PDA

View Full Version : Sotul meu Drag ... ~



daniela_muslimah
08-10-2006, 12:42 AM
Daniela ai vorbit de "big love"de unica "Big love" insa personal cred ca exista ce ai descris tu doar in filme. In viata reala nu cred ca exista Big Love. Dar e bine sa crezi in idealuri, sa ai idealuri si mai stii ? poate se vor implini.





Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Am deschis acest thread.. referitor la dragostea dintre soti in Islam.. la binecuvantarea pe care ne-a daruit-o Allah Al Wadud... prin aceasta religie minunata care indeamna la dragoste si intelegere in cadrul unui cuplu...

Voi posta mai jos scrisoarea unei surori foarte dragi mie... surioara este din INdonezia; ea si sotul ei s-au cunoscut intr-un mod halal (Alhamdulillah Alhamdulillah... :) ); cei doi se afla acum in Elvetia...

Allah Ta'ala sa-i Binecuvanteze cu tot ce e mai bun.. si in Dunya, si in Akhira..

Ameen...





Dedicated to my beloved husband.

Dear my husband,

Perhaps sometimes u might think that you had made a blunder choosing me as your life partner. And this may disturb your daily interaction with me. At times I fear your love will change to detest, your patience will change to anger and that the peaceful situation will fade away.

Dear my husband,

Perhaps when life goes on to its hectic phase and u find yourself occupied with too much work, you might just not have enough time for me. And times which you should spend with me may get lost. I will sincerely give everything I can to make your life beautiful. But isnt it fair that I too need your attention? I will look for this attention, but, I fear it might seem unfair and incorrect in your eyes. So please forgive me and give a smile to me, just like what Ummul Mukminin Aishah radiallahuanha describe about prophet Muhammad salallahu'alaihi wasalam.

And in that case, I hope you would appreciate me for my other goodness. Did not Allaah who had joined us in marriage and who put love between our hearts say in the Noble Quran "O you who believe! You are forbidden to inherit women against their will, and you should not treat them with harshness, that you may take away part of the Mahr you have given them, unless they commit open illegal sexual intercourse. And live with them honourably. If you dislike them, it may be that you dislike a thing and Allaah brings through it a great deal of good." [QS An-Nisa:19]

And also Rasulullahs saying, "The believers who show the most perfect faith are those who have the best disposition and the best of you are those who are best to their wives." (Tirmidhi)

If you see any fault on my part, remember his (salallaahualahi wasalam) message to us,"a mukmin (male believers) should not hate mukminah (female believers), if he doesnt like something from her action there must be other act that he loves".

Dear my husband,

You should know there are no human beings who are infallible, only Allaah the Most Beautiful is Perfect. Its not right for you or for me to simply take each others mistakes and weaknesses only into account, while leaving ours aside. I will try to be a loyal partner and always listen to you, but I hope u forgive and forget when I err.


I have leave my parents and my lovely siblings to be with you. I want you to fill my empty heart with love. Shower me with your love. I dont have doubt with whom I choose as my life partner. I admire your Taqwa everyday and your taqwa is will always make u look the best man for me. I remember a story of the companion of Rasulullah (salallahualahi wasalam), Ali Bin Abi Tholib (radiallahuanhu) when asked by a person "I have a daughter, to whom should she be married to?" Ali radhiallaahuanhu. Answer "She should marry a man who has Taqwa in his heart, if this man loves her, he will glory her, but if he doesnt love her, he will never hurt her." Indeed you are this person. Alhamdulillaah, My dear husband your love make me feel that I am the happiest wife.

Perhaps when we face a dilemma
because of my mistakes, at this time you wish for a better wife. Please be conscious, that selfishness and being inconsiderate can control you in the wrong manner. Please correct my faults with your delicateness and understanding, dont be harsh towards me.

Didnt Rasulullah (Salallaahu'alaihi wasalam) teach you, when Muawiyah bin Ubaidah asked him (Salallaahu'alaihi wasalam) about the responsibility of a husband toward his wife, prophet(Salallaahu'alaihi wasalam) answered "he gives food when she wants to eat, and gives clothes when she wants to wear clothes." It means that a husband must provide the need of his entire family.

Dont be harsh towards me, because Rasulullah shallalahu'alahi wa sallam was never harsh towards his wives.

My dearest husband,

Do you know the reward from Allaah that you will get in akhirah (hereafter)? Do you know what is the reward for husbands who act equitable toward their wives? See with your eyes, heart and understand this saying: "they who are equitable, the day of qiyamah will get throne made by the light. They are equitable people, when chastising are equitable towards their wives and people who are their responsibility."[HR. Muslim].
I pray in order that you are one of them, and I will be your queen in your beautiful palace. I am tryng to be the Best Treasure for you both in Dunya and Akhira.

When you have time, teach me with knowledge, which Allaah has blessed u with. If you have no time, allow me to obtain knowledge of Islam through other means. However, I will not forget my responsibility as a wife, so that later I can be a teacher for your sons and daughters. Isnt a mother the first teacher for her sons and daughters? I wish we would teach our sons and daughters together so that they are the flag bearers of Islam and be among the muttaqin. I want to be a pious woman who bring my family to Jannah.

O Allaah The King Who has no Partner!

You are the Witness to this relationship, I had fallen in love with my life partner, make this love toward him increase my strength to Love You. But, I also pray that my love towards him should not exceed the love towards You. Make this Love a meaningful one. Protect my heart so that I never forget You. Make his love for me not exceed the love he has for You and make him a martyr in Your cause. Make his love and desire towards me, never forget Your paradise. If my love towards him ever makes me forget You, remind me and guide me, dont make me one of the losers.

O Allaah The Full of Love, Who grants forgiveness.

You have recognized that our hearts are compatible and that we can love each other. Make us obedient slaves of Yours. Make us both defend Your Shari'ah together. Make this relationship become Strong. Make this Love eternal. Guide us to the straight path. Fill our hearts with
Your guiding Light that never extinguishes. Expand our hearts with Eeman and make it beautiful with resignation in Your path. Amin Ya Rabbal 'alamin.


Your Wife,

Dina Istova

imanikka
08-10-2006, 12:45 AM
Draga surioara daca s-ar putea si o traducere ar fi minunat.Sunt foarte curioasa. Am inteles despre ce e vorba, dar vreau sa stiu mai detaliat.Te rog cand ai timp sa o traduci.
Multumesc mult
Allah ma'akum

daniela_muslimah
08-10-2006, 12:52 AM
Iata si traducerea..

~~~

:)






Dedicat iubitului meu sot.

Dragul meu sot,

Poate ca uneori te-ai putea gandi ca ai facut o greseala alegandu-ma pe mine ca insotitoare a vietii tale. Si asta ar putea afecta (relatia) ta zilnica cu mine. Sunt momente cand ma tem ca iubirea ta se va schimba in (dispret), ca rabdarea ta se va schimba in furie si ca (linistea_buna intelegere) se va spulbera.

Dragul meu sot,

Poate ca atunci cand viata isi are cursul in faza sa agitata si te gasesti ocupat cu prea multa munca, s-ar putea pur si simplu sa nu ai timp indeajuns pentru mine si momentele pe care ar trebui sa le petreci cu mine ar putea fi pierdute. As da sincer orice pot pentru a-ti face viata frumoasa,dar oare nu este drept, de asemenea, ca si eu am deopotriva nevoie de atentia ta? Voi cauta aceasta atentie, insa ma tem ca ar putea parea nedrept si incorect in ochii tai. Asa ca te rog sa ma ierti si sa-mi zambesti, intocmai asa cum Mama Dreptcredinciosilor, Aisha (radiallahuanha) il descrie pe profetul nostru Muhammad (salallahu’alaihi wasalam).

Si astfel, sper ca ma vei aprecia pentru celelalte parti bune pe care le am. Oare nu a spus Allah, Cel care ne-a unit pe noi in casatorie si care a pus iubire intre inimile noastre, in Qur’an-ul cel Nobil: “O, voi cei care credeti! Nu va este ingaduit sa mosteniti femei in pofida vointei lor si nici sa le opriti sa se casatoreasca [din nou] cu altii, ca sa le luati o parte din ce le-ati dat [ca zestre], decat daca ele au savarsit un pacat invederat, ci purtati-va cu ele dupa cuviinta! Iar daca nu va este pe plac,se poate sa nu va fie pe plac un lucru pe care Allah l-a pregatit[sa va aduca] un mare bine.” (Surat An-Nisa (4):19).

Si de asemenea, ceea ce a spus Rasulullah: “Credinciosii care au cea mai buna credinta sunt cei ce au cea mai buna (dispozitie) si cei mai buni dintre voi sunt acei ce sunt cei mai buni cu sotiile lor.” (Tirmidhi)

Daca vezi la mine vreo vina, aminteste-ti mesajul lui (salallahualayhi wasalam) catre noi, “un mukmin* (dreptcredincios) nu trebuie sa urasca o mukminah* (dreptcredincioasa), daca este ceva ce nu-i place din purtarea ei atunci trebuie sa fie o alta fapta [din purtarea ei] care sa ii placa”.

Dragul meu sot,

Ar trebui sa stii ca nu exista faptura umana care sa fie infailibila, doar Allah Cel mai Minunat este Perfect. Nu este drept ca eu sau ca tu sa luam pur si simplu greselile celuilalt si slabiciunea la socoteala, in timp ce le lasam pe ale noastre deoparte. Voi incerca sa fiu o partenera loiala si sa te ascult mereu, dar sper sa ierti si a uiti atunci cand gresesc.

Mi-am lasat parintii si dragele mele rude pentru a fi cu tine. Vreau ca tu sa-mi umpli inima golita cu iubire. Revarsa asupra mea iubirea ta. Nu am nici o indoiala asupra celui ales spre a fi partener al vietii mele. Iti admir Taqwa zi de zi si taqwa pe care o ai te va face mereu sa fi cel mai bun barbat pentru mine. Imi amintesc povestea unui companion al lui Rasulullah (salallahualayhi wasalam), Ali bin Abi Thalib (radhiallahuanhu) cand a fost intrebat de cineva “Am o fiica, cu cine ar trebui sa se casatoreasca?” Ali (radhiallahuanhu) a raspuns: “Ar trebui sa se casatoreasca cu un barbat ce are Taqwa in inima lui; daca acest barbat o iubeste, o va pretui, insa daca nu o iubeste, niciodata nu o va rani.” Intr-adevar tu esti aceasta persoana. Alhamdulillah, Dragul meu sot, iubirea ta ma face sa ma simt cea mai fericita sotie.

Poate ca atunci cand intampinam un impas din cauza greselilor mele, ti-ai dori o sotie mai buna. Te rog sa fii constient , egoismul si nechibzuinta te pot controla intr-un mod gresit. Te rog sa-mi corectezi greselile cu delicatetea ta si cu intelegere, sa nu fii aspru cu mine.

Oare nu te-a invatat Rasulullah (Salallahu’alayhi wasalam), atunci cand Muawiyah bin Ubaidah l-a intrebat (Salallahu’alayhi wasalam) despre responsabilitatile unui sot catre sotia sa, iar profetul (Salallahu’alayhi wasalam) i-a raspuns: “ii da mancare atunci cand vrea sa manance, ii da haine atunci cand vrea sa poarte haine.” Inseamna ca un sot trebuie sa asigure nevoile intregii familii.
Nu fi aspru cu mine, caci Rasulullah (sallallahu ‘alayhi wa salam) nu a fost nicicand aspru cu sotiile sale.

Sotul meu preaiubit,

Cunosti rasplata de la Allah pe care o vei primi in akhirah (viata de apoi)? Stii care este rasplata pentru un sot care se poarta drept cu sotiile sale? Priveste cu ochii tai, cu inima si intelege aceasta spunere: “Lor, celor ce sunt drepti, li se va darui in ziua qiyamah un tron faptuit din lumina. Ei sunt oameni drepti, atunci cand (mustra _ nu sunt sigura de traducere aici) sunt corecti cu sotiile lor si cu oamenii aflati in responsabilitatea lor.” [HR. Muslim].

Ma rog ca tu sa fii unul dintre ei si ca eu sa fiu regina ta in frumosul tau palat. Incerc sa fiu Cea mai Buna Comoara a ta, deopotriva in Dunya, cat si in Akhira.

Cand ai timp, invata-ma cu stiinta cu care Allah te-a binecuvantat. Daca nu ai timp, permite-mi sa obtin stiinta despre Islam prin alte mijloace. In orice caz, nu-mi voi uita responsabilitatea ca sotie, asa incat mai tarziu sa ii pot invata pe fiii si pe fiicele tale. Nu este mama oare intaia scoala pentru fiii si fiicele sale? Imi doresc sa ii putem invata pe fiii si fiicele noatre impreuna, incat ei sa fie purtatorii stindardului Islamului si sa fie printre muttaqin. Imi doresc sa fiu o femeie pioasa care sa isi duca familia in Jannah.

O, Allah, Regele care nu are Egal!

Esti Martorul acestei relatii, m-am indragostit de partenerul vietii mele, fa ca aceasta iubire pentru el sa-mi intareasca Iubirea catre Tine. Dar, ma rog totodata ca iubirea ce-o am pentru el sa nu intreaca iubirea ce-o am pentru Tine. Fa aceasta iubire sa fie plina de semnificatie. Protejeaza-mi inima asa incat sa nu Te uit niciodata. Fa ca iubirea lui pentru mine sa nu intreaca iubirea ce-o are pentru Tine si fa-l pe el un martir in cauza Ta. Fa ca iubirea si dorinta lui pentru mine sa nu-l faca niciodata sa uite de paradisul Tau. Daca iubirea mea pentru el ma face vreodata sa Te uit, aminteste-mi si calauzeste-ma, nu ma face dintre cei pierduti.

O, Allah, Cel Plin de Dragoste, Cel ce daruieste iertarea.

Ai admis ca inimile noastre sa fie compatibile si sa ne putem iubi reciproc. Fa-ne pe noi dintre robii Tai ascultatori. Fa-ne pe noi amandoi sa aparam Shari’ah Ta impreuna. Fa aceasta relatie sa devina Puternica. Fa aceasta Dragoste vesnica. Calauzeste-ne pe calea cea dreapta. Umple inimile noastre cu Lumina Ta calauzitoare care nu piere niciodata. Deschide-ne inimile cu Eeman si infrumuseteaza-le cu resemnare pe calea Ta. Amin Ya Rabbal ‘alamin.

Sotia ta,
Dina Istova.




~~~
* cred ca e “mu’min”

daniela_muslimah
08-10-2006, 12:55 AM
Draga surioara daca s-ar putea si o traducere ar fi minunat.Sunt foarte curioasa. Am inteles despre ce e vorba, dar vreau sa stiu mai detaliat.Te rog cand ai timp sa o traduci.
Multumesc mult
Allah ma'akum



Pai Iman...

tocmai ce puneam si traducerea cand ai scris...

:)

imanikka
08-10-2006, 01:05 AM
Daniela Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau. Multumim pentru traducere ca sa citim si noi aceste frumoase cuvinte.Nu am cuvinte. Foarte frumos.:give_rose: :give_rose:

Allah sa ne ajute ca relatiile dintre soti sa fie una dintre cele mai bune.Sa invatam unul de la altul si sa ne ajutam intotdeauna.
Allah Akbar

A am uitat: e mu'min:)