PDA

View Full Version : Cum este privita sinuciderea in Islam ?



QURRAT-UL-AIN
07-23-2006, 03:39 PM
Am fost intrebata de curand cum este privita sinuciderea in Islam si nu am stiut cum sa raspund :( , e cam trist subiectul , dar cine ma ajuta cu niste lamuriri ? :give_rose:

Anna
07-23-2006, 04:09 PM
nu este permisa in islam sinuciderea este 7aram
si am sa revin inshAllah cam in 10-20 de min cu argumente
Allah sa fie cu tine

Anna
07-23-2006, 04:23 PM
Acela care isi ia sufletul indiferent prin care mijloc a facut-o ,a omorat un suflet a carui ucidere pe nedrept a fost interzisa de Allah.
Viata omului nu este proprietatea sa ,caci el nu a creat sufletul sau nici un madular din trupul sau si nici o celula din el nu are voie sa neglijeze si cu atat mai putin sa il atace!Atunci cum ar putea sa se elibereze de el?Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Si nu va ucideti voi insiva!Allah este Indurator cu voi"(an-Nisa:29)
Islamul voieste ca omul sa fie puternic si hotarat in infruntarea cu nenorocirile si nu i-a ingaduit cu nici un chip sa fuga de viata sa arunce vesmintele ei din pricina unei nenorociri care s-a abatut asupra lui sau din cauza unei sperante la care a visat si nu i s-a implinit.Credinciosul a fostcreat pentru lupta nu pentr fuga.Credinta si firea sa refuza ca el sa fuga de pe arena vietii,avand cu el arma care nu se toceste si provizia care nu se termina -arma credintei trainice si provizia firii puternice.
Profetul sallahu aleyhi wa salam l-a avertizat pe acela care ar cuteza la aceasta crima oribila -crima sinuciderii- cu lipsirea de indurarea lui Allah in rai si cu mania care i se va cuveni din partea lui Allah in iad.
Profetul sallahu aleyhi wa salam a zis:"Printre cei de dinaintea voastra s-a aflat un barbat ranit care l-a cuprins teama si a luat un cutit si si-a facut o incizie la mana si sangele nu s-a mai oprit pana ce a murit.Si Allah a grait atunci:Robul Meu s-a grabit si s-a luat sufletul inainte de a i-L lua Eu.I-am oprit lui intrarea in rai."
Daca acestuia i s-a interzis intrarea in rai din pricina unei rani a carei durere devenise insuportabila si si-a luat sufletul atunci cum stau lucrurile cu acela care isi ia zilele din pricina unei afaceri in care a pierdut mai putin sau mai mult sau din cauza unui examen la care nu a reusit sau a unei fete care l-a respins?!
Cei slabi sa asculte aceasta amenintare cu care a venit acest hadis tunand si fulgerand:
"Acela care s-a aruncat de pe o stanca si a murit se va afla in focul iadului in care va ramane vesnic;acela care a sorbit o otrava si si-a luat zilele va sta cu otrava aceea si va sorbi din ea in focul iadului in vecii vecilor;acela care isi ia zilele cu un cutit va ramane cu cutitul acela in mana in focul iadului si se va lovi cu el in nestire in vecii vecilor"

QURRAT-UL-AIN
07-23-2006, 04:29 PM
Acela care isi ia sufletul indiferent prin care mijloc a facut-o ,a omorat un suflet a carui ucidere pe nedrept a fost interzisa de Allah.
Viata omului nu este proprietatea sa ,caci el nu a creat sufletul sau nici un madular din trupul sau si nici o celula din el nu are voie sa neglijeze si cu atat mai putin sa il atace!Atunci cum ar putea sa se elibereze de el?Allah subhana wa Ta'ala a grait:
"Si nu va ucideti voi insiva!Allah este Indurator cu voi"(an-Nisa:29)
Islamul voieste ca omul sa fie puternic si hotarat in infruntarea cu nenorocirile si nu i-a ingaduit cu nici un chip sa fuga de viata sa arunce vesmintele ei din pricina unei nenorociri care s-a abatut asupra lui sau din cauza unei sperante la care a visat si nu i s-a implinit.Credinciosul a fostcreat pentru lupta nu pentr fuga.Credinta si firea sa refuza ca el sa fuga de pe arena vietii,avand cu el arma care nu se toceste si provizia care nu se termina -arma credintei trainice si provizia firii puternice.
Profetul sallahu aleyhi wa salam l-a avertizat pe acela care ar cuteza la aceasta crima oribila -crima sinuciderii- cu lipsirea de indurarea lui Allah in rai si cu mania care i se va cuveni din partea lui Allah in iad.
Profetul sallahu aleyhi wa salam a zis:"Printre cei de dinaintea voastra s-a aflat un barbat ranit care l-a cuprins teama si a luat un cutit si si-a facut o incizie la mana si sangele nu s-a mai oprit pana ce a murit.Si Allah a grait atunci:Robul Meu s-a grabit si s-a luat sufletul inainte de a i-L lua Eu.I-am oprit lui intrarea in rai."
Daca acestuia i s-a interzis intrarea in rai din pricina unei rani a carei durere devenise insuportabila si si-a luat sufletul atunci cum stau lucrurile cu acela care isi ia zilele din pricina unei afaceri in care a pierdut mai putin sau mai mult sau din cauza unui examen la care nu a reusit sau a unei fete care l-a respins?!
Cei slabi sa asculte aceasta amenintare cu care a venit acest hadis tunand si fulgerand:
"Acela care s-a aruncat de pe o stanca si a murit se va afla in focul iadului in care va ramane vesnic;acela care a sorbit o otrava si si-a luat zilele va sta cu otrava aceea si va sorbi din ea in focul iadului in vecii vecilor;acela care isi ia zilele cu un cutit va ramane cu cutitul acela in mana in focul iadului si se va lovi cu el in nestire in vecii vecilor"

ALLAH SA TE RASPLATEASCA PENTRU ACEST RASPUNS MINUNAT :smile06:

Anna
07-23-2006, 04:32 PM
si pe tine iubita
ameen
sper sa iti fie de folos:smile06: :smile06:

QURRAT-UL-AIN
07-23-2006, 04:36 PM
si pe tine iubita
ameen
sper sa iti fie de folos:smile06: :smile06:
CRED CA EFORTUL TAU DE A.MI RASPUNDE ATAT DE MINUNAT , VA SALVA O VIATA , INSHA ALLAH :smile18: FIE CA PUTEREA , DRAGOSTEA SI MILA LUI ALLAH SA INDEPARTEZE PE SHEITAN DIN INIMILE TUTUROR , SI SA LE ALUNGE GANDURILE NECURATE SI NEFOLOSITOARE SUFLETULUI....

Anna
07-23-2006, 04:38 PM
CRED CA EFORTUL TAU DE A.MI RASPUNDE ATAT DE MINUNAT , VA SALVA O VIATA , INSHA ALLAH :smile18: FIE CA PUTEREA , DRAGOSTEA SI MILA LUI ALLAH SA INDEPARTEZE PE SHEITAN DIN INIMILE TUTUROR , SI SA LE ALUNGE GANDURILE NECURATE SI NEFOLOSITOARE SUFLETULUI....


ameen ameen
nu este un efort pentru mine de a raspunde ci dimpotriva este o placere imi place ffff mult sa vb despre islam
oricand cu cea mai mare placere

Abdul Rahman
07-23-2006, 05:28 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Multumim surioara Anna, pentru raspunsul bun dat de tine dragei noastre surori.

Daca imi este permis, as dori sa intregesc si eu acest raspuns cu alt aspect, si anume faptul ca dorinta de a se sinucide a omului vine, in general, din faptul ca nu a mai suportat aceasta viata.

Iar acest aspect se constituie in unul dintre semnele minore care vestesc 'Ziua Judecatii'.

Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus ca 'Ziua de Apoi' nu va veni pana ce oamenii ce vor trece pe langa un mormant nu-si va dori sa fie in locul celor de acolo.

Abu Huraira a relatat ca Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a zis :

'Pe Cel in Mainile Caruia se afla viata mea, lumea nu se va sfarsi pana ce un om ce va trece pe langa un mormant se va apleca deasupra acestuia si isi va exprima dorinta de a se afla in locul celui din mormant si asta nu din motive religioase, ci din cauza nenorocirilor' (relatat de Muslim).

Mai exista si un alt hadis autentic, conform caruia Anas bin Malik a relatat ca Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a zis :

'Nimeni nu trebuie sa-si doreasca moartea din cauza unui rau ce a cazut asupra lui. Insa daca acesta nu contine nimic bun spune :

O, Allah, tine-ma in viata atat timp cat este bine pentru mine si adu-mi moartea daca este mai bine pentru mine' (relatat de Bukhari si Muslim)

In concluzie, exprimarea dorintei de a muri indicata in acest Hadis se datoreaza treburilor lumesti sau primejdiei in care se afla averea sa.

Insa, daca orice fel de pericol ameninta religia noastra, Islamul, atunci nu este pacat sa ne dorim moartea, asa cum a spus Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) in urmatoarea ruga :

Ibn Abbas a relatat :

'(O, Allah!) Daca hotarasti sa pogori vreo nenorocire asupra poporului meu, lasa-ma sa mor' (relatat de Ahmed si Al-Tirmidhi)

Dar, atentie mare ! Una este sa ne dorim moartea in aceste conditii (ceea ce nu este haram) si alta este sa ne luam singuri viata, ceea ce este haram, asa cum a aratat si surioara Anna mai sus .


Allah Preainaltul stie cel mai bine !