PDA

View Full Version : Limitele privitului de catre copilul surorii la fata musulmana



Abdul Rahman
07-23-2006, 10:03 PM
Intrebare :


Assalamu alaikum wa rahmatuAllahi wa barkatuhu
Surioare dragi inshAllah am si eu o intrebare ...poate ma ajuta careva...in primul rand imi cer scuze daca nu-mi era locul aici, puteti muta intrebarea acolo unde trebuie .....
Cum sa-i vorbesc eu varului din partea mamei, mai bine spus cum as putea inshAllah sa-l conving ca nu-mi este permis sa dau hijabul jos in prezenta lui (el insista ca nu ne putem casatori deoarece mamele noastre sunt surori) (sora 'Khalisah')

Raspuns :

Lauda lui Allah Preainaltul !

'Wa-'alay-kumu s-salam wa rahmatu Allahi wa-barakatu-hu, surioara !

In primul rand varul tau are dreptate atunci cand spune ca nu va puteti casatori deoarece mamele voastre sunt surori.
Tu esti fata de varul tau 'maharim' ('cele cu care casatoria este oprita'), iar varul tau este fata de tine 'mahram'.

Explicatiile interzicerii unei astfel de casatorii sunt multiple (ex. : aparitia unor relatii noi, sfera iubirii fiind foarte larga; daca una dintre familii are ceva 'defecte', ele se pot accentua la urmasi etc.)

In ceea ce priveste datul hijabului jos in prezenta varului tau, aici tot varul tau are dreptate. Deoarece el se numara printre cele 12 categorii de oameni care sunt exceptati de la interdictia de a-ti privi capul fara voal pe el. Printre celelalte categorii se numara sotii, parintii, barbatii supusi care nu mai au dorinta etc.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

khalisah
07-23-2006, 10:33 PM
Assalamu alaikum wa rahmatuAllahi wa barkatuhu

Cred ca se intampla cu mine ceva ...ori chiar nu inteleg:confused: ....
Sa inteleg ca varul meu, copilul surorii mamei mele ma poate vedea descoperita..adica fara hijab??
Multumesc draga frate ptr raspunsul tau, ptr postarile tale pe care de altfel le citesc cu mare interes....daca ai putea totusi sa ma lamuresti:)

Anna
07-23-2006, 11:04 PM
Assalamu alaikum wa rahmatuAllahi wa barkatuhu

Cred ca se intampla cu mine ceva ...ori chiar nu inteleg:confused: ....
Sa inteleg ca varul meu, copilul surorii mamei mele ma poate vedea descoperita..adica fara hijab??
Multumesc draga frate ptr raspunsul tau, ptr postarile tale pe care de altfel le citesc cu mare interes....daca ai putea totusi sa ma lamuresti:)


al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
in primul khalisah trebuie sa iti spun ca nu ai voie sa prescurtezi saluturile islamice sau numele lui Allah etc.face parte din "politica"siteului
si in al doilea rand ai voie sa te casatoresti cu varul tau si nu ai voie sa dai hijabul jos in fata lui
imi cer scuze nu iti pot argumenta acuma dar revin inshAllah curand

genan
07-23-2006, 11:16 PM
asslam 3laeko wr7mto allah wbrktoho

musulmanii au voie sa se casatoreasca cu verii lor, deci femeile nu au voie sa stea descoperite in fata verilor lor. vreau sa precizez cand spun veri, ma refer la copiii fratilor/surorilor mamei sau tatalui.
allah sobhana wta3la a spus in sfantul qoran: " Şi să nu-şi arate frumuseţea lor decât înaintea soţilor, sau a părinţilor lor, sau a părinţilor soţilor lor, sau a fiilor lor, sau a fiilor soţilor lor, sau a fraţilor lor, sau a fiilor fraţilor lor, sau a fiilor surorilor lor, sau a muierilor lor, sau a acelora pe care le stăpânesc mâinile lor drepte, sau a slujitorilor dintre bărbaţi, care nu mai au dorinţă, sau a copiilor mici care nu ştiu ce este goliciunea femeilor" (sura annur 24:31)

Abdul Rahman
07-24-2006, 02:48 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Desi am zis ca nu mai postez pana dupa examene, revin pentru ca intr-adevar am gresit si imi asum aceasta greseala. Raspunsul dat de mine este, prin urmare, incorect.

Cred ca putin si din cauza stresului. Oricum, nu aveam voie sa gresesc :smile308:

Multumesc surorilor care au facut corecturile de rigoare :kuzya_01:
si le rog sa-i dea un sfat competent surorii noastre care dorea sa stie cum sa-l abordeze pe varul ei care sustinea cele de mai sus, ce anume sa-i spuna.

Sunteti minunate :give_rose:

genan
07-24-2006, 03:03 AM
dle dan, nici o problema... de asta suntem aici ca sa invatam unii de la altii....
allah sa fie cu dumneavoastra la examene si sa aveti parte numai de succese!

imanikka
07-24-2006, 03:06 AM
Draga Frate nimeni nu este atotstiutor.:smile19: Doar Allah (Subhanah w Ta'ala) este Atotstiutor. Noi invatam din greseli si de la fratii si surorile noastre.

khalisah
07-24-2006, 08:29 AM
Assalamu alaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

Draga frate inshAllah sa treci cu bine de aceste examene.....ma gandesc doar ca ai inteles gresit ce am vrut eu sa zic si in final a gresi este omeneste, nu?:smile310:
Surioare dragi:smile06: ...inshAllah ma rog ca Bunul Allah sa-mi dea cuvintele potrivite sa ma fac inteleasa de catre cei care imi cer atatea explicatii

hannen
07-24-2006, 11:39 AM
Draga Khalisah,tu poti sa le explici in felul urmator.
Tinind cont de faptul ca ei nu sunt musulmani,deci pt. ei este interzisa aceasta casatorie tu ii poti explica ca din punct de vedere islamic aceasta casatorie nu este interzisa si ca el nu se afla printre barbatii mentionati in Coran,in prezenta carora sa-ti dai valul jos.
Si cu asta basta.
Ma grabesc ca am vazut ceva ce m-a scos din sarite.