeie musulmana sa fie domnisoara de onoare la o nunta de crestini?
EU STIU CA NU ARE VOIE SA INTRE IN BISERICA ATUNCI CAND E CUNUNIA RELIGIOASA , SI SA STEA CAT MAI DEPARTE DE CEI DOI SI LA CUNUNIA CIVILA , AM INTREBAT DE CURAND , AVAND IN VEDERE CA AM PRIMIT ACEEASI PROPUNERE. M.AM INTERESAT SI ...NU CRED CA ESTE POSIBIL...:(

Abdul Rahman
07-22-2006, 09:04 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Dupa parerea mea, femeia musulmana nu ar trebui sa participe la o nunta crestina ca si 'domnisoara de onoare'.

Argumentele se leaga, in principal, de originile pagane ale acestui 'personaj' si pentru aceasta am pregatit o scurta retrospectiva a fenomenului asa cum s-a manifestat el de-a lungul timpului in perioada paganismului si, ulterior, in religia crestina.


Trebuie spus de la inceput ca istoria personajului 'domnisoara de onoare' difera de la o cultura la alta, de la o religie la alta si de la o perioada de timp la alta.

In perioada de inceput a Imperiului Roman, 'domnisoarele de onoare' formau un fel de 'pedestrime' a nuntii respective si aveau rolul de a insoti nunta in drum spre satul mirelui.
Acest 'scut de protectie' se presupunea la cea vreme ca va interveni imediat ce vreun bataus neascultator sau vreun petitor razbunator ar fi incercat sa raneasca mireasa sau sa-i rapeasca zestrea.

Oricum, traditia vestica a 'domnisoarei de onoare' se pare ca-si are originea in legile Imperiului Roman de mai tarziu, care pretindea 10 martori la o nunta care sa 'pacaleasca' spiritele rele ce doreau sa participe la ceremoniile de nunta.

'Domnisoarele de onoare' si mireasa trebuiau sa fie imbracate in haine de gala identice, prin urmare spiritele rele nemaistiind cine este adevarata mireasa pregatita pentru a se casatori.

Ori, Abu Dawoud si Ahmed au relatat ca profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus :

'Acela care va imita in comportament pe cineva anume, atunci acea persoana va deveni unul dintre cei imitati.'

Chiar si pana tarziu, la finele secolului al XIX - lea, in Anglia mai persista credinta conform careia rau-intentionatii ar fi putut arunca blesteme care sa strice nunta.

In zilele noastre, 'domnisoara de onoare' este – de obicei – o prietena foarte apropiata sau chiar o sora care are un rol foarte activ in desfasurarea petrecerii de cununie.

Acest rol nu trebuie minimalizat din discutiile noastre, el presupunand in mod prioritar petrecerea a cat mai mult timp in atmosfera nuntii, alaturi de traditiile si obiceiurile crestinesti si asa 'deraiate' de la ceea ce ar trebui sa insemne o nunta dupa toate canoanele crestinesti.

Un exemplu de 'deraiere' este chiar … muzica.
Astfel, conform canonului 107 al Sinodului din Cartagina, nuntile in Crestinism nu se fac cu lautari (muzica) !!

Iar, dupa cum stim, nuntile crestine din ziua de astazi contin si cantece de petrecere sau 'de pahar', melodii care sunt haram pentru orice musulman.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

Anna
07-22-2006, 09:49 PM
multumesc frumos pentru raspunsuri
frate Dan ca de obicei postarile tale sunt deosebite si stilul tau nemaipomenit....multumesc frumos Allah sa te rasplateasca
e foarte informativa postarea ta
multumesc inca o data

Abdul Rahman
07-22-2006, 10:20 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Si eu iti multumesc surioara, si-ti doresc ca Allah Preainaltul sa fie cu tine oriunde in sha Allah.

Asemenea si cu 'ummah' profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !)

Postarile tale sunt la fel de placute si pline de invataminte din care noi toti avem ceva de luat aminte !


http://www.islamulazi.ro/sendcard/images/small_1087378334May%20Allah%20Bless%20You.gif