PDA

View Full Version : A cere iertare



Anna
08-11-2006, 12:48 PM
ISTIGHFAR:A cere iertare de la ALLAH


‘’…caci ALLAH ii iubeste pe cei care se caiesc si ii iubeste pe cei care se curatesc’’
[Al-Baqara,2:222]

‘’O,ALLAH!Fa-ma printre cei care ,atunci cand savarsesc un bine se simt bine ,iar atunci cand fac un rau ,Iti cer iertare’’[Ibn Majah]

Teube (cainta) si Istighfar(a cere iertare de la ALLAH)sunt printre cele mai rasplatite virtuti ale dreptcredinciosilor. Teube inseamna a simti remuscari si parere de rau pentru greselile si faptele nostre.

Istighfar reprezinta exprimarea remuscarilor in cuvinte si implorarea Lui ALLAH pentru iertare.Nu trebuie sa facem teube si istighfar numai pentru un pacat sau un act de nesupunere fata de ALLAH,ci de asemenea si pentru neajunsurile si lipsurile din comportamentul nostru moral. Pe masura ce realizam Maretia Lui ALLAH si binecuvantarile cu care ne-a inzestrat ,cu atat simtim ca nu-I putem multumi niciodata sufficient si devenim mai constienti de slabiciunea si neputinta noastra.
Cu cat o persoana are un grad ridicat de taqwa,evlavie si constiinta permanenta de prezenta Lui ALLAH,cu atat mai mult creste sentimentul de neputinta de a-I multumi asa cum trebuie Lui ALLAH.Ca urmare devenim mai staruitori in istighfar.
De aceea ,toti profetii,pacea fie asupra lor,au propovaduit si au practicat teube si istighfar.Nu este necesar sa le asociem nici un pacat –mostenit sau personal-pentru a explica cainta lor.Ei au fost lipsiti de pacate,Allah trimitandu-I ca exemple perfecte, demne de urmat , pentru omenire.
Conducatorul tuturor profetilor a fost Profetul Muhammed,fapt simbolizat prin conducerea in rugaciune a tuturor profetilor in Ierusalim ,cand a avut loc ascensiunea acestuia in ceruri.Si ce obisnuia sa faca liderul profetilor dupa fiecare rugaciune?Spunea ‘’estaghfirullah’’(Cer iertare Lui ALLAH) de trei ori!Acesta este istighfar-ul nascut din cel mai inalt grad de evlavie.Ne-a invatat sa facem istighfar din adancul sufletului,asa cum el insusi o facea.Companionii au relatat ca facea istighfar de 100 de ori in cursul unei zile.
Istighfar este de asemenea si o modalitatea de a creste sentimentul de prezenta permanenta a Lui ALLAH si a intari legatura noastra cu El.Nu aratam cainta pentru faptele noastre si nu ne supunem decat Lui.Lui ii marturisim cele mai grave greseli ,neajunsuri ,esecuri si pacate.Lui si numai Lui Singurul.Islamul nu permite spovedania la preot.
Cautam iertarea numai de la El ,stiind ca numai El Singur ne stie faptele si gandurile si numai El ne poate ierta si salva de consecintele a tot ceea ce facem.De aceea,Istighfar,este cel mai intim dialog cu ALLAH. Astfel,in timpul acestei conversatii cu Creatorul suntem cei mai umili cu putinta.Asa putem intelege de ce teube si istighfar reprezinta miezul supunerii si adorarii fata de ALLAH.
Avem nevoie de istighfar pentru a ne curati in mod constant inima. Nu suntem nascuti in pacat, dar suntem nascuti slabi si neputinciosi.Suntem inclinati sa cadem prada multor tentatii ce fac parte din examenul acestei vieti pamantesti. Intr-o relatare binecunoscuta,Abu Huraira ,Pacea fie asupra lui, ne spune ca, atunci cand facem un pacat ,un punct negru ne pateaza inima, insa daca avem remuscari si ne caim ,acel punct negru dispare.Altfel,acel punct va sta acolo si va creste cu fiecare nou pacat adaugat si va veni un timp in care inimile ni se vor inegri .Putem foarte usor sa observam cum aceasta inima se intuneca pe masura ce oamenii avanseaza in comportamentul pacatos.La inceput au indoieli .Incep prin a face pacatul cu ezitare si se simt rau savarsind fapta rea.Insa daca nu renunta si persevereaza ,se obisnuiesc repede si totul devine pura obisnuinta.Si apoi ajung la un nivel de gandire unde pacatul este fapta acceptata iar virtutile devin un rau inutil.Ei devin astfel aparatorii si sustinatorii raului si evita cu desavarsire binele.
Din pacate ,in ziua de astazi,vedem astfel de exemple mai mereu in jurul nostru.Ilustrate in expresia’’viata merge inainte’’ a lumii moderne in care traim ,raul si binele sunt doua entitati care nu mai reprezinta absolut nimic.Pe langa asta ,exista devizele psihologilor care te asigura linistit ca singura vina pe care ar trebui sa o simti este pentru ca iti faci griji si te invinuiesti degeaba .Nu e de mirare ca in vocabularul limbii engleze ,s-a denaturat sensul cuvantului ‘’pacat’’,acesta fiind acum folosit pentru a denumi lucruri atractive,amuzante si foarte dorite.Si ca bezna ce inunda inimile este considerata o mare oaza de lumina ,este o dovada in plus pentru a -----stra rasturnarea de situatii.
Dar ,totusi ,mai exista speranta pentru aceia care sunt in cautarea ei.Indiferent cat de invaluiti suntem de aceasta mare coruptie a sufletelor ,exista cale de intoarcere.Oricand putem sa ne caim si sa ne cerem iertare de la Marele nostru Creator,Domnul nostru Grabnic-Ajutator,ALLAH,care accepta oricui cainta sincera.
‘’O,voi robii Mei,care ati intrecut masura in defavoarea voastra,nu deznadajduiti in privinta indurarii Lui ALLAH!ALLAH iarta toate pacatele .El este Iertator si Indurator.’’[Az-Zumar,39-53]

Mai mult ,dintr-o relatare a Profetului ,Pacea si binecuvantarea Lui ALLAH fie asupra lui,aflam urmatoarele:’’Atunci cand o persoana isi cere iertare de la ALLAH pentru un pacat ,acel pacat se sterge instantaneu ‘’
Profetul Muhammad,Pacea si Binecuvantarea Lui ALLAH fie asupra lui,ne-a invatat multe rugi prin care ne putem cere iertare si ar fi foarte bine daca le-am putea invata ,intelege si folosi mereu.Una dintre acestea este numita Seyyidul Istighfar.O relatare profetica ne dovedeste marea ei valoare si semnificatie:’’Daca un musulman o recita, cu perfecta credinta si sinceritate,de dimineata si moare pana seara,va intra in Rai.Iar daca o recita in timpul noptii si moare pana dimineata,de asemenea va intra in Rai’’.Aceasta ruga puternica este angajamentul nostru zilnic de supunere si credinta ,marturisit Creatorului Nostru ALLAH.Este indicat sa o memoram in limba araba si sa nu lasam nici o zi sau noapte sa treaca fara sa nu o spunem ,din adancul sufletului nostru:
‘’O,ALLAH!Tu esti Domnul meu.Nu exista alta divinitate in afara de Tine.Tu m-ai creat ,iar eu sunt robul Tau.Voi incerca din rasputeri sa respect promisiunea facuta Tie de a Te asculta si de a-Ti fi slujitor supus.Apara-ma de raul pe care eu il fac.Imi marturisesc greselile si recunosc binecuvantarea Ta asupra mea.De aceea,Te rog iarta-ma ,nimeni nu-mi poate ierta greselile in afara de Tine’’

gabriela guettat
08-11-2006, 02:28 PM
Fara comentari ce as mai putea adauga,INSHALLAH ALLAH (subhanahu wa taala)sa ne IERTE!

BRAVO ANNUKA IUBITA!!!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Saira
08-11-2006, 02:29 PM
Masha'Allah Annuka :give_rose: BarakAllahou fikum habibtica :give_rose:


Mai vreeeeeeem articole dragute :scenic:

nour al huda
08-14-2006, 03:45 PM
....poate Sa-mi Translitereze Si Mie Cineva In Lb Araba Ultima Du'a?