PDA

View Full Version : SPASMOFILIA..un adevarat cosmar



iman99
08-06-2006, 05:34 PM
Salamu alekum....m-am gandit sa deschid acest subiect deoarece chiar am trecut printr-o perioada f grea.si dorec din tot sufletul ptr fetele care au probleme cu asimilarea calciului sa nu faca aceesi greseala pe care am facut-o eu ..acum alhamdulilah incet incet parca ma pun pe piciare cu ajutorul lui Allah.
povestea mea:
De mica am avut probleme cu calciul dar nu am dat importanta pana acum 5 ani cand mi-a fost rau...in sfarsit am ajuns la doctor si mi-a dat sa fac tratament cu calciu injectabil ..alhamdulilah am trecut f bine peste....in urma cu aproape un an de zile am nascut pe salmica ...cu toate o stiti:):give_rose: ....iar in timpul sarcinii m-am ingrashat aproape 30 kg in spital am scapat de 8 doar...totul bine si frumos prima luna absorbita de salmica mea..pana am dat de oglinda:) si ce am vazut:confused: fiind sportiva inainte...mi-a fost greu sa ma recunosc asa ca am inceput sa fac sport dar prostia mea a fost ca ma abtineam si de la unele alimente care imi asigurau un organism sanatos(pe langa alaptam la greu ce mai aveam si eu:()Am slabit in 3 saptamani 7 kg..eram cat de cat multumita pana intr-o zi cand mi-a venit rau si de atunci a inceput cosmarul......Doctorul ginecolog imi daduse imediat dupa nastere sa iau i9n continuare cat timp alaptez MATERNA dar mintea mea creatza s-a gandit ca o sa-mi dea pofta de mancare asa ca nu m-am atins de ele...in sfarsit HIPOKALCEMIE si Spasmofilie..mi-e rau:( ....
concluziile::( a trebuit sa opresc alaptatul definitiv
am inceput tratament cu calciu intramuscular iar cand am reluat analizele ..nu ma ajutase cu prea mult si am ajuns la calciu intravenos...acum mai am 3 injecti si alhamdulilah parca sunt mai bine..am incredere in Allah Subhana W Taala....el e singurul care ne poate ridica

P.S.- CAT TIMP ALAPTATI SA NU FACETI PROSTIA SA TINETI REGIM!!!!!!!!!!!va spun cu mana pe iima ....ma gandeam intr-o zi ca daca voi auzi o proaspata mamica ca tine regim o BAT:)

DECI SA CUNOASTEAM ACEASTA AFECTIUNE:

SPASMOFILIA:
Principala cauza a spasmofiliei este lipsa unor microelemente, in primul rand a calciului si magneziului. Afectand mai mult fetele, spasmofilia este o boala frecventa in copilarie si in tinerete.

Simptomele care le resimte bolnavul sunt:
Tulburari funtionale: amorteli, furnicaturi prin brate, picioare, spasmele spontane nu sunt periculoase, dar foarte neplacute pentru pacient. Pacientului i se zbate ochiul, cum se spune in popor, ii tresalta muschii la nivelul buzelor, al limbii sau al tubului digestiv Daca spasmul apare la nivelul laringelui sau esofagului, el are senzatia de sufocare, de nod in gat. Dificultatile de respiratie determina aparitia crizelor la efort, din cauza caldurii, in spatiile inchise.
Tulburari neuropsihice:Bolnavii de spasmofilie sunt depresivi si anxiosi. Unii stau permanent intr-o stare de tensiune, isi pun intrebari de genul "Daca se intampla ceva?", povestea drobului de sare fiind foarte valabila. Ei simt o frica fara motivatie, isi pun imaginatia la contributie si gasesc explicatii false pentru starea lor. Partea cea mai severa a acestor manifestari sunt atacurile de panica, in care tot ce este in jur devine dusman si frica de a nu i se intampla ceva vital devine obsesiva. De asemenea, cei care au crize de spasmofilie sufera de tulburari de somn: insomnie, somn agitat si neodihnitor, cu vise urate, cosmaruri frecvente...DIN CATEGORIA ASTA AM FACUT INSHALAH EU PARTE

FIE CA ALLH SA NE PAZEASCA SI INSHALLAH SI NOI SA AVEM GRIJA DE ORGANISMUL NOSTRU

ALAH SA FIE MULTUMIT DE VOI