PDA

View Full Version : Urgent!!!!!!!



um-rahmun
08-23-2006, 05:30 PM
Am cumparat azi un fazan si vroiam sa fac o supa.
In ISLAM este permisa aceasta pasare sau nu????????
Sa fac supa sau e haram sa mananc aceasta pasare?

Nadia
08-23-2006, 05:59 PM
Sincer nu stiu de ce ar trebui sa fie haram. Atat timp cat o sacrifici in numele lui ALLAH subhana wa ta'ala...:confused: nu stiu exact...mai asteapta si alte raspunsuri.:give_rose:

Raisa
08-23-2006, 06:03 PM
Daca este o pasare e ok sa o gatesti cu conditia sa fie taiata halal, adica sa fie rostit numele lui Allah asupra ei si carnea sa nu fie insangerata cand o mananci, adica sa fie bine gatit

Cred ca poti sa faci supa linistita

um-rahmun
08-23-2006, 06:10 PM
Daca este o pasare e ok sa o gatesti cu conditia sa fie taiata halal, adica sa fie rostit numele lui Allah asupra ei si carnea sa nu fie insangerata cand o mananci, adica sa fie bine gatit

Cred ca poti sa faci supa linistita

Problema este cu ce se hraneste aceasta pasare?
Are o hrana deosebita si cereale si insecte (inclusiv soparle)
Cu taiatu am rezolvat-o dar nu stiu daca este bine de mancat sau ma voi opri din cauza hranei pe care o consuma ea .
Voi ce ziceti?

Raisa
08-23-2006, 06:31 PM
Scuze ca nu te pot ajuta, habar nam ce mananca pasarea aia, iaca la asta nu m-am gandit. Dar pana acum nam auzit ceva special legat de hrana animalelor sacrificate.

Pai pe cine sa intrebi? in Qur'an este specificat clat ca pasarile ne sunt permise , nu se zice nimic despre felul in care au fost hranite. Pai asa putem sa ne gandim si la cele pe care le luam din comet, ce stim noi ce au mancat respectivele zburatoare?

um-rahmun
08-23-2006, 06:52 PM
Habar n-am ce sa fac.
Eu stiam ca nu avem voie sa mancam animale inclusiv pasari care se hranesc cu animale,carne mortaciune,sange etc.
Eu am crescut la tara si am vazut ca gainile mancau matele altei gaini,viermi ,omide si multe altele.Cu toate astea se consuma carnea de pui.Sa consider ca si fazanul se consuma precum gaina?
Oare sa-mi fac supa aia sau sa arunc fazanul ala?

Amaly
08-23-2006, 08:25 PM
Salam alikum,sunt noua si m-a amuzat povestea cu fazanul.Poate ca e de mult aruncat la cos dar parerea mea e ca puteai sa-l consumi.Mie o fata araboaica mi-a spus ca e pacat sa maninci tot ce are ghiare,precum carnea de urs.Din pacate eu am mincat carne de urs ca nu stiam ca nu e voie.Multa vreme am crezut ca numai carnea de porc e interzisa.Eu stiu ca fazanii se hranesc numai cu boabe si paote gize dar de sopirle sincer nu am auzit sa consume.Si gizele nu sunt carne.Deci nu e pacat.

um-rahmun
08-23-2006, 08:41 PM
Salam alikum,sunt noua si m-a amuzat povestea cu fazanul.Poate ca e de mult aruncat la cos dar parerea mea e ca puteai sa-l consumi.Mie o fata araboaica mi-a spus ca e pacat sa maninci tot ce are ghiare,precum carnea de urs.Din pacate eu am mincat carne de urs ca nu stiam ca nu e voie.Multa vreme am crezut ca numai carnea de porc e interzisa.Eu stiu ca fazanii se hranesc numai cu boabe si paote gize dar de sopirle sincer nu am auzit sa consume.Si gizele nu sunt carne.Deci nu e pacat.

Bine ai venit Amaly!
I-ti doresc sedere cat mai placuta.
Nu l-am aruncat,mai astept sfaturi,l-am congelat deocamdata.
Ce gust avea carnea de urs?

nur
08-23-2006, 08:52 PM
salam aleikum,
surioara papa-l linistita ,este pasare si am vazut ca nu se hraneste cu soparle ,doar gaze si un fel de concentrat special daca este de crescatorie(amestec de seminte si praf de coaja de ou pt calciu iar cand sunt puii li-se da un amestec de ou,branza de vaca si iarba )la fel ca si curcanului!:002: .pupi multi la scumpici

um-rahmun
08-23-2006, 09:02 PM
salam aleikum,
surioara papa-l linistita ,este pasare si am vazut ca nu se hraneste cu soparle ,doar gaze si un fel de concentrat special daca este de crescatorie(amestec de seminte si praf de coaja de ou pt calciu iar cand sunt puii li-se da un amestec de ou,branza de vaca si iarba )la fel ca si curcanului!:002: .pupi multi la scumpici

Ce bine!Am sa-l mananc!

Sper ca nu v-am plictisit,va multumesc din suflet, ALLAH sa va aiba inpaza!

Nadia
08-23-2006, 09:09 PM
Sa ne spui cum a fost si sa nu uiti sa pui retzeta la BUCATARIE:give_rose:

um-rahmun
08-23-2006, 09:29 PM
Sa ne spui cum a fost si sa nu uiti sa pui retzeta la BUCATARIE:give_rose:

Sigur ca va voi spune cum ce gust a avut!
Acum l-am congelat.Depinde de timpul pe care il voi avea in viitorul apropiat ,cum reusesc i-l voi gati.
Am cumparat si 6 prepelite japoneze, pe ele aram sigura ca se pot manca.
Va voi spune cum a iesit poate va fac pofta.
Cine stie poate voi face o crescatorie de prepelite si una de fazani iar voi veti fi clientele mele:smile16: :smile16:

latifa
08-23-2006, 09:31 PM
Sigur ca va voi spune cum ce gust a avut!
Acum l-am congelat.Depinde de timpul pe care il voi avea in viitorul apropiat ,cum reusesc i-l voi gati.
Am cumparat si 6 prepelite japoneze, pe ele aram sigura ca se pot manca.
Va voi spune cum a iesit poate va fac pofta.
Cine stie poate voi face o crescatorie de prepelite si una de fazani iar voi veti fi clientele mele:smile16: :smile16:


:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: Ema esti mortala:give_rose:
Da ce-ti veni cu exotismele astea?:give_rose:

AAAA,VROIAM SA-TI SPUN CA PREPELITELE LE POTI FACE LA CUPTOR,UMPLUTE CU OREZ:smile16:

um-rahmun
08-23-2006, 09:40 PM
:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: Ema esti mortala:give_rose:
Da ce-ti veni cu exotismele astea?:give_rose:

Sa fiu sincera am vrut sa fac un pic viata mai exotica.
Din fericire sotul m-a urmat pe acest regim alimentar.
Am inceput cu animale de balta:racii,scoici,caracatita multe altele la care nu le stiu numele.
De multe ori ne stambam la masa in acelasi timp ne amuzam mai ales cand vedeam ca se uita la noi raci din farfurie::36_1_21: :36_1_21:
Urmeaza pasarile salbatice,oua de prepelita deja am mancat.
Bineinteles nu vreau sa incalc poruncile lui ALLAH privind hrana omului.
Apropo toate animalele de balta erau bune de tot!Scoici negre saptamanal mancam.

latifa
08-23-2006, 09:47 PM
Sa fiu sincera am vrut sa fac un pic viata mai exotica.
Din fericire sotul m-a urmat pe acest regim alimentar.
Am inceput cu animale de balta:racii,scoici,caracatita multe altele la care nu le stiu numele.
De multe ori ne stambam la masa in acelasi timp ne amuzam mai ales cand vedeam ca se uita la noi raci din farfurie::36_1_21: :36_1_21:
Urmeaza pasarile salbatice,oua de prepelita deja am mancat.
Bineinteles nu vreau sa incalc poruncile lui ALLAH privind hrana omului.
Apropo toate animalele de balta erau bune de tot!Scoici negre saptamanal mancam.


Wawww!Cred ca e o adevarata aventura viata sotului tau langa tine:give_rose: Pai hai ,iubita,da-ne si noua mai multe idei de astea:give_rose: Ca cine stie,poate reusim si unele dintre noi sa-i mai scoatem pe sotii nostri din problemele de zi cu zi:36_1_21:

Sa ne traiesti,iubita:give_rose:

Nadia
08-23-2006, 09:49 PM
Fructele de mare le-am incercat sunt foarte delicioase :smile16: :smile16: dar as fii vrut sa incer si niste pasarici exotice, le gasesc dar nu si la magazinele de carne halal, numai la alimentarele obisnuite :smile308: :smile308:

Saira
08-23-2006, 09:49 PM
Sa fiu sincera am vrut sa fac un pic viata mai exotica.
Din fericire sotul m-a urmat pe acest regim alimentar.
Am inceput cu animale de balta:racii,scoici,caracatita multe altele la care nu le stiu numele.
De multe ori ne stambam la masa in acelasi timp ne amuzam mai ales cand vedeam ca se uita la noi raci din farfurie::36_1_21: :36_1_21:
Urmeaza pasarile salbatice,oua de prepelita deja am mancat.
Bineinteles nu vreau sa incalc poruncile lui ALLAH privind hrana omului.
Apropo toate animalele de balta erau bune de tot!Scoici negre saptamanal mancam.




:36_1_21: am incercat si eu mai demult "exotisme" de-astea...dar n-am avut curaj pana la capat :36_1_21: n-am mancat decat raci,scoici,melci,caracatite (care-s ff buneeeeeee :scenic: )...oua de prepelita am avut acasa dar imi venea rau numai cand le vedeam,cum sa le si mananc?!?!in schimb il vedeam pe tata cum le manca...le punea in lingura crude!!!yuckkk...nu stiu la ce zicea ca-s bune...dar n-a reusit sa ma convinga sa "mananc" asa ceva...in rest...as manca tot felul de chestii numai sa nu stiu ce mananc dinainte...ca poate mi se taie curajul :36_1_21:

Nadia
08-23-2006, 09:52 PM
:36_1_21: am incercat si eu mai demult "exotisme" de-astea...dar n-am avut curaj pana la capat :36_1_21: n-am mancat decat raci,scoici,melci,caracatite (care-s ff buneeeeeee :scenic: )...oua de prepelita am avut acasa dar imi venea rau numai cand le vedeam,cum sa le si mananc?!?!in schimb il vedeam pe tata cum le manca...le punea in lingura crude!!!yuckkk...nu stiu la ce zicea ca-s bune...dar n-a reusit sa ma convinga sa "mananc" asa ceva...in rest...as manca tot felul de chestii numai sa nu stiu ce mananc dinainte...ca poate mi se taie curajul :36_1_21:

Si eu tin minte cand aveam vreo 14 ani matusa mea si cu taicamiu au inceput o cura din oua de prepelita crude, ziceau ca reface ----bolismul sau cam asa ceva.

um-rahmun
08-23-2006, 09:54 PM
tebuie sa plec va promit ca revin cand pot!
ALLAH sa vie cu voi!

Saira
08-23-2006, 10:03 PM
Si eu tin minte cand aveam vreo 14 ani matusa mea si cu taicamiu au inceput o cura din oua de prepelita crude, ziceau ca reface ----bolismul sau cam asa ceva.



sau poate tata avea de gand sa se apuce de simfonii si avea nevoie de voce buna :36_1_21:

latifa
08-23-2006, 10:16 PM
O prietena de-a mea era micuta la inaltime si cineva i-a recomandat ouale de prepelita.Asa ca lua in fiecare dimineata un ou pe lingura si-l inghitea.

Din pacate nu a avut efect tratamentul:( Probabil ca ea era destul de mare pe atunci,adica avea vreo 17-18 ani.

Bebicule,poate vrea si tatal tau sa se mai inalte:36_1_21:

Saira
08-23-2006, 10:21 PM
O prietena de-a mea era micuta la inaltime si cineva i-a recomandat ouale de prepelita.Asa ca lua in fiecare dimineata un ou pe lingura si-l inghitea.

Din pacate nu a avut efect tratamentul:( Probabil ca ea era destul de mare pe atunci,adica avea vreo 17-18 ani.

Bebicule,poate vrea si tatal tau sa se mai inalte:36_1_21:



:36_1_21: ce-i drept tata e cam "bondoc" :36_1_21: dar nu e nici scund...si el se gandeste mai mult la cum sa dea jos burtica decat cum sa mai creasca nitel...vorba lui:daca nu ajung la tine,pun o foaie sub talpi si sa vezi ce ma inalt :36_1_21:

dar partea cu burtica pe mine ma bucura...fiindca NU se mai papa porc la mine acas'...ahh,ce bine imi pare si ce bine ma simt! :smile16: sunt si eu mai linistita.

latifa
08-23-2006, 10:23 PM
De ce esti linistita ,Bebe?Ti-era frica sa nu te ingrasi sau aveai pb cu gatitul?:36_1_21:

Saira
08-23-2006, 10:29 PM
De ce esti linistita ,Bebe?Ti-era frica sa nu te ingrasi sau aveai pb cu gatitul?:36_1_21:




Pai de fiecare data cand facea mama papa era ok...ca o intrebam si imi spunea in amanunt tot ce a pus acolo :scenic: dar daca intra tata in bucatarieeee....era jale!!! :( fiindca nu aveam niciodata garantia ca totul era in regula...sa zicem ca el facea o mancare,da?si prajea carnea,insa ca sa pot eu sa mananc din mancare...lasa carnea afara si fiecare isi punea in farfurioara si isi lua carnica dupa platou...dar daca punea si la mancare putin din uleiul in care prajise carnea...de porc?!?!?asa,ca sa dea gust mancarii?!?!

asa m-am invatat eu sa-mi fac singura de mancare...nevoia te invata! :kuzya_01: si nu mancam din ce gateau ei de frica sa nu manac vreo...chestie!asa ca puneam mana si faceam singura...macar atunci eram 100 % sigura de ce mananc...la asta ma refer.

nu,nu am probleme cu kg,sunt f relaxata la capitolul asta....aveam o perioada in care ziceam ca mi-ar placea sa am si eu 2-3 kg mai mult...dar mi-am dat seama ca e bine asa :scenic:

latifa
08-23-2006, 10:34 PM
Ahaaaaaa,acum am inteles:give_rose: Si acum bebele trebuie sa-si gateasca singurel.Lasa ,iubita ca-i mai bine asa,inveti mai multe pt viitoarea familie,inshallah:)

Nadia
08-23-2006, 10:36 PM
Masha allah ce BEBE destept, sa nu fie de ochi, asa si eu cand am fost in RO a trebuit sa fac eu de mancare si acolo , ca nu am avut incotro. Dar e bine , bebe, ca iti v-a folosii mai tarliu la casutza ta.

Saira
08-23-2006, 10:36 PM
Ahaaaaaa,acum am inteles:give_rose: Si acum bebele trebuie sa-si gateasca singurel.Lasa ,iubita ca-i mai bine asa,inveti mai multe pt viitoarea familie,inshallah:)


bre,eu iti citii mesajul....dar ia uita-te mataluta ce facusi acolo!:36_1_21:
scuze,ma refeream la chestia aia cu fisierul :36_1_21:

Saira
08-23-2006, 10:38 PM
Masha allah ce BEBE destept, sa nu fie de ochi, asa si eu cand am fost in RO a trebuit sa fac eu de mancare si acolo , ca nu am avut incotro. Dar e bine , bebe, ca iti v-a folosii mai tarliu la casutza ta.


:36_1_21: pai mai si glumim pe chestia asta...ca eu dupa ce fac ceva de papa nu astept sa-mi zica si ei ceva dragut...ca pot sa astept mult si bine :36_1_21: si incep:curat in casa fac,mancare fac,aia fac,aia fac...sunt buna de nevasta?!?! :36_1_21: :kuzya_01:

latifa
08-24-2006, 12:24 AM
bre,eu iti citii mesajul....dar ia uita-te mataluta ce facusi acolo!:36_1_21:
scuze,ma refeream la chestia aia cu fisierul :36_1_21:

Despre ce vorbesti,Bebe??????:confused: :confused: :confused:

um-rahmun
08-24-2006, 01:11 AM
Am promis ca ma intorc,si va mai scriu.
Cat despre carne halal ,halal nu a-si spune,fatanului si prepelitelor i s-au taiat gatul, dar nu de un musulman.
La alimentari arabe nu se gasesc fazani, cu toate ca carnea de gaina la iei este aproape identica la pret cu cea a fazanului.
Din pacate de multe ori prefer sa cumpar carne de pui de la tarani.Datorita hranei lor si a gustului.La alimentari arabe de multe ori carnea e veche si m-am obisnuit cu puiul de tara.
Mama de multe ori i-mi taie 5-6 rate(i-mi place mult supa de rata)si vre-o cateva gaini de tara si mi le trimite.Tot nu e halal ea nu e musulmanca:( :( nu rosteste nimic cand le taie.

Mai departe:niciodata nu mi-a placut sa mananc ceva neobisnuit.
Ouale de prepelita le-am mancat fierte(vreau sa incerc si crude inchid ochii si yukk)
Intr-o zi mi-am zis:ar fi bine schimbari in viata mea.
Am inceput cu o cura de slabit am slabit 30kg.
Mi-am schimbat regimul alimentar fara grasimi,fara paine si ce v-am spus mai sus animalute suspecte.
Mi-am spus: daca sotul pleca nervos dimineata eventual ma jigneste,cand se intoarce i-l astept zambind,poate si o masa seciala,nu plang toata ziua degeaba,asa i-si da seama ca el e rau si se mustra singur.
Daca ma doare ceva spun nu inghit.
si multe altele.................

latifa
08-24-2006, 01:16 AM
Bravo,ema!Esti o dulcica!:give_rose: Imi place cum gandesti!

Dar cum ai slabit 30 kg??????:confused: Ce fel de regim ai tinut?????

imanikka
08-24-2006, 01:19 AM
Ema surioara ia scrie si noua dieta miraculoasa?:scenic: :scenic:

De maine stau la dieta :smile16: :smile16: :smile16:

um-rahmun
08-24-2006, 01:38 AM
Am inceput multe,multe diete nici una nu o duceam la capat, din contra ma ingrasam dublu cand ma opream de la dieta.
Am renuntat la paine,mancam orez rar fara grasim doar fiert in apa,mancam detoate dar cu masura.Niciodata nu ma saturam.
Dimineata ceva cereale cu lapte,ceai sau cafea.
La pranz legume fierte,salate, carne fiarta.
De cate ori i-mi era foame mancam un mar.(in acea perioada, cred ca am mancat cele mai multe mere din viata)
Seara mancam tot salate, eventual putin cascaval,martadela binenteles fara paine.
Beam multe sucuri naturale,fructe ceaiur fara zahar inlocuiam cu zaharina.
DE FOAME BEAM LICHID SI MANCAM MERE!

BAFTA SI VOUA!

hannen
08-24-2006, 07:24 AM
Ca tot vorbiti de mancare ia ziceti care stiti,din sea food toate sunt halal?
Adica nu este nimic la care sa avem interdictie??De ex. japonezii mananca balene!!Sotul meu zice ca e haram!!
Oricum n-am de gind sa o incerc dar as vrea sa stiu!
Apoi ma intreb daca caracatitza e ok si inca una,nu-i stiu decit denumirea japoneza,ooof.Ma` c sa caut cum ii zice in engleza ca imi scapa acum!

Deci daca stiti care din "salbaticiunile" istea maritime is halal sau haram ziceti va rog!

norkis
08-24-2006, 05:36 PM
va faceti prea multe probleme pentru nimic. La fel si carnea de porc interzisa in vechiul testament s-a dovedit a nu crea boli. Clima de astazi este foarte diferita de cea "biblica" de acea multe "sfaturi" astazi nu mai au rezonanta care trebuiau sa o aiba potrivit Bibliei.

Nadia
08-24-2006, 06:22 PM
Ca tot vorbiti de mancare ia ziceti care stiti,din sea food toate sunt halal?
Adica nu este nimic la care sa avem interdictie??De ex. japonezii mananca balene!!Sotul meu zice ca e haram!!
Oricum n-am de gind sa o incerc dar as vrea sa stiu!
Apoi ma intreb daca caracatitza e ok si inca una,nu-i stiu decit denumirea japoneza,ooof.Ma` c sa caut cum ii zice in engleza ca imi scapa acum!

Deci daca stiti care din "salbaticiunile" istea maritime is halal sau haram ziceti va rog!

Hannen, iubita, si eu stiam de balena ca este haram si de rechin, si de pisica de mare. Dar in rest nu stiu alte "salbaticii" maritme sa fie haram. Si inca ceva daca stai bine si te gandesti cam de este in mare mananca peste, cum ai spus tu si caracatita. Mai facut si pe mine curioasa.

um-rahmun
08-25-2006, 03:38 PM
Hannen, iubita, si eu stiam de balena ca este haram si de rechin, si de pisica de mare. Dar in rest nu stiu alte "salbaticii" maritme sa fie haram. Si inca ceva daca stai bine si te gandesti cam de este in mare mananca peste, cum ai spus tu si caracatita. Mai facut si pe mine curioasa.

Eu nu stiam ca-i haram: balene,rechini.Sotul a mancat.Mi-a zis ca nu-i haram deoarece traieste in apa.Cica ne este iertat sa mancam cea ce este in mare!!!!!!!!!????????
Eu chiar voiam sa gust pulpite de broasca.