PDA

View Full Version : De ce îţi este frică să porţi Higeab (batic)?



Anna
08-17-2006, 07:04 PM
Despre higeab oamenii au păreri împărţite. Unii consideră higeabul ca fiind o piedică şi un mijloc de opresiune iar alţii dimpotrivă. Se mai afirmă că higeabul (baticul) a fost obligatoriu numai pentru femeile care au fost contemporane cu Profetul (s.a.v) sau pentru cele care au trăit două generaţii după el. Cei care au această credinţă vizavi de higeab susţin:”higeabul (baticul) nu este obligatoriu pentru toate femeile musulmane, ci a fost obligatoriu numai pentru soţiile Profetului (s.a.v), iar cine nu-l poartă nu săvârseşte un mare păcat, Allah o va ierta pe femeia care nu poartă higeab deoarece păcatul ei e unul minor”.
Allah spune în Coran:
„Nu se cuvine ca un dreptcredincios şi nici o dreptcredinciosă să mai aleagă, dacă Allah şi Trimisul Său au hotărât în privinţa lor un lucru. Iar acela care se răzvrăteşte împotriva lui Allah şi a Trimisului Său se află în rătăcire învederată”(surat al-Ahzab: 36).
Cei care ezită să se supună poruncilor lui Allah o fac de obicei din următoarele motive:

a)-pentru că au o credinţă slabă în Allah (s.w.t), credinţa înseamnă să crezi „din adâncul sufletului şi să pui în practică poruncile lui Allah”. Iar femeia când este întrebată:„De ce porţi batic?”Ea răspunde:,,Pentru că Allah m-a călăuzit”. Călăuzirea vine după ce a urmat drumul cel drept, pe care i-a îndrumat Allah (s.w.t) pe toţi robii săi, în Sfântul Coran şi în Tradiţia Profetului (s.a.v) şi dacă sufletul se curăţă apare schimbarea şi dorinţa puternică de călăuzire. Allah spune în Sfântul Coran:”Allah nu schimbă starea unor oameni până ce ei nu schimbă ceea ce se află în sufletele lor” (surat ar-Rad: 11).
Un exemplu de credinţă este cel relatat de Aişa (r.a) în următorul hadith:
„Allah să fie mulţumit de femeile care au emigrat, deoarece imediat ce s-a revelat versetul” şi să-şi coboare vălurile peste piepturile lor”, şi-au rupt hainele şi s-au acoperit!” (Al-Bukhary).

b)-pentru că nu au suficiente cunoştinţe despre islam. Higeabul este obligatoriu pentru femeile musulmane. Allah în Sfântul Coran spune:”şi să-şi coboare vălurile peste piepturile lor”(surat an-Nur:31). În verset apar cuvintele khumur(vălurile) este pluralul cuvântului khimar care în limba arabă înseamnă acoperirea capului şi giuiub, pluralul cuvântului geib care înseamnă deschizătura din capul pieptului. Din acest verset reiese
clar că femeii musulmane i s-a poruncit de către Allah să poarte higeab. Nerespectarea acestei porunci este reflectat în creşterea numărului de femei care nu respectă această poruncă. Unele femei nu acceptă adevărul din acest verset deoarece dorinţele lumeşti sunt mai puternice decât teama de Allah. .

c)-pentru că nu înţeleg semnificaţia higeabului, se lasă conduse de tradiţii şi de teamă. Multe femei care refuză să poarte higeab spun că:
- higeabul (baticul) este doar pentru femeile în vârstă, după ce copii s-au căsătorit şi îşi poate dedica timpul doar pentru îndeplinirea obligaţiilor religioase (de exemplu pelerinajul). Aceste femei nici măcar nu au siguranţa că vor fi capabile ca la vârsta a treia să-şi îndeplinească aceste obligaţii.
- higeabul e un obstacol în găsirea unui partener de viaţă. Femeile care susţin aceasta cred că sunt preferate fetele fără higeab pe care le vor acoperi după căsătorie. In unele cazuri acest lucru este valabil însă nu e o regulă generală. O fată musulmană ar trebui să ştie că profetul Muhammed (s.a.v) a spus că:”dacă o fată este cerută în căsătorie de un musulman credincios ea ar trebui să accepte această cerere”. (relatat de At-Tirmizi).
- din cauza higeabului e dificil să-ţi găseşti un loc de muncă. Angajatorii refuză să angajeze fete care poartă higeab sau le condiţionează angajarea obligându-le să renunţe fie la batic, fie la locul de muncă. Dar câte fete fără higeab nu au un loc de muncă? Găsirea unui loc de muncă este o parte din destin. Allah încearcă prin diverse căi credinţa oamenilor. Cel care angajează o fată cu batic îşi doreşte un angajat eficient dar şi crede în drumul pe care l-a ales acea persoană.
- higeabul este în unele cazuri motiv de probleme cu familia care nu acceptă ca fetele să poarte higeab. Adeseori aceste familii cred că o fată acoperită va avea probleme în societate sau va fi considerată needucată.

Anna
08-17-2006, 07:07 PM
Profetul(s.a.v) a spus:,,Nu trebuie să ne supunem celor care încalcă poruncile Creatorului”(relatat de Tirmizi). Spune Allah PreaInaltul în Sfântul Coran:”Fiecare suflet este zălog pentru ceea ce şi-a agonisit”(surat al-Muddathir: 38). Fiecare om trebuie
să aibă inţiativă în aplicarea poruncilor Creatorului şi să se încreadă în Allah. Iată ce spune Allah în Sfântul Coran:”... dar o dată ce ai luat o hotărâre încrede-te în Allah” (surat al-Imran:159). „Iar aceluia care se încrede în Allah, El îi este de ajuns” (surat at-Talaq: 3). Ori de câte ori dorim să facem ceva trebuie să-i cerem ajutorul lui Allah, pentru că doar el este stăpânul inimilor noastre şi numai El are puterea să ni le schimbe şi să ne ajute să trecem de la nesupunere la supunere. Cât despre cei care iau în derâdere poruncile lui Allah să ne aducem aminte de versetul:Impodobită le este celor care nu cred în viaţa pământească şi-i iau în derâdere pe cei care cred....”(surat al-Baqara: 212).
- purtând higeab femeia nu mai poate fi elegantă, frumuseţea ei fiind estompată de higeab, îmbătrânindu-le. Allah spune:”Spune:”Moartea de care fugiţi vă va ajunge pe voi! Apoi veţi fi aduşi la Cel care le cunoaşte atât pe cele nevăzute, cât şi pe cele văzute şi care vă va vesti vouă ceea ce aţi săvârşit”(surat al-Giuma: 8).
Islamul nu a interzis total înfrumuseţarea femeilor. O femeie musulmană este obligată să aibă un aspect îngrijit, însă ea nu ar trebui să-şi expună frumuseţea decât în faţa celor care-i sunt mahram.
Motivele îndepărtării de higeab sunt multe şi diferite de la persoană la persoană, în funcţie de problemele pe care le au şi de mediul în care trăiesc. Spune Allah (s.w.t) în Sfântul Coran:”Iar în ce-l priveşte pe cel care se teme de ziua când se va înfăţişa Domnului său şi şi-a oprit sufletul de la pofte, Raiul îi va fi sălaş!..”(surat an-Naziat: 40/41)

iman99
04-07-2007, 06:12 PM
salamu aleikom wa rahmatulah w barakatu
ma sha Allah f bine ca ai deschis acest subiect Allah sa fie multumit de tine

vreau sa completez la ceea ce ai scris..uitandu-ne in jurul nostru la unele surori cred ca ar fi cazul sa vorbim despre vesmantul islamic. .ptrr ca degaba cred eu, ca porti batik si hainele sunt stramte pe tine..etc
vreau sa amintesc cate ceva despre vesmantul islamic....din el fac parte baticul si hainele care acopera corpul.

la fel ca si batikul hainele sunt la fel de importante...ma doare sufletul cand vad surori cu batic si blugi stramti bluze pana in talie,machiate ca la nunta...din pacate intalnim si asa ceva
imbracamintea cea mai iubita de Allah este dintr-o piesa...care sa nu evidentieze formele corpului si chiar al membrelor superioare

Femeia musulmana editia 1:
."...Ea nu iese din casa si nici nu se infatiseaza parfumata,machiata sau purtand alte podoabe inaintea barbatilor care nu sunt mahram deoarece estie ca acest lucru este pacat."
"Asadar femeia mulsumna nu este una dintre acele femai imbracate dar totusi goale.."
Profetul Moahammad*salat* a spus:Locuitorii iadului se impart in doua categori:cei care au o coada aseamanatoare cu a bovinelorsi cu ea lovesc oameni,iar in cea de-a doua categorie intra femeile care sunt goale chiar daca sunt imbracate si ii seduc pe altii cu parul lor.Aceste femei nu vor intra in Paradis si nu vor simtii mireasma Paradisului,chiar daca acesta poate fi simtita de la mare distanta.



trebuie sa ne gandim f bine la insemnatetea veshmatului islamic sa nu o luam ca o moda si nici ca o povara ptr ca este ceva f bun ptr noi

A fost o emisune la televiziunea Jordon un invatat a vorbit f frumos despre veshmatul islamic si a spus printre altele ca o femeie daca se imbraca ptr a iesi afara din casa sa-l multumeasca pe Allah fara sa se machieze fara sa se parfumeze fara sa aiba haine stramte ..ea primeste hasant din momentul cand iasa din casa pana cand intra in casa...subhan Allah cat de bun este Stapanul nostru subhan Allah

Mariyah
04-08-2007, 12:12 AM
Eu recunosc ca sunt dintre categoria celor ce le este teama de hijab si nu stiu daca de materialul in sine, ci mai mult de reactia oamenilor.
In primul rand parintii mei nu sunt de acord cu hijabul, deci exista un impediment major, apoi hijabul e o schimbare radicala pt cineva care umbla ieri cu pletele in vant, maine cu batic.
Uneori, sunt incurajata de colegii mei, ma refer la cei care stiu, imi repeta intruna ca imi sta mai bine cu batic decat fara, ma roaga sa fac poze cu ei ca sa minta ca au cunostiinte din emirate;) , ba chiar acum ma bat unii la cap sa merg cu ei in carrefour cu batic ca sa fim in centru atentiei.
Insa..chiar si asa n-as putea explica totusi ce ma opreste, lasand la o parte nivelul de religiozitate care logic isi spune cuvantul.
Si da ,eu fac parte din categoria celor care poarta pantaloni stramti si nu simt ca gresesc cu nimic, intr-o societate in care la 10 metri patrati exista o fusta mini , un decolteu adanc sau blugi cu talie joasa si buricul gol sigur atrag eu privirea cu pantalonii mei ! Pey cine ar mai putea fi atras de pantalonii mei cand se gaseste ceva mult mai bun????Si parca as avea 2 metri de picioare , la 1.65 in total nu stiu cat sunt picioarele insa nici intr-un caz prea mult!
Oricum nu port pantalonii incat sa mi se vada talia sau fundul, nivelul bluzelor e destul de lung ...in fine.

genan
04-08-2007, 01:08 AM
dupa atatia ani de purtat hejab, am ajuns si eu la concluzia ca DA, in romania e GREU sa porti....
si mai mult e greu atunci cand:
- nu esti casatorita incat sa iti permiti dpdv financiar sa te bazezi pe venitul sotului, in consecintza trebuie sa muncesti tu ( sunt si cazuri cand si maritata tre sa muncesti, ca nu ajung oricum banii)
- nici un patron nu te primeste sa muncesti in firma lui nici macar ca femeie de servici, ce sa mai zic de o alta functie, unde ar mai trebui sa intri si in contact cu oamenii, clientii, etc
- poate esti un pik labila psihic si toateeeeee vorbele si privirile care ti se arunca zilnik, zilnik, te dor si te deranjeaza din ce in ce mai mult si nu le mai suporti......
- oamenii care nu stiu sa te respecte si care nu stiu de ce religia ta iti cere asta (si nu numai) si te catalogheaza din start "curva de arab", "asuprita de arabi","terorista" (am inkeiat citatele care mi-au fost adresate mie).....

e f adevarat ca teoria ar trebui sa fie una si aceeasi cu practika... e f adevarat ca nu ar trebui sa ne intereseze ce zice unu si altu si ca ar trebui sa ne intereseze doar ce ne cere bunul allah.... insa multe dintre noi ne aplecam gandul si la partea pamanteana ( ca sa zic asa) .....

nu stiu cum e in alte tari europene, insa , din pacate, in romania, pe zi ce trece eu, personal, simt ca e din ce in ce mai greu din acest punct de vedere.....

Saira
04-08-2007, 01:38 AM
Assalamou alaykoum


Nu stiu cum sa incep caci sunt un pic cam "ganditoare" acum,in sensul ca mult prea multe am pe cap si nu stiu cat mai sunt in stare sa formulez logic niste fraze,insa sper ca veti intelege voi ideea.

Despre hijab eu pot sa spun ca iti aduce multe beneficii in societate,dar si mai multe priviri nu tocmai dragute si replici nu prea placute.Insa ceea ce mi se pare cel mai grav,personal,este nu faptul ca persoane straine tie se poarta "altfel" cu tine din cauza unui val,ci atunci cand aceasta atitudine vine din partea celor apropriati,a celor din familie,care se preseupune ca stiu mai multe decat ceilalti sau ca macar ar putea si ar avea timpul necesar ca sa te inteleaga. Caci,de ex,ai mei nu sunt prea impacati cu gandul ca "fetita" lor sa poarte hijab.E greu sa iesi asa pe strada cand te gandesti ca pe undeva ii tradezi,as putea spune,cand stii ca nu ai nici un srijin,cand stii ca nu ai sprijinul celor care conteaza cel mai mult pentru tine.Mie nu-mi pasa de ceilalti,nu-mi pasa de intreg orasul,pot sa se uite cat vor la mine...dar imi pasa de ai mei!!!Nu e oare normal sa astept mai mult de la apropriati?De ce sa ajung sa fiu intr-un fel admirata de straini pentru felul decent in care ma imbrac,in vreme ce persoane apropriate mie sa-mi spuna ca-s prea de tot?!!!?De ce atunci cand ii intreb ce ar prefera-o fusta mini sau valul-imi spun ca nici una?!ci sa fiu "de mijloc",asta insemnand blugi obisnuiti si bluza?De ce un blug mulat a ajuns sa fie considerat decent?! De ce se acorda atat de multa atentie celorlalti?De ce oameni dintre cei apropriati noua ar fi in stare sa ne accepte si sa ne inteleaga insa sunt impiedicati de x si y,de vecinul nu stiu care?!De ce prefera sa asculte vorbele rautacioase ale unui strain in loc sa accepte sa poarte o discutie despre ceea ce inseamna pentru tine hijabul?Oare am uitat ca gura lumii nu poate fi astupata decat cu pamant?!?!La cine ar trebui sa tina mai mult,la mine sau la vecinul de la scara 2?!?!

Recunosc,azi simt ca totul mi se aduce ca un afront,poate acum amplific eu in mod negativ prea mult lucrurile...dar...

Am intalnit oameni care m-au privit ciudat,am intalnit oameni care mi-au zambit,care au fost amabili,care s-au uitat curiosi,ba chiar mergeam pe strada in plina vara si un domn (nici la 40,nici la 50 ani) mi-a spus ca-s frumos imbracata...tinand cont ca pe strada erau numai fuste scurte! Si ma intreb de ce unii oameni pot sa mai aprecieze decenta si altii sa faca din asta "asuprire"?! Imi scrie mie in frunte cumva "maritata cu arab si asuprita"!?!? Nu prea creeed...nici fata de arab nu sunt si nici nevasta! Ce legatura au astea cu valul?!?

Si inca o chestie apropo de valuri:eu ocolesc culorile inchise la val tocmai fiindca mi se par prea dure,dar nici nu prefer curcubeul...insa verde,beige,roz nu prea aprins merg...si acum sa ajung la subiect.Am in cartier doi preoti casatoriti si sotiile lor poarta batic...si orice fel de,dar sunt de sus pana jos imbracate in negru,la ele de ce nu se uita nimeni!?!? Fiindca NIMENI nu se uita ciudat la ele,cu toate ca daca e sa o luam dupa logica unora...ele ar arata mai "asuprite"! Bine,am mai spus,putin imi pasa de cei din jurul meu,dar imi pasa de familia mea.

Mie hijabul imi da un curaj pe care poate altfel nu l-as avea si simt ca chiar sunt luata mai in serios cu el decat fara.Un exemplu banal:ma sui in taxi imbracata cu hijab etc...soferul imi spune "buna ziua,unde va duc?"...ma urc imbracata normal,aceleasi haine,insa fara hijab..."buna,unde mergem?" Mergem!?!? da' stai putin dom'ne,ca nu mergem nicaieri impreuna!!! totusiiii... bine,deja am spus,asta e un ex absolut banal dar sunt muuulte.

La acest subiect ar fi multe de spus...dar deja mi-am cam amestecat ideile deci...revin insha'Allah cand voi intr-o stare de spirit mai buna :(


Assalamou alaykoum

iman99
04-08-2007, 01:44 AM
salamu aleikom
maryam habibty daca analizam dintr-o latura ceea ce ai zis tu despre pantaloni stramti..ca in jurul nostru sunt fuste scurte doar nu s-or uita la pantaloni tai...poate ai dreptate...dar pe noi nu asta ne intereseaza...pe noi ne intereseaza sa nu-l suparam pe Allah sa-i ascultam poruncile si sa incercam sa ne apropiem cat mai mult de El .
in sha Allah Allaha sa ne calauzeasca pe toti

genan
04-08-2007, 02:19 AM
BEBIKA, yo inteleg f bine ceea ce vrei tu sa spui..... asa sunt oamenii.... nu vb despre sotiile preotilor pt ca stiu ca ele sunt romance, crestine, etc, insa, s-a ajuns la acel nivel cand tot ceea ce e legat de islam este DIRECT corelat cu terorismul.... e adevarat ca sunt oameni care respecta, iti zambesc si poate si inteleg despre ce e vb in batiku ala, insa sunt oameni care habar nu au si care refuza tottal sa se dokumenteze... si din pacate balanta inclina muuult in cea de-a doua categorie.....
cat despre gura lumii, asa e, ai perfecta dreptate, nu ar trebui sa ne intereseze... nici pe mine nu m-a interesat atata timp cat nu m-a afectat.... insa in ultimul timp toate vorbele lor m-au "atins" direct... si de acuma au inceput sa ma deranjeze.... si intr-adevar este mai grav sa ii auzi pe cei dragi tie, din familia ta, facand comentarii pe tema asta...
dar uite, daca te incalzeste cu ceva, si nu numai pe tine, am sa va povestesc ceva: toata lumea din familia mamei mele stiu ca tatal meu e musulman, si ca la fel si eu, insa cand am aparut prima oara cu batik in cap, deja au inceput sa murmure.... si daca ii intrebam de ce sunt contra, raspunsul era unul mult prea putin plauzibil: "fata asa frumoasa ca tine si par asa frumor, de ce sa fie ascuns" :( deci lumea practik nu intelege rostul batikului.. ei vad numai faptul ca frumusetea de ce sa fie ascunsa..... (asta in cazul in acre au trecut de etapa "toti musulmanii sunt teroristi"

iman, nu te supara pe mine ca-ti zic, e f adevarat ca nu trebuie sa il suparam pe bunul allah..... dar eu zic ca atunci cand esti nevoita sa nu iti pui batik ( adika trebuie s alucrezi in romania, unde nu te primeste nicaieri cu batik) nu ai ce sa faci, decat sa incerci sa faci alte lucruri care sa iti aduca hasanat, desi nu faci un fard cum e cel legat de hejab.... o sa spuneti poate ca virgula credinta mea e mai mult sau mai putin puternika, insa daca iti pui hejba cand iesi pana la paine si stai acasa pt ca nu iti gasesti d elucru, si in timpu asta bani oricum nu ai, eu nu cred ca iti pika bani din cer.... tot tu care trebuie sa ii faci... si daca nu ai incotro.......

iman99
04-08-2007, 02:34 AM
salamu aleikom

ganan nu pot sa ma supar pe tine tu sti bine :D ideea e ca eu am scris ca si teorie si nu am vorbit de cazuri particulare....si cand am spus ca ma uit in jurul meu la surorile mele(ai uitat ca eu sunt in jordania):D ...deci aici ce le impiedica sa poarte vesmantul islamic asa cum se cuvine?

in sha Allah sa ne indrume Allah pe drumul cel bun

genan
04-08-2007, 02:35 AM
da, in iordania e altceva... :)
eu ma refeream la romania..... si la europa in general......
asta e... fiecare trebuie sa se descurce cum o putea.....

Anna
04-08-2007, 02:05 PM
Mi-am pus val ca sa il multumesc pe Allah.Mi-am pus val pentru ca sunt musulmana.In Coran scrie despre val.Hijabul nu este ceva de contestat.Intr-adevar nu face parte din cei cinci stalpi islamici,dar nici la o parte nu il putem lasa.L-am pus pentru modestie si pe mine ma deranjeaza foarte tare in primul rand privirile celorlalti pentru ca nu o fac pentru a atrage priviri ci dimpotriva!Cuvintele si reactiile....hmm....nu pot sa ii acuz pe cei din jur...pentru ca nu cu foarte mult timp in urma faceam parte din cei care fac astfel de comentarii.Nu puteam intelege si acum subhanAllah fac parte dintre acele femei cu hijab.Al hamdu li Allah!
Oamenii comenteaza pentru ca nu stiu.Nu stiu pentru ca sunt prost informati.Sunt prost informati pentru ca nu cauta adevarul dar cei mai multi dintre ei considera ca il stiu.
Sunt altfel eu,sunt musulmanca.Iar Allah este si aici in Romania este si in tarile musulmane este peste tot si atata timp cat mergem pe calea Lui este alaturi de noi.Seitan incearca sa ne ademeneasca de la drumul lui Allah.Dar noi trebuie sa ne tinem capul sus.
Islamul este o religie frumoasa si mai ales usoara de practicat oriunde am fii.Trebuie sa avem incredere in Allah ca El ne va ajuta mereu.Ne va incerca,dar singuri nu ne va lasa.Exista din pacate si cazuri particulare si Allah sa le aiba in paza Lui pe acele femei,pe acele surori.
Noi sa mergem cu capul sus atata timp cat putem inshAllah.Din pacate trebuie sa plec acum dar continui inshAllah

Mariyah
04-08-2007, 02:31 PM
Allah a dat oamenilor toate lucrurile cu un scop, postul pt a se curati fizic si spiritual, dania pt a-si curata veniturile, rugaciunea pt binefacerea morala si sprituala etc etc


iar hijabul a fost creat pt femeie dupa cum spune Sfantul Coranul pt a-i crea modestia care sa nu atraga privirile barbatilor

si imi amintesc ca intr-un hadith....se spunea ca ajunsese o vreme in timpul profetului in care femeile acoperite corect islamic dar carora li se putea vedea fata atrageau barbati...de aceea Allah le-a comandat nigabul

cat de perfect se adapteaza Islamul societatii.

Baticul nu este un moft al lui Allah , are o semnificatie, el protejeaza femeia. Baticul e creat pt femeie. Daca era un moft de al lui Allah nu mai exista versetul in care femeilor de a 2 a varsta li se permite sa-si dea jos hijaburile dak nu mai vor sa se casatoreasca. Allah permite sa dai jos acest batic spunand totusi, daca doresc totusi sa il poarte e mai bine pt ele. Versetul nu sugereaza ca e mai bine pt Allah , ci pt femeie.
La asta v-ati gandit ?O sa postez si versetul.


In Romania imbracata cu o pereche de blugi si o bluza normala sau mai lunga nu atrag privirile oamenilor in mod deosebit doar dak modelele sunt prea frumoase.
Deci sunt protejata de privirile celorlati, ma pierd in anonimat.
Momentan traiesc pe Pamant si trebuie sa convetuiesc in bune relatii cu toata lumea, sa nu ma detasez de oameni prea tare sau sa traiesc in propria mea lume ca o ciudata , cred ca se pot impaca ambele planuri, relatia cu divinitatea , relatia cu umanitatea .

ALEX
04-08-2007, 05:34 PM
Al Salamo Aleikom.
eu va spun o parere personala care mi se intampla mie , vesmantu este foarte important atat timp cat el este purtat cu placere am vazut romanca convertita care purta cu placere vesminte care nu pun in evidenta "formele " inclusiv higeab , la fel am vazut si femei muslim din syria care poarta haine europene care personal nu mi se par provocatoare daca e vreun barbat care gandeste mai mult si mai obsesiv isi poate imagina orice la o femeie chiar daca nu pune in evidenta forme sau chiar daca pune in evidenta forme .
viitoarea sotie a mea se va imbraca cum doreste in ambele cazuri este o femeie decenta nu accept hainele transparente sau decupate obraznic .

Mariyah
04-08-2007, 05:35 PM
Si ma gandeam de ce romanii au ceva cu hijabul islamic?
Daca tot il atribuie ca ar avea legatura cu terorismul , de unde si pana unde a avut Romania pana acum parte de atentate teroriste incat sa existe atat de mult resentiment?

Unii nu stiu ce inseamna musulman.

Cel putin azi m-a uimit la servici un client mi-a spus azi "Hristos a inviat" iar eu l-am intrebat cu ce ii pot fi de folos. A repetat "Hristos a inviat" si l-am intreb din nou cu ce info. ii pot fi de folos la care mi-a zis din nou "Hristos a inviat"si i-am zis ca imi pare rau dar sunt musulmana si nu ii pot raspunde. S-a simtit uimirea din vocea lui si f repede "l-am rezolvat" , nu ii mai trebuiau informatii, nici probleme cu serviciile nu mai avea totul OK ca sa vad dupa un min ca se ridica o colega din sala si spune:" care i-a spus la un client ca e musulmana si nu ii poate rasp. la hristos a inviat ;ca face scandal, vrea sa vorbeasca cu superviserul pe motiv ca e strigator la cer ca o firma romaneasca sa angajeze musulmani pe cand romanii sunt someri"si plangerea continua insa asta e cea mai flagranta.

Cam de asemenea atitudini "imi este frica" , asta ca raspunsul la tema threadului.

iman99
04-08-2007, 05:55 PM
salamu aleikom
maryam parerea mea perosnala daca gresesc in sha Allah Allah sa ma ierte si sa-mi atrageti atentia.....dar cred puteai sa-i spui acelui om Sarbatori Fericite.

Eu de exemplu in primul an cand m-am facut musulmana si parinti mei nu stiau cand mi-au spus hristos a inviat am raspuns...da adevarat el este viu

Insha Allah sa va usureze Allah lucrurile celor care traiti in tari neislamice

Saira
04-08-2007, 08:34 PM
Si ma gandeam de ce romanii au ceva cu hijabul islamic?
Daca tot il atribuie ca ar avea legatura cu terorismul , de unde si pana unde a avut Romania pana acum parte de atentate teroriste incat sa existe atat de mult resentiment?

Unii nu stiu ce inseamna musulman.

Cel putin azi m-a uimit la servici un client mi-a spus azi "Hristos a inviat" iar eu l-am intrebat cu ce ii pot fi de folos. A repetat "Hristos a inviat" si l-am intreb din nou cu ce info. ii pot fi de folos la care mi-a zis din nou "Hristos a inviat"si i-am zis ca imi pare rau dar sunt musulmana si nu ii pot raspunde. S-a simtit uimirea din vocea lui si f repede "l-am rezolvat" , nu ii mai trebuiau informatii, nici probleme cu serviciile nu mai avea totul OK ca sa vad dupa un min ca se ridica o colega din sala si spune:" care i-a spus la un client ca e musulmana si nu ii poate rasp. la hristos a inviat ;ca face scandal, vrea sa vorbeasca cu superviserul pe motiv ca e strigator la cer ca o firma romaneasca sa angajeze musulmani pe cand romanii sunt someri"si plangerea continua insa asta e cea mai flagranta.

Cam de asemenea atitudini "imi este frica" , asta ca raspunsul la tema threadului.




vai mieeeeeeeee!!!ce om nebun! daca i-ai zis ca esti muslima nu mai erai romanca automat?!!? :mad:

ummraschid
04-08-2007, 09:01 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...dragi frati si surori intru credinta...

...in cazul hijabului, si nu numai, nu sant parerile noastre personale, cerute...ci sant cerintele lui Allah care trebuiesc respectate!...

...frate Alex
...daca ar fi asa... cum pe tine personal, nu te atrage o femeie, chiar daca nu poarta hijab, deci...treaba ei, daca vrea pune, daca nu, nu... la fel, ar putea veni o alta persoana, cu propunerea:..." mie nu-mi face rau un pahar de vin, poate unora le face, mie insa nu...asa ca cine poate, bea, cine nu, nu!"... si inca ceva...un musulman, care nu respecta poruncile lui Allah, sau incearca sa faca din haram, halal, se face vinovat de kufr, de necredinta...

"Nu se cuvine ca un dreptcredincios si nici o dreptcredincioasa sa mai aleaga, daca Allah si Trimisul Sau au hotarat in privinta lor un lucru. Iar acela care se razvrateste impotriva lui Allah si a Trimisului Sau se afla in ratacire invederata." (33:36)


...nu trebuiesc discutate sau interpretate poruncile lui Allah subhanahu wa ta'ala, ci indeplinite...religia noastra, Islamul, alhamdulillah...este deja perfecta....asa cum a lasat-o Allah ta'ala prin Qur'an si prin Sunna Profetului Muhammad, *salat* !...

...draga Mariyah, mashaallah
...fie ca Allah ta'ala sa iti intareasca in fiecare clipa inima!...surioara, tu intr-un fel, ai dreptate...purtand un pantalon si o bluza , nu iesi in evidenta...insa...noi ne acoperim nu pentru a trece neobservate, pentru ca , oricum, efectul este tocmai contrariul!...ci pentru a implini poruncile lui Allah !...este atat de simplu!...nu ne sta noua in putere sa judecam " de ce" Allah ta'ala a poruncit asa si nu altfel...sigur, din hadith, putem afla circumstantele in care a fost revelat un anumit verset...insa, odata ce Allah ta'ala a hotarat un lucru, ramane hotarat, subhanallah!...
...deci, inshaallah, tu te acoperi pentru a te supune lui Allah, indiferent de efectul hijabului tau asupra altora...si Allah ta'ala va avea grija ca acele priviri pe care le vei atrage, sa nu iti aduca decat folos, si hassanad, inshaallah...
si...in definitiv...la ce se vor uita?...oricat se vor uita , frumusetea ta, nu o vor putea vedea!...:give_rose:

assalamu alaikum wa rahmatu-llah

daniela_muslimah
04-09-2007, 01:06 AM
surioarele mele!!!!...

:)

eu cred ca depinde de cat de puternica este credinta fiecareia... (Allah sa ne ajute)
de cata vointa ai.. si de cat de sigura esti pe tine in situatiile in care te afli...

daca esti la inceput.. abia ai imbratisat islamul.. o iei treptat.. nu faci ceva ce ti-ar fi greu (si nu ar fi cu toata inima)

si e destul de greu si-n Romania.. si eu am auzit pe strada si bune.. si si destule Rele..

si au urlat si dupa mine pe strada.. treci mai departe, nu-i asculti..

insa la fel de bine am fost si respectata ;)

---------
eu una stau la camin... si toaleta, dusul e la comun... si port hijab :D
stau cu fratele meu.. cand e el acasa.. port si-n camera Hijab fiindca mai vine cu prieteni de-ai lui...

insa.. Alhamdulillah!!!!!

~~~
Allah nu da mai mult decat poate sa duca un suflet...
nu e de ajuns sa spunem: "credem" si gata...

ci vom fi si incercati, testati...

cel mai greu Jihad e cu noi insine...

e nevoie de Vointa.. de Incredere in Allah.. de Rabdare...
sa ne Intareasca El credinta Insha'a Allah.. tot mai mult si mai mult...

~~
Maryah! nu e vorba ca intri in anonimat...
da! la mine se mai uita unii pe strada.. si? ce vad? vad doar un val! :D
vad doar hainele

daca m-as imbraca "normal".. ca majoritatea celor de aici...
tu asa gandesti? ca asa ar fi Islamic?
fiindca te-ai adapta la mediul respectiv?

eu cred ca te Inseli si ai inteles ceva gresit

:give_rose:

tu n-ai auzit niciodata barbatii discutand intre ei? :D

sa stii ca se uita...... si in nici un caz imbracata ca cele de aici sa stii ca nu te vei pierde in anonimat.

asa ca nu este nicidecum Islamica "adaptarea asta la mediu".. dupa cum ai gandit tu.

Si Allah Preainaltul stie mai Bine.

(daca e asa cum spui tu.. de ce s-au mai acoperit femeile in vremea Profetului _ sal Allah alayhi wa salam!..
cand celelalte femei _ ne-musulmane.. nu erau imbracate asa???
deci nu era un mod de imbracare conform "mediului" in care traiau ;) )

~

insa trebuie luat treptat.. cand simti in inima ta ca poti face fata.. faci si acest pas...
Insha'a Allah

Assalamu Alaykum wa Rahmatullah!.....

sa fim Puternice, Surioare.. :)

iman99
04-09-2007, 01:25 AM
asalamu aleikom

ma sha Allah ma bucur ca au postat si surorile noastre....asa este nu trebuyie sa facem din haram halal .Asa ca parerea mea e daca faci ceva ptr a-L multumii pe Allah Allah te ajuta si cu un job si sa nu pui la suflet privirile sau reactiile celor care sunt rauvoitori
daca ar fi fost permis "sa ne jucam cu batikul" sau imbracamintea islamica Allah ar fi pomenit in Quran la fel cum a pomenit de carnea de porc ...

ummraschid
04-09-2007, 01:21 PM
Si ma gandeam de ce romanii au ceva cu hijabul islamic?
Daca tot il atribuie ca ar avea legatura cu terorismul , de unde si pana unde a avut Romania pana acum parte de atentate teroriste incat sa existe atat de mult resentiment?

Unii nu stiu ce inseamna musulman.

Cel putin azi m-a uimit la servici un client mi-a spus azi "Hristos a inviat" iar eu l-am intrebat cu ce ii pot fi de folos. A repetat "Hristos a inviat" si l-am intreb din nou cu ce info. ii pot fi de folos la care mi-a zis din nou "Hristos a inviat"si i-am zis ca imi pare rau dar sunt musulmana si nu ii pot raspunde. S-a simtit uimirea din vocea lui si f repede "l-am rezolvat" , nu ii mai trebuiau informatii, nici probleme cu serviciile nu mai avea totul OK ca sa vad dupa un min ca se ridica o colega din sala si spune:" care i-a spus la un client ca e musulmana si nu ii poate rasp. la hristos a inviat ;ca face scandal, vrea sa vorbeasca cu superviserul pe motiv ca e strigator la cer ca o firma romaneasca sa angajeze musulmani pe cand romanii sunt someri"si plangerea continua insa asta e cea mai flagranta.

Cam de asemenea atitudini "imi este frica" , asta ca raspunsul la tema threadului.



:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...inshallah, sa nu ne fie frica, si sa nu actionam cu usurinta in orice este legat de religia noastra, nici de teama , nici din rusine!...

...asa cum lor le este permis sa dea glas convingerilor lor, tot asa noi trebuie sa explicam si dam glas adevarului...este dreptul nostru si este obligatia noastra...
...sa nu rostim cu limba ceea ce nu simtim cu inima, sustinandu-i prin aceasta in greseala lor...ci sa incercam sa raspandim lumina Islamului, cu tot ceea ce implica el, inshaallah...

:002:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Mariyah
04-09-2007, 02:44 PM
salamu aleikom
maryam parerea mea perosnala daca gresesc in sha Allah Allah sa ma ierte si sa-mi atrageti atentia.....dar cred puteai sa-i spui acelui om Sarbatori Fericite.

Eu de exemplu in primul an cand m-am facut musulmana si parinti mei nu stiau cand mi-au spus hristos a inviat am raspuns...da adevarat el este viu

Insha Allah sa va usureze Allah lucrurile celor care traiti in tari neislamice

Sarbatori fericite pot spune si am si spus insa daca raspund la Hristos a inviat este ca o marturisire de credinta, ca o revertire la crestinism pt ca practic in moartea si invierea lui Iisus se bazeaza crestinismul.
Daca Iisus nu ar fi murit si inviat pe cruce, crestinismul nu ar mai fi existat pt ca nu mai exista acest sacrificiu maret pentru iertarea pacatelor omenirii.

Anna
04-09-2007, 03:37 PM
Sarbatori fericite pot spune si am si spus insa daca raspund la Hristos a inviat este ca o marturisire de credinta, ca o revertire la crestinism pt ca practic in moartea si invierea lui Iisus se bazeaza crestinismul.
Daca Iisus nu ar fi murit si inviat pe cruce, crestinismul nu ar mai fi existat pt ca nu mai exista acest sacrificiu maret pentru iertarea pacatelor omenirii.
nici eu nu le raspund....le respect traditia,le respect religia,si trebuie sa fac multe compromisuri dar nu atata timp cat ar insemna sa imi neg credinta Cum ar fii sa raspund la Hristos a inviat! Eu stau cu sotul meu si cu tatal meu intr-un apartament si tatal meu este crestin,pentru sarbatoarea de Pasti eu am gatit si chiar am cumparat miel halal:D:D dar i-am explicat ca eu sa impart pomeni nu am sa fac,de asemenea nu mananc ouale care au fost ciocnite de ei asupra carora au spus Hristos a inviat!Adevarat a inviat! Si nu este numai vorba de crestini ci chiar si musulmanilor le spun.Cand mi-au urat Sarbatori Fericite pentru Ziua Profetului eu am fost foarte clara Este bid'ah!La fel cand la un restaurant arabesc patronul oferea de 8 martie flori pentru fiecare fata de acolo eu nu am luat si i-am spus E bid'ah!Sunt lucruri pentru care nu fac compromisuri,chiar daca sunt de alta religie chiar daca sunt musulmani!

Si acum ON Topic! Allah cand a poruncit femeilor sa se acopere si a precizat chiar si cum (de ex:hijabul) nu a precizat o locatie.Islamul este pentru toti in orice loc.Daca eu traiesc in Romania nu inseamna ca pot renunta la el si in tari musulmane sa il pun.Il pun pentru ca sunt musulmanca,sunt musulmanca aici si acolo,il pun pentru Allah,iar Allah este aici si este si acolo.

De asemenea ce am observat(nu cunosc cazuri prea multe) dar cele pe care le cunosc m-au pus pe ganduri.Araboiacele de ex care traiesc in tari arabe si nu poarta hijab(chiar si cele care traiesc aici).Ele trag de timp si vor pune hijab intr-o zi....sau poate niciodata asa afirma si atunci ma gandesc la surorile mele din Romania care trebuie sa infrunte o lume intreaga ca sa isi puna un simplu batic,pe cand ele avand atata libertate de la a face salat la a purta hijab si cu toate astea....amana:( Mi se pare foarte trist:(

Saira
04-09-2007, 04:49 PM
Assalamou alaykoum


Mie ieri mi-a zis cineva "Hristos a inviat". pe ym si am raspuns "Sarbatori fericite".M-am gandit ca persoana respectiva merita totusi un raspuns,caci un musulman trebuie sa se poarte frumos cu toti cei din jurul sau,dar nici sa spun "Adevarat a inviat" nu puteam zice,asta ar fi insemnat sa-mi incalc propria religie.Asa ca am raspuns cu "sarbatori fericite" iar persoana in cauza mi-a zis: "Se spune 'Adevarat a inviat!' " dar eu am spus "Bine..." dupa care i-am spus de ce nu am raspuns asa.Oricum,eu cred ca mi s-a spus asta intentionat,sa vada daca raspund,dar Allah a'lam.Prin ceea ce am facut nu am vrut nici sa par nepoliticoasa,dar nici sa merg dincolo de limitele islamului.

Latifah
04-09-2007, 08:02 PM
"...Ea nu iese din casa si nici nu se infatiseaza parfumata,machiata sau purtand alte podoabe inaintea barbatilor care nu sunt mahram deoarece estie ca acest lucru este pacat."
"Asadar femeia mulsumna nu este una dintre acele femai imbracate dar totusi goale.."

O femeie daca se imbraca ptr a iesi afara din casa sa-l multumeasca pe Allah fara sa se machieze fara sa se parfumeze fara sa aiba haine stramte ..ea primeste hasant din momentul cand iasa din casa pana cand intra in casa...subhan Allah cat de bun este Stapanul nostru subhan Allah


Daca nu port inca hijab, dar nu ma machiez si nu ma parfumez ptr a-l multumi pe Allah swt, atunci primesc hasanat? Sau este obligatoriu sa indeplinesc toate conditiile?

daniela_muslimah
04-10-2007, 12:21 AM
Daca nu port inca hijab, dar nu ma machiez si nu ma parfumez ptr a-l multumi pe Allah swt, atunci primesc hasanat? Sau este obligatoriu sa indeplinesc toate conditiile?



ia-o treptat.... daca nu ai altfel cum
cand eram la liceu.. a intrebat cineva pt mine... si mi s-a raspuns ca in cazul meu nu e pacat ca nu port hijab... (pt ca m-ar fi fortat sa-l dau jos.. la liceu :( ..... )

dar acum, AlHamdulillah.. il port...

~~~~
tu stii in ce situatie esti, si ce s-ar intampla daca porti.. daca ai avea probleme foarte mari..
sau daca te temi doar de reactia celor din jur..

;)

Anna
04-10-2007, 01:31 AM
Daca nu port inca hijab, dar nu ma machiez si nu ma parfumez ptr a-l multumi pe Allah swt, atunci primesc hasanat? Sau este obligatoriu sa indeplinesc toate conditiile?
in islam conteaza foarte mult intentia.tu stii mai bine care e intentia ta si pentru intentiile bune Allah ne vede chiar daca e doar un gand care nu e pus in practica.Daca ai posibilitatea sa il pui atunci pune hijab...daca nu cu prima ocazie sa auzim de bine:d
Si Allah sa fie cu tine si sa te aiba in paza Lui

iman99
04-10-2007, 02:20 AM
salamu aleikom

asa e fiecare lucru pe care-l facem ptr a nu-L supara pe Allah vom primi rasplata...tu sti cel mai bine cum a zis si sora noastra scumpa daniela....eu de ex am terminat fac de sport.....si eram muslim in anul 3 dar nu am putut sa pun hijab din cauza facultatii pe care am ales-o ...aveam de ex un profesor la baschet care ne obliga sa venim in pantaloni scurti..:mad:

in sha Allah Allah sa usureze lucrul fiecaruia amin

Mariyah
04-10-2007, 02:29 AM
cand am dat eu admitere la liceu am prins proba sportiva si cateva dintre candidate nu aveau pantaloni scurti si le-a pus profu daca vor sa sustina proba sa alerge in chiloti
bine tricoul era lungutz acoperea fundul insa totusi:D