Log in

View Full Version : Pisica mea



Mariyah
08-20-2006, 04:52 PM
M-am gandit sa deschid un thread despre pisica, acest animal incredibil de frumos, destept si incantator.:)
Invit pe toti cei care au pisici sa se alature acestui thread prezentandu-le , pozele sunt bine venite dar si alte "povestioare".

http://img142.imageshack.us/img142/7821/big2vc3.th.jpg (http://img142.imageshack.us/my.php?image=big2vc3.jpg)

Insa mai inainte de toate as vrea sa vorbim de pisica din punct de vedere religios.
Nu stiu foarte multe pt ca am citit putine insa din cate amintesc profetul Mohamed a spus (ceva de genul , nu stiu exact) : "Cel ce este bun cu animalele, este bun cu el insusi".

Asta cred ca spune mult despre atitudinea care trebuie sa o avem fata de animale.

Imi amintesc 2 povestioare care mi-au atras atentia.
Prima este legata de profetul Mohamed .
Intr-o zi pisica profetului s-a culcat in maneca hainei acestuia.
Nevrand sa o deranjeze, profetul a taiat maneca , s-a imbracat si a plecat.
Drept multumire pentru gestul sau pisica l-a asteptat si i-a facut o plecaciune.
Ca raspuns, Mohamed i-a daruit capacitatea de ateriza mereu pe toate cele patru picioare.
Un om care are o astfel de atitudine fata de pisica cu siguranta nu poate fi un om rau.

http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Animaux/tigre-mignon-2932.gif

A doua poveste , sper sa mi-o amintesc bine , vorbea despre o femeie care a refuzat sa hraneasca o pisica. . Profetul Mahomed a spus: O femeie a fost pedepsita pentru ca a tinut inchisa in casa ei o pisica si nu i-a dat de mancare. Pisica a murit din aceasta cauza. Acum acea femeie este chinuita in Iad.

Profetul Mohamed a spus despre pisici: "Ele(pisicile ) nu sunt murdare si pot sa traiasca alaturi de voi".
Pisica este privita in Islam ca fiind foarte curata. Mai multe autentice naratiuni spun ca un om poate face "ablution"(ablutiune) in apa din care o pisica a baut.

Toti musulmanii care tortureaza pisicile sau le priveaza de dreptul la alimentatie vor ajunge in iad conform spuselor profetului Mohamed.



va continua
http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Grands_Smileys/chat-pelotte-laine-28402.gif

Iman3
08-20-2006, 05:11 PM
Nu am citit nicaieri despre ce spui tu aici... poate vin fetele care citesc mai mult sa infirma sau sa confirme... Oricum , frumoase povesti. Si eu stiu ceva de la o doamna dar la fel... trebuie verificat, nu stiu cat e de real.
Profetul ar fi spus ca pisica va dintre animalele din Rai deoarece intr-o zi cand Profetul ( pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) facea salat, era un sarpe veninos chiar in locul in care el trebuia sa puna capul la sugiud; pisica sa ar gonit sau ucis acel sarpe... este real?
Si ce mai stiu dar deasemnea cu titlul de legenda este ca pe corabia lui Noe (alayhi salam) ... soarecii se inmultisera foarte mult si toate animalele i-au spus leului ... ce si cum... atunci leul, asa cum ii sta bine unui rege ( al animalelor) stranuta si pe narile sale iesira 2 lei mititei ... pisicutele pe care le stim noi astazi.Este o legenda orientala antica ne spune ca aceasta fiinta s-a nascut din stranutul leului si este mul tmai potrivita divinizarii(vorbim de acea data) si fiind mai usor d eintretinut decat leii care fusesera alesi initial. si de... doemsticit.
Primele hieroglife folosite pentru denumirea pisicii si a motanului au fost atestate din in epoca Dinastiei a V-a si a VI-a, (pe la 2300 inainte de H) astazi le descifram ca si Mint si Min.
In perioasa Imperiului de Mijloc Egiptul s-a dezvoltat ca o mare putere. al carei nivel de trai depindea in primul rand de plinatatea hambarelor si deci de rezervele de cereale. ca tare valoarea si prestigiul pisicii, nimicitoare a celor mai mari dusmani, soarecii, au crescut considerabil.
Pe vremea Imperiului Mijlociu, pisica a devenit un animal sfant. Chiar si Ra, zeul soarelui vesnic era prezentat sub forma unei pisici, iar mai devreme zeita Bastet, cea cu cap de leu se transformase incet incet in zeita - pisica.
Adorarea si divinizarea pisici a atins punctul culminant in timpul Dinastiilor XII si XIII, creandu-se chiar un loc sfant al zeitei pisica , loc de pelerinaj in Delta estica a Nilului unde se aduceau ofrande figurine de pisici confectionate din ceramica si bronz.
Pe locul sfant s-a infiintat un cimitir enorm pentru pisici, unde egiptenii isi depuneau favoritele domestice imbalsamate spre odihna vesnica.
Sicriele mici si ornamentate contineau jucari si alimente.
Unul din elemenetele de cult tipice care le insoteau pe ultimul drum era un soarece imbalsamat.
Oamenii indoliati dupa pisicile lor isi radeau sprancenele ca semn al durerii care ii incerca.
Pisicile din temple se bucurau de grija deosebita a unui ordin aparte de preoti, organizate in acest scop in spritul unei adevarate discipline militare.
Din cauza acestei adorari religioase a pisicilor, Egiptul a pierdut batalia de la Pelusium in 525 i. H. cand regele persan care le era inamic a dat ordin soldatilor sa isi lege de scututi pisicile vii prinse pe drum... ori gestul de a ridica arma in fata unei pisici era imposibil in mintea unui egiptean.

Acets edate sunt selctate din cartea "PISICA" DE Barbel Gerber.

ummraschid
08-20-2006, 08:40 PM
A doua poveste , sper sa mi-o amintesc bine , vorbea despre o femeie care a refuzat sa hraneasca o pisica. . Profetul Mahomed a spus: O femeie a fost pedepsita pentru ca a tinut inchisa in casa ei o pisica si nu i-a dat de mancare. Pisica a murit din aceasta cauza. Acum acea femeie este chinuita in Iad.



:006:

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

...draga Nazirah, ai dreptate, am si eu povestioara aceasta, intr-o carticica cu povestiri islamice pentru copii, alaturi de altele despre diferite animale...carticica se numeste " Iubiti toate fapturile", si ,inshAllah, ma voi stradui sa o traduc, si sa o postez la rubrica pt copii...
...incepusem sa traduc altceva...dar daca tot s-au deschis subiecte despre pisici... :smile26:


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/imagesxxx.jpg

maryam
08-21-2006, 04:22 PM
Nu este numai o povestioara este chiar hadis sahih - Muslim

A spus Profetul :009: "O femeie a fost pedepsita de ALLAH pentru ca ea a inchis o pisica intr-o incapere fara ca aceasta sa aiba hrana sau apa..."


Poate parea surprinzator pentru cei care nu cunosc aceasta minunata religie ,insa in Islam animalelor li-se acorda o deosebita atentie si ele au anumite drepturi;este un subiect foarte amplu si Inshaa ALLAH poate candva sa putem sa-l postam aici.
In Quran exista chiar prevederi referitoare la modul in care animalele trebuie sacrificate ,abaterea de la acesta face chiar ca ,carnea sa nu fie halal...si este total interzis sa chinui un animal.
Asa cum a spus Profetul :009: "Oricine este binevoitor fata de creaturile lui ALLAH,este binevoitor fata de sine insusi".