PDA

View Full Version : Economic : musulmanul - agent care promoveaza produse



Abdul Rahman
08-05-2006, 10:52 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

INTREBARE :

Munca de agent mandatat (imputernicit) pentru acte de comert care nu sunt haram este sau nu considerate halal in Islam ?


http://rochester-real-estate.com/images/graphics/commission.gif

RASPUNS :

Slava lui Allah Preainaltul !

Acest gen de munca este permis si nu este nimic rau in legatura cu comisionul perceput in contrapartida cu efortul de a gasi clienti dornici sa cumpere.

Vom cita in sprijinul acestui raspuns verdictul dat de "Standing Committee for Issuing Fatwas" intr-un caz similar.

Intrebarea adresata la vremea respectiva a fost urmatoarea :

Sunt proprietarul unui birou comercial, muncesc ca agent si fac munca de teren pentru cateva companii cu capital strain care produc diverse lucruri premise de imbracaminte si mancare.

Aceste companii expediaza mostre a ceea ce ele au fabricat, impreuna cu pretul pentru fiecare dintre acestea, iar eu promovez aceste produse dealer-ilor din spatiile comerciale.

Fac reclama acestor produse si pretului stabilit de catre companiile respective, in contrapartida unui comision care are la baza o conventie. Exista vreun pacat in a face aceasta munca ?

Iar Comitetul a raspuns [1] :

'Daca situatia se prezinta asa cum ai descris-o, atunci iti este permis sa iei acel comision si nu este niciun pacat pentru tine'.

Nota de subsol :

[1] Raspunsul a fost dat si inregistrat de catre Comitet cu numarul 13/125.

sara
08-06-2006, 12:03 AM
:salam:
Daca esti distribuitor la o firma de produse cosmetice , este haram ? Iar tu ai un anumit procent din vanzarii ?

MARYAM M.A.
08-06-2006, 01:03 AM
:salam:
Daca esti distribuitor la o firma de produse cosmetice , este haram ? Iar tu ai un anumit procent din vanzarii ?


Asta vroiam sa intreb si eu!

Abdul Rahman
08-06-2006, 08:11 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

RASPUNS :

Slava lui Allah Preainaltul !

Regula exercitarii unei munci de distribuire a produselor cosmetice la o firma de profil depinde de mai multi factori.

1 – Daca tu vinzi aceste produse cosmetice unor oameni despre care ai cunostinta ca le vor folosi in scopuri care contravin regulilor Islamului, atunci nu este permis sa desfasori o astfel de activitate ;

2 – In schimb, daca le vinzi unor personae despre care tu insati stii ca le vor utilize pentru lucruri premise, atunci nu este nicio problema;

3 – Iar daca nu cunosti nimic despre persoanele care le cumpara, atunci regula de baza care se aplica este permisivitatea, tu putand sa desfasori o astfel de activitate.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

sara
08-07-2006, 12:10 AM
:salam:
Jazak Allah Khairun . Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau .

Anna
08-07-2006, 12:53 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

RASPUNS :

Slava lui Allah Preainaltul !

Regula exercitarii unei munci de distribuire a produselor cosmetice la o firma de profil depinde de mai multi factori.

1 – Daca tu vinzi aceste produse cosmetice unor oameni despre care ai cunostinta ca le vor folosi in scopuri care contravin regulilor Islamului, atunci nu este permis sa desfasori o astfel de activitate ;

2 – In schimb, daca le vinzi unor personae despre care tu insati stii ca le vor utilize pentru lucruri premise, atunci nu este nicio problema;

3 – Iar daca nu cunosti nimic despre persoanele care le cumpara, atunci regula de baza care se aplica este permisivitatea, tu putand sa desfasori o astfel de activitate.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !


de unde stim noi in ce scop sunt folosite produsele vandute?
daca de ex avem un magazin de cosmetice intrebam fiecare client ce face cu ele?
la fel e si cu prezervativele...de unde se stie in ce scop sunt folosite pentru zina sau nu?se cere acte de casatorie?

sara
08-07-2006, 04:14 AM
:salam:
Ana eu ma refeream la firmele de produse cosmetice , ca distribuitor . Adica ai un catalog , omul vede , isi alege . Acum categoric ca daca lucrezi ca vanzator nu poti sa-i intrebi pe fiecare in ce scopuri foloseste produsele , iar atunci regula de baza care se aplica este permisivitatea , tu puatand sa desfasori o astfel de activitate { cum a zis Dan , nu-mi apartine :36_1_21: }
Allah stie mai bine .:kuzya_01: