PDA

View Full Version : Tabara educativa pentru surorile musulmane



Abdul Rahman
08-11-2006, 08:49 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Fundatia Taiba are placerea de a va anunta organizarea unei tabere educative pentru surorile musulmane in perioada 19-24 August in statiunea Busteni.


http://www.transylvan.co.uk/BusteniPanorama_small.jpg

Pentru informatii suplimentare va rugam sa-l contactati pe dr. Abu Al-Ula Al-Ghaithi la urmatoarele numere de telefon :


0722 - 246330 sau 0740 - 895172

Anna
08-15-2006, 02:41 PM
al salam aleykum
cine de aici (mai) vine in tabara?inshAllah:give_rose:

Anna
08-18-2006, 02:34 AM
dragele mele ca imi sunteti toate dragi si ca iubesc de dragul lui Allah
ma duc sa fac bagaju sa merg inshAllah la tabara
pe unele poate le vad pe acolo
ne vedem inshAllah intr-o sapt....de nu o veni sotu in timpul asta si dup-aia inca o sapt lipsesc ca o sa iasa numa' inimoare din mine :36_1_21:
Allah sa va aiba in paza Lui pe toti

Abdul Rahman
08-19-2006, 03:33 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Pentru ca anuntata tabara educativa a inceput deja si la ea participa o parte dintre fratii de la fundatia 'Taiba' de la care se pot invata foarte multe lucruri despre Islam, alaturi de o parte dintre surorile noastre dragi, sa ne rugam lui Allah Preainaltul sa le fie tuturor Stapanul acestei calatorii.

Sa ii pazeasca pe toti de dificultati.

http://www.getreligion.org/archives/allah-akbar-thumb.jpg

Mariyah
08-19-2006, 05:22 PM
aha acum imi explic multe:36_1_21:
oricum asteptam impresii din tabara

Abdul Rahman
08-19-2006, 05:25 PM
Nu te supara, Nazirah ? Dar la ce te referi ?
Poti sa ne spui si noua ? :)

Mariyah
08-19-2006, 05:29 PM
Cineva de la taiba trebuia sa imi trimita un program
si astept de ceva zile
acum inteleg tacerea si disparitia
participarea la tabara
:)

Abdul Rahman
08-19-2006, 05:35 PM
Da, asa este - Nazirah :)

O parte dintre cei de la Taiba sunt deja la Busteni. Inclusiv fratele Demirel Gemaledin pe care il ascultam la lectiile de teologie islamica, impreuna cu sotia domniei sale, fratele Nerdin Bari - care tine predica de vineri in direct pe www.tv.taiba.ro si alti musulmani dragi noua tuturor :)

Sa ne rugam lui Allah Preainaltul sa revina cu totii cu bine :)

Mariyah
08-19-2006, 05:43 PM
multumesc Dan mi-ai confirmat banuiala:) total
nu-i nimic imi voi lua si eu o vacanta

Raisa
08-28-2006, 04:31 PM
Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh

Fete dragi care ati fost in tabara la Busteni nu ne spuneti si noua cum a fost?
Impartasiti impresii cu noi cei care nu am reusit sa fim prezenti, dezvaluiti din frumusetea intalnirii si invatamintele acumulate
DAca aveti si poze e minunat

Um Esma
08-29-2006, 10:49 AM
selamun aleykum wr wb
ce faceti?
eu sunt noua pe acest forum, este prima mea postare
m-ati rugat de niste impresii din tabara
mashAllah a fost fff frumos, s-au tinut lectii fff interesante, am facut si niste drumetii
intr-un cuvant:minunat.
Allah sa fie multumit de cei care au organizat aceasta tabara, si inshAllah poate veniti si voi in urmatoarea tabara.
unele lectii s-au filmat si poate, InshAllah, sa le vedeti pe TaibaTV.

va voi pune si niste poze, dar sa vad cum le micsorez.

Allah sa fie cu voi.

UMM ESMA

Um Esma
08-29-2006, 10:52 AM
help, nu stiu cum attach-ez niste poze!!!!:confused:

Mariyah
08-29-2006, 12:55 PM
Um Esma,
Pentru a pune o poza intr-un thread trebuie sa urmezi niste pasi simpli:

- decizi care poza/e vrei sa le incarci
- accesezi siteul asta : www.imageshack.us
- incarci poza acolo
- astepti
- apoi vei primi mai multe coduri: vei alege pe cel in dreapta caruia scrie Thumbnail for forums (1)
- si apoi inserezi in postare URL-ul (codul dat)

Um Esma
08-29-2006, 03:03 PM
Um Esma,
Pentru a pune o poza intr-un thread trebuie sa urmezi niste pasi simpli:

- decizi care poza/e vrei sa le incarci
- accesezi siteul asta : www.imageshack.us
- incarci poza acolo
- astepti
- apoi vei primi mai multe coduri: vei alege pe cel in dreapta caruia scrie Thumbnail for forums (1)
- si apoi inserezi in postare URL-ul (codul dat)


multumesc mult!!!

Um Esma
08-29-2006, 03:12 PM
http://img182.imageshack.us/img182/7905/p8240382as4.jpg (http://imageshack.us)

Um Esma
08-29-2006, 03:15 PM
http://img204.imageshack.us/img204/8433/p8210206em6.jpg (http://imageshack.us)


http://img228.imageshack.us/img228/907/p8210254ts2.jpg (http://imageshack.us)

Um Esma
08-29-2006, 03:19 PM
http://img82.imageshack.us/img82/5854/p8210281ld2.jpg (http://imageshack.us)

http://img243.imageshack.us/img243/75/p8230372fp5.jpg (http://imageshack.us)

Nadia
08-29-2006, 04:32 PM
MASHA ALLAH, CE DE SURORI DRAGUTE, MA FACETI SA PLANG CA NU POT FII ALTURI DE VOI, DAR SA STITI CA INIMA IMI ESTE TOT TIMPUL CU VOI.
UMM ESMA noi ne stim si nu trebuie sa fii sfidoasa intre noi. Noi stim, ori cel putin eu, ce poti face :give_rose: :give_rose: :give_rose: bine ai venit printre noi si la mai multe mesaje.

Um Esma
08-29-2006, 04:45 PM
MASHA ALLAH, CE DE SURORI DRAGUTE, MA FACETI SA PLANG CA NU POT FII ALTURI DE VOI, DAR SA STITI CA INIMA IMI ESTE TOT TIMPUL CU VOI.
UMM ESMA noi ne stim si nu trebuie sa fii sfidoasa intre noi. Noi stim, ori cel putin eu, ce poti face :give_rose: :give_rose: :give_rose: bine ai venit printre noi si la mai multe mesaje.


:give_rose: jezakiAllahu khairan!!!

Anna
08-29-2006, 04:46 PM
selamun aleykum wr wb
ce faceti?
eu sunt noua pe acest forum, este prima mea postare
m-ati rugat de niste impresii din tabara
mashAllah a fost fff frumos, s-au tinut lectii fff interesante, am facut si niste drumetii
intr-un cuvant:minunat.
Allah sa fie multumit de cei care au organizat aceasta tabara, si inshAllah poate veniti si voi in urmatoarea tabara.
unele lectii s-au filmat si poate, InshAllah, sa le vedeti pe TaibaTV.

va voi pune si niste poze, dar sa vad cum le micsorez.

Allah sa fie cu voi.

UMM ESMA


al salam aleykum
Um Esmaaaaa ce faci habibti??sa nu te recunosc ma tot gandeam cine esti de nu te tin minte din tabara....si imi aminti de comoara ta micutza Esma....ce faceti dragele mele?sunteti bine?
imi e asa de dor de voi....si asa de dor de tabara....
hai sa mergem inapoi:D

Anna
08-29-2006, 04:47 PM
inshAllah mai postez si eu acuma poze din tabara si vada si fetele ce au pierdut...data viitoare sa nu mai lipseasca
rania habibti imi pare rau ca nu am apucat sa povestesc cum a fost...intr-un cuvant superb!
revin inshAllah cu mai multe dar timpul ma preseaza mult

batool391
08-29-2006, 04:54 PM
Cateva din temele dezbatute in Tabara

Copilul din lumea islamică

Peste 40% din populaţia lumii islamice este formată din copii. În Şaria se stipulează că părinţii sunt responsabili de creşterea şi educarea copilului. Educaţia este o precondiţie a dezvoltării economice şi un mijloc de luptă împotriva sărăciei. Coranul acordă prioritate la educaţie în mod egal atât fetelor cât şi băieţilor. Profetul Muhammad- pacea şi binecuvântarea fie asupra lui a spus ,, a căuta ştiinţa este o obligaţie a fiecărui musulman.”
Protecţia copilului împotriva abuzurile, violenţei şi a exploatării este un element specific islamic.
Şaria – asemeni altor legi internaţionale consideră abuzarea sexuală a copilului o gravă ofensă adusă demnităţii umane. Contrar unor prejudecăţi şi stereotipuri despre lumea islamică , jurisprudenţa islamică nu specifică o limită de vârstă pentru căsătorie. În legislaţia islamică se face distincţie între vârsta maturităţii biologice şi mintale a copilului. Căsătoria copiilor este un obicei neacceptat în islam.

Munca copilului - copiii care muncesc fac acest lucru pentru a-şi întreţine familia. Muncind ei sunt privaţi de educaţie. Legislaţia islamică plasează responsabilitatea pentru întreţinerea copilului, familiei sau părinţilor şi descurajează folosirea copilului ca principal întreţinător al familiei.

Mutilarea genitală feminină totală sau parţială- este un alt obicei neislamică care din păcate se practică în unele state islamice şi căruia îi cad anual victimă mii de copii. Teologii contemporani cât şi cei din vechime sunt de acord că nu există în Coran sau în legislaţia islamică nimic care să încurajeze această practică.

Statutul copilului orfan sau vulnerabil în lumea islamică

,, Domnul său a acceptat-o cu bună primire şi a lăsat-o să crească cu bună creştere şi a încredinţat-o lui Zaharia..........” Al Imran: 37

,, Îl vezi tu pe cel care tăgăduieşte judecata
El este acela care-l alungă pe orfan
Cu asprime şi nu îndeamnă la hrănirea sărmanului........ Al Maun: 1-3

În lumea islamică copii orfani sunt o tragică consecinţă a conflictelor. Un copil cu statut de persoană cu nevoi speciale este copilul infestat cu HIV/ SIDA. În legătură cu această problemă liderii religioşi din lumea islamică susţin că aceşti copii ar trebui să benefecieze de grija, tratament, susţinere şi educaţie deoarece ei nu sunt responsabili pentru boala lor. Instituţiile religioase ar trebui să coopereze cu alte instituţii din lumea islamică pentru a le asigura acestor copii nevoile materiale, spirituale, economice, îndrumare şi susţinere. De asemeni îi încurajăm să nu-şi piardă credinţa în îndurarea lui Allah şi să aspire la o răsplată în viaţa de apoi precum şi în viaţa de aici acceptându-şi destinul cu credinţă şi curaj.
Teologii noştri cred că este necesar să abolim toate formele de izolare şi marginalizare a persoanelor infectate cu HIV/ SIDA.

batool391
08-29-2006, 04:55 PM
PĂRINŢII ÎN ISLAM

În sura Al Ahqaf Allah Preaînaltul spune: ,, Şi noi i-am poruncit omului să le arate bunătate părinţilor săi. Mama sa l-a purtat cu dureri şi l-a născut cu dureri. Purtarea lui şi până la înţărcarea lui sunt treizeci de luni. Iar când ajunge în plină putere şi împlineşte patruzeci de ani el spune: ,, Doamne, ajută-mă pe mine ca să-ţi aduc mulţumire pentru binefacerea Ta, cu care te-ai indurat de mine şi de părinţii mei şi să împlinesc o faptă bună care să-ţi placă! Şi fă ca urmaşii mei să fie oameni evlavioşi . Eu mă întorc la tine căindu-mă şi eu sunt dintre cei supuşi!” Al Ahqaf: 15

Credinţele musulmanilor despre părinţii lor

Un musulman trebuie să creadă că Allah este creatorul şi originea tuturor lucrurilor şi a fiinţelor. Părinţii sunt doar cauza externă a existenţei copiilor. Allah este cel care dăruieşte părinţilor copii şi tot ceea ce e necesar pentru supravieţuire.

OBLIGAŢIILE NOASTRE FAŢĂ DE PĂRINŢI

În versetul Al Ahqaf oamenilor li s-a poruncit să-şi trateze părinţii cu bunătate şi să-şi onoreze mama . Allah a spus că în toate mamele este o mare binecuvântare şi nu este Islamic să ne neglijăm obligaţiile faţă de ele. Într-un hadith trimisul lui Allah a spus de 3 ori că mama este cea mai importantă persoană. În versetul de mai sus mama este menţionată prima dată.


(A) WALIDAIHI IHSANA (să fii bun cu părinţii )
(B) HAMALATHU UMMUHU ( mama sa l-a purtat pe el)
(C) WADAATHU (l-a născut)
Dacă cineva este nerecunoscător faţă de părinţii lui , este nerecunoscător şi faţă de Allah. Stăpânul lumilor a spus în Coran în sura Luqman ,, Noi l-am povăţuit pe om să facă bine părinţilor săi …. Adu mulţumire Mie şi părinţilor tăi căci la mine este întoarcerea!” Luqman: 14
Comportamentul părinţilor ar trebui judecat în lumina învăţăturilor divine. Allah spune în legătură cu acest lucru: ,, Şi domnul tău a hotărât să nu-l adoraţi decât pe El şi să vă purtaţi frumos cu părinţii voştri, iar dacă bătrâneţile îi ajung pe unul dintre ei sau pe amândoi lângă tine nu le spune lor of şi nu-I cert ape ei, ci spune-le lor vorbe cuviincioase.” Al Isra: 23

La vârsta a treia orice fiinţă umană trece printr-un declin al sănătătii fizice şi uneori psihice. În această etapă de viaţă sunt necesare mai multe servicii şi mai multă grijă. Unele societăţi ignoră drepturile bătrânilor. Allah a spus ,, si umerii lor vor fi slabi şi fii smerit cu ei şi spune ,, o domnul meu fii milostiv cu ei , aşa cum şi ei au fost cu mine când eram copil.” Părinţii fac numeroase sacrificii pentru confortul şi bunăstarea copiilor.


Ei sunt sursa noastră de siguranţă când suntem copiii.

Oamenii care îşi ceartă părinţii săvârşesc un mare păcat. Obligaţiile faţă de părinţii noştri seamănă cu porţile unui paradis despre care trimisul lui Allah a spus: ,, Tatăl sau un părinte este cea mai bună poartă spre paradis. Dacă îţi place ai grijă de ea sau distruge-o.” ( relatat de Tirmizi)
Profetul Muhammad – pacea şi binecuvântarea fie asupra lui a spus: ,, Plăcerea lui Dumnezeu este plăcerea unui tată şi ceea ce îi displace unui tată nu-I place nici lui Dumnezeu.” Relatat de Ibn Amr ( Tirmizi)
Rugăciunea pentru părinţii noştri este de asemenea o mare sursă de binecuvântări în viaţa pământeană. Profetul Muhammad ( pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) a spus: ,, doar implorarea şi ascultarea părinţilor pot prelungi viaţa. Un om este lipsit de provizia lui dacă comite păcate.” (Ibn Maja , relatat de Thauban ).


Un hadith interesant

Ibn Omar relatează că Profet (S.A.W) a spus: ,, Trei oameni mergeau şi i-a surprins ploaia pe drum. Atunci ei au intrat într-o peşteră de pe un munte. O stâncă mare a închis gura peşterii. În acest dificil moment ei au început să-şi aducă aminte de faptele bune pe care le-au făcut de dragul lui Allah. Au făcut dua şi au menţionat faptele bune care i-ar fi putut salva. Unul dintre ei a menţionat o astfel de faptă şi a spus : ,, O, Allah Aveam părinţii bătrâni şi copii mici şi obişnuiam să-i hrănesc cu laptele de la oi. Când m-am reîntors noaptea am luat lapte şi le-am dat părinţilor mei să bea acest lapte înaintea copiilor mei. Într-o zi nu m-am reîntors acasă până seara . Când m-am reîntors mama şi tatăl meu dormeau dar i-am aşteptat să se trezească pentru că nu-mi plăcea să iau cina cu copii înaintea părinţilor. În acest timp copiii plângeau la picioarele mele. Şi au continuat să plângă până dimineaţa. Dacă fapta mea a fost făcută de dragul tău atunci salvează-ne pe noi şi ajută-ne să vedem iar orizontul. Allah a făcut să se deschidă intrarea peşterii până când ei au văzut orizontul. Ceilalţi doi şi-au reamintit faptele lor bune şi au făcut dua în acel dificil moment şi Allah i-a ajutat şi a mişcat piatra de la gura peşterii până ce aceasta s-a deschis.”
(Sahih Al-Bukhari & Sahih Al-Muslim)
Deducem din acest hadith că este foarte uşor pentru noi să înţelegem că făcând fapte bune pentru părinţii noştri şi fiind fiice şi fii ascultători putem deveni servitori buni ai lui Allah.

Rolul mamelor în societate

Mama este primul şi cel mai important profesor în societatea umană. Îndeplinindu-şi obligaţiile mama musulmană îşi va conduce copilul pe calea paradisului, pe cale liniştii şi a păcii , cale luminată de lumina învăţăturilor islamice atât în această lume cât şi în cea de apoi.

Abu Umamah a relatat că un bărbat a întrebat : ,, O, trimis al lui Allah care sunt drepturile părinţilor asupra copiilor săi? “ El a răspuns: ,, Mama şi tata sunt iadul sau paradisul vostru.” ( Ibn Majja)

Cum ne poate conduce o mamă spre paradis sau spre rai?
Dacă mama îl învaţă pe copilul ei să-l iubească , să-l respecte şi să fie bun cu tatăl lor îşi va conduce micuţul în paradis , dacă ea îi insuflă copilului ură, nesupunere faţă de tată ea îşi va conduce copilul spre iad. Nu ştie ea că este obligaţia ei de a-şi proteja copilul de focul iadului şi că are posibilitatea să-l binecuvânteze cu paradisul?

CE PUTEM FACE PENTRU PĂRINŢII CARE AU TRECUT ÎN NEFIINŢĂ?

Răspunsul este într-un hadith relatat de Abu Osaid Ibn As saaidi care a spus că atunci când se afla în apropierea nobilului profet saws un om din Banu Salama a venit la el şi l-a întrebat: "Ya RasulAllah (S.A.W) ,există vreo posibilitate prin care să le putem mulţumi părinţilor după decesul lor? Trimisul lui Allah a spus: ,, Da! Tu poţi fi să fii ascultător faţă de ei , rugându-te pentru ei, cerând iertare în numele lor, urmându-le sfaturile după moarte, păstrând legăturile cu cei care erau prietenii lor.” (Abu Dawud and
Ibn Maja)

batool391
08-29-2006, 04:56 PM
Conform unor credinţe femeile erau considerate impure sau o creaţie a lui Şeitan. Islamul a abolit această credinţă precum şi viaţa monahală. Alţii consideră femeia doar un instrument de plăcere , un bucătar sau o menajeră.
Îslamul consideră căsătoria ca un semn al lui lui Allah, în sura Ar rum , versetul 21 Creatorul lumilor spune că printe semnele lui este acela că el a creat pentru voi din voi înşivă soţii. Când un grup de companioni a vrut să se detaşeze de viaţa lumească şi să se dedice exclusiv adorării nobilul profet le-a spus ,, Cine sunt oamenii care spun acest lucru? Pe Allah eu mă tem cel mai mult de Allah, sunt mai pios decât voi, postesc şi rup postul , mă trezesc noaptea pentru adorare, dorm şi mă căsătoresc. Cel care nu urmează calea mea ( Sunnah) nu este dintre ai noştri.”
Islamul consideră că o soţie bună este o comoară pentru soţ în această viaţă, după credinţa în Allah şi urmarea poruncilor sale. Ea este considerată cheia fericirii. Conform acestui hadith profetul saws i-a spus lui Omar pot să-ţi spun care este cea mai bună comoară a unui bărbat, este o soţie bună. Dacă el o găseşte ea îi va face fericit, dacă îi porunceşte ceva ea se supune şi dacă el este departe de ea , ea îi este credincioasă.”
Profetul a spus: ,, cea mai mare bucurie şi comoară în această lume este femeia bună.”
De asemenea el a spus: ,, Sunt trei lucruri care pot fi sursa de fericire sau de nefericire: O soţie bună, o casă bună şi un mijloc bun de transport.O soţie , o casă sau un mijloc de transport rău pot fi cauză a nefericirii.”
Tot profetul saws a spus de asemenea: ,, patru lucruri dacă îi sunt garantate oricui va avea o viaţă bună aici sau în lumea de apoi: o inimă bună, o limbă care-l pomeneşte pe Allah, un corp care îndură răbdător nenorocirile şi o soţie care nu trădează şi nu-i cheltuieşte banii.”
Într-o altă versiune, " care nu păcătuieşte împotriva lui" . Religia islamică consideră că echivalează cu jihadul , îndeplinirea obligaţiilor familiale. Al-Tabrany a transmis sub autoritatea lui Ibn Abbas următorul hadith: ,, O femeie a venit la profet si l-a întrebat: O trimis al lui Allah, sunt mesagera femeilor. Allah este stăpânul oamenilor şi cel ce cunoaşte totul şi tu eşti trimisul lui Allah. Lupta pentru Allah (jihad) este pentru bărbaţi: dacă ei îşi îndeplinesc obligaţiile şi dacă ei mor ca martiri, vor trăi veşnic. Aşadar, care este egalitatea în faptele lor şi în ascultarea lui Allah? El a spus: Ascultaţi-vă soţii şi îndepliniţi-vă obligaţiile. Este puţin pentru voi să faceţi asta.”
Islamul a stabilit drepturi pentru soţ şi soţie şi nu o consideră pe aceasta o păpuşă.
Primul drept al soţiei este dreptul la dotă. Islamul îl obligă pe bărbat să plătească această dotă ca un simbol al dorinţei de a se căsători cu ea. Allah spune: ,, şi daţi-le femeilor dota lor de bună voie, iar dacă ele se lipsesc nesilite de ceva, atunci cheltuiţi-o după cum doriţi, cu plăcere!” An- Nisa: 4
Expresia ,, de bună voie” semnifică că dota nu este un dar sau un preţ în schimbul distracţiei cu ea, aşa cum cred unii oameni.
Al doilea ei drept este cel la întreţinere. Soţul este cel care oferă soţiei hrană, haine, locuinţă sau tratament medical conform cu veniturile, condiţiile sau mediului său. Profetul saws a spus ,, Voi sunteţi obligaţi să le aduceţi haine şi hrană onorabilă.”
Onorabil înseamnă aici fără extravaganţă sau meschinărie. Allah Preaînaltul a spus:
,, Cel care este înstărit să cheltuiască după averea sa şi cel a cărui înzestrare este măsurată să cheltuiască din ceea ce i-a dat Allah. Allah nu sileşte pe nimeni decât după cum El i-a dat. Şi Allah va face să vină după strâmtoare belşug.” At Talaq: 7
Al treilea drept este să se convieţuiască cu ele onorabil. Este un drept colectiv, cel de a fi tratate bine sub toate aspectele care ţin de relaţia soţ- soţie. Bunele maniere, atitudinea flexibilă, cuvintele frumoase, o faţă zâmbitoare, o înfăţişare plăcută precum şi simţul umorului fac parte din ingredientele care pot alcătui o purtare bună.
Profetul saws a spus: ,, Cel mai bun dintre voi este cel care se poartă bine cu familia lui.”
Ibn Hibban relatează că profetul saws a spus: ,, Cel mai bun dintre voi este cel care este cel mai bun cu familia lui şi eu sunt cel mai bun cu familia mea.”
Din biografia profetului reiese că el era blând cu toţi oamenii şi obişnuia să-şi ajute soţiile la treburile casnice. O soţie este obligată să-şi asculte soţul în orice, cu excepţia situaţiilor când acesta îi cere să nu-l asculte pe Allah.
Allah a spus: ,, Bărbaţii sunt proteguitorii şi susţinătorii femeilor , datorită cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor. Iar cele evlavioase sunt ascultătoare în absenţa soţilor lor pe care şi Allah le păzeşte.” Ea este obligată să-I protejeze banii, din care nu poate cheltui decât cu permisiunea sa: să nu permită nimănui să intre în domiciliul conjugal fără permisiunea soţului, chiar dacă vizitatorii sunt rudele sale. Ea ar trebui să-I păstreze secretele.Profetul Muhammad saws a spus că dacă i- aş ordona unui om să se aplece în faţa altuia , i-aş ordona soţiei să se aplece în faţa soţului său. “Religia islamică nu a dat obligaţii apăsătoare pentru bărbaţi şi femei. Oricine bărbat sau femeie are în acelaşi timp drepturi şi obligaţii.
Allah a spus: ,, Şi ele femeile au drepturi egale cu obligaţiile lor , după cuviinţă.” Al Baqara: 228
Ibn Abbas stătea în faţa unei oglinzi şi se aranja. Când cineva l-a întrebat de ce face acest lucru el a spus:,, Mă împodobesc pentru soţia mea şi ea face la fel pentru mine.”
Cât de independentă poate fi soţia
În islam femeia îşi păstrează numele după căsătorie şi îşi administrează bunurile chiar dacă este căsătorită. Ea poate vinde şi cumpăra, închiria sau dona propietăţile sale şi să dea caritate. Ele pot să delege şi să reprezinte.

batool391
08-29-2006, 04:56 PM
1.Cum ne alegem partenerul?
Ştim cu toţii că orice lucru bine făcut este cel care are o bază bună. Temelia unei case e foarte importantă pentru trăinicia ei. Ca să avem o familie fericită ar trebui să fim foarte atenţi la cum ne alegem partenerul de viaţă.
În mod tradiţional părinţii joacă un rol important în alegerea viitoarei soţii sau a viitorului soţ. Ei sunt fie cei care aleg, fie cei care îl ajută să se decidă pe tânăr. Însă din punct de vedere islamic ultimul cuvânt trebuie să-l aibă copii şi nu părinţii.
Însuşi Profetul Muhammad saws a asigurat o tânără fată că dacă a fost forţată să se căsătorească mariajul ei va fi anulat. În Coran se subliniază că relaţia dintre soţi se bazează pe dragoste şi îndurare.
,, Şi printre semnele lui sunt acelea că el v-a creat pe voi înşivă soaţe, pentru ca voi să trăiţi în linişte împreună cu ele. Şi El a pus între voi dragoste şi îndurare şi întru aceasta sunt semne pentru un neam de oameni care chibzuiesc.” Ar- Rum: 21
Cu cine te căsătoreşti?

Islamul este foarte clar în această privinţă. Profetul saws a spus că o femeie poate fi căsătorită din 4 motive:
Ptr averea sa
Ptr statul său
Ptr frumuseţea ei
Ptr gradul ei de religiozitate
Deci, mai bine încercaţi să găsiţi una religioasă şi Allah te va binecuvânta.Religiozitatea era singurul criteriu după care îşi alegeau soţiile companionii. Este greu să-i rezişti frumuseţii şi farmecului feminin dar el nu e o garanţie a supunerii şi religiozităţii. Statutul financiar este un criteriu prea lumesc doar religiozitatea este piatra care poate construi o familie puternică.Însuşi profetul saws a susţinut că femeia pioasă este o provizie şi cel mai bun beneficiu din această lume.Printre cele 3 lucruri cele mai dragi profetului au fost şi femeile.
,, … iar acelora care adună aur şi argint şi nu-l cheltuiesc pe calea lui Allah vesteşte-le pedeapsă dureroasă. Într-o zi în care vor fi ele încinse în focul Gheenei şi cu ele se vor arde frunţile, laturile şi spinările lor.Aceasta este cea ce aţi strâns pentru sufletele voastre! Gustaţi din ceea ce aţi strâns!” At Tawba: 34-35



Umar (r.a.a) s-a apropiat de profet când acest ayat a fost revelat şi cu această ocazie profetul saws le-a spus companionilor că femeia pioasă este cea mai bună comoară.


CALITĂŢILE PE CARE LE ARE O FEMEIE RELIGIOASĂ


Cum putem recunoaşte o femeie religioasă? Însuşi Allah a descries în Coran o astfel de femeie şi există de asemenea numeroase ahadith care enumeră calităţile şu atributele unei femei pioase.

,, Femeile cele pure sunt pentru cei puri…”


,, Femeile cele rele sunt pentru cei răi, iar cei răi sunt pentru cele rele, după cum femeile cele bune sunt pentru bărbaţii cei buni, iar cei buni sunt pentru cele bune….” An Nur:26

,,….iar cele evlavioase dintre femei sunt ascultătoare şi păzitoare ale celor care trebuiesc păzite în absenţa soţilor lor.” An Nisa:34

,,Şi dacă va divorţa el de voi s-ar putea ca Domnul lui să-I dea în locul vostru soaţe mai bune decât voi: musulmane dreptcredincioase, ascultătoare, tânguitoare, adoratoare, postitoare, desfeciorite sau fecioare.” At Tahrim:5

În sura Ahzab este furnizată o listă cu calităţile iubite iubite de Allah, calităţi pe care ar trebui să le găsim şi la bărbaţi şi la femei.
- o femeie musulmană
- o femeie credincioasă
- o femeie devotată

- o femeie corectă

- o femeie care este răbdătoare şi stabilă

- o femeie care posteşte
-o femeie care oferă caritate

- o femeie care îşi păzeşte castitatea.

- o femeie care se roagă mult lui Allah

Maryam este una dintre femeile perfecte. Ea a fost iubită de Allah pentru calităţile sale. O alta a fost soţia lui faraon.Profetul le iubea pe soţiile lui datorită religiozităţii lor. Aişa a spus că în ochii mesagerului lui Allah ea era egală cu Zeinab. În orice caz trebuie să ţinem cont de faptul că femeia perfectă nu există.

Îţi pot da seama dacă cineva este religios prin observaţie. În sura An Nisa, Allah le cere femeilor credincioase ,,să-şi plece privirile şi să-şi plece ruşinea lor, să nu-şi arate gătelile, afară de ceea ce este pe dinafară, şi să-şi coboare vălurile peste piepturile lor. Şi să nu-şi arate frumuseţea decât înaintea soţilor sau a părinţilor lor.” An Nur: 31

Prin observaţie indirectă putem constata cum se comportă cineva.De exemplu poţi obţine informaţii despre contactul vizual, despre haine. Ar trebui să nu fim atenţi doar la defecte ci şi la calităţi. Doar Allah ştie însă cu adevărat cine e un partener potrivit.


Încrederea în Allah

Allah îl iubeşte pe robul care are încredere în el.
Se relatează că profetul saws îi învăţa pe companioni să facă un dua special prin care să ceară îndrumare de la Allah în toate chestiunile importante. Rasullah a spus: ,,Când eşti confuz roagă-te 2 rakat , adică salatul istikhara.”
Mulţi musulmani recită acest dua şi apoi merg în pat aşteptând în vis să-i fie arătat viitorul partener sau culoarea sa favorită, ori ciudăţenii fantastice. Dar scopul acestei rugăciuni nu este acesta. Răspunsul la această rugăciune salat poate lua diverse forme. De obicei starea de spirit este cea mai importantă.
Profetul saws i-a trimis lui Zeinab propunerea de căsătorie, însă ea a refuzat să dea un răspuns , a spus doar: ,, nu ştiu nimic până ce nu voi solicita un răspuns de la Allah.” Allah a trimis un verset prin care aproba această căsătorie. Am văzut prin asta că ea a refuzat să accepte propunerea celui mai bun soţ pe care îl poate avea o femeie , însă a acceptat în momentul în care a primit un semn de la Creatorul Lumilor.

Căsătoria este un pas important în viaţa unui om şi acest pas presupune o atitudine corectă. Dacă prin căsătorie se completează jumătate din credinţă nu ar trebui ca această jumătate să fie cea mai bună?

Când îi cerem lui Allah să ne găsească jumătatea ar trebui să-l chemăm cu cele mai frumoase nume , aşa cum şi el ne-a poruncit.
,, El este cel care v-a creat dintr-un singur suflet şi din el a făcut-o şi pe oerechea lui, lângă care el să poată găsi linişte….” Al ARAF: 189
Fiţi dintre cei care spun:
,,Doamne dă-ne nouă de la soaţele noastre şi de la vlăstarele noastre mângâiere pentru ochi şi fă din noi călăuză pentru cei evlavioşi.”

Anna
08-29-2006, 04:57 PM
http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/21082006004.jpg

http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/21082006007.jpg

http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/21082006008.jpg

http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/Imagine145.jpg

Anna
08-29-2006, 04:58 PM
http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/Imagine151.jpg

http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/Imagine154.jpg

batool391
08-29-2006, 05:02 PM
Cum să fii un părinte bun


Dacă vrei să fii un părinte bun nu uita că este responsabilitatea ta să-i asiguri copilului tău tot ceea ce este necesar supravieţuirii lui. Fiecare copil trebuie învăţat să se gândească încă din primii ani de viaţă la responsabilităţile pe care le are în calitate de khalifa şi să se transforme el însuşi într-un musulman credincios şi supus Creatorului său. Dacă există un conflict de interese, îndatoririle islamice au prioritate deasupra dorinţelor copilului. De exemplu copilul preferă să se joace în loc să se roage. În islam dacă e necesar să-l corectezi pe copil dacă a greşit trebuie să aplici următoarea procedură:
- Explică-i copilului într-o manieră blândă că există o limită între bine şi rău.
Dacă această metodă nu dă rezultate şi nu corecteză comportamentul greşit al copilului trebuie să-i arăţi că dezaprobi acest tip de comportament. Vei face acest lucru impunându-i anumite restricţii- nu-i vei zâmbi, nu-l vei lua în braţe şi nici nu-i vei spune cuvinte frumoase. Pedeapsa fizică-bătaia va fi ultima soluţie în cazul în care copilul nu-şi corectează comportamentul greşit. Dacă totuşi trebuie să recurgi la această metodă trebuie să ştii că din punct de vedere islamic există nişte limite:
- Nu-ţi lovi copilul peste faţă sau în stomac.
- Nu-i vei aplica mai mult de trei lovituri şi nu-ţi vei răni copilul.
Nu trebuie niciodată să-ţi baţi copilul când eşti nervos. Reaminteşte-ţi că profetul Muhammad – pacea şi binecuvântarea fie asupra lui nu a bătut niciodată un copil, o femeie sau un servitor. Nu argumenta cu copilul mai mult decât e necesar pentru că nu ai nici un beneficiu dacă faci acest lucru.



Ce le-aş recomanda părinţilor să citească în fiecare dimineaţă


1. Îmi cresc copilul pentru a fi un bun khalifa ( reprezentant al lui Allah) care va ajuta la crearea unei adevărate lumi islamice.
2. Astăzi eu voi încerca să ştiu şi să înţeleg ce influenţează dezvoltarea copilului meu.
3. Astăzi voi încerca să fac tot ce e mai bine ca să-mi ajut copilul să înţeleagă puterea influenţelor negative care te îndepărtează de pe calea lui Allah şi puterea influenţelor pozitive care te îndepărtează de pe calea lui Allah.
4. Astăzi voi încerca să fac ce e mai bine pentru a creşte puterea influenţelor pozitive din viaţa copilului meu.
5. Astăzi voi încerca să fac ce este mai bine să-mi feresc copii de influenţele negative din lumea exterioară.
6. Astăzi voi încerca să fac ce este mai bine pentru a nu spune nimic negativ copilului meu . Chiar dacă voi corecta un comportament negativ al micuţului meu o voi face într-o manieră pozitivă.
7. Astăzi îmi voi iubi copilul necondiţionat, dar voi încerca ce este mai bine pentru a-mi exprima iubirea tot timpul, fapt benefic pentru copilul meu.
8. Astăzi voi încerca să fiu cel mai bun exemplu de musulman pentru copilul meu.
9. Astăzi voi încerca să observ cele mai bune lucruri pe care le-a făcut sau le-a spus copilul meu şi îi voi spune cât de mult apreciez aceste fapte şi cât de iubite sunt aceste lucruri de către Allah.
10. Astăzi mă voi ruga lui Allah să mă ajute să fiu un bun părinte pentru copilul meu.

Um Esma
08-29-2006, 05:03 PM
selamun aleykum
hai Anna sa ne intoarcem, mai luam cu noi pe cine mai doreste sa vina....

inshallah ne mai intalnim, :smile06:

Raisa
08-29-2006, 08:42 PM
Salam alekom

MachALLAH ce poze frumoase, multumim pentru postari tuturor.

InchALLAH sa va mai intalniti si cu alte ocazii si sa strangem relatiile intre musulmani.

JAZAK ALLAH KHAIRAN::give_rose:

Anna
08-29-2006, 08:44 PM
Salam alekom

MachALLAH ce poze frumoase, multumim pentru postari tuturor.

InchALLAH sa va mai intalniti si cu alte ocazii si sa strangem relatiile intre musulmani.

JAZAK ALLAH KHAIRAN::give_rose:


data viitoare vii si u ca atunci cand te uiti in pozele din tabara sa te vezi si u:36_1_21:
inshAllah

Saira
08-29-2006, 09:32 PM
data viitoare vii si u ca atunci cand te uiti in pozele din tabara sa te vezi si u:36_1_21:
inshAllah


sa le spun eu fetelor care din fetele de acolo e Annuka? :36_1_21:

imanikka
08-29-2006, 09:38 PM
sa le spun eu fetelor care din fetele de acolo e Annuka? :36_1_21:

Eu am obervat-o Bebika , dar tac:36_1_21: :36_1_21:

Nadia
08-29-2006, 09:40 PM
sa le spun eu fetelor care din fetele de acolo e Annuka? :36_1_21:

vreau si eu sa stiu, da-mi PM:36_1_21:

Saira
08-29-2006, 09:42 PM
Eu am obervat-o Bebika , dar tac:36_1_21: :36_1_21:


bravo,bre! :give_rose:

Saira
08-29-2006, 09:43 PM
vreau si eu sa stiu, da-mi PM:36_1_21:



:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

Anna
08-29-2006, 10:03 PM
pai de ce nu ma intrebati ca va spun eu:36_1_21:
sunt cea mai verde dintre toti
de aia trageau la mine toate gongile si toti paianjenii de padure si fetelor paienjenii aia de acolo au papat mult ca sunt mariiiiiiiiiiiiiiii mariiiiiiiiiiiiiiiiii cei mai marrrrrrrrriiiii
vai ce am tipat....vai imi venea sa plang...si imi era si rusine da frica era mai mare:36_1_21:

Nadia
08-29-2006, 10:07 PM
pai de ce nu ma intrebati ca va spun eu:36_1_21:
sunt cea mai verde dintre toti
de aia trageau la mine toate gongile si toti paianjenii de padure si fetelor paienjenii aia de acolo au papat mult ca sunt mariiiiiiiiiiiiiiii mariiiiiiiiiiiiiiiiii cei mai marrrrrrrrriiiii
vai ce am tipat....vai imi venea sa plang...si imi era si rusine da frica era mai mare:36_1_21:

Mii si te imaginez, alergand pe-acolo si strigand get off me, get off me( in romaneste desigur) ca nor fii paianjeni astia asa destepti sa inteleaga engleza.
:36_1_21: :36_1_21:
:give_rose:

Saira
08-29-2006, 10:29 PM
pai de ce nu ma intrebati ca va spun eu:36_1_21:
sunt cea mai verde dintre toti
de aia trageau la mine toate gongile si toti paianjenii de padure si fetelor paienjenii aia de acolo au papat mult ca sunt mariiiiiiiiiiiiiiii mariiiiiiiiiiiiiiiiii cei mai marrrrrrrrriiiii
vai ce am tipat....vai imi venea sa plang...si imi era si rusine da frica era mai mare:36_1_21:



Annaaaa...du-te undeva,la unm concurs de spus glumiteeee...ca pe mine ma termini definitiv :36_1_21:

Anna
08-30-2006, 01:06 AM
hai sa va povestesc ceva amuzant din tabara:smile16:
e amuzant acuma...dar atunci nu prea era de plans....de foameee

bucatarul lipsea nu stiu din ce motive dar era invoit cu scuze...asta intr-o zi
asa ca ....cine sa faca de mancare....se apucara barbatii erau putini barbati....dar sa ne arate ei:D
facura ei o ciorbitza de linte (parca?!) mmmmmmmmm superrrrrrr buna intr-o oala fffffffff mareeee din care nu a ramasss nimik pentru ca toate mai cereau....era minunata
felul 2 o tocana de cartofi cu carnita de pui.....arata asa de bunaaaa abia asteptam sa mananc...as fii mancat din ditamai oala de pofta ...era cat mine de mare da asteptam sa termin ciorbita cu ochii numai la farfuria de tocana ....abia asteptam sa ma reped in ea:D
fericita ma indrept spre farfurie...toate susoteau...ce o fii???
iuteeeee fetelorrrrrrr da iuteeeeeeeee ...preaaaaaa iuteeee nu potsa descriu cat era de iuteeee....iuteeeeeeeeee....
toate credeam ca barbatii au facut-o asa pt ca ei papa mai condimentat....nu puteam sa iei o gurita mica din ea fara sa bei o cana de apa
sa va spun ce se intamplase de fapt...
barbatii gateau....si nu gaseau bulionu....cautau cautau...si a venit cineva si le-a dat "bulionu" si au pus multtttt ca sa ajunga....
apoi au aflat ca e boia
sper ca v-a placut aventurica din tabara:smile16: :smile16:

si cica sa lasam barbatii in bucatarie :36_1_21: :scenic:

sara
08-30-2006, 03:54 AM
:smile18: Vai am ras cu lacrimi , da bine mai nu se face deosebire intre bulion si boia . :confused: , dar mai bine tac ca si eu am facut odata chef cu sare . Matusa mea pusese in borcanul de sare zahar , sau invers - nu mai retin , chestia era ca eram din amandoua , eu am pus "compozitia" intr-o punga in dulap . Peste ceva timp am vrut sa fac chec si am gasit o punga , cu zahar :36_1_21: Mi-am dat seama dupa ce am gustat :36_1_21:
Va doresc sa aveti grija cu alimentele in bucatarie :give_rose:

sara
08-30-2006, 04:06 AM
pai de ce nu ma intrebati ca va spun eu:36_1_21:
sunt cea mai verde dintre toti
de aia trageau la mine toate gongile si toti paianjenii de padure si fetelor paienjenii aia de acolo au papat mult ca sunt mariiiiiiiiiiiiiiii mariiiiiiiiiiiiiiiiii cei mai marrrrrrrrriiiii
vai ce am tipat....vai imi venea sa plang...si imi era si rusine da frica era mai mare:36_1_21:

de ce nu mai lasat pe mine sa zic care esti ? Ca te-am recunoscut , te-am cautat putin in primele poze , dar imi cunosc oltenii:36_1_21:
Data viitoare ai grija in ce culoare te imbraci , sa nu mai imi atace ganganiile olteanca , ca ma supar .