PDA

View Full Version : Ziua De Nastere



aiscia
08-06-2006, 11:27 AM
SALAM ALEIKUM WA RAHMATULLAHI WA BARAKATUHU...
AM VAZUT FFFF MULTE URARI DE "LA MULTI ANI",SI VREAU SA INTERVIN SI SA MA LAMURESC..
EU STIU CA MUSULMANI FIIND,NU TREBUIE SA COPIEM OBICEIURILE NONMUSULMANILOR...PRINTRE ACESTEA SE NUMARA SI ANIVERSAREA ZILEI DE NASTERE...SARBATORIREA ACESTEIA STIAM CA NU ESTE PERMISA LA NOI...
PROFETUL SALALAHU ALEIHI WA SALAM NU A SARBATORIT NICIODATA ZIUA DE NASTERE,IAR NOI TREBUIE SA NE COMPORTAM CA SI EL SI SA NE FERIM DE BIDHA...
SUNT FOARTE MULTI MUSULMANI CARE SARBATORESC ZIUA DE NASTERE A PROFETULUI,CEEA CE NU ESTE DELOC ISLAMIC...
NOI NU TREBUIE SA AVEM O OCAZIE SPECIALA,SAU O ZI DEOSEBITA PENTRU A FI MAI FERICITI SAU PENTRU A DARUI CADOURI...TOATE ZILELE SUNT UN DAR DE LA ALLAH SI TREBUIE SA NE BUCURAM DE TOATE LA FEL,ZIUA DE NASTERE PENTRU NOI NU TREBUIE SA REPREZINTE CEVA DEOSEBIT...

Mariyah
08-06-2006, 02:23 PM
ai putea sa aduci un citat ceva care -----streaza ca Profetul a spus sa nu copiati obiceiurile non musulmanilor?

Eu intotdeauna am crezut ca Profetul vostru a spus asta pt ca ii era frica ca supusii sai sa nu il prea mareasca sarabatorindu-l precum au facut crestinii cu Iisus, uitandu-l pe Allah. Cand a spus sa nu se sarbatoreasca ziua de nastere cred ca s-a referit exclusiv la el.

daniela_muslimah
08-06-2006, 02:36 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Intr-adevar... Aiscia, surioara, asa este...

:)

S-a mai discutat despre asta....

http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=544

Ma'a Alssalama,

d.

~~~

khalisah
08-06-2006, 03:12 PM
Assalamu alaikum wa rahamtullahi wa barakatuhu


2-120
"Nu se vor invoi cu tine iudeii si nici crestinii pana ce nu le vei urma credinta lor. Spune: Calauzirea Lui ALLAH este singura calauzire adevarata . Daca vei urma dorintele lor, dupa Stiinta pe care ai primit-o nu vei avea nici ocrotitor , nici ajutor "
109:1-6
Spune: “O, voi, cei necredinciosi
Eu nu ador ceea ce adorati
Si nici voi nu adorati ceea ce ador eu.
Nici adorarea mea nu este asemeni adorarii voastre.
Si nici adorarea voastra nu este asemenea adorarii mele!
Voi aveti religia voastra, iar eu am religia mea!":)

sara
08-06-2006, 03:36 PM
SALAM ALEIKUM WA RAHMATULLAHI WA BARAKATUHU...
AM VAZUT FFFF MULTE URARI DE "LA MULTI ANI",SI VREAU SA INTERVIN SI SA MA LAMURESC..
EU STIU CA MUSULMANI FIIND,NU TREBUIE SA COPIEM OBICEIURILE NONMUSULMANILOR...PRINTRE ACESTEA SE NUMARA SI ANIVERSAREA ZILEI DE NASTERE...SARBATORIREA ACESTEIA STIAM CA NU ESTE PERMISA LA NOI...
PROFETUL SALALAHU ALEIHI WA SALAM NU A SARBATORIT NICIODATA ZIUA DE NASTERE,IAR NOI TREBUIE SA NE COMPORTAM CA SI EL SI SA NE FERIM DE BIDHA...
SUNT FOARTE MULTI MUSULMANI CARE SARBATORESC ZIUA DE NASTERE A PROFETULUI,CEEA CE NU ESTE DELOC ISLAMIC...
NOI NU TREBUIE SA AVEM O OCAZIE SPECIALA,SAU O ZI DEOSEBITA PENTRU A FI MAI FERICITI SAU PENTRU A DARUI CADOURI...TOATE ZILELE SUNT UN DAR DE LA ALLAH SI TREBUIE SA NE BUCURAM DE TOATE LA FEL,ZIUA DE NASTERE PENTRU NOI NU TREBUIE SA REPREZINTE CEVA DEOSEBIT...

:salam:
Intradevar ai mare dreptate . Si eu m-am gandit sa deschid acest subiect , dar tu ai fost mai rapida:36_1_21: Este haram sa sarbatorim zilele de nastere . Ali - Allah sa fie multumit de el a spus: "Cum va puteti bucura de viata care se scurteaza cu fiecare ora?"
Allah stie mai bine .

imanikka
08-06-2006, 09:09 PM
Sarbatorirea zilei de nastere stiam si eu ca e Bidah dar oricum se zice ceva de genul : Kol sana w anti taiba (de ex) ... Si urari putem sa facem de ex cand cineva pleaca la scoala (6 ani) si ii uram eu mai stiu ce .. etc , dar asta nu inseamna ca sarbatorim.

iman99
08-08-2006, 05:01 PM
mashAlah asa este...dar am ineles ca mamei ptr a nu o supara putem sa-i uram la multi ani..eu de ex o sun si o vizitez de fiecare data de ziua ei si ii urez multa sanatate si sa traiasca mult sa o am langa mine inshALLAH ..greshesc?

Nadia
08-08-2006, 05:13 PM
Dar de exemplu aici pe forum daca spui la cineva "la multi ani si etc" este bine sau NU?:o ca doar nu sarbatoresc cu ceva rau sau mai stiu eu ce, destrabalare!