PDA

View Full Version : Ochelarii



aiscia
07-27-2006, 06:08 PM
SALAM ALEUIKUM SURIOARE...
DUPA LUNGI ZILE,SAPTRAMANI,LUNI DE DURERI DE CAP,AM FACUT UN SIMPLU CONTROL LA OCHI SI MI S-A SPUS CA AM NEVOIE DE +0.5...
DAR DE CAND II PORT PARCA NU MAI SUNT EU,SIMT CA MI SE INVARTE CAPUL.
OARE E NORMAL?

CINE ARE EXPERIENTA SA IMI SPUNA....:give_rose:

sara
07-27-2006, 07:02 PM
:salam:
Eu port ochelarii de la 8 ani , dar am mai intrerupt . De 5 ani port continuu . Astept sa implinesc 22 de ani sa-mi fac operatie cu laser . Normal daca porti ohelarii trebuie sa vezi mai bine , si sa nu-ti creeze probleme . La inceput te simti putin ametit , dar dupa aproximativ 20 min gata . Daca te simti ametit tot timpul , nu-i mai purta , se poate sa fie ochelarii gresiti . Poti sa te duci la un centru sa-ti spuna dioptriile . Sau consulta alt doctor . Eu cu nepotica mea am fost la 3 doctorii ca sa ma conving , una a zis ca nu-i nevoie de ochelarii , iar 2 au zis ca da . Are tot 0,5 si se simte bine cu ei .
Rabena Maaki si sa ne tii la curent .
P.S Nu sunt singura ochelarista dupa forum:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

amal
07-28-2006, 12:01 AM
poate ca ar fi mai bine sa verifici la alt doctor dioptriile, cum a zis si sara.
0,5 nu e asa mult, dar e important ca dipotriile sa fie determinate corect ca sa ti se poata adjusta vederea.

aiscia
07-28-2006, 10:47 AM
alhamdulillah,acum ma simt bine cu ei,de fapt aseara nu mai vroiam sa ii dau jos:36_1_21: ,
doar ca trebuie sa ma obisnuiesc....
si,cel mai important ,azi dimineata nu m-am trezit cu durere de cap ca alta data....
Oricum am sa fac un alt control,pentru ca sa fiu sigura..

Va multumesc la toate:give_rose: :give_rose:

khadija
07-28-2006, 12:53 PM
poate ca ar fi mai bine sa verifici la alt doctor dioptriile, cum a zis si sara.
0,5 nu e asa mult, dar e important ca dipotriile sa fie determinate corect ca sa ti se poata adjusta vederea.
sa stii ca si eu am ceva experienta in purtatul de ochelari....vreo 4-5 ani , nu mai stiu....oricum la inceput m-am obisnuit extrem de greu , insa mai tarziu nici nu mai vroiam sa ii dau jos de la ochi....dupa aia ,de cateva luni, m-am hotarat sa imi pun lentile de contact , care sunt mult mut mai comode decat ochelarii, numai ca un pic mai costisitoare...si chiar au inceput sa imi scada iar dioptriile:smile16: ....si eu sunt de aceeasi parere cu fetele....sa mai consulti totusi un alt medic sa vezi si parerea lui;)

gabriela guettat
07-28-2006, 01:35 PM
Aisciaaaaaa,vreau sa te vad cred ca esti mai faina decat inainte,ce zice Fatum cand te vede:) ,oricum ALHAMDULILLAH ca acum esti bine,hai la o cafea te astept:give_rose: multi pupici la voi toate!!!!

QURRAT-UL-AIN
07-28-2006, 10:06 PM
alhamdulillah,acum ma simt bine cu ei,de fapt aseara nu mai vroiam sa ii dau jos:36_1_21: ,
doar ca trebuie sa ma obisnuiesc....
si,cel mai important ,azi dimineata nu m-am trezit cu durere de cap ca alta data....
Oricum am sa fac un alt control,pentru ca sa fiu sigura..

Va multumesc la toate:give_rose: :give_rose:

Iti multumesc ca mi.ai adus aminte sa mai pun si eu din cand in cand ochelarii, makar in fata calculatorului....pe mine ma durea capul dupa oreeeeeee si oreeeeeeeeeeeeeee de "pc", si nu stiam cauza...:36_1_21: , akum mi.am dat seama , multumesc inca o data, i.am luat de la lokul lor,si sunt sigura ca n.o sa.mi mai obosesc ochii lafel de repede in fata monitorului :give_rose:, sper sa ma tin de ei si afara din casa..., n.ar fi rau....:give_rose:

sara
07-29-2006, 01:22 AM
:salam:
Ma bucur ca te simti bine cu ochelarii acum , Al Hamdulillah . Nici eu nu pot sa-i mai dau jos acum , si am dioptrii protectoare pentru computer si TV , nu mai stiu cum se numesc - stintific:36_1_21: si pentru soare . Sunt putin mai scumpi , dar merita .
Rabena Maakum:kuzya_01: :kuzya_01: :kuzya_01:

aiscia
07-31-2006, 11:37 AM
Surioare Am Fost Sambata Noaptea La Urgente Pentru Ca Ma Durea Rau Capul Si Mi-au Facut Encefalograma Si A Iesit Ok,alhamdulillah.
Apoi Am Facut Control La Ochi,si Mi-au Spus Ca Trebuie Sa Port Ochelari Cu Lentila + 1,00.
Si Ochelarii Mei Facuti Erau De +0,50 .
De Aceea Nu Ma Puteam Impaca Bine Cu Ei...
Acum Trebuie Sa Ma Intorc Si Sa Schimb Lentilele...
Imi E Groaza Ca O Sa Dureze Cateva Zile Si O Sa Am Mereu Dureri De Cap....
Saptamana Asta Trebuie Sa Fac Si Control La Neurologie...faceti Dua Pentru Mine...

QURRAT-UL-AIN
07-31-2006, 12:02 PM
Surioare Am Fost Sambata Noaptea La Urgente Pentru Ca Ma Durea Rau Capul Si Mi-au Facut Encefalograma Si A Iesit Ok,alhamdulillah.
Apoi Am Facut Control La Ochi,si Mi-au Spus Ca Trebuie Sa Port Ochelari Cu Lentila + 1,00.
Si Ochelarii Mei Facuti Erau De +0,50 .
De Aceea Nu Ma Puteam Impaca Bine Cu Ei...
Acum Trebuie Sa Ma Intorc Si Sa Schimb Lentilele...
Imi E Groaza Ca O Sa Dureze Cateva Zile Si O Sa Am Mereu Dureri De Cap....
Saptamana Asta Trebuie Sa Fac Si Control La Neurologie...faceti Dua Pentru Mine...
Insha Allah surioara , totul o sa fie bine , ma bucur ca ti.au "dat de cap" cu ochelarii , si eu am umblat pe la vreo 4 cabinete pana am dat de ce mi se potrivea , si asta ca am fost comoda si nu m.am dus direct la cel mai bun doctor de care toata tara este multumita (avand in vedere ca.l cunosteam deja...dar ...of...drumul era lung), dar Alhamdulillah , totul e bine acum , desi recunosc ca domnii ochelari "cam plang dupa mine...". Allah sa te binecuvanteze cu sanatate si sa te aiba mereu in paza lui !:give_rose: