PDA

View Full Version : Cum sa ne imbunatatim cunoasterea religiei



maryam
08-19-2006, 12:07 AM
Uneori auzim diverse predici sau dezbateri ale unor subiecte si ne vine in minte...stiam asta!
Insa studiul nostru este de multe ori limitat si stim cu adevarat prea putin din semnificatia Quranului,despre motivele revelatiei surelor...despre povestile din Quran....
Inshaa ALLAH doresc ca acest subiect sa fie in primul rand unul care sa ne ajute sa impartasim lucrurile minunate pe care le invatam din religia naostra...astazi am asistat Gratie lui ALLAH Ta`aala ,alhamdulillah la una din minunatele lectii ale sehului cu care invatam.
Sper si ma rog la ALLAH sa ne faca pe toti dintre cei placuti si dragi Lui,Inshaa ALLAH!



Ayatul Kursii

Odata Profetul l-a intrebat pe Ubay (companionul care stia cel mai bine Quranul) :
“Care verset este cel mai important din Quran?”
Si acesta a raspuns “ALLAH si Profetul Sau stiu cel mai bine.
Si Profetul l-a intrebat a doua oara si acesta a raspuns la fel,apoi a treia oara ,de trei ori
l-a intrebat Profetul pe companion aceasta intrebare si in cele din urma acesta a raspuns “Ayatul Kursii”
Atunci Profetul a luat mana acestui om si a pus-o in dreptul inimii sale si i-a spus “Felicitari,ai gasit(inteles)”.
Acest verset este cel mai important,cel mai grav,cel mai plin de sens din tot Quranul;pentru ca in el este vorba de ALLAH ,de numele,de calitatile Sale…
Si cine citeste acest verset inainte de culcare este protejat de orice rau pana la ivirea diminetii .
Intr-o zi Profetul i-a poruncit lui Abu Huraira sa pazeasca un copac si Abu Huraira s-a dus si a gasit in toiul noptii un om care venea sa fure de acolo,l-a prins si i-a spus acelui om ca-l va duce la Profet ,dar acesta s-a jurat ca n-o sa se mai intample si ca facea acest lucru pentru ca era stramtorat,ca sa-si hraneasca familia;atunci Abu Huraira l-a iertat si dimineata cand a venit la Profet acesta l-a intrebat ce s-a intamplat si Abu Huraira i-a povestit ce se intamplase,atunci Profetul i-a spus :”Te-a mintit “(spunandu-i ca nu va mai repeta greseala).Abu Huraira s-a dus si in noaptea urmatoare si a asteptat,la un moment dat omul acela a venit iar ca sa fure si din nou a inceput sa se scuze si sa se justifice si s-a jurat ca de data asta nu va mai face ,dar sa nu-l duca in fata Profetului.Abu Huraira l-a lasat din nou si dimineata Profetul l-a intrebat “Ce ai facut cu prizonierul tau?”
Si Abu Huraira i-a povestit din nou si Profetul i-a spus “Te-a mintit”.
Si chiar asa s-a intamplat….in urmatoarea noapte acel om a aparut din nou insa i-a spus lui Abu Huraira :”Te voi invata ceva –un verset care te va proteja ,numai lasa-ma sa plec”.Si l-a invatat Ayatul Kursii.

Cand dimineata Abu Huraira a venit la Profet si i-a povestit ce s-a intamplat acesta i-a spus :”Ti-a spus adevarul”.
Ceea ce este surprinzator este ca acel om era …seitan!
Si aceasta poveste este plina de insemnatate si ne ofera multe lectii.
1. In primul rand ar trebui sa ne gandim si sa tragem o invatatura puternica din aceasta pilda…cata incredere aveau companionii in Profet si cum il ascultau,ei nu indrazneau sa tagaduiasca vorbele sale.
2. Un credincios trebuie sa fie atent intotdeuana la ceea ce este in jurul sau si sa gaseasca realitatea acolo unde ea exista.Sa ia ceea ce este bun chiar si de la necredinciosi(fireste folosind acest bun doar in mod Islamic)
3. Atunci cand citim Ayatul Kursii –seara la culcare ,sau noaptea ,suntem protejati de orice rau pana dimineata .

Cand ne gandim la semnificatia acestui verset noi trebuie sa fim foarte atenti la modul in care ni-L imaginam pe ALLAH Ta`aala.
Si orice lucru,cerurile si pamantul ,galaxiile sunt in comparatie cu Tronul Lui precum un inel fata de intregul desert.
Imamul Zahary a spus :
”Cand vorbim de ALLAH trebuie sa nu uitam aceasta regula ;orice te-ai gandit sau ti-ai imaginat despre ALLAH (adica modul in care arata,cum este,ce face…) nu este asa!”
Pentru ca ALLAH Ta`aala este nelimitat in timp ce toate simturile noastre sunt limitate,nimeni nu L-a vazut si El nu se aseamana cu nimic ….

A spus ALLAH Ta`aala (Hadis Qudsi) :
“Ganditi-va la creatiile Mele si nu va ganditi la infatisarea Mea pentru ca nu veti putea “


Am putea sa meditam la Numele Lui ALLAH Ta`aala caci ele fac parte din credinta noastra in ALLAH.
Si am putea sa meditam la creatiile Sale si astfel cu voia Sa ,inshaa ALLAH sa ne apropiem de El.

Sarah_Nour
08-19-2006, 08:44 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!.
MashaAllah! inca o data, .. MashaAllah!Maryam, ce frumos articol si cat adevar, …..Allah sa va binecuvanteze in ambele lumi inshaAllah.
Eu propun sa venim cu cat mai multe articole si sa ne inbunatatim cunostintele sa ne reamintim ce poate am mai omis, sa invatam cat mai multe si sa ne impartasim cunostintele inshaAllah stiu ca sunteti un izvor nesecat de informatie asa ca ,sa ne punem pe treaba , inshaAllah.:scenic:

Abdul Rahman
08-19-2006, 11:01 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

As vrea sa completez si eu cele scrise atat de frumos de voi si as incepe prin a spune - in special pentru cei care nu sunt musulmani - ca versetul (ayat) Kursiy inseamna 'versetul Tronului', dupa acest cuvant 'kursiy' care inseamna 'tron, jilt'.

Unii comentatori interpreteaza acest aspect si ca insemnand Stiinta lui Allah.

Ar mai fi de adaugat si faptul ca unele moschei prefera sa incrusteze acest verset pe peretii sai.

Versetul este urmatorul :

Allah !
Nu exista alta divinitate in afara de El, Cel Viu, Vesnicul [Al-Qayyum] [1]. Nici atipirea, nici somnul nu-L cuprind ! Ale Lui sunt cele din ceruri si de pre pamant ! Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui ? El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor [2]. Si ei nu pricep nimic din stiinta in afara de ceea ce El voieste. Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor [3]. El este Preainaltul, Maretul ! (sura Al-Baqara 2 : 255 - in traducere sura 'Vacii')

'Ali (Allah sa fie multumit de El !), varul Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus si el despre acest atat de minunat verset (ayat) :

"L-am auzit pe Profet spunand, in timp ce predica de la amvonul sau : 'Acela care citeste ayatul Kursiy, dupa fiecare rugaciune obligatorie, nimic nu-l va impiedica sa intre in Paradis ' "

(relatat de Al-Bayhaqi; Al-Albaani a clasificat aceasta relatare ca fiind autentica, in timp ce alti invatati musulmani - nu)


Allah Preainaltul stie cel mai bine !


Note de subsol :

[1] cuvant prin care va aparea tradus epitetul lui Allah Al-Qayyum, care mai inseamna si 'Cel care nu are nevoie de nimic, in vreme ce toate au nevoie de El; Cel care nu depinde de nimeni, in vreme ce totul depinde de El';

[2] El le stie pe cele din aceasta lume si pe cele din Lumea de Apoi;

[3] a cerului si a pamantului.

maryam
08-22-2006, 01:55 AM
Sigur ca de cele mai multe ori ne vin in minte mult mai usor cuvintele in limba materna dar cred ca este cel mai minunat mod in care putem sa ne rugam la ALLAH Ta`aala ,facand dua-uri ,chiar asa cum acestea au fost pogorate in Sfantul Quran.
Cu siguranta daca ar fi fost ceva mai bun ,un mod mai placut lui ALLAH Ta`aala prin care robul sa se poata apropia de Creatorul Sau (in invocatii) ALLAH Ta`aala ne-ar fi aratat.
Acestea sunt cateva din dua-urile din Quran.
Inshaa ALLAH,Bunul ALLAH sa ne ajute si sa fim dintre cei cu adevarat robii supusi,caci asa cum scrie in Quran ALLAH Preainaltul nu ne-a creat decat pentru a-L adora!



Biism ALLAH Ar-Rahman Ar-Rahim


Rabbana innaka man tudkhili alnnara faqad akhzaytahu wama lilththalimeena min ansarin.

Doamne!Pe acela pe care il faci sa intre in Foc,Tu il acoperi de rusine,iar pentru cei nelegiuiti nu este cine sa-I ajute
(Surat Al-Imran:192)


Rabbana innana samiaana munadiyan yunadee lil-eemani an aminoo birabbikum faamanna rabbana faighfir lana thunoobana wakaffir aaanna sayyi-atina watawaffana maaaa al-abrari.

…Doamne!Iarta-ne noua pacatele noastre ,sterge faptele noastre rele si ia-ne sufletele impreuna cu cei evlaviosi (Surat Al-Imran-193)


Rabbana waatina ma waaadtana aaala rusulika wala tukhzina yawma alqiyamati innaka la tukhlifu almeeaaada.

Doamne!Da-ne noua ce ne-ai fagaduit prin trimisii Tai si nu ne acoperi pe noi de rusine in Ziua Invierii caci Tu nu-Ti calci fagaduinta.(Surat Al-Imran-194)


Rabbana wasiaata kulla shay-in rahmatan wa aalman faighfir lillatheena taboo waittabaaaoo sabeelaka waqihim aathaba aljaheemi.

Doamne!Tu iti intinzi peste toate lucrurile Indurarea si Stiinta Ta.Deci iarta-I pe cei care Iti cer iertare ,se caiesc si urmeaza Calea Ta si pazeste-i de chinul Iadului. (Surat Ghafir :7)


Rabbana waadkhilhum jannati aaadnin allatee waadtahum waman salaha min aba-ihim waazwajihim wathurriyyatihim innaka anta al AAazeezu alhakeemu.

Doamne!si fa-i pe ei sa intre in gradinile Edenului ,pe care Tu le-ai promis, ca si pe cei care au fost evlaviosi dintre parintii lor,sotiile lor si urmasii lor ,caci Tu esti Cel Puternic si Intelept! (Surat Ghafir:8)


Rabbana atina min ladunka rahmatan wahayyi lana min amrina rashadan.

Doamne,da-ne noua indurare de la Tine si oranduieste-ne noua lucrurile noastre asa cum este drept! (Surat Al-Kahf: 10)


Rabbana atina fee alddunya hasanatan wafee al-akhirati hasanatan waqina AAathaba alnnari.

Doamne,fa-ne noua parte buna in aceasta lume si parte buna in Lumea de Apoi si apara-ne pe noi de chinurile Focului.
(Surat Al-Baqara:201)


Rabbana la tuzigh quloobana baada ith hadaytana wahab lana min ladunka rahmatan innaka anta alwahhabu.

Doamne!Nu duce in ratacire inimile noastre ,dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta ,caci Tu esti cel Darnic!
(Surat Al-`Imran-8)


Rabbana hab lana min azwajina wathurriyyatina qurrata aayunin waijAAalna lilmuttaqeena imaman.

Doamne,da-ne noua de la soatele noastre si de la vlastarele noastre mangaiere pentru ochi si fa din noi calauza pentru cei evlaviosi!(Surat Al-Furqan-74)


Inshaa ALLAH va continua...

maryam
08-22-2006, 02:11 AM
...imi pare rau ca nu pot pune in lb.araba...nu stiu de ce nu apare:kuzya_01:

nour al huda
08-22-2006, 02:20 AM
Eu astept ...cu cei 4 ochi ai mei...:smile16: , cu sufletul , cu inima.....deschise............

maryam
08-22-2006, 02:22 AM
Eu astept ...cu cei 4 ochi ai mei...:smile16: , cu sufletul , cu inima.....deschise............

:36_1_21: si eu am 4...sa stii:smile16:
:give_rose: uite ca sa nu mai fii suparata pe mine cu articolul acela...:give_rose:

hannen
08-22-2006, 05:20 AM
MashaAllah Maryam,Dan

Foarte frumos!Allah sa va rasplateasca pe toti cu Firdawisul!!
:give_rose:

nour al huda
08-22-2006, 11:15 AM
Maryam,nici gand, nu sunt suparata..........ne mai apuca si pe noi cateodata, doar suntem oameni........si vesnic suntem supusi greselilor.............:give_rose: :give_rose: ....si sincer , astept postarile tale cu sufletul la gura....intotdeauna e ceva de invatat.

maryam
08-22-2006, 03:19 PM
(continuare)


Rabbana ighfir lana thunoobana wa-israfana fee amrina wathabbit aqdamana waonsurna AAala alqawmi alkafireena.

“Doamne,iarta-ne noua pacatele noastre si silnicia din purtarea noastra , intareste-ne picioarele noastre si ajuta-ne pe noi sa-I infrangem pe oamenii necredinciosi! (Surat Al-`Imran:147)


Rabbana ighfir lana wali-ikhwanina allatheena sabaqoona bial-eemani wala tajAAal fee quloobina ghillan lillatheena amanoo rabbana innaka raoofun raheemun.

Doamne ,iarta-ne noua si fratilor nostri care ne-au luat-o inainte intru credinta si nu ne lasa in sufletele noastre niciun fel de pizma fata de aceia care au crezut!Doamne,Tu esti Iertator,Indurator!
(Surat Al-Hasr:10)


Rabbana AAalayka tawakkalna wa-ilayka anabna wa-ilayka almaseeru.

Doamne,in Tine ne incredem,si la Tine ne intoarcem cu cainta si la Tine este intoarcerea.(Surat Al-Mumtahana:4)


Rabbana thalamna anfusana wa-in lam taghfir lana watarhamna lanakoonanna mina alkhasireena.

Doamne,noi am fost nedrepti cu sufletele noastre si daca nu ne ierti si nu Te induri de noi ,vom fi printre cei pierduti.(Surat Al-A`raf:23)


Rabbana innaka taAAlamu ma nukhfee wama nuAAlinu wama yakhfa AAala Allahi min shay-in fee al-ardi wala fee alssamai.

Doamne Tu stii ce tinem ascuns si ce lasam sa se vada ,caci nu-I este ascuns lui ALLAH,nici pe pamant si nici din cer
(Surat Ibrahim:38)


Rabbana la tu-akhithna in naseena aw akhtana Rabbana wala tahmil AAalayna isran kama hamaltahu AAala allatheena min qablina Rabbana wala tuhammilna ma la taqata lana bihi waoAAfu AAanna waighfir lana wairhamna anta mawlana faonsurna AAala alqawmi alkafireena.

Doamne,nu ne pedepsi pe noi,daca am uitat sau am gresit!Doamne,nu ne impovara pe noi cu grea povara ,asa cum i-ai impovarat pe cei de dinaintea noastra.Doamne,nu ne impovara pe noi cu ceea ce noi nu putem indura!Si sterge-ne noua greselile noastre si iarta-ne pe noi si fii Milostiv cu noi!Tu esti ocrotitorul nostrum,ajuta-ne pe noi sa izbandim asupra celor necredinciosi!(Surat Al-Baqara:286)


Rabbuna wasiAAa rabbuna kulla shay-in AAilman AAala Allahi tawakkalna rabbana iftah baynana wabayna qawmina bialhaqqi waanta khayru alfatiheena.

Doamne,judeca intre noi si intre neamul nostru cu dreptate,caci Tu esti cel mai bun dintre judecatori! (Surat Al-`A`raf:89)


Rabbi ijAAalnee muqeema alssalati wamin thurriyyatee rabbana wtaqabbal duAAai.

Doamne,fa ca eu sa implinesc Rugaciunea[As-Salat] cu sarguinta ,ca si o parte din urmasii mei!Si primeste ruga meDoamne!(Surat Ibrahim:40)


Rabbana ighfir lee waliwalidayya walilmu/mineena yawma yaqoomu alhisabu.

Doamne,iarta-mi mie si parintilor mei si drept-credinciosilor in Ziua in care se va face socoteala! (Surat Ibrahim:41)

maryam
08-22-2006, 03:21 PM
Eu va pup si va doresc ceea ce-mi doresc,Inshaa ALLAH sa fim dintre cei buni si placuti in fata lui ALLAH Ta`aala.:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

nour al huda
08-22-2006, 05:02 PM
Inshallah , sa fii rasplatita cu cele mai inalte trepte ale Firdewus-ului, pentru efortul tau.
Intr-adevar cele mai frumoase rugaciuni sunt cele pe care ni le-a prescris Allah swt...........
Multe dintre ele le folosesc in dua-urile mele, multe dintre ele, promit sa le invat..................

Maryam, am indraznit sa le dau copy, sper sa nu te superi.

maryam
08-23-2006, 01:01 AM
Inshallah , sa fii rasplatita cu cele mai inalte trepte ale Firdewus-ului, pentru efortul tau.
Intr-adevar cele mai frumoase rugaciuni sunt cele pe care ni le-a prescris Allah swt...........
Multe dintre ele le folosesc in dua-urile mele, multe dintre ele, promit sa le invat..................

Maryam, am indraznit sa le dau copy, sper sa nu te superi.



Inshaa ALLAH noi toti habibti...lasamah ALLAH cum sa ma supar?
Inshaa ALLAH sa lucram pentru noi ,pentru comunitatea nostra musulmana caci datoram asta lui ALLAH Ta`aala ...cum sa citim si cum sa ne rugam si cum sa traim in aceasta minunata religie,unica acceptata de ALLAH Ta`aala ,cum sa stim cat a suferit si a indurat Profetul :009: fara ca noi sa nu trudim pentru ea,fara ca noi sa aducem aportul nostru ?
Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa contribuim si noi cu umilele noastre fiinte si cunostinte,poate ca cineva va gasi macar o raza de lumina intr-unul din aceste randuri!Si cine stie...
Haideti sa ne trezim!
Noi avem nevoie sa facem ceva pentru noi nu pentru Islam,nu pentru ALLAH,nu pentru Profet :009: ...ci datoram prin binecuvantarea ce ne-a fost oferita aceasta!
Haideti sa rupem din timpul si din placerile noastre cate putin si sa putem sa contribuim la renasterea comunitatii musulmane,Inshaa ALLAH!
Oare putem dormi linistiti pe penele noastre confortabile seara de seara????
Oare ce facem noi pentru Islam?Ce am facut astazi pentru Islam?
Sincer,daca astazi ar veni sfarsitul si ne-am infatisa in fata lui ALLAH Preainaltul,ce i-am spune ca am facut pentru Islam?
ALLAH sa ne binecuvanteze pe toti cu Harul si Indurarea Sa si sa ne curateasca intentiile si actiunile,Inshaa ALLAH!

maryam
08-25-2006, 03:12 AM
Salam aleikum....


Am vrut sa fac un subiect separt...va scriu aceste randuri cu sparanta si ruga la ALLAH Ta`aala sa fie mereu cu noi si sa ne apare pe toti de orice rau,sa ne faca dintre cei iubiti si dragi Lui!


...eram la Hajj,alhamdulillah,inainte de inceperea zilelor Hajjului
pr-zis am fost in excursie la Arafat,la Jamarat...pe drum m-am intalnit cu o doamna pe care o cunoscusem in aeroport ,ALLAH Ta`aala sa o rasplateasca cu Firdaws,Inshaa ALLAH.
Am stat de vorba mult amandoua si am primit o lectie impresionanta care imi aduce lacrimi si acum si Inshaa ALLAH sa va fie de folos tuturor.

Ne tot impartaseam ce trebuie sa facem si ce dar minunat ne-a dat ALLAH Ta`aala.
La un moment dat mi-a spus :

'm...roaga-te asa cum ma rog eu,ma rog la ALLAH sa-l imbolnaveasca pe seitanul meu,caci asa el nu va mai avea putere asupra mea"

Va marturisesc ca atunci ca si acum meditand la semnificatia acestei dua-uri atat de simple nu pot decat sa-i multumesc Bunul ALLAH pentru cheia spre GenaT Inshaa ALLAH care este Islamul la cere m-a intors,Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa fim in Yaum Ahira dintre cei bucurosi!

Sarah_Nour
08-26-2006, 10:33 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...
jazakhallahu khair Maryam ,Allah sa fie multumit de tine inshaAllah amin ;de tine si de toate fetele si sa va binecuvanteze in ambele lumi inshaAllah amin; toate informatiile si articolele tale sunt extrem de benefice si inshaAllah sa ne impartasesti cat mai mult din cunostintele tale de Issalm ca avem MUUUUUUlte:scenic: de invatat, inshaAllah.:scenic: :scenic:
Pe marginea acestui subiect "Cum sa ne imbunatatim cunoasterea religiei" sunt foarte multe de spus , ma gandeam sa vin si eu cu o postare, asadar sa incep:
Arta de a trai cat mai pur si meditand, prin rugaciunile noastre stabilim o conexiune si gandindu-ne numai la Allah Preainaltul, vorbind cu El, recitand cuvintele creatorului nostru; practicile islamice aduc pacea in sufletele noastre sin e ofera relaxare corpului,astfel ca prin falptelene noastre si gandurile noastre, prin rugaciune si post vom obtine beneficii atat in acesta lume cat si in cea de apoi, ishaAllah.
Ca īn orice domeniu spiritual, practica meditaţiei prin rugaciune, poate avea suişuri şi coborīşuri. Putem evita eşecurile dacă sīntem avizaţi īn ceea ce priveşte obstacolele ce pot fi īntīlnite īn această practică. Unele dintre marile obstacole cele mai frecvent īntīlnite sīnt mīnia, īndoiala şi gīndurile negative care tulbură fiinţa adesea si slabeste credinta.
MANIA – ne pune īn rezonanţă cu infernul, ea nu permite revelarea Sinelui, este marele duşman al păcii, consumă şi impurifică orice. Dacă un om se enervează adesea pentru nimicuri este un semn sigur de slăbiciune mentală. Fiecare trebuie să şi stăpīnească iritabilitatea dezvoltīndu şi RABDAREA, discernămīntul, indulgenţa, iubirea, compasiunea, altruismul. Mīnia stăpīnită poate să se transforme prin sublimare īntr o energie capabilă să mişte universul. A īnvinge mīnia īnseamnă a īnvinge totodată şi dorinţele negative, care sīnt originea viciilor, defectelor şi a acţiunilor malefice.
Rădăcina mīniei se află īn egoism, graţie discernămīntului egoismul poate fi eliminat dispărīnd astfel şi mīnia. De altfel, mīnia poate fi eliminată prin cultivarea virtuţiilor opuse, cum ar fi indulgenţa, iubirea, pacea, compasiunea, prietenia. Cunoaşterea adevărată ne poate elibera de impregnările subconştientului, practica tăcerii este de asemenea de mare ajutor.
Dacă mīnia īmbracă o formă gravă devine greu de stăpīnit, dar este uşor de controlat atunci cīnd nu este decīt un germene īn subconştient. Mentalul trebuie deci supravegheat cu grijă de īndată ce dă semne de iritare, astfel putem elimina uşor mīnia.
De fiecare dată cīnd apare riscul unui acces de mīnie īn cursul unei discuţii, trebuie īncetat dialogul. Urmăriţi să vă exprimaţi cu blīndeţe, cu vorbe liniştitoare, vorbele să fie de catifea iar argumentele de oţel. Cuvintele dure generează discordie.

Trebuie să dezvoltăm virtuţi ca răbdarea, şi perseverenţa pīnă la nivelul lor maxim, trebuie să avem o credinţă de nezdruncinat īn Allah şi īn eficacitatea practicilor spirituale, trebuie hotărīre: „eu voi ajunge cat mai aproape de Allah si in conexiune directa, chiar īn această viaţă!”

Indoiala sau incertitudinea sīnt mari obstacole pe drumul realizării Sinelui, frīnīnd progresul spiritual. Ele vor īncerca mereu să-l rătăcească pe credincios in momentul in care acesta va lasa in sufletul sau sa patrunda indoiala . Trebuie deci distruse complet prin īntreţinerea unei convingeri absolute şi a unei credinţe de nezdruncinat bazată pe discernămīnt şi numai prin rugaciune Allah ne va raspunde rugilor noastre pe care numai El ni le poate indeplini.
De asemenea nu trebuie să ne fie frică de īndoielile noastre, pentru că starea de frică generează şi amplifică prin rezonanţă energii negative care fac ca tocmai aspectul de care ne este teamă să se producă, de aceea se şi spune: „de ceea ce ţi este frică nu scapi!”.
Gandurile negative vin sa tulbure in mare masura meditatia,insa practicand cu regularitate rugaciunea si citind cat mai mult Quran , toate acestea dispar, sunt practic arse in “focul “ meditatiei sunt alungate de puterea rugaciunii si de intensitatea credintei noastre.
Mentalul trebuie supravegheat cu atenţie, vigilenţă şi luciditate. Să nu permitem valurilor mentale de iritare, gelozie, mīnie, ură, ş.a. să se manifeste. Ele sīnt duşmanii meditaţiei, păcii şi īnţelepciunii. Suprimarea lor se realizează cultivīnd gīnduri sublime şi divine, gandind fumos fata de tot ce ne inconjuara chiar daca cei din jurul nostru ne transmit ganduri negative noi sa gandim frumos astfel la randul nostru vom transmite o stare de bine si InshaAllah gandurile noastre bune sunt ca niste unde care vor vibra pozitiv asupra tuturor. Reminiscenţele negative pot fi distruse făcīnd apel la ideile sănătoase, prin rugăciune ,Dua’a, prin post, dar chiar si prin anumite regimuri alimentare purificatoare (dezintoxicarea organismului) ,practicīnd exerciţii de respiraţie(inspirati profound tineti aerul in piept 2-3 secunde apoi cand expirati sa o faceti ca si cum ati emana energii positive,sa ganditi frumos astfel ca prin acest process in care toti oameni din mediul inconjurator inspira si respire fara sa gandeasca la ceilalti si transmit astfel in mediu toate starile lor ,insa noi controland gandurile si tot ce emitem noi, sa incercam sa acceptam sa primim energii positive sis a emitem din interiorul nostrum apoi tot aceleasi energii positive). Este un intreg proces , intradevar functioneaza daca vom avea rabdare cu noi si cu cei din jurul nostru atunci vibratiile noastre positive, mesajul sufletului nostru, va fi inteles si de ceilalti oameni cu care intram in contact, cīnd atingem starea de puritate, gīndurile negative nu se vor mai putea manifesta.

http://img242.imageshack.us/img242/613/allah321jh3.jpg

Sarah_Nour
08-31-2006, 08:27 AM
http://img213.imageshack.us/img213/3676/143basmalaua4.gif
De multe ori avem senzaţia că e prea greu să ajungem să trăim la un nivel de putere foarte īnalt. Nu e de noi, ne zicem, să fim nişte oameni foarte inteligenţi, foarte charismatici, mari compozitori sau artişti, mari inovatori, iar să fim un exemplu pentru ceilalti din jurul nostru,precum Profetul Mohammed (Sallalahu wa Alleyhi wa Salam) . Ne īnchipuim că pentru a ne desăvīrşi trebuie o putere de care nu dispunem. Aşteptăm, poate īn viitor ceva se va schimba īn bine, şi poate vom ajunge şi noi să trăim mai frumos şi mai īnţelept. Însă lucrurile nu se schimbă peste noapte, natura nu face salturi. După o viaţă (sau mai multe) trăite īn fel şi chip, să ajungi deodată la performanţe deosebite e greu, īnsă putem īncepe cu lucruri mici, făcute cu perseverenţă şi dragoste. Oricum e enorm de mult mai mult decīt dacă am sta degeaba şi ne-am delăsa īntr-o tristă obişnuire cu situaţia. Decīt să zicem: "De! asta este!" mai bine facem eforturi mici. Oricum pentru a ajnge să facem lucruri mari, trebuie să īncepem cu cele mici, potrivit nivelului nostru. Un lucru mic făcut cu dragoste (altfel devine rutină) valorează mai mult decīt unul mare făcut fără dragoste.

Acest mod de a acţiona cred că se poate aplica īn multe domenii ale vieţii cu succes. De exemplu auzim lucruri ca: "Eu n-am timp să citesc cărţi, sīnt un om ocupat!". Insă este fals, deorece dacă acel om ar citi să zicem 10 pagini (adică 5 foi) dintr-o carte pe zi, īntr-un an de zile asta ar īnsemna cam 3600 de pagini, adică, presupunīnd că s-ar citi numai cărţi de 400 de pagini, cam 9 cărţi pe an. In 10 ani, 90 de cărţi, adică suficient cīt să citeşti şi să reciteşti cărţile religioase esenţiale ale omenirii, care ne pot ajuta foarte mult. Iar 5 foi pe zi e o cifră foarte mică. Iată cum "buturuga mică rastoarnă carul mare" (de ignoranţă). Evident dacă ni se trezeşte aspiraţia de a citi şi mai mult şi avem şi timpul necesar, nu trebuie să ne limităm la 5 foi pe zi. "Citeste in numele Domnului tau care te-a creat. El a creat omul pornind de la alipirea unor celule.
Citeste caci Domnul tau este cel mai nobil dintre invatatorii cu pana in mana. El l-a invatat pe om ceea ce nu stia."(cata rezonanta are acest indemn)

"Jur pe timp! Ca omul va fi in pierdere, afara de aceia care cred si implinesc fapte bune si se indeamna unul pe altul catre Adevar si se indeamna unul pe altul la rabdare".


Cred că se pot găsi o mulţime de alte aplicaţii totul e să fim sinceri cu noi şi inteligenţi.

Aşă că de-acum īnainte nu are rost să ne mai amăgim spunīnd că nu e de noi să ajungem la mari performanţe, sau să īnvinuim soarta ori trecutul, căci oricīnd putem face lucruri mici, cu dragoste şi perseverenţă.
Cel ce se increde in ALLAH (Subhana wa'ta Allah) nu va fi niciodata dezamagit,pentru ca atunci cand Robul cere,ALLAH se sfiieste sa nu-i dea-Hadis Chiar daca asta nu inseamna ca cererii i se raspunde imediat,omul trebuie sa aiba rabdare asta face parte din incredere.
Increderea este un nivel a credintei la care ajungem foarte greu si doar pentru scurt timp .
De aceea omul trebuie sa se straduiasca sa lupte cu sufletul sau si cu natura firii sale si sa inteleaga ca acceptarea destinului face parte din supunere si incredere.
Atata timp cat omul este tanar,puternic,bogat el are tendinta sa se increada in sine insusi(asa precum Cain,sau seitan-authu biALLAHi min a saitan a ragim),acestia n-au avut incredere in ALLAH ci in ei insisi si acest lucru i-a dus la pieire.
Atunci cand noi facem o fapta buna ,trebuie ca intentia noastra sa fie aceea de a ne apropia de ALLAH (Subhana wa'ta Allah) si pentru asta trebuie s-o facem in modul cel mai complex.
Este si un hadis care spune ca "Atunci cand omul e impulsionat sa faca ceva bun,sa faca atunci ,sa nu amane ,caci altfel se duce " Astfel,noi trebuie sa avem atata incredere in ALLAH incat sa nu ne pese de nimic.
Si aceasta incredere sa fie din convingerea ca doar ceea ce a scris ALLAH se va intampla,ca totul este din voia si cu accceptul Lui,chiar daca aparent lucrurile pot parea greu de suportat (de ex. Iti moare cineva,te imbolnavesti,ai parte de un necaz mare)
Profetul (Sallalahu wa Alleyhi wa salam) a spus: "Nu devine nici unul dntre voi credincios pana ce ALLAH (Subhana wa'ta Allah) si cu mine nu sunt mai iubiti decat propriul vostru suflet,decat parintii si copiii vostri,atunci unul din companioni i-a spus Profetului (Sallalahu wa Alleyhi wa Salam) ca il iubeste mai mult decat propriul suflet si aceasta este credinta adevarata!"
"Si sa se increada dreptcredinciosii numai in ALLAH"-CORAN Acest lucru inseamna sa devi total supus lui ALLAH.

"Ce minune pe capul drepcredinciosului,el are rabdare si spune Alhamdu ALLAH cand ii vine vreo nenorocire si spune multumindu-I lui ALLAH,Alhamdu ALLAH cand are parte de ceva bun"-Hadis

"Si ce va vine din nenorociri este din mainile voastre ,iar daca aveti parte de bine aceasta este dela ALLAH"- CORAN

http://img206.imageshack.us/img206/4102/5029jj1.jpg

maryam
09-03-2006, 04:56 AM
Biism ALLAH Ar-Rahman Ar-Rahim


Juramantul in Islam este numai pe ceva sfant si omul nu poate jura decat pe ALLAH swt .
Insa ALLAH swt poate jura pe orice si deseori in Quran intalnim acest juramant pe care ALLAH il face -pe luna,pe stele,pe soare,pe ziua de apoi,pe noapte,pe zi…
Acest juramant este ceva foarte important si -----streaza ca cel pe care se jura este un lucru foarte mare si foarte important,insa si mai imp[ortant este ca cel ce jura este Cel mai mare.Subhanna ALLAH!
Subhanna ALLAH daca ne gandim la noapte si cum vine ea si se asterne peste tot de nu mai ramane nicio farama de lumina si nimeni nu o mai poate aduce inapoi.

“Spune:Ce credeti voi?Daca ALLAH ar asterne peste voi o noapte nesfarsita pana in Ziua Invierii ,care dumnezeu in afara de ALLAH
v-ar aduce voua lumina?Oare voi nu auziti?”(Surat Al-Qasas:71)

Noaptea este momentul cand toata lumea se retrage si fiecare se retrage alaturi de iubitul lui.
Cei care stau noaptea si-l adora pe ALLAH swt vor primi mare rasplata din partea Lui.
In ultima parte a noptii ALLAH Ta`aala coboara in cerul cel mai de jos (cerul pamantului) si intreaba cine se roaga la El si El le va implini rugile lor si la sfarsitul noptii ei vor fi iertati,a spus ALLAH Ta`aala :

Relatat de catre Abu Huraira ,(ALLAAH sa fie multumit de el) care a spus ca Trimisul lui ALLAH :009: a spus :
Domnul Nostru coboara in fiecare noapte in cerul pamantului unde ramane pana la final in cea de-a treia parte a noptii si spune :”Cine se roaga la Mine ca sa- raspund?Cine imi ca sa-i dau ?Cine imi cere iertare ca sa-l iert?
Relatat de al-Bukhari (si deasemenea de Muslim, Malik, at-Tirmidhi si Abu Dawud).
In versiunea lui Muslim Hadith-ul se termina cu cuvintele:Si apoi El ramane pan a ce lumina zorilor straluceste.
Era odata o femeie care facea foarte multe acte de ibada si ea spunea :”Nimeni nu are un iubit cum am eu si nimeni nu are in inima mea un loc atat de important cum are El,eu nu il vad dar in inima mea nu este decat El”.
Noaptea este foarte importanta la ALLAH Ta`aala ,in timpul zilei oameni alearga pentru a isi asigura cele de trebuinta si ptr a rezlva problemele vietii ,insa sa ne amintim cum Profetul :009:statea noaptea si facea salat pana i se umflau picioarele ,cand un companion l-a intrebat de ce face asa el a spus :
”Oare sa nu fiu eu un rob multumitor?”
Si a spus ALLAH…”Cine vine spre mine un pas Eu vin spre el alergand…”
Cu cat noi ne apropiem mai mult de ALLAH cu atat El este mai aproape de noi ,caci El vine catre noi si cine il cheama pe ALLAH ,El raspunde cererii lui :

“Si daca te intraba robii mei despre Mine,Eu sunt aproape ,raspund rugii celor care Ma cheama ,atunci cand Ma cheama,atunci cand Ma cheama,dar si ei sa-mi raspunda sis a creada in Mine.Poate ca vor fi bine calauziti!(Surat Al- Baqara :186)

Cine vrea sa faca bine trebuie sa fie aproape de ALLAH swt ,sa “profite” de cele mai importante zile ,de Ramadan,de primele 10 zile ale lunii dhul hijj cand se deschis portile Raiului si se inchid portile Iadului si se iarta pacatele .Si ce trebuie noi sa facem ?Sa abandonam aceasta lume si placerile ei trecatoare si sa ne indreptam catre ALLAH Ta`aala,sa mergem catre El asa cum ne-a poruncit.Profetul :009: in luna Saban tinea post si a spus A`ysha raa :
”El obisnuia sa posteasca pana ne gandeam ca va posti mereu ,apoi nu mai postea pana ne gandeam ca nu va mai posti ,dar niciodata nu l-am vazut in nicio luna postind mai mult decat in luna Shaban si el obisnuia sa posteasca inatreaga luna in afara de cateva zile.”

A spus Profetul :009: ca in acesta luna se ridica la ALLAH swt tot binele ce l-am facut si el dorea ca acest bine sa se ridice la ALLAH swt. Este o luna foarte importanta ptr ca in ea omul trebuie sa inceapa pregatirea ptr Ramadan tot asa cum un sportiv face antrenament inainte de o competitie foarte importanta,daca el nu va fi pregatit sansele sa castige sunt mici….
Cei care sunt zagarciti cu timpul,sanatatea,banii lor si nu au timp ptr religie si cred ca ei sunt destul de bogati si nu au nevoie de ALLAH swt si nu cred in Ziua de Apoi vor fi pusi pe un drum foarte greu si cand ei vor ajunge in Iad nu le vor fi de folos nici mintea,nici banii,nici sanatatea .
Adorarea lui ALLAH swt inseamna a te supune Lui in ceea ce a cerut si a impus pentru noi. :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:
(Va continua Inshaa ALLAH cu voia lui ALLAH Ta`aala )

maryam
09-10-2006, 03:12 AM
Biism ALLAH Ar-Rahman Ar-Rahim


Rusinea

Este cea mai buna educatie pe care ne-a dat-o noua Islamul.
“Haia”-rusine,de la ea vine si cuvantul haiat –viata .
Rusinea si credinta sunt unul si acelasi lucru,daca cade una ,cade si cealalta si daca exista una exista si cealalta.
“Rusinea este mai buna decat toate celelalte”
“Rusinea aduce numai bine”
“Daca nu te sfiesti , fa ce poftesti”.
Omului credincios ii este rusine de ALLAH swt caci El il vede si il asculta.
ALLAH Ta`aala a trimis omului ingeri care inregistreaza totul,indiferent ca este o fapta buna sau una rea.
Exista oameni care atunci cand raman singuri din teama de a nu face ceva rau citesc Quran,se roaga.
De cine trebuie sa ne rusinam ?
In primul rand de ALLAH Ta`aala,aceasta este cea mai inalta forma de sfiala si ea provinde din doua lucruri :
- 1. Sa vezi bunatatea inzestrarii de la ALLAH si aceasta cuprinde tot ce are omul:familie,mancare,apa,toate darurile si mai ales modul in care ALLAH ne da toate acestea
- 2. Din rusinea fata de oameni.
Odata un om a venit la Profet :009: si l-a intrebat fata de cine poate sa-si arate partile corpului care sunt interzise expunerii si Profetul i-a raspuns :”Daca ai putea , sa nu vada nimeni”. “.Chiar daca omul este apparent singur,alaturi de el sunt ingerii.
Abu Bakr raa a spus :Jur ca ma spal singur si ma ghemuiesc de rusine fata de ALLAH T`aala”.
Adam si Eva au fost creati de ALLAH si au fost lasati in Rai fara vestminte,goi,dar seitan i-a ispitit .
Odata Profetul :009: statea in casa lui Osman cu picioarele intinse si a intrat Abu Bakr ,l-a salutat,apoi a intrat Omar ,l-a salutat dar la intrarea niciunuia dintre ei Profetul :009: nu si-a tras picioarele,insa atunci cand a intrat Osman si-a tras picioarele .
Aysha s-a mirat si l-a intrebat de ce atunci cand a venit Osman si-a tras picioarele si el a raspuns :”Cum sa nu imi fie mie rusine de de cel de care ingerii se rusineaza”.Osman este numit (in cer) cel de care ingerii se rusineaza ;el niciodata nu a fost complet dezbracat.
Chiar ALLAH Ta`aala.se rusineaza de rob atunci cand ii cere ceva sa nu-i dea.
Iar Profetul :009: a fost precum a relatat Aysha “mai rusinos ca o fata mare” .
Rusinea este cea mai buna educatie a islamului.
ALLAH Ta`aala si ingerii se rusineaza si noi ar trebui sa il avem ca exemplu pe Profet :009: care era foarte rusinos .
“Fiecare comunitate a avut ceva renumit pentru ea ,iar comunitatea musulmana este renumita pentru rusine”
Daca omul nu mai are rusine atunci ne putem astepta de la el la orice.
In primul rand trebuie sa ne fie rusine fata de ALLAH sa nu facem ceva ce ne-a interzis ,iar apoi trebuie sa ne fie rusine de oameni.
Profetul :009: a spus odata unui companion:
“Daca vrei sa faci un lucru rau ,uita-te la un om renumit(bun) si nu-l asculta in ceea ce spune bine”.
Daca noi avem exemple intre noi,oare cum nu putem sa-l ascultam pe ALLAH Ta`aala?
Odata Profetul :009: a vazut un om care-l certa pe fratele lui deoarece ii era rusine si i-a spus acestui :”Lasa-l , pentru ca rusinea face parte din credinta”.
Insa nu trebuie sa ne fie rusine sa spunem adevarul,sa invatam,in dobandirea stiintei.
Stiinta se pierde pentru cei care nu intreaba fie din mandrie fie de rusine si acestia nu vor invata niciodata.

iman99
02-11-2007, 04:14 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Masha Allah Masha Allah deci sunteti extraodrinare.Allah sa va rasplateasca ptr efortul depus

Vreau sa spun ca mare dreptate aveti in tot ceea ce ati scris Allah e mare ,(Allah nu schimba un suflet pana nu vede ca dorim schimbare)

Vreau sa va marturiesc ceva inshAllah ceva extraordinar ce mi-i s-a intamplat alhamdulilah si ii multumesc lui Allah
Acum vreo 3 luni cred tot am avut discutii cu crestini si simteam ca nu fac fata ma enervam cand ii auzeam ceea ce debitau si nu stiam cum sa vorbesc,nu stiu, fugeau cuvintele de mine intr-o veselie.Apoi cand ramaneam singura ma rugam lui Alah sa ma ajute sa pot vorbii despre islam...sa ma asculte lumea.Eram distrusa.Apoi am citit desppre comportamntul pofeului (swws) si am incercat sa iau invataturi..dar bineainteles nu a mers asa cu una cu doua:D trebuia sa ma chinui putin...dar oricum in sufletul meu imi doream sa scap de rusinea fata de oameni ptr a spune ceva adevarat(religie)..si la un moment dat sa ma aflu la mosqee vorbind::36_1_21: le-am spus feteler care nu au internet daca vor le transcriu ceea ce facem noi la lectii si punem o zi din saptamana sa ne intalnim.EH si nu imparteam foi...trebuia sa citesc.Asa am si facut alhamdulilah si acesta a fost punctul de plecare.apoi am inceput din ce in ce mai mult sa ma interesez de soarta muslmanilor,celor nou veniti in islam si Allah Subhana W Taala m-a ajutat,m-a ajutat sa scap de rusine,m-a ajutat sa sa-mi iasa cuvintele din gura..va spun sincer cateodata ma intrebam wawww eu am spus-o:)) Alah e mare..mesajul meu catre cei care sunt cum am fost e sa inceapa sa vorbeasca sa vorbeasca cu cel mic,cu cel mare,cu pisica cu bunika...nu conteaza...VORBITI DESPRE ISLAM IN MODUL CEL MAI BLAND.....din pctul meu de vedere asta e cheia conversatiei BLANDETEA.

Sper ca nu am vb mult..hahaha va iubesc ptr Allah Taala TINETI-O TOT ASA SI IMPATASITI EXPERIENTE CA SA INVATAM DIN ELE INSHALLAH

hannen
02-11-2007, 03:08 PM
Iman ,ce ma bucur sa te citesc.Ai ajuns cu bine inshaAllah?Spune-ne cum e acolo,ce face iubita Salma?

iman99
02-11-2007, 05:51 PM
asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu
da alhamdulilah am ajuns cu bine..avem deja o luna..inshAllah marti ne mutam la apartamentu nostru
e bine alhamdulilah e mai bine ca la Romania..si salma e f fericita

va pup Alah sa va pazeasca inshaAllah

daniela_muslimah
02-11-2007, 09:55 PM
asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu
da alhamdulilah am ajuns cu bine..avem deja o luna..inshAllah marti ne mutam la apartamentu nostru
e bine alhamdulilah e mai bine ca la Romania..si salma e f fericita

va pup Alah sa va pazeasca inshaAllah



Wa Alaykum Assalam wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

Allah sa va binecuvanteze cu tot ce e mai bun, Iman...

:give_rose: :give_rose:

~~~

ma bucur ca sunteti bine :)

ummraschid
02-11-2007, 10:38 PM
asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu
da alhamdulilah am ajuns cu bine..avem deja o luna..inshAllah marti ne mutam la apartamentu nostru
e bine alhamdulilah e mai bine ca la Romania..si salma e f fericita

va pup Alah sa va pazeasca inshaAllah


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

draga surioara, Allah subhanahu wa ta'ala sa va binecuvinteze hijrah , inshaallah, amin!!!!...

si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne-o inlesneasca si noua ,celorlalti, inshaallah!!!!

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/amen.gif