PDA

View Full Version : Intrebare pentru cine este in domeniu.



Nadia
07-27-2006, 05:17 PM
De cateva zile sotul se plande de un fel de durere in spatele capului, inanutru, zice ca seamana cu niste sageti, si vin si pleaca si tot asa. Poate cineva sa-mi spuna de la ce-oi fii astea. L-am pus sa mearga la doctorul de familie.

suleiman
07-27-2006, 05:22 PM
Si-a luat tensiunea in ultima vreme ?
Posibil e voba de hipertensiune .

E prima data sau a mai avut dureri de cap ?

Nadia
07-27-2006, 05:26 PM
Dureri de cap a mai avut chiar din alea insistente dar asa cum le descrie el niciodata. Tensiunea si-a luat-o ultima data cand a facut control general.

iman99
07-27-2006, 08:21 PM
sotul meu la fel are asa dureri numai ca lui i-a gasit cioturi crescute pe vertebre..la coloana vertebrala sa-si faca niste analize si inshAlah sanatate multa Alah sa-l fereasca

amal
07-27-2006, 11:48 PM
da, adica spondiloza cervicala. posibil sa fie si asta. pune-l sa-si aplece capul inainte, si daca-l doare posibil sa fie si asta, dar nu ai zis cat i-a iesit tensiunea la acel control general.
sa-si faca si o RX cervicala si sa-si verifice iar tensiunea arteriala.

iman99
07-31-2006, 05:31 PM
nadia iubita cum se mai simte sotul tau?inshAlah her
dar tu habibty? creste ,creste bebica?

Hager
08-01-2006, 01:18 AM
DRAGA SURIOARA IMAN 99,VAS CA TI-AI PUS ACELASI AVATAR CA SI CU CEL CE IMI APARTINE MIE!!!SA NU TE SUPERI CA ITI SPUN!!!:confused:

QURRAT-UL-AIN
08-01-2006, 01:41 AM
Dureri de cap a mai avut chiar din alea insistente dar asa cum le descrie el niciodata. Tensiunea si-a luat-o ultima data cand a facut control general.

Pot doar sa.ti povestesc ceea ce a patit unul din pacientii unchiului meu (medic chirurg , profesor universitar bla bla..). Un pacient a venit la el plangandu.se de dureri groaznice de cap de mai bine de 2 luni de zile , aproape continuu , pana ajunsese sa nu mai doarma noaptea , iar capul parca intepenise , nu.l mai putea rasuci in nici o parte , nici sa aplece barbia in piept . De fiecare data cd. incerca sa se uite in dreapta sau stanga , parca un fulger ai traznea capul. Tot ce stiu este ca l.a trimis la spitalul de neurochirurgie , unde aia akolo au ras de respectivul om , au zis ca "numai pt. atat ai venit ?". In fine , s.a rezolvat in 5 minute , cu acupunctura ,undeva in zona cefei , unde este un nerv ce influenteaza....nu mai stiu ca mama nu m.a facut doktor , deci i.au bagat omului cateva ace dupa cap si gata problema , a plecat acasa razand cat a fost de usor , dar numai el stie prin ce a trecut inainte. Insha Allah sa.ti fie de ajutor toata povestioara asta , dar sper ca pana akum problema deja s.a rezolvat .Allah sa va aiba in paza lui si sa va binecuvanteze familia cu muuuuuuulta sanatate !

Nadia
08-01-2006, 02:26 AM
Dupa cum va spuneam, il trimisei pe al meu sot la doctorul de familie cu durerile de cap de care se plangea, si...dupa cateva intrebari, au ajuns amandoi la concluzia ca sotul meu drag a facut prea mult exercitiu la sala de fitness(a ridicat greutati) si cica ar fii luxat usor un muschi, ca vad ca acum nu-l mai doare nimik. TENSIUNEA O ARE NORMALA, A MAI PUS UN KG DE CAND SA CANTARIT ULTIMA DATA. Si dupa ce mi-a spus ce a zis doctorul, ca am avut dreptate, :kuzya_01: (ca de obicei:kuzya_01: ) si ni-a dat la amandoi dreptate, se simtea vinovat. Doctorul i-a spus ca ii trebui usor masat si comprese cand calde cand reci. Si numa cat i-am spus sa aiba grija, cateodata asa ce ma enerveaza ca nu asculta si apoi vine cu coada intre picioare si se plange ca-l doare acolo, ca-l doare dincolo...el merge cu bicicleta la servici in fiecare zii si e distanta cam in jur de jumatate de ora, si pe deasupra se mai duce si la sala sa faca in plus, si el este persoana care daca face, face mult sau nu mai face deloc, nu face usurel sau putin.
Oricum multumesc mult de gandurile voastre.:give_rose: :give_rose: