PDA

View Full Version : intrebare?!?!



QURRAT-UL-AIN
07-25-2006, 11:31 PM
:confused: am si eu o intrebare ? ! ? ! daca te duci la dentist si aia dau cu ceva alcool in gura , dar nu.l inghiti , e pacat ? pana la urma tot mi.a intrat in sange si eram ametita cand am plecat de acolo... :(

iman99
08-08-2006, 03:42 PM
ce alcool habibty?Ce ti-au dat ca nu am inteles.

Alah sa te aiba in paza

Nadia
08-08-2006, 04:49 PM
iman, ea fusese la dentist si cand i-a lucrat in gura pentru a dezinfecta i-a dat cu alcool PE CARE EA NU L-A INGHITIT si ea vrea sa stie daca e pacat!

qurrat nici eu nu stiu exact, am vazut ca nimeni nu ti-a raspuns, ma intreb daca nimeni nu stie.

Saira
08-08-2006, 05:35 PM
iman, ea fusese la dentist si cand i-a lucrat in gura pentru a dezinfecta i-a dat cu alcool PE CARE EA NU L-A INGHITIT si ea vrea sa stie daca e pacat!

qurrat nici eu nu stiu exact, am vazut ca nimeni nu ti-a raspuns, ma intreb daca nimeni nu stie.


Eu am cautat fatwa dar n-am gasit...:( ...si asa sunt si eu in asteptare...sa aflu si eu ce si cum,mai multe chestii :)

QURRAT-UL-AIN
08-08-2006, 05:43 PM
:( spirt era acel alcool , si daduse ca sa.mi faca injectie...nu mult dar destul...ca sa intre in sange...:( , si acum ma intreb daca a fost pacat :confused: .... si inca mai am maselute "belele"...si doctoreii astia umbla ca robotii , ca titirezii , nu am timp sa.i urmaresc cum si ce imi pun in gura...:kuzya_01: mai astept inca un raspuns :give_rose:

Saira
08-08-2006, 05:46 PM
:( spirt era acel alcool , si daduse ca sa.mi faca injectie...nu mult dar destul...ca sa intre in sange...:( , si acum ma intreb daca a fost pacat :confused: .... si inca mai am maselute "belele"...si doctoreii astia umbla ca robotii , ca titirezii , nu am timp sa.i urmaresc cum si ce imi pun in gura...:kuzya_01: mai astept inca un raspuns :give_rose:



Habibty,ma gandesc la o chestie:nu poti vorbi cu un imam?la voi e moschee?daca nu ai cum,spune-mi si iti trimit pe privat niste numere de telefon ale unor imami...si insha'Allah sa vorbesti cu ei si sa clarifici problemuta.

Nadia
08-08-2006, 06:07 PM
Habibty,ma gandesc la o chestie:nu poti vorbi cu un imam?la voi e moschee?daca nu ai cum,spune-mi si iti trimit pe privat niste numere de telefon ale unor imami...si insha'Allah sa vorbesti cu ei si sa clarifici problemuta.

Asa cred ca ar fii cel mai bine sa faci, sa intrebi pe un imam.

QURRAT-UL-AIN
08-08-2006, 06:19 PM
Habibty,ma gandesc la o chestie:nu poti vorbi cu un imam?la voi e moschee?daca nu ai cum,spune-mi si iti trimit pe privat niste numere de telefon ale unor imami...si insha'Allah sa vorbesti cu ei si sa clarifici problemuta.
:smile16: am bebe , intr-un oras aproape ...ar fi o idee...:give_rose:

Saira
08-08-2006, 06:25 PM
:smile16: am bebe , intr-un oras aproape ...ar fi o idee...:give_rose:



insha'Allah sa afli repede si sa ne impartasesti si noua...sa invatam din experienta ta...:kuzya_01:

Nadia
08-08-2006, 06:30 PM
Chiar asta am vrut si eu sa zic...desi stau si ma gandesc, dar cand te duci sa faci analize de sange si te dau cu vata cu spirt si apoi iti iau sange, atunci cu este? eu stiam ca este ok, pentru ca este vorba de sanatatea noastra. Si in cazul in care avem nevoie de un doctor anume si acela este doctor barbat ce facem, nu mai mergem sa ne cautam de sanatate ca este barbat?
Cel mai bine este sa intrebam dar nici sa complicam ISLAMUL ca islamul este o religie foarte complexa(adica completa) dar si relaxanta din anume puncte de vedere.
BUNUL ALLAH sa ma ierte daca gresesc.
:give_rose:

aiscia
08-08-2006, 07:06 PM
eu stiu ca alcoolul nu trebuie baut,este haram...dar daca este un dezinhìfectant care trebuie folosit neaparat,atunci nu este haram...plus ca la dentist nu inghiti nimic,se clateste gura cu apa si se elimina totul...logic...

iman99
08-08-2006, 07:22 PM
sunt intru totul de acord cu nadia..nu are rost sa-ti faci probleme..vad ca te afecteaza tare rau ..nu tu ti-ai bagat dezinfectantu....cum zice si Nadia..islamul e o religie complexa si logica nu are rost sa o complicam noi...oricum tu stai linistita zic eu ...si asteapta raspunsul unor imami......Allah stie mai bine ce e in sufletul nostru

genan
08-08-2006, 10:42 PM
asslam 3laekommmmmmmmmm

fetelooooor

ce mai facetiiii???

ai luat-o razna sau mi se pare mie?

mai, alcoolul e haram ca sa il bei, sa te imbeti.. ca ti-a dat dr ala cu 1 -2 mL de alcool acolo, nu inseamna ca ai baut.. l-a folosit pe post de dezinfectant..... plus ca daca erai ametita , nu erai de ala el... nu are cum.. in primul rand pt ca de la 1-2 mL nu te poti ameti, nici daca nu ai baut alcool in viata ta , iar in al2lea rand, efectul nu poate veni imediat, mai ales cum te-ai ridicat d p scaun...
dupa parerea mea si din propria mea experienta erai ametita de la turbina si freza aia care iti altaie toti creierii ...

insha allah ca te simti tu mai linistita du-te si intreaba un imam sau un sheikh...

allah stie mai bine!

QURRAT-UL-AIN
08-08-2006, 10:59 PM
asslam 3laekommmmmmmmmm

fetelooooor

ce mai facetiiii???

ai luat-o razna sau mi se pare mie?

mai, alcoolul e haram ca sa il bei, sa te imbeti.. ca ti-a dat dr ala cu 1 -2 mL de alcool acolo, nu inseamna ca ai baut.. l-a folosit pe post de dezinfectant..... plus ca daca erai ametita , nu erai de ala el... nu are cum.. in primul rand pt ca de la 1-2 mL nu te poti ameti, nici daca nu ai baut alcool in viata ta , iar in al2lea rand, efectul nu poate veni imediat, mai ales cum te-ai ridicat d p scaun...
dupa parerea mea si din propria mea experienta erai ametita de la turbina si freza aia care iti altaie toti creierii ...

insha allah ca te simti tu mai linistita du-te si intreaba un imam sau un sheikh...

allah stie mai bine!

:smile06: acum pe bune ca m-am linistit si ma intreb : un om cand nu are probleme cred ca si le face , cam asa si cu mine...:(

VA MULTUMESC SI VA IUBESC PENTRU CA MA SUPORTATI CU IDEILE MELE CU TOT :give_rose:

Abdul Rahman
08-09-2006, 01:23 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Marea majoritate a invatatilor musulmani sunt de parere ca este permisa utilizarea anestezicelor in caz de necesitate, cum ar fi o amputare sau o operatie si altele asemanatoare. Ori chirurgia dentara face si ea parte din aceasta categorie !


http://www.stomatologia.bighost.pl/images/logo.jpg

A se vedea in acest sens si al-Mawsoo’ah al-Fiqhiyyah, 8/217.

De asemenea in Asna al-Mataalib (4/160) se spune :

"Se poate folosi (anestezic) fara ca sa se piarda constiinta, avand de amputate un picior."

Shaykh Ibn 'Uthaymeen a spus si el :

Nu este nimic rau in legatura cu anestezicul, pentru ca el nu este o bautura alcoolica. Bauturile alcoolice determina o persoana sa-si piarda cunostiinta(mintile) apeland la metoda placerii si a bauturii, dar ceea ce este anestezic nu este folosit din nicio placere.

Prin urmare, surioara, nu este haraam alcoolul pe care l-ai ingerat la stomatolog.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

UMM TAREK
11-23-2006, 04:29 AM
:confused: am si eu o intrebare ? ! ? ! daca te duci la dentist si aia dau cu ceva alcool in gura , dar nu.l inghiti , e pacat ? pana la urma tot mi.a intrat in sange si eram ametita cand am plecat de acolo... :(Nu e nici un pacat,normal ca erai amortita din cauza anesteziei.Deci nu va temeti de alcoolul sanitar,doar dezinfecteaza.