PDA

View Full Version : Cumparari In Rate



aiscia
07-23-2006, 11:18 AM
:salam:
ESTE PERMIS PENTRU MUSULMANI SA CUMPERE CEVA DE LA UN MAGAZIN ,SA PLATEASCA IN RATE DACA SUNT INTERESE 0?
NU ARE NICI O LEGATURA BANCA,CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE SE FACE DIRECT INTRE VANZATOR CUMPARATOR,DOAR CA AU UN COTA IN PLUS DE PLATIT IN FUNCTIE DE CAT ITI LUNGESTI RATELE....
DE EXEMPLU DACA ALEGI 10 LUNI ..... NU COSTA NIMIC IN PLUS....

PUTEM NOI SA CUMPARAM IN ACESTE CONDITII?

genan
07-23-2006, 01:14 PM
:salam:

[SIZE="3"] ESTE PERMIS PENTRU MUSULMANI SA CUMPERE CEVA DE LA UN MAGAZIN ,SA PLATEASCA IN RATE DACA SUNT [COLOR="Navy"][FONT="Arial Black"]INTERESE 0?
NU ARE NICI O LEGATURA BANCA,CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE SE FACE DIRECT INTRE VANZATOR CUMPARATOR,DOAR CA AU UN COTA IN PLUS DE PLATIT IN FUNCTIE DE CAT ITI LUNGESTI RATELE....
DE EXEMPLU DACA ALEGI 10 LUNI ..... NU COSTA NIMIC IN PLUS....

PUTEM NOI SA CUMPARAM IN ACESTE CONDITII?


eu stiu ca daca nu latesti dobanda.. e ok...
adica daca cumperi ceva in valoare de 1 milion si il dai in 10 lkuni, 100 de mii fiecare luna, atunci e ok...
totul e sa nu platesti dobanda.....

amal
07-23-2006, 02:09 PM
dar in Ro este asa ceva? sa platesti in rate aceeasi suma ca si cand ai plati pe loc?
nu am cumparat niciodata in rate, tocmai pt ca atunci cand am intrebat mi s-a spus la magazin cat costa de fapt in total in sistemul ratelor fata de pretul initial. or fi devenit romanii mai generosi??:)

Anna
07-23-2006, 02:19 PM
Musulmanului ii este ingaduit sa cumpere ceva si sa achite pretul lucrului cumparat in numerar dupa cum poate sa amane achitrarea pretului cu consimtamantul reciproc.Profetul sallahu aleyhi wa salam a cumparat mancare de la un evreu pentru intretinerea famileii sale lasand zalog o armura.
Daca vanzatorul mareste pretul in schimbul pasuririi asa cum procedeaza majoritatea negustorilor care vand in rate unii juristi(fuqaha')interzic acest soi de vanzare bizuindu-se pe faptul ca are ca rezultat sporirea banilor in schimbul amanarii asa cum se procedeaza si cu camata.
Alti teologi admit acest soi de vanzare fiindca norma de baza este ingaduirea de vreme ce nu exista un text care sa o interzica si ea nu se aseamana cu camata in toate privintele .Vanzatorul are dreptul sa mareasca pretul din anumite considerente dar fara sa ajunga la limita speculei exagerate si a nedreptatii evidente,caci in acest caz aceasta crestere este interzisa.


sursa :Permis si interzis in islam

aiscia
07-23-2006, 04:09 PM
dar in Ro este asa ceva? sa platesti in rate aceeasi suma ca si cand ai plati pe loc?
nu am cumparat niciodata in rate, tocmai pt ca atunci cand am intrebat mi s-a spus la magazin cat costa de fapt in total in sistemul ratelor fata de pretul initial. or fi devenit romanii mai generosi??:)

amalika,eu sunt in italia...aici este posibil si asa...

Abdul Rahman
07-23-2006, 06:44 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Multumim pentru raspuns, surioara Anna. Dar asa vrea, daca se poate, niste lamuriri suplimentare ale unor sintagme folosite in cartea 'Permis si Interzis in Islam'.

Prima este :


Vanzatorul are dreptul sa mareasca pretul din anumite considerente

Intrebare : care sunt aceste 'considerente' ?

A doua este :


dar fara sa ajunga la limita speculei exagerate si a nedreptatii evidente.

Intrebare : cine stabileste care este aceasta 'limita' si cat este ea ?

Raspuns pentru Amal : in Romania exista asemenea facilitati financiare si, cu siguranta, in orice tara cu o economie cel putin la fel cu a noastra. Un exemplu este cardul pentru cumparaturi in rate emis de 'Finans Bank'. Il folosesc si eu, avand posibilitatea de a achizitiona bunuri de larg consum cu plata in rate si apoi pot achita intr-o perioada determinata de timp exact suma platita initial. Daca se depaseste aceasta perioada de timp, desigur se plateste dobanda si lucrurile devin complicate pentru noi, musulmanii, asa cum am vazut mai sus ...

ummraschid
08-31-2006, 02:07 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu


...draga frate, si dragi surioare...

...intr-adevar, acesta " credite" cu 0, 0% dobanda, fac posibila obtinerea unor bunuri, pe care noi, musulmanii, in conditii "normale", astaghfirAllah!!.... nu ni le-am putea procura...

dar...nu ar trebui sa se faca din asta un obicei...si nici sa se achizitioneze bunuri prea scumpe...ca de pilda...masini scumpe, case, vile....

...din ce motiv?...simplu...pt ca nimeni nu stie cind va parasi aceasta lume...si ar putea sa o paraseasca plin de datorii......iar linistea sufletului sa depinda de urmasii sau de rudele care sa plateasca ( sau nu ) datoriile sale...

...iar Profetul Muhammad , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a spus ca unui martir, i se vor ierta toate pacatele, in afara de datorii...!!!

...inshAllah, sa fim dintre cei modesti si piosi si fie ca Allah sa ne faca multumiti cu ceea ce avem, alhamdulillah, iar ceea ce ne prisoseste sa daruim celor care nu au ...!

assalamualaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu


...

Anna
08-31-2006, 02:24 PM
eu am o problema de asa fel
am luat ceva in rate pe 5 ani inainte sa fiu muslima
si nu am cum sa mai scap de el...
ce fac?:scenic: :scenic: :scenic: