PDA

View Full Version : Cele mai......



Anna
08-11-2006, 10:48 PM
Cel mai egoist cuvant :"EU"....Evita-l!

"Si a avut el si alte roade si i-a zis semenului sau, cand statea de vorba cu el: “Eu am mai multa avere decat tine si sunt mai puternic, [caci am] mai multi sprijinitori!”
(Surah Al Kahf 18:34)


Cele mai satisfacatoare trei litere:"NOI"......Foloseste-le

"Spune: “Voiti sa invocam noi in locul lui Allah ceva care nici nu ne foloseste, nici nu ne strica? Si sa ne intoarcem pe calcaiele noastre(1), dupa ce Allah ne-a calauzit, asemenea aceluia pe care seitanii l-au ademenit si rataceste pe pamant, descumpanit, cu taote ca el are prieteni care-l cheama la drumul cel drept, [zicandu-I]: “Vino la noi!”? Spune: “Numai calauzirea lui Allah este Calauzire! Si Ni s-a poruncat sa Ne supunem Satpanului lumilor!
Si impliniti Rugaciunea si fiti cu frica de El, caci El este Cel la care va veti aduna!”
Surah Al An'am 6:71-72

Cele mai otravitoare trei litere:"EGO".....Uita-l

"A zis el: “Mie mi s-a dat ceea ce am numai pentru stiinta pe care eu o stapanesc!” Oare el nu stia ca Allah a nimicit inainte de el dintre neamuri pe cine era mai puternic decat el si adunase mai multe bunuri? Iar nelegiuitii nu sunt intrebati pentru pacatele lor!"
Surah Al Qasas 28:78

Cel mai des folosit cuvant:"DRAGOSTE"....Pretuieste-l
"Si printre semnele Lui [este acela] ca El v-a creat din voi insiva soate, pentru ca voi sa traiti în liniste împreună cu ele. Şi El a pus între voi dragoste şi îndurare şi întru aceasta sunt semne pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc."
(Surah Al Rum 30:21)

Cel mai placut cuvant:"ZAMBET".....Pastreaza-l
"Si că El face să râdă şi face să plângă,"
(Surah Al Najm 53:43)


Cuvantul care se raspandeste cel mai repede:"ZVON".....Ignora-l
"O, voi cei care credeţi! Feriţi-vă cu străşnicie de bănuieli, căci unele bănuieli sunt păcat! Nu vă iscodiţi şi nu vă ponegriţi unii pe alţii! Oare voieşte vreunul dintre voi să mănânce carnea fratelui său mort? [Nu!] Voi aţi urât aceasta! Şi fiţi cu frică de Allah, fiindcă Allah este Iertător şi Indurător."
(Surah Al Hujurat 49:12)

Cel mai greu de dobandit cuvant:"SUCCES".....Dodandeste-l!
"Bărbaţi pe care nici negoţul, nici marfa nu-i împiedică de la pomenirea lui Allah, de la împlinirea Rugăciunii şi de la achitarea Daniei, care se tem de o Zi când inimile şi privirile vor fi tulburate.
[Ei fac astfel] pentru ca Allah să le răsplătească faptele cele mai frumoase pe care le-au săvârşit şi să le adauge şi din harul Său, căci Allah îi dăruieşte fără socoteală aceluia care voieşte El."
(Surah Al Nur 24:37-38)

Cel mai "invidios"cuvant :"GELOZIA".....Departeaza-te de ea!
Căci au zis ei: “Iosif şi fratele său sunt mai dragi decât noi tatălui nostru, chiar dacă noi suntem o ceată. Tatăl nostru este într-adevăr în rătăcire vădită.
[Unul dintre ei spune] omorâţi-l pe Iosif sau lăsaţi-l [undeva] pe pământ, astfel încât chipul tatălui vostru să se îndrepte numai spre voi! Iar după aceasta veţi fi oameni drepţi!”
(Surah Yusuf 12:8-9)

Cel mai puternic cuvant:"CUNOSTIINTA".....Castig-o!.....(despre Allah si Sfantul Qu'ran)
[Jur] pe Coranul plin de înţelepciune,
Surah Ya Sin 36:2

Noi l-am pogorât un Coran arab, poate că voi veţi pricepe!
Surah Yusuf 12:2

Cel mai esential cuvant:"INCREDERE"......Simte-o
(Ai incredere in calea lui Allah)
Cei care cred si implinesc fapte bune, pe ei ii va calauzi Domnul pentru evalvia lor. Vor curge paraie pe sub ei in Gradinile placerii.
Surah Yunus 10: 9

Spune: “Nu ne va atinge pe noi nimic in afara de ceea ce ne-a prescris Alla! El este Ocrotitorul nostru! Si in Allah trebuie sa se increada dreptcredinciosii!”
Surah Al Tawbah 9:51