PDA

View Full Version : Femeia in Islam, Crestinism , Iudaism



imanikka
08-21-2006, 09:01 PM
:salam:

:006:

De multe ori lumea crede ca femeia musulmana este rau tratata, oprimata si supusa. Am citit o carte in care se face un studiu despre femeia in cele 3 mari Religii ale Lumii. Poate ca cineva ar fi interesat de aceasta si as vrea sa va impartasesc si voua cateva idei.



Greşea la Evei?
Cele trei religii sunt de acord cu o realitate fundamentală. Femeile şi bărbaţii au fost creaţi de Dumnezeu, Creatorul întregului univers. Oricum respingem din start ideea conform căreia Eva ar fi fost creată înaintea lui Adam.

Concepţia iudeo-creştină a creaţiei Iui Adam şi a Evei este povestită în detaliu în Geneza 2:4-3:24. Dumnezeu le-a interzis să mănânce fructe din copacul interzis. Şarpele a sedus-o pe Eva şi ea a mâncat din acel pom. Apoi ea l-a sedus pe Adam să mănânce cu ea. Când Dumnezeu l-a muştruluit pe Adam pentru fapta sa. Adam a învinovăţit-o pe Eva.
„Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine mi-a dat din pom şi eu am mâncat." (VECHIUL TESTAMENT - FACEREA cap 3 :12)
Drept urmare Dumnezeu i-a spus :

15: Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale şi ai mâncat din pomul din care ţi-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrăneşti din el în toate zilele vieţii tale!
18. Spini şi pălămidă îţi va rodi el şi te vei hrăni cu iarba câmpului!
19. În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce".

Conceptul islamic de primă creaţie se găseşte în multe locuri în Sfanţul Coran:
„Iar tu Adam! Sălăşuieşte tu împreună cu soaţa ta în Rai! Mâncaţi voi ori de unde voiţi, însă nu vă apropiaţi de acest pom căci altfel veţi fi dintre cei nelegiuţi / Dar Şeitan i-a ispitit, voind să le arate goliciunile eare fuseseră ascunse zicând:Domnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decât pentru ca voi să nu deveniţi îngeri şi să fiţi nemuritori! /Şi eI s-a juruit lor:„Eu sunt pentru voi un bun sfătuitor!/\Asadar,el i-a înşelat prin amăgire.Şi când ei au gustat din acel pom li s-au descoperit goliciunile lor şi au început să-şi pună peste ele frunze din Grădină. Şi Domnul lor i-a chemat zicandu-le:„Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom şi nu v-am spus Eu că Şeitan vă este vouă duşman mărturisit?/Şi au răspuns ei: Doamne,am fost nedrepţi cu sufletele noastre şi dacă nu ne ierţi şi nu Te înduri de noi, vom fi printre cei pierduţi." (Al Araf: 19-23)

Examinarea atentă a acestor două relatări a poveştii creaţiei relevă câteva diferenţe esenţiale.
Coranul spre deeosebire de Biblie îi cuipabilizează pentru greşeala lor pe amândoi şi pe Adam şi pe Eva. Nicăieri în Coran nu găsim sugerat dispreţ faţă de Eva pentru că ea l-a ademenit pe Adam să mănânce din pom sau nici măcar pentru că ea a mâncat înaintea lui.
Eva în Coran nu este ispititoarea, seducătoarea şi înşelătoarea.
Mai mult Eva nu este blamată pentru durerile naşterii.
Dumnezeu conform Coranului nu pedepseşte pe nimeni pentru greşelile altuia.
Amândoi şi Adam şi Eva au păcătuit şi apoi şi-au cerut iertare de
la Dumnezeu şi El i-a iertat pe ei.

imanikka
08-21-2006, 09:26 PM
Moştenirea Evei

Imaginea Evei seducătoare din Biblie a avut un impact extrem
de negativ în toate privinţele în tradiţia iudeo-creştină.
Toate femeile au crezut că au moştenit de la mama lor biblică Eva vina şi şiretenia ei.

In consecinţă ele sunt inferioare moral,slabe,nedemne de încredere.
Menstruaţia,graviditatea şi naşterea au fost considerate o pedeapsă dreaptă pentru vina eternă,pentru care sexul feminin a fost blestemat.

Cu scopul de a evidenţia impactul negativ al Evei biblice asupra descendenţilor femei vom privi puţin la scrierile foarte importante iudaice şi creştine din toate timpurile.
Vom începe cu Vechiul Testament

Găsim în Ecleziastul (7:26)„Şi am găsit că mai amară decât moartea este femeia a cărei inimă este o cursă şi un lanţ şi ale cărei mâini sunt nişte lanţuri;cel plăcut Domnului scapă de ea dar cel păcătos este prins de ea."
..Iată ce am găsit, zice Ecleziastul, cercetând lucrurile unul câte unul ca să le pătrund rostul:" (7:27)
„Iată ce-mi caută şi acum sufletul şi n-am găsitidin o mie am găsit un om;dar o femeie n-am găsit în toate acestea." (7:28).

Rabinii evrei au întocmit o listă cu cele 9 blesteme la care este supusă femeia şi care sunt efectul Căderii ei.Femeii i-au fost date nouă blesteme şi moartea:povara sângelui menstrual şi a sângelui virginităţii;povara sarcinii şi a naşterii: povara de a-şi acoperi capul în fiecare dimineaţă, ea îşi va găuri (străpunge) urechea asemeni sclavilor permanenţi sau fetelor sclave care îi servesc pe stăpânii lor; ea nu poate fi un martor credibil şi după toate acestea - moartea. In zilele noastre bărbaţii evrei ortodocşi spun la rugăciunea de dimineaţă:
„Binecuvântat eşti Dumnezeu, regele universului, pentru că nu m-ai creat pe mine femeie,,
Cu alte cuvinte, mulţumesc Doamne, în fiecare dimineaţă pentru că „m-ai creat în conformitate cu bunătatea ta".
O altă rugăciune pe care o găsim în multe din cărţile iudaice de rugăciune: ,,Laud pe Dumnezeu că nu m-a creat arian. Laud pe Dumnezeu că nu m-a creat femeie. Laud pe Dumnezeu că nu m-a creat ignorant."

Eva biblică a jucat de departe un rol şi mai mare în creştinism comparativ cu iudaismul.

Păcatul ei a fost pivotul credinţei creştine,deoarece conform concepţiei creştine motivul misiunii lui Isus Cristos pe pământ este stăvilirea neascultării lui Dumnezeu de către Eva.
Ea a păcătuit şi apoi l-a corupt pe Adam să comită aceeaşi faptă.In consecinţă Dumnezeu i-a expulzat pe amândoi din Rai pe Pământ.Toţi au fost blestemaţi din cauza lor.

Ei au transmis urmaşilor păcatul lor care nu a fost iertat de Dumnezeu.Toţi descendeţii lor şi toată rasa umană este născută în păcat. Cu scopul de a curăţa rasa umană de al ei „păcat originar" Dumnezeu l-a sacrificat pe cruce pe Isus care este considerat fiu al lui Dumnezeu.
Deci Eva este responsabilă pentru propria ei greşeală,pentru păcatul soţului său pentru păcatul originar al întregii omeniri şi de moartea Fiului lui Dumnezeu.

Ce crezi despre fiicele ei? Sunt păcătoase ca şi ea şi trebuiesc tratate ca atare.
Ascultă tonul sever al sfântului Paul care spune în Noul Testament: „Femeia să primească învăţătură în tăcere, cu toată supunerea"
„Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii,nici să se ridice mai presus de bărbat ci să rămână în tăcere"
„Căci întâi a fost întocmit Adam ,şi apoi Eva"
„Şi nu Adam a fost amăgit;ci femeia s-a făcut vinovată de călcarea poruncii." Timotei (2:11-14)
Sfanţul Tertulian a fost mult mai dur decât sfântul Paul când a vorbit cu „cele mai bune iubite surori în credinţă"
El a spus: „Voi ştiţi că sunteţi la fel ca Eva? Dumnezeu a hotărât ca femeile să trăiască asftel; vinovatul aşa trebuie să trăiască.Voi sunteţi poarta răului.Voi aţi fost calea spre copacul interzis.

Eva e primul dezertor de la legea divină. Ea e cea care l-a convins peAdam şi care nu a atacat suficient răul. Ea a distrus uşor creaţia Iui Dumnezeu-omul. Drept urmare chiar fiul Domnului a plătit dezertarea ei."

Sf.Augustina gândit exact ca şi predecesorul său. El a scris unui prieten: „care este diferenţa dintre femei chiar dacă este o soţie sau o mamă.[...] Refuz să cred că femeia poate fi om. Funcţia sa exclusivă este de a naşte copii."
Sf.Toma de Aquino câteva secole mai târziu considera femeia plină de defecte.
..Cu privire la natura individuală, femeia este plină de defecte şi nelegitimă, pentru că ea este încă Eva cea amăgitoare şi din această cauză noi trebuie sa ne ferim de orice femeie"

Reformatorul Martin Luther nu vedea nici un beneficiu de pe urma femeii decât cei de a aduce pe lume cât mai mulţi copii. El spunea: „Dacă ele se vor îmbolnăvi sau chiar vor muri nu este nici o problemă. Lăsaţi-le să moară la naştere pentru că ele de asta există."

Din nou şi din nou toate femeile sunt denigrate din cauza imaginii Evei cea amăgitoare, datorită relatării din Geneza.
Rezumând concepţia iudeo-creştină despre femeie a fost otrăvită de credinţa în natura păcătoasă a Evei şi a urmaşilor săi de sex feminin.

Dacă ne îndreptăm atenţia spre ceea ce afirmă Coranul despre femeie vom realiza imediat că părerea islamică despre femeie este radical diferită de concepţia iudeo-creştină."
Să lăsăm însuşi Coranul să vorbească:
„Musulmanilor şi musulmanelor, dreptcredincioşilor şi dreptcredincioaselor, celor supuşi şi celor supuse, celor iubitori de adevăr şi celor iubitoare de adevăr, celor statornici şi celor statornice, celor smeriţi şi celor smerite, celor ce dau milostenie şi acelora dintre femei care dau milostenie, celor care postesc şi acelora care postesc dintre femei, celor care îşi păzesc castitatea lor şi acelora dintre femei care şi-o păzesc, celor care îl pomenesc pe Allah Preaînaltul mereu şi acelora dintre femei care îl pomenesc, Allah Preaînaltul Ie-a pregătit iertare şi răsplată mare." (Al Ahzab:35)
„Domnul lor Ie-a răspuns: Eu nu las să se piardă nici o faptă împlinită de vreunul din voi bărbat sau femeie, deopotrivă unul cu altul! Iar pe cei care au pribegit, care au fost alungaţi din căminele lor, care au fost prigoniţi pe Calea mea, care au luptat şi au fost omorâţi pe cale voi să-i ispăşesc de faptele lor rele şi să îi fac să intre în Grădini pe sub care curg păraie,drept răsplată din partea lui Allah.La Allah Preaînaltul se află bună răsplată!" (Al Imran: 195)

„Pe cel care face o faptă bună bărbat sau femeie şi este credincios îl vom dărui noi cu o viaţă bună. Şi Noi îi vom răsplăti pe ei după faptele cele mai bune pe care le-au săvârşit." (An Nafal:97)

Este clar că femeia nu este diferită de bărbat.Ei sunt amândoi creaţii ale lui Dumnezeu al cărui sublim scop pe pământ este să îl adore pe Dumnezeu lor, să săvârşească fapte bune, să evite răul şi că ei amândoi vor fi răsplătiţi.

Coranul nu menţionează niciodată că femeia este poarta răului sau că omul este imaginea lui Dumnezeu, femeile şi bărbaţii sunt creaţiile sale. Conform cu Sfanţul Coran rolul femeii pe pământ nu se limitează doar la a naşte. Ei i se cere să facă fapte bune aşa cum i se cere şi bărbatului. Coranul nu spune niciodată că femeia nu are dreptul să existe.

imanikka
08-21-2006, 09:36 PM
Fiicele o ruşine?

De fapt diferenţa dintre atitudinea biblică şi coranică vizavi de femeie începe imediat după naşterea ei.
De exemplu în Biblie se consideră că în cazul naşterii unei fete perioda de impuritate a mamei este mai lungă decât în cazul naşterii unui băiat:

„Vorbeşte fiilor lui Israel şi spune-le lor: „Când o femeie va rămâne însărcinată şi va naşte un copil de sex masculin,să fie necurată ca în timpul perioadei ei în fiecare lună."
,,Dacă naşte o fată să fie necurată două săptămâni ca în timpul perioadei ei ;şi să rămână şaizeci şi şase de zile ca să se curăţească de sângele ei."
Biblia catolică declară şi mai explicit că „naşterea unei fiice este pierdere."(Ecleziastul 22:3)
In contrast cu această declaraţie şocantă băieţii se bucură de o preţuire deosebită: „Un om care îl educă pe fiul său va fi invidiat de duşmani." (Ecleziastul 30:3)

Rabinii evrei consideră obligaţie pentru bărbatul evreu să aibă urmaşi în scopul înmulţirii speciei.
Ei nu îşi ascund preferinţa pentru băieţi: „Este mai bine de cei care au băieţi decât de cei care au fete."
„La naşterea unui băiat toată lumea e veselă; la naşterea unei fetiţe toţi sunt trişti" şi „când un băiat se naşte coboară pacea în lume iar când se naşte o fată, nimic nu vine."

O fiică este considerată un motiv de durere, o potenţială sursă de ruşine pentru tatăl ei."
„Fiica ta este încăpăţânată fii dur cu ea pentru că altfel vei provoca zâmbetele duşmanilor tăi; vei fi vorbit în oraş şi vei fi subiect de bârfa sau vei fi supus oprobiului public." (Ecleziastul 42:11)
„Ţine sub control încăpăţânarea fiicei tale altfel ea va abuza de îngăduinţa ta".
„Fii autoritar cu fiica ta dacă nu vrei ca ea să îţi murdărească numele."(Ecleziastul 26:10-11)

In perioda preislamică arabii păgâni considerau fiicele o sursă de ruşine şi practicau infanticidul(doar pentru nou născuţii de sex feminin).

Coranul a condamnat de multe ori această practică odioasă.
In Sfântul Coran este menţionat că aceasta crimă sinistră nu ar fi fost stopată niciodată în Arabia dacă Coranul nu ar fi condamnat-o în termeni duri;
„Se ascunde de lume din pricina răului ce i s-a vestit. Să-l ţină el, în ciuda umilinţei, sau să-l îngroape în ţărână? Ce proastă judecată!" (An Nahl:59)
„Şi când i se vesteşte unuia dintre ei ceea ce el a dat ca pildă pentru cel milostiv, atunci faţa sa devine întunecată şi este el plin de mânie."(Az-Zukhruf:17)
„Şi când fetiţa îngropată de vie va fi întrebată, pentru ce păcat a fost o morâtâ"(AtTakwir:8-9)

In Coran nu se fac deosebiri între fete şi băieţi. In contrast cu Biblia. Coranul consideră naşterea unei fetiţe sau a unui băiat un dar şi o binecuvântare.
Coranul menţionează mai întâi naşterea unei fetiţe: „Al lui Allah este stăpânirea cerurilor şi a pământului. El creează ceea ce voieşte şi dăruieşte El copile şi băieţi cui voieşte"(Aş-şura:49)

Cu scopul de a distruge toate tentativele de infanticid din societatea musulmană pe cale să se nască profetul Muhammad (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) le-a promis credincioşilor binecuvântaţi cu fete o mare- răsplată dacă îşi vor trata cu bunătate fiicele; ele îi vor proteja de focul iadului."(Bukhari-Muslim)
,,Oricine creşte bine două fete până ajung la maturitate în Ziua învierii vor fi precum acestea; şi el şi-a unit degetele sale" (Muslim)

imanikka
08-21-2006, 09:37 PM
NAzirah , Myryam imi spuneti va rog unde pot gasi biblia catolica in romana versiunea online? As vrea sa controlez cateva versete. O am online numai pe cea ortodoxa

Multumesc mult

nour_alaa
08-21-2006, 09:43 PM
Masha Allah Masha Allah Masha Allah ce postare Iman.
Allah sa te aiba in paza lui:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Mariyah
08-21-2006, 09:48 PM
Pana la Hristos, toti ceilalti intemeietori de religii au acceptat, pe langa barbatii din timpul lor, convingerea ca femeia este inferioara barbatului.
Dar odata cu Hristos, incepe istoria crestinismului.
Dumnezeu este iubire. Din iubire de oameni a dat pe Fiul Sau, Iisus Hristos, pentru a restabili legatura dintre Creator si creatie. Femeia este creatia lui Dumnezeu.Atitudinea lui Hristos fata de femeie a fost cu adevarat unica.
Unor femei li se arata Hristos dupa inviere, pentru ca tocmai ele erau pregatite pentru a primi viziunea. Multe case au fost deschise lui Hristos, dar casa Martei il primea intr-un mod deosebit, pentru ca acolo era o femeie care se ingrijora mult, nestiind cum sa-L primeasca mai bine. O alta femeie pagana vine la El in numele fiicei sale bolnave. Nu cere pentru ea, cere pentru fiica ei. In cele din urma, Hristos ii spune: "O, femeie, mare este credinta ta! Faca-ti-se dupa cum voiesti!" Femeia din casa lui Simon uda cu lacrimi picioarele lui Hristos, le saruta, le unge cu mir si le sterge cu parul capului.

Femeilor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului; căci bărbatul este capul nevestei după cum şi Cristos este capul Bisericii, el Mântuitorul trupului. Şi după cum Biserica este supusă lui Cristos, tot aşa şi femeile să fie supuse bărbaţilor lor în toate. Bărbaţilor, iubiţi-vă femeile după cum şi Cristos a iubit Biserica... Bărbaţii trebuie să-şi iubească femeile ca pe trupurile lor. Cine îşi iubeşte femeia se iubeşte pe sine însuşi. Căci nimeni nu şi-a urât vreodată trupul său, ci îl hrăneşte şi îl îngrijeşte cu drag, cum face şi Cristos cu Biserica; pentru că noi suntem mădulare ale trupului său, carne din carnea lui şi os din oasele lui" (Ef 5, 22-23).


FECIOARA MARIA. Fecioara Maria, care a dat naştere lui Iisus Hristos, a fost tot ce a putut da mai bun omenirea. Prin vrednicia Sfintei Fecioare de a fi Maica lui Hristos, femeia este ridicată la o cinste deosebită. Faptul că Domnul nostru a primit să fie născut şi crescut de o femeie a şters pentru totdeauna stigmatul dispreţului şi al infamiei, cu care lumea veche înfierase femeia, şi a ridicat-o la cea mai înaltă treaptă a demnităţii şi moralităţii.
IISUS HRISTOS REABILITEAZĂ FEMEIA. Mântuitorul a repus femeia în stare de egalitate cu bărbatul şi a chemat-o la mântuire alături de bărbat în mod egal: „nu mai este iudeu nici elin, nu mai este rob nici slobod, nu mai este parte bărbătească şi femeiască, pentru că toţi sunteţi unul în Domnul Iisus” (Gal. 3, 28). Hristos obligă bărbatul să păstreze fidelitate femeii şi numeşte adulter (preacurvie) chiar şi privirea poftitoare, aruncată asupra femeii altuia: „oricine se uită la o femeie spre a o pofti, a şi desfrânat cu ea în inima lui” (Mat. 5,28). Numai Mântuitorul, în calitatea Sa de Fiu al lui Dumnezeu şi al femeii, putea reabilita femeia, ridicându-o din nou la statutul pe care l-a avut până la cădere.

In Magdalena, Iisus Hristos reuneşte lumea şi veacurile, şi de acum femeia va deveni un obiect de respect peste tot unde va pătrunde Evanghelia şi unde va împăraţi creştinismul. El a primit-o, el a curăţat-o; ea a uns capul lui cu mir, şi a stropit cu lacrimi picioarele lui cele sfinte. Şi el în schimb îi conferă cu nevinovăţia redobândită, onorurile nespuse. Câtă slavă omenească sortita la uitare! Câte străluciri stinse pentru totdeauna! Şi în lumea întreagă, după douăzeci de secole, nu încetează să răsune vestea despre femeia smerită.


Creştinismul a privit pentru prima dată femeia ca pe un om, considerând-o şi pe ea o personalitate integră, de sine stătătoare, nu mai puţin preţioasă pentru Dumnezeu decât bărbatul. Hristos ridică legătura dintre bărbat şi femeie la rangul de Sfântă Taină. Hristos nu vorbeste despre poligamie.
Bărbaţilor, purtaţi-vă şi voi, la rândul vostru, cu înţelepciune cu femeile voastre, dând cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unora care vor moşteni împreună cu voi harul vieţii... " (1Pt 3, 1.7).

Draga , in Biblie nu scrie ca o femeie care nu da ascultare barbatului poate sa fie batuta de aceasta sau parasita in asternuturi.Cine îşi iubeşte femeia se iubeşte pe sine însuşi. (ef)Si daca vrei sa prezinti adevarul adevarat posteaza versetul din Coran in care scrie ca barbatul e cu o treapta mai sus de femeie , sa nu mai vb la ce capitol.


Iar concluzia : Fecioara Maria l-a nascut pe fiul lui Dumnezeu.Nu e nevoie de alte explicatii asta arata ce e femeia cu adevarat in crestinism.

2.Toţi care v-aţi botezat în Cristos, v-aţi îmbrăcat cu Cristos... nu mai este nici bărbat, nici femeie, fiindcă toţi sunteţi una în Iisus"(Gal 3, 27-28).

Mariyah
08-21-2006, 09:48 PM
NAzirah , Myryam imi spuneti va rog unde pot gasi biblia catolica in romana versiunea online? As vrea sa controlez cateva versete. O am online numai pe cea ortodoxa

Multumesc mult

sunt identice

imanikka
08-21-2006, 10:13 PM
Si atunci ceea ce este scris in Biblie despre femeie tu nei, sau cum? Sau accepti ceea ce iti convine.
Si cum argumentezi tu faptul ca Vechiul Testament da sotului dreptul de a divorta de sotia lui doar pentru faptul ca el nu o place.

1. "De va lua cineva femeie şi se va face bărbat ei, dar ea nu va afla bunăvoinţă în ochii lui, pentru că va găsi el ceva neplăcut la ea, şi-i va scrie carte de despărţire, i-o va da la mână şi o va slobozi din casa sa,
2. Iar ea va ieşi şi, ducându-se, se va mărita cu alt bărbat.
3. Dar dacă şi acest din urmă bărbat o va urî şi-i va scrie carte de despărţire şi i-o va da la mână şi o va slobozi din casa sa, sau va muri acest din urmă bărbat al ei, care a luat-o de soţie,
4. Bărbatul ei cel dintâi care a lăsat-o nu o poate lua iar de soţie, după ce a fost întinată, că aceasta este urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău; să nu întinezi pământul, pe care Domnul Dumnezeul tău ti-l dă de moştenire. (Deutenorom 24: 1-4)

Mariyah
08-21-2006, 10:17 PM
Draga, Iisus a venit cu o alta lege care o anuleaza pe cea veche. Ti-am dat citatele. Odata cu el mantuirea se va face prin EL , noi crestinii nu cunoastem o alta mantuire decat prin Domnul Iisus Hristos. D-l Simion, Lidia nu au vb prostii , au prezentat asta de nenumrate ori.

Cela ce nu este cu Mine este împotriva Mea

Noi crestinii recunoastem V T insa N T este pentru ghidarea noastra .
Cu Iisus abia incepe crestinismul.Aparitia crestinismului este cea care a schimbat radical situatia ,statutul femeilor fapt care poate fi confirmat si de atitudinea Domnului Iisus fata de femei ti-am spus asta verifica discutia de la fantana cu femeia samariteanca, apararea femeii prinse in preacurvie etcetc , situatia Mariei Magdalena.

Femeia a primit toate drepturile odata cu Iisus.
Importanta femeii (mama)este evidenta daca ne gandim la fecioara Maria.

Ce ai prezentat din V T este valabil pt evrei asa ca e bine dar a nu se confunda cu crestinismul.

Cum mangaie pe cineva mama-sa, asa va voi mangaia Eu”

nu mai este iudeu nici elin, nu mai este rob nici slobod, nu mai este parte bărbătească şi femeiască, pentru că toţi sunteţi unul în Domnul Iisus” (Gal. 3, 28).


voi cauta curand cuvintele lui Iisus privitoare la femeie in evangheliile gnostice

imanikka
08-21-2006, 10:34 PM
Draga, Iisus a venit cu o alta lege care o anuleaza pe cea veche. Ti-am dat citatele. Odata cu el mantuirea se va face prin EL , noi crestinii nu cunoastem o alta mantuire decat prin Domnul Iisus Hristos. D-l Simion, Lidia nu au vb prostii , au prezentat asta de nenumrate ori.

Cela ce nu este cu Mine este împotriva Mea

Noi crestinii recunoastem V T insa N T este pentru ghidarea noastra .
Cu Iisus abia incepe crestinismul.Aparitia crestinismului este cea care a schimbat radical situatia ,statutul femeilor fapt care poate fi confirmat si de atitudinea Domnului Iisus fata de femei ti-am spus asta verifica discutia de la fantana cu femeia samariteanca, apararea femeii prinse in preacurvie etcetc , situatia Mariei Magdalena.

Femeia a primit toate drepturile odata cu Iisus.
Importanta femeii (mama)este evidenta daca ne gandim la fecioara Maria.

Ce ai prezentat din V T este valabil pt evrei asa ca e bine dar a nu se confunda cu crestinismul.

Cum mangaie pe cineva mama-sa, asa va voi mangaia Eu”

nu mai este iudeu nici elin, nu mai este rob nici slobod, nu mai este parte bărbătească şi femeiască, pentru că toţi sunteţi unul în Domnul Iisus” (Gal. 3, 28).


voi cauta curand cuvintele lui Iisus privitoare la femeie in evangheliile gnostice


Ce fel de ghidare este VT pentru crestini , daca nu sunt de acord cu multe lucruri. Eu inteleg ca pentru voi Isus este Mantuitorul , dar cum ignorati si spusele altor trimisi ai lui Dumnezeu? Daca pana la urma VT nu are nici o valoare atunci ar fi in general bine sa se excluda din Biblie.

Tu ai spus ca este bine pentru iudei ceea ce am spus , dar daca te uiti mai bine o sa vezi si titlul subiectului

Mariyah
08-21-2006, 10:39 PM
Ce fel de ghidare este VT pentru crestini

Iman e ilogic ce ma intrebi
dar de ce nu ascultati voi de conditiile femeii din V T ca trimisii sunt comuni ?
sau si V T e corupt?:36_1_21:
problema e alta .
Noi ascultam de fiul lui Dumnezeu care a venit cu o noua lege , evreii nu au vrut asculte de ea, treaba lor insa noi vrem sa ne mantuim.
Voi posta si niste versete suport dar dupa ce repar imprimanta:36_1_21:

imanikka
08-21-2006, 10:52 PM
Iman e ilogic ce ma intrebi
dar de ce nu ascultati voi de conditiile femeii din V T ca trimisii sunt comuni ?


Pai este ilogic pentru ca incerc sa gasesc o logica :36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

Mariyah
08-21-2006, 11:25 PM
Logica o gasesti in Sf Scripturi si nu in cuvintele mele.
Raspunsurile la intrebarile tale constituie raspunsul la intrebarea:"De ce Dumnezeu l-a trimis pe Iisus?"
Draga Iman , cuvintul lui Dumnezeu cuprins in V T a chemat si a pregatit oameni pentru venirea Domnului Iisus Hristos si intelegerea Legii Noi cuprinsa in Noul Testament. Nu inteleg ce de ce e ilogic ca noi crestinii sa facem ce Iisus ne=a spus .
In VT obsv. cuvintul lui Dumnezeu adresat mereu poporului evreu prin prooroci insa mantuirea se face prin Iisus care a indeplinit legea noua.
Asta justifica si carnea de porc, respinsa in VT dar care primeste dezlegare in N T







va continua

um-rahmun
08-21-2006, 11:46 PM
nu stiu despre ce vorbiti exact dar la catolici este interzis divortul.
Cand secununa o pereche preotul spune:
CEA CE A UNIT DUMNEZEU OMUL SA NU DESPARTA.

nu incercati sa ma contraziceti ca toti din sat care s-au divortat nici macar nu le sfinteste casa popa.
Daca vor sa se casatoreasca o pot face doar civil religios NU,ba mai mult popa spune ca traiesc in pacat!!!!!!!!!!!!!!

imanikka
08-22-2006, 01:56 AM
Atunci trebuie sa citez doar din NT sau cum? Ca nu mai inteleg nimica.Aici pe site am auzit prima data ca VT este doar o ghidare si ca a venit Isus cu Legea Noua:confused: :confused: Dar din epistole pot sa scriu?

Mamele

Vechiul Testament recomandă în numeroase locuri bunătate şi tratament frumos faţă de părinţi şi îi condamnă pe cei care nu-i respectă.
De exemplu: ,, Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie dat morţii, că a grăit de rău pe tatăl său şi pe mama sa şi sângele său este asupra sa.
Deşi este menţionat respectul faţă de tată ..un fiu înţelept este bucuria tatălui său. dar un om nebun dispreţuieşte pe mama sa." Proverbe: 13:1

Mama singură nu este menţionată niciodată.
Mai mult nu se accentuiază în mod special pe acordarea unui tratament blând mamelor în semn de respect pentru marea lor suferinţă provocată de naştere şi alăptare. Mamele nu moştenesc totul de la copiii lor în timp ce taţii o pot face.

In Noul Testament I se atribuie Iui Isus următoarele cuvinte:
,,Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu."(Luca 14:26)
Rog unul dintre crestini sa-mi explice cum inteleg ei versetul de mai sus

In Noul Testament se prezintă imaginea unui Isus indiferent sau chiar nerespectuos faţă de propria lui mamă. De exemplu când ea a venit să-l caute l-a găsit predicând în mijlocul mulţimii ,nu a mers să o vadă.
31. Şi au venit mama Lui şi fraţii Lui şi, stând afară, au trimis la El ca să-L cheme.
32. Iar mulţimea şedea împrejurul Lui. Şi I-au zis unii: Iată mama Ta şi fraţii Tăi şi surorile Tale sunt afară. Te caută.
33. Şi răspunzând lor le-a zis: Cine este mama Mea şi fraţi i Mei?
34. Şi privind pe cei ce şedeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea şi ţii Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu şi sora Mea şi mama Mea.(Marcu3:31 -35)
Cineva poate argumenta că Isus încerca să predea o lecţie importantă şi că religia este mai importantă decât legăturile de rudenie. Oricum, el şi-a predat lecţia arătând o absolută indiferenţă mamei sale. Unul dintre cei care îl ascultau i-a reamintit de importanţa mamei sale. de faptul că mama i-a dat naştere şi 1-a alăptat. Răspunsul lui a fost:
27. Şi când zicea El acestea, o femeie din mulţime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sâni i pe care i-ai supt!
28. Iar El a zis: Aşa este, dar fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc. (Luca 11:27-28)

Dacă o mamă cu un statut precum al Fecioarei Măria a fost tratată cu o asemenea desconsiderare aşa cum este descris în Noul Testament atunci cum îşi tratează mama creştinul de rând?

ln islam respectul ,onoarea şi consideraţia de care se bucură o mamă este fără precedent.Coranul plasează pe un loc foarte important blândeţea faţă de părinţi .Este pe locul doi după adorarea lui Allah Preaînaltul.
„Nu pune lângă Allah Preaînaltul un alt zeu,ca să nu şezi ruşinat şi alungat!/Şi Domnul Tău a orânduit să nu-I adoraţi decât pe El şi să vă purtaţi frumos cu părinţii voştri,iar dacă bătrâneţile îi ajung pe unul dintre ei sau pe amândoi lângă tine,nu le ziceţi lor „Of!" şi nu-i certa pe ei, ci spune-le lor vorbe cuviinciose." (AlIsra:23-24)

Coranul în multe alte locuri accentuiază rolul important al mamei în creşterea şi îngrij irea copilului.
„Noi l-am povăţuit pe om să facă bine părinţilor săi,mama lui I-a purtat,suportând pentru el slăbiciune după slăbiciune iar înţărcarea lui a fost după doi ani ,(aşadar):„Adu mulţumire Mie şi părinţilor tăi, căci la Mine este întoarcerea!"(Luqman: 14)

Profetul Muhammad (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) a acordat de asemenea mamei un loc privilegiat. Un om a venit la profet şi l-a întrebat cine merită cel mai mult respect. Profetul i-a răspuns ..mama ta" Omul a adăugat şi mai cine? Iar trimisul lui Allah Preaînaltul a răspuns iar „mama ta". Omul a întrebat „şi mai cine după ea?" Profetul a răspuns: „tatăl tău" Printre puţinele precepte pe care musulmanii le respectă cu fidelitate şi în ziua de astăzi sunt cele referitoare la tratamentul acordat mamelor. Relaţia profundă şi călduroasă între mamele musulmane şi copiii lor şi adâncul respect cu care bărbaţii musulmani se apropie de mamele lor îi uimeşte de obicei chiar pe occidentali.

Allahu Akbar

imanikka
08-22-2006, 02:28 AM
Sorry scriesem mesajul de 2 ori din cauza internetului.:(

Mariyah
08-22-2006, 03:56 PM
Atunci trebuie sa citez doar din NT sau cum? Ca nu mai inteleg nimica.Aici pe site am auzit prima data ca VT este doar o ghidare si ca a venit Isus cu Legea Noua:confused: :confused: Dar din epistole pot sa scriu?

Mamele

Vechiul Testament recomandă în numeroase locuri bunătate şi tratament frumos faţă de părinţi şi îi condamnă pe cei care nu-i respectă.
De exemplu: ,, Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie dat morţii, că a grăit de rău pe tatăl său şi pe mama sa şi sângele său este asupra sa.
Deşi este menţionat respectul faţă de tată ..un fiu înţelept este bucuria tatălui său. dar un om nebun dispreţuieşte pe mama sa." Proverbe: 13:1

Mama singură nu este menţionată niciodată.
Mai mult nu se accentuiază în mod special pe acordarea unui tratament blând mamelor în semn de respect pentru marea lor suferinţă provocată de naştere şi alăptare. Mamele nu moştenesc totul de la copiii lor în timp ce taţii o pot face.

In Noul Testament I se atribuie Iui Isus următoarele cuvinte:
,,Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu."(Luca 14:26)
Rog unul dintre crestini sa-mi explice cum inteleg ei versetul de mai sus

In Noul Testament se prezintă imaginea unui Isus indiferent sau chiar nerespectuos faţă de propria lui mamă. De exemplu când ea a venit să-l caute l-a găsit predicând în mijlocul mulţimii ,nu a mers să o vadă.
31. Şi au venit mama Lui şi fraţii Lui şi, stând afară, au trimis la El ca să-L cheme.
32. Iar mulţimea şedea împrejurul Lui. Şi I-au zis unii: Iată mama Ta şi fraţii Tăi şi surorile Tale sunt afară. Te caută.
33. Şi răspunzând lor le-a zis: Cine este mama Mea şi fraţi i Mei?
34. Şi privind pe cei ce şedeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea şi ţii Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu şi sora Mea şi mama Mea.(Marcu3:31 -35)
Cineva poate argumenta că Isus încerca să predea o lecţie importantă şi că religia este mai importantă decât legăturile de rudenie. Oricum, el şi-a predat lecţia arătând o absolută indiferenţă mamei sale. Unul dintre cei care îl ascultau i-a reamintit de importanţa mamei sale. de faptul că mama i-a dat naştere şi 1-a alăptat. Răspunsul lui a fost:
27. Şi când zicea El acestea, o femeie din mulţime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sâni i pe care i-ai supt!
28. Iar El a zis: Aşa este, dar fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc. (Luca 11:27-28)

Dacă o mamă cu un statut precum al Fecioarei Măria a fost tratată cu o asemenea desconsiderare aşa cum este descris în Noul Testament atunci cum îşi tratează mama creştinul de rând?

ln islam respectul ,onoarea şi consideraţia de care se bucură o mamă este fără precedent.Coranul plasează pe un loc foarte important blândeţea faţă de părinţi .Este pe locul doi după adorarea lui Allah Preaînaltul.
„Nu pune lângă Allah Preaînaltul un alt zeu,ca să nu şezi ruşinat şi alungat!/Şi Domnul Tău a orânduit să nu-I adoraţi decât pe El şi să vă purtaţi frumos cu părinţii voştri,iar dacă bătrâneţile îi ajung pe unul dintre ei sau pe amândoi lângă tine,nu le ziceţi lor „Of!" şi nu-i certa pe ei, ci spune-le lor vorbe cuviinciose." (AlIsra:23-24)

Coranul în multe alte locuri accentuiază rolul important al mamei în creşterea şi îngrij irea copilului.
„Noi l-am povăţuit pe om să facă bine părinţilor săi,mama lui I-a purtat,suportând pentru el slăbiciune după slăbiciune iar înţărcarea lui a fost după doi ani ,(aşadar):„Adu mulţumire Mie şi părinţilor tăi, căci la Mine este întoarcerea!"(Luqman: 14)

Profetul Muhammad (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) a acordat de asemenea mamei un loc privilegiat. Un om a venit la profet şi l-a întrebat cine merită cel mai mult respect. Profetul i-a răspuns ..mama ta" Omul a adăugat şi mai cine? Iar trimisul lui Allah Preaînaltul a răspuns iar „mama ta". Omul a întrebat „şi mai cine după ea?" Profetul a răspuns: „tatăl tău" Printre puţinele precepte pe care musulmanii le respectă cu fidelitate şi în ziua de astăzi sunt cele referitoare la tratamentul acordat mamelor. Relaţia profundă şi călduroasă între mamele musulmane şi copiii lor şi adâncul respect cu care bărbaţii musulmani se apropie de mamele lor îi uimeşte de obicei chiar pe occidentali.

Allahu Akbar

De cand sunt eu nu am citit interpretari mai proate ca astea.
Imi cer scuze dar e adevarat.
Ti-am prezentat ce a spus Iisus,



Profetul Muhammad (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) a acordat de asemenea mamei un loc privilegiat. Un om a venit la profet şi l-a întrebat cine merită cel mai mult respect. Profetul i-a răspuns ..mama ta" Omul a adăugat şi mai cine? Iar trimisul lui Allah Preaînaltul a răspuns iar „mama ta". Omul a întrebat „şi mai cine după ea?" Profetul a răspuns: „tatăl tău" Printre puţinele precepte pe care musulmanii le respectă cu fidelitate şi în ziua de astăzi sunt cele referitoare la tratamentul acordat mamelor. Relaţia profundă şi călduroasă între mamele musulmane şi copiii lor şi adâncul respect cu care bărbaţii musulmani se apropie de mamele lor îi uimeşte de obicei chiar pe occidentali.




F gresit , nu e nevoie de coran ca sa stim cum sa ne comportam cu mama ,cu cate sute de ani inainte de coran in Biblie apare :
Cum mângâie pe cineva mamă-sa, aşa vă voi mângâia Eu" (Isaia 66:13).:36_1_21:
Pacat sa nu cunosti scriptura.


Şi când zicea El acestea, o femeie din mulţime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sâni i pe care i-ai supt!
28. Iar El a zis: Aşa este, dar fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc.

Este mai simplu ca buna ziua.
Iisus nu neaga importanta mamei sale.
Doar un om care nu are minte sau nu stie sa citeasca ar putea afirma asta.
Ideea e ca: Dumnezeu trebuie sa fie pe primul loc si apoi parintii.
Asta este ierarhia in crestinism , Dumnezeu pe primul loc apoi familia, pt EL trebuie sa intorci spatele parintilor daca e nevoie , daca El iti cere asta.
Gasesti mult mai multe versete in Biblie despre femeie decat in Coran.
Caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeie............ Corinteni VII, 14
intr-adevar daca femeia era un nimic se mai sfintea barbatul cu apa de ploaie :36_1_21:

De ce nu ai postat atitudinea barbatului in Coran fata de o femeie care nu asculta ?In Biblie scrie orice dar nici intr-un loc lovirea femeii nu este permisa.

Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre şi nu fiţi aspri cu ele. (Coleseni 3: 19)


Voi, bărbaţilor, de asemenea, trăiţi înţelepţeşte cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, şi faceţi-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt moştenitoare ale harului vieţii, aşa încât rugăciunile voastre să nu fie împiedicate. ( Petru 3: 7)

In vremea aceea era judecător în Israel Debora-proorociţa, soţia lui Lapidot.
(Judecatori 4:4)


Şi era şi Ana proorociţa, fiica lui Fanuel, din seminţia lui Aşer, ajunsă la adânci bătrâneţe şi care trăise cu bărbatul ei şapte ani de la fecioria sa( Luca 2:36)

Atunci m-am apropiat de proorociţă şi a luat în pântece şi a născut un fiu. Şi a zis Domnul către mine: "Pune-i numele Maher-Şalal-Haş-Baz". ( Isaia 8 : 3)


si exemplele mai pot continua sunt o multime ,pot sa-ti aduc inca 30-40 de citate referitoare la femei prorooci din VT si NT la importanta lor.:)
In Coran draga mea nu vei gasi atat de multe referiri la femeie oricat ai cauta. Voi mai reveni cu alte citate senzationale

amal
08-22-2006, 05:32 PM
Bărbaţilor, purtaţi-vă şi voi, la rândul vostru, cu înţelepciune cu femeile voastre, dând cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unora care vor moşteni împreună cu voi harul vieţii... " (1Pt 3, 1.7).

Draga , in Biblie nu scrie ca o femeie care nu da ascultare barbatului poate sa fie batuta de aceasta sau parasita in asternuturi.Cine îşi iubeşte femeia se iubeşte pe sine însuşi. (ef)Si daca vrei sa prezinti adevarul adevarat posteaza versetul din Coran in care scrie ca barbatul e cu o treapta mai sus de femeie , sa nu mai vb la ce capitol.


vrei sa spui ca in Coran scrie ca barbatul e mai sus cu o treapta decat femeia iar in crestinism femeia e egala cu barbatul? in crestinism, femeia e egala cu barbatul in credinta, insa cum iti explici exprimarea "dand cinste femeii ca unui vas mai slab" pe care tu insati ai postat-o, daca nu ma insel? cum explici ca este scris in Biblie ca fameia trebuie sa se supuna barbatului si sa asculte de barbat?


la fel este si in islam...in credinta nu este o deosebire intre barbat si femeie, insa ca si calitati, ca si personalitate, ca si sentimente suntem diferiti, iar in familie, barbatul este cel care are autoritate asupra femeii. nu cred ca Isus a dat undeva de inteles ca femeile pot face ce vor, ca pot sa fie egale sau sa-l conduca pe barbat, sa preia ele atributiile de cap al familiei, etc, lucruri considerate azi "normale".

personal nu cred ca emanciparea femeii in societate are o baza in crestinism. da, femeii trebuie sa i se acorde un rol important, sa nu fie desconsiderata, sa fie respectata, insa nicaieri nu scrie in crestinsim ca o femeie are orice drept si ca poate face orice crede de cuviinta, ca se poate dezbraca in vazul tuturor, si multe alte lucruri practicate in ziua de azi de femei, chiar si de cele care se considera crestine religioase.

in ce priveste atitudinea barbatului fata de o femeie, in Coran, cred ca ai schimbat sensul pasajelor...ai spus ca ai citit Coranul..poate ca l-ai citit, insa din moment ce dai o asemenea interpretare versetelor, inseamna ca probabil l-ai citit pt a dovedi falsitatea sa, sau ca sa-ti dovedesti tie ca islamul este o religie falsa...din moment ce in Coran este spus clar ca in cazul in care femeia face ceva gresit, barbatul trebuie intai sa discute cu ea, apoi sa o paraseasca in pat, iar daca revine la sentimente bune se impaca, daca insista in greseala ei, atunci sa o loveasca (usor , ca o atingere usoare, adica cu sensul de mustrare).
Din moment ce in alte citate este scris clar ca barbatul nu are voie sa o loveasca pe femeie, nu are voie sa-i lase urme pe corp, deci nu are voie sa o bata efectiv, cu forta fizica, si nu are voie sa-i atinga fata, si din moment ce Profetul Muhammad a dat de inteles ca acea "lovitura" sa fie usoara, ca o atingere, inseamna ca un barbat nu are voie sa o bata pe sotia lui. Gestul lui de "lovire" nu trebuie sa o doara fizic pe femeie, ci sa fie usor ca si forta fizica, ca o atingere pe umar, gest care se vrea ca o mustrare.

gandeste-te in felul urmator:

daca ai fi casatorita si te-ai certa cu sotul tau din vina ta, pt o greseala de a ta, cum ti-ar placea sa procedeze cu tine? sa discute cu tine, nu? bun, asta e prima etapa in rezolvarea conflictului.

daca tu insisti, si sotul tau nu doarme cu tine o noapte, tu ca o femeie care-ti iubesti sotul si traiti impreuna ca sot si sotie, nu vei simti remuscari, si nu te vei gandi la ceea ce ai facut? nu te vei gandi daca ai gresit sau nu, si daca a fost vina ta, vei recunoaste aceasta si te vei impaca cu sotul tau?
deci dupa o noapte in care dormi singura, fara sot, cred ca vei regreta ceea ce ai facut. e drept ca pt sotiile extrem de indragostite de sot, aceasta e o pedeapsa cam aspra:) dar foarte eficienta.

dar daca apoi o femeie insista totusi in greseala ei, (si cred, ca nu poate fi decat rau intentionata sau cu defecte de caracter din moment ce insista in greseala ei dupa epuizarea celor 2 etape de rezolvare a conflictului, care cred ca sunt suficiente pt rezolvare), ce vrei sa faca sotul ei cu ea? daca esti sincera cred ca poti sa admiti ca sunt femei carora le place sa se certe sau sa aiba ultimul cuvant in cearta, etc...nu toate femeile sunt "gingase", "firave" si "pure"..ca sa zic asa..nu toate sunt blande si respectuoase....sau ca sa zic mai pe sleau, sunt si femei carora le place sa insiste in cearta, in barfa si in rautate. atunci inseamna ca sotul, daca o "loveste", adica o atinge usor ca o mustrare , ca sa simta ca a gresit si ca a ajuns la limita, e rau? daca ai fi barbat si sotia ta insista intr-o cearta iscata din vina ei ce ai face?

nicaieri in Coran nu este scris ca barbatul poate sa o loveasca pe femeie fara motiv, dimpotriva; si este scris ca barbatul sa fie cu frica de Dumnezeu in privinta comportamentului sau fata de femeie. deci cred ca acest citat, la care te-ai referit, trebuie interpretat intocmai, adica lovitura este ultima etapa in cazul unui conflict nerezolvat, iar daca tinem seama de celalalte invataturi ale Coranului, cred ca putem sta linistiti ca un barbat credincios se va teme sa faca un rau din orice punct de vedere sotiei sale.

Si pe viitor, nazirah, daca pui un citat din Coran, sa nu il tai, ci sa citesti pana la capat ce scrie. Nu de alta, dar sensul poate fi total diferit daca lasi pe dinafara anumite versete.

Surat An-Nisa, verset 34:

"Barbatii sunt protegiuitori ai femeilor, datorita calitatilor deosebite cu care i-a inzestrat Allah si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor. Iar cele evlavioase [dintre femei] sunt ascultatoare si pazitoare [ale celor care trebuiesc pazite] in absenta [sotilor lor], pe care si Allah le pazeste. Pe acelea de a caror neascultare va temeti, povatuiti-le, parasiti-le in paturi si loviti-le! Dar daca ele [revin si] asculta de voi , atunci nu mai cautati pricina impotriva lor. Allah este Cel mai Inalt si Maret".

Mariyah
08-22-2006, 05:48 PM
dand cinste femeii ca unui vas mai slab"

in sensul ca femeile sunt asemeni unui vas slab adica :fragile . dând cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unora care vor moşteni împreună cu voi harul vieţii...
Trebuie sa ai grija cum sa te comporti cu ele.

Voi, bărbaţilor, de asemenea, trăiţi înţelepţeşte cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, şi faceţi-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt moştenitoare ale harului vieţii, aşa încât rugăciunile voastre să nu fie împiedicate. ( Petru 3: 7)



cum explici ca este scris in Biblie ca fameia trebuie sa se supuna barbatului si sa asculte de barbat?

vrei sa umplu paginile de femei prorooci in biblie, atat din V T cat si N T care judecau peste orase ? sa vezi conditia femeii crestine?
in cate religii un barbat necredincios se sfinteste printr-o femeie?:36_1_21:

v-am promis alte citate senzationale dar deocamdata am decis sa-mi pregatesc licenta asa ca va mai dura :)

amal
08-22-2006, 05:57 PM
un barbat necredincios se sfinteste printr-o femeie

nu inteleg acest citat...nu inteleg care este sensul exact...din moment ce un barbat e necredincios, cum adica se sfinteste printr-o femeie? daca e necredincios, trebuie sa se caiasca sa se poarte ca un credincios...daca pui un barbat betiv sau stiu eu cum, langa o femeie oarecare, gata, devine sfant? pt ca in acest citat scrie doar femeie, fara nici o alta completare, chiar nu inteleg sensul...doar femeia nu e sfanta, oricum ar fi ea ca si persoana...acuma sa nu-mi spui ca si simion, ca noi toti suntem sfinti. avem suflet, iar cei credinciosi cu adevarat, cred eu, au Duh Sfant, insa eu personal nu pot zice unui om oarecare ca e sfant, daca nici macar faptele lui nu sunt bune.

asa cum in crestinsim au fost femei cu un rol deosebit, asa au fost si in islam. Khadija este una din ele, ea a avut un rol important in societate, iar Profetul se consulta cu ea in multe privinte. ea a fost, ca sa zic asa, un "lider" , un "sfatuitor"pt comunitatea ei.

Mariyah
08-22-2006, 06:03 PM
"Caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios”
(I Corinteni VII, 12-14)

eu suspecteze versetul asta si ca sfat impotriva casatoriilor mixte dar e doar o supozitie:36_1_21:

imanikka
08-22-2006, 08:20 PM
De cand sunt eu nu am citit interpretari mai proate ca astea.
Imi cer scuze dar e adevarat.
Ti-am prezentat ce a spus Iisus,
Si totusi am rugat pe cineca sa-mi explice urmatorul verset :
,,Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu."(Luca 14:26)


F gresit , nu e nevoie de coran ca sa stim cum sa ne comportam cu mama ,cu cate sute de ani inainte de coran in Biblie apare :
Cum mângâie pe cineva mamă-sa, aşa vă voi mângâia Eu" (Isaia 66:13).:36_1_21:
Pacat sa nu cunosti scriptura.

Acum imi dai argumente din VT?:36_1_21: Nu ai spus ca a venit Isus si a facut o Noua Lege. Si eu ti-am dat exemple din VT cat de frumos se vorbeste despre mame , pacat ca in NT nu am gasit sau poate nu am cautat bine :confused:
Este mai simplu ca buna ziua.
Iisus nu neaga importanta mamei sale.
Doar un om care nu are minte sau nu stie sa citeasca ar putea afirma asta.

Afirmi ca nustiu sa citesc sau cum, sau ca nu am minte?DAti seama ce vorbesti si ce scrii. Tu cand dai intrebari din Islam , ti-a zis cineva ca nu stii sa citesti? Daca vrei explica , daca nu poti sa nu citesti. Mi-e indiferent.:scenic:

Ideea e ca: Dumnezeu trebuie sa fie pe primul loc si apoi parintii.
Asta este ierarhia in crestinism , Dumnezeu pe primul loc apoi familia, pt EL trebuie sa intorci spatele parintilor daca e nevoie , daca El iti cere asta.

DAca tu afirmi asa e ok. Daca nu i-a dat nici o importanta am inteles din ce cauza , dar asta este un raspuns? Asta esta indiferenta si nerecunoastere

33. Şi răspunzând lor le-a zis: Cine este mama Mea şi fraţi i Mei?
34. Şi privind pe cei ce şedeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea şi ţii Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu şi sora Mea şi mama Mea.(Marcu3:31 -35)

De ce nu ai postat atitudinea barbatului in Coran fata de o femeie care nu asculta ?In Biblie scrie orice dar nici intr-un loc lovirea femeii nu este permisa.

Ti-a explicat Amal , mai bine ca nici nu se putea.

Tot vorbeai de omorare :
13. De îşi va lua cineva femeie şi va intra la dânsa,
14. Iar apoi o va urî şi va ridica asupra ei învinuiri de lucruri urâte, va împrăştia zvon rău despre ea şi va zice: Am luat femeia aceasta şi am intrat la ea şi n-am găsit la ea feciorie,
15. Atunci tatăl fetei şi mama ei să ia şi să ducă semnele fecioriei fetei la bătrânii cetăţii, în poartă;
16. Şi tatăl fetei să zică bătrânilor: Am dat pe fiica mea de femeie acestui om şi acum el a urât-o,
17. Şi iată ridică asupra ei învinuiri de lucruri urâte, zicând: N-am găsit feciorie la fiica ta; dar iată semnele fecioriei fiicei mele. Şi să întindă haina înaintea bătrânilor cetăţii.
18. Atunci bătrânii acelei cetăţi să ia pe bărbat şi să-l pedepsească;
19. Să pună asupra lui gloabă de o sută de sicli de argint şi să-i dea tatălui fetei, pentru că a stârnit zvonuri rele despre o fată israelită; ea însă să-i rămână femeie şi el să nu se poată despărţi de ea toată viaţa lui.
20. Iar dacă cele spuse vor fi adevărate şi nu se va găsi feciorie la fată,
21. Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare, pentru că a făcut lucru de ruşine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău.
22. De se va găsi cineva dormind cu femeie măritată, pe amândoi să-i daţi morţii: şi bărbatul, care a dormit cu femeia şi femeia. Şi aşa să stârpeşti răul din Israel.
23. De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa,
24. Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău. (deuteronom :22)

Mariyah
08-22-2006, 09:56 PM
ti-am explicat deja
asa ca pot sa te intreb de ce tot te repeti cu trei versete cu campul si cetatea ?:36_1_21:

Să pună asupra lui gloabă de o sută de sicli de argint şi să-i dea tatălui fetei, pentru că a stârnit zvonuri rele despre o fată israelită; ea însă să-i rămână femeie şi el să nu se poată despărţi de ea toată viaţa lui.

ti-am spus ca e vechiul testament si recomandarile pt poporul ales
dar nu-i nimic prezinti intre timp si situatia femeii iudaice deci este la subiect
insa nu crea un amalgam incurcand-o cu femeia crestina conform lui Iisus

ti-am promis ca voi mai posta peste 30 de versete referitoare la conditia femeii in crestinism, prooroace sau nu si ma voi tine de cuvant.

Adevar
08-22-2006, 11:19 PM
Despre femei, cartea lui Allah zice ca ele sunt inferioare barbatilor si sotii lor au voie sa le biciuiasca si sa le pedepseasca daca le gasesc neascultatoare (Coran 4:34). Ne ‘invata’ ca femeia va merge in iad daca nu-si asculta sotul (Coran 66:10). Sustine ca barabtul are un ascendent asupra femeii (Coran 2:228). Nu numai ca neaga dreptul egal al femeii la mostenire, dar priveste deasemenea femeia ca [cenzurat] si decreteaza ca marturia ei nu este admisibila in curte (Coran 2:282). Asta se traduce astazi ca intotdeauna cand o femeie este violata, aceasta nu poate acuza pe violator fara sa produca un martor de sex masculin. Mohamed a permis barbatilor sa se casatoreasca cu pana la patru neveste, si le-a dat autorizatia sa se culce cu sclavele lor ca si cu cate femei captive pot avea (Coran 4:3). El insusi a facut exact acest lucru. Astfel se explica de ce intotdeauna cand o armata musulmana subjuga o alta natiune, ei ii numesc ‘kafir’ (pagani), si isi obtin asatfel permisiunea sa violeze femeile si sa masacreze barbatii. Soldatii pakistanezi au violat 250 000 de femei bengali in 1971 dupa ce au masacrat 3 000 000 de civili neinaramati cand leaderul lor religios a decretat ca bangladesienii sunt ne-islamici (cu toate ca erau toti de religie islamica). Astfel se explica de ce paznicii de puscarii ai regimului islamic din Iran violeaza si apoi omoara femeile fara sa dea nimanui socoteala, numindu-le doar apostate si dusmance ale lui Alah.

nour_alaa
08-22-2006, 11:52 PM
Despre femei, cartea lui Allah zice ca ele sunt inferioare barbatilor si sotii lor au voie sa le biciuiasca si sa le pedepseasca daca le gasesc neascultatoare (Coran 4:34).
Iata ca cum este tradus sensul acestora in Quran :34.
Bărbaţii sunt proteguitori ai muierilor, datorită calităţilor deosebite cu care i-a dăruit Allah şi datorită cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor. Iar cele evlavioase [dintre femei] sunt ascultătoare şi păzitoare [ale celor care trebuiesc păzite] în absenţa [soţilor lor](32), pe care şi Allah le păzeşte. Pe acelea de a căror neascultare vă temeţi, povăţuiţi-le, părăsiţi-le în paturi şi loviţi-le(33)! Dar dacă ele [revin şil ascultă de voi, atunci nu mai căutaţi pricină împotriva lor. Allah este Cel mai înalt, Măreţ (Aliyy ,Kabir)(34)
32) Onoarea şi averea soţilor.
33) Loviţi-le, dar nu violent, ci uşor, pentru a le readuce la ascultare.
34) 'A/iyy, Kabir. Cele două epitete sunt folosite aici pentru a dovedi bărbaţilor că Allah este mai puternic decât ei. în consecinţă, se cuvine ca ei să nu-şi lovească soţiile pe nedrept, profitând de slăbiciunea lor, întrucât Allah este ocrotitorul lor

Ne ‘invata’ ca femeia va merge in iad daca nu-si asculta sotul (Coran 66:10). Uita si aici :
66:10. Allah le-a dat drept pildă pentru aceia care nu cred pe muierea lui Noe şi pe muierea lui Lot, care s-au aflat sub oblăduirea a doi robi eulavioşi dintre robii Noştri şi care i-au viclenit pe ei(8), iar ei doi nu le-au putut fi de nici un ajutor la Allah(9). Şi [li] s-a zis: "intraţi în Foc [laolaltă] cu ceilalţi care intră!"
8) Prin faptul că au ajutat împotriva lor, prin necredinţa şi nesupunerea lor.
9) împotriva pedepsei Sale
Sustine ca barabtul are un ascendent asupra femeii (Coran 2:228).

2:228. Muierile divorţate trebuie să aştepte trei menstruaţii(172) şi nu le este îngăduit să ascundă ce a făcut Allah în pântecele lor(173), dacă ele cred în Allah şi în Ziua de Apoi. Iar bărbaţii lor sunt mai îndreptăţiţi să le aducă înapoi în acest răstimp, dacă vor împăcarea. Ele au drepturi egale cu obligaţiile lor, după cuviinţă. Dar bărbaţii au o treaptă peste ele*(174). Şi Allah este Atotputernic, înţelept ['Aziz, Hakim].
172) Islamul incearcă să menţină starea de căsătorie, pe cât este posibil, şi toc¬mai de aceea, a impus acest răgaz înaintea unui eventual nou mariaj.
173) Dacă ele sunt gravide sau nu.
174) Deosebirea între bărbat şi femeie, din punct de vedere economic, face ca drepturile ţi îndatoririle bărbatului să fie puţin mai mari decât ale femeii.


Nu numai ca neaga dreptul egal al femeii la mostenire, dar priveste deasemenea femeia ca [cenzurat] si decreteaza ca marturia ei nu este admisibila in curte (Coran 2:282). Asta se traduce astazi ca intotdeauna cand o femeie este violata, aceasta nu poate acuza pe violator fara sa produca un martor de sex masculin. Mohamed a permis barbatilor sa se casatoreasca cu pana la patru neveste, si le-a dat autorizatia sa se culce cu sclavele lor ca si cu cate femei captive pot avea (Coran 4:3)..
uite :
4:3 Iar dacă vă temeţi că veţi fi nedrepţi cu orfanii, luaţi de soţii pe acelea care vă plac dintre femei - două, trei sau patru(4), dar dacă vă temeţi că nu veţi fi drepţi [cu ele], atunci [luaţi] una singură sau ce se află în stăpânirea mâinilor voastre drepte.(5) Aceasta [este situaţia care] vă dă cea mai mică putinţă de a purcede nedrept.
4) Această sură se referă la unele probleme sociale cu care s-a confruntat comunitatea musulmană după bătălia de la Uhud: mulţi orfani şi văduve şi câţiva captivi de război. Ei trebuiau trataţi după principii umanitare şi echitabile. Profetul propune căsătoria cu fetele rămase orfane, dacă prin aceasta le sunt protejate interesele şi bunurile în mod drept. Dacă în perioada anterioară Islamului {Jahiliyya) numărul soţiilor nu era limitat, Coranul limitează numărul lor la patru, cu condiţia de a ie asigura un tratament perfect egal din punct de vedere material şi afectiv. Dacă aceste condiţii nu pot fi îndeplinite, se recomandă monogamia. Principiul porneşte de la o situaţie din trecut, dar el are o valabilitate generală în etica islamică.
5) Expresia s-a referit iniţial la robii proveniţi dintre prizonierii de război - bărbaţi şi femei - care, cu timpul, au devenit parte din patrimoniul stăpânului lor. Dar în acest context sunt avute în vedere femeile roabe
El insusi a facut exact acest lucru. Astfel se explica de ce intotdeauna cand o armata musulmana subjuga o alta natiune, ei ii numesc ‘kafir’ (pagani), si isi obtin asatfel permisiunea sa violeze femeile si sa masacreze barbatii. Soldatii pakistanezi au violat 250 000 de femei bengali in 1971 dupa ce au masacrat 3 000 000 de civili neinaramati cand leaderul lor religios a decretat ca bangladesienii sunt ne-islamici (cu toate ca erau toti de religie islamica). Astfel se explica de ce paznicii de puscarii ai regimului islamic din Iran violeaza si apoi omoara femeile fara sa dea nimanui socoteala, numindu-le doar apostate si dusmance ale lui Alah.


Citeste si intelege ce a vrut cu adevarat sa ne spuna nu dora sensul pe care tu vrei sa il intelegeeu am scris cu albastru sa intelegi ...

suleiman
06-23-2008, 01:55 AM
Am cautat acest subiect si imi place cum sora iman a organizat subiectul .

Il aduc la suprafata pentru importanta lui .

maryam
06-23-2008, 03:15 AM
:salam:

;)cu precizarea ca apartine www.islamulazi :D din cate imi amintesc cartea este chiar tradusa de Huda (de fapt postarea cu titlul asta este o parte din carte!)