Notices
 

Thread: a doua sotie

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37
  1. a doua sotie 
    #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    24
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Salam alaikum!

    Sa ma prezint pentru ca nu am avut ocazia pana acum.Sunt Crina..Sunt romanca dar traiesc pe undeva in Europa si m-am gandit sa imi impart povestea de viata cu voi.

    M-am convertit vreo 3 ani in urma..iar acum un an si jumatate am intalnit departe de tara mea un barbat de care m-am indragostit.El este casatorit..mai in varsta ca mine cu vreo douazeci de ani.Cand ne-am dat seama ca suntem in pericol de a face ceva ce nu este halal,am decis sa ne casatorim.I-am cunoscut sotia mult inainte ca noi sa ne casatorim sau ca intre noi doi sa fie ceva.I-am cunoscut si copiii,opt masha Allah.Am stat in aceasi casa cu familia lui...pana in momentul in care ne-am dat seama ca nu putem trai unul fara altul.Hmm..probabil primul lucru care va vine in minte"e fata rea,cum s-a incurcat cu un barbat casatorit iar el sigur a profitat de ea" dar de fapt..actualul meu sot era un barbat foarte nefericit cand m-am mutat in casa lui.

    I-am spus da cu cateva luni in urma iar sotia lui inca nu stie ca noi ne-am casatorit dar in urmatoarele saptamani va afla.Daca i-ar fi cerut consimtamantul,ea oricum nu ar fi fost de acord .A trebuit sa pastreze secretul tot timpul acesta pt ca au fost lucruri de rezolvat in viata copiilor lui.

    El ziua vine la mine..seara se duce acasa.Stam impreuna cateva ore pe zi poate dar asta pt ca eu am acceptat.De ce?Cateodata mai trebuie sa faci si compromisuri iar ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa ii fac probleme.Si culmea..eram cu totul impotriva poligamiei dar am realizat ca viata iti poate aduce surprize.

    Imi ador sotul.Este un barbat foarte religios,ma iubeste si ma respecta.Cu toate ca nu il am cu mine tot timpul,stiu ca asa este situatia.Si nu mi-e rusine sa spun cu mandrie SUNT CEA DE A DOUA SOTIE.Pentru ca..al hamdu lillah relatia mea este halal.Daca ar fi sa ma intorc in timp,as face aceeasi alegere.

    Insha Allah poate prima lui sotie va intelege cand va afla si va accepta situatia.Iar daca nu..e optiunea ei.Poate credeti ca sunt prea"dura" , ca nu ma intereseaza ce simte si ea.Nu stiu daca e egoism .Nu imi doresc ca ea sa ii ceara divortul cand va afla.. singura mea conditie e ca fiecare cu casa ei

    multumesc ca ati citit povestea mea..sper ca nu v-am plictisit.Am vrut sa o impart cu voi..poate si pentru ca stiu ca poligamia este foarte greu de acceptat pana si printre musulmani.Dar sincer..nimeni nu trebuie judecat pana nu se cunoaste foarte bine situatia.Oare stim intodeauna ce motiv a avut "acel barbat"pt a lua cea de a doua sotie?Cateodata chiar este un motiv real

    Puteai sa nu vorbesti despre sotia lui , ca oricum nu trebuie sa-ti motivezi casatoria in special prin a ataca o alta persoana
    Last edited by suleiman; 02-11-2009 at 01:57 PM.
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui amina pentru acest subiect

    Amar (03-09-2009), Arif Raif (02-04-2009)

  3.  
    #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    24
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Si as mai adauga ceva..cu toate ca relatia noastra este tinuta secret fata de sotia lui..familia lui deja ma cunoaste..prietenii lui ma cunosc..asa ca alhamdu lillah..nu am fost tinuta in umbra...

    Assalam alaikum
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Ce pot sa spun altceva decat ALHAMDULILLAH ca exista si poligami fericiti, Inshaa ALLAH fericirea voastra sa fie mereu reala si de durata si Bunul ALLAH s ao ajute si pe prima sotie sa fie la fel de open heart sau mind sau...sa accepte asta.



    ALLAH sa ne ierte pe toti si sa ne ajute pe toti sa mergem in sufletele si drumurile noastre doar pe calea cea dreapta.
    Last edited by suleiman; 02-11-2009 at 01:51 PM. Reason: va rog sa va limitati doar la ceea ce este legat de subiect
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Sora, nu pot decat sa ma bucur ptr tine, ptr ca esti fericita si multumita. Din ce ai postat razbate multumirea si fericirea ta. Era mai bine sa nu existe critici in ceea ce ai postat vizavi de prima sotie, asta e singura mea obiectie. Cu 8 copii probabil nu mai ai energia necesara indeplinirii sarcinilor casnice. Era preferabil sa o informati despre intentiile voastre si pe prima sotie, e nedrept ca toata lumea sa stie in afara ei. Va doresc o viata islamica si linistita in continuare.
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Islamic e sa afle si prima sotie de casatoria voastra.
    Sa nu uitam ca profetul a cerut sa facem publice casatoriile, doar logodnele se pot ascunde.
    Nu cred ca fericirea va fi la fel de ambele tabere dar macar sa se resemneze sarmana femeie.
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    ma bucur ca esti fericita, dar fa si tu 8 copii si probabil ca va veni si a 3-a sa aibe grija de sotul tau ca tu sigur nu vei mai avea nici timp si nici energie.....ma intreb daca voi citi aceeasi fericire si atunci...
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Surioarele mele cele mai harnicute deja ti-au scris cam ce gindesc si eu.
    Bineinteles ca noi nu putem condamna ceva ce Allah subhana wa taala a lasat halal pt. musulmani.Toti barbatii vor gasi UN MOTIV ca sa isi ia o a doua sau o a treia sotie,putini dintre ei au totusi un motiv intemeiat si daca e sa fim cinstiti ,oare chiar eu nevoie de un motiv???

    Mie nu-mi place usurinta cu care este invinuita cealalta sotie,ca nu face sau nu drege sau ca mititelu sotz ,se simtea neglijat.Asta-i placa veche mai fetelor.
    Poti sa le aduci luna dupa cer,cind li se face "de duca" se duuuc cit ii tin talpile dupa prospaturi.

    Na,c-am zis-o....si-as mai zice da` ma abtin...cu greuuuuu
     
     

  9.  
    #8
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam aleikum...Vroiam sa nu raspund la acest thread dar in final nu ma pot abtine...
    Amina, ai spus ca sotul tau cu prima are 8 copii, mashaallah...Stii ce inseamna asta? Poti tu doar sa te pui in locul ei? Si inca ceva, 8 copii nu se fac in 2 zile, deci , daca acesti soti au hotarat, cu autorul lui Allah sa aiba atatia copii,inseamna ca intre ei nu a fost chiar asa de rea relatia..AAAAAAAA, acum vine faza naspa....Prima vine criticata, ca nu gateste ca nu face curat ca nu isi giugiuleste printul cand intra acasa seara...Stii ceva, eu astept al treilea copil,alhamdulillah, sunt umflata ca un balon, mai imi lipseste putin pana la nastere si nu vreau sa iti descriu cum ma simt cateodata, cat sunt de obosita, cum i-as trimite pe toti la plimbare...Ar fi culmea sa isi permita o alta femeie,care,dupa ce ca si sta in casa mea, sa iasa in lume si sa ma critice, ca sa poata justifica intr-un fel sau altul ca sotul ei a fost nevoit saracutul sa se insoare cu o fata mai tanara deat el cu 20 de ani...Mashaallah...Mabruk pentru voi...Foarte frumos si islamic...
    E usor pentru tine sa vorbesti, mai ales ca copii nu ai, sa vezi ce inseamna se te trezeasca dimineata un biberon gol in cap, sau mirosul unui scutec plin de (....), si sa mai fi si cu burticutza cat casa, si sa nu stii de unde sa incepi ca sa poti sa ii impaci pe toti...De la facutul cafelei la barbat, pregatit micul dejun la bebei, spalat vase,in timp ce masina de spalat in goana spala prima tura, scos haine ude, bagate haine uscate, calcat la nevoie...OOOOOOOO....Stai...Repede ca vine pranzul...pune oala pe foc si da-i si gateste...Pana e gata mancare da cu aspiratorul, spala podele...etc...etc...Vasele??? Le spala sotul??? NUUUUUUUU....Tot tu...
    si nu are rost sa continui pentru ca sunt sigura ca toate astea si chiar mai multe ai vazut singura in casa primei sotii cand ai stat acolo...
    Deci, ai acceptat sa te casatoresti cu el? Ok...Allah sa va binecuvanteze casatoria si sa puna mereu intre voi armonie, respect si iubire....Dar, imi permit, chiar daca nu te cunosc, sa iti dau un sfat...Fii tu buna cu sotul tau, ai grija de el, fa-l fericit, si nu mai cauta sa o critici pe prima, pentru ca sigur la Allah nu ii place, mai ales ca ea este surioara ta in islam...Si vei simti si tu ceea ce toate femeile simtim cand avem casa plina de copii,mashaallah, si vei vedea ca nu e floare la ureche...Si ar trebui sa fii incantata ca oricum a avut grija de sotul tau pana cand l-ai intalnit tu....
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  10.  
    #9
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Acesta era un caz de poligamie fericita daca venea prima sotie pe forum si ne relata ea, cat de fericita e sau ma rog impacata cu ideea ca sotul are o a 2 a sotie.
    Dar asa, cand vine de la a doua si mai e si tinuta secreta povestea de mama a 8 copii, te cam intrebi de unde si pana unde e un caz fericit, ca e exact cazul tipic pana la proba contrarie.
    Sunt de acord cu poligamia dar sunt de acord si cu respectul fata de oameni si prima sotie trebuie trezita la realitate cat mai curand.
    Cazurile de poligamie fericita sunt atunci cand cele 2 sotii se cunosc si sunt resemnate una cu alta, isi vb , se intalnesc , poate chiar sunt si prietene.
    Si astfel de cazuri mai rar, dar exista.
    Iar apoi acest sot nu prea s-a implicat in cresterea si educarea celor 8 copii de are timp si de alta casatorie, asa ca sa nu mai caute motive la ea k nu merge.
    Asa ca , sa fim mai umili ca tanti aia merita tot respectul.
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    SALAM ALEYKUM
    Nu am vrut sa =mi dau cu parerea la acest subiect,dar am vazut ca este acuzata usor amina.Ea a gresit cand a spus ce este in casa primei sotii,dar poate nu a stiut ca nu este islamic si mie mi s-a parut ca ea nu a barfit ci mai degraba a vrut sa motiveze dorinta sotului ei de a se casatori cu a doua.Oricum fetelor,nu este treaba noastra,nu trebuie noi sa judecam si nici nu trebuie sa sarim in sus ca arse.
    Acum,ca avem un exemplu,vadeti cata dreptate avea Adriana Bahmuteanu in articolul postat de mine in care spune ca femeia "dupa ce se instaleaza la carma casei" isi neglijeaza sotul si singura si-l arunca in bratele altei femei si tot el magarul este mai apoi vinovat ca pleca dupa alta mai tanara de varsta fiicei lui.Desigur,imi veti spune ca cealalta are 8 copii.DA,dar nu au toti varste cuprinse intre 2 si 5 ani.O femeie desteapta isi face timp pentru sotul sau.
    Aiscia ne vorbea de cat de greu este insarcinata fiind cu al treilea,cunosc,dar sotii in astfel de situatii sunt intelegatori,pt ca este ceva trecator si se simte cand sotia ii acorda atentie sau nu.Si eu mai cred ca nici un sot nu pleca de la prima neantelegere la o alta femeie,ci aduna in timp nemultumire si nefericire.
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •