Notices
 
Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 51 to 60 of 63
  1. Poligamia perceputa de musulmanii romani 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Va rog sa raspundeti exact asa cum ganditi la urmatoarele intrebari.


    Chestionar Poligamia perceputa de musulmanii romani


    1. Ati accepta ca sotul dvoastra sa mai aiba inca o sotie ?
    2. Credeti ca poligamia poate fi justificata in unele situatii ?
    3.Cine e mai dezavantajata in familia poligama ?
    -sotia
    - sotul
    - copiii
    -alte persoane
    4. In ce conditii ati accepta sa fiti parte intr/o casatorie poligama
    5. Cum credeti ca sunt percepute femeile care accepta sa fie a doua sotie, a treia sau a patra sotie ?
     

  2.  
    #51
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    SALAMU ALEIKOM WA RAHMATULAH
    masha Allah sora gabriela....am s adau un raspuns scurt ptr iubita noastra hanan si fug sa o culc pe salma in sha Allah

    Deci walahy Allah imi este martor ..daca sotul meu ar mai vrea o a treia as primi-o cu bratele deschise si as ramane sotia lui atata timp cat si-ar indeplinii responsabilitatile fata de noi.Prima sotie a sotului meu m-a acceptat alhamdulilah..din pacate e crestina dar in sha Allah poate intr-o zi o va indreota Allah Taala.

    Masha Allah mi-a fost teama sa scriu ceea ce a scris umrashid dar alhamdulilah ca ma va sustine....Noi trebuie sa daruim adevarata dragoste lui Allah apoi profetului apoi parintilor sotilor copiilor.....deci daca am sta sa ne gandim putin la dragostea dintr-e 2 soti....care dragoste e mai frumoasa?care dragoste e mai adevarata?cea de pe pamant ?sau cea din viata de apoi?

    Si da,hanan habibty trebuie s afacem voile sotilor nostri atata timp cat sunt permise in islam....o femeie care e rabdatoare cu sotul ei si ii face voile ,nu-l respinge cand acesta o doreste va ajunge cu voia Celui Milostiv in Rai.
    Allah stie mai bine
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  3.  
    #52
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Am inteles,noi suntem niste "jucarele,marioneto-robotzei" pt. MARIA SA BARBATUL!

    Nu mai bine aveam in dotare niste butoane si nici un sentiment?
     

  4.  
    #53
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    :


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    Barbatii sant protegiuitori ai muierilor, datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit Allah si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor. Iar cele evlavioase [dintre femei] sunt ascultatoare si pazitoare [ale celor care trebuie pazite] in absenta [sotilor lor], pe care si Allah le pazeste. (3:34)


    Abu Huraira , radhiallahu anhu, a relatat ca l-a auzit pe Trimisul lui Allah spunand:
    "Daca ar trebui sa poruncesc cuiva sa se inchine in fata altcuiva, as porunci unei femei sa se inchine in fata sotului ei."
    (Tirmidhi - Ryad As-Salihin)


    Mu'adh ibn Jabal , radhiallahu anhu, relateaza ca l-a auzit pe Trmisul lui Allah spunand:
    Nici o femeie nu-si va supara sotul in lumea aceasta , fara ca sotia lui dintre fecioarele cu ochii mari sa spuna: "Nu trebuie sa-l superi. Domnul sa te blesteme! La tine el este doar un oaspete trecator si se pregateste sa te lase si sa vina la noi."
    (Tirmidhi - Ryad As-Salihin)



    ...inshaallah, sa nu luam in gluma Creatia si Porunca lui Allah subhanahu wa ta'ala....






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  5.  
    #54
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Dumnezeu i-a creat lui Adam o singura Eva, daca intr-adevar firea barbatului era poligama cu siguranta ii crea cel putin 4 de la inceput.Este absurd acum sa credem ca femeia trebuie sa nu fie geloasa daca asa a fost creatia lui Allah inca de la inceput. Barbatul a fost creat singur pt o femeie , o femeie doar pt un barbat.
    Asta spune tot.
    Iisus a vb prima oara de casatoria monoama, odata cu el devenea posibila ramand aceasta practica pana in ziua de astazi in religia crestina.
    Insa cand a dat Allah versetul cu 4 sotii in Coran nu l-a dat ca pe o obligatie , sau ca sa oftice femeile, ci ca pe o varianta optionala si care era contextul????? Cati barbati mureau in lupte atunci???credeti ca mai era proportia de astazi intre barbati si femei ?oh nu, totul s-a adecvat societatii de atunci.
     

  6.  
    #55
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    :


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    Barbatii sant protegiuitori ai muierilor, datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit Allah si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor. Iar cele evlavioase [dintre femei] sunt ascultatoare si pazitoare [ale celor care trebuie pazite] in absenta [sotilor lor], pe care si Allah le pazeste. (3:34)


    Abu Huraira , radhiallahu anhu, a relatat ca l-a auzit pe Trimisul lui Allah spunand:
    "Daca ar trebui sa poruncesc cuiva sa se inchine in fata altcuiva, as porunci unei femei sa se inchine in fata sotului ei."
    (Tirmidhi - Ryad As-Salihin)


    Mu'adh ibn Jabal , radhiallahu anhu, relateaza ca l-a auzit pe Trmisul lui Allah spunand:
    Nici o femeie nu-si va supara sotul in lumea aceasta , fara ca sotia lui dintre fecioarele cu ochii mari sa spuna: "Nu trebuie sa-l superi. Domnul sa te blesteme! La tine el este doar un oaspete trecator si se pregateste sa te lase si sa vina la noi."
    (Tirmidhi - Ryad As-Salihin)



    ...inshaallah, sa nu luam in gluma Creatia si Porunca lui Allah subhanahu wa ta'ala....



    Draga mea,teoretic stiu ce spui tu aici .Dar recunosc ca ma calca pe bataturi.
    Efectiv nu vad de ce suntem "servitoarele" sotilor.Chestia cu sotia sa se inchine in fata sotului mi se pare pe putin revoltatoare!Si mai suntem si imbuibate cu idea ca suntem "creatii" egale.Da,unii mai egali ca altii!
    Unde este barbatul ala "proteguitor" in situatia in care eu sunt singura noaptea in casa cu copiii si intra unul si imi da una in cap?

    Pina la urma la multele dureri fizice si sufletesti pe care le induram mai avem in plus si blestemul Domnului si amenintarea ca ma lasa si se duce la fecioare in paradis.
     

  7.  
    #56
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Nu as vrea, sincer sa agit spiritele si mai rau; as vrea ca fiecare dintre noi, fie ca citim raspunsurile oferite de ceilalti, fie ca postam sa ne gandim ca judecam conform propriei capacitati si mai ales ghidati de propriile sentimente.


    Cum am mai spus, sunt situatii si situatii, din pacate chiar multi dintre noi postam aici versete separate din Coran, chiar hadisuri, desi exista tot la fel de multe care ar fi la fel de reprezentative pentru situatia inversa.

    As vrea sa imi spuneti cu care dintre sotii s-a casatorit profetul de placere si asta, doar asa, ca fapt divers, pentru ca oricum faptul ca el s-a casatorit cu mai multe a avut alta explicatie, ati uitat voi oare ca dupa Khadija raa a trait singur f mult si urmatoare a fost o vaduva de 82 de ani?????

    Ati putea sa-mi spuneti una dintre cunostintele voastre care si-a luat a doua sau a nu stiu cata o vaduva trecuta de 70?

    Si mai e ceva, nu stiu de ce uneori, unele dintre surioarele noastre trateaza poliginia ca si cum ar fi regula si nu exceptia????

    Bunul ALLAH, Marire Lui a lasat aceasta situatie, tocmai pentru ca oamenii sa nu pacatuiasca, dar in Coran scrie ca in inima niciunul nu va putea face egalitate intre sotii si egalitatea este o conditie esentiala, de vreme ce n-o poti lasa pe una ca atarnata si trebuie sa te porti cu toate la fel?????
    Oare nu este ALLAH cel mai intelept si nu El, Marire Lui a spus "Nu veti putea sa va purtati cu toate la fel....." Si sa-mi fie iertat, dar omul are obligatia sa mediteze, sa inteleaga si sa aplice Coranul...sigur fara ca fiecare sa ii dea o interpretare proprie.

    Adica parerea mea este ca decat sa nu poti sa fii drept 100% cu toate, indiferent ca sunt 2,3 sau 4 mai bine ramai cu una, iar dc poti sa fii, atunci e ok, mai ales dc si ele sunt de acord.
    Adica ce e mai bine, sa fii drept asa cum ALLAH ti-a poruncit, sau sa iti faci propriile placeri doar pentru ca nu ti-e interzis?

    Nu se cunoaste niciun caz in traditia profetului in care o sotie ar fi fost obligata sa ramana intr-o asemenea casatorie, ea are dreptul sa divorteze!!!!!

    Cred ca din nefericire, cu putine exceptii, marea majoritate a barbatilor isi iau a 2,3 sau a 4-a nu pentru islam, nu pentru dawa, nu pentru ca asa scrie, ci se folosesc de aceasta poarta lasata de ALLAH pentru ca le cunoaste firea barbatilor si inclinatiile tocmai pentru ca este permis.

    In Romania cel putin, repet cu cateva exceptii, in toate familiile pe care le cunosc dupa ce ea a trecut de 30 si ceva, 40 el si-a gasit una de 18,20si...
    Si nu numai, chiar cand eram la Hajj unul dintre sehii de acolo, a vrut sa se casatoreasca cu o colega de-a noastra, spunand ca sotia lui e de acord...era bineinteles tanara si frumoasa, de ce dc sotia e de acord nu si-a luat o femeie vaduva, batrana, fara ajutor sau una in varsta care are copii ca aia tanara oricum si-ar fi gasit unul mai apropiat de varsta ei ????

    Asa ca desi, am mai expus parerea mea, fiecare este pana la urma liber sa faca ce vrea, atat timp cat respecta Coranul si Sunna, atat timp cat in Coran este o porunca si o mustrare ca sa fii drept cu toate la fel, inclusiv sa le iubesti la fel, atat timp cat nu scrie ca e obligatoriu ca sotia sa accepte, inseamna ca ea are dreptul sa divorteze.
    Iar cine accepta, foarte bine, mashaa ALLAH, inseamna ca este fericita indiferent a cata e...si atunci nu vad nicio problema.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  8.  
    #57
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Sincer,nu mi se pare deloc roza situatia noastra!

    Nu stiu cum sa explic ca sa intelegeti.O avea poligamia un rost,care, nu stiu!Insa eu vreau sa stiu de ce este o asa mare diferenta intre nemernicele de femei si mariile sale ,barbatii?!?

    Ma apuca ameteala cind ma gindesc iar la scopul si menirea noastra:
    - sa le facem pe plac oricind/oricum/oriunde.
    -sa suportam alte 2-3 neveste pt. fericirea lui(a sotului)
    -sa ne punem poalele in cap la comanda,altfel ma blesteama ingerii.
    -sa nu fiu geloasa ca ma duc in iad.
    -sa nasc copiii,sa-i cresc si sa-i suflu in ... sotului
    -sa nu-l supar ca ma blesteama Dumnezeu si mi-l fura fecioarele din paradis
    -sa-i fac cite o plecaciune din cind in cind,ar fi ideal,noroc ca nu-i permis,m-am scos.
    -sa nu fiu egoista,sa ma gindesc la fericirea lui inainte de toate(ca a mea nu conteaza,eu ca persoana unde ma situez???)
    .............. sa mai scriu?


    Acum sa vedem ce trebuie sa faca barbatul:
    - sa se insoare,de 2-3-4 ori if possible
    -sa astepte totul pe tava plus inchinaciunile femeilor din dotare
    -ah,sa mearga la munca "to provide" pt. echipa de fotbal
    Altceva???

    Cit am putut sa ma indispun
     

  9.  
    #58
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347



    ai rezumat foarte complet si corect totul!
     

  10.  
    #59
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    ASALAMU ALEIKOM WA RAHMATULAH
    SUBSCRIU LA CEEA CE A SCRIS UMRASHID ALLAH SA FIE MULTUMIT DE EA

    ptr iubita mea sora Maryam:you konw i love u ptr Allah nu vreau sa desconspir secrete ale sotului,,de ce i-a mai trebuit inca una...ceea ce spun e ca il inteleg eu as fii facut-o la fel in locul lui ,dar as fii facut-o si mai devreme

    Haideti sa incheiem in sha Allah ca nu ajungem niciunde in sha Allah Alah sa ne intareasca credinta noastra si sa puna in sufletele noastre iubire ptr El .

    Allahuma amin
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  11.  
    #60
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalamu alaikum!
    Masha Allah cat de mult s-a scris la acest subiect...
    Am doar doua lucruri de adaugat, caci parerea mea s-a vazut din prima postare...
    Hannen, stii cat de mult tin la tine, dar as vrea un singur lucru sa iti spun... la exemplul dat de tine, acela cu taiatul gatului cand sotul este la cealalta sotie... Dar daca sotul tau e plecat la servici atunci, sau este plecat din localitate... este altfel??? Crezi ca daca el e plecat la servici sunt sanse mai mici ca un hot sa iti intre in casa? Sunt lucruri de care nu te poate feri sotul ci doar Allah subahanuhu wa ta'ala... Sotul tau sta mereu cu tine sa vada daca ceva rau ti se intampla??
    Al doilea lucru pe care as vrea sa il adaug este legat de postarea dl Munir, in ceea ce priveste spatiul de locuit... Sotul nu este obligat sa ofere sotiilor case diferite si sunt cazuri in care traiesc sub acelasi acoperis...dar nu cred ca este un lucru de condamnat... sunt familii care au doua-trei case desi sunt un sot si o sotie... Este mult mai usor pentru toata lumea, pt ca fiecare persoana are nevoie de spatiul sau... nu putem spune ca nu e practica islamica daca sotul isi tine toate sotiile intr-o casa sau si le tine separat...
     

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 04-05-2007, 05:19 PM
  2. Cine sint musulmanii radicali?
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 0
    Last Post: 03-14-2007, 05:14 PM
  3. Poligamia in Bangladesh
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 8
    Last Post: 06-09-2006, 02:33 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •