PDA

View Full Version : Lui Allah conform Coranului ii place ca omul sa faca multi copii??



Mariyah
08-16-2006, 08:07 PM
am o intrebare? Lui Allah conform Coranului ii place ca omul sa faca multi copii??

um-rahmun
08-16-2006, 08:38 PM
am o intrebare? Lui Allah conform Coranului ii place ca omul sa faca multi copii??

daca nu i-ar place nu i-ar da.Numai EL poate crea omul!!!!!!!!!!

CE INTREBARE????!!!!!!!!!!!!!!!!

Mariyah
08-16-2006, 08:42 PM
asta scrie in Coran sau sunt propriile tale cuvinte?
am cerut raspuns din Coran

um-rahmun
08-16-2006, 10:07 PM
asta scrie in Coran sau sunt propriile tale cuvinte?
am cerut raspuns din Coran

In CORAN spune sa nu omoram copii din teama saraciei.

Asta inseamna ca este pacat sa ne ferim de sarcina inclusiv sa ne ferim de avort =sa nastem cat ne da DUMNEZEU

Mariyah
08-16-2006, 10:28 PM
de ce am intrebat pt ca am descoperit recent:


1. Va abate goana dupa inmultire
2. Pana cand veti vizita mormintele
...
6. Voi veti vedea iadul
( Sura inmultirii 102:1-2:6)

Sura inmultirii : cu sensul de goana duipa inavutire si dupa zamislirea unui nr cat mai mare de copii

Goana dupa inmultirea progeniturilor va indeparteaza de la supunere fata de Allah.

daniela_muslimah
08-17-2006, 06:07 PM
de ce am intrebat pt ca am descoperit recent:


1. Va abate goana dupa inmultire
2. Pana cand veti vizita mormintele
...
6. Voi veti vedea iadul
( Sura inmultirii 102:1-2:6)

Sura inmultirii : cu sensul de goana duipa inavutire si dupa zamislirea unui nr cat mai mare de copii

Goana dupa inmultirea progeniturilor va indeparteaza de la supunere fata de Allah.




De-asta sunt eu tot mai mult pro-traudcere Tafsir

;)

~~~

Ai inteles gresit, Anamaria..

Nu e vorba ca lui Allah nu ii place ca omul sa faca multi copii si asta conform Qur'an-ului...

(de-asta nu e traducerea buna, nu fiindca ar fi "indulcita"_cum pretinde d-l "Ortodox", ci fiindca e "slaba"... )

Versetele se refera la altceva...

si anume la faptul ca

Rivalitatea in lucrurile lumesti, ingamfarea in a avea avere cat mai mult, copii cat mai multi, te distrag de la supunerea fata de Allah...

Cat priveste interpretarea versetului, in autoritatea lui Ibn 'Abbas, a spus despre interpretarea a ceea ce a zis Allah: "Rivalitatea in castigul lumesc (in inmultirea celor lumesti) te distrag): a te lauda cu propria stare si descendenta te-au distras..

~~~

Privind ritmul acestei sure...

tonul creste treptat.. tonul avertizeaza...

volumul vocii creste pana la limita: "Rivalitatea_Intrecerea in castigul lumesc va distrag (abat) pana cand veti vizita mormintele."

Voi, cei care va incantati si ingaduiti in rivalitatea pt avere, copii si placeri ale acestei vieti - din care cu siguranta veti pleca! Voi, cei ce sunteti absorbiti de ceea ce aveti, nepreveniti de ceea ce vine mai apoi! Voi, cei care veti lasa obiectul acestei rivalitati (goane) si ceea in ce cautati mandrie si veti merge intr-un loc stramt unde nu e nici rivalitate, nici mandrie! Treziti-va si priviti in jur, cu totii! Caci, intr-adevar, rivalitatea pentru castigul lumesc
"va abate pana cand veti vizita mormintele."

Deci nu se refera la a avea copii multi, ci la semetia de a avea cat mai multe lucruri lumesti (printre care si copii), la vanitatea si la lauda cu acestia...

dar daca ai copii multi, cati iti daruieste Allah si te straduiesti sa-i cresti ca dreptcredinciosi.. eu nu vad nici un pacat..

si Allah 'Alim...

(va rog mult, sa explice cineva care stie mai bine :give_rose:)

-------------

Din Tafsir Al-Jalalayn, Tafsir Ibn Abbas... "In umbra Qur'an-ului" (Sayyid Qutub)



http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=0&tSoraNo=1&tAyahNo=1&tDisplay=no&LanguageID=2



http://www.islamworld.net/qutb/shade.html

Mariyah
08-17-2006, 06:30 PM
daniela asta nu e inventia mea ci exact ce am gasit in ultima editie a coranului editat de liga islamica. Mi l-au dat cei de la Taiba , m-as mai uita odata in el sa vad de n-am gresit insa dar cred ca nu -l mai am. A disparut miraculos aseara.

Anna
08-17-2006, 06:32 PM
daniela asta nu e inventia mea ci exact ce am gasit in ultima editie a coranului editat de liga islamica. Mi l-au dat cei de la Taiba , m-as mai uita odata in el sa vad de n-am gresit insa dar cred ca nu -l mai am. A disparut miraculos aseara.

il am eu si m-am uitat special la surah ca sa vad ce explicatii sunt date jos si este exact cum ai scris u nazirah...asa e in Coranul editia 4
sora mea Daniela ti-a scris asa frmos mashAllah si Allah sa o rasplateasca
sper ca ai inteles acuma despre ce e vb

Ishtar
08-17-2006, 07:35 PM
Nazirah,draga mea,referitor la metodele contraceptive,gasesti un capitol special dedicat acestui subiect in "Miracolele Qur'an-ului in medicina".Este valabila on-line pe "islamul azi".Deasemeni,daca nu ma insel,tot acolo se vorbeste si despre ceea ce ne spune Qur'an-ul referitor la problemele ecologice(daca nu,la miracolele in geografie,poti gasi).

In principiu,pe foarte scurt,planificarea familiala nu este interzisa de catre Islam.DAR,este pacat sa invoci motivul saraciei,de exemplu,NU insa si motivul de a nu fi capabil sa educi bine prea multi copii!
Numai faptul ca se cere ca un copil sa fie alaptat pentru doi ani(deci,in timpul asta,cel putin, nu ai cum sa mai ai inca un copil!!!) ar trebui sa dea de gandit!

In rest,Daniela,masha Allah,ti-a explicat foarte bine cum sta treaba cu versetele in discutie.

Ca orice societate umana,si aceasta societate se confrunta cu destule probleme,fara discutie!Dar,crede-ma,te rog,de fiecare data cand este sa formulez o critica(si mi se-ntampla destul de des,spre disperarea celor ce ma au pe-aici ca vecina:36_1_21: ),gasesc ca problema vine tocmai din nerespectarea Islamului,din neintelegerea lui corecta!!!

daniela_muslimah
08-17-2006, 08:11 PM
daniela asta nu e inventia mea ci exact ce am gasit in ultima editie a coranului editat de liga islamica. Mi l-au dat cei de la Taiba , m-as mai uita odata in el sa vad de n-am gresit insa dar cred ca nu -l mai am. A disparut miraculos aseara.



Pai, Anamaria.. eu n-am zis c-ar fi inventia ta...
:)

mai uita-te odata la inceputul mesajului meu:

"De-asta sunt eu tot mai mult pro-traudcere Tafsir


~~~

Ai inteles gresit, Anamaria..

Nu e vorba ca lui Allah nu ii place ca omul sa faca multi copii si asta conform Qur'an-ului...

(de-asta nu e traducerea buna, nu fiindca ar fi "indulcita"_cum pretinde d-l "Ortodox", ci fiindca e "slaba"... )
"

~~

Din cauza traducerii (chiar daca cei care fac traducerea nu vor deloc acest lucru si Allah sa-i rasplateasca pentru intentiile si efortul lor) se produc neclaritati... (nu numai in romana.. si in engleza... )

De-asta am si cerut ajutorul cuiva care stie mult mai bine..
sa explice mai clar

(cineva care stapaneste limba araba.... Insha'a Allah)

:rolleyes:

nour al huda
08-18-2006, 01:08 AM
Subscriu....Pro-Tefsir....sunt foarte multe cuvinte care sunt traduse mottamo din Koran, dar care au cu totul si cu totul alt inteles.

Si sunt foarte multe cuvinte......cunoscatorii stiu.....care pur si simplu nu se pot traduce in alta limba .........si le-au gasit inlocuitor.....dar care de multe ori strica sensul.

Nu mai stiu sigur, dar cred ca cea mai reusita traducere , si este si aprobata , este cea in lb. turca. Dar Koranul in Turcia....arata astfel: pagina in lb araba , traducerea in lb. turca si tefsir.
Ideal ar fi si pentru noi astfel nu??????????


Deci .................PRO TEFSIR!!!!!!!!!!!

Mariyah
08-18-2006, 10:40 PM
Dar nu cred ca scrie in Coran ca persoanele care aleg sa aiba un singur copil gresesc fata de Dumnezeu.
Eu vreau sa am doar un copil, voi face tot posibilul sa fac ceea ce trebuie ca sa am doar unul si nu simt ca gresesc absolut deloc religios . Indiferent de ce imi va spune preotul , sigur va cita celebrul vers din V T : "mergeti si va inmultiti si si stapaniti Pamantul! de parca nu e clar cui i se adreseaza

maryam
08-18-2006, 11:19 PM
Uneori faptul ca omul are multi copii il obliga sa munceasca mult mai mult,sa trudeasca pentru ca sa le asigure o existenta ... si omul uita si neglijeaza obligatiile lui fata de ALLAH fiind foarte preocupat de starea lui si a familiei.
Sau cateodata dorinta de a fi "in randul lumii" il impinge pe om sa se straduiasca din rasputeri sa fie in trend cu toate...
Insa vine ziua cand totul se va termina si omul moare...oare ce ramane din agoniseala lui?
Sa ne amintim ca desi era profet profetul Muhammad (imi cer scuze dar nu-mi merge optiunea more si nu pot scrie sal allahu alaihi wa salam:kuzya_01: ) a suportat si a indurat zile intregi de foame ,desi el a fost fiinta cea mai iubita de ALLAH ta`aala.


ALLAH Ta`aala nu a limitat numarul copiilor,insa a lasat clare obligatiile unui musulman si fiecare ar trebui sa gandeasca si sa faca orice lucru,orice actiune in viata sa cu intentia de a Il multumi pe ALLAH si de a-i fi pe plac...poate ca daca un om doreste sa faca multi copii pe care sa-i creasca devotati lui ALLAH sa investeasca in ei doar pentru ca ei sa lucreze pentru Islam acest om va avea parte numai de bine,caci asa cum stim toate faptele omului se inchid dupa moartea lui in afara de trei,una este un copil bun care se roaga pentru el...
Indiferent de cati copii are sau de pozitia lui sociala musulmanul trebuie sa fie in fiecare clipa a existentei sale supus fata de Creatorul sau,el nu trebuie sa lase nimic sa-l distraga de la scopul creerii lui caci in Quran scrie :Eu nu i-am creat pe djini si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore!"
Asa ca nu stiu dc a fi bogat sau a avea copii multi este un rau...ci doar ceea ce faci !
ALLAH Ta`aala stie Cel mai bine!

Abdul Rahman
08-19-2006, 11:56 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Asa ca nu stiu dc a fi bogat sau a avea copii multi este un rau...ci doar ceea ce faci !


Asa este, surioara Maryam :)

Iar ca este asa, stau dovada chiar cuvintele lui Allah Preainaltul :

'Nici averile voastre, nici copiii vostri nu sunt dintre acelea care va vor aduce aproape de Noi, ci numai aceia care au crezut si au savarsit fapte bune vor avea parte de rasplata indoita pentru ceea ce au infaptuit si ei vor fi in siguranta in odaile de sus [1] [ale Paradisului].' (sura Saba 34 : 37)

'Averea si copii sunt podoaba vietii celei lumesti, insa [lucrurile] care raman sunt faptele bune ce vor avea la Domnul tau mai buna rasplata si mai datatoare de nadejde vor fi ele' (sura Al-Kahf 18 : 46 - in traducere sura 'Pestera')


Si Allah Preaputernicul stie cel mai bine !

Note de subsol :

[1] pozitiile cele mai inalte in Paradis

suleiman
08-19-2006, 02:23 PM
Prietenii profetului صلى الله عليه وسلم au cerut aprobarea sa pentru ejacularea externa , si el a aprobat cu o conditie "Sa fie femeia de acord" .Si a interzis sa ejaculeze barbatul in exterior fara acordul femeii " .

Raisa
08-19-2006, 11:38 PM
Prietenii profetului صلى الله عليه وسلم au cerut aprobarea sa pentru ejacularea externa , si el a aprobat cu o conditie "Sa fie femeia de acord" .Si a interzis sa ejaculeze barbatul in exterior fara acordul femeii " .

Raspuns mai bun ca asta nici ca se putea

Admin:give_rose:

Mariyah
08-19-2006, 11:42 PM
:) un mijloc anticonceptional ne-a fost relevat dar nu stiu cat e de sigur

Raisa
08-20-2006, 12:03 AM
:) un mijloc anticonceptional ne-a fost relevat dar nu stiu cat e de sigur

Decat nimic tot e ceva si de aici se poate deduce ca este permis controlul nasterilor, deci....................cine vrea intelege