PDA

View Full Version : Ce filme ati vazut?



Nadia
08-10-2006, 06:02 PM
Mi-ar place sa ma duc la un film dar nu stiu care...acasa am foarte multe cartoons, si cateva filme, dar vreau ceva nou si placut, fara injuraturi sau pupaturi sau fel si fel de imagini...ceva documentar sau stiu eo.
Poate imi recomandati voi ceva?:give_rose:

latifa
08-10-2006, 06:48 PM
Nadine,ceri cam multe:give_rose: Pai ,in ziua de azi nu prea exista ce vrei tu sa vizionezi.
Eu am vazut mai demult ,adica acum vreo 3 luni ,un film cu Bruce Willis,foarte bun,care a aparut anul asta sau anul trecut ,nu mai stiu.Se numeste 16 Blocks si e vorba despre coruptia din politie,dar e bun filmul.

Un alt film bun ,care are si o morala neimaipomenita si care ,cred,ca ar trebui vizionat de multa lume,este Click.Serios,te pune mult pe ganduri si totodata este si funny.Merita vazut .Ti-l recomand cu drag.Eu am plans la el,dar m-am si distrat.

Deocamdata cam atat,dar cand imi mai amintesc te anunt.:give_rose:

imanikka
08-10-2006, 07:34 PM
Mi-ar place sa ma duc la un film dar nu stiu care...acasa am foarte multe cartoons, si cateva filme, dar vreau ceva nou si placut, fara injuraturi sau pupaturi sau fel si fel de imagini...ceva documentar sau stiu eo.
Poate imi recomandati voi ceva?:give_rose:

Nadiukka eu am o idee geniala. 2 in 1:36_1_21:
Astfel de filme sunt cela arabe (fara pupaturi si injuraturi) :smile16: si + ca si dialectul il inveti. :36_1_21:

bianka_brrr
08-10-2006, 08:29 PM
Incearca sa cauti o comedie buna,un film artistic.....
Sau incearca sa-ti inchiriezi niste filme vechi,alb negru

Anna
08-10-2006, 09:48 PM
habibti ai venit unde trebuia:D
am vazut majoritatea filmelor 2005-2006 deci te pot sfatui bine despre ce e nou:D
sa incepem:)
1.Little man....este o minunatie de film am ras cu lacrimi:D
2.Piratii din Caraibe 2(Dead Men's Chest)..asta daca iti place genu asta de filme daca ai vazut Piratii din Caraibe 1
3.Eurotrip ........este superrrrrrr si acuma rad cand imi amintesc de el:D:D:D
4.The shaggy dog
5.Poseidon....altii ii mai spun si Titanic 2...este interesant
6.You ,me and Dupree este o comedie asa mai moderna
....imi plac foarte mult comediile de asta am postat atatea.......
7.Misiune imposibila 3 daca iti plac fimele de actiune
8.Just my luck....
9.Aquamarine...e despre true love
10.The fast the furious-Tokyo Drift...daca iti plac cursele de masini
11.Ill always know what u did last summer
12.The benchwarmers

revin inshAllah si cu o lista de documentarii:D

Anna
08-10-2006, 09:54 PM
cateva docu----re islamice...la astea ma uit in general

1.A muslim in the family
2.An Islamic History of Europe (2005, BBC)
3.Confronting the Evidence-despre 9/11
4.Empire of Faith-toate cele 8 part
5.Frontline - Battle For the Holy Land
6.Inside Mecca
7.Islam The Truth Of Life Of This World
8.Holy Warriors Richard the Lionheart & Saladin
9.Malcolm X - The Essential
10.Mohammed The Prophet (sallahu aleyhi wa salam)
11.Muhammed(sallahu aleyhi wa salam)-Legacy of a prophet
12.Road To Guanatamo
13.BBC - Don't Panic. I'm Islamic
14.Taraweeh Prayers (Masjid Al Haram, Makkah) - 1425 Night 01
15.TURNING.MUSLIM.IN.TEXAS
16.documentarele lui harun yahya...foarte interesante


dupa ce le termini sa mai imi spui....mai stiu:D

Nadia
08-10-2006, 11:28 PM
Nadiukka eu am o idee geniala. 2 in 1:36_1_21:
Astfel de filme sunt cela arabe (fara pupaturi si injuraturi) :smile16: si + ca si dialectul il inveti. :36_1_21:

Nici astea nu mai sunt sigure acum, ca am vazut si filme arabesti cu...

Nadia
08-10-2006, 11:32 PM
Incearca sa cauti o comedie buna,un film artistic.....
Sau incearca sa-ti inchiriezi niste filme vechi,alb negru


Bun venit inapoi, UNDE AI FOST? De ma faci sa te caut cu interpolul!
Asa este filmele vechi e o idee, dar care, ca nu-mi vine in minte nici unul acum. Ultimul pe care l-am vazut este "Nanny McPhee" de copii dar foarte frumos, mi-a placut asa de mult, nici nu respiram, sau "Chornicle Of Narnia" waw, fara cuvinte.

Nadia
08-10-2006, 11:36 PM
cateva docu----re islamice...la astea ma uit in general

1.A muslim in the family
2.An Islamic History of Europe (2005, BBC)
3.Confronting the Evidence-despre 9/11
4.Empire of Faith-toate cele 8 part
5.Frontline - Battle For the Holy Land
6.Inside Mecca
7.Islam The Truth Of Life Of This World
8.Holy Warriors Richard the Lionheart & Saladin
9.Malcolm X - The Essential
10.Mohammed The Prophet (sallahu aleyhi wa salam)
11.Muhammed(sallahu aleyhi wa salam)-Legacy of a prophet
12.Road To Guanatamo
13.BBC - Don't Panic. I'm Islamic
14.Taraweeh Prayers (Masjid Al Haram, Makkah) - 1425 Night 01
15.TURNING.MUSLIM.IN.TEXAS
16.documentarele lui harun yahya...foarte interesante


dupa ce le termini sa mai imi spui....mai stiu:D


Pe 4 si pe 16 din lista, le-am vazut, parca si 9, si pe restul de unde sa le i-au?

Anna
08-10-2006, 11:45 PM
eu le-am adunat de pe un site de torrente islamic,de pe siteuri si de pe dc++...si de asemenea poti sa incerci sa le cauti si inshAllah sa le gasesti pe video.google.com
revin inshAllah si cu lista intreaga:D pana atunci iti fac calculul meu server si le poti downloada de la mine din calculator
http://86.126.70.182:81/

asta e siteul
si te duci la video islam si acolo le gasesti

Nadia
08-10-2006, 11:48 PM
eu le-am adunat de pe un site de torrente islamic,de pe siteuri si de pe dc++...si de asemenea poti sa incerci sa le cauti si inshAllah sa le gasesti pe video.google.com
revin inshAllah si cu lista intreaga:D pana atunci iti fac calculul meu server si le poti downloada de la mine din calculator
http://86.126.70.182:81/

asta e siteul
si te duci la video islam si acolo le gasesti

Saru'na mult de tot, no mi-am mai gasit ceva de facut! Dar nu te superi daca le iau pe toate care-mi plac. Stii tu ca mnu-mi ajunge numai un degetel de la tine te vreau toata sa te smotocesc.
:smile16: :give_rose: :give_rose:

Anna
08-10-2006, 11:51 PM
pai daca ai stat aproape as veni cu hardu da stai departeeeeeeee asa departeeeeeeeeee:)
da lasa ca e bine si asa al hamdu li Allah
poti sa iei ce vrei u nu numai video inshAllah sa fie de folos si sa iti placa:smile16: :smile16:

Saira
08-11-2006, 01:30 PM
Mi-ar place sa ma duc la un film dar nu stiu care...acasa am foarte multe cartoons, si cateva filme, dar vreau ceva nou si placut, fara injuraturi sau pupaturi sau fel si fel de imagini...ceva documentar sau stiu eo.
Poate imi recomandati voi ceva?:give_rose:


Nadiukule,ai avut noroc iubita ca a venit Annuka...ea e experta la filme...pe toateeeee le vede...mereu imi spune de cate un film si eu ma uit si habar n-am...nu stiu nici un film :rolleyes: :cow:

bianka_brrr
08-12-2006, 01:10 AM
Bun venit inapoi, UNDE AI FOST? De ma faci sa te caut cu interpolul!
Asa este filmele vechi e o idee, dar care, ca nu-mi vine in minte nici unul acum. .

Draga mea Nadia,am fost plecata din localitate,dar am revenit cu fortze noi .Mi-a fost dor de voi :give_rose:

Nici mie nu-mi vine in cap vreun film vechi.....hmmm....ai vazut Splendoare in iarba?......daca-mi mai aduc aminte de ceva vin la raport

Acu vreo cateva saptamani am vazut Pretty Persuasion....chiar il recomand,daca nu l-ai vazut .


Annnaaaa,vreau si eu filme arabesti :smile16: Am dc++,dar nu stiu cum sa iau filmele sau documentarele

:give_rose:

Anna
08-12-2006, 01:26 AM
Draga mea Nadia,am fost plecata din localitate,dar am revenit cu fortze noi .Mi-a fost dor de voi :give_rose:

Nici mie nu-mi vine in cap vreun film vechi.....hmmm....ai vazut Splendoare in iarba?......daca-mi mai aduc aminte de ceva vin la raport

Acu vreo cateva saptamani am vazut Pretty Persuasion....chiar il recomand,daca nu l-ai vazut .


Annnaaaa,vreau si eu filme arabesti :smile16: Am dc++,dar nu stiu cum sa iau filmele sau documentarele

:give_rose:

iubita iti spun eu cum
trimite-mi pe privat idul tau de yahoo si iti dau si un hub sau mai multe daca esti cuminte:D arabesti:) si iti spun si cum sa iei inshAllah

hannen
08-12-2006, 09:50 AM
iubita iti spun eu cum
trimite-mi pe privat idul tau de yahoo si iti dau si un hub sau mai multe daca esti cuminte:D arabesti:) si iti spun si cum sa iei inshAllah

Oferta e valabila numai pt. cunoscuti?:36_1_21:
Ca si eu is la fel,bata la dc++ il tiu acolo sa faca pui:36_1_21:

Anna
08-12-2006, 02:37 PM
Oferta e valabila numai pt. cunoscuti?:36_1_21:
Ca si eu is la fel,bata la dc++ il tiu acolo sa faca pui:36_1_21:


trimite-mi si u si orice vrea idul de yahoo pe mess sa va explik cum se foloseste si cum sa luati filme...
si sa imi spui daca l-ai setat sau decat l-ai instalat:)

QURRAT-UL-AIN
08-12-2006, 02:54 PM
Incercati VEER-ZAARA , se gaseste mai pe toate hub-urile din india, e cam greu de downloadat , dar merita rabdarea . Promiteti ca nu o sa plangeti prea mult :kuzya_01: L.am vazut de curand a n! oara, si tot nu m.as satura sa-l vad o viata intreaga...sper sa va placa lafel de mult :give_rose:

Anna
08-12-2006, 04:45 PM
Saru'na mult de tot, no mi-am mai gasit ceva de facut! Dar nu te superi daca le iau pe toate care-mi plac. Stii tu ca mnu-mi ajunge numai un degetel de la tine te vreau toata sa te smotocesc.
:smile16: :give_rose: :give_rose:



iubita imi cer scuze am inchis calculator si automat s-a inchis si serverul
i-am dat drumul iar
acelasi site:)
http://86.126.70.182:81/

daca se intrerupe ma buzzui:)

Nadia
08-12-2006, 05:31 PM
ANNUKA:give_rose: ma intreb de ce oare dureaza asa de mult sa se termine un dowload???:confused:

Anna
08-12-2006, 05:38 PM
ANNUKA:give_rose: ma intreb de ce oare dureaza asa de mult sa se termine un dowload???:confused:


nici eu nu stiu habibti ca am auzit ca nu merge usor....
eu vad si ipul tau si tot ce iei....da nu stiu daca din mom in care u i-ai dat download sau a ajuns deja la tine

Anna
08-12-2006, 05:39 PM
sincera sa fiu nici nu stiu cum as putea sa te ajut altfel:((
o sa ma mai gandesc

Nadia
08-12-2006, 05:46 PM
Nu-i bai ca am rabdare ca sunt libera si nu prea am ce face azi si nici nu-i nimeni sa ma bata la cap:smile16: am deja jumate de ora si am numai 1% download:(

Anna
08-12-2006, 06:05 PM
Nu-i bai ca am rabdare ca sunt libera si nu prea am ce face azi si nici nu-i nimeni sa ma bata la cap:smile16: am deja jumate de ora si am numai 1% download:(


mashAllah
daca sunt fisiere mici
sa zic pana in 30 mega chiar si 35 ti le trimit eu pe yahoo
sa mearga mai rpd:)

Nadia
08-12-2006, 06:15 PM
mashAllah
daca sunt fisiere mici
sa zic pana in 30 mega chiar si 35 ti le trimit eu pe yahoo
sa mearga mai rpd:)

OK, ym este deschis cand ai timp poti sa trimiti ceva :D :D :D

Nadia
08-28-2006, 09:28 PM
Am vazut aseara filmul "Fara Fiica Mea" care este bazata pe o carte scrisa de o americana despre viata ei intr-o casatorie cu un musulman iranian si a fiicei ei si despre viata pe care ea a fost fortata sa o aiba pe parcursul sederii ei in Iran. Sotul meu zice ca intotdeauna Hollywood-ul exagereaza cand e vorba de filme si etc. Voi ce credeti?

iman_1
08-28-2006, 10:32 PM
salam alekum wa rahmatulah wa barakatuh !!
dragele mele va recomand cu placere filmul Kingdom of Heaven

iman_1
08-28-2006, 10:34 PM
Am vazut aseara filmul "Fara Fiica Mea" care este bazata pe o carte scrisa de o americana despre viata ei intr-o casatorie cu un musulman iranian si a fiicei ei si despre viata pe care ea a fost fortata sa o aiba pe parcursul sederii ei in Iran. Sotul meu zice ca intotdeauna Hollywood-ul exagereaza cand e vorba de filme si etc. Voi ce credeti?



Nadine habibty de multe ori viata intrece filmul ...........cu siguranta ca sunt povesti adevarate mult mai dramatice si mai incredibile decat filmele de la Hollywood

Saira
08-28-2006, 10:48 PM
Am vazut aseara filmul "Fara Fiica Mea" care este bazata pe o carte scrisa de o americana despre viata ei intr-o casatorie cu un musulman iranian si a fiicei ei si despre viata pe care ea a fost fortata sa o aiba pe parcursul sederii ei in Iran. Sotul meu zice ca intotdeauna Hollywood-ul exagereaza cand e vorba de filme si etc. Voi ce credeti?


Eu am citit cartea asta in primavara,dar filmul nu l-am vazut.Mi-a placut fff mult cartea desi critica oarecum musulmanii,insa sunt ff multe diferente intre musulmanii din carte si cei pe care ii stiu eu,si asta pt ca cei din Iran,despre care e vb in carte,sunt shiiti.Am observat multe diferente intre cele doua ramuri ale Islamului si am si invatat ceva din acea carte.Asta pt ca suferintele prin care trece protagonista,mi se pare ca Betty Mahmoudi o chema,sunt mult mai mari decat ale mele.Cartea a aparaut in viata mea exact cand treceam printr-o faza proasta si mi se parea ca totul merge din rau in mai rau,asa ca mi-am dat seama ca Allah te ajuta mereu si ca nici nu stii cum El vede binele pt tine in ceva ce tie poate nu-ti place.


aaaa...parca se numea Numai cu fiica mea cartea...eu asa tin minte

Nadia
08-29-2006, 04:02 PM
salam alekum wr wb !!
dragele mele va recomand cu placere filmul Kingdom of Heaven

Surioara IMAN si eu am vazut filmul asta cand eram asta vara in RO in Bucuresti si mi-a placut foarte mult, si cu acel film cred ca dorinta de a afla mult mai mult despre istoria islamului a crescut. Dupa acel film Salah Al-Din a devenit unul din eroii mei preferati din islam.

shama
08-29-2006, 04:20 PM
Eu am citit cartea asta in primavara,dar filmul nu l-am vazut.Mi-a placut fff mult cartea desi critica oarecum musulmanii,insa sunt ff multe diferente intre musulmanii din carte si cei pe care ii stiu eu,si asta pt ca cei din Iran,despre care e vb in carte,sunt shiiti.Am observat multe diferente intre cele doua ramuri ale Islamului si am si invatat ceva din acea carte.Asta pt ca suferintele prin care trece protagonista,mi se pare ca Betty Mahmoudi o chema,sunt mult mai mari decat ale mele.Cartea a aparaut in viata mea exact cand treceam printr-o faza proasta si mi se parea ca totul merge din rau in mai rau,asa ca mi-am dat seama ca Allah te ajuta mereu si ca nici nu stii cum El vede binele pt tine in ceva ce tie poate nu-ti place.


aaaa...parca se numea Numai cu fiica mea cartea...eu asa tin minte

Si eu am citit cartea asta acum vreun trilion de ani :smile16: si, intr-adevar, acesta este titlul ei original (in romana), bebe. Cat despre contributiile scenaristilor hoollywood-ieni, ele se fac remarcate inca din titlul filmului. Vorba threadului lui Suleiman, la "masa rotunda": " fara si cu" :smile16: :smile16:

In "Kingdom of Heaven" despre ce este vorba :give_rose: ?

Saira
08-29-2006, 04:38 PM
Si eu am citit cartea asta acum vreun trilion de ani :smile16: si, intr-adevar, acesta este titlul ei original (in romana), bebe. Cat despre contributiile scenaristilor hoollywood-ieni, ele se fac remarcate inca din titlul filmului. Vorba threadului lui Suleiman, la "masa rotunda": " fara si cu" :smile16: :smile16:

In "Kingdom of Heaven" despre ce este vorba :give_rose: ?



si imi permit sa cred ca,dupa cum topai (vezi :smile16: ) ti-a placut si tie cartea,asa-i?:kuzya_01:

Anna
08-29-2006, 04:41 PM
Am vazut aseara filmul "Fara Fiica Mea" care este bazata pe o carte scrisa de o americana despre viata ei intr-o casatorie cu un musulman iranian si a fiicei ei si despre viata pe care ea a fost fortata sa o aiba pe parcursul sederii ei in Iran. Sotul meu zice ca intotdeauna Hollywood-ul exagereaza cand e vorba de filme si etc. Voi ce credeti?


habibti cum se numeste filmul in engleza?ca sa il iau si eu:give_rose: :give_rose:

Nadia
08-29-2006, 04:49 PM
habibti cum se numeste filmul in engleza?ca sa il iau si eu:give_rose: :give_rose:

NOT WITHOUT MY DAUGHTER

Anna
08-29-2006, 05:00 PM
NOT WITHOUT MY DAUGHTER


mersi mult de tot
ma apuc sa caut si eu acuma inshAllah sa gasesc
te-am pupat:give_rose:

shama
08-29-2006, 05:10 PM
si imi permit sa cred ca,dupa cum topai (vezi :smile16: ) ti-a placut si tie cartea,asa-i?:kuzya_01:

Da, m-a impresionat, asa este. (:smile16: ) De fapt, cred ca acesta a fost unul dintre primele mele "contacte" fictionale cu civilizatia islamica - asa cum reiesea ea din cartea mentionata, cam cafe-au-lait in alb si negru, adica o lupta dintre bine si rau (in care fiecare poate deduce cine ce este) in care binele invinge raul, conform legii nescrise a majoritatii filmelor americane - exceptie facand, bineinteles, "Love Story":smile308: .

Saira
08-29-2006, 06:24 PM
Da, m-a impresionat, asa este. (:smile16: ) De fapt, cred ca acesta a fost unul dintre primele mele "contacte" fictionale cu civilizatia islamica - asa cum reiesea ea din cartea mentionata, cam cafe-au-lait in alb si negru, adica o lupta dintre bine si rau (in care fiecare poate deduce cine ce este) in care binele invinge raul, conform legii nescrise a majoritatii filmelor americane - exceptie facand, bineinteles, "Love Story":smile308: .


Mie cartea asta mi-a recomandat-o o prietena de-a mamei,fosta mea educatoare si o persoana ff apropriata,atunci cand m-a auzit vorbind despre Islam...fiindca si dumneai este "f bine informata"...de la stirile pro tv :( ...si mi-a zis ceva de genul:arabii sunt rai,ce iti place la ei?!?!?tu nu stii ca aia isi cresc copiii cu pusca in mana?!?! :( chestia asta pe mine m-a enervat la culme la momentul respectiv dar am zis ca tre' sa citesc cartea...si nu-mi pare rau...fiindca in loc sa ma departeze de Islam,al hamdu lillah m-a apropriat si mai mult,caci atunci cand am citit-o eu eram deja muslim si aveam idee care cu ce se mananca,deci nu mai puteam fi "corupta" :scenic:

shama
08-29-2006, 06:52 PM
Mie cartea asta mi-a recomandat-o o prietena de-a mamei,fosta mea educatoare si o persoana ff apropriata,atunci cand m-a auzit vorbind despre Islam...fiindca si dumneai este "f bine informata"...de la stirile pro tv ...si mi-a zis ceva de genul:arabii sunt rai,ce iti place la ei?!?!?tu nu stii ca aia isi cresc copiii cu pusca in mana?!?! chestia asta pe mine m-a enervat la culme la momentul respectiv dar am zis ca tre' sa citesc cartea...si nu-mi pare rau...fiindca in loc sa ma departeze de Islam,al hamdu lillah m-a apropriat si mai mult,caci atunci cand am citit-o eu eram deja muslim si aveam idee care cu ce se mananca,deci nu mai puteam fi "corupta"

Pai cred ca din cauza asta se si fac astfel de filme, bebe draga, pentru ca persoanele care nu au timp sau chef de lecturi mai grele, precum Coranul de exemplu, sa se poata considera "foarte bine informate" dupa ce vad un film ca acesta sau, vorba ta, stirile de la pro tv :36_1_21: .
Ia sa se apuce cineva talentat sa scrie o carte despre complexitatea relatiilor si armonia unei casnicii intr-o familie extinsa de musulmani, sa vedem, ar mai face cineva la Hollywood un film dupa ea? Asta in eventualitatea in care s-ar gasi o mare editura care sa o publice, mai intai ;).
Eu, una, chiar ma gandeam sa-i sugerez lui nur :give_rose: sa scrie o carte, ca prin cate incercari a trecut pana acum sigur ar iesi vreo 200 de pagini :). Nur, ce zici, te-ai incu---- sa "comiti" un best-seller? Eu ma ofer sa-ti fac corectura :smile16:. ... si daca reusim sa-i facem un promo k lumea, poate ajunge si la Hollywood :smile16: :give_rose: . Vorbesc semi-serios :).

Saira
08-29-2006, 07:36 PM
Pai cred ca din cauza asta se si fac astfel de filme, bebe draga, pentru ca persoanele care nu au timp sau chef de lecturi mai grele, precum Coranul de exemplu, sa se poata considera "foarte bine informate" dupa ce vad un film ca acesta sau, vorba ta, stirile de la pro tv
Ia sa se apuce cineva talentat sa scrie o carte despre complexitatea relatiilor si armonia unei casnicii intr-o familie extinsa de musulmani, sa vedem, ar mai face cineva la Hollywood un film dupa ea? Asta in eventualitatea in care s-ar gasi o mare editura care sa o publice, mai intai ;).
Eu, una, chiar ma gandeam sa-i sugerez lui nur :give_rose: sa scrie o carte, ca prin cate incercari a trecut pana acum sigur ar iesi vreo 200 de pagini :). Nur, ce zici, te-ai incu---- sa "comiti" un best-seller? Eu ma ofer sa-ti fac corectura :smile16:. ... si daca reusim sa-i facem un promo k lumea, poate ajunge si la Hollywood :smile16: :give_rose: . Vorbesc semi-serios :).


normal ca asta e scopul lor :(

suleiman
08-29-2006, 08:36 PM
am citit cartea "Fara fiica mea" si e o tampenie.
musulmanii aceia sunt seiti. cine naiba taie capra si pune musafirii sa treaca prin sangele varsat pe jos? si tot felul de chestii..nu stiu daca intamplarile din carte sunt adevarate sau nu, dar baza lor nu e islamica.

Saira
08-29-2006, 09:29 PM
am citit cartea "Fara fiica mea" si e o tampenie.
musulmanii aceia sunt seiti. cine naiba taie capra si pune musafirii sa treaca prin sangele varsat pe jos? si tot felul de chestii..nu stiu daca intamplarile din carte sunt adevarate sau nu, dar baza lor nu e islamica.



asta spuneam si eu,dar tot mi-a placut cartea aia...orice ai zice tu :36_1_21:

shama
08-30-2006, 01:52 AM
asta spuneam si eu,dar tot mi-a placut cartea aia...orice ai zice tu :36_1_21:

Ramane, totusi, ideea principala si anume incercarile deznadajduite ale unei mame de a-si lua inapoi fiica, iar la asta "percuteaza" orice inima sensibila de femeie...

maha
07-23-2007, 01:40 PM
Hmmmm,as vrea si eu sa citesc cartea.,ca deocamdata dc++ l-am desfiintzat ,o gasesc in librarii oare?

maha
07-23-2007, 01:55 PM
Ati vazut the Valley of wolves Irak?Filmul meu de capatai.

maha
07-23-2007, 01:56 PM
A vazut cineva the Valley of wolves Irak?Filmul meu de capatai.Off,sa nu credeti ca nu as vrea sa va dau mai multe amanunte,dar foarte greu pot trimite mesaje,daca pun un smilies,sau doua puncte sau multe altele,nu mai pot posta,imi spuna ca mesajul e prea scurt sau ca nu am voie sa postez linkuri.Ce sa fac?

sara
07-23-2007, 07:29 PM
Eu mai nou citesc basme de Fratii Grimm :D , inainte sa dorm , ii citesc aminei pana adoarme , apoi imi citesc singura { pana adorm :p } .

sara
07-23-2007, 07:30 PM
A citit cineva " testamentul " , de John Grisham , editura rao ?
Este interesanta , mai ales finalul , daca vreti fac un mic rezumat , ptr curiosi :scenic:

bianca_ezzeddine
08-31-2007, 09:53 PM
:36_1_21: :36_1_21:
fetelor...recomand cu mare dragoste filmul :"The message(1976),varianta in engleza...e superrrrrrrrrrrrrr.....:36_1_21: :36_1_21: ....si in plus o sa fie de mare folos fetelor abia convertite la islam:smile06: ....
Allah sa va protejeze pe toate.....:o :smile01:



ps:puteti sa gasiti filmul(cam pe bucatele) pe youtube.

Anna
09-01-2007, 04:35 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
si mie mi-a placut tare mult filmul Ar-Risala (The messege), e un film foarte interesant, foarte frumos facut si foarte educativ.
Am si traducere la el pentru cele care vor sa il vada si nu stiu limba engleza.
Din pacate nu mai am timp sa privesc filme dar imi placeau tare mult documentarele despre islam si al hamdu li Allah sunt foarte multe.

Anna
09-01-2007, 04:37 PM
De asemenea va recomand:
An Islamic History of Europe
Turning Muslims in Texas

Saira
09-01-2007, 05:06 PM
Assalamu alaykum


Ana,detii filmele astea? M-ai facut curioasa cu Arrisala ;)

iman99
09-01-2007, 05:33 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah

Filmul the message (1976)se poate descarca de pe net in sha Allah.Da-mi un pm cu idul tau Ym saira daca vrei mai multe detalii.

Simona
09-01-2007, 06:11 PM
As salamu alaikum!
Interesante titluri de filme fetelor, m-ati facut curioasa.:D De multi ani insa caut un film si nu l-am gasit niciunde, nici macara la cinematografe nu a fost, cu toate ca a fost premiat la Cannes, poate il stiti " Domnul Ibrahim si florile Coranului" de/si cu Omar Sharif stiu ca e in italiana. Merita vazut? Nu stiti cumva de unde as putea sa fac rost de el?
Daca va intereseaza filme arabe (egiptene) va pot spune, am o gramada si teatru egiptean. O sa-l intreb pe sotul meu de site-ul de unde le downloadeaza, daca vreti.
Ma3a al salama!:smile06: :smile01:

Saira
09-01-2007, 06:49 PM
Simona,parca sa zic ca mi-a cazut la un moment dat in mana cartea "Domnul Ibrahim si florile Coranului"...nu-mi amintesc insa exact.Acum,mentionand tu de filmul omonim,am zis sa-l caut si l-am gasit pe dc++,acum il descarc.Daca vrei cauta-l si tu sau trimite-mi un pm cu adresa id-ul tau si inshaAllah dupa ce il descarc ti-l dau si tie pe ymess.


P.S: E in franceza,cum l-am gasit eu...

Simona
09-02-2007, 12:45 AM
Multumesc mult Saira.:smile06: L-am cautat si eu pe dc++ si l-am gasit in sfarsit Alhamdulilah, l-am mai cautat pe dc dar nu l-am gasit pana acum, trebuie sa am rabdare insa se incarca in 8 ore.:( Tot in franceza e, dar nu e problema. Bine ca l-am gasit:)
Salam!

Anna
09-02-2007, 12:46 AM
fetelor spuneti-mi si mie numele filmului in lb engleza sa il caut si eu inshAllah

Anna
09-02-2007, 12:46 AM
Assalamu alaykum





Ana,detii filmele astea? M-ai facut curioasa cu Arrisala ;)


da le am
inshAllah cand mai vii la taiba ti le dau
sunt pe unul dintre harduri

Saira
09-02-2007, 12:02 PM
Multumesc mult Saira.:smile06: L-am cautat si eu pe dc++ si l-am gasit in sfarsit Alhamdulilah, l-am mai cautat pe dc dar nu l-am gasit pana acum, trebuie sa am rabdare insa se incarca in 8 ore.:( Tot in franceza e, dar nu e problema. Bine ca l-am gasit:)
Salam!




Si la mine se incarca greu,dar astept,ca tot vreau sa-l vad...am si subtitrarea...insa nu stiu cum s-o pun pe film...numai bine,poate pana se descarca el aflu s cum sa fac asta.Daca nu e bine si asa,cu el in franceza.

Saira
09-02-2007, 12:03 PM
fetelor spuneti-mi si mie numele filmului in lb engleza sa il caut si eu inshAllah





Ar trebui sa fie "Mister Ibrahim and the flowers of Coran" :p

Saira
09-02-2007, 12:06 PM
da le am
inshAllah cand mai vii la taiba ti le dau
sunt pe unul dintre harduri




...inshaAllah!...


:p de-abia asteeeept ;)




scuuuuuurt :scenic: mesajul

Simona
09-09-2007, 02:36 PM
As salam alaikom!
Am vazut ieri un film, superb, trebuie sa vi-l spun, se numeste "Animalele sunt oameni minuati" ("The animals are beautiful people"), e documentar foarte foarte dragut. Tot ce puteam sa spun pe parcusul lui si la sfarsit era Subhan Allah. Sper sa va placa si voua.
Ma3a al salama! :smile01:

Saira
09-09-2007, 02:47 PM
Assalamu alaykum


Simona,ai vazut Domnul Ibrahim si florile Coranului?


Cum ti s-a parut?

Simona
09-09-2007, 02:59 PM
Assalamu alaykum


Simona,ai vazut Domnul Ibrahim si florile Coranului?


Cum ti s-a parut?

As salam alaikom we rahmatulah we barakatu!
Din pacate nu mi s-a incarcat tot si nu-l mai gasesc :(
Tu l-ai vazut? Cum e?
Ma3a al salama!

Saira
09-09-2007, 03:04 PM
Wa alaykum assalam


Da,am reusit sa-l am si l-am vazut.Este...destul de dragut,desi nu chiar ce ma asteptam.Adica nu prea spune nimic de Coran,doar ca domnul Ibrahim este sufi si el stie..."ce e in Coranul meu".


Daca il vrei,da-mi un semn si ti-l pot trimite pe yahoo mess sau si mai repede pe skype.

shama
09-09-2007, 11:59 PM
Assalaamu alaikum

Filmul "Domnul Ibrahim si florile din Coran" trebuie sa fie o ecranizare dupa romanul omonim al scriitorului Eric-Emmanuel Schmitt, aparut la Ed. Humanitas in 2006.

Saira
09-10-2007, 12:11 AM
Assalaamu alaikum

Filmul "Domnul Ibrahim si florile din Coran" trebuie sa fie o ecranizare dupa romanul omonim al scriitorului Eric-Emmanuel Schmitt, aparut la Ed. Humanitas in 2006.


Da,asa este ;)


.................................................. ................

Simona
09-23-2007, 03:32 PM
Wa alaykum assalam


Da,am reusit sa-l am si l-am vazut.Este...destul de dragut,desi nu chiar ce ma asteptam.Adica nu prea spune nimic de Coran,doar ca domnul Ibrahim este sufi si el stie..."ce e in Coranul meu".


Daca il vrei,da-mi un semn si ti-l pot trimite pe yahoo mess sau si mai repede pe skype.

Tot am sperat ca o sa-l pot lua de pe dc++, dar nu am reusit, asa ca, daca esti draguta si ai rabdare sa mi-l trimiti pe yahoo, m-as bucura foarte mult. Multumesc.

Simona
09-23-2007, 03:33 PM
Am uitat florile pentru Saira, scuze
................................... :smile06:

florin
09-24-2007, 07:02 PM
Mi-ar place sa ma duc la un film dar nu stiu care...acasa am foarte multe cartoons, si cateva filme, dar vreau ceva nou si placut, fara injuraturi sau pupaturi sau fel si fel de imagini...ceva documentar sau stiu eo.
Poate imi recomandati voi ceva?:give_rose:

Assalamu Alaikom!


Un film minunat(nu mai retin numele regizorului) de savurat - "MONSIEUR IBRAHIM ET LES FLEURS DU CORAN"( cu Omar Shariff)! Este unul din filmele mele preferate! Este super. Este vorba despre convertirea unui copil evreu la Islam si viata unui bun musulman...(Nu dau mai multe amanunte deoarece as strica farmecul vizionarii)! Un film minunat ce reliefeaza CALEA ADEVARULUI, CARACTERUL MINUNAT AL UNUI BUN MUSULMAN , FRUMUSETEA SI RAGASIREA DIVINA A RELIGIEI ISLAMICE. Merita vazut!

Nadia
09-24-2007, 07:21 PM
http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/EMOTICOANE/bismillah2.gif

As - Salaam Aleykum Wa Rahmatulah Wa Barakatu

credeti ca pot gasi acest film si in varianta engleza??

JazakhaAllahu Khaire

http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/FLOWERS/flower.gif

florin
09-24-2007, 07:31 PM
[As - Salaam Aleykum Wa Rahmatulah Wa Barakatu

credeti ca pot gasi acest film si in varianta engleza??

JazakhaAllahu Khaire





W`ASSALLAM!

Cu siguranta.
Incearca pe torrenti. Cu siguranta il vei gasi pe E Mule. Programul este freeware si se gaseste pe net. Il downloadezi ;il instalezi;pui ceva la share ,dai search si apoi poti incepe download. Dureaza destul de multicel cu acest E Mule dar cu siguranta aici gasesti mult mai multe si mai rare... (inclusiv subtitrari)!

maryam
09-24-2007, 10:46 PM
Assalamu Alaikom!


Un film minunat(nu mai retin numele regizorului) de savurat - "MONSIEUR IBRAHIM ET LES FLEURS DU CORAN"( cu Omar Shariff)! Este unul din filmele mele preferate! Este super. Este vorba despre convertirea unui copil evreu la Islam si viata unui bun musulman...(Nu dau mai multe amanunte deoarece as strica farmecul vizionarii)! Un film minunat ce reliefeaza CALEA ADEVARULUI, CARACTERUL MINUNAT AL UNUI BUN MUSULMAN , FRUMUSETEA SI RAGASIREA DIVINA A RELIGIEI ISLAMICE. Merita vazut!



Am citit cartea si nu mi-a placut, ba din contra, cred ca asocierea Coranului nu este deloc potrivita...:(:mad:, dar poate ca filmul este altceva, o sa ma uit Inshaa ALLAH cand o sa am timp.

florin
09-24-2007, 11:51 PM
Am citit cartea si nu mi-a placut, ba din contra, cred ca asocierea Coranului nu este deloc potrivita...:(:mad:, dar poate ca filmul este altceva, o sa ma uit Inshaa ALLAH cand o sa am timp.

Sa nu fim "habotnici"...!

Sa imi fie cu iertare , dar poate ca nu ai inteles exact subiectul si esenta cartii.
Este un contrast intre PACAT si VIRTUTE! Este un contrast intre doua lumi.Este vorba despre ragasirea drumului catre CALEA CEA DREAPTA. Este vorba despre BUNATATE si IERTARE!
Incearca sa o mai citesti inca odata si poate de data aceasta vei intelege. Este o antiteza intre CE ESTE BINE si CE ESTE RAU...Poate totusi ca subtilitatea subiectului acestui film depaseste capacitatea unora de a intelege(dar eu cred ca acest film nu stirbeste cu nimic SFANTUL CORAN si SFINTELE INVATATURI DIN EL...)!!!
Sper ca nu am necajit cu nimic si sa imi fie iertata postarea(daca pare dura)!


P.S.-Din ceea ce am citit aici la aceasta rubrica(ma refer la recomandarile altora mai din`nainte), majoritatea filmelor "recomandate" sunt mult mai NEDEMNE si mai pline de "haram" (daca se poate spune asa)decat acest film savuros!

Saira
09-25-2007, 01:59 AM
Assalamu alaykum


Florin,intr-adevar sunt multe filme care au mai mult "haram" decat acesta.Nu spun ca nu mi-a placut,m-a linistit oarecum filmul acesta si felul in acre monsieur Ibrahim reactioneaza in diferitele sale ipostaze,insa eu nu pot sa uit secventa in care el merge la plimbare cu Moise si bea alcool! Asta m-a marcat mult...In rest n-am cine stie ce obiectii...dar asta chiar nu reflecta deloooc Coranul!


In fine,pe total merita vazut...dar cu putina atentie...

florin
09-25-2007, 08:20 AM
Assalamu alaykum


Florin,intr-adevar sunt multe filme care au mai mult "haram" decat acesta.Nu spun ca nu mi-a placut,m-a linistit oarecum filmul acesta si felul in acre monsieur Ibrahim reactioneaza in diferitele sale ipostaze,insa eu nu pot sa uit secventa in care el merge la plimbare cu Moise si bea alcool! Asta m-a marcat mult...In rest n-am cine stie ce obiectii...dar asta chiar nu reflecta deloooc Coranul!


In fine,pe total merita vazut...dar cu putina atentie...



W`ASALLAM!

...Pai eu ce spusei mai devreme(asta apropos de secventa cu ALCOOLUL)... Subiectul cartii/filmului este pe tot parcursul O ANTITEZA!!! Despre bine si rau...Despre iertare si devotament... Despre calea cea dreapta. Nu este un film ce se vrea a fi o lectie despre CORAN sau O "ORA" de TEOLOGIE... ESte un film despre viata...care totusi pune esenta RELIGIEI ISLAMICE intr-o LUMINA FAVORABILA SI CALDA (fie el acest fapt chiar si vazut prin prisma unor oameni simpli pacatosi....) Ai inteles acum? Filmul este o opera cinematografica dupa parerea mea si contine un substrat foarte interesant.Cine reuseste sa vada dincolo de "coperta" cartii sau de subiectul de fatada al filmului ,va fi un om castigat!

Iar despre alcool :(...Nu iti face griji de ceea ce vezi intr-un film.Mai bine sa ne facem griji despre ceea ce se intampla in realitate. Oare cati musulmani sunt care au acest pacat pe suflet...Mai ales din cei ce se afla printre straini. Eu aici in Romania am cunoscut un musulman ce avea grija de un lacas de rugaciune ,dar care iesea la terasa cu "prietenii" si care consuma alcool... Nu am vrut sa judec. :( Nu avem noi dreptul de a judeca. Fiecare trebuie(daca poate) sa isi judece doar propriile pacate ...SINGURUL care are drept de a ne judeca este MULTMILOSTIVUL ALLAH.

Sa imi fie iertata firea "bataioasa"!

Fie ca ATOTPUTERNICUL sa ne indrepte pasii pe calea cea dreapta si sa ne indrume sufletele catre caldura bunatatii si a intelepciunii!
Binecuvantarile LUI ALLAH sa fie asupra ta si familiei tale!

maryam
09-25-2007, 10:23 AM
Sa nu fim "habotnici"...!

Sa imi fie cu iertare , dar poate ca nu ai inteles exact subiectul si esenta cartii.
Este un contrast intre PACAT si VIRTUTE! Este un contrast intre doua lumi.Este vorba despre ragasirea drumului catre CALEA CEA DREAPTA. Este vorba despre BUNATATE si IERTARE!
Incearca sa o mai citesti inca odata si poate de data aceasta vei intelege. Este o antiteza intre CE ESTE BINE si CE ESTE RAU...Poate totusi ca subtilitatea subiectului acestui film depaseste capacitatea unora de a intelege(dar eu cred ca acest film nu stirbeste cu nimic SFANTUL CORAN si SFINTELE INVATATURI DIN EL...)!!!
Sper ca nu am necajit cu nimic si sa imi fie iertata postarea(daca pare dura)!




P.S.-Din ceea ce am citit aici la aceasta rubrica(ma refer la recomandarile altora mai din`nainte), majoritatea filmelor "recomandate" sunt mult mai NEDEMNE si mai pline de "haram" (daca se poate spune asa)decat acest film savuros!


Nu, nu e problema, ca doar nu sunt chiar asa de sensibila sa ma necajesc si se poate sa am o problema de intelegere, e adevarat ca am citit-o in vreo cateva ceasuri, poate nici atat si mi-or fi scapat subtilitatile dar repet, nu mi-a placut stilul si nici modul de abordare.
Cred ca poti sa faci un film, sa compui versuri, sa creezi o proza excelenta despre mantuire fara prezentari antitetice.

:Dei, da cu "habotnicia" am o problema, nu stiu cum un musulman ar putea fi altfel decat habotnic si cred ca despre exagerare nici nu poate fi vorba in aplicarea islamului. Traiesti islamic=musulman. Unde este habotnicia?
Ma gandesc ca nu suntem in masura sa facem targuri cu ALLAH, cam ce sa respectam intocmai si la ce sa ne...abatem, fereasca ALLAH!

florin
09-25-2007, 10:42 AM
Nu, nu e problema, ca doar nu sunt chiar asa de sensibila sa ma necajesc si se poate sa am o problema de intelegere, e adevarat ca am citit-o in vreo cateva ceasuri, poate nici atat si mi-or fi scapat subtilitatile dar repet, nu mi-a placut stilul si nici modul de abordare.
Cred ca poti sa faci un film, sa compui versuri, sa creezi o proza excelenta despre mantuire fara prezentari antitetice.

:Dei, da cu "habotnicia" am o problema, nu stiu cum un musulman ar putea fi altfel decat habotnic si cred ca despre exagerare nici nu poate fi vorba in aplicarea islamului. Traiesti islamic=musulman. Unde este habotnicia?
Ma gandesc ca nu suntem in masura sa facem targuri cu ALLAH, cam ce sa respectam intocmai si la ce sa ne...abatem, fereasca ALLAH!

:)

Poate ca intradevar am folosit "nepotrivit" expresia de HABOTNIC(din graba si lipsa inspiratiei pe moment).
Poate ca in locul acestui cuvant
ar fi fost mai adecvata folosirea expresiilor: "IPOCRIZIE" ,"FATARNICIE" sau "AROGANTA".
...asadar Hai sa nu fim IPOCRITI,AROGANTI sau FATARNICI! Sa nu cadem in acest pacat! :D

P.S.- Pentru a intelege mai bine opinia mea CITESTE ATENT SI CELALTE POSTARI ALE MELE DE LA ACEASTA RUBRICA(mai sus) ! Multumesc.

No offence!

Allah`U Akbar!

maryam
09-25-2007, 10:49 AM
:)

Poate ca intradevar am folosit "nepotrivit" expresia de HABOTNIC(din graba si lipsa inspiratiei pe moment).
Poate ca in locul acestui cuvant
ar fi fost mai adecvata folosirea expresiilor: "IPOCRIZIE" ,"FATARNICIE" sau "AROGANTA".
...asadar Hai sa nu fim IPOCRITI,AROGANTI sau FATARNICI! Sa nu cadem in acest pacat! :D

P.S.- Pentru a intelege mai bine opinia mea CITESTE ATENT SI CELALTE POSTARI ALE MELE DE LA ACEASTA RUBRICA(mai sus) ! Multumesc.

No offence!

Allah`U Akbar!



Chiar nu e problema, am spus ca nu m-a suparat si vb extrem de serios ca am sa citesc, dar acum nu am timp sa recitesc cartea asta...
Cat despre restul, nu e cazul dar Inshaa ALLAH mi se pare un sfat bun.;)
Nu am nimic contra opiniilor tale exprimate aici, am inteles exact parerea ta si repet, vb serios ca o sa recitesc...si ca sa nu banuiesti nimic, iti spun clar nu am fost nici aroganta, nici ipocrita si nici fatarnica, inshaa ALLAH...

florin
09-25-2007, 10:58 AM
:)

Nu am insinuat nimic...
Dar vezi,uneori oamenii au tendinta de a cadea in astfel de "pacate".Mai ales cand au impresia ca stiu mai mult decat ceilalti... Apare sentimentul acela de superioritate si desconsiderare...De aici ,ulterior,se naste aroganta ,ipocrizia si uneori fatarnicia.

In opinia mea un bun musulman este acela care stie sa dea piept cu PACATUL si cu "ISPITELE" ,cel care stie sa recunoasca aceste lucruri ...nu cel care FUGE de ele....(asta apropos de secventele ce redau comportamente "haram" in acest film)

Imi cer scuze daca comentariile mele au parut putin deplasate si au ofensat pe vreunul din cei ce le-au citit!!!

Nimeni nu detine ADEVARUL decat numai ALLAH *salat* !
EL este cel care pe toate le poate si pe toate le stie!
Fie ca MILA si INGADUINTA LUI *salat* sa fie peste noi toti si sa ne indrume pasii pe CALEA CEA MAI DREAPTA!


O zi buna si plina de intelepciune!

maryam
09-25-2007, 11:09 AM
:)

Nu am insinuat nimic...
Dar vezi,uneori oamenii au tendinta de a cadea in astfel de "pacate".Mai ales cand au impresia ca stiu mai mult decat ceilalti... Apare sentimentul acela de superioritate si desconsiderare...De aici ,ulterior,se naste aroganta ,ipocrizia si uneori fatarnicia.

In opinia mea un bun musulman este acela care stie sa dea piept cu PACATUL si cu "ISPITELE" ,cel care stie sa recunoasca aceste lucruri ...nu cel care FUGE de ele....(asta apropos de secventele ce redau comportamente "haram" in acest film)

Imi cer scuze daca comentariile mele au parut putin deplasate si au ofensat pe vreunul din cei ce le-au citit!!!

Nimeni nu detine ADEVARUL decat numai ALLAH *salat* !
EL este cel care pe toate le poate si pe toate le stie!
Fie ca MILA si INGADUINTA LUI *salat* sa fie peste noi toti si sa ne indrume pasii pe CALEA CEA MAI DREAPTA!


O zi buna si plina de intelepciune!


Inshaa ALLAH Amiin!!!!!!!

ALLAH sa te rasplateasca pentru bunele tale intentii.
Este f important ca atunci cand oamenii au pareri contradictorii, mai ales in acest fel de comunicare sa isi explice punctele dvd ptr a nu cadea in aceste intr-adevar pacate.

Saira
09-25-2007, 01:51 PM
W`ASALLAM!

...Pai eu ce spusei mai devreme(asta apropos de secventa cu ALCOOLUL)... Subiectul cartii/filmului este pe tot parcursul O ANTITEZA!!! Despre bine si rau...Despre iertare si devotament... Despre calea cea dreapta. Nu este un film ce se vrea a fi o lectie despre CORAN sau O "ORA" de TEOLOGIE... ESte un film despre viata...care totusi pune esenta RELIGIEI ISLAMICE intr-o LUMINA FAVORABILA SI CALDA (fie el acest fapt chiar si vazut prin prisma unor oameni simpli pacatosi....) Ai inteles acum? Filmul este o opera cinematografica dupa parerea mea si contine un substrat foarte interesant.Cine reuseste sa vada dincolo de "coperta" cartii sau de subiectul de fatada al filmului ,va fi un om castigat!

Iar despre alcool :(...Nu iti face griji de ceea ce vezi intr-un film.Mai bine sa ne facem griji despre ceea ce se intampla in realitate. Oare cati musulmani sunt care au acest pacat pe suflet...Mai ales din cei ce se afla printre straini. Eu aici in Romania am cunoscut un musulman ce avea grija de un lacas de rugaciune ,dar care iesea la terasa cu "prietenii" si care consuma alcool... Nu am vrut sa judec. :( Nu avem noi dreptul de a judeca. Fiecare trebuie(daca poate) sa isi judece doar propriile pacate ...SINGURUL care are drept de a ne judeca este MULTMILOSTIVUL ALLAH.

Sa imi fie iertata firea "bataioasa"!

Fie ca ATOTPUTERNICUL sa ne indrepte pasii pe calea cea dreapta si sa ne indrume sufletele catre caldura bunatatii si a intelepciunii!
Binecuvantarile LUI ALLAH sa fie asupra ta si familiei tale!


A,ok.Am recitit postarea ta in care descriai filmul ca fiind o antiteza intre bine si rau,pacat si virtute etc. Si am inteles mai exact.La prima citire am avut impresia ca binele in viziunea ta era neaparat "intruchipat" oarecum in domnul Ibrahim,iar raul in ceilalti.De aici si "supararea" mea pe secventa cu pricina...Dar acum cred ca am priceput mai bine ce spuneai,fiindca in niciun caz domnul Ibrahim nu reprezinta mereu binele...sunt secvente si secvente,iar binele ramane pana la urma la latitudinea fiecaruia.


Si nu,nu imi fac griji ca vad in film ca "eroul" bea alcool.Din pacate,asa cum ai spus,sunt musulmani care au aceasta "problema".Insa ce am vrut sa subliniez este faptul ca nu intregul film este in concordanta cu "spiritul" Coranului.Cel putin eu nu pot sa fiu de acord cu asta...Substratul in sine (de care vorbesti) e bun,dar ti-am spus,mie unele mici chestii imi dau o stare de neliniste (daca o pot numi asa),iar partea mistica a filmului imi este pe plac atata timp cat privesc evidentierea ei numai din punct de vedere artistic...daca e sa trec de-a dreptul in religie nu-mi mai place deloc.

raluca
12-11-2007, 03:49 PM
salam aleikum!

M-ar interesa si pe mine filmul "Domnul Ibrahim si florile din Coran", de unde as putea sa-l procur?


numai bine!

maha
12-12-2007, 08:11 PM
A fost minunat filmul_D-nul Ibrahim si florile din Coran"....Eu l-am downloadat de pe dc++.Vizionare placuta tuturor.