PDA

View Full Version : Marea Britanie in alerta



Iman3
08-10-2006, 03:25 PM
Nivel de alerta maxima in Marea Britanie. Un grup de cetateni britanici de origine pakistaneza si aposibil asiatica intentionau sa plaseze explozibil lichid la bordul unor curse ( cel mai probabil 12) catre SUA. Planul a fost dejucat de securitatea britanica si au fost facute pana acum 21 arestari.
Stirea: http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2006/08/060810_complot_aerian.shtml
Cum comentati aceasta stire acest fapt vis a vis de ceea ce statueaza Allah Preainaltul in Nobilul Qur'aan:
“… cel care ucide un suflet nevinovat de uciderea altui suflet sau de o alta stricaciune pe pamant, este ca si cand I-ar ucide pe toti oamenii, iar cel care lasa in viata un suflet este ca si cum I-ar lasa in viata pe toti oamenii…”
(Surah Al-Maaida 5:32)

khalisah
08-10-2006, 04:37 PM
Assalamu alaikum

Draga sora nu inteleg, ce ar fi de comentat?!?!.....ori cred ca n am inteles eu ce ai vrut sa zici:give_rose:
Daca esti pakistanez, palestinian, sau mai stiu eu ce nationalitate....inseamna neaparat ca trebuie sa fii si un musulman credincios?

http://www.2muslims.com/books/presentations/This_Is_Islam.swf
vi-l recomand din toata inima si intamplator sau poate nu, are legatura cu subiectul deschis de tine :give_rose:

Iman3
08-10-2006, 07:18 PM
Assalamu alaikum

Draga sora nu inteleg, ce ar fi de comentat?!?!.....ori cred ca n am inteles eu ce ai vrut sa zici:give_rose:
Daca esti pakistanez, palestinian, sau mai stiu eu ce nationalitate....inseamna neaparat ca trebuie sa fii si un musulman credincios?

http://www.2muslims.com/books/presentations/This_Is_Islam.swf
vi-l recomand din toata inima si intamplator sau poate nu, are legatura cu subiectul deschis de tine :give_rose:

Wa alaikum salam wa rahmatullah!

Eu tot stau sa ma gandesc ca tot nu pot sa pun piesele cap la cap. Vorbeam zileel trecute pe marginea stirii ca cei de la Hizballah iau civilii drept scuturi umane ... si acest om f credincios mashaAllah m-a pus sa imi masor credinta cu cei care lupta acolo... Allah stie ce e in sufletele noastre cel mai bine... dar cred ca ei oricum au mai multa determinare decat mine si desigur credinta lor eu cred ca este mai mare decat a mea... caci ei isi dau viata sa apere un pamant. Acel om mi-a spus.. cum tu nu ai putea sa te ascunzi in spatele unui copil... nici ei sa fii sigura nu o fac.
Ma gandesc deci ca oare ar fi posibil evenimentele acestea sa nu fie chiar asa? Si despre 11 sept circula inca tot felul de versiuni... Oare vom stii vreodata ce a fost? Si acum ... mie mi se pare nedrept sa arunci in aer avionae doar pentru ca fac cursa UK - SUA si pentru ca ei la nivel de guverne nu iau nici o masura serioasa pentru oprirea macelului din Liban.

In sensul asta voiam sa comentam impreuna, nu cred ca era ceva de neinteles. Eu marturisesc ca in aceste vremuri in care fitna este atat de mare de multe ori nu mai stiu ce sa cred. Am vrut doar sa dezbat aceasta tema cu cei ca mine ... caci altora m-am saturat sa le tot explic ca Islamul e doar lumina si pace... nu au cum sa il vada pentru ca il vad din afara si prin prisma mass-mediei occidentale.
Filmuletul This is islam este intr-adevar f frumos si l-am arata si eu cunoscutilor si l-am trimis in mail-uri... de un an incoace decand l-am descoperit ... dar din pacate nu este sufiecient sa contracareze imaginea creata de acest gen de operatiuni reale sau nu... Allah stie cel mai bine!

nour al huda
08-10-2006, 09:50 PM
Draga surioara Iman...iti inteleg indignarea vis a vis de faptul ca oamenii judeca si isi fac o impresie gresita despre islam...prin prisma acestor evennimente..........dar noi..atat de mici pentru o lume atat de mare...nu putem "striga " pt a auzi tori ca nu acesta este islamul.....indiferent cat de multe filmulete le-am arata prietenilor si cunoscutilor..........

Atata vrme cat nu exista voci puternice , imami, ayatollahi, molahi.....experti in jurisprudenta islamica.....oameni politici care se pot face auziti la nivel mondial............atata vreme cat ei nu condamna cu vehementa aceste acte de terorism, transant...fara ocolisuri, atata vreme cat nu strigam toti la unison ca CEI CARE FAC ASTFEL DE FAPTE NU AU CE SA CAUTE IN ISLAM ....SI ISLAMUL NU ARE DE-A FACE CU EI..........................vom fi considerati complici, si partasi la toata aceasta mascarada.
Atata vreme cat in interiorul islamului exista factiuni, cat unul zice ..dreapta si altul stanga......oamenii vor asocia islamul cu acesta imagine total gresita.

Vreau sa vad si eu acum un cleric musulman din Londra care sa iasa pe toate canalele (sa nu-mi spuna nimeni ca nu i se da voie!).......si sa spuna ca cel care va incerca sa atenteze la siguranta Marii Britanii sau altei tari...cel care are in cap sa ucida cetateni nevinovati.......nu are ce cauta in comunitatea noastra!!!!!!!!!!!

Nu putem tolera un fanatic gen Osama bin Laden..........in genul "e nebun, dar e al nostru"...pentru ca el nu face parte dintre cei care fac cinste islamului.
Profetul saws si-a infruntat dusmanii prin credinta si intelepciune.....iar companionii....prin unitate...niciodata nu au fost dezbinati......

Si cred ca fiecare dintre noi ar putea sa modifice aceasta imagine gresita despre islam.....prin faptele noastre de zi cu zi, prin atitudinea noastra....printr-un caracter si o inalta tinuta morala.....prin dorinta de a fi exemplu pt ceilalti!!!

Iman3
08-10-2006, 10:45 PM
Si cred ca fiecare dintre noi ar putea sa modifice aceasta imagine gresita despre islam.....prin faptele noastre de zi cu zi, prin atitudinea noastra....printr-un caracter si o inalta tinuta morala.....prin dorinta de a fi exemplu pt ceilalti!!!
:give_rose: :give_rose: :give_rose: Eu cred la fel ca nu putem schimba optica asupra Islamului doar prin filmulete si poezii... intai prin noi insine. Nu, nu cred ca o sa apara cineva sa condamne sau sa se dezica de toate acestea ... poate doar daca vor fi intrebati ... cine stie? uite deja musulmanii din Marea Britanie acuza presa ca arata doar ce au facut si nu pun problema si DE CE AU FACUT?
Eu mai cochetez si cu ideea .. nebuneasca poate ... ca e o facatura... caci in mintea mea tot nu intra ca un musulman credincios care merge pe linia Profetului (pacea si binacuvantarea lui Allah fie asupra lui) poate sa faca asa ceva ...

dunia
08-11-2006, 02:53 AM
Seful musulmanilor din marea britanie, cum so fii numind in romaneste poate sa apara la televiziuni cat vrea el ca degeaba apare si zice orice ca astia nu il asculta si asa fac ce vor ei.
Nu cred ca e nici o facatura ca sunt destui in marea britanie cu niste idei de ma speriu si eu dara cei care nu stiu nimic despre islam logic ca vad toate astea prin prisma faptului ca e musulman cel care a facut asa ca nu stiu ce sa zic.....sunt oameni bolnavi destui si sigur sunt in stare multi de asa ceva

hannen
08-11-2006, 08:17 AM
Nour_al_huda cit de frumos ai scris!!
Ai foarte mare dreptate!!!
Stiti,eu nu mai am vlaga sa mai "lupt" cu oamenii care nu stiu ce este islamul si nici nu mai pot sa-i condamn pt. ca gindesc cum gindesc!
Asta este ceea ce "musulmanii" le arata.Ce am pus in ghilimele sunt cei care se sinucid in atentate teroriste.Iar restul musulmanilor nu fac nimic,exact asa cum ziceai!

Zbieram noi ca nu asta nu e adevaratul islam,dar cine sa ne creada?Toti zic ca noi suntem musulmance moderne sau moderate pt. ca suntem romance /convertite sau ca traim imprastiate prin lume.
Si toti cred ca ceilalti sunt adevaratii musulmani,adica cei ce comit acele orori!!!
Spuneti ii putem condamna???Eu cred ca nu!
Cred ca intai si intai ar trebui sa ne condamnam pe noi,cei care asistam la cei ce deformeaza islamul si nu facem nimic!
Sunt foarte,foarte suparata!!!

aiscia
08-11-2006, 11:24 AM
Cu Siguranta,toti Suntem Suparati,foarte Suparati...
Subhanallah,cu Tot Ceea Ce Se Intampla In Lume,cu Toata Propaganda Anti Islam,mi Se Pare Ca Nu Se Mai Poate Trai...cum Ai Spus Tu,hannen,cine Sa Ne Creada,daca Massmedia Arata Altceva??????????':( :(

Si,in Afara De Faptul Ca Se Uita Toata Lumea Urat La Noi,ceea Ce Pentru Mine Nu Reprezinta O Probleme,,,mai Vine Si Problema Cu Inchisoarea Pentru Mii Si Mii De Muslim Care Nu Au Nici O Legatura Cu Aceste Atentate...
Doar Trebuie Sa Se Gaseasca Tapi Ispasitori Pentru Toate Nenorocirile Astea:( ...
Nu,islam Nu Este Asa....musulmanul Are Obligatia Se Isi Apere Credinta Si Teritoriul In Caz De Invaziune,,,dar Nicidecum Sa Organizeze Masacre....

Mi-a Placut Un Desen Pe Care L-a Postat Ummrachid...comic La Prima Vedere Si Trist,ffff Trist Cand Stai Sa Te Gandesti Ce Vrea Sa Insemne...

Cand Un American Sau Un Israelian Omoara Musulmanii Se Numeste "eroare"....iar Cand Musulmanii Omoara Pe Cineva Se Numeste "teroare"...

Oare E Corect Asa????

Allahu Akbar...allahu Akbar...allahu Akbar...

Cu Allah Inainte Si Va Fi Doar Bine Pentru Noi Pentru Ca Noi,alhamdulillah Suntem Pe Calea Buna...aceasta Viata Este Trecatoare Si Plina De Incercari Pentru Noi...

Rasplata Va Fi Mare Si Frumoasa Pentru Cei Rabdatori...si Nimic Nu Se Intampla Fara Voia Lui Allah...

Ishtar
08-30-2006, 07:56 PM
http://www.redress.btinternet.co.uk/pjballes31.htm

Iman 3:give_rose: ,iubita mea,se pare ca mai sunt si altii care cocheteaza cu aceeasi idee...Diferenta e ca,lor nu li se pare chiar deloc nebuneasca...ba chiar i-au dat si un nume...Ia citeste colea sus sa vezi :scenic:

Se pare ca "suspectii" nu aveau inca nici bilete de avion,ba unii n-aveau nici pasapoarte:smile16:
Atunci,ramane intrebarea:de ce atata graba?
Si,de ce chiar la "momentul oportun"?Eiii?

Hanaa
10-05-2006, 12:03 PM
Al salam aleikum wa rahamtullah wa barakatuhu
Fetelor urmaresc cu interes ceea ce scrieti desi raspund destul de rar pt ca timpul nu prea imi permite. Allah sa va binecuvanteze pe toate si pe toti musulmanii inshallah.
Si eu sunt tare necajita pt ca oamenii ne judeca in functie de ceea ce se intampla acum in lume dar cu siguranta nu-i putem condamna. Atata timp cat un lider religios musulman care are in cuvant de spus nu ia atitudine sa spuna ca acesti oameni sunt in afara islamului si a oricarei credinte nu vom reusi sa schimbam parerea oamenilor despre islam.
Spunea o sora ca ei ii spun oamenii ca noi suntem convertite si moderne de aceea spunem asa. Exact acelasi lucru mi se spune si mie. Dar eu nu-mi pierd speranta ca intr-o zi oamenii vor sti ce este islamul si nu ne vor mai privi ca pe niste innapoiati si teroristi inshallah.
Intr-o zi vb cu un frate din libia si mi-a spus ca il admira pe bin laden (ighstafirullah al azim). M-am ingrozit. Ce poti admira la omul ala???
Si sigur ca nimeni nu se uita la motive dar sincer nimic si nimeni nu are dreptul sa ia viata unui om nevinovat si sa si-o ia si pe a lui. Asa ceva nu poate fi facut in numele Lui Dumnezeu. E o oroare sa spui ca te sinucizi si ca ii omori si pe altii in numele Lui Dumenzeu.
Inshallah Allah subhana wa taala stie cel mai bine.
Va las acum ca am treaba. Ramadan binecuvantat inshallah
Al salama aleikum wa rahamtullah

dunia
10-06-2006, 03:53 PM
Din pacate nu sunt putini din cei care afirma sus si tare cat il admira. Mie mi se ridica parul pe cap cand aud din astea.
Oamenii astia se mai si ascund in spatele Islamului si il tarasc in noroi prin actiunile lor pe care le justifica din Quran. Rusine sa le fie. Un musulman credincios nu omoara pe altii si afirma ca respecta religia etc.