PDA

View Full Version : Niciodata nu uita



Anna
08-17-2006, 03:09 AM
nvatamantul,acea intalnire de afaceri,contractul cu firma de curatenie,documentele ofertantilor ce trebuie sa fie completate,plata lunara a ratei la mobila,factura de electricitate ,factura de la telefon,schimbarile in schita pe care arhitectul trebuie sa le stie,
polita de asigurare a carei taxa trebuie platita,cumparaturile.Cati lucruri sunt pe care spunem ca trebuie neaparat sa nu uitam de-a lungul unei zile?
Poate ai notat pe un biletel sau ai pus un memento undeva ca sa nu uiti de nici una dintre ele.
Uneori chiar si gandul de a uita este ingrijorator.
Cu toate astea ,ce ai face daca ti-am spune ca ai uitat de lucruri care sunt incomparabil de mult mai importante decat toate astea.
Intr-o zi ai venit pe lume,intai ai avut parte de zilele de scoala,apoi perioada de maturitate,ai avut un loc de munca,prieteni si familie ,poate chiar ai avut o masina,copii si normal responsabilitati.
In timp ce te gandesti la asta consider existenta unor chestiuni esentiale de departe mult mai importante?
De ce traiesc?In ce directie merge viata mea?Cat de bine imi cunosc Creatorul,Allah?Imi indeplinesc responsabilitatile fata de El?Si chiar mai mult,iti adresezi intotdeauna intrebarile astea si raspunzi la ele in mintea ta?Omul este uitator doar daca nu isi foloseste vointa el se va intoarce cu spatele la aceste intrebari importante asupra carora ar trebui de fapt sa se concentreze .
La ceea ce ne referim aici bineinteles nu este vorba de tipul obisnuit de uitare care ni se intampla in viata de zi cu zi ,este mai degraba indiferenta care survine ca un rezultat pentru o persoana care renunta a se mai gandi la asta,acorda atentia altui lucru sau in plus sa ignore adevarul in ciuda faptul ca este in totalitate constient.
Haideti sa vedem acum care sunt aceste chestiuni de care oamenii sunt capabili sa le uite ,sunt de fapt cel mai important subiect de care o persoana ar putea sa uite este faptul ca totul are un Creator si el este responsabil Lui.
Allah ne-a relevat aceasta responsabilitate in Coran.
"Eu nu am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore" (51:56)
Intr-adevar,cea mai importanta responsabiliate a oamenilor este sa Il adore pe Allah in cea mai potrivita masura.Cei mai multi oameni cred ca ei pot evita acest lucru uitand de el.
Cu toate astea uitand nu scuteste o persoana de responsabilitatile sale.
Mai devreme sau mai tarziu ,o persoana va gusta moartea ,va aparea in fata Stapanului nostru pentru a intocmi bilantul si ca rezultat va trai pentru eternitate ori in rai ori in iad.

Anna
08-17-2006, 03:15 AM
Existenta unei ordine fara cusur in univers este un fapt incontenstabil.Fiecare dintre cele milioane de galaxii contine fiecare aproximativ 3 milioane de stele si fiecare este intr-un echilibru perfect.
Allah a creat aceasta ordine si El o mentine in fiecare moment .
Allah a creat lumea in care traim cu cele mai potrivite conditii de viata.
Distanta dintre soare si pamant,nivelul oxigenului din atmosfera ,ratiunea fortei gravitationale,si alte sute de alte balante senzitive si esentiale pentru vietati au fost aranjate si randuite de Allah.
El a relevat acest adevar intr-un verset din Coran.
"El lasa ca noaptea sa intre in zi si lasa ca ziua sa intre in noapte.El a supus Soarele si Luna si fiecare alearga catre un termen hotarat.Aceste este Allah,Domnul vostru,A Lui este stapanirea ,iar aceia [idolii]pe care ii chemati voi in locul Lui nu stapanesc nici cat pielita samburelui de curmala" ( 35:13)

Totul de pe pamant are nevoie de Allah .Cineva pe care il consideri ca pe cineva important care sa detina o mare putere ,pe care il admiri nu detine nici cea mai mica putere proprie.
Acestea fiind spuse ascultarea si respectarea unui om in felul in care el ar trebuie de Allah sau sa iubeasca alt om in felul in care ar trebui sa il iubeasca pe Allah constituie pacatul teribil de a-I aduce asociati.

"Dar sunt printre oameni [si unii] care Ii fac in afara de Allah semeni pe care ii iubesc asemenea iubirii pentru Allah.Dar cei care cred sunt mai staruitori in iubirea pentru Allah.Si daca ar vedea cei care sunt nelegiuti cand vad chinurile ,ca puterea este a lui Allah toata si ca Allah este aspru in osanda Lui" (2:165)
O persoana care crede in acest adevar intelege ca de nici o zeitate nu trebuie sa ne fie teama ,stie ca nu este nimeni demn de care sa ii fie teama,sa aiba nevoie sau sa ii fie supus in afara de Allah,el va incerca sa castige adevarata multumire a lui Allah ,Allah este foarte apropiat de toti oamenii si cu siguranta ii vede pe toti.
El este acuma cu tine in timp ce citesti acest articol ,te vede si stie ce gandesti.
A fost relevat in Coran ca nimic nu poate fii ascuns de El.
"Tu nu vei fii in nici o imprejurare nu vei recita nici un fragment din Coran si voi nu veti implini nici o fapta fara ca Noi sa fim martori in clipa in care o savarsiti.Domnului tau nu-i ca scapa nici cat greutatea unui fir de colb -nici de pe pamant nici din cer -nici ,cat [o greutate]mai mica[decat aceasta]si nici mai mare,fara ca acestea sa [fie inscrise] intr-o carte limpede." (10:61)

Anna
08-17-2006, 03:19 AM
A fost acum 1,400 de ani o imagine dezordonata a religiei ce predomina in Peninsula arabica.Arabii erau orbeste devotati traditiei lor.De exemplu cand un copil de sex feminin era nascuta ei considerau ca o tragedie mare s-a intamplat.
Ei o cresteau cu dispret ,chiar o practica mult mai larg raspandita era sa omoara fata ingropand-o de vie.
Aceasta viziune denaturata a fost relevata in Coran.
"Iar daca vreunuia dintre ei i se vesteste [nasterea] unei fiice,chipul lui devine negru si el e plin de manie.Se ascunde de lume din pricina raului ce i s-a vestit.Sa-l tina el,in ciuda umilintelor ,sau sa il ingroape in tarana?Ce proasta judecata!" (16:58-59)

Allah a relevat Coranul intr-un timp in care asemenea idei si practici ignorante au fost predominante.De asemenea El a anuntat intr-un verset Coranul este un ghid pentru omenire dupa cum urmeaza.
"Alif.Lam.Ra.[Acesta este]o Carte pe care Noi ti-am pogorat-o pentru ca tu sa ii scoti pe oameni din intuneric la lumina-cu voia Domunului lor-pe drumul Celui Puternic [si] Vrednic de Lauda " (14:1)
Arabii au pus in aplicare adevarurile relevate in Coran si in curand au realizat una dintre cele mai avansate civilizatii din lume,fundatia civilizatiei a fost Coranul ,Cartea lui Allah.
Coran-ul este singur text divin care niciodata nu a fost schimbat si arata adevarata cale oamenilor asa cum a facut-o si cu cei din trecut si o va face si pentru cei din viitor ,a fost o recunoastere,leac si mila de la Allah pentru cei ce cred.
"Noi am talcuit pentru oameni in acest Coran din fiecare pilda ,insa cei mai multi omeni au respins [totul],afara de necredinta." (16:89)
Credinciosii care accepta aceasta importanta realitate reflecta in adancime asupra fiecarui verset din Coran si isi petrec intreaga lor viata supunandu-se ei.
Raspunsul la orice intrebare pe care o au este furnizat de Coran.
Allah a relevat caracteristicile Coranului in versetul:
"Noi le-am adus o Carte pe care am deslusit-o in deplina cunostiinta ,drept calauza si indrumare pentru un neam [de oameni]care cred" (7:52)
Orice om este responsabil pentru aplicarea prevederilor Coran-ului.Ziua cand oamenii vor fii chestionat despre faptele sale si viata din aceasta lume ei vor trebui sa dea socoteala daca au urmat sau nu aceste prevederi.
"Tu tine-te cu putere de ceea ce ti-a fost revelat,caci u esti pe drum drept.El este doara indemnare pentru tine si pentru neamul tau si voi veti fi intrebati" (43:43-44)
Niciodata nu uita ca a trai dupa invatamintele Coranului este singura care de a obtine fericirea in aceasta lume si salvare in viata de apoi.

Anna
08-17-2006, 03:22 AM
Destinul este vointa lui Allah si crearea evenimentelor trecute si viitoare in timp si spatiu.
Allah a creat lantul tuturor evenimentelor ce s-au petrecut sau care se vor petrece moment cu moment ,de la inceput pana la sfarsit este stabilit in aceasta infinita progresie in vazul Lui.
Totul este terminat si stabilit ,asta inseamna ca oamenii nu au nici u putere sau mijloc de a face vreo schimbare in destinul lor.
Hai sa explicam asta cu un exemplu.
Ca sa intelegem conceptul de destin te poti gandi la o caseta video,toate scenele din acest film,fiecare cat va dura si inceputul si sfarsitul filmului sunt prestabilite.
Este bineinteles imposibil pentru vreun actor din acest film sa iese din el si sa intervina intr-un fel anume.
Este imposibil pentru el sa faca vreo intuitie,editare sau alterare a filmului in care este,de aceea expresii ca "a insela destinul" sau "schimbarea cursului destinului" pe care le auzim din cand in cand nu are nici un sens,ca in acest exemplu.
O persoana poata sta saptamani in coma si poate parea ca nu are nici o speranta ca ar putea sa fie insanatosit.Cu toate astea,recuperarea lui neasteptata nu ar insemna ca si-a inselat destinul sau a fost schimbat de doctorii sai,inseamna doar ca timpul determinat pentru el nu a venit inca.
Ca toate lucrurile ,acest lucru este determinat de Allah si este o parte a destinului.
"Allah v-a creat pe voi din tarana apoi dintr-o picatura apoi v-a facut pe voi perechi.Si nici o femeie nu ramane grea si nici nu naste decat cu stirea Lui.Si nici unuia din cei care au parte de viata lunga nu i se da mai mult si nu i se scade din viata lui,fara [ca aceasta sa fie]intr-o carte.Acest lucru este usor pentur Allah." (35:11)
Aceia care cred in realitatea destinului ,traiesc in supunere sincera a sortii alese de Allah in infinita Sa intelepciune.
"Spune :"Nu ne va atinge pe noi nimic in afara de ceea ce ne-a prescris Allah!El este Ocrotitorul nostru ! Si in Allah trebuie sa se increada dreptcredinciosii!" (9:51)
Niciodata nu uita totul este sub controlul lui Allah si totul este supus Lui cu vointa sau fara.

Anna
08-17-2006, 03:26 AM
Allah a creat totul pe acest pamant cu un scop specific.
Exista de asemenea un scop in spatele existentei tale si a restului umanitatii.
Allah ne-a relevat acest scop in Coran.
"Acela care a facut moartea si viata,ca sa va incerce pe voi,[pentru a vedea] care dintre voi este mai bun intru fapta.Si El este Puternic si Iertator " ( 67:2)
O persoana va lasa totul in urma sa tot ce detine in aceasta lume ,inclusiv corpul sau si va merge spre lumea cealalta.
Acel corp va fii asezat in pamant unde se va descompune.Masina,casa si tot de care era atasat cu o pasiune fara sens de asemenea se vor descompune.
La fel ca si cu ceilalti oameni ,in orice caz,i se va infatisa singur in fata lui Allah si chestionat .
Cu toate astea ,in ciuda acestei realitati aparente patrunsa in rutina de zi cu zi,majoritatea oamenilor uita total adevarul mortii si a vietii de apoi.
Ei presupun ca viata lor este limita numai la aceasta lume.
Greseala facuta de unii oameni ne este relevata de Allah in Coran.
"Ei zic:"Nu este decat viata noastra pamanteasca !Noi murim si traim si nu ne face pe noi sa pierim decat numai timpul!Insa ei nu au stiinta despre aceasta ci el isi doar inchipuie," (45:24)
Allah a facut clare limitele privirii si comportamentul care Il multumeste sau Il nemultumeste.Prin urmare comportamentul unei persoane in aceasta lume determina rasplatele sau pedeapsa in viata de apoi.De aceea fiecare moment care trece ne aduce mai aproape fie de rai sau iad.
Toti pe cei care ii vezi in jurul tau,prietenii tai,rudele tale,fundamental toti cei care traiesc pe aceasta planeta vor muri cu siguranta intr-o zi la fel cum au murit bilioane de oameni care au trait inaintea lor.
Sa uiti acest adevar arata o mare nechibzuinta.
Omul care este incapabil sa evite moartea va muri cu singuranta intr-o zi dintr-un motiv sau altul intr-un timp si loc necunoscute de el.
Moartea este inceputul unei alte vieti in eternitate.Aceasta este o viata determinata ,in conformitate cu felul cum el s-a comportat in aceasta lume si nu este cu putinta sa schimbe odata ce a murit.
Moartea este o poarta spre fericire si salvare daca acea persoana si-a petrecut viata ca sa castige buna multumire a lui Allah.
Pentru cei care s-au departat de Allah ,prin urmare,este inceputul torturii eterne.
Astea fiind spune,niciodata nu uita sa te straduiesti la maximul puterii tale sa obtii viata de apoi inainte de momentul mortii tale ,traieste fiecare zi ca si cum ar fii ultima,asa cum chiar poate fii.

Anna
08-17-2006, 03:27 AM
Oamenii sunt neintarziati sa faca greseli,pot uita cazand pe o cale gresita,sau pot lua directii gresite,cu toate astea exista un remediu pentru fiecare greseala facuta in aceasta lume:cainta sincera.
Cand studiem versetele din Coran vedem ca dreptcredinciosii sunt oamenii care fac greseli dar cauta iertarea prin cainta lor.
Un credincios care crede in toata gloria lui Allah incearca sa detina cel mai bun comportament al tuturor timpurilor.
Niciodata nu te-ai gandit poate la aceste adevaruri pe care le-am discutat in acest film ,u poate pe de alta parte ti-ai trait intreaga viata intr-un mod neplacut de Allah.
Cu toate astea,tu te poti cai intr-un mod sincer si definitiv in fiecare moment si poti spera ca Allah a acceptat cainta ta si te-a iertat.
Allah ne-a relevat acest adevar in Coran
"Insa Allah primeste doar cainta acelora care savarsesc raul intru nestiinta ,dar se caiesc de indata.Pe aceia Allah ii iarta caci Allah este Atoatestiutor ,Intelept.Insa iertarea nu este pentru aceia care savarsec fapte rele pana in clipa cand moartea se iveste la unul dintre ei si atunci el striga "M-am cait acum! si nici pentru aceia care mor necredinciosi.Pentru aceia Noi am pregatit un chin dureros." (4:17-18)
Nu conteaza ce greseala ai facut ,niciodata nu uita sa te intorci spre Allah cu cainta.
Desigur acest lucru este dificil,cu exceptia celui umil,dar aminteste-ti ca asemenea oamenii vor intra in iad direct si vor fii trasi cu fata direct in foc.
In acea zi vor fii privati de prezenta Domnului lor,Allah nu le va mai vorbi sau sa ii purifice niciodata
"Afara de acela care se caieste ,crede si savarseste fapte bune ,acestora le va schimba Allah faptele rele cu fapte bune ,caci Allah este Iertator ,Indurator.Iar acela care se caieste si savarseste fapte bune se intoarce la Allah ispasit"
(25:70-71)

Anna
08-17-2006, 03:28 AM
In viata acestei lumi Allah ne asigura oamenilor viata destul de lunga sa invete din averismentele care le-o ofera.
Esential,sunt multe lucruri care se intampla unei persoane in timpul vietii lui,si care sunt raportate ca fiind avertismente.
De exemplu,moartea este prezentata la stiri,cu toate ca suntem martori noi insine ,ar trebui sa o privim ca un avertisment .Prin aceste exemple Allah ne aminteste ca si noi ne putem muri in orice moment.
O persoana poate tine minte de aceste averismente si sa il slujeasca pe Allah,sau poate uita acest sfat si sa il lase deoparte ,cu toate astea fara nici o exceptie ,toata lumea se indreapta rapid spre ziua cand va trebui sa dea socoteala Domnului nostru.
Allah care niciodata nu omite sau uita va aduna toti oamenii pentru socoteala.
Niciodata nu uita ca un avertisemnt pe care il auzi poate fii ultimul de la Domnul tau si ultima ta sansa .
Versetul 19 din surah 59 afirma:
"Nu fiti ca aceia care L-au uitat pe Allah si pe care El i-a facut de aceea sa uite de ei insisi!Acestia sunt nelegiuti."
Asemenea oameni sunt rataciti.
Daca nu vrei sa suferi in tortura eterna aminteste-ti ca singurul drum sa fii salvat de pedeapsa este sa te caiesti si sa devi un bun slujitor a lui Allah.

Nour0604
08-17-2006, 03:35 AM
Oh sobhanALLAH cata dreptate ai ANA.... ALLAH sa ne tina printre cei evlaviosi.

Anna
08-17-2006, 03:38 AM
Oh sobhanALLAH cata dreptate ai ANA.... ALLAH sa ne tina printre cei evlaviosi.


amin amin
inshAllah habibti

MARYAM M.A.
08-17-2006, 04:17 AM
Oh sobhanALLAH cata dreptate ai ANA.... ALLAH sa ne tina printre cei evlaviosi.


amin amin
inshAllah habibti

Amin!
Foarte frumos spus:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Nour0604
08-17-2006, 04:44 AM
:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

nour al huda
08-17-2006, 12:07 PM
Anna...............:give_rose: :give_rose: :give_rose: .....am citit cu mare atentie , a fost o lectura pentru sufletul meu.

gabriela guettat
08-17-2006, 01:01 PM
Annuka,ce pot sa iti spun eu decat ALLAH SA TE BINECUVANTEZE,pentru munca ta,jazakallah al khair!!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Anna
08-17-2006, 03:27 PM
Annuka,ce pot sa iti spun eu decat ALLAH SA TE BINECUVANTEZE,pentru munca ta,jazakallah al khair!!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Allah sa ne aiba in paza Lui si sa ne binecuvanteze pe noi toti
ameen ameen