PDA

View Full Version : A fi sau a nu fi... politicos cand te afli in vizita... aceasta-i intrebarea



shama
08-22-2006, 03:37 PM
Cum ar trebui sa te comporti, ca nemusulman, in casa unui musulman ca sa fii considerat o persoana politicoasa?
Care sunt greselile cele mai frecvente ce se pot face (si, dupa Murphy, care se fac sigur :) ) si care sunt gafele ce trebuie neaparat evitate pentru a nu aduce atingere ospitalitatii celui care s-a oferit sa te gazduiasca?

suleiman
08-22-2006, 04:20 PM
Problema e invers ..
Cand merge un musulman la un crestin ..

gabriela guettat
08-22-2006, 04:44 PM
Iubita, dar iti vin niste intrebari ..sa zic "gandite",mashallah!


Cum ar trebui sa te comporti, ca nemusulman, in casa unui musulman ca sa fii considerat o persoana politicoasa?

Pai daca nu esti musulman,inseamna ca nu stii regulile care se aplica,mic exemplu:daca esti barbat, nu dai mana decat cu barbatii care ii gasesti acolo unde esti invitat;cu femeile nu se da mana.
Deci acum te intreb eu pe tine,cunoaste persoana nemusulmana ceva din islam??ca sa putem discuta pe aceasta tema bine.


Care sunt greselile cele mai frecvente ce se pot face (si, dupa Murphy, care se fac sigur ) si care sunt gafele ce trebuie neaparat evitate pentru a nu aduce atingere ospitalitatii celui care s-a oferit sa te gazduiasca?

1 Imbracaminte decenta
2 Daca sunt cupluri barbati invita barbatii.
Cand intampina:barbatul intampina barbat si femeia, femeie.
3 Daca esti invit la masa sa accepti sa nu spui "o nu mie foame ,nu acum...
4 Control la exprimare,vorbe...si vorbitul incet
5 Sa respecti orele cand merg sa se roage
Si o sa iti mai scriu cand ai sa imi dai mai multe detalii!

shama
08-22-2006, 07:51 PM
Problema e invers ..
Cand merge un musulman la un crestin ..


Suleiman, eu o vreau p-aia dreapta, nu invers :smile16: Da' daca vrei tu, dupa ce ma lamuresc cu problema mea, o discutam si pe cea ridicata de tine, cu inversul :36_1_21:
Te referi la modul in care un crestin trebuie sa trateze un musulman atunci cand il primeste in vizita?

shama
08-22-2006, 08:12 PM
Iubita, dar iti vin niste intrebari ..sa zic "gandite",mashallah!


Cum ar trebui sa te comporti, ca nemusulman, in casa unui musulman ca sa fii considerat o persoana politicoasa?

Pai daca nu esti musulman,inseamna ca nu stii regulile care se aplica,mic exemplu:daca esti barbat, nu dai mana decat cu barbatii care ii gasesti acolo unde esti invitat;cu femeile nu se da mana.
Deci acum te intreb eu pe tine,cunoaste persoana nemusulmana ceva din islam??ca sa putem discuta pe aceasta tema bine.


Care sunt greselile cele mai frecvente ce se pot face (si, dupa Murphy, care se fac sigur ) si care sunt gafele ce trebuie neaparat evitate pentru a nu aduce atingere ospitalitatii celui care s-a oferit sa te gazduiasca?

1 Imbracaminte decenta
2 Daca sunt cupluri barbati invita barbatii.
Cand intampina:barbatul intampina barbat si femeia, femeie.
3 Daca esti invit la masa sa accepti sa nu spui "o nu mie foame ,nu acum...
4 Control la exprimare,vorbe...si vorbitul incet
5 Sa respecti orele cand merg sa se roage
Si o sa iti mai scriu cand ai sa imi dai mai multe detalii!

Multumesc, gabriela :give_rose: .
Ca sa simplificam problema, sa spunem ca este vorba de o femeie, casatorita, nemusulmana, care este invitata la o familie de musulmani. Femeia din exemplu stie cate ceva despre islam, dar nu cunoaste, ca sa zic asa, obiceiurile casei, ce se cuvine si ce nu se cuvine sa faca in aceasta situatie.
Sau, eventual, daca o astfel de vizita chiar nu se cade si biata femeie ramane cu buza umflata ca nu poate merge de una singura la o familie, sa luam exemplul unei familii de nemusulmani invitata la o familie musulmana.
Cam despre asta ar fi vorba.

gabriela guettat
08-22-2006, 11:16 PM
Iubita la ceea ce spui tu,se poate duce fara nici o problema aceasta femeie nemusulmana la aceea familie.
Dar barbati casei nu au de ce sa fie prezenti,pentru ca la musulmani se respecata prezervarea familiei.
Daca aceasta femeie este insotita de un barbat oricum acesta va fi intampinat de barbatul familiei respective.
Iar cu femeia musulmana se va comporta natural si totul inshallah va trece cu bine,daca este invitata sa manace, sa manace, daca e invitata sa meraga sa viziteze ceva cu ea sa mearga,daca ii vorbeste de religie sa o asculte si daca are ceva de zis sa vorbesca pe un ton prietenos,si sper ca totul va fii bine pentru acesata doamna!!!
In orice caz daca cumva mai ai ceva nelamuriri sa ne spui draga,si inshallah sa incercam eu cu surorile mele sa iti raspundem:give_rose:

shama
08-22-2006, 11:53 PM
Iubita la ceea ce spui tu,se poate duce fara nici o problema aceasta femeie nemusulmana la aceea familie.
Dar barbati casei nu au de ce sa fie prezenti,pentru ca la musulmani se respecata prezervarea familiei.
Daca aceasta femeie este insotita de un barbat oricum acesta va fi intampinat de barbatul familiei respective.
Iar cu femeia musulmana se va comporta natural si totul inshallah va trece cu bine,daca este invitata sa manace, sa manace, daca e invitata sa meraga sa viziteze ceva cu ea sa mearga,daca ii vorbeste de religie sa o asculte si daca are ceva de zis sa vorbesca pe un ton prietenos,si sper ca totul va fii bine pentru acesata doamna!!!
In orice caz daca cumva mai ai ceva nelamuriri sa ne spui draga,si inshallah sa incercam eu cu surorile mele sa iti raspundem:give_rose:

Multumesc mult, gabriela. Lucrurile par destul de simple, fara prea mult loc pentru greseli grosolane :).
Acum, daca, sa spunem, doamna in cauza ar vrea sa duca familiei respective niste mici atentii - ca doar nu se cuvine sa mergi cu mana goala in vizita - cam ce ar putea duce?

gabriela guettat
08-23-2006, 12:40 AM
Iubita tot ce sunt cadouri in ISLAM sunt incurajate,apropie oameni,intaresc prietenia.

Ce sa te sfatuiesc sa nu ii duci;
tot ce e interzis in ISLAM;
bibelouri,tablouri pictate (animale,oameni tot ce are viata),ciocolata cu alcool;toate sunt interzise in islam;

In schimb o esarfa,o vaza,o cutie de bomboane de ciocolata,buchet de flori,o sa ii faca placere.

Iubita asta nu este tot, dar asta ce imi trecu prin cap, acum pe loc!:give_rose:

shama
08-23-2006, 01:50 AM
Iubita tot ce sunt cadouri in ISLAM sunt incurajate,apropie oameni,intaresc prietenia.

Ce sa te sfatuiesc sa nu ii duci;
tot ce e interzis in ISLAM;
bibelouri,tablouri pictate (animale,oameni tot ce are viata),ciocolata cu alcool;toate sunt interzise in islam;

In schimb o esarfa,o vaza,o cutie de bomboane de ciocolata,buchet de flori,o sa ii faca placere.

Iubita asta nu este tot, dar asta ce imi trecu prin cap, acum pe loc!:give_rose:

Multumesc, sfaturile tale sunt utile! Daca mai ai si altele, le astept si le primesc cu placere. :give_rose:

hannen
08-23-2006, 05:12 AM
Draga mea ,am citit si ieri si m-am gindit la intrebarea ta.Inca ma gindesc!:)
E o intrebare de foarte bun simt insa mie imi vine in minte ca si unii si altii suntem oameni si ca nu trebuie sa facem cine stie ce eforturi si sa ne tratam unii pe altii cu ceva deasupra altora...nu stiu cum sa explic.
Asa cum a zis Gabriela,sa te feresti de cadouri haram in rest e ok ,adica sunt de ajuns cei 7 ani de acasa,zic eu:)

E adevarat ca de obicei barbatul nu sta intre doua femei cind se intilnesc daca e singurul din zona,sau singur cu prietena sotiei dar eu am prietene crestine care imi vin in vizita ,unele vin si stau citeva zile deci n-am cum in acest timp sa-mi alung sotul de acasa!:smile16:
Si nu doar in cazul prietenelor crestine ,ci a oricarei femei "straine" dar asa cum am zis ,sunt situatii cind nu poti sa scoti pe unul din casa ,pe sot sau pe prietena.(nici nu vreau:36_1_21: )
Allah stie mai bine,si cu siguranta stie ce este in inimile noastre si care sunt intentiile noastre.

Asa ca,fa vizita aia fara stress!:) :give_rose:

shama
08-23-2006, 10:27 AM
Draga mea ,am citit si ieri si m-am gindit la intrebarea ta.Inca ma gindesc!:)
E o intrebare de foarte bun simt insa mie imi vine in minte ca si unii si altii suntem oameni si ca nu trebuie sa facem cine stie ce eforturi si sa ne tratam unii pe altii cu ceva deasupra altora...nu stiu cum sa explic.
Asa cum a zis Gabriela,sa te feresti de cadouri haram in rest e ok ,adica sunt de ajuns cei 7 ani de acasa,zic eu:)

E adevarat ca de obicei barbatul nu sta intre doua femei cind se intilnesc daca e singurul din zona,sau singur cu prietena sotiei dar eu am prietene crestine care imi vin in vizita ,unele vin si stau citeva zile deci n-am cum in acest timp sa-mi alung sotul de acasa!:smile16:
Si nu doar in cazul prietenelor crestine ,ci a oricarei femei "straine" dar asa cum am zis ,sunt situatii cind nu poti sa scoti pe unul din casa ,pe sot sau pe prietena.(nici nu vreau:36_1_21: )
Allah stie mai bine,si cu siguranta stie ce este in inimile noastre si care sunt intentiile noastre.

Asa ca,fa vizita aia fara stress!:) :give_rose:

Deocamdata discutia este pur informativa, ceva de genul: "in caz ca...". Sigur ca la o adica se vor stradui ambele parti ca "interactiunea" sa fie placuta si sa fie urmata de intoarcerea vizitei... Multumesc pentru raspuns, hannen.

huda_alrahim
09-11-2006, 03:00 AM
Am fost in situatia asta...nu eram inca musulmanca si am fost invitata unei familii de musulmani...Am facut si nefacute, dar ei au inteles ca nu era vb de lipsa de respect ci pura necunoastere....
Am intrat incaltata, caci m-au lasat sa intru prima si nu am observat ca ei s-au descaltat in urma lor...ei au zambit si nu mi-au spus nimic, nu au facut nici o observatie...
Cat am stat in sufragerie, pe el l-am vazut relativ putin, atat cat sa nu simt ca el ma evita...
Tot timpul cat am stat la ei am incercat sa invat de la ei, cum se comporta, cum isi vorbesc...si chiar daca greseam nu mi se facea observatie...
Cand am trecut la Islam, atunci mi s-a spus camd ce e bine si ce e rau, care se aduna pe parcurs...
Dar si daca esti gazda si daca esti musafir, musulman sau crestin, trebuie sa il respecti pe celalalt si sa incerci sa nu faci nimic ce pe celalat in jigneste...

aiscia
09-12-2006, 11:43 AM
Ce Subiect Frumos Si Inteligent Mashaallah...

Imi Amintesc Ca Eram Muslim De Patru Luni,inca Nu Purtam Hijab Si Am Fost Invitati Sa Sarbatorim Aid'ul Intr-o Familie Total Necunoscuta Mie...cand Am Ajuns Acolo,dintr-o Data Am Realizat Ca Sotul Meu Nu Era Pe Nicaieri...si Nu Intelegeam De Ce Si Unde Disparuse...dar Vedeam Ca Mereu Pleaca Farfurii Pline Si Se Intorc Goale...
Am Intrebat Unde Este Toaleta( Ma Gandeam Ca Asa Pot Sa Descopar Misterul Serii)...si Abia In Seara Aceea Am Descoperit Ca Vizitele Intre Musulmani Nu Sunt Ca Si La Nemusulmani...am Incercat Sa Ma Port Cat Mai Bine Posibil,mai Ales Ca Toate Vorbeau In Araba Si Eu Nu Intelegeam Nimic,dar Ma Simteam Bine Si Fericita Ca Stau Impreuna Cu Surioarele Mele...
Dupa Aceea Vizita,nu Stiu Exact Ce S-a Intamplat In Sufletelul Meu,ca De A Doua Zi Mi-am Pus Hijabul Si Nu Am Mai Renuntat Niciodata La El...
Vizitele Intre Musulmani Sunt Fffff Frumoase Si Calduroase...iar Faptul De Separatism Intre Femei Si Barbati Este Minunat...femeile Se Simt In Largul Lor,glumesc,rad Fara Sa Se Jeneze Ca Este Un Barbat Si Face Haram...la Fel Si Barbatii...

shama
09-12-2006, 01:38 PM
Multumesc pentru raspunsurile voastre, care s-au transformat, din simpla informatie, in sfaturi, amintiri si experienta de viata. Din cate constat, occidentalii se complica mult prea mult despicand firul in patru cu tot felul de protocoale, cu tot felul de amanunte "tehnice", de genul cum sa stai la masa, cum sa tii cutitul si furculita, unde sa-ti tii coatele in timupl mesei, pe cine sa saluti primul, daca sa te ridici sau nu de la locul tau cand esti salutat etc. etc. cand, de fapt, o vizita este in primul rand o relatie degajata, o ocazie in care sa cunosti lume si sa fii cunoscut, un prilej sa te simti bine.
Incep sa am impresia ca spiritul oriental, cu simpla dar autentica lui ospitalitate si politetea sa implicita sunt mult mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie relatia dintre o gazda si un musafir.
Va multumesc :give_rose: si astept in continuare amintiri, sfaturi sau, de ce nu, poate deschidem un subcapitol nou, unul cu gafe facute in vizita :). Tonul s-a dat deja :36_1_21: .