PDA

View Full Version : Islamul si ... pisica



Abdul Rahman
08-20-2006, 05:27 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Pisica s-a alaturat omului mult mai tirziu decit alte animale de casa. Egiptenii au fost , probabil , cei care au ajutat pentru prima data pisicile sa ocroteasca recolta de cereale de soareci si sobolani.
Pisicile salbatice au apreciat oferta si se alatura mai departe omului intr-o relatie ambiotica.

Astazi, multi dintre noi avem o pisicuta in casa sau in curte. Sau chiar mai multe.


http://www.nautilusportal.com/images/animale/mici/c_pisica.jpg

Insa, odata cu achizitia unei pisici in locuinta, am primit nu numai un tovaras de joaca, atent, cu personalitate proprie, de la care sa avem mute bucurii, dar ne-am asumat in acelasi timp raspunderea pentru ingrijirea acestei vieti care depinde de noi.

Ce ne facem, insa, daca in timpul rugaciunii pisica tocmai trece prin fata noastra, se aseaza pe covoras sau chiar doreste sa se joace cu noi ? Anuleaza toate aceste gesturi ale micutului animal rugaciunea noastra ?

Sunt cateva dintre intrebarile la care vom incerca sa raspundem in acest scurt articol.

Dupa cum se stie, rugaciunea musulmanului este anulata daca unul dintre urmatoarele trei lucruri mentionate de Profet (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) trec prin fata celui care se roaga. El a spus : 'rugaciunea este anulata de catre femeie, magar sau de catre un caine' (relatat de Muslim, 511)

Cu toate acestea, cel care urmeaza sa infaptuiasca rugaciunea trebuie sa ia masuri radicale ca nimic sa nu treaca prin fata lui in urmatoarele minute.

Mai mult, pisica este un animal 'pur' (taahir) si plecand de la aceasta, daca o pisica bea apa dintr-un vas in care se afla apa, acel vas nu devine impur.

Aceasta afirmatie are la baza, de asemenea, un hadis relatat de al-Tirmidhi (Allah fie multumit de el !). Astfel, Kabshah bint Ka’b ibn Maalik a fost odata in casa lui Abu Qutaadah si a spus :

'Ka'b ibn Maalik a intrat si eu am pregatit apa pentru el sa faca wudoo'. Insa o pisica a intrat si a inceput sa bea din apa aceasta, moment in care el a inclinat vasul ca sa o ajute sa bea si mai bine.

M-a vazut ca ma uit lung la el si a zis :

Ti se pare ciudat ceea ce fac, nu-i asa ? Iar eu am spus :
Da...
El, insa, a explicat :
Mesagerul lui Allah – pacea si binecuvantarea fie asupra sa ! – a spus ca ele nu sunt necurate.

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

hannen
08-21-2006, 05:34 AM
Este prima data cind aud asa ceva in leg. cu pisica.
Stiam ca intr-o casa in care exista animal ,nu intra ingerii si am considerat ca si pisica e unul dintre animale.

Este cumva o explicatie in leg. cu femeia?De ce pisica e curata si nu anuleaza rugaciunea iar femeia da?Nici nu inteleg asocierea intre femeie,caine si magar.:(

Abdul Rahman
08-21-2006, 09:00 AM
Din pacate, nu am timp sa detaliez, pentru ca trebuie sa fug la serviciu. O sa rog pe cineva. In caz contrar, surioara, o sa lamuresc maine problema ridicata cu placere :)

hannen
08-21-2006, 10:34 AM
Nu-i nici o graba!
Sa ai o zi binecuvintata,plina de iman si sa fii pe placul lui Allah subhana wa taala!!!

maryam
08-21-2006, 04:30 PM
Este total real ce a spus Dan aici...
Intr-adevar ...uite daca vrei:

http://www.islam-qa.com/index.php?ref=25803&ln=eng

...imi cer scuze dar nu am timp de tradus si oricum este aproape la fel :36_1_21: :give_rose:

hannen
08-22-2006, 06:00 AM
Maryam,eu nu am pus la indoiala ceea ce a spus Dan.
Daca eu nu citisem pina acum despre aceasta "problema" asta nu inseamna ca nu ar fi adevarat.
Ceea ce nu inteleg este ce se desprinde din context si anume ca:
1)putem tine pisica in casa!
2)femeia ,magarul si cainele strica rugaciunea daca trece prin fata!
Trebuie sa recunosc ca a doua concluzie nu prea ma incinta.Istaghfirullah!

sara
08-22-2006, 06:16 AM
:salam:
Eu din cate stiu daca intr-o casa sunt poze si caini , nu intra ingerii , pisica fiind acceptata . Chestia cu ablutiunea stiu ca daca te linge un caine , trebuie sa iti faci baie , de magar nu am auzit , iar daca te atinge un barbat / femeie trebuie sa isi faci ablutiunea .
Dar am o intrebare , de ex. daca sotul / sotia te atinge { din gresala sau intentionat} pe haine nu pe piele direct trebuie sa isi faci ablutiunea iar ?
Daca am gresit , cer surorilor sa ma corectele .
Allah stie mai bine .

hannen
08-22-2006, 06:48 AM
:salam:
Eu din cate stiu daca intr-o casa sunt poze si caini , nu intra ingerii , pisica fiind acceptata . Chestia cu ablutiunea stiu ca daca te linge un caine , trebuie sa iti faci baie , de magar nu am auzit , iar daca te atinge un barbat / femeie trebuie sa isi faci ablutiunea .
Dar am o intrebare , de ex. daca sotul / sotia te atinge { din gresala sau intentionat} pe haine nu pe piele direct trebuie sa isi faci ablutiunea iar ?
Daca am gresit , cer surorilor sa ma corectele .
Allah stie mai bine .

Sara,asta stiam.De atingere ,dar este vorba de trecut prin fata celui care face rugaciunea.Stiu ca nu e bine,sunt de acord !(cred ca nu mi-a placut asa cum am zis, asocierea asta,femeie-magar-caine:( )

si mai stiu ca nu numai pozele de animale ,ci orice fel de poze care se gasesc in casa dar si animalele fac ca ingerii sa nu intre.Asa stiu eu,poate gresesc!
De pisica n-am stiut !Adica este permis??
Ok,cit despre atingerea sotiei sau a sotului dupa ablutiune ,cred ca este vorba despre atingerea cu dorinta,sarutul... si nu atingerea din greseala,sau atingerea hainelor.
Rog pe cine stie mai multe sa completeze.

hannen
08-22-2006, 06:49 AM
Cred ca este vorba de pozele atirnate pe pereti!Nu cele din albumele din dulapuri.:)

sara
08-22-2006, 07:26 AM
Cred ca este vorba de pozele atirnate pe pereti!Nu cele din albumele din dulapuri.:)

Categoric . Pozele care au chip , dar de pozele animalele nu stiu , stiu ca pielea lor poti sa o folosesti ca decor in casa .
Allah stie mai bine .

daniela_muslimah
08-22-2006, 05:47 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Stati asa, ca eu n-am inteles...

cum e cu atinsul si cu anularea ablutiunii?

~~~

:give_rose:

Abdul Rahman
08-23-2006, 12:32 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Dragi surori intru Islam, multumesc mult pentru interventiile voastre. Allah Preainaltul a ordonat musulmanilor sa citeasca ceea ce au scris invatatii Islamului pentru a se familiariza tot mai bine cu invataturile religiei careia apartinem cu totii si, implicit cu toate aspectele vietii de zi cu zi.

Acelasi indemn ni l-a adresat si profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), care a spus :

'Acela dintre voi care cunoaste cel mai bine Carte lui Allah sa fie Imam pentru oameni ; daca sunt mai multi care recita din ea la fel de bine, atunci sa fie ales cel care cunoaste cel mai bine Sunna … ' (relatat de Muslim si preluat de la Abu Mas'ud 'Uqba ibn 'Amr al-Badri al-Ansari (Allah sa-i aiba in mila Sa !))

Prin aceasta prisma, sursa indicata de surioara Maryam (www.islamqa.com) este una dintre cele mai bune existente pe internet si oricare dintre noi poate adresa - in limba engleza - intrebari din cele mai diferite domenii ale religiei islamice, intrebari la care persoane autorizate vor cauta sa ofere cel mai bun raspuns in sha Allah.

Revenind la subiectul nostru initial, raspunsul pe surioarei Hanen la intrebarea despre pisici si exceptarea lor din categoria animalelor care 'strica' rugaciunea atunci cand se afla in preajma noastra, este suficient ca Mesagerul lui Allah a spus asta. Iar drept marturie stau si alte hadisuri autentice (ex : vol.1 Cartea 9, nr.490 din Sahihul lui Bukhari etc.)

Aici mai trebuie punctat ca un musulman este obligat sa arate prietenie si indulgenta chiar si atunci cand are animale in preajma sa.

Exista chiar o relatare autentica, de asemenea, conform careia o femeie a fost trimisa in focul Iadului deoarece a lipsit tocmai o pisica de mancare si de apa pana cand aceasta a murit…

De asemenea, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) ne-a spus ca un barbat a intrat in Paradis pentru ca a adus apa si i-a dat sa bea din ea unui caine lihnit de sete ! [1]

Tot atat de adevarat, este si faptul ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus ca o femeie, un magar sau un caine negru care trec prin fata celui care se roaga ‘strica’ rugaciunea. Acestea sunt singurele trei fiinte enumerate si de care trebuie sa ne ferim sa treaca prin fata noastra atunci cand ne rugam, nu altele.

Daca, spre exemplu, femeia trece prin lateralul noastru, atunci ea nu strica rugaciunea (!)

La prima vedere, pe buna dreptate se poate pune intrebarea : dar de ce doar cainele negru si nu de alta culoare ? Doar Allah Preainaltul i-a inzestrat si pe ei cu atatea culori. Aceeasi intrebare a adresat-o si 'Abd-Allah, iar Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a dat urmatorul raspuns : 'Cainele negru este Seitan (diavolul)' . (relatat de Muslim, 510).

Mai mult, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) a spus :

'Daca un caine a lins vasul vreunuia dintre voi, trebuie sa-l spalati de sapte ori, dintre care odata cu tarana' (relatat de Al-Bukhari)

Pentru mai multe detalii asupra subiectului detinerii unui caine in gospodaria musulmanului, va rog sa revedeti in urma aceasta tema dezbatuta pe forum de surorile si fratii noastri :) [2]

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

Note de subsol :

[1] a se vedea excelentul articol scris pe aceasta tema de surioara 'ummraschid', la sectiunea 'Copii' si intitulat sugestiv 'Iubeste toate fapturile' :)

[2] articolul 'Cainele in casa' (Nazirah) din cadrul sectiunii 'Viata de cuplu'

maryam
08-23-2006, 01:16 AM
:give_rose: De sapte ori cu apa si o data cu tarana!!!:kuzya_01:


Subhanna ALLAH,dupa 1400 si ceva de ani oamenii de stiinta au descoperit ca bacteriile din saliva cainelui nu se distrug in totalitate decat daca locul murdarit este spalat cu pamant,tarana...
Marire lui ALLAH Ta`aala care ne-a lasat noua Islamul Calauzire,lumina,indurare si indreptar pentru vietile noastre!

Subhanna ALLAHUMA wa bihamdika Subhanna ALLA Al-Aziim!

hannen
08-23-2006, 05:02 AM
:give_rose: De sapte ori cu apa si o data cu tarana!!!:kuzya_01:


Subhanna ALLAH,dupa 1400 si ceva de ani oamenii de stiinta au descoperit ca bacteriile din saliva cainelui nu se distrug in totalitate decat daca locul murdarit este spalat cu pamant,tarana...
Marire lui ALLAH Ta`aala care ne-a lasat noua Islamul Calauzire,lumina,indurare si indreptar pentru vietile noastre!

Subhanna ALLAHUMA wa bihamdika Subhanna ALLA Al-Aziim!

Intr-adevar,SunhanaAllah!!!

Deci dragii mei,am inteles ca doar femeia strica rugaciunea daca iti trece prin fata,nu si barbatul?
Daca prin fata mea trece sotul meu sa inteleg ca nu strica rugaciunea?
Noi oricum ne ferim sa nu trecem unul prin fata celuilalt.
I-am zis despre pisica si a recunoscut ca nu stie,stie si el ca si mine ca orice animal in casa musulmanului fac ca ingerii sa nu intre si m-a rugat sa verific informatiile:)
Nu cred ca o sa ne achizitionam vreodata pisica dar e bine de stiut!:)

Sarah_Nour
08-23-2006, 08:17 AM
DAN :
'Cainele negru este Seitan (diavolul)' . (relatat de Muslim, 510).


Eu nu sunt o mare amatoare de animale in casa insa citind acest pasaj si gandindu-ma la subiectul topikului, vine intrebarea:

Dar o pisica neagra,ce este?

daniela_muslimah
08-25-2006, 07:05 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Scrisese cineva de aici despre atingere si anularea ablutiunii...

si nu am inteles la ce se refera...

Ma lamuriti, va rog, si pe mine?

:give_rose:

~~~

Eu stiam ca nu trebuie sa treaca nimeni prin fata noastra cand ne rugam... Nu mai stiu unde am vazut hadith-ul....

insa am auzit ceva si despre acesta: cu femeia etc....

Poate explica cineva mai mult..

Insha'a Allah

Abdul Rahman
08-25-2006, 07:11 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Salam aleikum, surioare dragi :)

Imi pare rau ca am lipsit de pe forum cateva zile. Am avut de rezolvat niste probleme personale in alta localitate.

Nu am uitat ca la acest topic sunt de lamurit niste probleme si in sha Allah o sa iau pe rand toate nelamuririle pe care le-ati avut.

Insa, din pacate nu stiu daca o sa am timp astazi. Imi pare foarte, foarte rau ... Dar daca o sa am ceva timp o sa incerc chiar in aceasta dupa amiaza sa (mai) ofer raspunsuri in sha Allah :give_rose:

Anna
08-26-2006, 01:39 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...


Stati asa, ca eu n-am inteles...


cum e cu atinsul si cu anularea ablutiunii?


~~~


:give_rose:



la lectia de islam am fost invatata asa...pentru ca am intrebat ceva in genu asta....ma duc la magazin sa cumpar paine de exemplu si vanzatorul cu intentie sau nu ma atinge pe mana cand ii dau banii...mi se anuleaza ablutiunea?
si ni s-a spus asa.....ca nu.....doar daca atingerea respectiva a provocat diverse "reactii":36_1_21: ....
Allah stie cel mai bine

Abdul Rahman
08-26-2006, 04:44 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Asa este, surioara Anna :)

Am incercat cu ajutorul lui Allah Preainaltul sa detaliez un pic acest subiect intr-un articol separat in cadrul aceastei sectiuni (Poate atingerea sotiei sa cauzeze anularea Wud'u ?)

Abdul Rahman
08-26-2006, 09:17 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

In interventiile surioarelor noastre au mai fost aduse in discutie si aspecte referitoare la fotografii.

Pe acest subiect le rog sa citeasca si ceea ce s-a discutat si in cadrul articolului 'Fotografiile, pozele', articol care poate fi consultat in cadrul arhivei din aceasta sectiune.

Surioara Sara a mai scris :


stiu ca pielea lor [a animalelor] poti sa o folosesti ca decor in casa .

Referitor la acest aspect am postat un nou articol intitulat 'Pieile de animale in Islam'.

daniela_muslimah
08-31-2006, 04:38 PM
Multumesc pentru raspunsul la intrebare..

~~~

:)

Abdul Rahman
09-26-2006, 08:07 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

L-am intrebat si pe domnul Demirel de la fundatia Taiba referitor la aceste aspecte si raspunsul a fost cel pe care l-am afisat.

Adica : daca cineva trece prin fata altuia care se roaga, rugaciunea ii ramane valida. Doar ca este pacatul celui care trece prin fata. Cel care se roaga nu pateste nimic.

Mi-a dat ca exemplu intinsa moschee a profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) si mi-a spus ca acolo spatiul este atat de mare, incat este imposibil ca cineva sa nu treaca prin fata altuia, lucru ce nu-i anuleaza deloc rugaciunea celui care in acel moment se ruga.

Insa, asa cum am mentionat in hadisul initial, acesta este autentic. Exista doar cele trei categorii care strica SI rugaciunea daca trec prin fata celui care se roaga. Printre ele este si femeia, chiar daca poate sa deranjeze pe surorile dragi de pe forum acest aspect.

Nu este creatia noastra acest hadis, ci profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) a spus, iar noi - ca dreptcredinciosi - trebuie sa ne supunem.

Allah Atotputernicul stie cel mai bine :)

rayia
12-01-2006, 07:36 PM
Eu am vazut poze ale membrilor familiei in toate casele de muslulmani in care am fost.P.S. Atarnate pe pereti.